Dány Község Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2014. (VIII. 28.) önkormányzati rendelete

a közösségi együttélés alapvető szabályairól és megszegésük jogkövetkezményeiről

Hatályos: 2014. 09. 01- 2015. 08. 25

Dány Község Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2014. (VIII. 28.) önkormányzati rendelete

a közösségi együttélés alapvető szabályairól és megszegésük jogkövetkezményeiről

Hatályos: 2014. 09. 01- 2015. 08. 25

Dány Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésével, valamint a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 8. § (2) bekezdésével és 143. § (4) d) pontjával kapott felhatalmazással és feladatkörében a következőket rendeli el:

1. Általános rendelkezések

1. § (1) E rendelet célja a közösségi együttélés alapvető szabályainak megszegésekor alkalmazandó jogkövetkezmények és eljárási szabályok megállapítása.

(2) A közösségi együttélés szabályai körébe tartozik minden olyan előírás vagy tilalom, amelyet Dány Község Önkormányzatának Képviselő-testülete rendeletében a helyi viszonyok szabályozására alkot, és nem tartozik magasabb szintű jogszabály ellenőrzési körébe.

(3) A közösségi együttélés szabályaival ellentétes magatartásnak (a továbbiakban: szabályszegés) minősül minden olyan magatartás, amelyet Dány Község Önkormányzatának Képviselő-testülete rendeletében annak minősít.

2. § (1) E rendelet területi hatálya Dány község közigazgatási területére terjed ki.

(2) E rendelet személyi hatálya a Dány község közigazgatási területén tartózkodó természetes és jogi személyekre, valamint jogi személyiség nélküli szervezetekre terjed ki.

(3) E rendelet nem alkalmazható olyan jogellenes magatartás esetén, amelyeket magasabb szintű jogszabály büntetni rendel.

2. Jogkövetkezmények és eljárási szabályok

3. § (1) Szabályszegés elkövetőjével szemben – önkormányzati rendelet ettől eltérő rendelkezése hiányában – ötvenezer forintig terjedhető helyszíni bírság, illetve százötvenezer forintig terjedhető közigazgatási bírság szabható ki, akár ismételten is.

(2) A bírság összegét úgy kell megállapítani, hogy annak mértéke

a) igazodjék a cselekmény súlyához,

b) legyen tekintettel az elkövető személyi (családi és szociális) körülményeire, amennyire azt az eljárás során rendelkezésre álló adatok megalapozzák,

c) bírjon megfelelő visszatartó erővel a további jogsértések elkerülése érdekében.

(3) Az igazgatási bírság mértékének meghatározásakor érvényesíteni kell a fokozatosság és arányosság követelményét is, vagyis magasabb összegű bírság kiszabása csak igen súlyos cselekmény vagy ismételt elkövetés esetén indokolt.

(4) A kiszabott igazgatási bírságot az erről szóló hatósági döntés jogerőre emelkedésétől számított 30 napon belül kell megfizetni az önkormányzat bírság bevételi számlájára.

(5) A közigazgatási bírság kiszabása mellőzhető és helyette figyelmeztetés alkalmazható, ha

a) az elkövetett jogsértés – annak körülményeire tekintettel – csekély súlyú,

b) a jogellenes magatartás első alkalommal róható fel az elkövető terhére, valamint

c) a pénzbírság mellőzésével is biztosítható a kellő visszatartó erő a további jogsértésektől.

4. § (1) Fiatalkorúval szemben közigazgatási bírságot vagy helyszíni bírságot csak abban az esetben lehet kiszabni, ha önálló jövedelemmel rendelkezik. Amennyiben a fiatalkorú önálló jövedelemmel nem rendelkezik, úgy vele szemben intézkedésként figyelmeztetést kell alkalmazni.

(2) A fiatalkorú meghallgatásáról annak törvényes képviselőjét értesíteni kell, és a fiatalkorút a törvényes képviselője jelenlétében kell meghallgatni.

5. § (1) Szabályszegés esetén – más hatóság, hatósági személy jelzése vagy lakossági bejelentés alapján – a hatáskör jogosultja hivatalból köteles eljárni.

(2) Az e rendelet szerinti közigazgatási bírság kiszabásával és a hozzá kapcsolódó közigazgatási eljárás lefolytatásával kapcsolatos jogköröket – átruházott hatáskörben – a jegyző gyakorolja.

(3) Tettenérés, egyértelmű tényállás és a szabályszegésnek a jogsértő személy általi elismerése esetén a hivatal hatósági ügyintézője helyszíni bírság kiszabására jogosult.

(4) A (3) bekezdésben foglalttól eltérő esetben közigazgatási eljárást kell lefolytatni, mely során a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló törvény szabályait kell megfelelően alkalmazni.

(5) Az eljárást lezáró határozatban – a közigazgatási bírság kiszabásának mellőzése esetén is –

a) a szabályszegő cselekmény jellegétől függően határidő kitűzésével kötelezni kell az elkövetőt a magatartásával létrehozott szabálytalan állapot megszüntetésére,

b) fel kell hívni a szabályszegőt, hogy a jövőben tartózkodjon hasonló cselekmények elkövetésétől, tartsa be a jogszabályokat és a közösségi együttélés alapvető szabályait,

c) tájékoztatást kell adni az ismételt elkövetés lehetséges jogkövetkezményéről,

d) az indokolásban rögzíteni kell a bírság összegének mértékét megalapozó mérlegelési szempontokat.

(6) Nincs helye felelősségre vonásnak, ha a jogellenes magatartás tanúsítása óta hat hónap eltelt (elévülés). Folyamatos vagy visszatérő szabályszegés esetén a cselekmény, illetőleg cselekménysorozat befejezésének időpontjától kezdődik az elévülés.

3. Vegyes, átmeneti és záró rendelkezések

6. § (1) E rendelet 2014. szeptember 1-én lép hatályba, rendelkezéseit a hatálybalépését követően elkövetett, illetőleg befejezett szabályszegések esetén kell alkalmazni. (2) A rendelet kihirdetéséről az SZMSZ szerint a jegyző gondoskodik.