Szigetszentmárton Község Önkormányzat Képviselő-testületének 7/1998.(VI.15.) önkormányzati rendelete

a település szilárd és folyékony hulladék összegyűjtéséről, elszállításáról és ártalommentes elhelyezéséről

Hatályos: 2013. 08. 29

Szerkesztés...

A helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. §-ában biztosított hatáskörében, az egyes helyi közszolgáltatások kötelező igénybevételéről szóló 1995. évi XLII. törvény 2. §-ának felhatalmazása alapján a képviselő-testület az önkormányzat közigazgatási területén az alábbiak szerint szabályozza a települési szilárd és folyékony hulladék összegyűjtésével, elszállításával és ártalommentes elhelyezésével összefüggő szolgáltatást és igénybevételének egyes kérdéseit:


1.§ (5)


Az önkormányzati rendelet (továbbiakban: rendelet) hatálya kiterjed Szigetszentmárton Község közigazgatási területén élő vagy székhellyel rendelkező, bármilyen jellegű tevékenységet folytató, illetve a település közigazgatási területén bármilyen beépített ingatlannal, felépítményes viziállással tulajdonosként (továbbiakban: tulajdonos) vagy használóként bíró állampolgárokra, illetve a Ptk. 685. § c) pontja szerint megjelölt gazdálkodó szervezetekre.


2.§


(1) A rendelet hatálya alá tartozó valamennyi magánszemély és gazdálkozó szervezet köteles közreműködni a település köztisztaságának megőrzése érdekében, és tartózkodni a települési környezet szennyeződését, fertőzését eredményező magatartástól.

(2) Az ingatlanok tisztántartásáról az ingatlanok felett rendelkezni jogosult (tulajdonos,

használó, bérlő) köteles gondoskodni. A települési szilárd hulladék összegyűjtését,

elszállítását, ártalommentes elhelyezését biztosító helyi közszolgáltatás megszervezése az önkormányzat feladata. A közszolgáltatás igénybevétele a rendelet hatálya alá tartozó magánszemélyek és gazdálkodó szervezetek számára kötelező.

(3) Az önkormányzat által szervezett helyi közszolgáltatás:

     - települési szilárd hulladék gyűjtésére és elszállítására irányuló közszolgáltatás, vagyis 

       az ingatlanon keletkező háztartási és egyéb szilárd halmazállapotú visszamaradt 

       anyag (kivéve a veszélyes hulladék és radioaktív hulladék), a szolgáltató 

       szállítóeszközéhez rendszeresített gyűjtőedényben a közterületen vagy az ingatlanon 

       összegyűjtött és a szolgáltató rendelkezésére bocsátott hulladékelhelyezés céljából 

       történő rendszeres elszállítása;

    -(8)

(4) A települési szilárd hulladék közül

     a) háztartási szemétnek minősül: a lakásokban és lakás céljára szolgáló egyéb 

         helyiségekben, lakóházak közös használatára szolgáló helyiségeiben, üdülőkben, 

         hétvégi házakban és üdülés céljára használt egyéb helyiségekben a rendeltetésszerű

         használat során keletkezett hulladék, illetve a kerti és gazdasági, valamint kisipari 

         (kivéve veszélyes hulladék) és kereskedelmi vállalkozói tevékenységből származó

         hulladék;

   b) nem minősül háztartási szemétnek: az emberi ürülék, az állati hulla és trágya, a jég, a  

       hó, a sár, az épület megrongálásából, bontásából vagy javításából származó anyag, a  

       veszélyes hulladék, illetve mindazon tárgy vagy hulladék, melynek elhelyezése - a 

       terjedelménél fogva - a szemétgyűjtő edényben nem lehetséges.

(5) A (4) bekezdés a) pontjában felsoroltakon kívül, háztartási szemétnek nem tekinthető hulladék elszállítása a rendelet hatálya alá tartozó magánszemély, gazdálkodó szervezet kötelessége. Elszállításával azonban a szolgáltató is megbízható. A megbízást köteles az általa meghatározott időben, de 7 napon belül elvégezni.


3. §


(1) A háztartási szemét elhelyezésének, ártalmatlanításának helye: a Ráckeve és Térsége Beruházási Önkormányzati Társulás tulajdonában levő regionális hulladéklerakó telep, telephelye: Dömsöd, 0388/39, és 0388/40. hrsz.

