Biatorbágy Város Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2017. (III. 31.) önkormányzati rendelete
a védett és korlátozott övezetekbe történő behajtás rendjéről
Hatályos: 2017. 04. 01- 2021. 10. 01Biatorbágy Város Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2017. (III. 31.) önkormányzati rendelete
a védett és korlátozott övezetekbe történő behajtás rendjéről
Biatorbágy Város Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében, valamint a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 34. § (2) bekezdésben és az utak forgalomszabályozásáról és a közúti jelzések elhelyezéséről szóló 20/1984. (XII.21.) KM rendelet 2. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja:
Általános rendelkezések
1. A rendelet hatálya
1. § (1) A rendelet területi hatálya Biatorbágy Város belterületére terjed ki.
(2) A rendelet személyi hatálya kiterjed minden természetes és jogi személyre, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetre, aki az Övezetben gépjárművet használ.
Az Övezetbe történő behajtás általános szabályai
2. § (1) A behajtási tilalom időtartama alatt az 1. § (1) pontjában lévő utcákba behajtani kizárólag behajtási engedéllyel lehet.
(2) Az 1 § (1) pontjában szereplő önkormányzati tulajdonú utakra behajtási engedély nélkül jogosult behajtani:
a) a mentőszolgálat, a halottszállítók, a rendvédelmi szervek (a rendőrség, polgárőrség a katasztrófavédelem, a büntetés-végrehajtási szervezet, a tűzoltóság, a köztársasági őrezred, stb.) gépjárművei és a nemzetbiztonsági szolgálatok gépjárművei,
b) a diplomáciai mentességet élvező személy erre utaló jelzéssel ellátott gépjárműve,
c) a Pest Megyei Kormányhivatal Műszaki Engedélyezési és Fogyasztóvédelmi Főosztály gépjárművei
d) területileg illetékes felnőtt- és gyermek háziorvos, valamint a háziorvosi ügyelet gépjárművei,
e) a közegészségügyi, köztisztasági, városüzemeltetési feladatokat ellátó gépjárművek,
f) postai gyűjtő- és kézbesítőszolgáltatás ellátó gépjárművek, betegszállító gépjárművek, idősotthon gépjárművei melyek a város működési területére vonatkozóan működési engedéllyel rendelkeznek,
g) a mozgáskorlátozott személyt szállító jármű a KRESZ szabályai szerint.
(3) A védett övezetekbe behajtani a fentieken túl csak lakossági, intézményi, áruszállítási, építési és ingatlan – fenntartási vagy közfeladat ellátására vonatkozó üzemeltető által költségtérítés, valamint díj ellenében, továbbá díjfizetés nélkül kiadott eseti behajtási és behajtási-várakozási engedély alapján lehet. A díjat a három, vagy ennél több kerekű járművel történő behajtás és várakozás esetén kell megfizetni. A védett övezetekbe történő behajtási engedélyre vonatkozó költségtérítés összegét, valamint a behajtási-várakozási engedély díját a 3. számú melléklet tartalmazza.
Behajtási engedély a védett övezetben lakók, ingatlan tulajdonosok részére
3. § (1) Behajtási engedélyre az a természetes személy jogosult, akinek állandó lakcíme vagy tartózkodási helye a Rendelet 1. § által érintett területen van, nem természetes személyek esetében, akinek székhelye, telephelye vagy fióktelephelye az Övezetben van.
Behajtási engedély lakossági, intézményi, áruszállítási, építési és ingatlan –fenntartási vagy közfeladat ellátására vonatkozó üzemeltető részére
4. § (1) A védett övezetekbe engedély alapján, díjfizetés ellenében vagy anélkül hajthat be és várakozhat
a) intézmény vagy magánszemély áruszállítás, építési és ingatlan-fenntartási szolgáltatás céljából
b) telephellyel, székhellyel nem rendelkező közüzemi szolgáltató szerelés, szolgáltatás céljából, kivétel hibaelhárítást,
c) más személy előzetesen beszerzett eseti engedély alapján.
Behajtási engedély elbírálása, formája a védett övezetben lakók, ingatlan tulajdonosok részére
5. § A behajtási engedély iránti kérelmet a Polgármesternél kell előterjeszteni az 1. számú melléklet szerinti formanyomtatványon. A 2. számú melléklet tartalmazza a kérelemhez kötelezően csatolandó dokumentumok listáját.
