Dány Község Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2017 (VIII.31.) önkormányzati rendelete
a mezei őrszolgálat működéséről és a mezőőri járulékról
Hatályos: 2018. 01. 01- 2023. 12. 31Dány Község Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2017 (VIII.31.) önkormányzati rendelete
a mezei őrszolgálat működéséről és a mezőőri járulékról
Dány Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a Fegyveres biztonsági őrségről, a természetvédelmi és a mezei őrszolgálatról szóló 1997. évi CLIX. törvény 16. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, valamint Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 17. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el: Dány Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a faluhoz tartozó termőföldek, a termőföldön lévő termények és termékek, felszerelések, eszközök, haszonállatok, valamint a mezőgazdasági építmények védelme érdekében mezei őrszolgálatot hív életre Dány Község Mezei Őrszolgálata elnevezéssel.
A rendelet hatálya
1. § (1) A rendelet hatálya Dány község közigazgatási területén termőföld tulajdonnal rendelkező személyekre terjed ki, kivétel a zártkerti ingatlanok.
(2) A rendelet hatálya alá tartoznak a természetes személyeken túlmenően a jogi személyiséggel rendelkező és a jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetek is, ha a község közigazgatási területén belül termőföld tulajdonnal rendelkeznek, illetve termőföldet használnak.
(3) A rendelet hatálya nem terjed ki a község közigazgatási területéhez tartozó erdőre, halastóra, a halastót körülvevő hétvégi házas üdülőterületre (Üh.), védett természeti területre és értékre.
Értelmező rendelkezés
2. § E rendelet alkalmazásában: Termőföld: az a földrészlet, amely Dány község közigazgatási területén fekszik, és az ingatlan-nyilvántartásban szántó, szőlő, gyümölcsös, kert, rét legelő (gyep), nádas művelési ágban van nyilvántartva.
A mezei őrszolgálat
3. § A mezei őrszolgálat a nyilvántartásba vett területen (működési terület) látja el tevékenységét.
A mezőőr
4. § (1) A mezei őrszolgálatot a mezőőr látja el.
(2) A mezőőr a vonatkozó jogszabályok által meghatározott feladatokat végzi.
(3) A mezőőr feletti munkáltatói jogok gyakorlását a képviselő-testület a polgármesterre ruházza át.
(4) A mezőőr napi munkájának ellenőrzését, szervezését a jegyző végzi. A ruházattal, mezőőri gépjárműhasználattal kapcsolatos operatív feladatokat a pénzügyi csoport látja el.
(5) A mezőőrök szakmai felügyeletét a Fővárosi és Pest Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal és Gödöllői Rendőrkapitányság látja el.
A mezőőr feladatai
5. § A mezőőr a működési területén a fegyveres biztonsági őrségről, a természetvédelmi és a mezei őrszolgálatról szóló 1997. évi CLIX. törvényben meghatározott feladatokon túl jogosult és köteles:
a) Az elhagyott, gondozatlan külterületekről tájékoztatni az önkormányzat jegyzőjét.
b) Figyelemmel kísérni a vándorméhészek helyfoglalását és ellenőrizni a nyilvántartásba vételi kötelezettségük teljesítését.
A sörétes vadászlőfegyver használatának esetei
6. § Az egyes rendészeti feladatokat ellátó személyek tevékenységéről, valamint egyes törvényeknek az iskolakerülés elleni fellépést biztosító módosításáról szóló 2012. évi CXX. törvény 21. § a) pontja az irányadó.
A kényszerítő eszközök használatának szabályai
7. § A fegyveres biztonsági őrség Működési és Szolgálati Szabályzatának kiadásáról szóló 27/1998. (VI.10.) BM rendelet szabályai az irányadók.
A mezőőri járulék összege, megfizetése, a megfizetés határideje
8. § (1) Az önkormányzati mezei őrszolgálat megalakítási, fenntartási és működési költségeit a földhasználók által fizetett mezőőri járulékból, az őrszolgálat működtetéséhez kapott állami támogatásból, valamint az önkormányzati költségvetésből biztosított hozzájárulásból kell fedezni.
