Biatorbágy Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2025. (III. 6.) önkormányzati rendelete
Biatorbágy Város 2025. évi költségvetéséről
Hatályos: 2025. 03. 07Biatorbágy Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2025. (III. 6.) önkormányzati rendelete
Biatorbágy Város 2025. évi költségvetéséről
[1] Biatorbágy Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a település működésének biztosítása, a közszolgáltatások színvonalának megőrzése és fejlesztése, valamint az Önkormányzat gazdálkodásának átlátható és felelős szabályozása érdekében megalkotja az Önkormányzat 2025. évi költségvetését.
[2] Biatorbágy Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, a 14. § (5) bekezdés tekintetében az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 109. § (6) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva - a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX törvény 111. § (2) bekezdésében, az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 23. § (2) bekezdésében, valamint Magyarország 2025. évi központi költségvetéséről szóló 2024. évi XC. törvényben foglaltakra figyelemmel - a következőket rendeli el:
1. Általános rendelkezések
1. § A rendelet hatálya kiterjed:
a) Biatorbágy Város Önkormányzata Képviselő-testületére (továbbiakban: képviselő-testület), és annak bizottságaira,
b) a Biatorbágyi Polgármesteri Hivatalra (továbbiakban: Polgármesteri Hivatal),
c) Biatorbágy Város Önkormányzata (továbbiakban: Önkormányzat) által irányított költségvetési szervekre,
d) a támogatások tekintetében mindazon természetes és jogi személyekre, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekre, akik, illetve amelyek támogatásban részesülnek.
2. § Biatorbágy Város 2025. évi költségvetésében az önállóan működő intézmények, a Polgármesteri Hivatal, mint önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szerv, valamint az Önkormányzat külön címeket alkotnak.
2. Az Önkormányzat főbb gazdasági mutatói
3. § (1) A Képviselő-testület – figyelemmel az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Áht.) 23. § (2) bekezdés c) pontjában foglalt előírásra – az Önkormányzat, valamint az általa irányított költségvetési szervek együttes 2025. évi költségvetésének:
a) költségvetési bevételét: 18.722.873.065 Ft-ban,
b) költségvetési kiadását: 18.722.873.065 Ft-ban,
c) működési költségvetési bevételét: 8.930.824.811 Ft-ban,
d) működési költségvetési kiadását: 9.592.828.519 Ft-ban,
e) működési költségvetési egyenlegét: - 662.003.708 Ft-ban,
f) felhalmozási költségvetési bevételét: 1.185.903.219 Ft-ban,
g) felhalmozási költségvetési kiadását: 5.403.567.095 Ft-ban,
h) felhalmozási költségvetési egyenlegét: - 4.217.663.876 Ft-ban,
jelen rendelet I/1. sz. melléklete szerint állapítja meg.
(2) Az (1) bekezdésben megállapított 662.003.708 Ft működési és 4.217.663.876 Ft összegű felhalmozási hiányt az előző év költségvetési maradványának igénybevételével fedezi az Önkormányzat.
4. § A helyi adóbevételek a vonatkozó jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően meghatározott időpontokhoz kötve (március 15., szeptember 15., december 20.) illetik meg az Önkormányzatot, melyek nincsenek összhangban az önkormányzati működtetési feladatok megvalósításának ütemezésével összefüggő fizetési kötelezettségekkel.
3. A költségvetés végrehajtásának általános szabályai
5. § (1) A költségvetési gazdálkodás biztonságáért a Képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felelős.
(2) Az önkormányzati gazdálkodás minden területén érvényesíteni kell a takarékos, szigorú gazdálkodás követelményét.
(3) Az Önkormányzat gazdálkodása a bevételi előirányzatok teljesítésének kötelezettségét és a kiadási előirányzatok felhasználásának jogosultságát foglalja magában. A bevétel előirányzat-módosítás nélkül is túlteljesíthető, a kiadási előirányzat nem jár felhasználási kötelezettséggel.
(4) A költségvetés végrehajtása során fizetési kötelezettség a jóváhagyott kiadási előirányzatok mértékéig csak a bevételi előirányzatok megfelelő szintű teljesülése esetén vállalható. A bevételek teljesülésének elmaradása esetén a polgármester a kiadási előirányzatok felhasználását az Önkormányzat likviditási tervének adataihoz igazodva korlátozza.
(5) Bevételkiesés esetén – annak mértékére figyelemmel – a polgármester elsősorban a kötelezettséggel nem terhelt egyszeri kiadások, a speciális célú támogatások, fejlesztési célú előirányzatának felhasználását korlátozza.
