9/2010. (VII.15.)

Tápióbicske Község Önkormányzat képviselő-testületének 9/2010. (VII.15.) önkormányzati rendelete A Bursa-Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjrendszer helyi szabályairól

Hatályos: 2019. 09. 27- 2023. 02. 14

9/2010. (VII.15.)

Tápióbicske Község Önkormányzat képviselő-testületének 9/2010. (VII.15.) önkormányzati rendelete A Bursa-Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíjrendszer helyi szabályairól1

2019.09.27.

Tápióbicske Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 7. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, az 51/2007. (III. 26.) Korm. rendelet a felsőoktatásban részt vevő hallgatók juttatásairól és az általuk fizetendő egyes térítésekről figyelembe vételével az alábbi rendeletet alkotja.

1. § [A rendelet célja]

A rendelet célja, hogy szabályozza a szociálisan hátrányos helyzetű egyetemi és főiskolai hallgatók részére a Bursa Hungarica Felsőoktatási Önkormányzati Ösztöndíj keretében nyújtható támogatásokra való jogosultság feltételeinek, a támogatás igénylésének és odaítélésének rendjét.

2. § [A rendelet hatálya]

(1) A rendelet alapján ösztöndíjban részesíthetők Tápióbicske község területén állandó lakóhellyel rendelkező, hátrányos szociális helyzetű, felsőoktatásban részt vevő hallgatók, akik képzésre vonatkozó keretidőn belül, teljes idejű (nappali tagozatos) alapképzésben, mesterképzésben, egységes osztatlan képzésben vagy felsőfokú szakképzésben folytatják tanulmányaikat (A típusú).

(2) E rendelet hatálya nem terjed ki

a) a katonai illetve rendvédelmi felsőoktatási intézmények katonai illetve rendvédelmi képzésben részt vevő hallgatóira, vagy

b) a középiskolai akkreditált iskolarendszerű felsőfokú szakképzésben részt vevő tanulókra, vagy

c) doktori (PhD) képzésben részt vevőkre, vagy

d) külföldi intézménnyel hallgatói jogviszonyban állók.

3. § [Az ösztöndíjra való jogosultság feltételei]

(1) Az ösztöndíj kizárólag a pályázó szociális helyzete alapján ítélhető meg, az ösztöndíj megítélésekor a pályázó tanulmányi eredménye nem vehető figyelembe.

(2)2 Az ösztöndíjra való jogosultság megállapítása szempontjából szociálisan rászorulónak kell tekinteni azt a pályázót, akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének 250 %-át, árva esetében 300 %-át.

(3) Nem lehet szociális rászorulónak tekinteni azt a kérelmezőt aki, illetve akinek a családja a lakóhelyként bejelentett lakáson kívül másik ingatlannal rendelkezik.

(4)3 Indokolt esetben a Szociális Bizottság a jogosultsági feltételek alól felmentést adhat.

4. § [Az ösztöndíj igénylésének szabályai]

A pályázatokat a Polgármesteri Hivatalnál írásban, a hivatalban beszerezhető vagy az Önkormányzat honlapjáról (www.tapiobicske.hu) letölthető pályázati űrlapon, a pályázó által aláírva, egy példányban kell benyújtani.

5. § (1) Hiányosan kitöltött, vagy a szükséges mellékleteket nem tartalmazó pályázatok esetében a Hivatal 5 munkanapos határidővel hiánypótlásra szólítja fel a pályázót.

(2) Amennyiben a pályázó a kért adatot, iratot határidőre nem pótolja, a pályázatot a rendelkezésre álló adatok alapján kell elbírálni.

6. § [A pályázatok elbírálásának szabályai]

(1) Az ösztöndíjra való jogosultság megállapítása Tápióbicske Község Önkormányzata Képviselő-testülete Szociális Bizottság hatáskörébe tartozik.

(2) A pályázat eredménye nyilvános, a döntést a Polgármesteri Hivatal hirdetőtáblájára ki kell függeszteni, honlapján közzé kell tenni.

(3) A pályázat eredményéről a pályázót az elbírálást követő 3 munkanapon belül értesíteni kell.

(4) A döntés ellen fellebbezésnek helye nincs.

7. § (1) A Szociális Bizottság minden határidőn belül benyújtott, formailag megfelelő pályázatot érdemben elbírál, döntését írásban indokolja.

