Dabas Város Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2016. (II.29.) önkormányzati rendelete
A Dabasi Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központnál igénybe vehető szociális szolgáltatásokról és azok térítési díjáról.
Hatályos: 2017. 03. 01- 2017. 06. 30Dabas Város Önkormányzata Képviselő-testületének 8/2016. (II.29.) önkormányzati rendelete
A Dabasi Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központnál igénybe vehető szociális szolgáltatásokról és azok térítési díjáról.
2017-03-01-tól 2017-06-30-ig
Dabas Város Önkormányzatának Képviselő-testülete „a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló” 1993. évi III. törvény 92. § (1) b) pontjában kapott felhatalmazás alapján, valamint Inárcs, Kakucs, Újhartyán, Újlengyel, Pusztavacs települések Képviselő- testületeinek hozzájárulásával, a „Magyarország helyi önkormányzatairól” szóló 2011. évi CLXXXIX törvény 13. § (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:
Általános rendelkezések
1. §
E rendelet hatálya kiterjed Dabas városra és a Társult Önkormányzatok „Együtt” Segítőszolgálata Társulásban (továbbiakban: Társulás) részt vevő településekre Inárcs, Kakucs, Újhartyán, Újlengyel, Pusztavacs településekre valamint e települések közigazgatási területén lakcímmel rendelkező és a Szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban: Sztv.) (1) – (3) bekezdésében meghatározott személyekre.
2. §
Szociális szolgáltatások
A Társulás a Sztv. 57. § (1) bekezdés c) – g) pontjában meghatározott személyes gondoskodást nyújtó ellátást a Dabasi Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központ (2373 Dabas, Áchim u. 6.) által látja el.
Alapszolgáltatások közül a Segítőszolgálat az alábbi feladatokat látja el:
étkeztetés
házi segítségnyújtás
családsegítés
jelzőrendszeres házi segítségnyújtás
közösségi ellátások
3.§
Étkeztetés
- A kérelmező a Sztv. 62. §-ának (1) bekezdésének b)-d) pontját a háziorvos vagy a kezelőorvos igazolásával tanúsítja. A Dabasi Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központ szociális gondozója a kérelem beadását követően környezettanulmányt készít a kérelmezőnél a szociális rászorultság megállapítása érdekében.
- Az étkeztetést a Dabasi Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központ biztosítja a rászorulóknak, a Dabasi Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központ által szerződött főzőhellyel (2. melléklet). Amennyiben a főzőhely időszakosan nem üzemel, úgy az étkeztetésben részesülők igénylése alapján a Dabasi Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központ a 750.- Ft/adag összeghatárig más szolgáltató igénybevételével meleg ételt, vagy melegíthető élelmiszert biztosít.
- Az étkeztetés iránti kérelmet szóban vagy írásban a Dabasi Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központnál kell benyújtani az igénylőnek vagy törvényes képviselőjének. Az ellátás igénybevételéről az intézmény vezetője dönt. Döntését megelőzően 5 nappal tájékoztatja a rászorult lakóhelye szerinti önkormányzat illetékes bizottságát. Étkeztetést biztosít annak a rászorulónak, aki az Sztv. 62. § (1) bekezdés a-e) pontjában meghatározott feltételeknek megfelel.
- Amennyiben a kérelmező igénye elutasításra kerül, az értesítés kézhezvételét követő 8 napon belül a Társulási Tanácshoz címzett, de az intézményhez benyújtott fellebbezéssel élhet.
- Az étkeztetésért és kiszállításért a jövedelemmel rendelkezőknek térítési díjat kell fizetni. A térítési díj összegét a Társulási Tanács határozati javaslata alapján az 1. melléklet szabályozza, minden év március 1-ig.
- A térítési díj összege méltányosságból csökkenthető vagy elengedhető, amelyről a Társulási Tanács dönt, a kérelmező, vagy a Dabasi Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központ kérelme alapján.