(6) Amennyiben év közben a gazdálkodás feltételeiben olyan kedvezőtlen változások következnek be, amelyek a költségvetés végrehajtását alapvetően veszélyeztetik, a polgármester – a képviselő-testület utólagos jóváhagyása mellett – a teljes önkormányzati körben a kötelezettségvállalási (pénzfelhasználási) jogköröket felfüggesztheti vagy korlátozhatja, az elfogadott költségvetés keretein belül a szükséges átmeneti, pénzügyi folyamatokat szigorító intézkedéseket megteheti az Önkormányzat költségvetési gazdálkodásának stabilizálása, a likviditás megőrzése érdekében.
(7) Az Önkormányzat év közben keletkező többletbevételeit a költségvetési hiány csökkentésére kell fordítani. Amennyiben a többletbevétel céljellegű, akkor a meghatározott célhoz kapcsolódó kiadási előirányzatának növelésére használható fel.
(8) A képviselő-testület elrendeli, hogy az általa elfogadott államháztartáson kívülre biztosított támogatások kizárólag érvényes feladat-ellátási szerződések alapján folyósíthatók, melyeket beszámolási és elszámolási kötelezettség terheli. A szerződéseknek tartalmazniuk kell, hogy a kedvezményezett a támogatást milyen célra használhatja fel. Több cél megjelölése esetén külön kell rendelkezni az egyes feladatokra vonatkozó támogatás összegéről. A szerződéseknek továbbá tartalmazniuk kell a finanszírozás ütemezését és az elszámolási határidőket.
(9) Amennyiben a támogatott előírt számadási kötelezettségének határidőben nem tesz eleget, ezt követően a következő évben támogatásban nem részesülhet.
(10) A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy a II/13. mellékletben rögzített célszerinti támogatások folyósítására a kedvezményezett szervezetekkel külön testületi jóváhagyás nélkül támogatási szerződést kössön.
(11) A 2025. évi költségvetési gazdálkodás során az e rendeletben foglaltakon túlmenően további kötelezettséget vállalni csak a Pénzügyi és Ügyrendi Bizottság írásbeli véleményezését követően lehet.
(12) Az előterjesztésekhez kapcsolódó határozati javaslatoknak tartalmazniuk kell, hogy az előirányzat-módosítás egyszeri vagy folyamatos elkötelezettséget jelent-e, valamint meg kell jelölni a többletkiadást ellentételező bevételi forrást is.
(13) A magánszemélyek és nem biatorbágyi székhelyű jogi személyek és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetek, szerveződések támogatási kérelmeit egységesen a Pénzügyi és Ügyrendi Bizottság munkaterv szerinti márciusi és októberi ülésén tárgyalja.
(14) Az éven belül felvett és visszafizetett likviditási hitel a közszolgáltatási alapfeladatok folyamatos működtetéséhez használható fel.
(15) A polgármester kezességet a képviselő - testület egyedi felhatalmazása alapján vállalhat.
(16) Az Önkormányzat gazdálkodásának végrehajtó szerve, a költségvetési szervként működő Polgármesteri Hivatal. A Polgármesteri Hivatal vezetőjének javaslatára az Önkormányzat költségvetési elszámolási számláján lévő szabad pénzeszközöket - a központi költségvetésből származó hozzájárulások és támogatások kivételével - a polgármester a számlavezető pénzintézetnél betétként lekötheti.
(17) A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy az Önkormányzat rendelkezésére álló hitelkereteken belül finanszírozási célú műveleteket hajtson végre.
(18) A költségvetési rendeletben meghatározott általános tartalék feletti rendelkezési jogot a képviselő-testület magánál tartja. A tervezett általános tartalék összege az előre nem tervezhető, évközben felmerülő működési, felújítási és felhalmozási kiadások rendezésére, valamint a bevétel kiesés pótlására szolgál.
(19) A költségvetési rendeletben meghatározott céltartalékok feletti rendelkezési jogot a képviselő-testület az alábbiak szerint határozza meg:
a) a rendkívüli esetként felálló vis maior keret feletti rendelkezési jogot a polgármester átruházott határkörben gyakorolja;
b) az egyéb célokra fordítható rendkívüli esetként felálló vis maior keret feletti rendelkezési jogot a polgármester átruházott önkormányzati hatósági hatáskörben gyakorolja, melynek felhasználásáról negyedévente a szociális ügyekért felelős bizottság felé beszámol.
(20) Rendkívüli esetnek minősül minden olyan esemény, amely az alaptevékenység ellátását akadályozza, életveszélyt, valamint jelentős anyagi kárral fenyegető vészhelyzetet idéz elő, vagy az ingatlan műszaki állapotát súlyosan rongálja, veszélyezteti, valamint azon esetek, melyet Magyarország Kormánya veszélyhelyzetnek minősít.
(21) Egyebekben a tervezett céltartalék feladatonkénti bontását a II/10. számú melléklet tartalmazza.
