Tápiógyörgye Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2025. (IV. 1.) önkormányzati rendelete
a közterület használatáról
Hatályos: 2025. 05. 01Tápiógyörgye Község Önkormányzata Képviselő-testületének 9/2025. (IV. 1.) önkormányzati rendelete
a közterület használatáról
[1] Tápiógyörgye Község Önkormányzata Képviselő-testülete a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában és 23. § (5) bekezdés 2. pontjában kapott felhatalmazás alapján. Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében.
[2] Tápiógyörgye Község Önkormányzat Képviselő-testületének Szervezeti és Működési Szabályzatáról szóló 3/2025. (I.28.) önkormányzati rendelet 38. § (3) bekezdésében biztosított Pénzügyi és Ellenőrző Bizottság és Szociális, Kulturális és Sport Bizottság véleményének kikérését követően a következőket rendeli el:
RENDELET HATÁLYA
1. § (1) A rendelet tárgyi hatálya kiterjed:
a) Tápiógyörgye Község Önkormányzatának (továbbiakban: önkormányzat) tulajdonában álló és az ingatlan-nyilvántartás helyrajzi számmutatójában közterületként nyilvántartott belterületi földrészletekre,
b) az önkormányzat tulajdonában álló belterületi földrészlet, vagy építmény közhasználatra átadott részére,
c) az önkormányzat tulajdonában álló közutak, járdák nem közlekedési célú igénybevételére,
d) az a)–c) pontokban meghatározott ingatlanokon – a jogszabályok által nem kötelező jelleggel előírt – mobil és immobil felépítményekre és berendezésekre, valamint azok használatára,
e) az önkormányzat tulajdonában álló közparkolókra, ha azokat nem parkolási célból veszik igénybe.
(2) A rendelet személyi hatálya természetes személyekre, jogi személyekre és jogi személyiséggel nem rendelkező más szervezetekre terjed ki.
(3) A rendelet területi hatálya Tápiógyörgye község közigazgatási területére terjed ki.
(4) Nem terjed ki a rendelet hatálya a piacra és a vásártérre.
FOGALMAK
2. § E rendelet alkalmazásában:
1. Közterület: az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 2. § 13. pontja alapján: közhasználatra szolgáló minden olyan állami vagy önkormányzati tulajdonban álló földterület, amelyet az ingatlan-nyilvántartás ekként tart nyilván.
2. Közterület-használat: az 1. pontban meghatározott földterületek használata.
3. Közúti jármű: a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. tv. 47. § 2. pontjának megfelelően: közúti szállító vagy vontatóeszköz (ideértve az önjáró és vontatott munkagépet is); az egyes járműfajták meghatározására a közúti közlekedés szabályairól szóló jogszabályban (KRESZ) foglaltak az irányadók.
4. Üzemen kívül helyezett jármű: érvényes hatósági engedéllyel és jelzéssel, vagy hatósági engedéllyel egyáltalán nem rendelkező olyan jármű, amely közúti forgalomban csak ilyen engedéllyel és jelzéssel vehet részt.
5. Üzemképtelen jármű: hatósági engedéllyel és jelzéssel rendelkező, de nyilvánvalóan mozgásképtelen, közúti közlekedésre alkalmatlan - különösen futómű-hiányos, motorhiányos - jármű. Ilyen járműnek minősül a baleset folytán megsérült és elhagyott jármű is.
6. Pavilon: legfeljebb egy évre engedélyezett alkalmi elárusítóhely, amely üzemi vagy kereskedelmi célra készült, lehet üvegezett, ponyvával fedett bódé, árusító fülke, sátor.
7. Állandó elárusító pavilon: egy évnél hosszabb időre engedélyezett tartós elárusítóhely, amely üzemi vagy kereskedelmi célra készült, lehet üvegezett, ponyvával fedett épület, bódé, árusító fülke, konténer.
8. Ideiglenes alkalmi árusítás: ünnepekhez kötődő rendezvények és társadalmi események idején 20 napot meg nem haladó ideig tartó közterületi árusítás; különösen a karácsonyi, szilveszteri termékek, fenyőfa értékesítése, illetve halottak napjához kapcsolódó virág- és kegytárgy-értékesítés.
9. Ideiglenes idényjellegű árusítás: az időszakonként megismétlődő szezonális termékek közterületi árusítása; zöldség, gyümölcs, virág.
