Sülysáp Város Önkormányzata Képviselő-testületének 16/2011. (X.4.) önkormányzati rendelete

a módosításáról szóló 16/2012. (V. 22.), 12/2013. (VI. 28.), 15/2013. (IX. 26.), 20/2013. (XII.19.), 11/2016. (VIII. 19.), 16/2017. (VI. 23.) és a 22/2017. (X. 27.) önkormányzati rendelettel a települési szilárd hulladék kezeléséről

Hatályos: 2011. 10. 05- 2011. 10. 05

EGYSÉGES SZERKEZETBEN

az azt módosító 16/2012. (V. 22.); 12/2013. (VI. 28.), 20/2013. (XII.19.), 11/2016. (VIII. 19.) és a 16/2017. (VI. 23.) önkormányzati rendelettel



Sülysáp Nagyközség Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alkotmány 44/A. § (2) bekezdésével, a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésével és a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény 23. § f) pontjában kapott felhatalmazás alapján, a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 8. § (1) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:


  1. Általános rendelkezések

1. § 

  1. A rendelet célja Sülysáp közigazgatási területén keletkező szilárd hulladék kezelésének biztosítása (a továbbiakban: közszolgáltatás) és szabályozása.[1]
  2. A rendelet hatálya
    1. az (1) bekezdés szerinti hulladékgazdálkodási tevékenységre és létesítményekre,
    2. a település közigazgatási területén található ingatlanok tulajdonosaira, birtokosaira és használóira (a továbbiakban együtt: ingatlantulajdonos)

terjed ki.

  1. A rendelet hatálya nem terjed ki a Ptk. 685. § c) pontja szerint gazdálkodó szervezetnek minősülő igénybevevőre, amennyiben a nála keletkezett települési szilárd hulladék hasznosítására vagy kezelésére a jogszabályi feltételek betartása mellett és a vonatkozó engedélyek birtokában maga jogosult (2000. évi XLIII. törvény 20. § (4) bekezdés).

2. § 

  1. A helyi közszolgáltatással ellátott területen lévő ingatlantulajdonos az ingatlanon keletkező szilárd hulladék elhelyezésről jelen rendeletben meghatározott módon, a közszolgáltatás igénybevétele útján köteles gondoskodni.
  2. A szilárd hulladék kezelésére megszervezett kötelező közszolgáltatás körébe tartozó tevékenységek végzésére kizárólagos joggal az Önkormányzati Kommunális és Víziközmű Üzemeltető Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság (a továbbiakban: Közszolgáltató) jogosult.[2]
  3. Közszolgáltató kötelezettsége a 2. mellékletben rögzített utcajegyzékhez tartozó ingatlanokon keletkező hulladék házhoz menő összegyűjtése és a (4) bekezdésben rögzített hulladéklerakóba történő beszállítása az alábbiak szerint: [3]
    1. vegyes hulladék (EWC 20 03 01) hetente 1 alkalommal, keddi napokon,
    2. háztartási vegyes papírhulladék (EWC15 01 01) és műanyaghulladék (EWC 15 01 02) szállítási naptár szerint,
    3. háztartási lomhulladék (EWC 20 03 07) évente 2 alkalommal, a fogyasztóval telefonon egyeztetett időpontban,
    4. zöldhulladék (EWC 20 02 01) évente 14 alkalommal, szállítási naptár szerint.
  4. A (3) bekezdésben meghatározott hulladékokat, a Közszolgáltató a Ceglédi Regionális Nem Veszélyes Hulladéklerakóba (2700 Cegléd Külterület, HRSZ: 0411; 0412; KTJ szám: 100 545 453) köteles beszállítani ártalmatlanítás céljából. [4]