(22) A költségvetésben tervezett „Biatorbágy jó hírneve” keret felhasználásáról a polgármester saját hatáskörben dönt. Döntéseiről a Pénzügyi és Ügyrendi Bizottság felé évente beszámol.
(23) Az egyedi Képviselő-testületi döntésen alapuló, nem biatorbágyi székhelyű civil szervezet, egyházközség, testvérvárosi támogatások, valamint az Erkel Ferenc Kamarazenekar szakmai-pénzügyi beszámolóját a Polgármester hagyja jóvá. A Polgármester az elszámolásokról tárgyévet követő év február 28-ig a Képviselő-testületnek beszámol.
(24) A Képviselő-testület átadja a Polgármesternek annak a jogát, hogy a tárgyévre kötött támogatási szerződésekben rögzített megvalósítási, és amennyiben a határidő módosítása indokolja, a beszámolási határidők módosítására vonatkozó kérelmeket jóváhagyja, ezzel egy időben a szerződésmódosításokat aláírja
(25) A Polgármesteri Hivatal a költségvetési rendelet jóváhagyását követő 10 napon belül az intézmények vezetőivel történt egyeztetés alapján köteles elkészíteni az intézmények elemi költségvetését, melyet költségvetési alapokmányban rögzítenek, és annak egy példányát tájékoztató jelleggel megküldik az érintett intézmények részére.
6. § (1) Az Önkormányzat által létrehozott és irányított intézmények önállóan működő költségvetési intézmények (továbbiakban: költségvetési szervek). A képviselő-testület által kinevezett intézményvezetők teljes felelősséggel tartoznak a költségvetési szervek költségvetési előirányzatainak betartásáért.
(2) A költségvetési szerv vezetője felelős
a) az alapító okiratban előírt tevékenységek jogszabályban, költségvetésben foglaltaknak, és az irányító szerv által közvetlenül meghatározott követelményeknek és feltételeknek megfelelő ellátásáért,
b) a költségvetési szerv működésében és gazdálkodásában a gazdaságosság, a hatékonyság és az eredményesség követelményeinek érvényesítéséért,
c) a gazdálkodási lehetőségek és a kötelezettségvállalások összhangjáért,
d) a költségvetési szerv vagyonkezelésébe, használatába adott, és a tulajdonában lévő vagyonnal kapcsolatosan a vagyonkezelői, tulajdonosi jogok rendeltetésszerű gyakorlásáért,
e) a költségvetési szerv belső kontrollrendszerének és az annak részét képező belső ellenőrzés megszervezéséért és hatékony működtetéséért, és a szakmai és pénzügyi monitoring rendszer folyamatos működtetéséért, a tervezési, beszámolási, valamint a közérdekű és közérdekből nyilvános adatok szolgáltatására vonatkozó kötelezettség teljesítéséért, annak teljességéért és hitelességéért, továbbá a
f) számviteli rendért.
(3) Létszámbővítés csak képviselő-testületi döntés alapján, a szükséges anyagi fedezet egyidejű biztosításával lehetséges. A költségvetési szervek létszám- és feladatainak változását a képviselő-testület engedélyezi az alapító okirat egyidejű módosításával.
(4) A költségvetési szerveknél szakmai programok indításához, feladatmutatót érintő fejlesztésekhez a képviselő-testület előzetes hozzájárulása szükséges. A döntést megelőzően vizsgálni kell annak rövid és hosszabb távú költségvetési hatását.
(5) A költségvetési szerv vezetője a feladatváltozás miatt megüresedett álláshelyeket nem töltheti be, az ebből eredő megtakarításokat még átmenetileg sem használhatja fel.
(6) A költségvetés végrehajtása során a költségvetési szerv vezetője fizetési kötelezettséget a jóváhagyott kiadási előirányzatok mértékéig vállalhat és kifizetéseket is ezen összeghatárig rendelhet el. Az előirányzatok túllépése esetén a fenntartó az intézményvezető beszámoltatását és felelősségre vonását kezdeményezi.
(7) A költségvetési szervek tevékenységük során kötelesek a gazdaságosság, a hatékonyság és az eredményesség követelményeit érvényesíteni. A kiadások a bevételek teljesülési ütemére tekintettel teljesíthetők.
(8) Az önállóan működő, valamint az önállóan működő és gazdálkodó szerveknél a tervezett bevételek elmaradása nem vonja automatikusan maga után a költségvetési támogatás növekedését. Amennyiben a tervezett bevételek nem folynak be, a tervezett kiadási előirányzatok nem teljesíthetők.
(9) A többletbevételek felhasználásáról – az költségvetési szervek vezetői által benyújtott kérelem alapján – a képviselő-testület dönt.
