Szada Község Önkormányzat Képviselő-testületének 28/2020 (XI. 26.) önkormányzati rendelete

a Szadai Piac működési rendjéről

Hatályos: 2021. 06. 04

Szada Község Önkormányzat Képviselő-testületének 28/2020 (XI. 26.) önkormányzati rendelete

a Szadai Piac működési rendjéről

Hatályos: 2021. 06. 04

Szada Nagyközség Polgármestere - a veszélyhelyzet kihirdetéséről szóló 478/2020. (XI. 3.) Korm. rendelettel kihirdetett vészhelyzetben a katasztrófavédelemről és a hozzá kapcsolódó egyes törvények módosításáról szóló 2011. évi CXXVIII. törvény 46. § (4) bekezdés szerint Szada Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének feladat- és hatáskörében eljárva - az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 14. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. Általános rendelkezések

1. § (1) E rendelet területi és tárgyi hatálya kiterjed a Szada nagyközség közigazgatási területén a Szada Nagyközség Önkormányzat kizárólagos tulajdonát képező Szada belterület 2748/1 helyrajzi számú, természetben 2111 Szada, Ősz utca 4. számú ingatlanon üzemeltetett és rendezett piacra (a továbbiakban: piac).

(2) E rendelet személyi hatálya kiterjed a piac fenntartójára, üzemeltetőjére, a piacon árusítási, valamint egyéb engedélyhez kötött tevékenységet folytatókra és a piac területén tartózkodókra.

(3) A rendelet hatálya nem terjed ki az a település közigazgatási területén közterületfoglalási engedély birtokában végeztt egyéb árusításra.

2. § A piac területén folytatott kereskedelmi és szolgáltatási tevékenységnek meg kell felelnie a jogszabályban előírt kereskedelmi, építésügyi, közegészségügyi, élelmiszerlánc-biztonsági, élelmiszer-higiéniai, állategészségügyi, növény-egészségügyi, környezetvédelmi, munkavédelmi és tűzvédelmi követelményeknek.

3. § E rendelet alkalmazása során

1. alkalmi helyhasználó: aki az árusító hely alkalmankénti használatáért helypénzt fizet;

2. árusítás: a termék vásárlóknak történő bemutatása és értékesítése;

3. árusítóhely: üzlethelyiségnek nem minősülő árusító vagy szolgáltató tevékenységre alkalmas az üzemeltető által kijelölt hely;

4. fenntartó: Szada Nagyközség Önkormányzata;

5. helypénz: az árusítóhely használatáért fizetendő alkalomszerű vagy éves bérleti díj;

6. piac: a kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény (a továbbiakban: Kertv.) 2. § 19. pontjában meghatározott értékesítési forma, értékesítési hely;

7. tartós helyhasználó: aki az üzlethelyiségben vagy árusítóhelyen történő rendszeres árusításra bérleti szerződéssel rendelkezik, és a bérleti díjat havi vagy éves periódusban megfizeti;

8. üzemeltető: Szada Nagyközség Önkormányzata, aki a piac működtetésével kapcsolatos feladatokat ellátja, és aki e tekintetben eljárni jogosult;

9. üzlethelyiség: a piac területén kialakított, zárt, kereskedelmi tevékenységre alkalmas helyiség.

2. A piac fenntartása, üzemeltetése

4. § (1) A lakosság élelmiszerekkel, közszükségleti cikkekkel történő jobb ellátása érdekében a fenntartó fenntartja a piacot és meghatározza a piac üzemeltetésének rendjét.

(2) Az üzlethelyiségek, az árusítóhelyek hosszútávú, valamint alkalmi jellegű hasznosítására a fenntartó jogosult.