(2) (5)

(3) (5) Az üzemeltetéssel megbízott kezelő köteles gondoskodni a szeméttelepen a közegészségügyi, környezetvédelmi követelményeknek megfelelő szemétlerakási, szeméttárolási, szemétártalmatlanítási technológia kialakításáról, és annak folyamatos, szigorú betartásáról, továbbá a szeméttelep működési és nyitvatartási rendjének betartásáról és betartatásáról. Szigetszentmárton község területén a hulladékkezelési közszolgáltatást a 3. sz. mellékletben megjelölt szolgáltató végzi.

(4) (5) Bármilyen háztartási vagy egyéb szemét, ipari és veszélyes hulladék elhelyezése Szigetszentmárton község közigazgatási területén  T I L O S !

(5) A veszélyes hulladék elhelyezésére és kezelésére a veszélyes hulladékok keletkezésének ellenőrzéséről és azok ártalmatlanításával kapcsolatos tevékenységről szóló mindenkor hatályos jogszabályok az irányadók.

(6) A légszennyezés elkerülése érdekében az építési törmelék lerakóhely területén törmelék égetése   T I L O S !


4. §


(1) Az önkormányzat a települési szilárd hulladék gyűjtésére és elszállítására irányuló közszolgáltatás ellátására nyilvános pályázatot hirdet.

(2) A közszolgáltatás ellátása érdekében az önkormányzat a szolgáltatóval vállalkozási szerződést köt. A mindenkori vállalkozási szerződés a rendelet 4. számú melléklete.

(3) A szolgáltató Szigetszentmárton egész közigazgatási területén köteles a helyi közszolgáltatást a rendelet és a szerződő felek között létrejött vállalkozási szerződés keretei között, valamennyi magánszemély és gazdálkodó szervezet tekintetében rendszeresen ellátni.

(4) A vállalkozási szerződés tartalmazza:

    - a szerződő felek cégszerű megnevezését, telephelyük feltüntetésével,

    - a megrendelés - vállalkozás tárgyát és idejét,

    - a vállalkozás ellátásának részletes feltételeit,

    - a vállalkozás ellátásához szükséges tervek és engedélyek, műszaki leírások átadását,

    - a vállalkozói díj összegének meghatározását és fizetésének módját,

    - a szolgáltatást igénybevevők rendszeres tájékoztatásával kapcsolatos kötelezettségeket,

    - a szolgáltatás ellátásának ellenőrzésével kapcsolatos módszereket,

    - a vállalkozási szerződés felmondásának lehetőségét.


A közszolgáltatás díja, kedvezmény

5. §


(1) A helyi közszolgáltatást a szolgáltató térítés ellenében végzi.

(2)(9) (12)   

(3) A szemétszállítási díjat a szolgáltató közli és szedi be. A jegyző köteles gondoskodni arról, hogy a rendelet hatálya alá tartozó magánszemélyek és gazdasági szervezetek felsorolását tartalmazó jegyzék elkészüljön és azt a Polgármesteri Hivatal a szolgáltató rendelkezésére bocsássa. Amennyiben a közszolgáltatási térítési díj alapját képező adatok tévesek, a kötelezett a polgármesterhez kifogással élhet.

(4) A térítési díj megfizetésével hátralékban lévő igénybevevőkkel szemben a behajtási eljárás kezdeményezése a szolgáltató feladata.

(5) (5)

(6) A közületek az igénybevett hulladéktároló edényzetek száma alapján fizetik a térítési díjat.

(7) (5) Az életveszély miatt üresen álló helyiségekért térítési díjat fizetni nem kell. Az életveszélyességről a jegyző ad igazolást. Ugyancsak nem kell díjat fizetni az önkormányzat által évente szervezett "lomtalanítási" szolgáltatás után.

(8) A kötelező igénybevételre el nem rendelt közszolgáltatások díjai szabad árformába tartoznak, így azok megállapítására a tevékenységet végző szolgáltató önállóan jogosult.

(9) (12)   Az önkormányzat a közszolgáltatási díj megfizetésével kapcsolatos kedvezményeket külön rendeletben szabályozza.


További szabályok


6. §


(1) Az új építésű épület tulajdonosa a használatbavételi engedély jogerőre emelkedését követő hó l-jétől köteles a szolgáltatást igénybevenni és annak díját megfizetni.  Ennek tényéről a polgármesteri hivatal értesíti a szolgáltatót.

(2) Épület elbontása esetén a bontási engedély jogerőre emelkedését követő hó 1-jétől szűnik meg a szemétszállítási díj fizetési kötelezettség. Ennek tényéről szintén a polgármesteri hivatal értesíti a szolgáltatót.

(3)  Ha az ingatlanon álló felépítményt lakás és vállalkozás céljára is használják, a szolgáltatást mindkét jogcím alapján igénybe kell venni, és kifizetni.

