Törökbálint Önkormányzat Képviselő-testületének 8/2016. (IV.11.) önkormányzati rendelete

a fák védelméről

Hatályos: 2016. 04. 12- 2018. 02. 12

Törökbálint Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 46. § (1) bekezdés c) pontjában és 48. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikkének (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:


1. A rendelet hatálya

1. §

(1) A rendelet hatálya kiterjed:

a)           a (3) bekezdésben foglalt kivétellel a Törökbálint Város Önkormányzat (a továbbiakban: Önkormányzat) közigazgatási területén található egyes fás szárú növényekre,

b)           a természetes és jogi személyekre, valamint a jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekre.

(2) A rendelet hatálya nem terjed ki

a)           az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény hatálya alá tartozó külterületen lévő fásítás fáira és a faállománnyal (faültetvénnyel) borított erdőterületnek tekintendő földrészletekre, továbbá a külön jogszabály szerint védett természeti területen lévő fákra, illetve azokra a fákra, amelyek védettek, függetlenül attól, hogy védett természeti területen vannak-e,

b)           bármely vasúti területen, mely vasúttársaság, a Magyar Államkincstár, önkormányzat vagy gazdasági társaság tulajdonában áll, bármely, vasúttársaság, a Magyar Államkincstár, önkormányzat vagy gazdasági társaság tulajdonában álló vasúti területen található fákra,

c)           patak, csatorna medrében lévő facsoport, illetve azokat szegélyező fásítás fáira,

d)           a gyümölcsfákra,

e)           a szaporítóanyag termelését szolgáló csemetekertek, faiskolák fáira.

(3) A rendelet hatálya – a (4) bekezdésben foglaltak kivételével – nem terjed ki a fás szárú növények védelméről szóló 346/2008. (XII. 30.) Korm. rendelet (a továbbiakban: Korm. rendelet) hatálya alá tartozó fás szárú növényekre.

(4) A Korm. rendelet hatálya alá tartozó fás szárú növények engedély nélküli kivágására, valamint az engedéllyel történő fakivágás esetén elrendelt pótlás pénzbeli megváltására alkalmazni kell az 5. § (2) bekezdését és a 7. § rendelkezéseit.



2. Értelmező rendelkezések

2. §

E rendelet alkalmazása során:

1. Előnevelt fa: gyümölcsfa esetén minimum 150 cm magas faiskolai csemete, díszfa esetén magánterületre minimum 8 centiméter törzskörméretű, kétszer iskolázott faiskolai anyag, közterületre minimum 12 centiméter törzskörméretű, kétszer iskolázott, sorfa minőségű faiskolai anyag.

2. Építési telek: beépítésre szánt területen fekvő, az építési szabályoknak megfelelően kialakított és közútról vagy önálló helyrajzi számon útként nyilvántartott magánútról gépjárművel közvetlenül megközelíthető telek.

3. Fapótlás: a kivágásra kerülő fa pótlására megállapított számú és törzsátmérőjű fa telepítése, illetve ennek pénzbeli megváltása.

4. Fasor: meghatározott fajú, egy sorban lévő fák összessége, ahol a fák tőtávolsága nem nagyobb a fák idős korában várható koronaátmérőjének a kétszeresénél.

5. Fa telepítése: városi környezetet tűrő, előnevelt díszfa ültetése.

6. Gyümölcsfa: emberi fogyasztásra vagy egyéb hasznosításra kerülő gyümölcséért termesztett és gondozott fa, kivéve: diófa, szelídgesztenyefa, mandulafa, eperfa és díszfának nemesített gyümölcsfák.

7. Kertészeti szakvélemény: jogszabályban meghatározott jogosultsággal rendelkező szakértő vagy szervezet általi vizsgálat dokumentuma a meglévő fák korára, egészségi állapotára, térbeli elhelyezkedésére, és a vizsgálat eredményén alapuló szakértői javaslat a fa fenntartásával, megóvásával vagy kivágásával kapcsolatban.

8. Növényzet: telepített vagy őshonos növények (fák, bokrok, cserjék, lágyszárúak) összessége, ide nem értve a gyomnövényeket.

