Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2025. (II. 25.) önkormányzati rendelete
az önkormányzat 2025. évi költségvetéséről
Hatályos: 2025. 02. 26Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2025. (II. 25.) önkormányzati rendelete
az önkormányzat 2025. évi költségvetéséről
[1] Nagytarcsa Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az önkormányzat költségvetéséről az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvénnyel összhangban rendelkezik.
[2] Figyelemmel arra, hogy az önkormányzat gazdálkodásának alapja az éves költségvetése, amely alapján finanszírozza és ellátja a jogszabályban előírt kötelező, valamint a kötelező feladat ellátását nem veszélyeztető önként vállalt feladatait, a rendelet célja, hogy Lőkösháza Község Önkormányzata az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvényben foglalt kötelezettségének, valamint a gazdálkodás folytonosságának és átláthatóságának eleget tegyen.
[3] Nagytarcsa Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el.
1. § [A rendelet hatálya]
A rendelet hatálya Nagytarcsa Község Önkormányzata Képviselő-testületére (továbbiakban: Képviselő-testület), annak bizottságaira, Nagytarcsa Község Önkormányzatára (a továbbiakban: Önkormányzat), valamint az önkormányzat irányítása alá tartozó költségvetési szervekre terjed ki.
2. § [A költségvetés bevételei és kiadásai]
(1) A Képviselő-testület - figyelemmel az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Áht.) 23. § (2) bekezdés c) pontjában foglalt előírásra - az Önkormányzat, valamint az általa irányított költségvetési szervek együttes 2025. évi költségvetésének
a) költségvetési bevételét 3.386.137.317 Ft-ban, ezen belül
aa) működési költségvetési bevételét 3.373.137.317 Ft-ban,
ab) felhalmozási költségvetési bevételét 13.000.000 Ft-ban,
b) költségvetési kiadását 6.499.750.745 Ft-ban, ezen belül
ba) működési költségvetési kiadását 4.578.005.131 Ft-ban,
bb) felhalmozási költségvetési kiadását 1.921.745.614 Ft-ban,
c) költségvetési egyenlegét – 3.113.613.428 Ft-ban, ezen belül
ca) működési költségvetési egyenlegét – 1.204.867.814 Ft-ban,
cb) felhalmozási költségvetési egyenlegét – 1.908.745.614 Ft-ban
állapítja meg.
(2) Az (1) bekezdésben megállapított 3.113.613.428 Ft összegű költségvetési hiányt belső finanszírozással, az előző évek költségvetési maradványának bevonásával fedezi az Önkormányzat.
(3) A költségvetés egyenlege a 3.158.973.955 Ft pénzmaradványnak valamint a 24.114.807 Ft államháztartáson belüli megelőlegezések visszafizetésének és a 21.245.720 Ft hiteltörlesztés a különbözete.
3. § [A költségvetés részletezése]
(1) A költségvetési bevételek és a finanszírozási bevételek forrásonkénti megoszlását önkormányzati szinten a rendelet 1. melléklete, továbbá a költségvetési kiadások jogcímenkénti megoszlását önkormányzati szinten a rendelet 2. melléklete tartalmazza, kiemelt előirányzatok és azon belül kötelező feladatok, önként vállalt feladatok, államigazgatási feladatok szerinti bontásban.
(2) A működési, felhalmozási és finanszírozási bevételek és kiadások mérlegszerű bemutatását önkormányzati szinten a 3. melléklet, a 4. melléklet és az 5. melléklet részletezik.
(3) Az Önkormányzat adósságot keletkeztető ügyletekből és kezességvállalásokból fennálló kötelezettségeit a 6. melléklet részletezi.
(4) Az Önkormányzat saját bevételeinek részletezését az adósságot keletkeztető ügyletből származó tárgyévi fizetési kötelezettség megállapításához a 7. melléklet tartalmazza.
(5) Az Önkormányzat költségvetésében szereplő beruházások kiadásainak beruházásonkénti részletezését a 8. melléklet szerint határozza meg.
(6) Az önkormányzat költségvetésében szereplő felújítások kiadásait felújításonként a 9. melléklet szerint részletezi.
(7) A tartalék összege összesen: 1.113.853.616 Ft, melyből 207.394.409 Ft általános, 906.459.207 Ft felhalmozási célú tartalék a 10. melléklet szerint. Az általános tartalék összege az évközi többletigények fedezésére, valamint az elmaradt bevétel pótlására is szolgál.
(8) Az önkormányzat pénzeszköz átadásait a 11. melléklet részletezi.
(9) Az EU-s támogatással megvalósuló programokat és projekteket a 12. melléklet tartalmazza.
(10) Az önkormányzat általános működésének és ágazati feladatainak támogatását a 13. melléklet részletezi.