- A térítési díjat a Segítőszolgálat részére előre, csekken, minden hónap 10-ig kell befizetni az intézmény számlájára.
- Ha a kötelezett a befizetést elmulasztotta, a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások térítési díjáról szóló 29/1993.(II.17) Kr. 31. § (2) bekezdésében foglaltak az irányadók.
- Ha az ellátott, vagy a törvényes képviselője a személyi térítési díj összegét vitatja, az értesítés kézhezvételétől számított 8 napon belül a Társulási Tanácshoz fordulhat.
- Mindazok részére, akik az egészségi állapotuk miatt az ebédért saját maguk elmenni nem tudnak, illetve ezt a szolgáltatást kérik, a Dabasi Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központ térítési díj ellenében házhoz szállítja az ebédet.
- Meg kell szüntetni az étkeztetést, ha az ellátott:
- szociális rászorultsága megszűnik,
- további ellátásra nem tart igényt,
- együttműködési kötelezettségének nem tesz eleget,
- elhalálozik.
- Az intézmény jogutód nélküli megszűnése esetén a Társulás gondoskodik az ellátásról.
4.§
Házi segítségnyújtás
- A házi segítségnyújtás iránti kérelmet szóban vagy írásban a Dabasi Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központnál kell benyújtania az igénylőnek, vagy törvényes képviselőjének.
- Az intézményvezető ezek után dönt az ellátásról a gondozási szükséglet valamint az egészségi állapoton alapuló szociális rászorultság vizsgálatának és igazolásának részletes szabályairól szóló 36/2007. (XII.22) SZMM rendelet alapján. Döntését megelőzően 5 nappal tájékoztatja a rászorult lakóhelye szerinti önkormányzat illetékes bizottságát. Döntéséről az intézmény vezetője 3 napon belül tájékoztatja az érintett települést.
- Amennyiben a kérelmező igénye elutasításra kerül, az értesítés kézhezvételét követő 8 napon belül a Társulási Tanácsnak címzett, de az intézményhez benyújtott fellebbezéssel élhet.
- A házi segítségnyújtásért a jövedelemmel rendelkezőknek az Sztv., és a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások térítési díjáról szóló 29/1993. (II. 17.) Kormányrendelet alapján térítési díjat kell fizetni. A térítési díj összegét (óradíjat) a Társulási Tanács határozati javaslata alapján, az 1. melléklet szabályozza, minden év április elsejéig.
- A térítési díj összege méltányosságból csökkenthető vagy elengedhető, amelyről a Társulási Tanács dönt, a kérelmező, vagy a Dabasi Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központnál előterjesztése alapján.
- A térítési díjat a Dabasi Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központ részére előre, csekken, minden hónap 10-ig kel befizetni az intézmény számlájára.
- Ha a kötelezett a befizetést elmulasztotta, a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások térítési díjáról szóló 29/1993. (II. 17.) Kr. 31. § (2) bekezdésében foglaltak az irányadók.
- Ha az ellátott, a törvényes képviselője a térítési díjat vitatja, a Társulási Tanácshoz fordulhat.
- A házi segítségnyújtást meg kell szüntetni, ha az ellátást igénybe vevő jogosult:
- szociális rászorultsága megszűnik,
- további ellátásra nem tart igényt,
- együttműködési kötelezettségének nem tesz eleget,
- elhalálozik.
- Az intézmény jogutód nélküli megszűnése esetén a Társulás gondoskodik az ellátásról.
5.§.
Jelzőrendszeres házi segítségnyújtás
- Az ellátást a Dabasi Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központhoz írásban vagy szóban benyújtott kérelemmel lehet igényelni.
- Az ellátásról az intézmény vezetője dönt az Sztv. 65. § (4) bekezdése alapján. Döntését megelőzően 5 nappal tájékoztatja a rászorult lakóhelye szerinti önkormányzat illetékes bizottságát. Döntéséről az intézmény vezetője 3 napon belül tájékoztatja az érintett települést.
