Páty Község Önkormányzata

Páty Község Önkormányzata Képviselő-testületének 15/2014. (VI.26.) önkormányzati rendelete a mezei őrszolgálat létesítéséről és működéséről

Hatályos: 2014. 07. 01- 2015. 07. 07

Páty Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. Cikk (2) bekezdésével, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 41. § (9) bekezdésével, valamint a fegyveres biztonsági őrségről, a természetvédelmi és a mezei őrszolgálatról szóló 1997. évi CLIX. törvény 19. § (1) bekezdésével kapott felhatalmazással a következőket rendeli el:


  1. A rendelet célja és hatálya


1. § 


A rendelet célja

  1. a Páty község közigazgatási területéhez tartozó termőföldek – ide nem értve az erdőt, a halastavat – őrzését,
  2. a termőföldeken lévő, illetve ahhoz tartozó termények és termékek, felszerelések, eszközök, haszonállatok, továbbá mezőgazdasági építmények, egyéb művelési ágú ingatlanok földmérési jelek védelmét,
  3. az illegális hulladéklerakó helyek kialakulásának megakadályozását és
  4. a külterület közrendjének közbiztonságának erősítését

szolgáló mezei őrszolgálat felállítása, valamint az őrszolgálat működési feltételeinek biztosítása.


2. § 


  1. A rendelet területi hatálya a Páty község közigazgatási területéhez tartozó, valamely mezőgazdasági jellegű művelési ágba sorolt területekre terjed ki, kivéve az erdőt és a halastavat. Az érintett területek felsorolását és méretét a rendelet 1. függeléke tartalmazza.
  2. A rendelet személyi hatálya kiterjed a mezei őrszolgálat feladatait ellátó mezőőrre, a mezőőr feladatainak ellátását irányító polgármesterre, valamint az (1) bekezdésben meghatározott terület használójára, illetve tulajdonosára.


  1. A mezei őrszolgálat


3. § 


  1. Az önkormányzat az 1. §-ban meghatározott feladatok ellátásáról mezei őrszolgálat felállításával gondoskodik, melynek létszámát a Képviselő-testület a költségvetési rendeletben határozza meg.
  2. A mezei őrszolgálat szervezetileg a Pátyi Polgármesteri Hivatal alá tartozik, a mezőőr feletti munkáltatói jogokat a jegyző gyakorolja.
  3. A mezőőr zöldszínű formaruhát és szolgálati jelvényt visel. A feladatának ellátása során a zöld színű formaruha szolgálati jellegén változtató más ruhaneműt nem viselhet. A mezőőr részére az önkormányzat a 1. melléklet szerinti felszerelést biztosítja.
  4. A mezei őrszolgálat, illetve a mezőőr feladatait a fegyveres biztonsági őrségről, a természetvédelmi és a mezei őrszolgálatról szóló 1997. évi CLIX. törvény 20-23. §-ában foglaltak, valamint a polgármester utasításai szerint látja el.
  5. A mezei őrszolgálat köteles együttműködni a rendőrséggel, a katasztrófavédelemmel, a kormányhivatal szerveivel, a polgármesteri hivatallal, valamint a polgárőrséggel.


  1. A mezőőri járulék


4. § 


  1. Az önkormányzat a mezei őrszolgálat megalakítási, fenntartási és működési költségeit a földhasználó – ha ez ismeretlen, a tulajdonos – által kifizetett mezőőri járulékból és a központi költségvetés által biztosított hozzájárulásból fedezi.
  2. A mezőőri járulék összege minden megkezdett ha után 1.000,- Ft/év.
  3. A mezőőri járulékot két egyenlő részletben, minden év március 15-ig és szeptember 15-ig kell megfizetni az önkormányzat költségvetési számlájára.
  4. A mezőőri járulék megfizetése a földhasználót terheli. Amennyiben a földhasználó ismeretlen vagy a tulajdonossal azonos, a tulajdonos köteles a mezőőri járulékot megfizetni. A használatba adás tényét szükség esetén a tulajdonos hitelt érdemlő módon, okirattal köteles igazolni.
  5. Amennyiben az ingatlannak több használója/tulajdonosa van, a használati/tulajdoni arány szerint kell a járulékot megfizetni.
  6. Mentes a járulékfizetés alól a Magyar Állam és a helyi önkormányzat.


5. § 


  1. Járulékköteles valamennyi a 2. § (1) bekezdésében meghatározott ingatlan, annak tényleges hasznosításától függetlenül.
  2. A járulékfizetési kötelezettség a használati jog, illetőleg a tulajdonjog megszerzését követő év első napján keletkezik, és annak az évnek az utolsó napján szűnik meg, amikor a használati jog, illetőleg a tulajdonjog megszűnik. E változások bejelentése az érintett földhasználók/tulajdonosok kötelezettsége.
  3. A mezőőri járulékot átruházott hatáskörben a jegyző állapítja meg az illetékes földhivatal és a földhasználói nyilvántartás adatai alapján. A jegyző eljárása során a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény előírásait kell megfelelően alkalmazni.
  4. A megállapított mezőőri járulék összegét a Képviselő-testület indokolt esetben csökkentheti vagy elengedheti. Indokolt esetnek minősül, ha a területet ár- vagy belvíz sújtotta, illetőleg más jellegű elemi kár következtében a termés részben vagy egészben megsemmisült.
  5. A mezőőri járulék adók módjára behajtható köztartozásnak minősül.
  6. A mezőőri járulékból befolyt összeg kizárólag a mezei őrszolgálattal kapcsolatos feladatok ellátására használható fel.


  1. Vegyes és záró rendelkezések


6. § 


  1. E rendelet 2014. július 1. napján lép hatályba.
  2. E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg a mezei őrszolgálat 1 fő mezőőrrel kerül felállításra.







                          Székely László                                                   Dr. Guba Zsolt

                           polgármester                                                            jegyző






Kihirdetési záradék:


A rendelet a mai napon kihirdetésre került.


Páty, 2014. június 26.



                                                                                                     Dr. Guba Zsolt

                                                                                                            jegyző



Mellékletek