Dány Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2022. (III. 21.) önkormányzati rendelete

a pénzbeli és természetben nyújtott szociális ellátásokról, és egyes személyes gondoskodást nyújtó szociális szolgáltatásokról

Hatályos: 2022. 03. 23- 2023. 03. 31

Dány Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2022. (III. 21.) önkormányzati rendelete

a pénzbeli és természetben nyújtott szociális ellátásokról, és egyes személyes gondoskodást nyújtó szociális szolgáltatásokról

Hatályos: 2022. 03. 23- 2023. 03. 31

Dány Község Önkormányzat Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában, valamint Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdésének 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban Sztv.) 10. § (1) bekezdésében, 25. § (3) bekezdés b) pontjában, 26. §-ában, 32. § (1) bekezdés b) pontjában, 32. § (3) bekezdésében, 45. § (1) bekezdésében, 60. § (4) bekezdésében, 62. § (2) bekezdésében, 86. §-ában valamint a 132. § (4) bekezdés d) és g) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

I. Fejezet

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

A rendelet célja

1. § E rendelet célja, hogy megállapítsa és szabályozza a helyi sajátosságoknak megfelelő szociális rászorultságtól függő pénzbeli, valamint természetbeni szociális ellátások fajtáit, a település lakóinak szociális biztonsága érdekében meghatározza a helyi önkormányzat által biztosított egyes személyes gondoskodást nyújtó szociális szolgáltatásokat. A rendelet célja továbbá, hogy meghatározza fentiek jogosultsági és eljárási szabályait, valamint azok igénybevételének és érvényesítésének módját és feltételeit.

A rendelet hatálya

2. § (1) A rendelet hatálya kiterjed Dány település közigazgatási területén a személyi adat- és lakcímnyilvántartás adatai szerint bejelentett lakóhellyel vagy életvitelszerűen bejelentett tartózkodási hellyel rendelkező személyekre, továbbá az Sztv. 3. § (1) bekezdés a)-d) pontjában, (2) bekezdésében, illetve (3) bekezdésének a) pontjában megjelölt személyekre.

(2) A rendelet hatálya azon hajléktalan személyekre is kiterjed, akik tartózkodási helyként Dány település közigazgatási területét jelölik meg az ellátás igénylésekor.

3. § E rendelet által alkalmazott fogalmak értelmezésére az Sztv. 4. § - ban foglaltakat kell alkalmazni.

II. Fejezet

PÉNZBELI ÉS TERMÉSZETBEN NYÚJTOTT SZOCIÁLIS ELLÁTÁSOK RENDSZERE

4. § (1) Települési támogatás formái: A Képviselő-testület a Sztv-ben foglaltak szerint és a jelen rendelet alapján az alábbi települési támogatásokat nyújtja.

(2) Pénzbeli támogatás

a) települési támogatás lakásfenntartás költségeihez (lakásfenntartási támogatás)

b) települési támogatás gyógyszerkiadások viseléséhez

c) rendkívüli települési támogatás

d) temetési segély

e) rendkívüli gyermekvédelmi támogatás

(3) Természetbeni támogatás

a) karácsonyi élelmiszercsomag támogatás

b) újszülöttek támogatása

c) köztemetés

d) lakásfenntartási támogatás

5. § (1) A lakásfenntartási támogatás a szociálisan rászoruló háztartások részére a háztartás tagjai által lakott lakás fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadásaik viseléséhez nyújtott hozzájárulás.

(1a) Az önkormányzat

a) víz és csatornadíj

b) áramdíj

c) gázszolgáltatás

d) szennyvíz érdekeltségi hozzájárulás,

e) hulladékszállítás költségeihez támogatást nyújt.

(2) A lakásfenntartási támogatást a lakásfenntartással összefüggő azon rendszeres kiadásokhoz kell nyújtani, amelyek megfizetésének elmaradása a kérelmező lakhatását a legnagyobb mértékben veszélyezteti.

(3) Lakásfenntartási támogatásra jogosult az a személy, akinek a háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300%-át és a háztartás nagykorú tagjai egyikének sincs vagyona. Az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem megegyezik a háztartás összjövedelmének és a fogyasztási egységek összegének hányadosával.

(3a) A lakásfenntartási támogatás tekintetében fogyasztási egység a háztartás tagjainak a háztartáson belüli fogyasztási szerkezetet kifejező arányszáma, ahol

a) a háztartás első nagykorú tagjának arányszáma 1,0,

b) a háztartás második nagykorú tagjának arányszáma 0,9,

c) a háztartás minden további nagykorú tagjának arányszáma 0,8,

d) a háztartás első és második kiskorú tagjának arányszáma személyenként 0,8,

e) a háztartás minden további kiskorú tagjának arányszáma tagonként 0,7.

(3b) Ha a háztartás

a) (3a) bekezdés a)–c) pontja szerinti tagja magasabb összegű családi pótlékban vagy fogyatékossági támogatásban részesül, vagy

b) (3a) bekezdés d) vagy e) pontja szerinti tagjára tekintettel magasabb összegű családi pótlékot folyósítanak, a rá tekintettel figyelembe vett arányszám 0,2-del növekszik.

(3c) Ha a háztartásban gyermekét egyedülállóként nevelő szülő - ideértve a gyámot és a nevelőszülőt - él, a rá tekintettel figyelembe vett arányszám 0,2-del növekszik.

(4) A lakásfenntartási támogatás egy hónapra jutó összege

a) ha háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 100%-át, havonta az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 23%-a.

b) ha háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 100% -át meghaladja, de nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%-át, havonta öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 18% - a.

c) ha háztartásában az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%-át meghaladja, de nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300%-át, havonta öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 13% - a.

6. § A megállapított lakásfenntartási támogatás folyósítása az ügyfél azonosító adatainak feltüntetésével a szolgáltató részére történik.

7. § A lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott támogatást havi rendszerességgel legfeljebb 12 hónapra lehet megállapítani. A kérelem a támogatás lejáratát megelőzően legfeljebb 2 hónappal korábban is benyújtható, új kérelem esetén pedig az év folyamán bármikor.

8. § A jogosultság fennállásának időtartama alatt az eljáró szerv a támogatásra való jogosultságot bármikor felülvizsgálhatja. Amennyiben a felülvizsgálat során megállapítja, hogy a jogosultság már nem áll fenn, a támogatás folyósítását a jogosultságot kizáró tényező bekövetkezésének aktuális hónapjának utolsó napjával szünteti meg. Amennyiben ez nem állapítható meg a jogosultságot megszüntető határozat keltével azonos hónap utolsó napjával kell megszüntetni az ellátásra való jogosultságot.

9. § (1) A támogatásra való jogosultságot csak abban az esetben lehet megállapítani, ha a kérelmező eleget tesz jelen rendeletben meghatározott ingatlan rendezettségére vonatkozó feltételeknek. Ezek fennállása a folyósítás időtartama alatt bármikor vizsgálható.

