Isaszeg Önkormányzat Képviselő-testületének 8/2005. (IV.13.) önkormányzati rendelete

A REKLÁMHORDOZÓK ELHELYEZÉSÉNEK SZABÁLYOZÁSÁRÓL (Egységes szerkezetben a 11/2012.(III.28.) rendelettel)

Hatályos: 2012. 03. 28

Isaszeg Önkormányzat Képviselő-testületének 8/2005. (IV.13.) önkormányzati rendelete

A REKLÁMHORDOZÓK ELHELYEZÉSÉNEK SZABÁLYOZÁSÁRÓL (Egységes szerkezetben a 11/2012.(III.28.) rendelettel)

2012.03.28.

Isaszeg *Város Önkormányzat Képviselő-testülete az 1990 évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésének felhatalmazása alapján, figyelemmel

- Az egyes építményekkel, építési munkákkal és építési tevékenységekkel kapcsolatos építésügyi hatósági engedélyezési eljárásokról szóló 46/1997. (XII. 29.) KTM. rendelet 9. § (1) bekezdés c., pontjának cd., és ce., alpontjában,
- Az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet 39. § (2) bekezdésében, 40. § (2) és (5) bekezdésében és 54. § (2) bekezdésében, valamint
- A Helyi Építési Szabályzatról szóló 30/2004. (XI. 18.) rendelet 11. §-ában foglaltakra,
a *város arculatának védelme érdekében a különböző reklámhordozók elhelyezését az alábbiak szerint szabályozza:

A rendelet hatálya

1. §

1. A rendelet hatálya Isaszeg *Város közigazgatási területén kiterjed mindazon reklámhordozókra, melyek közterületen, vagy magánterület közterületről is látható részén kerülnek elhelyezésre, függetlenül azok tartalmától, anyagától és méretétől.
2. E rendelet hatálya alól kivételek:
a. a KRESZ hatálya alá tartozó táblák, feliratok, jelzések,
b. közlekedési állomások, megállóhelyek táblái, feliratai,
c. településrészek, közterületek és lakások névtáblái és a házszámok,
d. biztonsági (balesetmegelőző, veszélyjelző, tűzvédelmi, stb.) táblák, feliratok, jelzések,
e. a választási plakátok és hirdetések, melyet a közterület használatáról szóló 25/2003. (X. 21) önkormányzati rendelet szabályoz.