(10) A költségvetési szervek, illetve az önkormányzati többségi tulajdonú gazdasági társaságok az általuk kezelt önkormányzati tulajdon üzemeltetésével összefüggően – amennyiben önerő rendelkezésre áll - a megvalósítani kívánt feladatokhoz rendelt források bővítése érdekében pályázati lehetőségekkel kötelesek élni.
(11) A költségvetési szervek az államháztartáson belülről kapott működési és felhalmozási célú támogatásokat, valamint az államháztartáson kívülről átvett működési és felhalmozási célú pénzeszközöket – a kapcsolódó célnak megfelelően – saját hatáskörben felhasználhatják.
(12) A központi költségvetésből feladatalapú támogatásban részesülő költségvetési szervek önkormányzati finanszírozása tartalmazza az intézményi feladatellátásra kapott állami támogatást. A támogatási igényléséhez adatot az intézmények szolgáltatnak. Amennyiben az intézmény a konkrét feladatmutatóhoz kapcsolódó támogatást az őt ténylegesen megilletőnél nagyobb mértékben veszi igénybe, akkor a meghaladó mérték zárolásra, a pénzmaradvány elszámolása kapcsán pedig elvonásra kerül.
(13) Az önállóan működő, valamint az önállóan működő és gazdálkodó költségvetési szerveknél létszámnövekedést csak a képviselő-testület engedélyezhet.
(14) A költségvetési szervek pénzmaradványának megállapítására az Áht. X. fejezetében foglaltak az irányadók.
(15) A költségvetési szervek pénzkölcsönt (hitelt) nem vehetnek fel, kezességet nem vállalhatnak, értékpapírt nem vásárolhatnak, váltót nem bocsáthatnak ki és nem fogadhatnak el.
(16) Pénzügyi fedezet, előirányzat hiányában a költségvetési szerv vezetője kötelezettséget nem vállalhat, feladat végrehajtását nem kezdheti el.
(17) Több év kiadási előirányzatait terhelő kötelezettséget vállalni – a költségvetési szerv alapvető közszolgáltatásokkal történő ellátásához kapcsolódó kötelezettségvállalások kivételével - csak a képviselő–testület előzetes engedélyével lehet.
(18) Az önkormányzati támogatási igénnyel járó pályázatok benyújtásához a képviselő-testület előzetes engedélye szükséges. Az olyan pályázatok benyújtására, melyek saját forrást nem igényelnek, vagy a szükséges saját forrás rendelkezésre áll, de a következő évekre költségvetési kihatással járnak, a polgármester előzetes engedélye alapján kerülhet sor.
(19) A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy - pályázat benyújtásáról, és saját forrás biztosításáról szóló külön testületi döntés hiányában - az Önkormányzat által benyújtani kívánt támogatási igény (pályázat) esetében az Önkormányzat nevében előzetesen nyilatkozzon a saját forrás biztosításáról azzal, hogy soron következő testületi ülésen tájékoztatja a testületet.
4. Az előirányzat-módosítások szabályozása
7. § (1) A Képviselő-testület a 2025. évi jóváhagyott költségvetési előirányzatok év közbeni megváltoztatásának jogát magának tartja fenn a rendelet 3. §-ában meghatározott bevételi és kiadási főösszeg módosítására.
(2) A Képviselő-testület a kiemelt előirányzatok címei közötti előirányzat-átcsoportosítás jogát magának tartja fenn.
(3) A képviselő-testület az Önkormányzat bevételeinek és kiadásainak módosítását és a kiadási kiemelt előirányzatok közötti átcsoportosítás jogát 10.000.000 Ft összeghatárig - mely esetenként a 10.000.000.Ft összeghatárt nem haladhatja meg - a polgármesterre átruházza. Egyéb esetekben a képviselő-testület a kiadási előirányzatok közötti átcsoportosítás jogát fenntartja magának.
(4) A (3) bekezdésben foglalt átcsoportosításról a polgármester negyedévente köteles beszámolni, egyidejűleg köteles a költségvetés módosítására javaslatot tenni. Az átruházott hatáskörű előirányzat-módosítási jogkör 2025. december 31-ig gyakorolható.
(5) A polgármester év közben az Országgyűlés, a Kormány, illetve valamely költségvetési fejezet vagy elkülönített állami pénzalap által biztosított pótelőirányzatról tájékoztatja a képviselő-testületet. A képviselő-testület – az első negyedév kivételével – negyedévenként, de legkésőbb a költségvetési szerv számára a költségvetési beszámoló irányító szervhez történő megküldésének külön jogszabályban meghatározott határidejéig, december 31-i hatállyal dönt a költségvetési rendelet ennek megfelelő módosításáról.
(6) A költségvetési szervek e rendeletben jóváhagyott előirányzataikat az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendeletben foglaltak szerint módosíthatják.