(2) Jelen rendeletben meghatározott ingatlan rendezettsége során a kérelmező köteles gondoskodni:

a) a lakáshoz tartozó udvar, kert és a kerítésen kívüli utcafronti rész gyommentesítéséről és rendben tartásáról, különös tekintettel az esetlegesen ott található gaz, vadon növő bozót, szemét és lom eltávolításáról, illetve mindenféle szemét zárt tárolóban történő tárolásáról,

b) az ingatlan előtti járdának pormentesítéséről és síkosság mentesítéséről (járda hiányában 2 méter széles területsávnak a tisztántartásáról és síkosság mentesítéséről), a járda melletti zöldsáv úttestig terjedő teljes területének, legfeljebb a telekhatáron kívüli és max. 20 méteres körzetén belüli területének a gondozásáról, tisztán tartásáról, szemét- és gyommentesítéséről, valamint az ingatlan előtti vízelvezető árok kiásásáról és folyamatos tisztántartásáról a kerítés teljes hosszában a bejáratok kivételével (az árok mélysége min. 40 cm, alsó szélessége min. 40 cm, felső szélessége min. 60 cm),

c) az ingatlanhoz tartozó utcafronti kerítésnek (az utcaképbe illeszkedő rendezettség szerinti megjelenésnek is eleget tevő) meglétéről,

d) az ingatlanon tartott állatok szabályos tartásáról, a közterületre történő kijutásuk megakadályozásáról,

e) az ingatlan és az ingatlan előtti terület parlagfű mentességéről,

f) arról, hogy az ingatlan előtti közterületen lévő fák, cserjék ne akadályozzák az ingatlan előtti közlekedést, valamint az ingatlanról a gyalogjárdára és az út fölé hajló ágak nyeséséről annak érdekében, hogy a biztonságos közlekedés zavartalansága biztosított legyen,

g) a szabadban levő tárgyak, felszerelések, tüzelő tárolásának rendezettségéről,

h) arról, hogy az épület vagy épületek esetleges málló vakolatát, törmelékeit rendszeresen összetakarítsák, valamint eltávolítsák,

i) arról, hogy az ingatlan előtti közterületen ne történjen engedély nélküli építőanyag, építési törmelék tárolás.

(3) A (2) bekezdésben foglaltaknak az ellátás folyósításának teljes időtartama alatt teljesülnie kell.

(4) Sarok telek esetén a közterülettel kapcsolatos oldalhatáron is kell teljesülnie ezen feltételeknek.

10. § (1) Amennyiben a 9. §-ban foglaltakat nem teljesítik, a kérelmezőt, illetve a jogosultat megfelelő, de legalább öt napos határidő tűzésével az önkormányzatnak - az elvégzendő tevékenységek konkrét megjelölésével - fel kell szólítania. Amennyiben a kérelmező vagy a jogosult a feltételeknek felszólítás ellenére sem tesz eleget, a kérelmet el kell utasítani, vagy a megállapított támogatást meg kell szüntetni. A jogosultság megszüntetésének időpontja annak a hónapnak az utolsó napja, amikor a feltételek nem teljesüléséről az önkormányzat tudomást szerzett.

(2) Amennyiben a lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott támogatás iránti kérelmet az önkormányzat a 10. § (1) bekezdés szerinti okból elutasítja, vagy a megállapított lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott támogatást megszünteti, ugyanazon lakásra vonatkozóan a döntés jogerőre emelkedésétől számított három hónapon belül a háztartás egy tagja sem nyújthat be lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott támogatás iránti kérelmet.

11. § (1) A lakásfenntartási támogatást a kérelem elbírálását követő hónap 1. napjától kell megállapítani és folyósítani.

(2) A lakásfenntartási támogatás ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától.

(3) Nem állapítható meg támogatás, illetve a megállapított támogatást meg kell szüntetni, ha:

a) az önkormányzat a jogosult személyt, vagy a háztartásában élő személyt egy éven belül jogerősen hulladékgazdálkodási bírsággal, vagy természetvédelmi bírsággal, vagy állatvédelmi bírsággal sújtotta,

b) az önkormányzat bármely helyi rendelete alapján a jogosult személyt, vagy a háztartásában élő bármely személyt egy éven belül közigazgatási bírsággal sújtotta.

(4) Támogatás a (3) bekezdésben meghatározott esetekben a jogosultsági feltételeknek egyébként megfelelő jogosultnak csak a bírság megfizetésétől számított 6 hónap elteltével állapítható meg.

(5) A lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott támogatás megállapítása iránti kérelmet a rendelet 1. melléklet szerinti formanyomtatványon kell benyújtani.

(6) A lakásfenntartási támogatás elbírálásához az alábbiak benyújtása szükséges:

a) kérelem vagyonnyilatkozattal,

b) a háztartás tagjai (bejelentett lakcímmel és tartózkodási hellyel rendelkező nagykorú személyek) jövedelmének hitelt érdemlő igazolása,

c) a lakás nagyságának hitelt érdemlő igazolása, (hitelt érdemlő igazolásként elfogadható az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvényben meghatározott kérelmező által tett nyilatkozat is),

d) a kérelmező által lakott lakás fenntartási költségeit igazoló közüzemi számlák fénymásolata,

e) a fogyasztó azonosításához szükséges adat, irat.

f) egyedülálló személy egyedülállóságáról szóló nyilatkozata.

(7) A lakhatáshoz kapcsolódó rendszeres kiadások viseléséhez nyújtott támogatás folyósítása az önkormányzattal szerződést kötött szolgáltató részére történik.

12. § (1) A támogatásra való jogosultságot az erre okot adó tény bekövetkeztében aktuális hónap utolsó napjával meg kell szüntetni akkor is, ha:

a) a jogosult elhalálozott,

b) a jogosult lakcíme megváltozott,

c) az ingatlan tulajdoni jogában, használati jogában változás következett be.

(2) Az 5. § (1a) bekezdés a)–e) pontjában meghatározott sorrend alapján megállapított támogatás sorrendjét vagy összegét (vagy esetleges megosztását) az önkormányzat indokolt esetben a jogosultság időtartama alatt megváltoztathatja. A sorrend, összeg vagy a megosztás változtatását a jogosult a támogatás folyósításának időtartama alatt egy alkalommal kérheti, melynek szükségességét köteles indokolni, vagy okirattal igazolni.

Települési támogatás gyógyszerkiadások viseléséhez

13. § (1) Gyógyszerkiadás viselésére tekintettel települési támogatásra jogosult az a személy, aki a gyógyszerkiadások, illetve betegséghez kapcsolódó kiadások miatt időszakosan vagy tartósan létfenntartási gonddal küzd.

(2) A települési gyógyszertámogatás nyújtható eseti, vagy rendszeres települési támogatás formájában.

14. § (1) Eseti települési gyógyszertámogatást egy naptári évben maximum két alkalommal lehet megállapítani.

(2) Eseti települési gyógyszertámogatásra a kérelmező akkor jogosult, ha

a) családjában az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300 %-át, egyedülálló esetén 400%-át nem haladja meg, és

b) a gyógyszerkiadásai, illetve betegséghez kapcsolódó kiadásai a kérelem benyújtását megelőző két hónapon belül elérik, vagy meghaladják a család nettó jövedelmének a 10%-át.

c) háziorvos igazolja a gyógyszerkiadások, vagy a betegséghez kapcsolódó egyéb kiadások szükségességét.

(3) A (2) bekezdés b) pontja szerinti kiadásokat számlákkal kell igazolni.

(4) Az egy alkalommal megállapított eseti települési gyógyszertámogatás maximális összege 15.000,- Ft.

15. § (1) Rendszeres települési gyógyszertámogatást havi rendszerességgel, legalább 3 és maximum 12 hónapra lehet megállapítani.

(2) Rendszeres települési gyógyszertámogatás a kérelmezőnek akkor lehet megállapítani, ha:

a) családjában az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300 %-át egyedülálló esetén 400%-át nem haladja meg, és

b) a gyógyszerkiadásai, illetve betegséghez kapcsolódó számlával igazolt kiadásai meghaladják a család nettó jövedelmének a 20 %-át és

c) háziorvos igazolja a gyógyszerkiadások, vagy a betegséghez kapcsolódó egyéb kiadások szükségességét.