10. Kitelepült árusítás: a közterülettel határos üzletek közterületen történő árusítása, mely árusító hely az üzlet homlokzati síkjától mért 2 méter széles területnagyságot nem haladhatja meg, és a forgalmat nem akadályozza.
11. Vendéglátó ipari egységek kitelepült árusítása: a közterülettel határos vendéglátó ipari egységek közterületen történő árusítása.
12. Vendéglátó ipari előkert: a közterülettel határos vendéglátó ipari egység közterületen kihelyezett, vendéglátóegységhez tartozó szabadtéri fogyasztótere
13. Közút: a gyalogosok és a közúti járművek közlekedésére szolgáló közterület.
14. Közút része: a járda, az útpadka és a járdasziget.
15. Mozgóbolt: kiskereskedelmi tevékenység folytatására kialakított jármű, illetve járműre szerelt vagy általa vontatott eszköz.
16. Mozgó árusítás: mozgással járó, de mozgóboltnak (kosár, tricikli, fagylaltos-kocsi) nem minősülő közterületen folytatott kereskedelmi tevékenység.
17. Helykijelölési dokumentáció: az arra jogosított tervező által készített műszaki dokumentáció, amely a pavilon- elhelyezést településképi, építészeti, közlekedési, közmű- és zöldfelületi szempontból bemutatja, kapcsolatát a közterület elemeivel tisztázza, megoldja.
18. Építési munkaterület: építési, felújítási munkálatokkal kapcsolatos állvány, konténer, építőanyag, törmelék, felvonulási épület elhelyezése.
19. Tömegrendezvény: közterület-használattal járó olyan kulturális, szabadidős, sport, továbbá karitatív, vagy egyéb társadalmi rendezvény, amelyen a résztvevők száma – az adott terület adottságaira is figyelemmel – várhatóan meghaladja a 200 főt, és amelynek a megtartására nem a gyülekezési jogról vagy a sportról szóló törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.
20. Szervező: aki a közterület-használatra vonatkozó kérelmet, vagy bejelentést előterjeszti, illetve teszi. Nem természetes személy esetén a szervezet képviselője.
21. Reklámtevékenység: olyan tevékenység során megvalósított közlés, tájékoztatás, illetve megjelenítési mód, amely valamely áru, szolgáltatás értékesítésének vagy más módon történő igénybevételének előmozdítására, vagy e céllal összefüggésben a vállalkozás neve, megjelölése, tevékenysége népszerűsítésére vagy áru, árujelző ismertségének növelésére irányul.
ENGEDÉLYKÖTELES ÉS TILTOTT KÖZTERÜLET-HASZNÁLAT
3. § (1) Közterület-használati engedély köteles:
a) pavilon elhelyezés, ideiglenes alkalmi árusítás, ideiglenes idényjellegű árusítás, valamint kitelepült árusítás,
b) reklám, mobil tájékoztató és megállító táblák kihelyezés,
c) önkormányzati hirdetőhelyen történő hirdetés elhelyezés,
d) állvány, építőanyag, hulladék átmeneti tárolása, amennyiben annak időtartama a hét napot meghaladja,
e) tüzelőanyag átmeneti tárolása, amennyiben annak időtartama a hét napot meghaladja,
f) mozgóbolti és mozgó árusítás,
g) bank-automaták elhelyezés,
h) vendéglátó-ipari előkert kihelyezés,
i) tűzijáték, kiállítás, vásár, sport-, és kulturális rendezvény,
j) üzlet homlokzata előtti területen árubemutató, göngyöleg elhelyezés,
k) képzőművészeti (portrékészítés), alkalmi javító és szolgáltató tevékenység üzleti célú folytatása,
l) a települési rendezvényeken az előzetes igények (kapacitás, színvonal jellege, stb.) alapján kiválasztott kizárólagos vendéglátó-ipari szolgáltató, és egyéb, más tevékenységet végző árusok, szolgáltatók által a szolgáltatás nyújtása céljából használt felépítmény, lakókocsi, vagy egyéb eszköz elhelyezés,
m) a 9. § (1) bekezdésben foglalt esetek,
n) irodakonténer, konténer és tartozékai, települési szilárdhulladék-gyűjtő konténer, csomagautomata elhelyezése
(2) Nem adható közterület-használati engedély:
a) a településképi-, műemléki és környezeti követelményeket ki nem elégítő közterület használatra,
b) a kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeit szabályozó jogszabályban meghatározott, kizárólag üzletben árusítható termékek forgalomba hozatalára,
c) a közlekedés biztonságát zavaró (utak és útkereszteződések, csomópontok beláthatóságát, közúti jelzőlámpákat takaró) berendezések és tárgyak elhelyezésére,