(7) A működési és felhalmozási célra átvett pénzeszközök teljes egészében a támogatott célra használhatók fel.
(8) A jóváhagyott kiemelt előirányzatokon belül a részelőirányzatoktól a költségvetési szerv előirányzat-módosítás nélkül is eltérhet, a rendeletben foglaltak figyelembevételével.
(9) A feladatelmaradásból származó kiadási előirányzat-megtakarítás felhasználására csak a képviselő-testület engedélyével kerülhet sor.
(10) A rezsi költségekkel összefüggő kiadási előirányzatokat kizárólag rezsi kifizetésekkel kapcsolatban lehet felhasználni, azokat más előirányzatra átcsoportosítani nem lehet.
5. Vegyes rendelkezések
8. § A képviselő-testület bármilyen jellegű beruházás megindítása esetén köteles vizsgálni, hogy annak megvalósításával indokolatlanul nem növeli-e a működés költségeit. Minden beruházási program jóváhagyásával párhuzamosan kötelező finanszírozási terv jóváhagyása is.
9. § A képviselő-testület kiemelt feladata a II/7. sz. mellékletben megjelölt fejlesztések végrehajtása, mely során prioritást biztosít az Kiemelt önkormányzati projekt feladatok végrehajtásának.
10. § A képviselő-testület által alapított díjak kitüntetettjei az alábbi juttatásban részesülnek:
a) „Biatorbágy Városért – Életműdíj” kitüntetettje nettó 200.000 Ft, civil szervezet esetén nettó 300.000 ezer forint;
b) „Biatorbágyért” Díj magánszemély nettó: 150.000, civil szervezet: 250.000 Ft;
c) Török Henrik pedagógus díj: magánszemély nettó 120.000 Ft;
d) Szász Gyula egészségünkért díj: magánszemély 120.000 Ft, civil szervezet 200.000 Ft;
e) Dévay Gyula közművelődésért díj: magánszemély 120.000 Ft, civil szervezet 200.000 Ft;
f) Geréby Imre köztisztviselői díj: magánszemély 120.000 Ft;
g) Fedák József Testnevelési és Sportdíj: magánszemély 120.000 Ft, civil szervezet 200.000 Ft;
h) Karikó János Művészeti díj: magánszemély 120.000 Ft, civil szervezet 200.000 Ft;
i) Ohmüllner Márton szociális díj: magánszemély 120.000 Ft, civil szervezet 200.000 Ft;
j) egyéb önkormányzati díjazások: magánszemély: 120.000 Ft, civil szervezet: 200.000 Ft.
11. § A képviselő-testület az intézményeiben dolgozók létszámát 344 főben állapítja meg.
12. § (1) A képviselő-testület a polgármestert, alpolgármestert, köztisztviselőket és a Polgármesteri Hivatal szakfeladatain alkalmazott munkavállalókat megillető cafetéria-juttatás éves keretösszegét belső szabályzata szerint állapítja meg. A cafetéria-juttatás éves összege biztosít fedezetet az egyes juttatásokhoz kapcsolódó, a juttatást teljesítő munkáltatót terhelő közterhek megfizetésére is.
(2) A Képviselő-testület az önállóan működő intézményeiben foglalkoztatottak 200 ezer Ft/fő egyéb béren kívüli juttatást biztosít.
(3) A részmunkaidős foglalkoztatottat az (1) bekezdésben meghatározott juttatás a tényleges foglalkoztatás arányában illeti meg. Amennyiben a foglalkoztatott jogviszonya év közben keletkezik, vagy szűnik meg, úgy a juttatás időarányos része illeti meg.
(4) Nem jogosult cafetéria-, illetve béren kívüli juttatásra a foglalkoztatott azon időtartam vonatkozásában, amelykor illetményre vagy átlagkeresetre nem jogosult, feltéve, hogy a távollét időtartama meghaladja a 30 napot.
(5) A cafetéria-, illetve béren kívüli juttatás időarányos keretösszegét a foglalkoztatottak esetében ezer forintra kerekítve kell megállapítani.
(6) A munkába járás címén munkavállalónak kifizetett havi összeg nem haladhatja meg a jogszabályban megállapított kötelező mértéket.
13. § A képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert és a költségvetési szervek vezetőit az önkormányzat költségvetésében elfogadott, előírt bevételek beszedésére, kiadások teljesítésére.
6. A gazdálkodás szabályai
14. § (1) A költségvetési szervek rendeletben meghatározott bevételi és kiadási előirányzatai felett az intézmények vezetői előirányzat-felhasználási jogkörrel rendelkeznek.