(3) A (2) bekezdés b) pontja szerinti kiadásokat számlákkal kell igazolni.

(4) Az egy hónapra megállapított rendszeres települési gyógyszer támogatás maximális összege 7.500, Ft/hó.

(5) A rendszeres települési gyógyszertámogatást egy éven belül legfeljebb 2 alkalommal lehet megállapítani.

(6) A támogatás megállapítása iránti kérelmet a rendelet 2. melléklete szerinti formanyomtatványon kell benyújtani.

(7) A kérelem elbíráláshoz az alábbiak benyújtása szükséges:

a) kérelem vagyonnyilatkozattal,

b) a háztartás tagjai (bejelentett lakcímmel és tartózkodási hellyel rendelkező nagykorú személyek) jövedelmének hitelt érdemlő igazolása,

c) a kérelmező által lakott lakás fenntartási költségeit igazoló közüzemi számlák fénymásolata,

d) az orvos által kitöltött igazoltan szedett és igazolt árszabású gyógyszerlista

e) egyedülálló személy egyedülállóságáról szóló nyilatkozata.

Rendkívüli települési támogatás

16. § (1) Olyan rendkívüli élethelyzetbe került vagyonnal nem rendelkező személy részesíthető rendkívüli települési támogatásban alkalmanként legfeljebb 30.000 Ft-ig terjedő összegben, akinek családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250%-át, egyedülálló esetén annak 300%-át.

(2) Létfenntartást veszélyeztető élethelyzetbe került személy esetén az (1) bekezdésben megjelölt jövedelemhatártól el lehet térni, illetve vagyonnal rendelkező személynek is nyújtható. (Létfenntartást veszélyeztető élethelyzet: aki létfenntartását átmenetileg, vagy hosszabb időszakra veszélyeztető élethelyzetbe került, tartósan beteg, súlyos fogyatékos, elemi kár, vagy egyéb természeti csapás, hirtelen jelentkező káresemény, baleset következtében, valamint alkalmanként jelentkező többletkiadás, vagy más hasonló ok miatt önmagáról és családjáról más módon gondoskodni nem tud.) Támogatásban részesülhetnek, akik a települési támogatás általános feltételrendszerén túl önhibájukon kívül kerültek olyan hátrányos körülmények közé, amelyeket saját erejükből áthidalni nem tudnak és egyedi, különös méltánylást igényelnek. A támogatás alkalmanként maximum 50. 000,- Ft lehet.

17. § Támogatásban részesülhetnek továbbá azok, akik a fűtési szezonban felmerülő fűtési költségek viselésére nem képesek. A támogatás alkalmanként maximum 20. 000,- Ft lehet.

18. § (1) Indokolt esetben a támogatásban részesített személyt kötelezni lehet a támogatás felhasználásáról történő elszámolásra. Ez esetben a határozatban a felhasználás célját és a felhasználásról történő elszámolási kötelezettséget is meg kell határozni.

(2) A (1) bekezdésben foglalt elszámolási kötelezettség elmaradása esetén a Sztv. 17. §-a szerint kell eljárni.

(3) Rendkívüli települési támogatás elbírálásakor, amennyiben a kérelmező életmódja, életvitele arra enged következtetni, hogy a kérelmező a részére megállapított rendkívüli települési támogatást nem a kérelemben foglalt saját, vagy családja létfenntartásához nélkülözhetetlen árucikkekre fogja fordítani, részére a támogatást természetben kell megállapítani. A természetbeni ellátás jogosult számára történő biztosításáról az ellátás megszervezéséről elsősorban a Dányi Bóbita Szociális és Gyermekjóléti Alapszolgáltatási Központ (továbbiakban: Bóbita Alapszolgáltatási Központ), vagy valamely önkormányzati intézmény alkalmazottja gondoskodik.

(4) A rendkívüli települési támogatás iránti kérelmet a 3. melléklet szerinti formanyomtatványon kell benyújtani. A kérelem elbírálásához az alábbiak benyújtása szükséges:

a) kérelem vagyonnyilatkozattal,

b) a háztartás tagjai (bejelentett lakcímmel és tartózkodási hellyel rendelkező nagykorú személyek) jövedelmének hitelt érdemlő igazolása,

c) a kérelmező által lakott lakás fenntartási költségeit igazoló közüzemi számlák fénymásolata,

d) egyedülálló személy egyedülállóságáról szóló nyilatkozata.

19. § Különösen indokolt esetben (krízishelyzetben) a polgármester legfeljebb 100.000.- Ft összegig azonnali rendkívüli települési támogatás kiutalásáról rendelkezhet, olyan élethelyzetben, amely a létfenntartást veszélyeztető élethelyzeten is túlmutat.

Temetési segély

20. § (1) A temetési költségek mérséklésére nyújtandó támogatásra jogosult az a Dányon állandó bejelentett lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel rendelkező személy, aki Dányon állandó bejelentett lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel rendelkezett hozzátartozója eltemettetésének költségeit vállalta, és a számla az ő nevére szól.

(2) A kérelemző írásbeli kérelméhez köteles csatolni az eltemettetés költségéről kiállított számla valamint a halotti anyakönyvi kivonat másolatát.

(3) Az e címen nyújtott rendkívüli települési támogatás összege 10.000.- Ft.

(4) A temetési segély iránti kérelmet a halálesetet követő 60 napon belül lehet benyújtani.

(5) Amennyiben a (4) bekezdésben meghatározott határidőn belül nem történik meg az elhunyt eltemetése, akkor a temetéstől számított 60 napot kell figyelembe venni.

(6) A (4) és (5) bekezdésében meghatározott határidő elmulasztása jogvesztő.

(7) A temetési segély megállapítható a temetést megelőzően is, ez esetben a temetést követő 15 napon belül a temetési számlákat be kell mutatni. Ennek elmaradása esetén a Sztv. 17. §-a szerint kell eljárni. Temetést megelőzően nyújtott temetési segély közvetlenül a temetési vállalkozó felé is folyósítható, aki a temetési számlákat az önkormányzatnak adja át.

(8) Egy elhunyt után csak egy személy jogosult temetési segélyt igénybe venni.

(9) A temetési segély iránti kérelmet a 4. melléklet szerinti formanyomtatványon kell benyújtani.

Rendkívüli gyermekvédelmi támogatás

21. § (1) Támogatásra jogosult az tizennyolcadik életévét be nem töltött gyermeket gondozó család, mely időszakosan létfenntartási gondokkal küzd, vagy önhibáján kívül létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került, vagy aki(k) tekintetében a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre való jogosultsága elutasításra vagy megszüntetésre került és

a) a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200%-át, és vagyona nincs,

b) egyedülálló, vagy tartósan beteg/súlyosan fogyatékos gyermek családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250%-át, és vagyona nincs.

(2) A család részére egy naptári éven belül gyermekenként legfeljebb két alkalommal nyújtható rendkívüli települési támogatás.

(3) A támogatás összege elsősorban a felmerülő kiadások mértéke, de gyermekenként legfeljebb 25.000,- Ft.

(4) A támogatást indokolt esetben természetbeni ellátás formájában kell biztosítani (tankönyv- és tanszer ellátás, étkezési díj, gyógyszer kiváltása, buszbérlet stb.)

(5) Tartósan beteg / súlyosan fogyatékos gyermeket gondozó család részére tanévenként havonta 5.000,- Ft rendkívüli gyermekvédelmi támogatás állapítható meg, ha nevelési –oktatási intézményben tandíjat fizetnek és havi jövedelmük az 1)a) és 1)b) pont szerinti összeget nem haladja meg.