(2) A mezőőri járulék mértéke 2018. évtől kezdődően minden megkezdett hektár után 1320 Ft/év, de minimum 1730 Ft/év. A mezőőri járulék alapját képező földrészlet meghatározásakor a tulajdonos birtokában, vagy a földhasználó használatában álló területek összevonásra kerülnek.
(3) Mezőőri járulék fizetési kötelezettség terheli azt a földhasználót, illetve ha az ismeretlen, azt a földtulajdonost, aki a tárgyév január hó 1. napján a földrészletre vonatkozó érvényes haszonbérleti szerződéssel rendelkezik, vagy az ingatlan-nyilvántartásban tulajdonosként szerepel.
(4) A föld parlagon hagyása nem mentesíti a tulajdonost a járulék fizetési kötelezettsége alól.
(5) A mezőőri járulék fizetési kötelezettségének megállapítása történhet:
a) földhasználó/tulajdonos bevallása által (1. számú melléklet szerint), vagy
b) földhivatali ingatlan nyilvántartás adatai alapján.
(6) Mentesül a mezőőri járulék megfizetése alól a Magyar Állam és Dány község Önkormányzata. Nem kell mezőőri járulékot fizetnie annak a földtulajdonosnak, akinek az összes saját tulajdonú földterülete nem haladja meg az 1000 m2-t.
(7) Az a földtulajdonos, illetve az a földhasználó, akinek az egy esztendőre megállapított mezőőri járuléka:
a) nem éri el a 10. 000 Ft-ot, a járulékfizetési kötelezettségének tárgyév június 30-ig tehet eleget kamatmentesen,
b) meghaladja a 10. 000 Ft-ot, a járulékfizetési kötelezettségének tárgyév november 15-ig tehet eleget kamatmentesen.
(8) A mezőőri járulékot a tulajdonosokhoz eljuttatott átutalási postautalvány (sárgacsekk), vagy 11742049-15391456-02130000 számú „Dány Község Önkormányzata Mezőőri járulék beszedési számla” elnevezésű számlaszámra történő átutalással kell megfizetni.
(9) A termőföld tulajdonjogának változását mind a régi, mind pedig az új tulajdonos köteles bejelenteni a polgármesteri hivatalnak, legkésőbb a változás ingatlan-nyilvántartásban történő átvezetését követő 30 naptári napon belül e rendelet 2. számú melléklete szerint. A változás bejelentésekor a polgármesteri hivatal csak ügyvéddel ellenjegyzett adás-vételi szerződést, vagy tulajdoni lapot, vagy hagyatékátadó végzést, vagy a földhivatali bejegyzésről szóló jogerős határozatot, vagy a földhivatal által kiadott földhasználati lapot, vagy földhasználati szerződést fogadja el hiteles dokumentumként.
(10) A mezőőri járulék adók módjára behajtandó köztartozásnak minősül.
(11) A mezőőri járulékból az önkormányzat költségvetésébe befolyt összeg kizárólag a mezei őrszolgálat működésével kapcsolatos feladatok ellátására használható fel.
(12) A mezei őrszolgálat folyamatos biztosítása érdekében - ha a befizetett mezőőri járulék a szükséges kiadásokat nem fedezi - az önkormányzat átmenetileg a költségvetéséből, az általános tartalék terhére megelőlegezi az indokoltan felmerült kiadások fedezetét.
A mezőőri járulékfizetéshez nyilvántartott adatok
9. § A mezei őrszolgálat működési területén a jegyző a következő adatokat tartja nyilván:
(1) A termőföldek
a) helyrajzi számát,
b) nagyságát (m2),
c) művelési ágát
(2) A tulajdonos(ok)/földhasználó(k):
a) nevét,
b) születési nevét,
c) születési helyét, idejét,
d) anyja nevét,
e) állandó lakcíme,
f) tartózkodási helye,
g) adóazonosító jele,
h) telefonszáma,
i) e-mail címe
Záró rendelkezések
10. § A rendelet 2018. január 1. napján lép hatályba, ezzel egyidejűleg hatályát veszti a mezei őrszolgálatról szóló 15/2001. (XII.1.) önkormányzati rendelet.