Solymár Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének 4/2015. (II.26.) önkormányzati rendelete
a közterületek elnevezésének, valamint az elnevezésük megváltoztatására irányuló kezdeményezés és a házszám-megállapítás szabályairól
Hatályos: 2015. 02. 27- 2016. 12. 15Solymár Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének 4/2015. (II.26.) önkormányzati rendelete
a közterületek elnevezésének, valamint az elnevezésük megváltoztatására irányuló kezdeményezés és a házszám-megállapítás szabályairól
2015-02-27-tól 2016-12-15-ig
Solymár Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvényének 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CXXXIX. törvény (a továbbiakban „Mötv.”) 143. § (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja.
1. Általános rendelkezések
1. §
- E rendelet célja, hogy egységesen szabályozza Solymár Nagyközség közigazgatási területén az utca, a köz (kázli) jellegű közterület elnevezését, a házszám megállapítását, továbbá a házszámtábla elhelyezésének a rendjét, a település működéséhez szükséges helyszíni tájékozódási feltételek javítása érdekében.
- E rendelet alkalmazásában
- Közterület: az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 2. § 13. pontjában meghatározott terület.
- Közterület elnevezése: a közterület neve és közlekedési vonatkozású megnevezése.
- Utcanév: földrajzi név, az utca, a tér, a park, a köz (kázli) stb. jellegű közterület neve, mely előtagból (pl.: személynév, fogalom, tárgy) és a közterület jellegét tartalmazó utótagból áll. Az utcanév a közterületek megjelölésére, földrajzi azonosítására, a tájékozódás biztosítására szolgál, egyúttal emléket állít és hagyományt őriz.
- Házszám: a belterületi ingatlannak az utca házsorában elfoglalt egyedi számszaki megjelölése, az utcanév nélkül, amely az ingatlan-nyilvántartásban helyrajzi számmal jelölt ingatlanhoz tartozik.
2. §
- Solymár Nagyközség közigazgatási területén minden belterületi utcát el kell nevezni és minden külterületi utcát és magánutat el lehet nevezni.
- A mezőgazdasági célú és lakónépességet nem érintő dűlőutakat nem szükséges elnevezni.
- Az egységes utcanév táblák legyártásáról és kihelyezéséről az önkormányzat gondoskodik.
3. §
- Ha egy utca a településrendezés, beépítés következtében két vagy több részre tagolódik, egységes utcaként megszűnik, az elkülönült utcarész(ek)nek – az elkülönüléstől számított egy éven belül – más nevet kell adni.
- Az elnevezett utca természetes folytatásaként nyíló új útszakasz külön elnevezési eljárás nélkül a már elnevezett utca nevét veszi fel.
- Az utca településrendezés, beépítés vagy más módon történő megszűnésével – külön hatósági döntés nélkül – az utca neve megszűnik.
4. §
- Az utcanevek megváltoztatására akkor kerülhet sor, ha az azonos hangzású elnevezések zavart keltőek, a névhasználatban kimutatható változás következett be, a névhasználat a közérdek szempontjából nem megfelelő, az új név adása már nem élő, kiemelkedő személy emlékének megörökítését szolgálja.
- Meglévő utca nevét új elnevezéseknél nem lehet felhasználni, kivéve, ha az utca korábbi nevének visszaállítása történik.
- Utcanév elnevezésénél figyelemmel kell lenni a Mötv. 14. § és 14/A. §-ban, valamint a magyarországi hivatalos földrajzi nevek megállapításáról és nyilvántartásáról szóló 303/2007. (XI. 14.) kormányrendeletben foglaltakra.
5. §
- A település közigazgatási területén több azonos elnevezésű közterület nem lehet.
- Közterületet személyről, tárgyról, állatról, növényről, földrajzi névről vagy fogalomról lehet elnevezni.
- A közterület elnevezése során törekedni kell arra, hogy az elnevezés rövid és közérthető, a magyar, vagy magyarországi nemzetiség nyelvhelyesség szabályainak megfelelő legyen.
6. §
- Élő személyről közterületet elnevezni nem lehet.
- A személyről történő elnevezés során törekedni kell arra, hogy az elnevezés olyan személynek állítson emléket:
- akinek közismert tevékenysége a társadalmi haladást, a nemzet szellemi, anyagi gyarapodását szolgálta, és személye közmegbecsülésnek örvend, vagy
- aki a tudomány, művelődés, sport vagy a társadalmi élet egyéb területén kimagaslóan jelentőset tett vagy alkotott, és ez által személyének emléke megőrzésre méltó, vagy
- akinek Solymár Nagyközség életében, történetében kiemelkedő szerepe volt, tevékenységével hozzájárult Solymár Nagyközség egészének vagy egy részének fejlődéséhez.
- Utcát elnevezni külföldi állampolgárságú személyről is lehet, akinek élete, munkássága az emberiség egyetemes értékeit gyarapította, vagy jelentős szerepet játszott hazánk vagy településünk életében.
7. §
- A személyről történő elnevezés esetén az utcanév előtagjának meg kell egyeznie a személy által használt családi és utónévvel.