(6) A megállapító határozatban az igénylő számla, vagy a befizetésről szóló igazolás utólagos bemutatására kötelezhető.

(7) Kivételesen indokolt esetben kötelezhető a támogatást igénylő arra, hogy a segély összegét a határozatban kijelölt családgondozóval együttműködve használja fel.

(8) A kérelmet az 5. melléklet szerinti formanyomtatványon kell benyújtani.

(9) A rendkívüli gyermekvédelmi támogatás iránti kérelemhez mellékelni szükséges

a) kérelem vagyonnyilatkozattal,

b) a háztartás tagjai (bejelentett lakcímmel és tartózkodási hellyel rendelkező nagykorú személyek) jövedelmének hitelt érdemlő igazolása,

c) a kérelmező által lakott lakás fenntartási költségeit igazoló közüzemi számlák fénymásolata,

d) egyedülálló személy egyedülállóságáról szóló nyilatkozata,

e) a gyermek tartósan betegségét, súlyos fogyatékosságát igazoló irat.

22. § A Bizottság különös méltánylást érdemlő esetben a jövedelemhatárhoz kötött települési támogatások esetében a jövedelemhatároktól és a támogatási összegtől indokolt esetben eltérhet.

Karácsonyi élelmiszercsomag

23. § (1) Amennyiben az önkormányzat költségvetése lehetővé teszi – hivatalból, jövedelemre való tekintet nélkül – a karácsonyi ünnepek előtt a Szociális Bizottság az általa évente meghatározott célcsoportba tartozó lakosok részére élelmiszer csomagot nyújt. Az élelmiszercsomag a településen működő civil szervezetekkel, egyházzal együttműködve annak adományakciójához kapcsolódóan is juttatható.

(2) Az élelmiszer csomag értéke legfeljebb 10.000,- Ft/fő. (Tartalma elsősorban élelmiszer, mely az Ünnephez köthetően segítséget nyújthat a célcsoport számára.)

(3) A karácsonyi élelmiszercsomag kiadásának és elszámolásának pénzügyi alátámasztásaként jelen rendelet az élelmiszerek beszerzésének számláját továbbá egy név és cím lista csatolását irányozza elő.

Újszülöttek támogatása

24. § (1) Az önkormányzat dányi lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező újszülött gondozásához járulhat hozzá, ha szülője a gyermek születését megelőző három hónapban folyamatosan bejelentett dányi lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkezik és életvitelszerűen Dányon él.

(2) A támogatás mértéke egyszeri 10.000,- Ft és legfeljebb 5000,- Ft értékű csomag, amely a kisgyermek gondozását segítő tárgyakat (pl. törölköző, törlőkendő, babaápolási termékek) tartalmaz.

(3) A támogatás a szülő részére, a gyermek megszületésétől számított egy éven belül a 6. melléklet szerinti nyilatkozat beadását követően nyújtható.

(4) A Polgármester havonta tájékoztatást kér a Polgármesteri Hivatal anyakönyvvezetőjétől (védőnőktől) az újszülöttekre vonatkozóan.

Köztemetés

25. § (1) A haláleset helye szerint illetékes települési önkormányzat polgármestere önkormányzati hatáskörben - a halálesetről való tudomásszerzést követő 30 napon belül - gondoskodik az elhunyt személy közköltségen történő eltemettetéséről az önkormányzat által szerződéssel rendelkező vállalkozóval, ha

a) nincs vagy nem lelhető fel az eltemettetésre köteles személy, vagy

b) az eltemettetésre köteles személy az eltemettetésről nem gondoskodik.

(2) Az elhunyt személy elhalálozása időpontjában fennálló lakóhelye (a továbbiakban: utolsó lakóhely) szerinti települési önkormányzat a köztemetés költségét az (1) bekezdés szerinti önkormányzatnak megtéríti. A megtérítés iránti igényt a köztemetés elrendelésétől számított hatvan napon belül kell bejelenteni.

(3) Az elhunyt személy utolsó lakóhelye szerinti települési önkormányzat

a) a költségeket hagyatéki teherként a területileg illetékes közjegyzőnél bejelenti, vagy

b) az eltemettetésre köteles személyt a köztemetés költségeinek megtérítésére kötelezi.

(4) A települési önkormányzat a rendeletében szabályozottak szerint a (3) bekezdés b) pontjában meghatározott megtérítési kötelezettség alól részben vagy egészben különös méltánylást érdemlő körülmények fennállása esetén mentesítheti az eltemettetésre köteles személyt.

III. Fejezet

SZEMÉLYES GONDOSKODÁST NYÚJTÓ SZOCIÁLIS SZOLGÁLTATÁSOK

26. § Dány Község Önkormányzata a személyes gondoskodást nyújtó szociális szolgáltatások/ellátások körében a következő alapszolgáltatási formákat biztosítja:

a) Étkeztetés

b) Házi segítségnyújtás

c) Családsegítés

d) Tanyagondnoki szolgáltatás

e) Nappali ellátás

Étkeztetés

27. § (1) Dány Község Önkormányzata a Sztv. által előirt étkeztetés alapszolgáltatás biztosítását a Bóbita Alapszolgáltatási Központon ( 2118 Dány, Szabadság u. 8-12.) keresztül valósítja meg.

(2) A Bóbita Alapszolgáltatási Központ a szolgáltatás biztosítását teljes körűen a rendeletben megfogalmazott részletszabályok betartása mellett látja el.

(3) Napi egyszeri meleg étkeztetésre jogosultak azon szociálisan rászoruló személyek, akik önmaguk, illetve eltartottaik részére tartósan, vagy átmeneti jelleggel nem képesek azt biztosítani, különösen:

a) 65 év feletti életkorúak,

b) átmeneti, vagy krónikus betegség miatt megromlott egészségi állapotúak,

c) fogyatékkal élők,

d) pszichiátriai betegségben szenvedők,

e) szenvedélybetegségben szenvedők,

f) hajléktalanok.

(4) A fent megjelölt feltételek közül legalább egy feltételnek kell megfelelni, hogy a jogosultság fennálljon. A jogosultság fennállásának megállapítása a Bóbita Alapszolgáltatási Központ intézményvezetőjének jogköre.

28. § (1) Az igénybevételre irányuló kérelem benyújtásának módja: az étkeztetés igénybe vétele önkéntes.

(2) A szolgáltatást az erre rendszeresített formanyomtatványon szükséges kérelmezni írásban. A kérelmet a Bóbita Alapszolgáltatási Központba (2118 Dány, Szabadság út 8-12.) szükséges benyújtani.

(3) A korlátozottan cselekvőképes személy a kérelmét, indítványát a törvényes képviselőjének beleegyezésével vagy - ha e tekintetben a bíróság a cselekvőképességét nem korlátozta - önállóan terjesztheti elő.

(4) Amennyiben az igénylő cselekvőképtelen, akkor törvényes képviselője jár el.

29. § (1) A kérelem formanyomtatványhoz az alábbi dokumnetumok csatolása szükséges:

a) jövedelemnyilatkozat,

b) a kérelmező jövedelmét igazoló dokumentum- nyugdíj és nyugdíjszerű ellátás esetén a folyósító szerv által a tárgyév január 31. napjáig megküldött tájékoztató az adott évi nyugellátás összegéről amennyiben nem nyugdíj és nyugdíjszerű ellátásban részesülő személyről van szó, a havi befolyó jövedelmét igazoló dokumentum, bankszámlakivonat,

c) amennyiben a kérelmező nem rendelkezik havi jövedelemmel, úgy a kérelem részeként jognyilatkozatot kell tennie, miszerint nem rendelkezik jövedelemmel.