(2) A költségvetési szervek az alapfeladataik ellátását szolgáló személyi juttatásokkal és az azokhoz kapcsolódó járulékok és egyéb közterhek előirányzataival minden esetben, egyéb előirányzatokkal a képviselő-testületi határozattal elfogadott munkamegosztási megállapodásban foglaltaknak megfelelően rendelkeznek.
(3) Valamennyi költségvetési szerv vezetője - a mindenkor érvényes központi szabályozás figyelembe vételével - köteles belső szabályzatban rögzíteni a működéshez, gazdálkodáshoz kapcsolódóan a gazdálkodás vitelét meghatározó szabályokat, illetve a szükséges módosításokat végrehajtani. A szabályozásbeli hiányosságért a felelősség a mindenkori intézményvezetőt terheli.
(4) A Polgármesteri Hivatal, valamint a költségvetési szervek az évközi előirányzat-módosításokról kötelesek naprakész nyilvántartást vezetni.
(5) Az Áht. 85. §-ában foglalt készpénzkímélő fizetési módok előnyben részesítésének követelményére figyelemmel
a) a következő kifizetések teljesíthetőek készpénzben, így a készpénzállományt érintő kifizetésként kell elszámolni
aa) a fizetési számlára befizetett készpénzt,
ab) a közfoglalkoztatottak részére a bérkifizetést,
ac) a Önkormányzat, a Polgármesteri Hivatal, valamint az Önkormányzat költségvetési szervei tevékenységével összefüggésben készlet- és kisértékű tárgyi eszköz beszerzéseket,
ad) kiküldetési, reprezentációs kiadásokat,
ae) egyes kisösszegű szolgáltatási kiadások készpénzben történő teljesítését,
af) a társadalom- és szociálpolitikai juttatásokat,
ag) a megbízási díjakat,
ah) vásárlási és üzemanyag előleget;
b) készpénzállományt növelő bevételként kell elszámolni
ba) a fizetési számlákról felvett készpénzt,
bb) a készpénzben teljesített szolgáltatások ellenértékét,
bc) a pénzbeszedő helyeken készpénzben beszedett összeget,
bd) az utólagos elszámolásra kiadott összeg visszafizetését.
7. Záró rendelkezések
15. § (1) Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
(2) E rendelet rendelkezéseit – a (3) bekezdésben foglaltak kivételével – a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
(3) A 2025. január 1. és e rendelet hatálybalépésének időpontja közötti időszakban realizált bevételekre és teljesített kiadásokra a rendelet előirányzatai biztosítanak fedezetet.
16. § (1) Biatorbágy Város Önkormányzat 2025. évi költségvetéséről szóló rendeletének 1. melléklete:
1. I/1 számú melléklet – Biatorbágy Város összevont költségvetési mérlege
2. I/2. számú melléklet - Biatorbágy Város kötelező feladatai ellátásának költségvetési forrásai és kiadásai
3. I/3. számú melléklet - Az önkormányzat önként vállalt feladatai ellátásának költségvetési forrásai és kiadásai intézményenként
4. I/4. számú melléklet - Biatorbágy Város államigazgatási feladatai
5. I/5. számú melléklet - Biatorbágy Város bevételei forrásonként
6. I/6. számú melléklet - Biatorbágy Város kiadásai kiemelt előirányzatonként
7. I/7. számú melléklet – Biatorbágy Város felhalmozási kiadásai intézményenként
8. I/8. számú melléklet - Biatorbágy Város finanszírozási kiadásai intézményenként
9. I/9. számú melléklet – Biatorbágy Város tartalékainak alakulása
10. I/10. számú melléklet - Biatorbágy Város kiadásai kiemelt előirányzatonként
11. I/11. számú melléklet – Önkormányzati létszámkeretei
12. I/12. számú melléklet – Biatorbágy Város előirányzat felhasználási ütemterve
13. I/13. számú melléklet – Biatorbágy Város támogatások, átadott pénzeszközök
14. I/14. számú melléklet – Biatorbágy Város társadalom-, szociálpolitikai és egyéb juttatásai
15. I/15. számú melléklet – Biatorbágy Város működési és felhalmozási célú bevételek és kiadások gördülő tervezése
16. I/16. számú melléklet – Biatorbágy Város adósságot keletkeztető ügyleteiből eredő fizetési kötelezettség bemutatása
17. I/17. számú melléklet – Biatorbágy Város összevont költségvetési mérlegeinek alakulása
18. I/18. számú melléklet – Biatorbágy Város adósságot keletkeztető ügyletei
19. I/19. számú melléklet - Biatorbágy Város többéves kihatással járó feladatai éves bontásban és összesítve
