Tárnok Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2023. (II. 10.) önkormányzati rendeletének indokolása

Az Önkormányzat 2023. évi költségvetéséről

Hatályos: 2023. 02. 11

Tárnok Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 1/2023. (II. 10.) önkormányzati rendeletének indokolása

2023.02.11.
Az Önkormányzat 2023. évi költségvetéséről
Végső előterjesztői indokolás
Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. tv. 24. §-a alapján a jegyző által előkészített költségvetési rendelet-tervezetet a polgármester február 15-ig vagy a központi költségvetésről szóló törvény hatálybalépését követő negyvenötödik napig nyújtja be a képviselő-testületnek. Magyarország 2023. évi központi költségvetéséről szóló 2022. évi XXV. törvény melynek az önkormányzatra vonatkozó szakaszai 2023. január 1-jén léptek hatályba.
A Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. tv. (Mötv.) differenciált feladattelepítést tartalmaz a települési önkormányzatok számára.
A helyi önkormányzatok számára kötelező feladatot továbbra is törvény írhat elő, az önkormányzatok eltérő adottságait (gazdasági teljesítőképesség, lakosságszám, a közigazgatási terület mérete) is figyelembe véve.
Az Mötv. szerint a helyi közügyek, illetve a helyben biztosítható közfeladatok:
településfejlesztés, településrendezés, településüzemeltetés (köztemetők kialakítása és fenntartása, a közvilágításról való gondoskodás, kéményseprő-ipari szolgáltatás biztosítása, a helyi közutak és tartozékainak kialakítása és fenntartása, közparkok és egyéb közterületek kialakítása és fenntartása, gépjárművek parkolásának biztosítása),
a közterületek, valamint az önkormányzat tulajdonában álló közintézmény elnevezése,
óvodai ellátás,
szociális, és gyermekjóléti szolgáltatások és ellátások,
egészségügyi alapellátás (háziorvosi, fogorvos, stb.), az egészséges életmód segítését célzó szolgáltatások, környezet-egészségügy (pl. köztisztaság, rovar – és rágcsálóirtás),
kulturális szolgáltatás (könyvtár, közművelődés, előadó-művészet támogatása, stb.),
helyi környezet- és természetvédelem, vízgazdálkodás, vízkárelhárítás, ivóvízellátás, szennyvízelvezetés, -kezelés és -ártalmatlanítás (csatornaszolgáltatás),
lakás- és helyiséggazdálkodás,
honvédelem, polgári védelem, katasztrófavédelem,
közreműködés a település közbiztonságának biztosításában,
helyi közfoglalkoztatás,
helyi adóval, gazdaságszervezéssel és turizmussal kapcsolatos feladatok,
sport, ifjúsági ügyek,
nemzetiségi ügyek,
helyi közösségi közlekedés biztosítása,
hulladékgazdálkodás,
távhőszolgáltatás,
kistermelők, őstermelők jogszabályban meghatározott termékei értékesítési lehetőségének, hétvégi árusításának biztosítása.
További törvényi lehetőségek helyi önkormányzati feladat-telepítésre:
törvény a felsoroltakon kívül más, a helyi közügy, helyben biztosítható közfeladat ellátását is előírhatja,
törvényben meghatározott esetekben az önkormányzat és az állam külön, a finanszírozást is rendező megállapodása alapján az önkormányzat állami feladatokat is elláthat,
a helyi önkormányzatok továbbra is önként vállalhatják olyan helyi közügyek ellátását, amelyet jogszabály nem utal más szerv kizárólagos hatáskörébe. Az önként vállalt feladatok ellátása azonban nem veszélyeztetheti a kötelező feladatok ellátását. Finanszírozásuk forrását elsősorban az önkormányzat saját bevételei, illetve az erre a célra biztosított külön források képezhetik.
A 2023. évre megfogalmazott költségvetési alapelvek a következők:
1. Takarékos, átlátható és biztonságos működtetés.
2. A kötelezően ellátandó feladatok biztosítása.
3. A szociálisan rászorultak támogatása.
4. Az elindított beruházások megvalósítása, a forrás biztosítása.
5. Tudatos településüzemeltetés és fejlesztés.
A költségvetési rendelet-tervezet tartalmazza mindazon előirányzatokat - címenként, bevételi és kiadási előirányzat-csoportonként és a kiemelt előirányzatokat - melyeket a költségvetési törvény és egyéb jogszabályok előírnak, valamint a Képviselő-testület 2023. évre vállalt kötelezettségeit. A költségvetési rendelet-tervezet tartalmazza ezen kívül a nem kötelezően ellátandó, a Képviselő-testület által felvállalt feladatok finanszírozását.
A 2023. évi költségvetési rendelet-tervezet bevételi előirányzatai (Rendelet-tervezet 1. sz. melléklete):
A bevételi előirányzatok fő összege 3.184.874 ezer forint.