3. § 

  1. A rendelet 2. melléklete szerinti ingatlanok tulajdonosai kötelesek a szervezett
    közszolgáltatást igénybe venni.
  2. Az (1) bekezdésben megjelölt ingatlanokon fel nem sorolt területeken található ingatlanok tulajdonosai a közegészségügyi előírásoknak megfelelően kötelesek gondoskodni a települési szilárd hulladék tárolásáról, majd a hulladéklerakó telepre való elszállításról.
  3. Az ingatlantulajdonos, akinek ingatlanán települési szilárd hulladék keletkezik, de az ingatlana egyidejűleg gazdálkodó szervezet cégnyilvántartásában bejegyzett székhelyéül, telephelyéül vagy fióktelepéül is szolgál, köteles a települési szilárd hulladékát a gazdálkodó szervezetnek az ingatlanon folytatott gazdasági tevékenysége során keletkezett települési szilárd hulladéktól elkülönítetten gyűjteni és arra a közszolgáltatást igénybe venni.
  4. A kötelező szilárdhulladék-kezelési közszolgáltatási szerződés az ingatlan tulajdonosa  és Közszolgáltató között jön létre
    1. a szolgáltatás első igénybevételével,
    2. a szerződés írásba foglalásával, valamint akkor is, ha
    3. Közszolgáltató a szolgáltatás ellátására vonatkozó rendelkezésre állási készségét bizonyítja.
  5. A társasház, a gazdálkodó szervezet és Közszolgáltató között a jogviszony az erre vonatkozó írásba foglalt – a (6) bekezdésben meghatározott tartalmú – szerződés megkötésével jön létre.
  6. A közszolgáltatás igénybevételéről szóló szerződés tartalmi elemei:
    1. a felek megnevezése, magánszemély esetén annak személyi adatai (születési neve, anyja neve, születési helye, születési ideje, lakóhelye),
    2. gazdálkodó szervezet – esetén amennyiben ilyen adattal rendelkezik – teljes és rövidített cégnév, székhely, cégjegyzékszám, adószám, statisztikai számjel, képviselő megnevezése,
    3. a közszolgáltatás igénybevételének kezdő napja,
    4. a teljesítés helye,
    5. a megrendelő rendelkezésére bocsátott gyűjtőedény űrtartalom és darabszám szerint,
    6. az ürítés gyakorisága és az ürítés ideje napok szerint,
    7. a megrendelő által meghatározott, az ingatlanon előreláthatólag keletkező hulladék mennyisége, amelyre a közszolgáltatást igénybe veszi,
    8. társasházi szerződés esetén a lakások száma,
    9. gyűjtőedények használatának jogcíme és módja,
    10. utalás a közszolgáltatás díját és alkalmazásának feltételeit megállapító helyi rendeletre,
    11. a közszolgáltatási díj megfizetésének módja,
    12. a szerződés módosításának, felmondásának feltételei,
    13. az irányadó jogszabályok meghatározása.

4. § 

  1. A 3. § (1) bekezdése szerinti ingatlanok vonatkozásában szünetel a szerződés, ha az ingatlan 60 napnál hosszabb ideig lakatlan, és az ingatlantulajdonos távollétének várható időtartamát előzetesen, a tárgyhót megelőzően legalább nyolc nappal korábban, írásban bejelenti Közszolgáltatónak, amely a bejelentésben foglaltak valósságát jogosult ellenőrizni.
  2. Amennyiben az ellenőrzés során az ingatlan lakottnak bizonyul, Közszolgáltató jogosult az ellenőrzés hónapjára és azt követően folyamatosan számlázni a közszolgáltatás díját, melyet az ingatlantulajdonos köteles megfizetni.
  3. Ha a szünetelés (1) bekezdés szerinti feltételében változás következik be, az ingatlan tulajdonos azt haladéktalanul köteles írásban Közszolgáltatónak bejelenteni.


  1. A kommunális hulladék gyűjtése és elszállítása

5. § 

  1. A szervezett közszolgáltatást igénybe vevők számára a Közszolgáltató szállítóeszközéhez rendszeresített szabványos hulladékgyűjtő edények, valamint konténerek (továbbiakban együtt: gyűjtőedény) használata kötelező.
  2. A kommunális hulladékszállítási közszolgáltatás igénybevétele heti egy alkalommal, a 2. mellékletben részletezett időpontokban történik. A szállítás gyakoriságáról és idejéről az ingatlan tulajdonost Közszolgáltató levélben, vagy hirdetmény útján értesíti.
  3. Az alkalmazott gyűjtőedények térfogatának arányosnak kell lennie a háztartásban keletkező hulladék mennyiségével – figyelembe véve a gyűjtés gyakoriságát. A választható szabványos gyűjtőedény-méreteket a rendelet 1. melléklete tartalmazza.
  4. A tárolóedény mellé hulladék nem helyezhető ki. [5]

6. § 

  1. A települési szilárd hulladékot az ingatlan tulajdonos köteles a környezet veszélyeztetését kizáró módon gyűjteni, és a járatprogram szerinti szállítási napon legkésőbb reggel 7 óráig elszállítás céljából Közszolgáltató részére hozzáférhetővé tenni.
  2. Gyűjtőedényt – a konténerek kivételével – kizárólag az (1) bekezdés szerinti napon lehet a közterületen elhelyezni oly módon, hogy az a forgalmat ne akadályozza, és annak ürítését a rakodók késedelem nélkül el tudják végezni.
  3. Tilos a hulladékot
    1. felhalmozni,
    2. a komposztálható szerves hulladékok kivételével jogosultság nélkül (házilag) feldolgozni,
    3. a papírhulladéknak a hagyományos tüzelésű berendezésben történő elégetése kivételével bármilyen módon házilag megsemmisíteni.
  4. Az ingatlantulajdonos a gyűjtőedényben a hulladékot tömörítés nélkül úgy helyezheti el, hogy az a hulladékszállítás során alkalmazott gépi ürítést ne akadályozza.