d) szeszesital forgalmazására, kivéve a vonatkozó jogszabályban meghatározott feltételek szerinti árusítást,
e) sátorgarázs elhelyezésére,
f) szexuális termékek árusítására, osztogatására,
g) amennyiben a rendeltetéstől eltérő célú közterület-használat mások jogos érdekeit sérti,
h) zajos, bűzös, tűz- és robbanásveszélyes tevékenység gyakorlására,
i) aki ellen a közterület rendeltetésétől eltérő használatával kapcsolatos szabályszegés miatt közigazgatási hatósági eljárás indult, és az eljárás végleges befejezésétől egy év még nem telt el,
j) a kérelem, és annak mellékletei nem felelnek meg a 5. §-ban foglaltaknak,
k) amennyiben az előzetesen szükséges szakhatóságok nem adták meg a hozzájárulást,
l) ha a kérelmezőnek az önkormányzattal szemben bármely jogcímen lejárt tartozása áll fent, valamint a helyi adóhatósággal szemben lejárt adótartozása van, kivéve ha a tartozás megfizetésére az önkormányzat, illetve a helyi adóhatóság részletfizetést vagy halasztást engedélyezett,
m) üzemképtelen jármű, üzemen kívül helyezett gépjármű közterületen történő tárolására.
ELJÁRÁSI SZABÁLYOK
1. Kérelem benyújtása
4. § (1) A közterület-használati kérelmet annak kell előterjesztenie, aki a közterületet használni kívánja.
(2) A közterület-használati engedély iránti kérelmet legalább 5 munkanappal a tervezett igénybevétel előtt be kell nyújtani írásban, az erre a célra rendszeresített formanyomtatványon.
(3) A közterület-használatra vonatkozó kérelmet a Tápiógyörgye Község Polgármesteri Hivatalához kell benyújtani. A kérelem formanyomtatványát az 1. melléklet tartalmazza. A közterület-használati engedélyről a kérelem benyújtásától számított 8 napon belül kell dönteni.
(4) Ha a közterület ideiglenes jellegű használata építési munka végzésével kapcsolatos felszerelés így különösen állvány, építőanyag, törmelék elhelyezése céljából szükséges, a kérelmet a kivitelező is előterjesztheti.
(5) Amennyiben egy közterületi helyet több kérelmező kíván használni, a kérelmeket érkezési sorrendben kell elbírálni.
(6) A közterület használati engedélyt a használatra jogosult köteles a közterület-használat teljes időszakára megőrizni és magánál tartani.
(7) A közterület-használati engedélyt közölni kell a kérelmezővel, az engedélyezési eljárásban közreműködőkkel.
2. Kérelem tartalma
5. § (1) A kérelemnek tartalmaznia kell:
a) kérelmező nevét, lakóhelyének (székhelyének, vagy telephelyének) címét, jogi személyek, egyéni vállalkozók, jogi személyiséggel nem rendelkező társaságok esetén bankszámlaszámát és a számlavezető pénzintézet nevét, adószámát,
b) a közterület-használat célját és időtartamát, az igénybe venni kívánt közterület nagyságát, helyét és a használatának módját, a napi árusítás időtartamának pontos meghatározását.
(2) A kérelemhez csatolni kell:
a) a kérelmező által folytatni kívánt tevékenység gyakorlására való jogosultság hitelt érdemlő igazolását,
b) zöldterület, közpark használata esetén a terület helyreállítására vonatkozó nyilatkozatot,
c) forgalmat befolyásoló közterület-használat esetén egy M = 1 : 1000, vagy M = 1 : 500- as méretarányú forgalomszabályozási tervet, a rendőrség hozzájárulását, valamint az érintett útvonalon tömegközlekedést lebonyolító szervezetek hozzájárulását,
d) közterületen történő felépítmény elhelyezése esetén a felépítmény konkrét helyének megállapítására alkalmas, lehetőleg szakember által készített M=1:500-as (esetleg M=1:1000-es) méretarányú helyszínrajzot, illetve a megjelenést ábrázoló tervet vagy fényképet,
e) kulturális rendezvény, vásár, mutatványos tevékenység, vagy egyéb, több ember részvételével járó hasonló rendezvény esetében a terület takarítására vonatkozó nyilatkozatot, az 9. § (1) bekezdés e) pontjában meghatározott közterület-használat kivételével, az ilyen tárgyú bejelentéshez csatolni kell a rendezvény programját,
f) a vonatkozó jogszabályokban engedélyhez kötött termék árusítására, vagy más ilyen tevékenység folytatására vonatkozó kérelemhez az ezen engedélyek, bizonyítványok meglétéről szóló nyilatkozatot.