6. § (1) A Polgármester a beérkezett kérelmeket 21 napon belül bírálja el. A behajtási engedély formanyomtatványát a 3. számú melléklet tartalmazza. A jogosult a behajtási engedélyt a gépjármű szélvédőjén köteles jól látható helyen kirakni, jogvita esetén ennek megtörténtét, a jogosult igazolja. A behajtási engedélyekről az Önkormányzat nyilvántartást vezet, a frissített nyilvántartást havonta tájékoztatás céljából az illetékes szerveknek (körzeti megbízott, rendőrség, közterület felügyelet) megküldi.
(2) A behajtási engedély határozott időtartamra, az azon feltüntetett övezetbe – utca – szól, legfeljebb egy évig érvényes. A behajtási engedély automatikusan akkor is érvényét veszti, ha a kérelmező lakcíme, tartózkodási helye, székhelye, telephelye vagy fióktelephelye megváltozik, vagy az engedélyezett gépjármű tulajdonjogában, üzembentartói jogában változás következik be. Az itt felsorolt adatokban történt változást a behajtási engedély jogosultja haladéktalanul, de legkésőbb a változást követő 8 napon belül köteles bejelenteni a Polgármesternek.
(3) Tilos olyan behajtási engedélyt használni, amelynek érvényességi ideje lejárt. Lejárt érvényességi idejű behajtási engedély használatát úgy kell tekinteni, mintha a gépjármű használója nem rendelkezne behajtási engedéllyel.
Díj megfizetése lakossági, intézményi, áruszállítási, építési és ingatlan –fenntartási vagy közfeladat ellátására vonatkozó üzemeltető részére
7. § (1) E rendeletben meghatározott behajtási, behajtási-várakozási jogosultságot a közútkezelő által kibocsátott eseti behajtási engedéllyel kell igazolni.
(2) Az eseti behajtási engedély a rajta feltüntetett helyre és időtartamra érvényes.
(3) A várakozási díj megfizetésért a jármű üzembentartója felelős.
(4) Aki a védett övezetekbe e rendeletben meghatározott engedély nélkül hajt be, és tartózkodik, továbbá ha az engedélyben foglalt feltételeket megsértve tartózkodik, vagy ha a behajtási engedélyben meghatározott időtartamot – 1 óránál rövidebb fizetés esetén 5 perccel, 1 órára vagy annál hosszabb időre történő fizetés esetén legalább 15 perccel – túllépi, 1 órát és a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 15/c. § (2) bekezdésében meghatározott pótdíjat köteles fizetni.
(5) A védett övezetbe történő behajtás, behajtás-várakozás díját a behajtási, behajtási- várakozási engedély kiadást megelőzően – 24 órával előbb – kell megfizetni készpénz átutalási megbízással vagy átutalással a Biatorbágy Város Önkormányzata által vezetett 10918001-00000005-65370086 számlaszámra.
Egyéb rendelkezések
8. § A behajtási engedély iránti eljárás illetékmentes.
Záró rendelkezések
9. § E rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
1. melléklet
Biatorbágy Város Polgármesteri Hivatal
Beruházási és Vagyongazdálkodási Osztály
2051 Biatorbágy, Baross Gábor u. 2/a. Tel: +36-23-310-174, +36-23-310-134
BEHAJTÁSI ENGEDÉLY IRÁNTI KÉRELEM
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
2. melléklet
A behajtási engedély kérelemhez kötelezően csatolandó dokumentumok
3. melléklet
1. Alapdíjak:
A védett övezetekbe a behajtási, behajtási-várakozási engedély díja a Rendelt 2 § (2) és 3 § (1) pontjában alapján |
díjmentes |
Eseti engedélyek díja |
100.-Ft/óra/övezet |
Napi engedélyek díja |
500.-Ft/nap/övezet |
Építési és ingatlan fenntartási célra kiadott engedélyek díja |
1.000.-Ft/hét/engedély |
2. Pótdíjak:
3. Jogvita esetén amennyiben a járműről fényképfelvétel készül a használó költségtérítés ellenében kérheti azt.
4. A megvásárolt engedélyek a vásárlás az engedélyben szereplő időponttól érvényesek. Visszamenő hatályuk nincs.
4. melléklet
BEHAJTÁSI ENGEDÉLY
minta