Fogalmak és értelmező rendelkezések

2. §

1. Reklám: Minden olyan figyelemfelhívásra alkalmas közlés, információ, tájékoztatás, amely valamely áru kelendőségének növelésére, szolgáltatás igénybevételére, vagy ennek fokozására irányul, illetve valamely vállalat tevékenységét népszerűsíti.
2. Hirdetés: Valamely tény, körülmény közzététele a hirdettető érdekében.
3. Reklámhordozók:
a. A rendelet szempontjából cég-címtáblának, cégérnek minősülnek azok a tárgyak, melyek közvetlenül a helyszínen folytatott tevékenységre utalnak és méretük az adott épület arányaihoz illeszkedik. A cégér maximális mérete 70 x 70 cm lehet.
b. Hirdetőberendezés minden olyan eszköz, tábla, hirdetőszalag, plakát, stb, amelynek az a célja, hogy a közlekedők figyelmét valamilyen szolgáltatásra, gyártmányra, termékre, eseményre, rendezvényre, létesítményre, stb. felhívja.
Hirdetőberendezéseknek minősülnek az óriástáblák, hirdetőszalagok, hirdető- és reklámtáblák, feliratok, zászlók, lobogók (kivétel: amelyek állam, helyi önkormányzat jogszerűen használt jelképeinek megjelenítésére szolgálnak), plakátok, egyéni hirdetések, és falragaszok.
A tartósan rögzített, nem mozgatható szerkezetű hirdető berendezések állandó hirdető berendezéseknek minősülnek. Időszakos hirdető berendezéseknek tekintjük azokat az ideiglenesen elhelyezett tájékoztató- és reklámtáblákat (pl. építkezés mellett építési adatokról tájékoztató tábla, rendezvény előtt a helyszínen tájékoztató vagy útbaigazító tábla), melyek csak az adott tevékenység időszakában kerülnek elhelyezésre.
Az önálló hirdető berendezés az épülettől, építménytől, különállóan helyezkedik el, és saját tartószerkezettel rendelkezik. A nem önálló hirdető berendezés épülethez, építményhez, vagy egyéb köztéri tárgyhoz rögzített, saját, különálló tartószerkezettel nem rendelkező reklámhordozó. Az önálló hirdető berendezés maximális mérete 12 m2 lehet.
Mobil hirdető táblák vagy megállító táblák a két hirdetési oldalú, lábakon önállóan megálló, bármikor elmozdítható táblák (ld. 2. számú melléklet).
Óriástáblának minősül a 9m2- 12m2 felületű állandó hirdetés vagy cserélhető óriásplakát felragasztása céljára szolgáló hirdetőberendezés.
Hirdetőszalagnak minősülnek a 2 tartószerkezet (villanyoszlop, állvány, házfal, stb.) között, kifeszített plakátok.
c. Táblaegyüttes közös vázra felszerelt és egységes megjelenésű táblákból álló vagy meghatározott rendszer szerint elhelyezett egyedi, de azonos méretű táblákból álló együttes (ld. 4-5. számú melléklet).
d. Mozgó hangosító berendezésnek minősül a gépjárműre szerelt mozgatható hangforrás.
e. Vetített reklám alatt értendők egyrészt a fényreklámok, másrészt pedig vetítő berendezéssel falra vetített reklámok és tájékoztató szövegek.
f. A villanyoszlopra szerelhető reklámtáblák a *városi közutak mentén 3,8 m magasságban elhelyezhető egységesített méretű (max. 1 m2) táblák.
g. Az utcabútorokon elhelyezett hirdetőfelületeknek minősülnek az utcabútorok külön erre a célra kialakított részei. Ide sorolandók pl. a reklámfelülettel ellátott kerékpártárolók, buszmegálló-pavilonok, padok, hulladékgyűjtők, stb.
h. Települési tájékoztató és hirdetőtábla szolgálhat egyrészt a talapülés lakói és a településre érkezők önkormányzat általi tájékoztatására, másrészt a településlakók hirdetéseinek, közlendőinek, falragaszainak ingyenes elhelyezésére.
* módosítva a 11/2012.(III.28.) rendelettel

3. §

Reklámhordozók engedélyezése

1. Reklámhordozók építése, létesítése, átalakítása e rendeletben meghatározott szabályok szerint építéshatósági engedélyhez kötött Nem építéshatósági engedélyköteles a hirdetőszalag és a mozgó hangosító berendezés.
2. A reklámhordozók építéshatósági engedélyezési eljárásában a vonatkozó jogszabályok rendelkezésein túl kötelező mellékletek:
a. a létesítés helyszínrajza (M 1: 500),
b. az épület érintett homlokzati terve (a már rajtalévő engedélyezett reklámok/feliratok feltüntetésével) (min M 1: 50),
c. a reklám/felirat színezett rajza vagy fotója (M 1: 10),
d. a reklámhordozó elhelyezését bemutató rajz vagy látványterv (M 1: 50),
e. a 5. § (1) bekezdése szerinti esetekben kertépítészeti terv (M 1: 100),
f. műszaki leírás a berendezés szerkezetének ismertetésével.
3. Amennyiben a reklámhordozót közterületen kívánják elhelyezni, úgy a 25/2003. (X. 21.) a közterületei használatáról szóló önkormányzati rendelet előírásainak megfelelően kell eljárni.