(2) A jövedelemigazoláson túl az étkeztetés alapszolgáltatás jogosultságát szükséges igazolni:

a) életkori jogosultság esetén a személyi okmányok bemutatásával,

b) átmeneti, vagy krónikus betegség miatt megromlott egészségi állapot esetén a kezelőorvos igazolásával, melynek formanyomtatványa a kérelem részét képezi,

c) fogyatékkal élők esetében a fogyatékosság megállapításáról szóló szakértői vélemény csatolásásval,

d) pszichiátriai betegségben szenvedők esetében a pszichiátriai megbetegedés tényét igazoló zárójelentés vagy orvosi dokumentáció csatolásával,

e) szenvedélybetegségben szenvedők esetében a szenvedélybetegség tényét igazoló zárójelentés vagy orvosi dokumentáció csatolásával,

f) hajléktalanság esetén a bejelentett lakcím hiányáról szóló igazolással.

30. § (1) A kérelem elbírálása az intézményvezető jogköre, akadályoztatása esetén az intézményvezető helyettes jogosult a kérelmet elbírálni.

(2) Elutasítás esetén az értesítés írásban történik.

(3) Ha a kérelmező vagy törvényes képviselője vitatja az intézményvezető döntését, az arról szóló értesítés kézhezvételétől számított 8 napon belül a fenntartóhoz fordulhat jogorvoslatért.

31. § (1) A személyes gondoskodásért fizetendő térítési díjak mértéke, a fizetésre kötelezettek köre, a térítési díj csökkentésének illetve elengedésének esetei és módjai

(2) Az étkeztetés térítési díjának a mértékét a mindenkori személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátásokra/szolgáltatásokra vonatkozó térítési díj rendelet határozza meg.

(3) A térítési díj megfizetése az ellátást igénybe vevő illetve törvényes képviselőjének, vagy a térítési díj megfizetését vállaló személynek a kötelezettsége.

(4) A térítési díj megállapítása az intézményvezető jogköre.

(5) Az intézményvezető a beadott dokumentumok és jövedelem nyilatkozat alapján jövedelemvizsgálatot végez.

(6) A jövedelemvizsgálat alapján megállapítja az étkeztetésért fizetendő személyi térítési díjat, melyről írásban értesíti az igénybevevőt.

32. § (1) Jelen önkormányzati rendelet a térítési díjak megállapítására vonatkozóan az alábbi felhatalmazással látja el az intézményvezetőt.

(2) Amennyiben az ellátott igazolhatóan nem rendelkezik jövedelemmel, úgy az intézményvezető az étkeztetést ingyenesen biztosítja az ellátott részére a jogszabályban előírt soron következő jövedelemvizsgálatig, illetve addig, amíg az ellátott újabb jövedelemnyilatkozatot be nem nyújt.

(3) Az intézményvezető az elvégzett jövedelemvizsgálat alapján és jelen rendelkezés alapján a számított egy főre eső jövedelem szerinti térítési díj fizetési kedvezményt állapíthat meg.

(4) A térítési díj fizetési kedvezmény mértékét jelen rendelet sávosan határozza meg:

a) Amennyiben az ellátott egy főre eső jövedelme nem éri el a mindenkori öregségi nyugdíjminimum kétszeresét, abban az esetben a térítési díj 20 %-ának megfizetésére kötelezhető.

b) Amennyiben az ellátott egy főre eső jövedelme nem éri el a mindenkori öregségi nyugdíjminimum háromszorosát, abban az esetben a térítési díj 50 %-ának megfizetésére kötelezhető.

33. § (1) Amennyiben az igénybevevő a térítési díj mértékét vitatja, abban az esetben kérelemmel fordulhat a fenntartó képviselőjéhez, és kérheti méltányossági alapon a térítési díj csökkentését illetve elengedését.

(2) A méltányosság körei:

(2a) a család egy főre eső jövedelme nem éri el a mindenkori öregségi nyugdíjminimum kétszeresét, családra vonatkozó jövedelemnyilatkozattal alátámasztandó,

(2b) olyan családi élethelyzet vagy életesemény áll fenn, mely nem teszi lehetővé a térítési díj megfizetését, erre vonatkozóan környezettanulmány elvégzése szükséges a családra vonatkozóan.

(3) A méltányossági alapon biztosított térítési díj kedvezmény illetve mentesség önkormányzati határozatban kerül megállapításra.

(4) Az étkeztetést biztosító Bóbita Alapszolgáltatási Központ intézményvezetője a határozatban foglalt térítési díj ellenében biztosítja a szolgáltatást az ellátott részére.

34. § A szolgáltatás nyújtás igénybevételét az ellátást igénybe vevő, illetve törvényes képviselője és a szolgáltatást biztosító intézmény között létrejövő megállapodás biztosítja. A megállapodást a szolgáltató részéről az intézményvezető írja alá, akadályoztatása esetén az intézményvezető helyettes. A megállapodás tartalmazza a szolgáltatás nyújtására vonatkozó részletszabályokat, úgy, mint a szolgáltatás nyújtás kezdő időpontja, időtartama, térítési díj megfizetésére vonatkozó szabályok, adatvédelemmel kapcsolatos szabályok, panaszjog gyakorlására vonatkozó rendelkezések, a megállapodás megszűnésére és megszüntetésére vonatkozó esetek köre.

35. § Az intézményi jogviszony megszűnik

a) az intézmény jogutód nélküli megszűnésével,

b) a jogosult halálával,

c) a határozott idejű ellátás esetén a megjelölt időtartam lejártával,

d) ha a jogosult vagy törvényes képviselője kérelmezi.

36. § (1) Az intézmény vezetője az ellátás megszüntetéséről, valamint a megszüntetés ellen tehető panaszról írásban értesíti a jogosultat, illetve törvényes képviselőjét.

(2) Ha a megszüntetéssel a jogosult, illetve törvényes képviselője nem ért egyet, az értesítés kézhezvételétől számított 8 napon belül az intézmény fenntartójához fordulhat.

(3) Ilyen esetben az ellátást változatlan feltételek mellett mindaddig biztosítani kell, amíg a fenntartó, illetve a bíróság jogerős és végrehajtható határozatot nem hoz.

Házi segítségnyújtás

37. § (1) Dány Község Önkormányzata a Sztv. által előirt házi segítségnyújtás alapszolgáltatás biztosítását a Bóbita Alapszolgáltatási Központon ( 2118 Dány, Szabadság u. 8-12) keresztül valósítja meg.

(2) A Bóbita Alapszolgáltatási Központ a szolgáltatás biztosítását teljes körűen a rendeletben megfogalmazott részletszabályok betartása mellett látja el.

38. § (1) A szolgáltatást önmaguk ellátására nem vagy részben képes személyek vehetik igénybe, egészségügyi, fizikai, mentális képességeik hanyatlása miatt.

(2) A szolgáltatás igénybevételének indokoltságát gondozási szükséglet vizsgálat alapozza meg, melyet a kérelmezési eljáráshoz kapcsolódóan az intézmény vezetője vagy az ő általa kijelölt személy és a kérelmező háziorvosa együttesen végez, az irányadó jogszabályok betartása mellett.

(3) A szolgáltatás célja, hogy az igénybevevő saját otthonában, célzottan, szükségleteinek kielégítésére irányuló gondozásban részesüljön.

39. § (1) Az igénybevételre irányuló kérelem benyújtásának módja: a házi segítségnyújtás igénybe vétele önkéntes.

(2) A szolgáltatást az erre rendszeresített formanyomtatványon szükséges kérelmezni írásban. A kérelmet a Bóbita Alapszolgáltatási Központba (2118 Dány, Szabadság út 8-12.) szükséges benyújtani.