(3) Az üzemeltető feladata a piac üzemeltetése, rendjének biztosítása, területének tisztántartása. Az üzemeltető az általa alkalmazott vagy megbízott piacfelügyelő útján gondoskodik különösen:

a) a piac területén lévő közös helyiségek tisztántartásáról;

b) a megfelelő hulladéktárolók elhelyezéséről, szükség szerinti fertőtlenítéséről,

c) a hulladék elszállításáról,

d) a piac nyitásáról és zárásáról;

e) az árusítóhelyek alkalmi jellegű értékesítéséről;

f) a piac rendjének fenntartásáról, valamint

g) a jogszabályi előírások folyamatos betartásának ellenőrzéséről.

3. A piacon árusítható termékek

5. § (1) A piacon elsősorban élelmiszer és mezőgazdasági termékek értékesíthetők.

(2) A kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló kormányrendelet szerint kizárólag üzletben forgalmazható termékeket csak a piac területén lévő üzlethelyiségben lehet forgalmazni.

4. A piac nyitva tartása

6. § (1)1 A piac hétfőtől vasárnapig, 06.00 és 20.00 óra között tart nyitva.

(2) A piac ünnepnapokon zárva tart.

(3) Az üzemeltető a nyitva tartási időt az érdekkörében felmerülő okból vagy közérdekből bármikor módosíthatja.

5. Az árusítóhelyek hasznosítása, az árusítás feltételei

7. § (1) A piacon árusítani az üzlethelyiségekben, valamint a kijelölt árusítóhelyeken bérleti szerződés keretében vagy alkalmi jelleggel lehet a vonatkozó jogszabályok és az e rendeletben előírt rendelkezések betartásával lehet.

(2) A piacon tevékenységet az a gazdasági egység folytathat, aki hozzájárulását adja adatai vagy személyes adatai jogszerű nyilvántartásához és kezeléséhez.

(3) Bírósági nyilvántartásban, egyéni vállalkozók nyilvántartásában vagy hatósági nyilvántartásban nem szereplő üzletszerű kereskedelmi tevékenységet nem folytathat.

(4) Használt cikket alkalomszerűen magánszemély helyhasználó is árusíthat.

(5) Az üzemeltető a rendezett üzemeltetés érdekében az árusítóhelyek elhelyezkedését, használatát az azt bérbe vevő helyhasználók tájékoztatása mellett jogosult módosítani.

(6) Az éves bérlet keretében hasznosított árusítóhelyek elhelyezkedése nem változtatható meg, nem cserélhető el.

(7) Az éves bérlet keretében nem hasznosított árusítóhelyeket, valamint az éves bérlet keretében hasznosított, de a piac nyitásakor el nem foglalt árusítóhelyeket az üzemeltető alkalmi jelleggel értékesítheti helypénz fejében.

8. § (1) A piacon tartós helyhasználatot igénylő a bérleti szerződés megkötésére irányuló szándékát a fenntartó felé pályázat útján nyújthatja be.

(2) Amennyiben a pályázat benyújtásának időpontjában a piacon nincs értékesíthető üzlethelyiség vagy árusítóhely, úgy a fenntartó a pályázót nyilvántartásba veszi.

(3) A piacon megüresedő üzlethelyiségeket vagy árusítóhelyeket a fenntartó a kérelem benyújtásának sorrendjében adja ki.

(4) Az üzlethelyiség vagy árusítóhely használati joga a bérleti szerződés aláírásával jön létre.

(5) Az éves bérleti díjat a tartós helyhasználó köteles a bérleti szerződés aláírásától számított tizenöt napon belül a fenntartó részére egy összegben megfizetni.

(6) A tárgyévben bérleti szerződéssel rendelkező tartós helyhasználó részére, ugyanazon üzlethelyiségre vagy árusítóhelyre a következő naptári évre szóló bérleti szerződés a tárgyév november 30. napjáig történő éves bérleti díj megfizetésével egyidejűleg köthető.

6. A helyhasználat megszűnése

9. § A tartós helyhasználat megszűnésére vonatkozóan a bérleti szerződésben, valamint az üzemeltetési szabályzatban foglaltak az irányadóak.