(11) A tervezett közvetített támogatásokat, előirányzat felhasználási tervet a 14. melléklet és a 15. melléklet szerint határozza meg.
(12) A 2. § (1) bekezdésében megállapított bevételek és kiadások önkormányzati, költségvetési szervenkénti megoszlását, és az éves (tervezett) létszám előirányzatot költségvetési szervenként, és azon belül kötelező feladatok, önként vállalt feladatok, államigazgatási feladatok szerinti bontásban a 16. melléklet, a 17. melléklet, a 18. melléklet, a 19. melléklet, a 20. melléklet és a 21. melléklet mutatják be.
4. § [A költségvetés végrehajtásának szabályai]
(1) Az Önkormányzat és az általa irányított költségvetési szervek gazdálkodására, költségvetésük végrehajtására és a beszámoló rendjére – jelen rendeletben nem szabályozott kérdésekben - Magyarország 2024. évi központi költségvetéséről szóló 2023. évi LV. törvény és az Áht., valamint az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendelet előírásai az irányadók.
(2) Az önkormányzati szintű költségvetés végrehajtásáért a polgármester, a könyvvezetéssel kapcsolatos feladatok ellátásáért a jegyző a felelős.
(3) A 2011. évi CLXXXIX. tv. Magyarország helyi önkormányzatairól 115. § (1) bekezdésében foglaltak szerint az önkormányzat gazdálkodásának biztonságáért a képviselő-testület, a gazdálkodás szabályszerűségéért a polgármester felelős.
(4) Az állami hozzájárulások alapjául szolgáló mutatószámok statisztikái, egyéb szakmai dokumentumokon alapuló kimutatásai megfelelő, pontos meghatározásáért a költségvetési szerv vezetője teljes körű felelősséggel tartozik.
(5) Az Önkormányzat finanszírozási célú pénzügyi műveletekkel kapcsolatos hatásköreit - a (6) bekezdésben meghatározott kivétellel - a Képviselő-testület gyakorolja.
(6) A Képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy az önkormányzat szabad pénzeszközeit a számlavezető pénzintézetnél betétként elhelyezze.
(7) A Képviselő-testület felhatalmazza a polgármestert, hogy a mindenkor hatályos szociális és gyermekvédelmi települési támogatásokról szóló önkormányzati rendeletben meghatározott pénzbeli és természetbeni támogatási kérelmekről döntsön, melyekről a Képviselő-testületet a soron következő ülésen köteles tájékoztatni.
(8) Ha az Önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei elmaradnak a tervezettől, e tényről a polgármester a Képviselő-testületet tájékoztatja.
(9) A költségvetési szervek rendeletben meghatározott bevételi és kiadási előirányzatai felett az intézmények vezetői előirányzat-felhasználási jogkörrel rendelkeznek.
(10) A költségvetési szervek az alapfeladatai ellátását szolgáló személyi juttatásokkal és az azokhoz kapcsolódó járulékok és egyéb közterhek előirányzataival minden esetben, egyéb előirányzatokkal a munkamegosztási megállapodás(ok)ban foglaltaknak megfelelően rendelkezik. A jogszerű gazdálkodásért a költségvetési szerv vezetője felelős.
(11) A Képviselő-testület a költségvetési szervek irányító szervi támogatásként folyósított támogatását – figyelemmel a költségvetési szervek saját bevételeinek teljesítésére is – a feladatellátáshoz szükséges kiadások esedékességének megfelelő ütemben biztosítja.
(12) A költségvetési szerv a költségvetés végrehajtása során tárgyévi fizetési kötelezettséget csak a jóváhagyott kiadási előirányzatok mértékéig – a saját bevételek teljesítési ütemére figyelemmel – vállalhat és kifizetéseket is ezen összeghatárig rendelhet el.
(13) A Képviselő-testület által jóváhagyott kiemelt előirányzatokat valamennyi költségvetési szerv köteles betartani.
(14) A Polgármesteri Hivatalnál foglalkoztatott köztisztviselőkre vonatkozó illetményalap 2025. évben 45 000 Ft.
(15) A Képviselő-testület a Nagytarcsai Polgármesteri Hivatal részére jóváhagyott tárgyévi személyi juttatáson belül biztosítja - a közszolgálati tisztviselőkről szóló törvény 133. § (3) bekezdése alapján, az illetmény-eltérítéshez, továbbá a 235. § alapján a személyi illetményekhez - a szükséges fedezetet. A vonatkozó jogszabályi előírásokra figyelemmel - az egyes munkavállalók teljesítmény-értékelése alapján -, a jegyző önállóan jogosult az illetmény összegének eltérítésére.
(16) Az Önkormányzat és az általa irányított költségvetési szervek foglalkoztatottjai számára jutalom címén biztosított összeg kifizetése a munkáltató döntése alapján történik, melynek fedezete a jelen költségvetésben tervezésre került.