(3) A korlátozottan cselekvőképes személy a kérelmét, indítványát a törvényes képviselőjének beleegyezésével vagy - ha e tekintetben a bíróság a cselekvőképességét nem korlátozta - önállóan terjesztheti elő.

(4) Amennyiben az igénylő cselekvőképtelen, akkor törvényes képviselője jár el.

40. § A kérelem formanyomtatványhoz az alábbi dokumentumok csatolása szükséges:

a) jövedelemnyilatkozat,

b) a kérelmező jövedelmét igazoló dokumentum- nyugdíj és nyugdíjszerű ellátás esetén a folyósító szerv által a tárgyév január 31. napjáig megküldött tájékoztató az adott évi nyugellátás összegéről amennyiben nem nyugdíj és nyugdíjszerű ellátásban részesülő személyről van szó, a havi befolyó jövedelmét igazoló dokumentum, bankszámlakivonat,

c) amennyiben a kérelmező nem rendelkezik havi jövedelemmel, úgy a kérelem részeként jognyilatkozatot kell tennie, miszerint nem rendelkezik jövedelemmel.

41. § (1) A kérelem elbírálása a gondozási szükséglet vizsgálatot követően az intézményvezető jogköre. Akadályoztatása esetén az intézményvezető helyettes jogosult a kérelmet elbírálni. (2) Elutasítás esetén az értesítés írásban történik.

(2) Ha a kérelmező vagy törvényes képviselője vitatja az intézményvezető döntését, az arról szóló értesítés kézhezvételétől számított 8 napon belül a fenntartóhoz fordulhat jogorvoslatért.

42. § (1) A személyes gondoskodásért fizetendő térítési díjak mértéke, a fizetésre kötelezettek köre, a térítési díj csökkentésének illetve elengedésének esetei és módjai

(2) A házi segítségnyújtás térítési díjának mértékét a mindenkori személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátásokra/szolgáltatásokra vonatkozó térítési díj rendelet határozza meg.

(3) A térítési díj megfizetése az ellátást igénybe vevő, illetve törvényes képviselőjének, vagy a térítési díj megfizetését vállaló személynek a kötelezettsége.

(4) A térítési díj megállapítása az intézményvezető jogköre.

(5) Az intézményvezető a beadott dokumentumok és jövedelem nyilatkozat alapján jövedelemvizsgálatot végez.

(6) A jövedelemvizsgálat alapján megállapítja a házisegítségnyújtásért fizetendő személyi térítési díjat, melyről írásban értesíti az igénybevevőt.

43. § (1) Jelen önkormányzati rendelet a térítési díjak megállapítására vonatkozóan az alábbi felhatalmazással látja el az intézményvezetőt.

(2) Amennyiben az ellátott igazolhatóan nem rendelkezik jövedelemmel, úgy az intézményvezető a házi segítségnyújtást ingyenesen biztosítja az ellátott részére a jogszabályban előírt soron következő jövedelemvizsgálatig, illetve addig, amíg az ellátott újabb jövedelemnyilatkozatot be nem nyújt.

44. § (1) Amennyiben az igénybevevő a térítési díj mértékét vitatja, abban az esetben kérelemmel fordulhat a fenntartó képviselőjéhez, és kérheti méltányossági alapon a térítési díj csökkentését illetve elengedését.

(2) A méltányosság körei:

(2a) a család egy főre eső jövedelme nem éri el a mindenkori öregségi nyugdíjminimum kétszeresét, családra vonatkozó jövedelemnyilatkozattal alátámasztandó,

(2b) olyan családi élethelyzet vagy életesemény áll fenn, mely nem teszi lehetővé a térítési díj megfizetését, erre vonatkozóan környezettanulmány elvégzése szükséges a családra vonatkozóan.

(3) A méltányossági alapon biztosított térítési díj kedvezmény illetve mentesség önkormányzati határozatban kerül megállapításra.

(4) A házi segítségnyújtást biztosító Bóbita Alapszolgáltatási Központ intézményvezetője a határozatban foglalt térítési díj ellenében biztosítja a szolgáltatást az ellátott részére.

45. § A szolgáltatásnyújtás igénybevételét az ellátást igénybe vevő, illetve törvényes képviselője és a szolgáltatást biztosító intézmény között létrejövő megállapodás biztosítja. A megállapodást a szolgáltató részéről az intézményvezető írja alá, akadályoztatása esetén az intézményvezető helyettes. A megállapodás tartalmazza a szolgáltatásnyújtásra vonatkozó részletszabályokat, úgy, mint a szolgáltatás nyújtás kezdő időpontja, időtartama, térítési díj megfizetésére vonatkozó szabályok, adatvédelemmel kapcsolatos szabályok, panaszjog gyakorlására vonatkozó rendelkezések, a megállapodás megszűnésére és megszüntetésére vonatkozó esetek köre.

46. § Az intézményi jogviszony megszűnik

a) az intézmény jogutód nélküli megszűnésével,

b) a jogosult halálával,

c) a határozott idejű ellátás esetén a megjelölt időtartam lejártával.

d) ha a jogosult vagy törvényes képviselője kérelmezi.

47. § (1) Az intézmény vezetője az ellátás megszüntetéséről, valamint a megszüntetés ellen tehető panaszról írásban értesíti a jogosultat, illetve törvényes képviselőjét.

(2) Ha a megszüntetéssel a jogosult, illetve törvényes képviselője nem ért egyet, az értesítés kézhezvételétől számított 8 napon belül az intézmény fenntartójához fordulhat.

(3) Ilyen esetben az ellátást változatlan feltételek mellett mindaddig biztosítani kell, amíg a fenntartó, illetve a bíróság jogerős és végrehajtható határozatot nem hoz.

Családsegítés

48. § (1) Dány Község Önkormányzata a családsegítés alapszolgáltatási feladatait Bóbita Alapszolgáltatási Központon ( 2118 Dány, Szabadság u. 8-12.) keresztül látja el.

(2) A családsegítés alapszolgáltatás magában foglalja a család- és gyermekjóléti szolgáltatással összefüggő feladatokat, melyet a gyermekek védelméről és gyámügyi igazgatásról szóló 1997. évi XXXI. tv. valamint a gyermekvédelem helyi rendszeréről szóló önkormányzati rendelet tartalmaz.

49. § (1) A családsegítés biztosítása önkéntesen, továbbá a jelzőrendszeren keresztül történő jelzéssel vagy hatósági döntés alapján valósulhat meg.

(2) Az ellátás lehet egyszeri ügyintézés, melyhez nem szükséges megállapodás megkötése. A szolgáltatás nyújtása során abban az esetben szükséges együttműködési megállapodás, ha a szociális segítő tevékenység hosszabb távú együttműködéssel valósítható meg.

(3) Az együttműködési megállapodás megkötése az intézményvezető jogköre, akadályozása esetén az intézményvezető helyettes írja alá a megállapodást.

(4) A családsegítés térítésmentesen igénybe vehető szolgáltatás.

Falu és tanyagondnoki szolgáltatás

50. § (1) Dány község Önkormányzata a falu- és tanyagondnoki alapszolgáltatási feladatait a Máltai Szeretetszolgálattal megkötött együttműködési megállapodás alapján valósítja meg.

(2) A szolgáltatásnyújtás és együttműködés célja egyrészt a kötelező alapszolgáltatási feladatok teljesítésén túl olyan ellátás biztosítása, mely a szolgáltatások hozzáférhetőségét teszi lehetővé a külterületeken élők számára.

(3) A szolgáltatás ingyenes, önkéntesen igénybe vehető.

