Pécel Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2010. (IV. 1.) önkormányzati rendelete

a földrajzi nevek megállapításának és az ingatlanok házszámozásának rendjéről

Hatályos: 2010. 05. 01- 2010. 12. 31

Pécel Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2010. (IV. 1.) önkormányzati rendelete

a földrajzi nevek megállapításának és az ingatlanok házszámozásának rendjéről

2010.05.01.

Pécel Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a helyi önkormányzatok és szerveik, a köztársasági megbízottak, valamint egyes centrális alárendeltségű szervek feladat- és hatásköreiről szóló 1991. évi XX. törvény 39. § (1) bekezdésében, a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) kapott felhatalmazás alapján, az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997.(XII.20.) Kormányrendelet (OTÉK) 40. § (6) bekezdésére tekintettel, a helyi kulturális örökség megőrzése, közterületi tájékozódás, a közszolgáltatások ellátása, az ingatlanhasználók elérhetőségének és település rendjének érdekében a következő rendeletet alkotja:

I. Általános rendelkezések

1. § (1) A rendelet hatálya Pécel Város igazgatási területén lévő közterületekre és ingatlanokra terjed ki.

(2) A rendelet előírásait kell alkalmazni az ingatlanok házszámmal történő megjelölésére és a földrajzi nevek (településrésznevek, külterületi településrésznevek, tanyák és közterület nevek, helyi jelentőségű közlekedési nevek) megállapítására.

2. § A rendelet alkalmazása szempontjából:

(1) településrésznév (helységrésznév): a helység központi belterülete (átfedések nélkül, pontosan körülhatárolt) részeinek (községrész, városrész), továbbá a központi belterülettől elkülönülő - lakott vagy lakatlan - egyéb belterületnek, valamint külterületnek a neve;

(2) közterületnév: a bel- és külterületi közutak és terek rendszerint út, utca, tér, park, köz, sétány stb. utótagot tartalmazó neve;

(3) helyi jelentőségű közlekedési név: a helyi és helyközi tömegközlekedéssel kapcsolatos létesítmények (megállóhely stb.) és a 10 m-nél kisebb nyílású hidak neve.

(4) földrajzi megjelölés: a földfelszín mesterséges részleteinek azonosítására szolgáló, kisebb vagy nagyobb közösségek által használt, intézményeket, intézményszerű mesterséges létesítményeket jelölő tulajdonnév vagy tulajdonnévnek nem tekinthető megjelölés.

II. A közterület elnevezés szabályai

A közterület elnevezésének általános szabályai

3. § (1) Minden közterületet el kell nevezni, kivéve a lakótelepek közti szerviz-utakat, az erdőterületeken lévő közterületeket illetve a mezőgazdasági célú dűlőutakat.

(2) Az új közterület nevét a közterület létrejöttét követő egy éven belül meg kell állapítani.

(3) Új közterület elnevezésénél már meglévő közterület nevét felhasználni nem lehet, kivéve, ha a közterület korábbi nevének visszaállítása történik.

(4) Az elnevezett közterület természetes folytatásaként kialakított új közterületrész külön elnevezési eljárás nélkül a már elnevezett közterület nevét veszi fel, kivéve, ha az új közterületrész a meglévő közterület azon részéhez csatlakozik, amelynél a házszámozás kezdődik. Ilyen esetekben, amennyiben a házszámok változása aránytalan hátrányt okozna az érintett ingatlanokkal rendelkezni jogosultaknak, lehetőség van az új közterületrész külön eljárásban történő elnevezésére.

(5) Közterületet

a) személyről, különösen ha Pécel életében, történelmében kiemelkedő szerepet játszott, tevékenységével hozzájárult Pécel fejlődéséhez, az érintett személy halála után legalább 25 év elteltével, kivéve tanyák esetében

b) tárgyról, állatról, növényről, különösen ha a város jellegére, történelmére, hagyományaira, földrajzi környezetére utal

c) fogalomról (különösen nyelvújítás korában Pécelhez köthetően alkotott köznevekről, így „színész”),

d) településnévről, (különösen Pécel Város testvérvárosairól, határon túli magyar nemzetiségűek lakta települések, illetve a történelmi Magyarország településeinek nevéről)

e) földrajzi területről és képződményről (többek között folyónevekről)

(6) A közterületre vonatkozó szabályokat településrésznevekre (helységrésznév), helyi jelentőségű közlekedési nevekre, földrajzi megjelölésekre is értelemszerűen alkalmazni kell.