3. Közterület-használat engedélyezése
6. § (1) A közterület-használati engedélyről Tápiógyörgye Község Polgármestere határozatban dönt. A polgármester határozata ellen benyújtott fellebbezést a Tápiógyörgye Község Önkormányzat Képviselő-testülete bírálja el.
(2) A közterület-használati engedély
a) legfeljebb egy évre adható,
b) e rendelet rendelkezése szerint egy évnél hosszabb határozott időre adható.
(3) A közterület rendeltetéstől eltérő használata iránti kérelem önkormányzati hatósági ügyként kerül elbírálásra, a vonatkozó részletszabályokat az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény (továbbiakban: Ákr.) tartalmazza.
(4) A közterület-használati engedélynek tartalmaznia kell az Ákr. hatóság döntésére vonatkozó kötelező tartalmi elemeket.
(5) Építési engedélyhez kötött közterület-használat esetében a polgármester közterület-használati engedélyt csak az első fokú építési hatóság véglegessé vált engedélyező határozata alapján, az abban meghatározott feltételekkel köthet.
(6) A közterület-használati engedély megadása során figyelembe kell venni a helyi építési szabályzatot, a településrendezési tervet, a településre és műemlékvédelemre, valamint a köztisztaságra vonatkozó jogszabályi előírásokat. A településképpel, a helyi építési szabályzattal, a településrendezési tervvel kapcsolatos közterület használat esetében ki kell kérni Tápiógyörgye Község Főépítészének, mint szakértőnek az írásos véleményét.
(7) A közterület használati engedély a megjelölt határidő utolsó napján hatályát veszti.
(8) Vissza kell vonni a közterület-használati engedélyt, ha a közterület-használó a közterületet nem az engedélyben foglalt célra, módon és mértékben használja, vagy díjfizetési kötelezettségének az esedékes időpontig nem tesz eleget.
(9) A közterületet az érvényes határidő utolsó napjáig fel kell szabadítani, ezzel egyidejűleg az eredeti állapotának megfelelően helyre kell állítani és az esetlegesen felmerülő szennyeződéstől, hulladéktól meg kell tisztítani.
(10) A közterület-használó köteles a tevékenysége folytatásához szükséges engedélyeket (többek között: vállalkozói, működési engedély) a közterület használata során, a helyszínen magánál tartani és azokat a Tápiógyörgye Község Polgármesteri Hivatalának ellenőrzéssel megbízott képviselője, a szakhatóságok, vagy a rendőrség ellenőrzése esetén kérésre felmutatni.
4. Engedély tartalma
7. § (1) A közterület használati engedélynek tartalmaznia kell:
a) a közterület használó nevét és állandó lakóhelye, székhelye, telephelye címét,
b) a közterület-használat célját és időtartamát,
c) a közterület-használat helyének, módjának, mértékének és feltételeinek pontos meghatározását,
d) építési engedély köteles közterület-használat esetében a véglegessé vált építési engedély kibocsátójának megnevezését, az engedély keltét és ügyiratszámát,
e) az eredeti állapot helyreállítására vonatkozó kötelezettség előírását,
f) a közterület-használati díj mértékét és fizetésének módját, egyéb esetben a díjmentesség tényét,
g) a közterületen szervezett rendezvény jellegétől függően a szükséges pótlólagos mobil szeméttárolók és illemhelyek elhelyezésére vonatkozó előírást,
h) közterület-használat időtartama alatt a szükséges állagmegóvási, karbantartási és tisztántartási kötelezettség előírását.