9. Törzsátmérő: a fatörzs 1 méteres magasságban mért átmérője, centiméterben számolva.

10. Törzskörméret: a fatörzs 1 méteres magasságban mért körmérete, centiméterben számolva. 

11. Vegetációs időszak: a rügyfakadás és a lombhullás közötti időszak.

12. Zöldfelület: állandóan vagy időszakosan növényzettel fedett területek.

13. Zöldterület: közigazgatási terület-felhasználási egység, a település állandóan növényzettel fedett, más terület-felhasználási egységbe nem tartozó, közhasználatú része (fásított köztér, közkert, közpark, városi park).



3. Fakivágás esetén alkalmazandó szabályok

3. §


(1) Törökbálint Város közigazgatási területén e rendelet hatálya alá tartozó fát kivágni – a (3) bekezdés szerinti esetek és a gyümölcsfák kivételével – csak jogerős fakivágási engedély alapján szabad. A fakivágás engedélyezéséről a jegyző dönt. A jegyző önkormányzati hatósági ügyben jár el, eljárására a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

(2) Fát kivágni különösen építmény elhelyezése, veszélyhelyzet elhárítása, környezetrendezés miatt vagy kertészeti szakvélemény által is igazolt egyéb okból lehet. A kivágott fa pótlásáról az 5-8. §-okban meghatározottak szerint gondoskodni kell.

(3) Az élet-, illetve súlyos balesetveszélyt jelentő fa kivágását a tulajdonos vagy kezelő - amennyiben a veszély elhárítására más lehetőség nincs - köteles haladéktalanul elvégezni. A veszély elhárítása érdekében tett intézkedéseket írásban azonnal be kell jelenteni a jegyzőnek.

(4) Kiszáradt fát a tulajdonosa köteles legkésőbb a fa kiszáradását követő év június 30. napjáig kivágni. Kiszáradt fa kivágását a fakivágás tervezett megkezdése előtt legalább 30 nappal írásban be kell jelenteni a jegyzőnek.

(5) Aki Törökbálint közigazgatási területén lévő ingatlanon e rendelet hatálya alá tartozó fát szándékozik vagy köteles kivágni, az 1. melléklet szerinti fakivágási engedély iránti kérelmet köteles benyújtani a jegyzőhöz.

(6) A fakivágási engedély iránti kérelemhez közölni, illetve mellékelni kell:

- a fakivágás indokát,

- szükség esetén a fakivágás indokoltságát megalapozó dokumentumokat (pl. kertészeti szakvéleményt, építési-bontási engedélyt vagy bejelentés tudomásul vételéről szóló döntést, településképi véleményt, településképi bejelentés alátámasztó dokumentumát, fényképet, stb.),

- a kivágandó fa pontos helyét (pl. helyszínrajzzal), darabszámát, faját, törzsátmérőjét (centiméterben),

- a kivágandó fával való rendelkezési jogosultságot bizonyító dokumentumot (idegen vagy közös tulajdonban lévő ingatlan esetén a többi tulajdonos tulajdonosi hozzájárulását),

- a fakivágás tervezett megkezdésének és várható befejezésének időpontját (év, hónap).

(7) Indokolt esetben a hatóság kertészeti terv benyújtását írhatja elő a fakivágási engedély elbírálásához.

(8) A jegyző

a)           a fakivágást megtiltja, ha a rendelet 3. § (2) bekezdésében előírt követelmények nem teljesülnek, nem igazoltak, vagy a fa további fenntartása indokolt, vagy

b)           a fa kivágását engedélyezi és egyidejűleg a rendelet 5. és 6. §-a szerinti fapótlásra kötelezi a kérelmezőt.

(9) A (8) bekezdés b) pontja szerinti engedélyben a jegyző a fakivágás megkezdésére határidőt állapíthat meg.

(10) A (8) bekezdés b) pontja szerinti engedély 6 hónapig érvényes.

(11) A (8) bekezdés szerinti határidő annak lejárta előtt kérelemre, egy alkalommal, indokolt esetben meghosszabbítható.

