Törökbálint Város Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2022. (VI. 27.) önkormányzati rendelete
az Alsóerdősor utcába gépjárművel történő behajtás és az Alsóerdősor utcában történő várakozás rendjéről
Hatályos: 2022. 12. 17- 2023. 06. 27Törökbálint Város Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2022. (VI. 27.) önkormányzati rendelete
az Alsóerdősor utcába gépjárművel történő behajtás és az Alsóerdősor utcában történő várakozás rendjéről
Törökbálint Város Önkormányzatának Képviselő–testülete a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 48. § (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva, a következőket rendeli el:
1. A rendelet célja
1. § A rendelet célja a várakozási és behajtási tilalom alatti területek használatának, valamint a várakozási és behajtási engedélyekre való jogosultság feltételeinek, az engedélyezési eljárás szabályainak meghatározása.
2. A rendelet hatálya
2. § (1) A rendelet hatálya Törökbálint város közigazgatási területén, az Önkormányzat tulajdonában lévő Alsóerdősor utca „Várakozni tilos” közlekedési jelzőtábla „Kivéve engedéllyel” kiegészítő táblával jelzett szakaszára (a továbbiakban: várakozási terület), valamint az Alsóerdősor utca „Mindkét irányból behajtani tilos” közlekedési jelzőtábla „Kivéve engedéllyel” kiegészítő táblával jelzett szakaszára (a továbbiakban: behajtási terület) terjed ki.
(2) A rendelet hatálya - a (3) bekezdésben meghatározott kivétellel - kiterjed valamennyi forgalmi rendszámmal rendelkező járműre, és azok tulajdonosára/üzembentartójára.
(3) Nem terjed ki a rendelet hatálya
a) megkülönböztető fény- és hangjelzéssel jogszerűen felszerelt járművekre,
b) figyelmeztető jelzéssel jogszerűen felszerelt, és azt jogszerűen használó járművekre.
3. Értelmező rendelkezések
3. § E rendelet alkalmazásában:
a) „Mindkét irányból behajtani tilos” közlekedési jelzőtábla: a KRESZ 14. § (1) bekezdés n) pontjában meghatározott módon azt jelzi, hogy az útra mindkét irányból tilos behajtani. A jelzőtábla alatt elhelyezett „Kivéve engedéllyel” kiegészítő tábla az útra engedéllyel rendelkező járművel szabad behajtani.
b) „Várakozni tilos” közlekedési jelzőtábla: a közúti közlekedés szabályairól szóló 1/1975. (II.5.) KPM-BM együttes rendelet (a továbbiakban: KRESZ) 15. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott módon azt jelzi, hogy várakozni tilos; a jelzőtábla alatt elhelyezett kiegészítő táblán levő felirat jelezheti, hogy a várakozási tilalom a járművek meghatározott körére nem terjed ki.
c) sportegyesület: a sportpályát használó egyesület
d) sportpálya: Törökbálint, 0205/3 hrsz-ú ingatlan
e) üzembentartó: a közúti közlekedési nyilvántartásról szóló 1999. évi LXXXIV. törvény 2. § 9. pontja szerinti üzembentartó.
4. A várakozás és behajtás rendje
4. § (1) A várakozási területen várakozni csak az e rendeletben meghatározott feltételek fennállása esetén kiadott várakozási engedéllyel lehet.
(2) A behajtási területre behajtani csak az e rendeletben meghatározott feltételek fennállása esetén kiadott behajtási engedéllyel lehet.
5. A várakozási és behajtási engedély kiadásának feltételei
5. § (1) A várakozási és behajtási területeken kérelemre kiadható engedélyek fajtái:
a) lakossági várakozási vagy behajtási engedély,
b) gazdálkodói várakozási vagy behajtási engedély,
c) egészségügyi várakozási vagy behajtási engedély,
d) sportegyesületi behajtási engedély.
(2) Lakossági várakozási vagy behajtási engedély kérelemre annak a lakosnak adható, akinek a személyi adat- és lakcímnyilvántartás adatai alapján lakóhelye vagy tartózkodási helye az Alsóerdősor utca érintett szakaszán lévő várakozási vagy behajtási területen van.
(3) A lakossági várakozási vagy behajtási engedély a kérelmező által megjelölt érvényes forgalmi engedéllyel rendelkező alábbi járművekre vonatkozhat:
a) arra a személygépjárműre vagy 3500 kg megengedett legnagyobb össztömeget meg nem haladó tehergépjárműre, amelynek a kérelmező az üzembentartója, vagy
b) a munkáltatótól a kérelmező kizárólagos használatába adott, a munkáltató által üzemben tartott személygépkocsira.
(4) Gazdálkodói várakozási vagy behajtási engedély kérelemre a várakozási vagy behajtási területen székhellyel, telephellyel, vagy fiókteleppel rendelkező gazdálkodónak adható, az általa megjelölt olyan személygépkocsira, amelynek a gazdálkodó az üzembentartója. Gazdálkodói várakozási vagy behajtási engedély adható továbbá az olyan gazdálkodónak – a munkavégzés időtartamára –, akinek a gépjárműi a várakozási vagy behajtási területen közterületet érintve karbantartási-, illetve felújítási munkálatokat végeznek, valamint gazdálkodói behajtási engedély adható a sportpályát érintő karbantartási-, illetve felújítási munkálatokat végzők részére.