20. I/20. számú melléklet – Biatorbágy Város Európai Uniós támogatással megvalósuló programjai
21. I/21. számú melléklet – Biatorbágy Város közvetett támogatásainak alakulása
(2) Biatorbágy Város Önkormányzat 2025. évi költségvetéséről szóló rendeletének 2. melléklete:
1. II/1. számú melléklet - Az Önkormányzat összevont költségvetési mérlege
2. II/2. számú melléklet - Az önkormányzat kötelező feladatai ellátásának költségvetési forrásai és kiadásai
3. II/3. számú melléklet - Az önkormányzat önként vállalt feladatai ellátásának költségvetési forrásai és kiadásai
4. II/4. számú melléklet – Az önkormányzat államigazgatási feladatai
5. II/5. számú melléklet – Az önkormányzat bevételei forrásonként
6. II/6. számú melléklet – Az önkormányzat kiadásai kiemelt előirányzatonként
7. II/7. számú melléklet – Önkormányzati szintű felhalmozási kiadások célonként és feladatonként
8. II/8. számú melléklet – Az önkormányzat Európai Uniós támogatással megvalósuló programjai
9. II/9. számú melléklet – Az önkormányzat finanszírozási kiadásai
10. II/10. számú melléklet – Önkormányzati tartalékok alakulása
11. II/11. számú melléklet – Önkormányzat feladatai kiemelt kiadási előirányzatonként
12. II/12. számú melléklet – Önkormányzat feladatainak létszámkerete
13. II/13. számú melléklet – Önkormányzati támogatások, pénzeszköz átadások
14. II/14. számú melléklet – Önkormányzat társadalom-, szociálpolitikai juttatásai
15. II/15. számú melléklet – Önkormányzat többéves kihatással járó feladatai
16. II/16. számú melléklet – Önkormányzati közvetett támogatások alakulása
(3) Biatorbágy Város Önkormányzat 2025. évi költségvetéséről szóló rendeletének 3. melléklete:
1. III/1. számú melléklet – Biatorbágyi Polgármesteri Hivatal összevont költségvetési mérlege
2. III/2. számú melléklet – Biatorbágyi Polgármesteri Hivatal kötelező feladatellátásának költségvetési forrásai és kiadásai
3. III/3. számú melléklet – Biatorbágyi Polgármesteri Hivatal önként vállalt feladatainak forrása és kiadásai
4. III/4. számú melléklet – Biatorbágyi Polgármesteri Hivatal államigazgatási feladatainak forrása és kiadásai
5. III/5. számú melléklet – Biatorbágyi Polgármesteri Hivatal bevétele forrásonként
6. III/6. számú melléklet – Biatorbágyi Polgármesteri Hivatal kiadásai kiemelt előirányzatonként
7. III/7. számú melléklet – Biatorbágyi Polgármesteri Hivatal felhalmozási kiadásai
8. III/8. számú melléklet – Biatorbágyi Polgármesteri Hivatal létszámkerete
(4) Biatorbágy Város Önkormányzat 2025. évi költségvetéséről szóló rendeletének 4. melléklete:
1. IV/1. számú melléklet – Biatorbágyi Benedek Elek Óvoda összevont költségvetési mérlege
2. IV/2. számú melléklet – Biatorbágyi Benedek Elek Óvoda kötelezően ellátandó feladatai ellátásának költségvetési forrásai és kiadásai
3. IV/3. számú melléklet – Biatorbágyi Benedek Elek Óvoda önként feladatai ellátásának költségvetési forrásai és kiadásai
4. IV/4. számú melléklet – Biatorbágyi Benedek Elek Óvoda államigazgatási feladatai ellátásának költségvetési forrásai és kiadásai
5. IV/5. számú melléklet – Biatorbágyi Benedek Elek Óvoda bevételei forrásonként
6. IV/6. számú melléklet – Biatorbágyi Benedek Elek Óvoda kiadásai feladatonként kiemelt előirányzatonként
7. IV/7. számú melléklet – Biatorbágyi Benedek Elek Óvoda létszámkerete
(5) Biatorbágy Város Önkormányzat 2025. évi költségvetéséről szóló rendeletének 5. melléklete:
1. V/1. számú melléklet – Biatorbágyi Gólyafészek Bölcsőde összevont költségvetési mérlege
2. V/2. számú melléklet – Biatorbágyi Gólyafészek Bölcsőde kötelezően ellátandó feladatai ellátásának költségvetési forrásai és kiadásai
3. V/3. számú melléklet – Biatorbágyi Gólyafészek Bölcsőde önként feladatai ellátásának költségvetési forrásai és kiadásai
4. V/4. számú melléklet – Biatorbágyi Gólyafészek Bölcsőde államigazgatási feladatai ellátásának költségvetési forrásai és kiadásai
5. V/5. számú melléklet – Biatorbágyi Gólyafészek Bölcsőde bevételei forrásonként
6. V/6. számú melléklet – Biatorbágyi Gólyafészek Bölcsőde kiadásai kiemelt előirányzatonként
7. V/7. számú melléklet – Biatorbágyi Gólyafészek Bölcsőde létszámkerete