(2) A hallgató szociális helyzetének megítélésekor figyelembe kell venni:

a) a hallgató lakcíme szerinti ingatlanban életvitelszerűen együtt lakó, ott bejelentett vagy tartózkodási hellyel rendelkezők számát és jövedelmi helyzetét,

b) a képzési hely és a lakóhely közötti távolságot, az utazás időtartamát és költségét,

c) a fogyatékos hallgatónak mekkora összeget kell fordítania különleges eszközök beszerzésére és fenntartására, speciális utazási szükségleteire, valamint személyi segítő, illetve jelnyelvi tolmács igénybevételére,

d) a hallgató vagy a vele közös háztartásban élő közeli hozzátartozója egészségi állapota miatt rendszeresen felmerülő egészségügyi kiadásait,

e) a hallgatóval közös háztartásban élő eltartottak számát, különös tekintettel a vele együtt eltartott gyermekek számára,

f) az ápolásra szoruló hozzátartozó gondozásával járó költségeket.

(3) A jövedelemszámításkor a havonta rendszeresen mérhető jövedelmeknél az utolsó három

hónap átlagát, egyéb jövedelmeknél pedig az utolsó egy év tizenkettedét kell figyelembe venni.

(4) Amennyiben a Szociális Bizottság szükségesnek tartja, a megalapozott döntés érdekében környezettanulmányt készíthet, mely kihatással lehet a döntésre.

8. § (1) Az ösztöndíj hallgatónkénti havi összegét a képviselő testület határozatban állapítja meg, az éves költségvetési rendeletéhez igazodóan.

(2) Az ösztöndíj időtartama 10 hónap, azaz két egymást követő félév.

9. § Aki a pályázatban valótlan adatot közöl, valótlan tartalmú igazolásokat csatol, illetve az ösztöndíjat ezek alapján jogosulatlanul és rosszhiszeműen vette igénybe, a pályázati rendszerből ki kell zárni és kötelezni kell a jogosulatlanul és rosszhiszeműen felvett ösztöndíj visszafizetésére.

10. § [Értelmező rendelkezések]

E rendelet alkalmazásában

a) Jövedelem: a többszörösen módosított 1993. évi III. törvény a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról 4. § (1) bekezdés a) pontjában meghatározottak szerint. Nem minősül jövedelemnek a temetési segély, az alkalmanként adott átmeneti segély, a lakásfenntartási támogatás, a rendkívüli gyermekvédelmi támogatás, a közlekedési támogatás, a vakok személyi járadéka, és a fogyatékossági támogatás.

b) Vagyon: a többszörösen módosított 1993. évi III. törvény a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról 4. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározottak szerint.

c) Család: egy háztartásban életvitelszerűen együtt lakó közeli hozzátartozók.

d) Súlyos fogyatékos: az a személy, aki fogyatékossági támogatásban részesül.

e) Rokkant az a személy: aki munkaképességét legalább 67 %-ban elvesztette.

f) Szociálisan hátrányos helyzetű az a hallgató, aki(nek):

fa) árva, vagy félárva,

fb) családfenntartó

fc) szülője, eltartója munkanélküli, vagy nyugdíjas

fd) gyermeke van

fe) szülője, eltartója gyermekét egyedül neveli

ff) pályázó súlyos fogyatékos, vagy rokkant

fg) családjában súlyos fogyatékos, vagy rokkant személy él

fh) kollégiumi felvételét elutasították.

fi) Családjában az egy főre eső jövedelem nem magasabb, a 3. § (2) –ben foglaltaknál.

11. § [Záró rendelkezések]

(1) E rendelet a kihirdetés napján lép hatályba, rendelkezéseit a hatályba lépést követően beadott pályázatokra kell alkalmazni.

(2) E rendelet hatályba lépésével a 6/2003. (X.28.) számú önkormányzati rendelet hatályát veszti.

(3) A 3. § (2) és (4) bekezdéseit a 2019. évben kiírt és benyújtott pályázatok vonatkozásában a 2020-as fordulóban kell alkalmazni.

1

Az önkormányzati rendeletet a Tápióbicske Község Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2023. (II. 13.) önkormányzati rendelete 8. §-a hatályon kívül helyezte 2023. február 15. napjával.