(2) Építési munka végzésére adott közterület-használati engedélynek az (1) bekezdésben foglaltakon túl tartalmaznia kell:
a) a gyalogosok számára védőtetővel ellátott átjáró létesítését és szükség szerinti kivilágítását, amennyiben a használó a járdát teljes egészében elfoglalja és a gyalogosközlekedés a másik oldalon lévő járdára nem terelhető át,
b) a közlekedés útjában álló oszlopok és ezek alátéteinek fehérre való festését,
c) a járda- és útburkolatok, kertészeti létesítmények, fák, csatornák, árkok, korlátok, szobrok, építmények, úttartozékok, stb. kímélését, továbbá a közterület folyamatos tisztántartásának és visszaadás előtti feltakarításának kötelezettségét,
d) a turisztikailag kiemelt területeken a törmelék konténerben történő tárolását,
e) szükség szerint kerítés létesítését.
KÖZTERÜLET-HASZNÁLATI DÍJ
5. A díj mértéke
8. § (1) A használó a közterület-használatért díjat köteles fizetni, kivéve ha jelen rendelet díjmentességre ad lehetőséget. A díj mértékét a 2. melléklet tartalmazza.
(2) 7.000,- Ft minimális díj alkalmazandó, amennyiben a 2. mellékletben foglalt táblázat alapján kiszámított közterület-használati díj – kivéve a táblázat 2., 8. és 9. pontjában foglalt tevékenységeknél az egy napra kért engedély esetén – nem éri el a 7.000,- Ft összeget.
(3) A közterület-használati díj teljes összegét az engedély átvételét követő 3 napon belül kell megfizetni csekken, átutalással a Tápiógyörgye Község Önkormányzat költségvetési számlájára vagy a Tápiógyörgye Község Polgármesteri Hivatalának pénztárába. Három napnál rövidebb idejű közterület-használat esetén a használó köteles a közterület-használati díjat az engedély megadásával egyidőben megfizetni. A közterület-használati díjról a Tápiógyörgye Község Polgármesteri Hivatala számlát bocsát ki.
(4) A közterületet használó a közterület-használati díjat a közterület tényleges használatára, illetve a közterületen lévő létesítmény üzemeltetésére tekintet nélkül köteles megfizetni egy összegben. Kivéve a 11. § (3) bekezdésében foglaltak.
(5) A közterület-használati díj megállapítása szempontjából minden megkezdett m2 egésznek számít.
(6) A közterület-használati díjak befizetését a Tápiógyörgye Község Polgármesteri Hivatala folyamatosan figyelemmel kíséri. Díjfizetés elmaradása esetén felszólítja a közterület-használót majd a határidő leteltét követően intézkedik a hátralék behajtásáról.
(7) Ha a közterület-használó a közterület-használatot az engedély egyidejű visszaadásával megszünteti, részére a közterület-használati díj időarányos részét vissza kell fizetni.
(8) A közterület-használati engedélyt közérdekből az engedélyező bármikor visszavonhatja, ebben az esetben a befizetett közterület-használati díjat a közterület-használati engedély megszűnésének időpontjától visszatéríti.
(9) A közterület-használati díj megfizetésére részletfizetés, valamint fizetési halasztás – a 11. § -ban szabályozott használaton kívül - nem engedélyezhető.
(10) A határidőre meg nem fizetett közterület-használati díjjal kapcsolatban végrehajtási eljárást kell lefolytatni. A végrehajtást foganatosító szerv az önkormányzati adóhatóság.