Megnevezés

2022. évi eredeti előirányzat (ezer Ft)

2023. évi eredeti előirányzat (ezer Ft)

Intézményi működési bevételek

1.
1.
1.

1.
1.
1.

Önkormányzati sajátos bevételek

1.
1.
1.

1.
1.
1.

Önkormányzat költségvetési támogatása

1.
1.
1.

1.
1.
1.

Felhalmozási és tőkejellegű bevételek

1.
1.
1.

1.
1.
1.

Támogatásértékű bevételek, kiegészítések

42.103

448.793

Végleges pénzeszköz átvétel áh-n kívülről

1.
1.
1.

1.
1.
1.

Támogatási kölcsönök igénybe vétele, visszatérülése

1.
1.
1.

1.
1.
1.

Felügyeleti szervtől kapott támogatás

1.
1.
1.

1.
1.
1.

Előző évi költségvetési maradvány igénybevétele

1.
1.
1.

1.
1.
1.

Hitelek

1.
1.
1.

1.
1.
1.

Áh-on belüli megelőlegezések

1.
1.
1.

1.
1.
1.

Bevételek összesen

1.
1.
1.

1.
1.
1.

A 2023. évi költségvetési bevételek tervezett előirányzata 3.184.874 ezer forint, 58,9%-kal magasabb az előző évihez képest, mivel 2023. évben az előirányzat tartalmazza a várhatóan 463 millió Ft településfejlesztési hozzájárulást, a folyamatos betétlekötések után várható kamatokat 30 millió Ft mértékben, az OTP Bank Nyrt. által utalandó 10.490 ezer Ft érdekeltségi hozzájárulást, és 148.205 ezer Ft fejlesztési hitelt, amely a település közvilágítási hálózatának energiatakarékossági szempontú korszerűsítésére fordítandó.
Az intézményi működési bevételeket a tavalyi előirányzathoz képest magasabb összegben terveztük meg. A 2023. évi előirányzatot növeli a várhatóan 463 millió Ft településfejlesztési hozzájárulás is. 2023. évben az Önkormányzat több ingatlanértékesítést tervez, mint a 2022. évi eredeti költségvetésben tervezett. Az intézményi működési bevételek tartalmazzák az ingatlanértékesítés után fizetendő általános forgalmi adó összegét is, így a 2022. évi tervezett összeghez képest itt is emelkedés tapasztalható. Részletezését a Rendelet-tervezet 4. számú melléklete tartalmazza.
Az önkormányzat sajátos bevételeinek előirányzata is változik az előző évihez képest. A helyi adók vonatkozásában az alábbi bevételeket tervezzük:

Adónem

2022. évi előirányzat (eFt)

2023. évi előirányzat (eFt)

Építményadó

29.000

30.000

Telekadó

27.700

26.000

Kommunális adó

27.500

20.000

Helyi iparűzési adó

180.000

300.000

Összesen:

