Páty Község Önkormányzata Képviselő-testületének 48/2006 (XII.14..) önkormányzati rendelete

a helyi környezet védelméről, a közterületek és ingatlanok rendjéről, valamint a település tisztaságáról

Hatályos: 2007. 01. 01- 2019. 01. 31

Páty Község Önkormányzat Képviselő-testülete a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. Törvény 46. § (1) bekezdésének c) pontja és a 48. § (3) bekezdés b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a környezet rendjének és tisztaságának kialakítása, a fenntartható fejlődés biztosítása érdekében, a helyi körülmények figyelembevételével az alábbi rendeletet alkotja:


  1. FEJEZET



Általános rendelkezések

1. §

A rendelet célja


A rendelet célja a Páty Község közigazgatási területén élők és a környezet harmonikus kapcsolatának kialakítása, a környezet egészének, valamint elemeinek és folyamatainak összehangolt védelme.



2. §

A rendelet hatálya


A rendelet hatálya kiterjed a Páty Község közigazgatási területén a környezetet igénybe vevő, terhelő, veszélyeztető, illetőleg szennyező (továbbiakban: környezethasználó) természetes és jogi személyekre, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekre.



3. §

Fogalom-meghatározások

(1) E rendelet alkalmazásában:


a) Köztisztasággal összefüggő tevékenység: az egyes ingatlanok – ezen belül különösen a lakóépületek és az emberi tartózkodásra (üdülés, pihenés, szállás, stb. céljára) szolgáló más épületek, továbbá a nem lakás céljára szolgáló más helyiségek és a hozzájuk tartozó területek -, valamint a közterületek tisztántartása.

b) Közterületek: az ingatlan-nyilvántartásban közterületként nyilvántartott – belterületi és külterületi földrészlet (közút, járda, tér, közpark) – továbbá a község közhasználatú zöldterülete.

c) Települési szilárd hulladék: a háztartási hulladék, közterületi hulladék, háztartási hulladékhoz hasonló jellegű és összetételű hulladék.

d) Települési szilárd hulladékkal összefüggő tevékenység: a települési szilárd hulladék kezelése, ártalmatlanítása és hasznosítása.

e) Inert hulladék: építési bontási hulladék egy része, valamint az építőanyag célú kitermelés hulladéka (azbeszt, festékek , hígítók)

f) Köztisztasági szolgáltatás: megbízás, illetve megrendelés alapján a közterület tisztántartása, a települési szilárd hulladék kezelése.

g) Tisztántartás: az egyes ingatlanok és közterületek rendszeres megtisztítása, hó- és síkosság-mentesítése, illetőleg pormentesítése, zöldterület gondozása, szemét eltávolítása.

h) Kezelés: a települési szilárd hulladék összegyűjtése, és a kijelölt lerakóhelyre történő elszállítása.

i) Tárolás: a települési szilárd hulladéknak a kijelölt lerakóhelyen, illetőleg létesítményben történő – hasznosítás nélküli – elhelyezése.

j) Közhasználatú zöldterület: a község belterületén lévő minden közterületnek minősülő közpark; pihenésre, szórakozásra, testedzésre is szolgáló véderdő; lakó-, illetve üdülőépületek elhelyezésére szolgáló tömbtelek közkert (játszótér, pihenőkert) céljára kialakított része, ha az épület tulajdonosa nem azonos a közkert tulajdonosával (kezelőjével), és annak fenntartásáról önkormányzati szerv gondoskodik; továbbá a közutat, járdát szegélyező illetőleg a közút forgalmát irányító vagy elválasztó, részben vagy egészében növényzettel borított közterület.  



4. §


E rendeletet kell alkalmazni:


a) a települési szilárd hulladékokkal, a háztartási hulladékokkal, azok kezelésével, ártalmatlanításával, a közterületek tisztántartásával, a köztisztasági szolgáltatásokkal összefüggő tevékenységre,

b) a közterületek rendjével, a környezet tisztaságával kapcsolatos tevékenységekre (csapadékvíz elvezetés, zöldterület-gazdálkodás, zöldterület fenntartása és karbantartása, egyes ingatlanok tisztántartása, stb.),

c) az avar komposztálásra,

d) az avar és kerti hulladék égetés által történő megsemmisítésére.