4. §

Reklámhordozók elhelyezésének általános szabályai

1. Reklámhordozókat épületek homlokzatán, építési telken és közterületen önállóan, támfalon, kerítésen, kerítéskapu felett, kéményen, közterületi korláton, közműoszlopon, és utcabútorok erre a célra kialakított részén lehet elhelyezni.
2. A rendelet hatálya alá tartozó területen reklámhordozó csak a jelen rendeletben leírt célra és módon helyezhető el.
3. Reklámhordozó csak úgy helyezhető el, hogy az megfeleljen a *városi követelményeknek, illetve a közlekedésbiztonsági előírásoknak.
4. Épület falán, kerítésén reklámhordozót elhelyezni csak az épület vagy a kerítés tulajdonosának hozzájárulásával lehet. Isaszeg *Város Önkormányzatának tulajdonában álló ingatlanok esetén a hozzájárulást a Polgármesteri Hivatal adja.
5. Önálló reklámhordozó közterületi elhelyezésénél a közút berendezési sávjára vonatkozó, az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) kormányrendelet (továbbiakban: OTÉK) rendelkezéseiben foglaltakra figyelemmel kell eljárni.
6. Nem helyezhető el reklámhordozó közterületen, vagy közterületről látható magánterületen, ha
a. a közút területébe vagy közúti űrszelvénybe nyúlna,
b. gátolja a kilátást,
c. településképi, tájképi szempontból elhelyezkedése kedvezőtlen lenne,
d. a közhasználatú zöldfelület minőségét rontaná.
7. Egyéb ingatlanokon reklámhordozót elhelyezni – a területi egységre vonatkozó előírások figyelembevételével – az alábbiak szerint szabad:
a. az ingatlan közterület felőli telekhatárán a kerítéssel egybeépítve, annak magasságáig a közterületbe max. 10 cm-t belenyúlva,
b. az épületek homlokzatain, az érintett homlokzati felület legfeljebb 20 %-áig,
c. az ingatlanhoz tartozó támfalakon.
* módosítva a 11/2012.(III.28.) rendelettel

5. §

1. A közterületi hirdetőberendezések és táblaegyüttesek elhelyezését építészeti és – zöldfelületi elhelyezés esetén – kertépítészeti tervvel kell engedélyeztetni.
2. A reklámhordozón villogó vagy káprázást okozó fény nem alkalmazható, felületük fényvisszaverő anyagból vagy kivilágítható kivitelben nem készíthető, amennyiben az a közlekedés- és közbiztonságot zavarja.

6. §

1. Mozgatható (a talajhoz, burkolathoz nem rögzített) hirdetőberendezés közterületen csak:
a. kereskedelmi és szolgáltató üzletek előtt, kizárólag az üzlet nyitvatartási ideje alatt, és az adott tevékenység hirdetésére,
b. alkalmi rendezvények esetén a szükség szerinti helyeken a rendezvény 300 m-es körzetén belül,
c. választási hirdetések céljára a 25/2003. (X. 21.) a közterületei használatáról szóló önkormányzati rendeletnek megfelelően helyezhető el úgy, hogy az ne zavarja a közlekedést, és a közterület tisztaságát és rendjét.
2. Mozgatható hirdetőberendezések minden oldalának esztétikusnak kell lennie.
3. A mozgatható hirdetőberendezéseket fához, közlekedési tábla oszlopához, közműoszlophoz, kandeláberhez, kerékpártartóhoz, padhoz és más közterületi berendezéshez rögzíteni, támasztani csak biztonsági rögzítés céljából lehet (lezárás), úgy, amennyiben azok eredeti rendeltetését nem zavarja.

7. §

1. Települési tájékoztató- és hirdetőtáblák elhelyezésére a Főépítész javaslata alapján az illetékes építésügyi hatóság ad engedélyt.
2. Egységes épülethomlokzaton, kerítésen, támfalon, tűzfalon elhelyezett reklámhordozóknak egymással és az építménnyel összhangban kell lenniük, a különböző reklámhordozókat, feliratokat össze kell hangolni.
3. Műemlék épületeken reklámhordozó elhelyezését külön jogszabályban meghatározottak szerint a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal engedélyezheti.