264.000

376.000

A helyi adórendeletet a Képviselő-testület 2023. évre változatlan formában, hatályában fenntartotta.
A költségvetés bevételi oldalán az önkormányzat sajátos bevételei soron az adóhátralékokat előirányzat szinten követelésként kell nyilván tartani és a tervezés során számolni kell vele. Ezeket a tételeket az adóhatóságnak mindaddig tartozásként, az önkormányzatnak pedig követelésként kell kezelnie, amíg a tartozás önkéntes jogkövetés illetve végrehajtási eljárás során teljesül vagy behajthatatlanság illetve elévülés miatt törlésre nem kerül. Ebben a hátralékállományban szerepelnek a felszámolás alatt, a kényszertörlés alatt lévő cégek tőke és járulék tartozásai is, melyeket behajthatatlanság miatt eltörölni csak a cégbíróság véglegessé vált, megszüntető végzése után lehetséges. A követelésállomány hónapról hónapra változik, képlékeny, az adózók bevallásaival, egyéb körülményekkel módosul. Ilyen lehetséges évközi változások – melyek kihatnak folyó és múlt évekre - például az önrevízió, az ingatlan értékesítés, törvényi mentességérvényesítés, méltányosság gyakorlása. A követelésállomány a következő fizetési esedékesség lejártával is folyamatosan változik.
A különböző adónemek hátraléka a 2023. évi sajátos bevételekre vonatkozóan az előző év adatai alapján mintegy 72 millió forintra becsülhető. A hátralékállomány nagy része a helyi iparűzési adóban keletkezett és kimutatható ezek járulékai (pótlék, bírság) is. A gazdaságilag instabil vállalkozások tartozásainak beszedése, megtérülése eddig is bizonytalan volt, ezért a kiadási oldalon működési céltartalékba helyeztünk 50 millió forintot, mivel teljes egészében nem vállalhatunk rá kötelezettséget.
A 2023. folyó évi adókivetések, előírások számadatai az adózók bevallásával év közben módosulhat. A folyó évi előírások teljesülésével a kivetéses adónemekben (építményadó, telekadó, magánszemélyek kommunális adója) biztosabban lehet számolni, mint az önadózós helyi iparűzési adóval. Felsőbb szintű jogszabály módosítás és a helyi adórendelet sem indokolja a kivetéses adónemekben az éves leterhelhetőség számadatától való eltérés tervezését.
Felsőbb szintű jogszabályi változások miatt a kis- és középvállalkozásokra vonatkozó 1 %-os helyi iparűzési adómérték-kedvezmény szabályozása megszűnt, ezért a 2023. évi költségvetésben az iparűzési adót 2 %-os mértékkel adóbevétel jogcímen irányoztuk elő, figyelembe véve az előző évi állami támogatás jogcímen érkező kompenzáció összegét.
A talajterhelési díjat külön soron szerepeltettük, mivel az a környezetvédelmi alap bevételét képezi.
A gépjárműadó semmilyen formában illetve százalékban nem képezi az önkormányzat bevételi forrását, ezért az átengedett központi adók előirányzata 0 forint. Pótlék, bírság és egyéb sajátos bevétel tervezett előirányzata 3.000 ezer forint, valamint a talajterhelési díj tervezett előirányzata 1.000 ezer forint.
Az önkormányzat költségvetési támogatása jelentősen növekedett az előző évhez képest. Az önkormányzatoknál feladatalapú finanszírozás működik, mely szerint a kötelező feladatokhoz meghatározott mutatószámok alapján ad az állam támogatást és az elszámolást is tételesen kell elvégezni a Magyar Államkincstár felé.
A 10.000 lakos feletti önkormányzatok energia áremelkedés miatt támogatásban részesülnek. Tárnok Nagyközség Önkormányzata 81.097.412,- Ft energia áremelkedés miatti támogatást kapott.
A települési önkormányzatok kulturális feladatainak bérjellegű támogatása 3.476.784,- Ft előirányzat növekedést jelent.
A központi források részletezését a Rendelet-tervezet 5. számú melléklete tartalmazza.
Felhalmozási és tőkejellegű bevételek előirányzatát a tervezett ingatlanértékesítések áfa nélküli bevételei alkotják.
Támogatásértékű bevételek előirányzata 448.793 ezer forint, ebből 34.652 ezer forint a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőtől kapott finanszírozás, 3.651 ezer forint a mezei őrszolgálat és a földalapú állami támogatás, 10.490 ezer Ft az OTP Bank Nyrt. által utalandó érdekeltségi hozzájárulás, valamint a TOP PLUSZ pályázat keretében pályáztunk 400 millió Ft-ra a tárnoki Egészségház teljes energetikai fejlesztésének támogatására a Rendelet-tervezet 6. számú melléklete szerint.
A felhalmozási célú hitel bevételi eredeti előirányzata 2023. évben 148.205 ezer Ft, mivel 2022. évben a célhitel igénybevételéhez aláírt kölcsönszerződés alapján már 1.795 ezer Ft felhasználása megtörtént.
A 2023. évi költségvetési rendelet-tervezet kiadási előirányzatai (Rendelet-tervezet 2. sz. melléklete):
A kiadási előirányzatok fő összege 3.184.874 ezer forint.