II. FEJEZET

Köztisztasági feladatok

5. §

Az ingatlanok és közterületek tisztántartása


(1) Az egyes ingatlanok tisztántartásáról az ingatlan tulajdonosa, kezelője, vagy ha erre más jogszabály illetőleg a tulajdonossal kötött megállapodás kötelezi, használója (haszonélvező, bérlő, szívességi használó, albérlő, üzemeltető) köteles gondoskodni (továbbiakban: ingatlantulajdonos).

           

(2) Az ingatlantulajdonos köteles gondoskodni:


a) az ingatlan előtti járdaszakasz (saroktelek esetén a közterülettel érintkező oldalakon), zöldsáv és nyílt-árok és ennek műtárgyai teljes területének gondozásáról, tisztántartásáról, a járdaszakasz hó- és síkosság-mentesítéséről,

b) a csapadékvíz zavartalan lefolyását akadályozó anyagok és más hulladékok eltávolításáról,

c) rendszeres rovar- és rágcsálóirtásról,

d) az ingatlan előtti közterületen lévő és a közterületre nyúló fák és más növények, valamint az élő sövények szakszerű gallyazásáról, a járdák járhatóvá tételéről, az ingatlan előtti közterületen az allergén növények – különös tekintettel a parlagfűre – irtásáról.


(3) A (2) bekezdésben felsorolt feladatokat úgy kell elvégezni, hogy a járda vagy az útburkolat ne rongálódjon, a terepszint ne változzon.


(4) A gondozatlan járdaszakasz vagy nyílt árok tisztítását az önkormányzat az ingatlantulajdonos költségére elvégeztetheti.


(5) A csapadékvíz elvezető árkokat betömni, a víz elfolyását megakadályozni tilos. Csapadékvíz elvezető árok befedését kizárólag építési előírásoknak megfelelően hatósági létesítési engedély alapján, és az árok tulajdonosának hozzájárulásával lehet.


(6) A csapadékvíz elvezető árokba szennyvizet, mosogató- és fürdővizet kiereszteni szigorúan tilos, ez környezetvédelmi és vízjogi szabálysértési eljárást von maga után.


(7) Az egyes ingatlanokon keletkezett szennyvizet kizárólag csak építési engedéllyel épített zárt szennyvíztárolóba, illetőleg közcsatornába lehet elvezetni. A csapadékvizet mindenki saját telkén belül köteles kezelni, azt közterületre kivezetni tilos.



6. §


(1) Közforgalmú közúti közlekedés céljára szolgáló létesítmények esetében:


a) a belterületen lévő váróhelyiségek, várakozóhelyek, járdaszigetek és a járdától füves területtel vagy egyéb módon elkülönített megállóhelyek tekintetében az Önkormányzat,

b) a külterületen és a belterületen lévő autóbusz-megállóhelyek tekintetében a közút kezelője köteles a rendszeres tisztántartásról, továbbá az ott keletkezett hulladék eltávolításáról gondoskodni.



7. §


(1) A szervezett lomtalanítás eseteit kivéve közterületen szemetet, hulladékot csak erre a célra rendszeresített és felállított tartályban szabad elhelyezni.


(2) A szeméttartók kihelyezése és rendszeres ürítése az önkormányzat feladata a (3) bekezdés   kivételével.


(3) Az üzletek, vendéglátóhelyek, elárusítóhelyek előtt az üzemeltető köteles szemétgyűjtő tartályt elhelyezni, környezetét tisztán tartani.



