Páty Község Önkormányzata Képviselő-testületének 18/2006. (V. 15.) önkormányzati rendelete

az útépítési érdekeltségi hozzájárulásáról

Hatályos: 2006. 05. 23- 2008. 02. 14

Páty Község Önkormányzata Képviselő-testületének 18/2006. (V. 15.) önkormányzati rendelete

az útépítési érdekeltségi hozzájárulásáról

2006.05.23.

Páty Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 31. § (2) bekezdésében foglalt felhatalmazás alapján a következő rendeletet alkotja:

A rendelet hatálya

1. § (1) E rendelet hatálya a helyi önkormányzat valamint a közút használatában – több mint kétharmaddal részt vevő – közvetlenül érdekelt természetes és jogi személyek, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok együttműködésével, Páty Község illetékességi területén megvalósítandó közút építésére (földút szilárd burkolattal való ellátására) terjed ki.

(2) Az együttműködésben részt nem vevő, a beruházáshoz a 3. § (3) és (4) bekezdésben rögzítettek szerint hozzá nem járuló, de a közút használatában közvetlenül érdekelt ingatlanok tulajdonosai útépítési érdekeltségi hozzájárulást kötelesek fizetni.

Értelmező rendelkezések

2. §

1. ingatlan: az ingatlan-nyilvántartás szerint önálló helyrajzi számmal rendelkező beépített vagy beépíthető földrészlet
2. út: szilárd burkolatú közút és közterületen lévő járda, valamint a közforgalom elől el nem zárt magánút
3. útépítés: az ingatlanok megközelítését szolgáló szilárd út-, illetve járda burkolat építése (beruházás vagy felújítás a kátyúzás, illetve a használhatóságot, élet-, illetve balesetveszélyt elhárító munkálatok kivételével), a hozzátartozó csapadékvíz elvezetéssel és a szükséges műtárgyakkal, önkormányzati tulajdonban lévő és közterületként, közútként nyilvántartott területen
4. telekhatár: az útépítéssel érintett ingatlannak az ingatlan-nyilvántartás szerinti határa
5. szilárd burkolat: aszfaltburkolat, betonburkolat, kockakő (egyéb térkő) burkolat
6. közút használatában közvetlenül érdekelt ingatlan: azon ingatlan, mely közvetlenül (telekhatárral), teleknyúlvánnyal, magánúttal, illetőleg a közvetlenül érintett ingatlanokon adott szolgalmi úton keresztül az építendő útról megközelíthető, a szolgalmi jog ingatlan-nyilvántartásba való bejegyzésétől függetlenül.

Az együttműködés alapján megvalósuló útépítések szervezése, lebonyolítása

3. § (1) Az együttműködést akár a helyi önkormányzat, akár a közút használatában közvetlenül érdekelt ingatlan tulajdonosai kezdeményezhetik.

(2) Amennyiben az Önkormányzat Képviselő-testülete a kezdeményezést elfogadja, e döntésének összhangban kell lennie a hatályos költségvetési rendeletével, helyi építési szabályzatával, szabályozási-, fejlesztési terveivel, beruházási koncepciójával. Az önkormányzat a kezdeményezést akkor fogadhatja el, ha az útépítési együttműködésben az érdekeltek több mint kétharmada részt vesz, illetve vállalja az ingatlanára eső hozzájárulás kifizetését.

(3) A kezdeményezés elfogadása esetén az abban résztvevők együttműködési megállapodást kötnek, melyben rögzíteni kell a megvalósítandó beruházás megnevezését, költségét, az Önkormányzat és a többi fél közötti költségmegosztást, amelynek mértéke az Önkormányzat részéről maximálisan 10 % lehet, illetve a lakossági önerő minimálisan 90 %, a fizetési és kivitelezés-indítási feltételeket, valamint a beruházás ütemtervét.

(4) Az együttműködő felekre eső költségek megosztása:

Meg kell állapítani az útépítési beruházás tényleges bekerülési költségét, melyből le kell vonni az Önkormányzat Képviselő-testülete által meghatározott támogatás összegét, ezt el kell osztani a közút használatában közvetlenül érdekelt ingatlanok számával. Az így kijött Ft összeg esik egy-egy ingatlanra.
Közös tulajdonú ingatlan esetén a tulajdonostársak által fizetendő hozzájárulás a tulajdonosok tulajdoni aránya szerint fizetendő. Amennyiben egy ingatlanon egynél több lakás van, akkor a fizetendő összeg egyenlően oszlik meg a lakástulajdonosok között.
(5) Az együttműködési megállapodás megkötése után a felek a hatályos jogszabályi előírásoknak megfelelő építőközösséget (a továbbiakban: társulás) hoznak létre.
(6) Az együttműködésben megvalósuló útépítést a társulástól (vagy tagjaitól külön-külön) átvett pénzeszközökből és a támogatási összegből az Önkormányzat építteti meg (szerzi be a szükséges engedélyeket, megköti a kötelezettségvállalásokat stb.) a Polgármesteri Hivatal közreműködésével (előkészítő, végrehajtói feladatok).
(7) A társulás befizetéseit és az önkormányzati támogatási összeget a Polgármesteri Hivatalnak elkülönített számlán kell kezelnie.
(8) A beruházás meghiúsulása esetén a már befizetett összegeket a társulásnak (vagy tagjainak külön-külön) vissza kell fizetni, kezelési költség felszámítása, illetve kamatfizetés nélkül.
(9) A kivitelezés csak jogerős engedély és érvényes vállalkozási szerződés birtokában indítható. A szerződés megkötése akkor lehetséges, ha a teljes fedezet (önkormányzati támogatás és lakossági önrész) az elkülönítetett számlán rendelkezésre áll.