Hatásköri és eljárási szabályok

4. § (1) A közterületnév megállapítására, módosítására a Polgármesterhez benyújtott írásba foglalt javaslatot kell benyújtani a Pécel Város Önkormányzatának Képviselő-testülethez.

(2) A javaslatot az Oktatási és Kulturális Bizottság véleményezi, majd a javaslatot és bizottsági állásfoglalást a Polgármester terjeszti a Képviselő-testület elé.

(3) A közterületek elnevezését a Polgármesteri Hivatal nyilvántartja.

(4) Az közterület megszűnésével külön döntés nélkül a közterület neve is megszűnik. A megszűnt utca nevét a nyilvántartásban továbbra is fel kell tüntetni, jelölve a megszűnés okát és idejét.

(5) A rendelet végrehajtása a Péceli Polgármesteri Hivatal feladata.

(6) A rendelet alkalmazása a Jegyzői hatósági jogköröket nem sértheti.

A közterületek névtábláinak elhelyezése

5. § (1) A közterületnevet névtáblán kell feltüntetni. A névtábla elhelyezéséről a Képviselő-testület a közterület nevének megállapításával és megváltoztatásával egyidejűleg határozatban rendelkezik.

(2) A közterületi névtáblát a gyalogosan és gépjárművel közlekedők által egyaránt jól látható helyen kell elhelyezni az utca kezdetén, végén, valamint minden betorkolló utcánál mindkét oldalon, továbbá az egy oldalról betorkolló utca tengelyében az átellenes oldalon is. A kihelyezésről előzetesen értesíteni kell az érintett ingatlanokkal rendelkezni jogosultakat.

(3) Az ingatlan használója a közterületi névtábla elhelyezését és az ezzel kapcsolatos munkálatokat tűrni köteles, de az elhelyezéssel az ingatlanon szükségtelenül okozott kárt, azt a kihelyezésért felelős köteles megtéríteni.

(4) Megváltozott közterületnevek esetében a régi nevet feltüntető táblát az elnevezéstől számított egy évig eredeti helyükön kell hagyni és piros vonallal átlósan át kell húzni. Az új táblát az áthúzott régi tábla mellé kell felszerelni.

Emléktábla elhelyezésének szabályai

6. § (1) Személyről elnevezett közterületen, arra alkalmas helyen és módon a névadó személyiség születési és halálozási évét, tevékenységét röviden ismertető emléktábla helyezhető el.

(2) Az emléktábla elkészíttetése és kihelyezése a kezdeményező feladata.

(3) Az emléktábla kihelyezéséről minden közforgalom előtt megnyitott területen a Képviselő-testületnek a döntéshozatal előtt 4. §-ban szabályozott eljárás során a Városi Főépítész véleményét is be kell nyújtani.

III. Házszámozás

Általános szabályok

7. § (1) A névvel ellátott közterületeken kül- és belterületen egyaránt arab házszámmal kell ellátni az ingatlanokat. A számozás római számmal, vagy csak betűvel nem történhet. Kisegítő jelzésként alátöréssel a latin abc betűi (kiegészítve a „j” és „k” betűkkel) is alkalmazhatóak.

(2) Az ingatlanok számozását úgy kell elvégezni, hogy a számok a város központjától kifelé haladva növekedjenek és az utca bal oldalán a páros, jobb oldalán a páratlan számok legyenek. Amennyiben ez a megoldás nem alkalmazható, az érintett közterület számozása a magasabb rendű közút irányából kell, hogy kezdődjön. Két magasabb rendű közút közül azt kell figyelembe venni, amelyik a településközponthoz közelebb esik. Ugyanazon közterületen több ingatlan azonos számmal nem jelölhető.