(4) (1) (5)

(5)  A szolgáltatást igénybevevő a szolgáltatást értintő, bármilyen adatában bekövetkezett változást 15 napon belül köteles a szolgáltatónak bejelenteni.

(6) (11) Használaton kívüli lakóingatlanok mentesülnek a szolgáltatási díj megfizetése alól. Használaton kívüli az a lakóingatlan, melyben sem állandó lakóhellyel, sem tartózkodási hellyel bejelentett személy nincs, és azt semmilyen módon nem hasznosítják.


A háztartási hulladék (szemét) elszállítása


7. §


(1) A térítés ellenében végzett háztartási hulladék (szemét) elszállítása, illetve az elszállítás igénybevétele kötelező. A település (2. számú mellékletben) meghatározott körzeteiből a szolgáltató a feltüntetett rendszerességgel és időpontban szállítja el az összegyűjtött, hulladéktároló edényben tárolt, s az ingatlan bejáratához kihelyezett szemetet. Amennyiben a hulladék elhelyezésére nem elegendő a hulladéktároló edény, a

közszolgáltatást igénybevevő által odahelyezett műanyagzsákot is köteles a szolgáltató elszállítani.

(2) Ahol a szolgáltató a terepviszonyok következtében nem tudja biztosítani a szemétszállító jármű ingatlan elé bejutását, gyűjtőkonténert helyez el.

(3) A gyűjtőkonténerekben összegyűjtött szemét elszállításáról a szolgáltató hetente, az időközben megtelt konténerekből pedig azonnal köteles gondoskodni.

(4) A közterületeken elhelyezhető konténerek helyét és mennyiségét a polgármester - a társhatóságok, lakóhelyi közösségek véleményének megismerése után - a szolgáltatóval köteles meghatározni (szükség szerint).

(5) A szolgáltató szemétszállító járművéhez igazodó szabványos hulladékgyűjtő vagy tároló- edény(ek) beszerzéséről, javításáról, pótlásáról, az ingatlan tulajdonosa részére történő átadásáról a szolgáltató, rendszeres tisztántartásáról és fertőtlenítéséről a közszolgáltatást igénybevevő köteles gondoskodni. A konténeres szemétszállító edények tisztántartása, fertőtlenítése, beszerzése, javítása, pótlása a szolgáltató feladata.

(6) A szemétszállító edények ürítését úgy kell végezni, hogy a környezetet ne szennyezze. Az ürítés során szétszóródott hulladékot a szolgáltatónak haladéktalanul össze kell takarítani és azt elszállítani.

(7) A közszolgáltatást igénybevevő köteles a megjelölt időben a tárolóedényeket úgy kihelyezni az ingatlan bejáratához, hogy azok a szolgáltató szállító járműveivel megközelíthetők legyenek, de se a gyalogos, se a közúti forgalmat ne akadályozzák.

(8) Szemétszállító edény csak a szemétszállításra kijelölt napokon helyezhető ki a közterületre.

(9) Amennyiben az edény műszaki állapota nem kielégítő, s ezt a szolgáltatást igénybevevő okozta (p. forró hamu beöntése, folyadék tárolása, nagy terjedelmű anyag beszorítása), vagy a szolgáltatást igénybevevő a fentiektől eltérő edényt használ, a szolgáltató a szolgáltatás elvégzését megtagadhatja.

(10) (5)

(11) A rendszeres szemétszállításba való bekapcsolás lehetőségéről, illetve azokon a területeken lakók felméréséről, ahol a szemétszállító járművel közlekedni nem lehet, - kérelmükre - a szolgáltató véleményének figyelembevételével a polgármester dönt.

(12) (5) Vállalatok, üzletek, nyílt árusítóhelyek kötelesek annyi szeméttároló edényt elhelyezni saját tevékenységi körzetükben, amennyi a tevékenységükhöz szükséges.


Egyéb, nem háztartási hulladék (szemét) elszállítása

8. §

(1) A háztartási hulladék (szemét) fogalmába nem tartozó hulladékanyagot a szeméttárolóba rakni   T I L O S !

(2) A nagyobb méretű berendezési és használati tárgyak (lom, bútor, ágy, ágybetét, háztartási berendezés és készülék...) összegyűjtéséről és elszállításáról (lomtalanítási akció) évente egy alkalommal az önkormányzat gondoskodik. A lomtalanítás pontos időpontjáról a lakosságot a helyben szokásos eszközökkel legalább 7 nappal előtte a szolgáltató tájékoztatni köteles.


WC-k (árnyékszékek, illemhelyek), szennyvíz kezelése


9. §.

(1.) Minden WC-t  ( árnyékszéket, illetve ) megfelelő műszaki állapotban és tisztán, bűzmentesen, rovar- és rágcsálómentesen kell tartani.