(4) Az ellátás igénylése a Máltai Szeretetszolgálat munkatársánál történik.

(5) A szolgáltatás nyújtásra vonatkozó egyéb részletszabályokat jelen rendelet Dány Község Önkormányzata és a Magyar Máltai Szeretetszolgálat által megkötött együttműködési megállapodásába rendeli rendezni.

Nappali ellátás

51. § (1) Dány Község Önkormányzata a nappali ellátás alapszolgáltatási feladatait az Abigél Idősek Otthonával megkötött együttműkődési megállapodás alapján valósítja meg.

(2) A szolgáltatásnyújtás és együttműködés célja egyrészt a kötelező alapszolgáltatási feladatok teljesítésén túl olyan ellátás biztosítása, mely az egészségügyi állapotukban megromlott idősek számára ad lehetőséget a napközbeni időtartam hasznos és felügyelet mellett történő eltöltésére. Foglalkoztatás, mentális gondozás, étkezés, szükség szerint gondozási feladatok igénybevétele.

(3) A szolgáltatás kérelmezésére az Abigél Idősek Otthonában van lehetőség.

(4) A szolgáltatás nyújtásra vonatkozó egyéb részletszabályokat jelen rendelet Dány Község Önkormányzata és az Abigél Idősek Otthona által megkötött együttműködési megállapodásába rendeli rendezni.

52. § A rendeletben nem szabályozott személyes gondoskodást nyújtó szociális szolgáltatásokra vonatkozó egyéb eljárási szabályokat a szolgáltatást nyújtó intézmények szakmai programjai részletezik.

IV. Fejezet

SZOCIÁLPOLITIKAI KEREKASZTAL

53. § (1) A szociálpolitikai kerekasztal létrehozásának és működtetésének célja, hogy a helyi szükségleteket és problémákat korcsoportonként és intézményenként felmérje, összegyűjtse, és a gyűjtött adatokat értelmezve, problémákat feltárva helyi fejlesztési programot hozzon létre a hiányosságok felszámolása érdekében.

(2) A helyi szociálpolitikai kerekasztal feladata különösen a szolgáltatástervezési koncepcióban és a helyi esélyegyenlőségi programban meghatározott feladatok megvalósulásának, végrehajtásának folyamatos figyelemmel kísérése.

(3) Tagjai:

a) Önkormányzat részéről- Polgármester, Jegyző, Szociális ügyintéző, Szociális Bizottság elnöke

b) Önkormányzat intézményeinek képviselői: Bóbita Alapszolgáltatási Központ, Óvoda

c) Általános iskola képviselői

d) Háziorvos

e) Gyermekorvosi szolgálat

f) Védőnői szolgálat

g) Civil szervezetek képviselői

(4) A szociálpolitikai kerekaszatal évente egy alakalommal ülésezik. Az ülések témáját az adott időszak szociális problémái irányozzák elő. Az ülésekről feljegyzés készül, mely feljegyzések alapját képezik az (1) és (2) bekezdésben foglaltaknak.

(5) A szociálpolitikai kerekasztal elnököt választ az első ülés alkalmával. Az elnökválasztás többségi szavazat alapján valósul meg. Az elnök választás kétévente történik. Az elnök feladata az ülések összehívásának megszervezése és lebonyolítása. Munkaterv elkészítése.

(6) A szociálipolitikai kerekasztal a település életét érintő nem várt esemény bekövetkeztekor rendkívüli esetben is összehívható, annak érdekében hogy a problémamegoldás minél hatékonyabban meg tudjon valósulni.

V. Fejezet

Hatáskörök

54. § (1) A Képviselő-testület az alábbi ellátási formákkal kapcsolatos feladat- és hatásköreit a polgármesterre ruházza:

a) temetési segély

b) b )újszülöttek támogatása

c) köztemetés

d) krízishelyzetben adott rendkívüli települési támogatás

e) a személyes gondoskodást nyújtó ellátásokkal összefüggően:

ea) a szociális ellátások igénybevételének elutasítására és megszüntetésére vonatkozó intézményvezetői döntés felülvizsgálata,

eb) a térítési díj fizetésére kötelezett kérelme alapján az intézményvezető személyi térítési díj megállapítására, elengedésére vonatkozó döntésének felülvizsgálata az Sztv. 115. § (3)-(4) bekezdése figyelembe vételével,

ec) a jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett ellátás visszafizetésének elengedése, csökkentése vagy részletekben történő visszafizetése figyelemmel az Sztv. 17. § (5) bekezdésében foglaltakra.

(2) A Képviselő-testület az alábbi ellátási formával kapcsolatos feladat- és hatáskörét a Bizottságra (továbbiakban: Bizottság) ruházza:

a) települési támogatás lakásfenntartás költségeihez (lakásfenntartási támogatás)

b) települési támogatás gyógyszerkiadások viseléséhez

c) rendkívüli települési támogatás

d) rendkívüli gyermekvédelmi támogatás

e) karácsonyi élelmiszercsomag támogatás

(3) A Polgármesterre és a Bizottságra átruházott hatáskörök gyakorlása érdekében a kérelmek döntésre előkészítésében a Polgármesteri Hivatal és a Bóbita Alapszolgáltatási Központ vesz részt.

VI. Fejezet

ELJÁRÁSI SZABÁLYOK A PÉNZBELI ÉS TERMÉSZETBEN NYÚJTOTT SZOCIÁLIS ELLÁTÁSOK RENDSZERE ESETÉN

Az eljárás menete

55. § (1) A szociális ellátás megállapítása kérelem alapján, kivételes esetben hivatalból, illetve a tudomást szerző bejelentése alapján kezdeményezhető. A kérelmet benyújthatja az ellátást igénylő, vagy intézmény. A kérelmet – ezen rendeletben foglalt eltérésekkel - a Polgármesteri Hivatal szociális ügyintézőjénél (2118 Dány, Pesti u. 1.) személyesen, postai úton vagy elektronikusan kell előterjeszteni, az erre rendszeresített kérelmező adatlapon a szükséges igazolások és nyilatkozatok csatolásával.

(2) A támogatási kérelmeket első fokon az 54. §-ban foglalt átruházott hatáskörei tekintetében a Polgármester, valamint a Bizottság bírálja el a jelen rendeletben és magasabb szintű jogszabályokban megjelölt csatolandó iratok és részletszabályok alapján.

A kifizetésnek, folyósításnak, valamint felhasználás ellenőrzésének a szabályai

56. § (1) A megállapított ellátás felhasználásának ellenőrzés céljából – a felhasználást igazoló dokumentumok bemutatására az ügyfél kötelezhető.

(2) A rendszeres ellátásokat utólag minden hónap 5-éig, az eseti ellátásokat a megállapítást követő 15 napon belül kell folyósítani. A pénzbeli ellátások folyósítása általában postai úton vagy – külön kérésre a számlaszám igazolása mellett – lakossági folyószámlára utalással történik a jogosult vagy törvényes képviselője részére.

(3) A támogatás összegét az eljáró hatóság határozata alapján a költségvetési előirányzat terhére a Pénzügyi Iroda utalja, illetve szükség esetén készpénzben a házi pénztárból fizeti ki a jogosult részére.

57. § (1) A kérelemben foglaltak ellenőrzése céljából a Szociális Bizottság kérésére környezettanulmányt kell készíteni. E célra a Bóbita Alapszolgáltatási Központ, védőnői szolgálat, háziorvos, gyermekorvos javaslata, környezettanulmánya is felhasználható.

(2) A jogosulatlanul és rosszhiszeműen felvett támogatás esetében a Sztv. 17. §-ának rendelkezései az irányadók.