(12) A fakivágás engedélyezéséről, az engedéllyel vagy engedély nélkül kivágott fák esetében a fapótlás módjának és mértékének megállapításáról, a pénzbeli megváltás szabályairól, valamint a fapótlás határidejének megállapításáról hatósági határozatban vagy hatósági szerződésben kell rendelkezni.

(13) A hatósági határozat meghozatala vagy a hatósági szerződés megkötése előtt a fakivágás engedélyezéséről, a fapótlási kötelezettség mértékéről és módjáról ki kell kérni a főkertész véleményét.


4. Fapótlás mértéke

4. §


(1) A fakivágási engedélyben vagy a hatósági szerződésben megállapított mértékben és módon, az előírt határidőn belül az engedélyes köteles gondoskodni a fapótlásról.

(2) Aki engedély nélkül vágott ki e rendelet hatálya alá tartozó fát, azt a (3) bekezdés, (4) bekezdés c.) pontjában, illetve a (5) bekezdésben meghatározott módon fapótlásra kell kötelezni.

(3) A pótlási kötelezettséget előnevelt fával kell teljesíteni.

(4) A fapótlás mértéke:

a)           viharkár miatt vagy a tulajdonosnak fel nem róható okból balesetveszélyes, vagyonbiztonságot veszélyeztető fák kivágása esetén a kivágandó fák darabszáma,

b)           környezetrendezés, építési tevékenység érdekében szükséges vagy egyéb indokolt esetben

- 4-15 cm átmérőjű fa esetén a kivágandó fák darabszámának kétszerese,

- 16-25 cm átmérőjű fa esetén a kivágandó fák darabszámának háromszorosa,

- 26-35 cm átmérőjű fa esetén a kivágandó fák darabszámának négyszerese,

- 36-55 cm átmérőjű fa esetén a kivágandó fák darabszámának ötszöröse,

- 55 cm feletti átmérőjű fa esetén a kivágandó fák darabszámának hatszorosa

c)           engedély nélküli fakivágás esetén a b) pontban előírt pótlások duplája.

(5) Amennyiben az engedély nélkül kivágott fák darabszáma vagy törzsátmérője utólag nem állapítható meg, a vélelmezhető vagy kikövetkeztethető számú fákat 30 cm törzsátmérővel kell figyelembe venni a (4) bekezdés c) pontja szerinti mennyiségű fapótlás előírásánál.


5. Fapótlás módja

5. §


(1) A fapótlás módjáról az engedélyező vagy kötelező döntés, vagy a hatósági szerződés rendelkezik az alábbiak szerint:

a)           a fatelepítést a telken belül kell megvalósítani,

b)           ha a fatelepítés a telken belül csak részben biztosítható, akkor a fatelepítést telken belül és közterületen együttesen kell megvalósítani,

c)           ha a fatelepítés a telken belül nem biztosítható, akkor közterületen kell a fatelepítést megvalósítani,

d)           a fapótlás kiváltható a 6. § szerinti pénzbeli megváltással is.

 (2) A fapótlás során be kell tartani a helyi környezet védelméről szóló önkormányzati rendeletben leírt ültetési távolságokat.


6. Fapótlás pénzbeli megváltásának szabályai

6. §


(1) A fapótlási kötelezettség pénzbeli értékének meghatározását a 2. melléklet tartalmazza.

(2) A pénzbeli megváltás összegét, a befizetés módját, határidejét a fakivágási engedélyben vagy a hatósági szerződésben kell meghatározni.

(3) A fatelepítés pénzbeli megváltásából befolyt összeget - az éves faültetési tervnek megfelelően - faültetésre és a befolyt összegből telepített fák gondozására kell felhasználni.


7. A fapótlás határidejének meghatározása

7. §


(1) Fatelepítések esetén a határidőt vagy részhatáridő(ke)t az ügy körülményeire, a meglévő adottságokra és a vegetációs időszakra figyelemmel mérlegeléssel kell meghatározni.

(2) A fatelepítések határidejét építmény, beruházás megvalósításával összefüggő feltételhez, határozott időhöz vagy szükség esetén mindkettőhöz lehet kötni.

(3) A kérelmezőnek a fapótlás megtörténtét annak elvégzését követő 5 munkanapon belül kell írásban bejelenti a jegyzőnek.