Útépítési érdekeltségi hozzájárulás

4. § (1) Amennyiben az együttműködési megállapodásban, a közút használatában közvetlenül érdekelt ingatlanok (lakások) több mint kétharmadának tulajdonosai részt vesznek (a megállapodást aláírják), akkor az együttműködésben részt nem vevő, a beruházáshoz a 3. § (3) és (4) bekezdéseiben rögzítettek szerint hozzá nem járuló, de a közút használatában közvetlenül érdekelt ingatlanok (lakások) tulajdonosai útépítési érdekeltségi hozzájárulást kötelesek fizetni.

(2) Az együttműködési megállapodás létrejöttét (az összes résztvevő általi aláírását) követő 30 napon belül – a Képviselő-testület által átruházott hatáskörben eljárva – az útépítési érdekeltségi hozzájárulást a Polgármester határozatban írja elő.

A határozat ellen a Képviselő-testülethez lehet fellebbezni, a kézhezvételtől számított 15 napon belül.
(3) Az útépítési érdekeltségi hozzájárulást az ingatlannak, lakásnak a kötelezettséget előíró határozat meghozatalának időpontjában a tulajdonjogi jogosultnak (tulajdonosnak) a határozat jogerőre emelkedésétől számított 60 napon belül kell megfizetni, több tulajdonos esetén a tulajdoni arányok szerint. Késedelmes teljesítés esetén a Ptk. szerinti késedelmi kamattal növelt hozzájárulást kell megfizetni. Az előírt fizetési kötelezettség elmulasztása esetén az Önkormányzat javára jelzálogjogot kell bejegyeztetni az ingatlan-nyilvántartásba.
(4) Az útépítési érdekeltségi hozzájárulás mértéke: a 3. § (3) és (4) bekezdése alapján megállapított (a lakossági részt vevők által vállalt) egy ingatlanra eső Ft összeg.
(5) Amennyiben az ingatlan tulajdonosa magánszemély és az útépítési érdekeltségi hozzájárulást nem tudja megfizetni, kérelmére – jövedelmi, vagyoni és szociális körülményeit figyelembe véve – méltányosságból maximum 6 havi, különösen méltányos esetben 12 havi kamatmentes részletfizetés engedélyezhető. A kérelmet a határozat kézhezvételétől számított 15 napon belül kell benyújtani, mely határidő elmulasztása jogvesztő. A részletfizetés engedélyezése a Pénzügyi és Ügyrendi Bizottság javaslata alapján a Polgármester jogköre. A hozzájárulás megfizetésének kötelezettsége alól felmentés nem adható.
(6) A részletfizetés akkor engedélyezhető, ha a tulajdonos a hozzájárulás összegének jelzálogjogként és az azt biztosító elidegenítési és terhelési tilalom ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzéséhez a kérelemmel egyidejűleg az előzetes hozzájárulását megadta.
(7) Amennyiben az arra jogosult fizetési könnyítést (részletfizetést) engedélyez, úgy az erre az ingatlanra eső útépítési érdekeltségi hozzájárulást az Önkormányzat előlegezi meg.
(8) Az az ingatlantulajdonos, akinek ingatlana két vagy több utcával határos, az előbb megépülő közút használatában tekintendő érdekeltnek, kivéve, ha a másik utcáról már meglévő kocsibejárója vagy garázsbejárata van. Az ilyen tulajdonos csak egy közút megépítése során kötelezhető útépítési érdekeltségi hozzájárulás megfizetésére.

Záró rendelkezések

5. § (1) E rendelet a kihirdetését követő 8. napon lép hatályba.

(2) Jelen rendeletben nem szabályozott eljárási kérdésekben a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvényben foglaltakat kell alkalmazni.

(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Páty Község Önkormányzata Képviselő-testületének az önkormányzat beruházásában megvalósuló helyi közút és közműépítéshez kapcsolódó közművesítési hozzájárulásról szóló 35/2004. (XI. 05.) Kt. rendelete, és az ezt módosító 19/2005. (VII. 11.) Kt. rendelete.