(3) Az eljáró hatóságok elsőfokú határozata ellen benyújtott fellebbezést a Képviselő-testület - soron következő rendes ülésének zárt ülésén - bírálja el másodfokon.

Az eljárás felfüggesztése

58. § (1) Az eljáró hatóság az eljárást felfüggesztheti, ha a kérelem elbírálásához a kérelmező lényeges életkörülménye hivatalosan nem ismert, vagy azt eljáró hatóság vitatja. Ilyen lényeges körülmény különösen a kérelmező tartózkodási helyének vagy postacímének pontos ismerete, vagy egyéb tisztázatlan családi, vagyoni, vagy jövedelmi helyzete.

(2) A nem ismert, vitatott körülmények tisztázása érdekében az eljáró hatóság:

a) felkérheti a Bóbita Alapszolgáltatási Központot környezettanulmány készítésére,

b) adatok beszerzése céljából hivatalos intézményeket és civil szervezeteket kereshet meg,

c) felhívhatja a kérelmezőt, hogy a körülményről nyilatkozzon, vagy azt igazolja.

(3) Az eljárást az eljáró hatóság a körülmény tisztázásáig, de legfeljebb 30 napra függesztheti fel.

Az eljárás megszüntetése

59. § Az eljárást az eljáró hatóság megszünteti, ha

a) a kérelmező ugyanabból a ténybeli alapból származó ugyanazon támogatás iránt nyújtott be kérelmet és az eljárás az ügyben már folyamatban van, vagy annak tárgyában 30 napon belül eljáró hatóság határozatot hozott,

b) a kérelmező személye a benyújtott kérelem hiányosságai miatt nem megállapítható,

c) ha kérelmezőnek az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. tv. (továbbiakban: Ákr.) szabályai alapján nincs eljárási képessége.

Együttműködési kötelezettség

60. § (1) A kérelmező az eljárás során köteles együttműködni az eljáró hatósággal (Polgármesteri Hivatal, és Bóbita Alapszolgáltatási Központ, továbbá köteles szociális helyzetére vonatkozóan a valóságnak megfelelően nyilatkozni.

(2) A szociális ellátásban részesülő a jogosultság feltételeit érintő lényeges tények, körülmények megváltozását a változás bekövetkezésétől számított 8 napon belül köteles az önkormányzatnak bejelenteni.

(3) Abban az esetben, ha a kérelmező nem tesz eleget az (1) bekezdésben foglalt kötelezettségének, kérelmét az eljáró hatóság elutasítja, vagy megállapított rendszeres támogatását megszünteti.

(4) Az eljáró hatóság a kérelmet elutasítja, amennyiben az ügyfél ugyanazon segély iránt adott be kérelmet, amelynek tárgyában az Önkormányzat már 90 napon belül támogatást nyújtott.

Az ellátások pénzügyi feltétele

61. § A jelen rendeletben foglalt támogatások és ellátások pénzügyi fedezetét és a felhasználható pénzügyi keretet az éves költségvetésről szóló önkormányzati rendeletben kell meghatározni.

Adatkezelés

62. § A jegyző a szociális ellátásra való jogosultság megállapítása, az ellátás biztosítása, fenntartása és megszüntetése céljából az Sztv. 18–19. §-ban foglaltaknak megfelelően országos nyilvántartásban adatokat rögzít és helyi nyilvántartást vezet

VII. Fejezet

EGYÉB RENDELKEZÉSEK

63. § (1) A jövedelem igazolásául elfogadható bizonyítékok, és egyéb csatolandó iratok:

a) munkabér esetén 30 napnál nem régebbi munkáltató által kiállított jövedelem igazolás, vagy a munkabér elszámolásáról szóló munkáltató által kiállított írásbeli tájékoztató, vagy bankszámlakivonat

b) nyugdíjas esetén a folyósító szerv által a tárgyév január 31. napjáig megküldött tájékoztatót az adott évi nyugellátás összegéről, és a kérelem benyújtását megelőző nyugdíjszelvény, vagy bankszámlakivonat,

c) társas és egyéni vállalkozásból származó jövedelem esetén az állami adóhatóság igazolása a bevallott jövedelemről (vagy tárgyévi személyi jövedelemadó bevallás másolata)

d) ingatlan és ingó vagyontárgyak értékesítéséből származó jövedelem esetén az adásvételi szerződés

e) Önkormányzat, Munkaügyi szervek, Magyar Államkincstár, Járási Hivatal, stb. által folyósított rendszeres pénzbeli ellátás (az Sztv. 4. § (1) bekezdés i) pontjában felsorolt ellátások) esetén a támogatást megállapító határozat, illetve a kifizetést igazoló postai szelvény, vagy bankszámlakivonat

f) föld bérbeadásából származó jövedelem esetén bérleti szerződés és a bérleti díj kifizetését igazoló okirat

g) gyermektartásdíj, ösztöndíj, stb. kifizetését igazoló postai szelvény, átvételi elismervény, nyilatkozat.

(2) Jövedelem nélküliek igazolása:

a) a Munkaügyi Központ kirendeltsége által kiállított igazolás, melyben kérelmező munkanélküliként való nyilvántartásba vételét kérelmezte, vagy

b) Polgármesteri Hivatalban beszerezhető kitöltött nyilatkozat/nyomtatvány, melyben kérelmező nyilatkozik arról, hogy jelenleg munkaviszonyból származó jövedelemmel nem rendelkezik.

(3) Amennyiben a munkavállaló alkalmi munkából él, jognyilatkozat tétele szükséges az alkalmi munkavállalásra vonatkozóan, továbbá az alkalmi munkavállalásból befolyt jövedelmét illetően.

(4) Elvált személyek esetén a házasság felbontásáról szóló bírósági határozat másolata.

(5) Gyermeküket egyedül nevelők esetén a Polgármesteri Hivatalban beszerezhető kitöltött nyilatkozat/nyomtatvány, melyben kérelmező nyilatkozik arról, hogy jelenleg gyermekét egyedül neveli, élettársa nincs.

(6) Gyógyszerköltséget a háziorvos által kitöltött és külön igény esetén gyógyszertár által igazolt árszabású gyógyszerlistával köteles igazolni.

(7) Közüzemi költséget a közüzemi szolgáltató által – 30 napnál nem régebbi – kiállított számlával szükséges igazoláni.

(8) Munkaképesség igazolására a Munkaegészségügyi orvosi vizsgálaton kiállított igazolást kell bemutatni a munkaképesség fokáról.

(9) A nem csatolt iratokkal kapcsolatban, valamint a pontatlanul, hiányosan kitöltött adatlappal kapcsolatban a Polgármesteri Hivatal hiánypótlásra szólítja fel a kérelmezőt. A határidőn belül nem pótolt adatok, valamint a csatolandó iratok a kérelem elutasítását vonják maguk után.

(10) A gyermek ellátásához és gondozásához kapcsolódó támogatásokat a kérelmezőnek nem szükséges igazolni, azt az eljáró szerv a Magyar Államkincstár által vezetett szociális nyilvántartásból igazolja.

VIII. Fejezet

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

64. § (1) E rendelettel nem szabályozott rendelkezések tekintetében az Sztv., valamint a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III. 27.) Korm. rendelet paragrafusai és az Ákr. szabályai az irányadóak.

(2) A rendeletet hatályba lépését követően a már benyújtott, de még el nem bírált kérelmekre is alkalmazni kell.

65. §1

66. § Ez a rendelet 2022. március 22-én lép hatályba.

1

A 65. § a 2010. évi CXXX. törvény 12. § (2) bekezdése alapján hatályát vesztette.