7. § 

  1. A gyűjtőedényekben tilos olyan anyagot elhelyezni, amely veszélyezteti a hulladékszállítással foglalkozó dolgozók egészségét, vagy megrongálhatja a gyűjtőjárművet.[6]
  2. Ha a szolgáltató alkalmazottai megállapítják, hogy a gyűjtőedényben az (1) bekezdésben megjelölt anyagot, tárgyat helyeztek el, a kiürítést jogosultak megtagadni.
  3. Az ingatlantulajdonos köteles saját költségén a szükséges gyakorisággal, de évente legalább egy alkalommal gondoskodni az általa használt gyűjtőedény tisztításáról, fertőtlenítéséről.
  4. Az 1100 liternél nagyobb űrtartalmú, a Közszolgáltatótól bérelt tárolóedények tisztántartásáról az edény bérlőjével kötött külön szerződés alapján, térítés ellenében Közszolgáltató gondoskodik.


  1. Szelektív hulladékgyűjtés


8. §[7]


A vegyes papír-, a műanyag-, a lom- és a zöldhulladék szelektív gyűjtése a 2. § (3) bekezdése szerint történik, az üveghulladék (EWC 15 01 07) a Sülysáp, Szent István 17/C. szám alatt kihelyezett konténerben helyezhető el, amelyet Közszolgáltató szükség szerint ürít.



9. §[8]



  1. A szolgáltatók feladatai és kötelezettségei

10. §   

  1. Közszolgáltató a rendelet hatálya alá tartozó ingatlanokon keletkezett hulladékot a szolgáltatási szerződésben rögzített feltételek mellett köteles rendszeresen a kijelölt hulladéklerakó telepre elszállítani.
  2. Közszolgáltató hulladékszállítási kötelezettsége csak az e rendelet 1. melléklete szerinti szabványos tárolóedényekben, illetve a jelzett zsákokban elhelyezett hulladékokra terjed ki.
  3. Közszolgáltató a háztartási hulladékot az ingatlan bejárata előtti járdán, vagy az úttest szélén, a bejárat közelében, közterületen veszi át.
  4. Közszolgáltató köteles
    1. a gyűjtőedények kiürítését kíméletesen, a tőle elvárható gondossággal elvégezni,
    2. a gyűjtőedényekben keletkezett kárt – amennyiben az neki felróható okból következett be –térítésmentesen kijavítani, és a javítás időtartamára csereedényt biztosítani,
    3. az ürítés alkalmával elszennyeződött közterület megtisztításáról gondoskodni.
  5. A lomtalanítás időpontjáról, valamint területi megoszlásáról Közszolgáltató 30 nappal az akció előtt értesíti az ingatlantulajdonost.

11. §    [9]


  1. A közszolgáltatás díja

12. §   

A hulladékszállításba bekapcsolt ingatlanok tulajdonosai vagy használói a közszolgáltatásért díjat kötelesek fizetni, melynek mértékét és megfizetésének rendjét miniszteri rendelet szabályozza.[10]


  1. Szabályszegési szabályok[11]

13. §   

E rendeletben foglalt előírások megsértése – magasabb szintű jogszabály eltérő rendelkezésének hiányában – helyben tiltott, közösségellenes magatartásnak minősül, amely a helyben tiltott, kirívóan közösségellenes magatartások jogkövetkezményeiről szóló önkormányzati rendeletben foglaltak szerint százötvenezer forintig terjedhető közigazgatási bírsággal sújtható.[12]


  1. Záró rendelkezések

14. §   

  1. E rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.
  2. Hatályát veszti a Sülysáp Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének a települési szilárd hulladék kezelésére szervezett közszolgáltatásról szóló 16/2007. (XII. 17.) számú rendelete.



Sülysáp, 2011. október 3.



                        Horinka László s.k.                                             Tóth Krisztina s.k.