- Amennyiben a kérelmező jogosult az ellátásra, de szabad készülék nem áll rendelkezésre, akkor az igénylő várólistára kerül. A várólistán lévő személyek közül mindig a legrászorultabbat kell a rendszerbe bevonni.
- Amennyiben a kérelmező igénye elutasításra kerül, az értesítés kézhezvételét követő 8 napon belül a Társulási Tanácshoz címzett, de az intézményhez benyújtott fellebbezéssel élhet.
- A jelzőrendszeres házi segítségnyújtásért az ellátottak térítési díjat fizetnek, amelynek összegét a Társulási Tanács határozati javaslata alapján az 1. melléklet szabályozza, minden év április elsejéig.
- A térítési díjat a Segítőszolgálat részére előre, csekken, minden hónap 10-ig kell befizetni az intézmény számlájára.
- A jelzőrendszeres házi segítségnyújtást meg kell szüntetni, ha az ellátást igénybe vevő:
-a további ellátásra nem tart igényt,
- rászorultsága megszűnik,
- a készüléket nem rendeltetésszerűen használja,
- együttműködési kötelezettségének nem tesz eleget
- elhalálozik.
- Az intézmény jogutód nélküli megszűnése esetén a Társulás gondoskodik az ellátásról.
6. §
Családsegítés
- A családsegítés keretében a Dabasi Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központ:
- szociális és egyéb információs adatokat gyűjt az ellátást igénybe vevő megfelelő tájékoztatása érdekében,
- pszichológiai, jogi és egyéb tanácsadást szervez,
- szervezi az aktív korú nem foglalkoztatott személyek együttműködési programját,
- közösségfejlesztő, valamint egyéni és csoportos terápiás programokat szervez,
- segítséget nyújt az egyének, a családok kapcsolatkészségének javításához,
- segíti a speciális támogató, önsegítő csoportok szervezését, működtetését.
- Dabas Város területén a Dabasi Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központ az önkormányzatok költségvetésében meghatározott összeg mértékéig:
- játszóházat szervez, a gyerekek nyári szabadidejének hasznos eltöltése érdekében és koordinálja a nyári napközis táborokat,
- a családi kohézió erősítése érdekében nyaralást szervez a szociálisan hátrányos helyzetű családok illetve az öregségi nyugdíjasok részére,
- a Dabasi Család- és Gyermekjóléti Szolgálat és Központ 1.000.- Ft értékben élelmiszer csomagot állít össze a rászorulók részére.
7. §
Közösségi ellátások
- Az ellátás célja, a pszichiátriai beteg állapotának figyelemmel kísérése, saját lakóhelyén, lakókörnyezetében történő segítése, a gondozott életvitelének megkönnyítése, a meglévő képességeinek megtartása, illetve fejlesztése. Az önálló életvitel fenntartásához segítségnyújtás.
- Szolgáltatásai:
- problémaelemzés,
- problémamegoldás,
- készségfejlesztés - életvitellel kapcsolatos tréningek szervezése vagy közvetítése,
- pszicho-szociális rehabilitáció,
- tanácsadás, információnyújtás,
- ügyintézés,
- konfliktuskezelő konzultáció,
- egyéni esetkezelés,
- szociális munka csoportokkal - önsegítő csoport működtetése,
- családgondozás - a családdal való együttműködés kialakítása.
- Az igénybevétel feltétele, a pszichiátriai betegség fennállásának orvosi dokumentációkkal való igazolása.
8. §
Záró rendelkezések
(1) Ez az önkormányzati rendelet 2016. március 1.-jén lép hatályba.
(2) Ezzel egyidejűleg hatályát veszti a Társult Önkormányzatok „Együtt” Segítőszolgálatainál igénybe vehető szociális szolgáltatásokról és azok térítési díjáról szóló 24/2011. (III. 31.) számú önkormányzati rendelet.