6. Díjmentesség
9. § (1) Közterület-használati díj fizetése alól mentes közterület-használat esetei:
a) a közúti közlekedéshez és fuvarozáshoz kapcsolódó indító és pénztárfülke, autóbuszmegállóban lévő fedett várakozóhely, távbeszélőfülke, totó-lottó láda, postai levélszekrény elhelyezése,
b) közterületbe benyúló védőtető (előtető) és ernyőszerkezet,
c) gazdálkodó szervezeteknek, a hulladék gyűjtésére szolgáló gyűjtőedények, konténerek 24 órát meghaladó elhelyezése,
d) a tömeges forgalmat lebonyolító üzletek bejárata melletti hulladékgyűjtő edényzet elhelyezése,
e) az önkormányzat vagy annak megbízásából, a nemzetiségi önkormányzat, valamint az önkormányzat kulturális intézményei által szervezett kulturális és sportrendezvényekkel kapcsolatos közterület-használat,
f) Tápiógyörgye község területén tevékenykedő civil szervezetek által – az alapító okiratban foglalt tevékenységi körük szerinti – rendezvények megtartásához szükséges közterület-használat,
g) az üzlet bejárata melletti közterületen, összességében 1 m2 területet meg nem haladó, elhelyezett reklámot nem tartalmazó, legfeljebb 2 db virágtartó edény, valamint hamutartó kihelyezése,
h) a fegyveres erők, a fegyveres testületek, a rendészeti szervek, a mentők, továbbá a vízügyi szolgálat létesítményei elhelyezése,
i) közműveknek (elektromos-, gáz-, távfűtő-, víz- és csatornázási művek, távközlés, elektronikus hírközlés), valamint a köztisztasági, postai és távközlési tevékenységgel foglalkozó szerveknek üzemviteli feladatok ellátását szolgáló közérdekű berendezések elhelyezése, hibaelhárítás érdekében végzett munkavégzése,
j) az országos és helyi közforgalmú vasutaknak, továbbá a közforgalmú közúti-, közlekedési vállalatoknak a feladatuk ellátását szolgáló létesítményei elhelyezése,
k) a közvetlen életveszély elhárításának céljára szükséges területhasználat,
l) a nem önkormányzati támogatásból megépült zárható szeméttárolók elhelyezése,
m) szobrok, emlékművek és köztárgyak elhelyezése,
n) régészeti feltárásra igénybe vett területek után,
o) az önkormányzat saját tulajdonú beruházásaihoz kapcsolódó tevékenység céljára igénybe vett területek után,
p) a közvetlen életveszély vagy katasztrófahelyzet elhárítása céljából igénybe vett területek után,
q) annak a mozgásában korlátozott személynek, akinek mozgásszervi fogyatékosságát a vonatkozó jogszabályok szerint megállapították és jogosult gépjárműve forgalmi rendszámának megjelölésével biztosított parkolóhely használatára.
(2) Az (1) bekezdésben felsorolt közterület-használat – amennyiben ez a rendezvények és az egyéb közterületi tevékenységek koordinálása miatt szükséges – a főépítész szakmai előírásai szerint történhet.
(3) A polgármester indokolt esetben, egyedi elbírálás alapján – átruházott hatáskörben – jogosult az (1) bekezdésben meghatározott esetkörön kívül további díjmentességről, díjkedvezményről dönteni.
(4) A polgármester (3) bekezdés szerinti döntéshozatala során figyelembe vehető szempontok különösen:
a) a kérelmező által kért közterület-használat jelentősége, közérdekű volta,
b) a kérelmező által kért közterület-használattal kapcsolatos tevékenység humanitárius, karitatív jellege,
c) a kérelmező által kért közterület-használat kultúrához és sporthoz való kapcsolódása,
d) a kérelmező által kért közterület-használat turisztikai és kereskedelmi értéke.
EREDETI ÁLLAPOT HELYREÁLLÍTÁSÁNAK KÖTELEZETTSÉGE
10. § (1) A közterület-használati engedély nélküli, valamint az engedélyben meghatározott időtartam lejárta utáni használat esetén a jogosulatlan használó köteles a használatot azonnal megszüntetni és a közterületet eredeti állapotában saját költségén - minden kártalanítási igény nélkül – helyreállítani.
(2) A jogosulatlanul vagy a rendeltetéstől eltérő közterület használóval szemben alkalmazott jogkövetkezményeket a közösségi együttélés szabályai tartalmazzák.
(3) A közterületet a jogosult csak a közterület-használati engedély véglegessé válását követően, az engedélyben kikötött időpontban és feltételek szerint veheti igénybe, használhatja.
(4) Ha a közterület-használó a közterület-használatot az engedélyben foglalt határidő lejárta előtt meg kívánja szüntetni, köteles ezt a szándékát – a tervezett megszüntetés előtt legalább 5 nappal korábban – a Tápiógyörgye Község Polgármesteri Hivatalához írásban bejelenteni.
KÜLÖNÖS RENDELKEZÉSEK
7. Vendéglátással kapcsolatos eljárás
11. § (1) Pavilon, vendéglátó ipari előkert csak az elfogadott helykijelölési dokumentációban megjelölt helyen lehet létesíteni. A helykijelölési dokumentáció elfogadásáról a főépítész előterjesztésében a polgármester dönt.
(2) Pavilon, vendéglátó ipari előkert létesítésére a közterület-használati engedélyt legfeljebb 5 éves időtartamra lehet adni.