8. §


(1) Az egyes ingatlanok tulajdonosainak feladatai az ingatlanokkal kapcsolatban:


a) Páty Község közigazgatási területén lévő ingatlanok tulajdonosai, használói kötelesek az ingatlanukat megművelni, illetve rendben tartani, gyomtól, gaztól, szeméttől, gondozatlan bokortól megtisztítani.

b) Páty Község közigazgatási területén működő intézmények, vállalatok, kereskedelmi egységek, vendéglátó-ipari és szolgáltató létesítmények nagytakarítását, a környezet rendezését a tulajdonosok kötelesek elvégezni, rendben tartásukról, pedig folyamatosan gondoskodni. Kötelesek továbbá a homlokzat, az

épület szerkezeti egységeinek (előtető, portál, ernyőszerkezet, cégtábla, stb.) folyamatos, jó karbantartásáról gondoskodni.

c) Beépítetlen vagy időszakosan használt ingatlanon a tulajdonos az utca felől láthatóan 0,3 - 0,5 négyzetméter nagyságú táblát köteles elhelyezni, amelyen a köztisztasági kötelezettség megállapítása céljából fel kell tüntetni az ingatlan helyrajzi számát.

d) A kereskedelmi, vendéglátó-ipari, szolgáltató létesítmények üzemeltetői a kirakatot kötelesek tisztán tartani.


9. §


(1) Röplapok, szórólapok kibocsátói kötelesek a terjesztés során szétszóródott hulladék szórólapok eltakarításáról gondoskodni.


(2) Hirdetményt, közleményt, plakátot kizárólag az erre a célra létesített hirdetőtáblákon lehet elhelyezni, melynek eltávolítása annak kötelezettsége, akinek érdekében az elhelyezés megtörtént.


(3) A (2) bekezdésben felsoroltakat élő fákon, villanyoszlopon, elektromos berendezéseken, telefonfülkén, falon, kerítésen, buszmegállóban, stb. elhelyezni tilos.



10. §


(1) Építés, bontás vagy felújítás alatt álló ingatlan és környékének folyamatos tisztán tartása a kivitelező vagy az építtető feladata, illetve akinek érdekkörébe tartozik a felújítás, építkezés.


(2) Építésnél, bontásnál, felújításnál a munkát úgy kell elvégezni, az anyagokat úgy kell tárolni, hogy abból szálló por, sár, egyéb szennyeződés ne keletkezzék.


(3) Az útra kihordott szennyeződést a tulajdonos saját költségére köteles azonnal eltávolítani.




11. §


(1) Páty község közigazgatási területén a kerti hulladék, avar égetésének időpontja március 1- és április 30-a, valamint október 15 és november 30-a között minden hét hétfői napja – abban az esetben, ha munkaszüneti nap, akkor a soron következő munkanap –, kivéve a tűzgyújtási tilalom időtartamát.


(2) Az égetést csak cselekvőképes nagykorú személy végezheti.


(3) Az (1) bekezdésben meghatározott avar égetésén kívül a környezetre ártalmas, vagy az égés közben azzá váló anyagokat (pl.: műanyag, gumiabroncs, éghető települési szilárd hulladék, stb.) égetni tilos.


(4) A szelektív hulladék gyűjtésére szolgáló hulladéktartók használata az erre kijelölt helyeken a lakosság részére biztosított. A hulladéktartó edénybe csak az azon feltüntetett típusú hulladék helyezhető el, elszállításáról a szolgáltató gondoskodik.



12. §

A közterületek rendje


(1) A közterületek, sportolás és pihenés céljára szolgáló területek beszennyezése, bármilyen anyaggal való feltöltése (pl.: hamu, salak, sitt, stb.) tilos. A köztisztaság megóvása, és a balesetek elkerülése érdekében ezeken a területeken a környezetre és az emberi egészségre ártalmas szemetet, hulladékot szennyező anyagot kiönteni, elszórni, kiengedni vagy eldobni nem szabad, építési (inert) hulladékot csak engedéllyel rendelkező vállalkozásnak lehet átadni.


(2) Minden olyan munkánál, amely a közterület burkolatának felbontásával jár, illetőleg a talaj felásását teszi szükségessé, ügyelni kell arra, hogy a közterület ne szennyeződjék. A kivitelező a szennyeződést a munkálatok befejezését követően azonnal köteles eltávolítani, az eredeti állapotot 24 órán belül helyreállítani.


(3) Közterületen gépjárművet mosni tilos.


13. §


(1) Szórakozóhely, vendéglátó-ipari egység, kereskedelmi üzlethelyiség, kerthelyiség és más elárusítóhely előtti járdaszakaszon és ahhoz kapcsolódó közterületen szeszesital fogyasztása tilos.