(6) Biatorbágy Város Önkormányzat 2025. évi költségvetéséről szóló rendeletének 6. melléklete:
1. VI/1. számú melléklet – Biatorbágyi Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat összevont költségvetési mérlege
2. VI/2. számú melléklet – Biatorbágyi Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat kötelezően ellátandó feladatai ellátásának költségvetési forrásai és kiadásai
3. VI/3. számú melléklet – Biatorbágyi Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat önként feladatai ellátásának költségvetési forrásai és kiadásai
4. VI/4. számú melléklet – Biatorbágyi Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat államigazgatási feladatai ellátásának költségvetési forrásai és kiadásai
5. VI/5. számú melléklet – Biatorbágyi Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat bevételei forrásonként
6. VI/6. számú melléklet – Biatorbágyi Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat kiadásai kiemelt előirányzatonként
7. VI/7. számú melléklet – Biatorbágyi Családsegítő és Gyermekjóléti Szolgálat létszámkerete
(7) Biatorbágy Város Önkormányzat 2025. évi költségvetéséről szóló rendeletének 7. melléklete:
1. VII/1. számú melléklet – Biatorbágyi Juhász Ferenc Művelődési Központ összevont költségvetési mérlege
2. VII/2. számú melléklet – Biatorbágyi Juhász Ferenc Művelődési Központ kötelezően ellátandó feladatai ellátásának költségvetési forrásai és kiadásai
3. VII/3. számú melléklet – Biatorbágyi Juhász Ferenc Művelődési Központ önként feladatai ellátásának költségvetési forrásai és kiadásai
4. VII/4. számú melléklet – Biatorbágyi Juhász Ferenc Művelődési Központ államigazgatási feladatai ellátásának költségvetési forrásai és kiadásai
5. VII/5. számú melléklet – Biatorbágyi Juhász Ferenc Művelődési Központ bevételei forrásonként
6. VII/6. számú melléklet – Biatorbágyi Juhász Ferenc Művelődési Központ kiadásai kiemelt előirányzatonként
7. VII/7. számú melléklet – Biatorbágyi Juhász Ferenc Művelődési Központ felhalmozási kiadásai
8. VII/8. számú melléklet – Biatorbágyi Juhász Ferenc Művelődési Központ létszámkerete
9. VII/9. számú melléklet – Biatorbágyi Juhász Ferenc Művelődési Központ közvetett támogatásai
(8) Biatorbágy Város Önkormányzat 2025. évi költségvetéséről szóló rendeletének 8. melléklete:
1. VIII/1. számú melléklet – Biatorbágyi Karikó János Könyvtár összevont költségvetési mérlege
2. VIII/2. számú melléklet – Biatorbágyi Karikó János Könyvtár kötelezően ellátandó feladatai ellátásának költségvetési forrásai és kiadásai
3. VIII/3. számú melléklet – Biatorbágyi Karikó János Könyvtár önként feladatai ellátásának költségvetési forrásai és kiadásai
4. VIII/4. számú melléklet – Biatorbágyi Karikó János Könyvtár államigazgatási feladatai ellátásának költségvetési forrásai és kiadásai
5. VIII/5. számú melléklet – Biatorbágyi Karikó János Könyvtár bevételei forrásonként
6. VIII/6. számú melléklet – Biatorbágyi Karikó János Könyvtár kiadásai kiemelt előirányzatonként
7. VIII/7. számú melléklet – Biatorbágyi Karikó János Könyvtár felhalmozási kiadásai
8. VIII/8. számú melléklet – Biatorbágyi Karikó János Könyvtár létszámkerete
(9) Biatorbágy Város Önkormányzat 2025. évi költségvetéséről szóló rendeletének 9. melléklete:
1. IX/1. számú melléklet – Biatorbágyi Egészségház összevont költségvetési mérlege
2. IX/2. számú melléklet – Biatorbágyi Egészségház kötelezően ellátandó feladatai ellátásának költségvetési forrásai és kiadásai
3. IX/3. számú melléklet – Biatorbágyi Egészségház önként feladatai ellátásának költségvetési forrásai és kiadásai
4. IX/4. számú melléklet – Biatorbágyi Egészségház államigazgatási feladatai ellátásának költségvetési forrásai és kiadásai
5. IX/5. számú melléklet – Biatorbágyi Egészségház bevételei forrásonként
6. IX/6. számú melléklet – Biatorbágyi Egészségház kiadásai kiemelt előirányzatonként
7. IX/7. számú melléklet – Biatorbágyi Egészségház felhalmozási kiadásai
8. IX/8. számú melléklet – Biatorbágyi Egészségház létszámkerete
17. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.