 (4) A fatelepítés pénzbeli megváltása esetén a befizetést a fakivágás megtörténtétől számított legfeljebb 90 napon belül kell az Önkormányzat Környezetvédelmi Alap számlájára teljesíteni. Ettől eltérő határidőt megállapítani - a határidő-hosszabbítás kivételével - csak hatósági szerződésben lehet.

(5) Indokolt esetben a fapótlásra megállapított határidő - a határidő lejártát megelőzően benyújtott kérelemre - az ott megjelölt időtartamokkal egy alkalommal meghosszabbítható.

 (6) Amennyiben a fakivágási engedélyben megállapított határidőn belül a kötelezett a kivágott fa (fák) után szükséges fatelepítést nem, vagy csak részben teljesítette, a jegyző az el nem telepített famennyiség darabszámának megfelelő számú fa 15 napon belüli pénzbeli megváltását írja elő.

(7) A pénzbeli megváltás nem teljesítése esetén a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól  szóló 2004. évi CXL. törvény 129-133. §-ában foglaltak szerint kell eljárni.


8. Fakivágás elvégzésének szabályai

8. §


(1) A fakivágást csak a fakivágási engedélyt megadó határozat jogerőre emelkedését és végrehajthatóvá válását követően szabad megkezdeni és végezni, az alábbi szabályok betartásával:

a)           a fakivágás megkezdését a kivitelező megnevezésével, a tervezett kezdési idő közlésével, továbbá a fakivágás befejezését a jegyzőnek írásban, 5 munkanapon belül be kell jelenteni,

b)           új épület építése vagy meglévő épület bővítése esetén a fakivágást csak az épület, illetve építményrész kivitelezésének megkezdésére vonatkozó, építésügyi hatóságnál történt bejelentés megtörténte esetén lehet megkezdeni,

c)           egy hónapot meghaladó szakaszos vagy különböző kivitelezési ütemekre tervezett fakivágás végrehajtása esetén a fakivágás megkezdésének bejelentésénél közölni kell a tervezett ütemek időpontjait és a teljes befejezés tervezett határidejét.

(2) A fakivágást úgy kell végezni, hogy az ne veszélyeztesse a gyalogos közlekedés biztonságát és a környező épületek, építmények állékonyságát. A fakivágás során a munka- és balesetvédelmi követelményeket be kell tartani.

(3) A fakivágás során okozott károkért az engedélyes vagy a kötelezett felel.



9. Záró rendelkezések

9. §


(1) Ez a rendelet a kihirdetést követő napon lép hatályba.

(2) Hatályát veszti a zöldterületek és zöldfelületek megóvásáról, használatáról, fejlesztéséről és a fák védelméről szóló 28/2013. (VI. 10.) önkormányzati rendelet 1.§ (2) és (3) bekezdése, 2.§ e) pontja, 3. § 1., 3., 4., 5., 6., 7., 9., 10., 11. pontja, 7.§-a, 8.§-a, 9.§-a 10.§-a, 11.§-a, 12.§-a 13.§-a, 1, melléklete, 2. melléklete, 3. melléklete.

1. melléklet a 8/2016. (IV. 11.) önkormányzati rendelethez


Fakivágási engedély kérelem

A kérelmező neve:*




címe:

.


A kérelem tárgyát képező fa


Fajta

Törzsátmérő**

Törzskerület**

Darabszám






A kérelmezett fakivágás helyszíne


Törökbálint                 


A fa kivágásának indoka:



A kivágás tervezett időpontja:







Mellékletek:



3000.- forintos illetékbélyeg helye:



Kelt. Törökbálint,  



........................................................................



kérelmező


*: Ha a kérelmező nem azonos a tulajdonossal, igazolnia kell a fával való rendelkezési jogosultságát.



**: 1 m magasságban mérve.


2. melléklet a 8/2016. (IV. 11.) önkormányzati rendelethez


A fapótlás pénzbeli megváltásának egységára 15.000 forint fánként. Az ár megállapításakor a rendeletben pótlásra meghatározott előnevelt fák, vagyis átlagosan 12/14-es körméretű kétszer iskolázott sorfák faiskolai átlagárát, valamit a telepítés költségét vettük figyelembe.