(2) Az (1) bekezdésben meghatározott tilalom nem vonatkozik a rendezvények területére, ahol ideiglenes jelleggel, engedélyezhető a szeszesital-fogyasztás.


(3) A (2) bekezdésben engedélyezett árusítás esetén a terület tisztán tartását és a rendezvény utáni takarítását 24 órán belül saját költségén az köteles elvégeztetni, aki részére az engedélyt kiadták. Amennyiben kötelezettségének nem tesz eleget, úgy szabálysértési eljárás lefolytatása mellett, költségére a munkát az önkormányzat végezteti el.


(4) A rendezvények alkalmával a közterület zöldfelületében (fák, bokrok, fű, stb.) okozott károkat a rendezvény szervezője köteles az önkormányzatnak megtéríteni.



III. FEJEZET

A zöldterületek fenntartása és kezelése

14. §


(1) A község területén lévő közhasználatú parkok építéséről, felújításáról, fenntartásáról és gondozásáról annak kezelője, illetve az Önkormányzat gondoskodik.


(2) Tilos a közpark és közhasználatú egyéb zöldterületeken:


a) járművek használata – kivéve a park fenntartásához szükséges munkagépek használata,

b) a védett madarak bármilyen eszközzel történő zavarása, a fészkek rongálása, a tojások és fiókák kiszedése, irtása,

c) bármilyen fa, bokor megcsonkítása, a fákra plakátok ragasztása és kiszegezése,


      (3) Közhasználatú zöldterületre, játszóterekre kutyát bevinni tilos.



IV. FEJEZET

Szabálysértési rendelkezések

15. §


Szabálysértést követ el és 30.000 forintig terjedő pénzbírsággal sújtható – ha súlyosabb cselekmény nem valósul meg, vagy jogszabály súlyosabb büntetés kiszabását nem teszi lehetővé – az a személy, aki


  • az e rendelet 5. §-ban foglalt köztisztasági feladatát – járda takarítása, gallyazás, csapadékvíz elvezető árok betömése, csapadékvíz elvezető árokba szennyvizet, mosogató- fürdővizet enged – megszegi,
  • a 6. § b) pontja szerint a közút kezelője, ha tisztántartási kötelezettségét nem teljesíti,
  • a 7. §-ban foglalt tényállást megvalósítva közterületen szemetet helyez el, vagy hulladékot engedély nélküli átvevő részére ad át,
  • a 8. § szerinti tulajdonosi ingatlan tisztántartási kötelezettségét nem teljesíti,
  • a 9. §-ban megállapított röplap, hirdetmény és szórólap kihelyezési előírásokat megszegi,
  • a 10. § szerint építési, bontási, felújítási munkák során előirt tisztántartási kötelezettségét megszegi, vagy építési törmeléket engedély nélküli átvevő részére ad át,
  • a 11. §-ban előírt kerti hulladék és avar égetési előírásokat nem tartja be,
  • a 12. §-ban szabályozott közterületi rendet megsérti,
  • a 13. § (1) bekezdését megsértve közterületen szeszesitalt fogyaszt,
  • a 13. § (3) bekezdésében foglalt – engedélyezett árusítást követően – tisztántartási kötelezettségét elmulasztja,
  • a 14. § (2) bekezdésében szabályozott közparkot és közhasználatú egyéb zöldterületet megrongál,
  • a 14. § (3) bekezdését megszegve közparkba, játszótérre kutyát visz be.


Záró rendelkezések

16. §

           

(1) E rendelet 2007. január 1. napján lép hatályba.


(2) Jelen rendeletben nem szabályozott kérdésekben a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény, a szabálysértésekről szóló 1999. évi LXIX. törvény, a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény, és a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.


(3) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg Páty Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/1997. (V. 29.), a 11/1998. (VI. 5.), a 13/1999. (VI. 1.), a 14/1997. (XI. 16.) és a 24/1998. (XII. 23.) Kt rendeletei hatályukat vesztik.





                                    Dr. Bognár András                                      Dr.Homonnay Dorottya

                                          polgármester                                                         jegyző