Ahol erre lehetőség van, az utca azon részén kell folytatni a házszámozást, ahol már kialakult az ingatlanok számozása.
(3) Saroktelek esetében csak annak az oldalnak kell házszámot adni, amelyen a gyalogos közlekedésre alkalmas kapubejárat van.
(4) Többszintes épületeknél minden lépcsőházat önálló házszámmal kell ellátni.
(5) A tér, liget, park és hasonló jellegű közterületek melletti épületek házszámozása 1-től kezdődő folyamatosan emelkedő számsorrendben, az óramutató járásával ellentétes irányban történik. A számsor a becsatlakozó legmagasabb rendű úttól kiindulva kezdődik. Kialakult helyzet esetén el lehet térni a terek számozására vonatkozó szabálytól, valamint az utcák számozásában meglévő, betűvel tört számok megváltoztatásától, ha egyébként a számsorrend hiánytalanul növekvő. A számozás irányától csak kialakult helyzet esetén szabad eltérni.
(6) Egy helyrajzi számon nyilvántartott üzletek, üzemek, telepek, intézmények és az ott elhelyezett szolgálati lakások egy házszámot kapnak.
(7) Ha az üzlet (műhely) lakóépület alatt van, számozása az épület számozásához igazodik.
(8) A házszámokat és azok változásait hivatalból egy éven belül meg, illetve annak a személynek a kérelmére, akinek ehhez jogos érdeke fűződik kell megállapítani.
(9) Az ingatlan házszámának megváltoztatása különösen akkor indokolt, ha:
a) az ingatlan házszáma a hivatalos nyilvántartásában nem szerepel, csak helyrajzi számmal meghatározott
b) több ingatlan azonos utcanévvel és azonos házszámmal szerepel a hivatalos nyilvántartásban
c) az ingatlan egyedi számszerű megjelölése nem a kialakult növekvő számsorban található
d) ingatlan megosztására
e) ingatlanok egyesítésére kerül sor.
(10) Telekosztás esetén – ha annak lehetőségét az utca számozásánál nem vették előzetesen figyelembe – a keletkező új telek házszáma a közrefogó telkek számai közül a kisebb számú házszámából alátöréssel és betűből képzett jelből áll.
(11) Ha a kialakult számozási sorrendet az azt követő telekalakítás (összevonás) során kialakult új ingatlanon vagy ingatlanokon épített lakóház számozása megzavarná, a házankénti számozástól el lehet térni akár kettős számot (pl. 1-3., 2-4.) akár szám és betű alátörést pl. 5/a, 5/b, 2/a. alkalmazva. Egyéb esetben több lépcsőházas épületeket lépcsőházanként kell házszámmal ellátni.
Házszámtábla kihelyezésének szabályai

8. § (1) A házszámtáblát az ingatlanon lévő kerítésre, vagy házfalra, az utcáról jól látható módon kell elhelyezni.

(2) Az ingatlan tulajdonosa köteles az ingatlant a megfelelő házszámtáblával ellátni. A házszámtábla beszerzéséről, kihelyezéséről, szükséges cseréjéről, megrongálódása esetén pótlásáról és karbantartásáról a tulajdonos saját költségén köteles gondoskodni.

IV. Szabálysértési tényállások

9. § (1) Amennyiben súlyosabb cselekmény nem valósul meg, „a közterületi névtáblákkal, emléktáblákkal és házszámtáblákkal kapcsolatos helyi szabályok megszegése” szabálysértést követi el és 30.000 Ft-ig terjedő pénzbírsággal sújtható az, aki:

a)

b) közterületi névtáblát, házszámtáblát, emléktáblát gondatlanul megrongál, eltakar, vagy bármely más módon a tájékoztató jellegét megszünteti,

c)

(2) Az (1) bekezdés a)-c) pontjában meghatározott szabálysértés elkövetőjével szemben a közterület-felügyelő 3.000,- Ft-tól 20.000,- Ft-ig terjedő helyszíni bírságot szabhat ki.

V. Záró rendelkezések

10. § (1) Ez a rendelet a 9. § (1) bekezdésének a) és c) pontja kivételével 2010. május 1-jén lép hatályba. A hatályba lépésével egyidejűleg a házak számozásáról és a házszámtáblák elhelyezéséről szóló 9/2007. (VI. 8.) péceli önkormányzati rendelet hatályát veszti.

(2) A rendelet 9. § (1) bekezdése a) és c) pontja 2011. január 1-én lép hatályba.

(3) A rendelet a hatálybalépését követően indult eljárásokban kell alkalmazni. A hatálybalépését megelőzően megállapított és kihelyezett házszámok - azok megváltoztatásának szükségességéig - továbbra is érvényben maradnak.