Megnevezés

2022. évi eredeti előirányzat (ezer Ft)

2023. évi eredeti előirányzat (ezer Ft)

Működési kiadások

1.406.665

1.812.123

Felhalmozási kiadások

358.688

564.898

Felújítás

162.974

414.041

Céltartalékok

50.000

50.000

Általános tartalék

0

315.207

Hitelek, kölcsönök kiadásai

0

0

Értékpapírok kiadásai

0

0

Pénzügyi lízing kiadásai

792

125

Államháztartáson belüli megelőlegezések

25.183

28.480

Kiadások összesen

2.004.302

3.184.874

A kiadások részletezése intézményi bontásban:
Mesevár Óvoda

eFt-ban

2022.

2023.

Személyi juttatás

254.071

292.723

Munkaadót terhelő jár.

36.271

42.393

Dologi kiadás

61.110

117.922

Felhalmozási kiadások

2.652

2.743

Összesen:

354.104

455.781

Tárnoki Szociális és Védőnői Szolgálat

eFt-ban

2022.

2023.

Személyi juttatás

188.297

197.470

Munkaadót terhelő jár.

26.178

28.043

Dologi kiadás

65.418

112.858

Felhalmozási kiadások

3.683

3.359

Összesen:

283.576

341.730

Az önálló intézmények személyi kiadásainak növekedését a jogszabályi változások miatt növekedő garantált bérminimum, az ágazati pótlékok emelése, valamint a 2022. december 31-én hatályos bruttó bér 20%-ának megfelelő előirányzat növekedés okozza. A munkaadót terhelő járulékok előirányzata is arányaiban növekedett, mivel a bérek után fizetendő szociális hozzájárulás a tervezés időpontjában is 13 %. A munkaadót terhelő járulékok összegét képezi a rehabilitációs hozzájárulás is, melynek a minimálbér az alapja, mely minden évben emelkedik, így a tavalyi évhez képest a rehabilitációs hozzájárulás mértéke is nőtt. A felhalmozási kiadások között kis értékű egyéb tárgyi eszközök kerültek tervezésre a Rendelet-tervezet 9. számú melléklete szerint.
Önállóan működő intézmények összesen:

eFt-ban

2022.

2023.

Személyi juttatás

442.368

490.193

Munkaadót terhelő jár.

62.449

70.436

Dologi kiadás

126.528

230.780

Felhalmozási kiadások

6.335

6.102

Összesen:

637.680

797.511

Polgármesteri Hivatal

eFt-ban

2022.

2023.

Személyi juttatás

222.698

261.452

Munkaadót terhelő jár.