- Kizárólag családi nevet alkalmazni csak akkor szabad, ha a névadó személyiség csak így ismert, illetőleg az elnevezés egy családról történik.
- Ha a névadó személy foglakozása, hivatása, vagy egyéb ismertető jegye szorosan kapcsolódik a személynévhez, akkor ez az utcanévben is feltüntethető.
2. Házszámozás
8. §
- A névvel ellátott belterületi közterületek mentén az ingatlanokat, az épületeket, a lakásokat és a beépítetlen telkeket számmal kell ellátni. Az utcában több ingatlan azonos házszámmal nem jelölhető. Ha egy ingatlan több közterülettel is érintkezik, csak egy utcára kell megállapítani a házszámot.
- Új közterület létrejötte esetén, a 11. § (2) bekezdés b) pontja alapján történő elnevezés, valamint annak ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzését követő 90 napon belül, a házszámozást el kell végezni.
9. §
- A sorszámokat (házszámokat), az ingatlanok természetbeni címeit, azok változásait az önkormányzat jegyzője hivatalból vagy kérelemre határozattal állapítja meg (címmegállapítás keretében).
- A házszám megállapításáról szóló döntésről értesíteni kell:
(a) a személyi adat- és lakcím, valamint az ingatlan-nyilvántartó szerveket; (okmányiroda, illetékes földhivatal);
(b) a közszolgálati szerveket (cégbíróság, posta);
(c) a közüzemi szolgáltatókat;
(d) az utca elnevezés vagy névváltoztatás kezdeményezőjét.
- Az utca, köz, tér, park, sétány, stb. (a továbbiakban együttesen: utca) házszámozása a településközponttól (a legközelebbi főútról nyíló utcák) kivezető utcák esetében a településközponttól kezdődően kezdve kell számozni. Az utca bal oldala páratlan, a jobb oldala páros számozást kap.
- A csak egyik oldalán beépíthető utcák házszámozása 1-től kezdődően folyamatos.
- Terek esetén a házszámozás 1-től kezdődően folyamatosan kell megállapítani.
- Külterületi ingatlant helyrajzi számmal kell jelölni.
- A (3)-(5) bekezdés rendelkezései a rendelet hatálybalépésekor már meglévő közterületek házszámozását nem érintik.
- A házszám, természetbeni cím megállapítására a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.
10. §
- Ugyanazon helyrajzi számú ingatlanon álló, több lépcsőházból álló épület, társasház, ikerház, sorház esetén, az ingatlanra vonatkozó használatbavételi engedély figyelembevételével, A, B, C, stb. alátörés (pl.: 1/A, 1/B, 1/C) a lakások sorszámának feltüntetése mellett alkalmazható.
- Ingatlan (építési telek) megosztása esetén, amennyiben az újonnan kialakuló, önálló helyrajzi számú telek ugyanarra a közterületre nyílik, a házszámot az ABC nagybetűivel kell megkülönböztetni.
- A kialakult házszámozást követően egyesített ingatlanok megtartják eredeti házszámukat (pl.: József Attila utca 15-17.).
- A házszámot jelző táblát (a továbbiakban: házszámtábla) az ingatlan utcafronti kerítésére, ha az nincs, házfalára, az utcáról jól látható módon kell az ingatlan tulajdonosának elhelyezni.
- A házszámtábla az ingatlan sorszámán kívül tartalmazhatja a közterület rövidítés nélküli elnevezését.
- A házszámtábla beszerzéséről, kihelyezéséről, szükség szerinti cseréjéről és pótlásáról az ingatlan tulajdonosa köteles gondoskodni.
3. Eljárási szabályok
11. §
- Közterület elnevezését bárki kezdeményezheti a polgármesternél vagy a jegyzőnél.
- A képviselő-testület hatáskörébe tartozik:
- a településrész-név megállapítása;
- az utcák elnevezése, nevük megváltoztatása.
- A képviselő-testület döntéséről értesíteni kell:
- a személyi adat- és lakcím, valamint az ingatlan-nyilvántartó szerveket, (okmányiroda, illetékes földhivatal);
- a közszolgálati szerveket (illetékes rendőrkapitányság, tűzoltóság, mentőállomás, cégbíróság, posta);
- a közüzemi szolgáltatókat;
- az utca elnevezés vagy névváltoztatás kezdeményezőjét.
12. §
- A közterület elnevezésére érkezett javaslatokat lakossági véleményezésre 7 napra közzé kell tenni az önkormányzati hirdetőtáblán és a honlapon, majd ezt követően a Közművelődési Bizottság és az Ügyrendi Bizottság véleményezi.
- A közterület elnevezésével kapcsolatos döntést a helyben szokásos módon közzé kell tenni.
4. Záró rendelkezések
13. §
- E rendelet a kihirdetést követő napon lép hatályba és a folyamatban lévő ügyekben is alkalmazni kell.
- A rendelet kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.
- A rendelettel ellentétesen kialakult közterületi házszámozás és megnevezés módosítása kizárólag e rendeletben foglaltak szerint történik, mely a nem egyértelmű helyzetek kezelése miatt szükséges.
Dr. Szente Kálmán polgármester | dr. Beregszászi Márk jegyző |