8. §

1. Reklámhordozókon nem alkalmazható a KRESZ-ben szereplő táblák színösszeállítása, továbbá útbaigazító táblákon szabványosított betűtípus és jelrendszer, mert az zavaró lehet a közlekedésre.
2. Tilos útkereszteződésben, vasúti átjáróban reklámhordozók elhelyezése, amelyek összetéveszthetők a közúti jelzésekkel vagy a forgalom szabályozására szolgáló berendezésekkel, csökkentik azok láthatóságát vagy hatásosságát, vakítják az út használóit, vagy olyan módon terelik el a figyelmüket, hogy az veszélyezteti a közlekedés biztonságát.
3. A mozgó hangosító berendezés reklámcélú működtetése naponta 8.00-19.00 óráig engedélyezhető.

9. § E rendelet hatálya alá tartozó valamennyi reklámhordozó esetében az engedélyező hatóság köteles az engedélyezési eljárás során Isaszeg *város főépítészének előzetes véleményét, javaslatát írásban kikérni.

* módosítva a 11/2012.(III.28.) rendelettel

Reklámhordozók egyes típusainak elhelyezési szabályai

10. §

1. Egyoldalas reklámhordozót (kiv. óriástábla) belterületen úgy kell elhelyezni, felszerelni, hogy lehetőség szerint a hátsó oldalát épület, támfal, földpart vagy növényzet takarja.
2. Óriástábla elhelyezésére csak a főútvonalak külterületi szakaszain van mód. Az e rendelet hatálybalépésekor jogszerűen belterületen engedélyezett óriástáblák az engedély érvényességi idejéig fennmaradhatnak, de új építéshatósági engedély és közterülethasználati hozzájárulás belterületre vonatkozóan nem adható.
3. Hirdetőszalag elhelyezésének feltételei:
a. a reklámozott tevékenységhez vagy termékhez kötődő ingatlanon, illetve ingatlan előtt elhelyezhető,
b. a reklámozott tevékenység végzésére szolgáló ingatlanhoz vezető utak elágazásánál elhelyezhető,
c. alkalmi rendezvények esetén a szükség szerinti helyeken, a rendezvény 300 m-es körzetén belül lehet elhelyezni,
d. választási hirdetések a hatályos jogszabályoknak megfelelően helyezhetők el,
e. élő fára az átfeszítés nem rögzíthető.
Hirdetőszalagra ideiglenesen, maximum 30 nap időtartamra kérhető engedély.
4. Egy közterületi szakaszon (50 m) belül vagy egy csomópontban csak 1 db egységesen kialakított táblaegyüttes vagy egyéb hirdetőtábla létesíthető. Útbaigazító tábla a létesítmény 500 m-es körzetén belül helyezhető el. Az itt meghatározott korlátozások alól kivételes méltányolást érdemlő esetben felmentés adható. Ez vonatkozik a *városban telephellyel rendelkező szervezetek, vállalkozók, szálláshelyek reklám, tájékoztató, iránymutató és figyelemfelhívó, megállító tábláira, berendezéseire is.
5. A *városi, utcaneveket jelölő útbaigazító táblákon reklámcélú útbaigazító tábla csak úgy helyezhető el, ha azok megkülönböztethetőek a non profit tájékoztató tábláktól, azonban a két táblatípus egységes képet alkot. Egy útbaigazító táblán egyszerre legfeljebb 8 tábla helyezhető el, amelynek csak maximum fele lehet reklámcélú tábla.
6. Az épületek homlokzatain kizárólag az ott található tevékenységhez szorosan kapcsolódó, tartósan rögzített cégfelirat helyezhető el, cserélhető reklámfelületű reklámtábla elhelyezése az épületek homlokzatain nem lehetséges.
7. Az épületek homlokzati falfelületén a reklámtáblák és cégfeliratok együttes mérete nem haladhatja meg az adott homlokzati felület 20 %-át.
8. Plakátokat, falragaszokat csak az erre a célra felállított, egységesített *városi hirdetőtáblákon szabad elhelyezni.
9. Vetített reklámok csak üres falfelületre vetíthetők. A közlekedés- és közbiztonságot nem zavaró vetített reklám meghatározott időtartamra a településkép-védelmi szempontokat figyelembe véve engedélyezhető.
* módosítva a 11/2012.(III.28.) rendelettel