(17) Az Önkormányzatnál, és az irányítása alatt álló költségvetési szerveknél a Széchenyi Pihenő Kártya juttatás éves összege nettó 400 ezer Ft.
(18) E rendelettel nem szabályozott személyi juttatások és a munkaerővel való gazdálkodás tekintetében az Ávr. előírásait kell alkalmazni.
5. § [Az előirányzatok módosítása]
(1) Az Önkormányzat bevételeinek és kiadásainak módosításáról, a bevételi és kiadási előirányzatok közötti átcsoportosításról a (2-4) bekezdésben foglalt kivétellel a Képviselő-testület dönt.
(2) A költségvetési szerv bevételi előirányzatai túlteljesítése esetén a többletbevétel előirányzat módosítás nélkül felhasználható, figyelemmel az Ávr. 36. § (2) és (3) bekezdéseire.
(3) Az Önkormányzat és a költségvetési szervek vezetői saját hatáskörben kiadások kiemelt előirányzaton belüli rovatok között az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló 368/2011. (XII. 31.) Kormányrendeletben meghatározott feltételek mellett – átcsoportosítást hajthatnak végre.
(4) A költségvetési szerv alaptevékenysége körében szellemi tevékenység szerződéssel, számla ellenében történő igénybevételére szolgáló kiadási előirányzat csak a személyi juttatások terhére növelhető.
(5) Az állami támogatások (működési és felhalmozási célú) előirányzatai az előirányzatmódosításáról szóló értesítők alapján az előirányzat módosítások és átcsoportosítások a költségvetési rendeletben folyamatosan átvezetésre kerülnek.
(6) Képviselő-testület az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról szóló (továbbiakban: Ávr.) 43/A § szerint a polgármesterre ruházza át a költségvetési rendeletben jóváhagyott kiemelt kiadási előirányzatok közötti átcsoportosítás jogát 3.000.000 Ft-ig, a Képviselő-testületi utólagos tájékoztatás mellett.
(7) Tartalék összegéből a Polgármester jogosult a költségvetésben szereplő felújítási és beruházási jogcímek kiegészítésére 3.000.000 Ft-ig, amennyiben a költségvetésben biztosított keretösszeg nem nyújt fedezetet a feladat elvégzésére. A Tartalék összegéből a polgármester dönthet beruházási, fejlesztési feladatok elvégzéséről 2.540.000 Ft-ig.
(8) A Képviselő-testület soron következő rendes üléséig nem halasztható feladatok fedezetének biztosítása érdekében a Polgármester dönt a Tartalék terhére előirányzat átcsoportosításról, a költségvetési intézmények irányító szervi támogatásának megemeléséről.
(9) Az (4) - (6) bekezdésben foglalt átcsoportosításról a polgármester negyedévente köteles beszámolni, a költségvetés módosítására egyidejűleg javaslatot tenni. Az átruházott és saját hatáskörű előirányzat-módosítási jogkör 2024. december 31-ig gyakorolható.
(10) A képviselő-testület a költségvetési rendelet 5. §-a szerinti előirányzat-módosítás, előirányzat-átcsoportosítás átvezetéseként - az első negyedév kivételével - negyedévenként, de legkésőbb az éves költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig, december 31-ei hatállyal módosítja a költségvetési rendeletét. Ha év közben az Országgyűlés a hozzájárulások, támogatások előirányzatait zárolja, azokat csökkenti, törli, az intézkedés kihirdetését követően haladéktalanul a képviselő-testület elé kell terjeszteni a költségvetési rendelet módosítását.
(11) Ha év közben az Országgyűlés a hozzájárulások, támogatások előirányzatait zárolja, azokat csökkenti, törli, az intézkedés kihirdetését követően, de legkésőbb a következő előirányzat-módosításkor a képviselő-testület elé kell terjeszteni a költségvetési rendelet módosítását.
(12) Amennyiben az önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei a tervezettől elmaradnak, arról a polgármester a képviselő-testületet tájékoztatja.
6. § [A költségvetés végrehajtásának ellenőrzése]
(1) Az önkormányzati költségvetési szervek ellenőrzése a belső kontrollrendszer keretében valósul meg, melynek létrehozásáért, működtetésért és továbbfejlesztéséért az önkormányzat esetében a jegyző, az intézmények esetében az intézményvezető felelős.
(2) Az Önkormányzat a belső ellenőrzés kialakításáról külső szakember útján gondoskodik. A megfelelő működtetésről és a függetlenség biztosításáról a jegyző köteles gondoskodni.
7. § [Záró és vegyes rendelkezések]
A rendelet rendelkezéseit 2025. január 1-jétől kell alkalmazni.
8. § [A rendelet hatályba lépése]
Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.