(5) Egészségügyi várakozási és behajtási engedély kérelemre
a) az ellátási kötelezettséget vállaló háziorvos és gyermekorvos, és ezek asszisztense,
b) a védőnő,
c) az adott területen a szociális házi gondozási tevékenységben részt vevő személyek részére
adható, az általuk megjelölt egy darab személygépkocsira.
(6)1 Sportegyesületi behajtási engedély jogcímen a sportegyesület elnökének kérelmére a sportpálya megközelítése és igénybevétele céljából legfeljebb 40 db forgalmi rendszám nélküli SPORTEGYESÜLET feliratú behajtási kártya adható. Sportegyesületi behajtási engedélynek minősül a Magyar Labdarúgó Szövetség (a továbbiakban: MLSZ) által kiadott hivatalos játékvezetői igazolvány.
(7)2 Az ingatlanokhoz érkező vendégek, valamint a vállalkozásokhoz érkező ügyfelek várakozási vagy behajtási lehetőségeinek biztosítására az önkormányzat külön kérelemre ingatlanonként legfeljebb 2 db, és vállalkozásonként legfeljebb 6 db forgalmi rendszám nélküli „VENDÉG” feliratú várakozási vagy behajtási kártyát ad ki.
6. Eljárási rendelkezések
6. § (1) A várakozási és behajtási engedély az 1. mellékletben található kérelem formanyomtatványon igényelhető. A kérelmet papíralapon a Törökbálinti Polgármesteri Hivatalban (a továbbiakban: Hivatal) lehet benyújtani.
(2) Az engedély iránti kérelemhez mellékelni kell:
a) lakossági várakozási vagy behajtási engedély iránti kérelem esetén:
aa) a kérelmező lakcímkártyájának másolatát,
ab) a kérelmezett jármű forgalmi engedélyének másolatát,
ac) munkáltató által biztosított jármű esetén a cégvezető által aláírt, kizárólagos használatról szóló igazolást,
b) gazdálkodói várakozási vagy behajtási engedély iránti kérelem esetén:
ba) 30 napnál nem régebbi cégkivonatot,
bb) aláírási címpéldány másolatát,
bc) a kérelmezett jármű forgalmi engedélyének másolatát,
bd) munkavégzés céljából kért engedély iránti kérelemhez a munkavégzés tényét és várható időtartamát igazoló dokumentumot,
c) egészségügyi várakozási és behajtási engedély iránti kérelem esetén:
ca) az ellátási kötelezettséget igazoló dokumentum másolatát,
cb) a kérelmezett jármű forgalmi engedélyének másolatát.
(3) A várakozási és behajtási engedélyt és a hozzá tartozó várakozási és behajtási kártyát a polgármester adja ki. A várakozási és behajtási engedély kiadása önkormányzati hatósági ügy, az eljárásra az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (továbbiakban: Ákr.) rendelkezéseit kell alkalmazni.
7. § A várakozási és behajtási engedély kiadása díjmentes.
8. § (1) A várakozási és behajtási engedély – a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel – a kiadás napjától a kiadás évét követő január 31-ig érvényes.
(2) A munkavégzés céljára kiadott gazdálkodói várakozási vagy behajtási engedély a munkavégzés időtartamára kerül kiadásra.
(3) A várakozási vagy behajtási engedély és a várakozási vagy behajtási kártya - az 5. § (6) - (7) bekezdésben foglaltak kivételével - csak az engedélyben, illetve a várakozási vagy behajtási kártyán feltüntetett forgalmi rendszámú járművel történő várakozásra vagy behajtásra használható fel.
(4) A várakozási vagy behajtási kártyát a gépjármű első szélvédője mögött jól látható helyen kell elhelyezni, amelyet a Rendőrség és a Városrendészet ellenőriz.
(5) A várakozási vagy behajtási kártyáról másolatot készíteni tilos.
7. Az ellenőrzés szabályai, az engedély visszavonása és kicserélése
9. § (1) Az engedéllyel rendelkező köteles haladéktalanul bejelenteni a Hivatalban, ha a 5. §-ban meghatározott feltételekben változás következik be.
(2) A polgármester visszavonja a várakozási és behajtási engedélyt, és a várakozási és behajtási kártyát, ha megállapítja, hogy a 5. §-ban meghatározott feltételek már nem állnak fenn.
10. § (1) Az engedély meglétének ellenőrzése - a (2) bekezdésben meghatározott kivétellel - a jármű forgalmi rendszáma és a várakozási és behajtási kártya alapján történik.
(2)3 Az 5. § (6) - (7) bekezdésben meghatározott esetekben az engedély meglétének ellenőrzése a VENDÉG, illetve SPORTEGYESÜLET kártya, valamint az MLSZ által kiadott hivatalos játékvezetői igazolvány alapján történik.
11. § (1) Az engedély jogosultjának kérelmére a megrongálódott várakozási és behajtási kártyát – annak leadásával egyidejűleg – a polgármester kicseréli.
(2) A várakozási és behajtási kártya elvesztését, ellopását, megsemmisülését a várakozási és behajtási engedély kiállítója felé 3 munkanapon belül be kell jelenteni, és a várakozási és behajtási kártya pótlására kérelmet kell benyújtani.
(3) A (2) bekezdés szerinti pótlásra évente kártyánként egy alkalommal van lehetőség.
8. Záró rendelkezések
12. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
Az 5. § (6) bekezdése a Törökbálint Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2022. (XII. 16.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
Az 5. § (7) bekezdése a Törökbálint Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2022. (XII. 16.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.
A 10. § (2) bekezdése a Törökbálint Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2022. (XII. 16.) önkormányzati rendelete 2. §-ával megállapított szöveg.