11. §

1. Kiemelt közlekedési utak mentén az út egy-egy oldalán 50 m-ként legfeljebb egy db hirdetőberendezés vagy táblaegyüttes helyezhető el. Számozott utak mellett reklámhordozó elhelyezésére csak a Pest Megyei Állami Közútkezelő Közhasznú Társaság állásfoglalásának figyelembevételével adható ki építéshatósági engedély.
2. A *városból kivezető főutak mentén külterületen reklámhordozó elhelyezhető.
* módosítva a 11/2012.(III.28.) rendelettel

12. § Egyéb, e rendelet szerint máshová nem sorolt belterületeken (pl. lakó-, kereskedelmi-, szolgáltató-, gazdasági- és üdülőterületeken, stb.) e rendelet általános szabályai az irányadóak.

13. §

1. Az ipari gazdasági kül- illetve belterületen található nem közterületi ingatlanokon az 1 m2-nél kisebb reklámhordozó építési engedély nélkül elhelyezhető.
2. Kizárólag ipari gazdasági területen helyezhető el reklámhordozó a kéményre vagy a szellőztető berendezés kéményszerű kivezetésére illesztve max. a műtárggyal azonos méretben.

14. §

Reklámhordozó tulajdonosának kötelezettségei

1. A reklámhordozó tulajdonosa köteles a karbantartásról az engedély érvényességi idejében gondoskodni. A reklámhordozó tulajdonosa köteles az elhanyagolt, tönkrement reklámhordozót leszerelni és elszállítani.
2. Az engedély érvényességének és hatályának megszűnését követően a reklámhordozó tulajdonosa köteles 15 napon belül a reklámhordozót eltávolítani és az eredeti állapotot helyreállítani.
3. Érvényes engedély nélkül, vagy az engedély feltételeit be nem tartva kihelyezett reklámhordozó eltávolítása a reklámhordozó tulajdonosának kötelezettsége.
4. Amennyiben a reklámhordozó tulajdonosa karbantartási kötelezettségét megszegi, vagy a reklámhordozót érvényes engedély nélkül, vagy érvényes engedély feltételeit be nem tartva elhelyezi, abban az esetben az illetékes építésügyi hatóság a hatályos jogszabályoknak, valamint Isaszeg *Város Önkormányzatának a közterület használatáról szóló rendeletének megfelelően jár el a tulajdonossal szemben.
5. A lejárt engedélyű reklámhordozók az engedély nélkül elhelyezettekkel azonos elbírálási kategóriába esnek.
* módosítva a 11/2012.(III.28.) rendelettel

15. §

Egyéb rendelkezések

1. Az építéshatósági engedély megadása nem mentesíti a kérelmezőt az egyéb jogszabályokban előírt engedélyek és szakhatósági hozzájárulások beszerzése alól.
2. Építéshatósági engedély kiadására a jogszabályban meghatározott hatáskörrel és illetékességgel rendelkező építésügyi hatóság, míg közterülethasználati hozzájárulás kiadására az Isaszeg *város közterület használatáról szóló rendelet előírásai szerint a polgármester jogosult.
3. E rendelet 2005. május 15-én lép hatályba. Rendelkezéseit az ezt követően induló ügyekben kell alkalmazni.
* módosítva a 11/2012.(III.28.) rendelettel