32.007

37.045

Dologi kiadás

45.512

72.082

Egyéb működési kiadás

0

1.582

Felhalmozási kiadások

4.445

7.472

Összesen:

304.662

379.633

A Polgármesteri Hivatal köztisztviselőinek illetményalapját a Képviselő-testület 2020. évtől 54.000 forintban állapította meg. A rendeletben szereplő személyi juttatások előirányzata 65.000 Ft összeggel került kiszámításra. A munkaadót terhelő járulékoknál a bérek után fizetendő szociális hozzájárulási adó a 2023. év tervezése során 13 %-kal került meghatározásra. A felhalmozási kiadások között informatikai eszközök és kisértékű egyéb tárgyi eszközök is kerültek tervezésre a Rendelet-tervezet 9. számú melléklete szerint.
Önkormányzat kiadásai

e Ft-ban

2022.

2023.

Személyi juttatás

38.509

44.582

Munkaadót terhelő jár.

5.393

6.659

Dologi kiadás

240.612

390.091

Elvonások, befizetések

0

0

Támogatásértékű kiadások

1.500

1.500

Pénzeszköz átadás

181.589

197.221

Ellátottak pénzbeli juttatásai

7.500

8.500

Felhalmozási kiadások

347.908

551.324

Felújítás

162.974

414.041

Általános tartalék

0

315.207

Céltartalék

50.000

50.000

Pénzügyi lízing kiadásai

792

125

Államháztartáson belüli megelőlegezések visszafizetése

25.183

28.480

Összesen

1.061.960

2.007.730

Az önkormányzat személyi juttatásai és az ahhoz kapcsolódó járulékok a Képviselő-testület, a külsős tagok, a díjazottak részére kifizetendő járandóságok és ezen tételek után a munkaadót terhelő járulékok összegét tartalmazza. A dologi kiadások között szerepelnek azok a kiadások, amelyek az önkormányzatra vonatkozóan számolhatók el. A Testület munkájához kapcsolódó kiadások, illetve az önkormányzat nevében kötött szerződéseknek megfelelő kifizetések (közvilágítás, Köz-Ért Kft-nek számla ellenében fizetett összeg, karbantartási kiadások, üzemeltetési kiadások stb.).
Pénzeszköz átadást 197.221 ezer forint összegben terveztünk. Ebből 67.600 ezer forint előirányzat a Köz-ért Kft részére, 34.900 ezer forint előirányzat a Közösségi színtér kiadásaira, 78.421 ezer forint előirányzat a Közétkeztetési Kft részére, 2.500 ezer forint a civil szervezetek, és 12.300 ezer forint a sport szervezetek pályázatára, valamint 1.500 ezer forint a Rendőrségnek az együttműködésre a tervezett összeg. Ennek részletezése a Rendelet-tervezet 8. számú mellékletben található. Támogatásértékű kiadások soron terveztünk 1.500 e forintot a Bursa Hungarica ösztöndíjak támogatására. Ellátottak pénzbeli juttatásainak tervezett előirányzata 8.500 ezer forint. Ebben az összegben a szociális támogatásokat terveztük az alábbiak szerint.
A tervezett szociális kiadások önrésze (eFt):

Köztemetés

1.500

100 %

Települési támogatás

6.000

100 %

Újszülöttek támogatása

1.000

100 %

összesen:

8.500

Felhalmozási kiadások előirányzataként 551.324 ezer forintot terveztünk.
Felújítási kiadás eredeti előirányzata 414.041 ezer forint.
A költségvetési rendelet-tervezet tartalmaz 50.000 ezer Ft működési céltartalékot, amely a különböző adónemek hátralékából fedezett működési kiadásokat tartalmazza.
A finanszírozási kiadások között tervezésre került a 163/2017.(X. 19.) önkormányzati határozattal jóváhagyott gépkocsi vásárlásával kapcsolatos pénzügyi lízing 2023. évre esedékes kiadása. A lízingdíjak idei évre esedékes tervezett kiadásait a 12. számú melléklet tartalmazza.
A költségvetés a takarékos működést biztosítja, elengedhetetlenül szükséges szinten lettek tervezve a kiadásaink. További kiadási előirányzatok, működési, illetve a fejlesztési pénzeszközök a 2022. évi zárszámadást követően, a költségvetési maradvány visszatervezésekor tervezhetők.