(3) Az egy évet meghaladó pavilon vagy vendéglátó ipari előkert létesítése esetén a közterület-használati díjat a használó évente, arányosan köteles megfizetni.
(4) Idény-jellegű kitelepüléssel történő közterület-használatra csak egy szezonra adható közterület-használati engedély.
8. Közúttal kapcsolatos egyes eljárások
12. § (1) A közút területének közlekedésre szolgáló részén – a járda kivételével – kereskedelmi és egyéb nem közlekedési célú tevékenység nem folytatható. A közút területének egyéb részén, és a közút mellett a közút forgalombiztonságát érintő kereskedelmi tevékenység csak a közút kezelőjének hozzájárulása esetén végezhető.
(2) Göngyöleg tárolására vonatkozó közterület-használati engedélyt legfeljebb egy hét időtartamra lehet kötni.
KÖZTERÜLET-HASZNÁLAT ELLENŐRZÉSE
13. § (1) A közterület használatát - beleértve a rendelet 3. §-ban és 9. §-ban felsorolt eseteket - a Tápiógyörgye Község Polgármesteri Hivatalának a közterület-használati engedélyezési eljárással kapcsolatos feladatokat ellátó köztisztviselője jogosult és köteles ellenőrizni.
(2) A közterület használója köteles az ellenőrzésre jogosultak kérésére a használatra jogosító okiratokat (közterület-használati engedély, közterület-használati díj befizetését igazoló pénzügyi bizonylat) bemutatni.
(3) Mentesül a használó a közösségi együttélés szabályainak megszegése alól, ha a (2) bekezdésben jelzett iratokat az ellenőrzésre jogosultnak 48 órán belül bemutatja.
(4) A Tápiógyörgye Község Polgármesteri Hivatala a közterület rendeltetéstől eltérő célú használatának ellenőrzése során tapasztalt károkozás elhárítása érdekében köteles azonnal intézkedni, felszólítani a közterület használóját, hogy tartózkodjon a további károkozástól, valamint írásbeli dokumentáció és fényképfelvételek készítése mellett felszólítani az okozott kár megtérítésére, valamint az eredeti állapot helyreállítására.
(5) Amennyiben a közterület használatára jogosult a Tápiógyörgye Község Polgármesteri Hivatala által kiadott felszólításnak nem tesz eleget, abban az esetben a közterület-használónak egy évig nem lehet közterület-használati engedélyt kiadni.
(6) A polgármester az eredeti állapotot az erre irányuló felszólítás mellőzésével azonnal helyreállíttathatja, ha az élet- és balesetveszély elhárítása érdekében indokolt.
ADATKEZELÉSI RENDELKEZÉSEK
14. § (1) A közterület-használat tárgyában indult eljárásban közérdeken alapuló személyes adatkezelés történik, melynek során Tápiógyörgye Község Önkormányzata és annak szerveként Tápiógyörgye Község Polgármesteri Hivatala az információs önrendelkezési jogról és az információszabadságról szóló törvény rendelkezései szerint adatkezelőnek minősül.
(2) Az adatkezelő nevében - az (1) bekezdésben meghatározott célhoz kötődően - adatkezelési feladatokat végezhetnek Tápiógyörgye Község Önkormányzata tisztségviselői, képviselői, bizottságainak nem önkormányzati képviselő tagjai, az adatkezelő által foglalkoztatott valamennyi köztisztviselő, ügykezelő, a munka törvénykönyve hatálya alá tartozó munkavállaló és munkavégzésre irányuló egyéb jogviszonyban álló személyek, továbbá az adatfeldolgozási szerződésekben rögzítettek szerint az adatfeldolgozási szerződést aláírt külső szervezetek mindazon alkalmazottai, akik az adatkezelő informatikai rendszerét használják, üzemeltetik, működtetik vagy fejlesztik - azaz mindazon személyek, akik az adatkezelő adatvagyonához hozzáférhetnek.
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
15. § Hatályát veszti a közterület használati díj megállapításáról szóló 19/2014. (XII. 15.) önkormányzati rendelet.
16. § Hatályát veszti a közterület használati díj megállapításáról szóló 19/2014 (XII. 15.) önkormányzati rendelet módosításáról szóló 3/2023. (III. 14.) önkormányzati rendelet.
17. § Ez a rendelet 2025. május 1-jén lép hatályba.