(2) A közintézményekben, üzemekben, vendéglátó- és egyéb szórakozóhelyeken és minden más nagyobb tömeg befogadására is alkalmas - nyilvános helyen az illemhelyek tisztántartására fokozott figyelmet kell fordítani.

Vízbekötéses illemhelyek előterében folyóvizes kézmosóberendezést kell fenntartani, WC papirt, szappant és törölközőt kell biztosítani.

(3) Az illemhelyek, latrinák ürgödrét, a szennyvíztározókat a szükséghez képest ki kell üríteni és tartalmát el kell szállíttatni az erre vonatkozó szabályok szigorú betertásával.

(4) A szállítást a közegészségügyi szabályok betartásával lehet végezni , a szennyvíz csak az engedélyezett helyre űríthető.

(5) Eldugulás vagy rongálódást okozó anyagot közcsatornába, víznyelő aknába szórni, vagy nyílt csapadékelvezető árokba kiönteni  T I L O S !

(6) Szennyvízet közterületre, magántulajdonbam lévő ingatlanra, ásott kútba engedni  T I L O S !


Ellenőrzés


10. § (5)


A hulladékgazdálkodási jogszabályok és hatósági előírások megtartását a környezetvédelmi felügyelőség ellenőrzi.


Záró rendelkezések


11. §


(1)(3)(5)

(2) (5) A köztisztasággal kapcsolatos

a) közegészségügyi előírások megtartásának rendszeres ellenőrzéséről a területileg illetékes tisztiorvos;

b) kötelezettségek teljesítésének ellenőrzéséről pedig – a közterület-felügyelet és az érdekelt szakhatóságok közreműködésével – a jegyző gondoskodik.

 (3) A rendeletben nem szabályozott kérdésekben az ÁNTSZ-től szakhatósági véleményt kell kérni.


12. §


(1) E rendelet a kihirdetése napján lép hatályba. Kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.

(2) E rendelet kihirdetésével egyidejűleg hatályát veszti Szigetszentmárton Község

Ökormányzati Képviselő-testületének 13/1992.(VI.1.) Önkormányzati sz. rendelete, valamint az ennek módosításáról szóló 1/1995.(I.9.), 13/1996.(XII.17.) és 16/1997.(XII.20.) Önkormányzati sz. rendeletei.

(3) A rendelet mellékletei:

1. A települési szilárd hulladék gyűjtésének és elszállításának díja.

2. A hulladékgyűjtésbe bevont területek felsorolása és a gyűjtés módozatai.

3. A köztisztasági közszolgáltatást végző vállalkozás adatai.

4. Az önkormányzat és a szolgáltató által megkötött szolgáltatási szerződés.

(4)(10) E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvnek való megfelelést szolgálja.



                Lerner Henrik s.k.                                     Billigné Varga Mónika s.k.                  

                     polgármester                                                        jegyző



(1)  15/1998. (XII.15.) Önk.sz. rendelettel módosítva. Hatálybalépés: 1999. január 1.

(2)  14/1999. (XII.14.) Önk. sz. rendelettel módosítva. Hatálybalépés: 2000. január 1.

(3)  5/2000.(IV.5.) Önk. sz. rendelettel módosítva. Hatálybalépés: 2000. április 7.

(4) 19/2000(XI.28) Önk.sz. rendelettel módosítva. Hatálybalépés 2001. január 1.

(5) 13/2001(IX.28) Önk.sz. rendelettel módosítva. Hatálybalépés 2001. szeptember 28.

(6)  18/2001(XII.18.) Önk.sz. rendelettel módosítva. Hatálybalépés 2002. január 1.

(7)   6/2002.(V.27.) Önk.sz. rendelettel módosítva. Hatálybalépés: a R. 5.§-a alapján

(8)   5/2002.(V.28.) Önk. sz. rendelettel módosítva.  Hatálybalépés : 2002. május 28.

(9)  13/2003.(XII.11.) Önk. sz rendelettel módosítva. Hatálybalépés: 2004. január 1.

(10)  11/2009.(IX.25.) Önk. sz rendelettel módosítva. Hatálybalépés: 2009. szeptember 25.

(11)  3/2012.(I.27.) Önk. rendelettel módosítva. Hatálybalépés: 2012. január 1.

(12)  8/2013.(VIII.28.) Önk. rendelettel módosítva. Hatálybalépés: 2013. augusztus 29.




A rendelet egységes szerkezetbe foglalva:


Szigetszentmárton, 2013. augusztus 30.



                                    Gécs Józsefné

                                         jegyző