                             polgármester                                                            jegyző



1. melléklet a 16/2011. (X. 4.) önkormányzati rendelethez


A használható gyűjtőedények űrtartalma


60 literes

maximális súlya:

13 kg

80 literes

maximális súlya:

18 kg

120 literes

maximális súlya:

27 kg

240 literes

maximális súlya

50 kg

1100 literes

maximális súlya:

250 kg






2. melléklet a 16/2011. (X. 4.) önkormányzati rendelethez[13]


A házhoz menő hulladékgyűjtéssel ellátott közterületek jegyzéke


  1. Ady Endre utca
  2. Akácfa utca
  3. Alkotmány utca
  4. Állomás utca
  5. Arany János utca
  6. Árpád utca
  7. Balassi Bálint utca
  8. Béke utca
  9. Bercsényi utca
  10. Besnyői dűlő
  11. Bogdán Flórián utca
  12. Cirokvölgy 
  13. Dankó utca
  14. Dányi út
  15. Deák Ferenc utca
  16. Dózsa György utca
  17. Dr. Gáspár István köz
  18. Eötvös utca
  19. Erkel Ferenc utca
  20. Forrói út
  21. Fő utca
  22. Gárdonyi Géza utca
  23. Haleszi dűlő
  24. Határ út
  25. Hunyadi utca
  26. Ibolya utca
  27. Ipar utca
  28. Iskola utca
  29. Jakabszállás tanya
  1. Jókai utca /utca végi gyűjtéssel/
  2. József Attila utca
  3. Kamilla utca
  4. Kápolna utca
  5. Katona József utca
  6. Kinizsi Pál utca
  7. Kiskókai utca
  8. Kis köz 
  9. Kistelek tanya
  10. Kodály Zoltán utca
  11. Kókai út
  12. Kossuth tér
  13. Kossuth Lajos utca
  14. Laky dűlő
  15. Losonczi utca
  16. Lövölde utca
  17. Magdolna utca
  18. Major telep
  19. Malom utca
  20. Mátyás király utca
  21. MÁV vasútállomás
  22. Melegvölgyi utca 
  23. Nagyoszlár tanya
  24. Nap utca
  25. Nyárfa utca
  26. Patak sétány
  27. Pesti út
  28. Petőfi utca
  29. Rákóczi utca


  1. Révai utca
  2. Rózsa utca
  3. Sági út
  4. Sándor utca
  5. Sándorszállás tanya
  6. Sárkány-völgy 
  7. Szabadság utca
  8. Széchenyi utca
  9. Szecsői út
  10. Szél utca
  11. Szent Imre utca
  12. Szent István tér
  13. Szilvafasor utca
  14. Szív utca
  15. Szondy György utca
  16. Szőlő utca
  17. Táncsics Mihály utca
  18. Tápió utca
  19. Tavasz utca
  20. Teleki Pál utca
  21. Templom utca
  22. Új utca
  23. Úri út
  24. Váci Mihály utca
  25. Vak Bottyán utca
  26. Vasút utca
  27. Viola utca
  28. Vörösmarty utca
  29. Zrínyi utca





3. melléklet a 16/2011. (X. 4.) önkormányzati rendelethez


A hulladékgyűjtő udvarokba beszállítható hulladékok fajtái és mennyiségei


Hulladékfajta

EWC kód

mennyiség / fő / nap / hulladékgyűjtő udvar

lom hulladék

20 03 07

maximum 1 szoba berendezése

üveg és üveg csomagolási hulladékok

20 01 02

15 01 07

korlátozás nélkül

papír és karton, valamint papír és karton csomagolási hulladékok

20 01 01

15 01 01

korlátozás nélkül

műanyag csomagolási hulladékok és műanyagok

15 01 02

16 01 19

17 02 03
20 01 39

korlátozás nélkül

vegyes összetételű kompozit csomagolási hulladékok

15 01 05

korlátozás nélkül

termékként tovább nem használható gumiabroncsok

16 01 03

1 garnitúra

biológiailag lebomló hulladékok

20 02 01

korlátozás nélkül

beton, tégla, cserép és kerámia frakció vagy azok keveréke, amely különbözik a 17 01 06-tól

17 01 07

1 m3

étolaj és zsír

20 01 25

max. 10 liter

olaj és zsír, amely különbözik a 20 01 25-től

20 01 26*

max. 10 liter

veszélyes anyagokat tartalmazó festékek, tinták, ragasztók és gyanták

20 01 27*

max. 10 liter

festékek, tinták, ragasztók és gyanták, amelyek különböznek a 20 01 27-től

20 01 28

max. 10 liter

növényvédő szerek

20 01 19*

max. 10 liter

elemek és akkumulátorok, amelyek között a 16 06 01, 16 06 02 vagy a 16 06 03 kódszám alatt felsorolt elemek és akkumulátorok is megtalálhatók

20 01 33*


fénycsövek és egyéb higanytartalmú hulladékok

20 01 21*


kiselejtezett elektromos és elektronikus berendezések, amelyek különböznek a 20 01 21, 20 01 23 és 20 01 35

20 01 36

max. 2 db


*A hulladékudvarban nem vesznek át kommunális hulladékot (vegyes háztartási hulladék), illetve palát, kátránnyal szennyezett hulladékot, laborvegyszert és robbanásveszélyes anyagokat.