7. A helyhasználatért fizetendő bérleti díj

10. § (1) Az üzlethelyiség vagy árusítóhely tartós vagy alkalmi jellegű helyhasználatáért bérleti díjat kell fizetni.

(2) A bérleti díj mértékét a lakások és helyiségek elidegenítéséről és bérletéről szóló törvény szerint külön képviselő-testületi határozat állapítja meg.

(3) A fenntartó a bérleti díjak mértékét minden évben felülvizsgálja.

11. § (1) Az üzlethelyiség vagy árusítóhely alkalmi jellegű helyhasználatáért fizetendő bérleti díjat az árusítás napján helyjegy megvásárlásával kell megfizetni. A helyjegy a megvásárlás napjára szól.

(2) Az üzemeltető a megfizetett helypénzről megfelelő értékű, sorszámmal és napi keltezéssel ellátott helyjegyet és készpénzfizetési számlát köteles adni, melyet a helyhasználó köteles mindaddig, amíg az üzlethelyiséget vagy árusítóhelyét elfoglalva tartja, megőrizni és ellenőrzéskor felmutatni. Az elfoglalt területet a helyhasználó a helypénz megfizetése előtt nem hagyhatja el.

(3) A megfizetett helypénz összegéről kiadott helyjegy, valamint készpénzfizetési számla másra nem ruházható át, elvesztése, beazonosíthatatlanná válását eredményező megrongálódása a helypénz ismételt megfizetésének kötelezettségét eredményezi.

(4) A helyhasználó a megvásárolt helyjegyet csak saját jogán használhatja fel, a megfizetett területnél nagyobb terület elfoglalása esetén a helyhasználónak a különbözetet meg kell fizetnie.

(5) Az üzlethelyiséget vagy árusítóhelyet tartósan használó a piacon lévő üzlethelyiségben vagy árusítóhelyen árut csak helypénz megfizetése esetén helyezhet el.

8. Rendészeti szabályok

12. § (1) A piacfelügyelő a piacon árusítók árusításra jogosító engedélyét ellenőrizheti és szabálytalan árusítás vagy engedély nélküli árusítás esetén megtilthatja az árusítást, és az árusítót kitilthatja a piac területéről.

(2) Az árus köteles

a) az áru származása, minősége, mennyisége, valamint az árak tekintetében az ellenőrzésre jogosultnak felvilágosítást adni,

b) az ellenőrzésre jogosult kérésére bizonyító iratot felmutatni; valamint

c) az árakat feltüntetni.

(3) Az árut úgy kell elhelyezni, hogy azok a közlekedést ne akadályozzák.

(4) Az árus az üzlethelyiségben vagy árusítóhelyen kizárólag hitelesített mérleget, súlyt vagy egyéb mérőeszközt (a továbbiakban: mérleg) használhat. A mérleget úgy kell elhelyezni, hogy a beosztás és a mutató a vevővel szemben álljon, az áru és a súly a vevő számára jól látható legyen. A mérleget tilos áruval, vagy más módon eltakarni és ezzel a vevő ellenőrzési lehetőségét akadályozni. Ha az árumérlegelés külön kosár, doboz, vagy egyéb eszköz felhasználásával történik, azon a mérőedény súlyát maradandó módon a vevő által is jól láthatóan fel kell tüntetni.

(5) Az árusításra ki nem jelölt hely, közlekedésre használt terület árubemutatásra vagy árusításra nem vehető igénybe.

(6) A helyhasználó az általa okozott kárért, balesetért a polgári jog szabályai szerint felelősséggel tartozik.

(7) A vásárlók a piaci nyitva tartási idején túl a piac területén nem tartózkodhatnak.

(8) Az üzemeltető a piac rendjét folyamatosan ellenőrzi és felügyeli. Az árusításra vonatkozó jogszabályok megszegése esetén a jogsértő magatartás azonnali megszüntetésére hívja fel a helyhasználót.

9. Záró rendelkezések

13. § Ez a rendelet 2021. január 1. napján lép hatályba.