Szigetszentmárton Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2023. (III. 1.) önkormányzati rendeletének indokolása

az önkormányzat 2023. évi költségvetéséről

Hatályos: 2023. 03. 02

Szigetszentmárton Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2023. (III. 1.) önkormányzati rendeletének indokolása

2023.03.02.
az önkormányzat 2023. évi költségvetéséről
Részletes indokolás
Az 1–10. §-hoz
Szigetszentmárton Község Önkormányzata
2023. évi költségvetési rendelettervezetének indokolása
2023. évi költségvetési rendeletünket a 2023.01.01-vel hatályos jogszabályok, illetve a 2022. évi gazdálkodás realizált adatai és áthúzódó és új feladatai figyelembevételével készítettük el.
Költségvetésünk tervezése a 4/2013.(I.11.) Kormányrendelet 15. számú mellékletében rögzített egységes rovatrend alapján történt, a kiemelt előirányzatok kimutatásával és megújult költségvetési mellékletekkel.
A Gesztenyés Óvodában az óvodapedagógusok, dajkák bére és járuléka továbbra is az ún. átlagbér alapú támogatás útján kerül finanszírozásra. 2023.01.01-től nem született módosítás a pedagógus bér emelését illetően, előirányzat növekedés a soros előlépések, a pótlékok százalékos emelkedése és a szakmai ágazati pótlék törvényi 20 %-os emelése miatt következett be. A pedagógusok munkáját közvetlenül segítő nem pedagógus munkakörben alkalmazott dolgozók (4 fő dajka, 1 fő pedagógus asszisztens) részére továbbra is a (szakmai) garantált minimumbér (296.400 Ft) 110 %-a (326.040 Ft) került tervezésre.
Egy álláshely szülési szabadság miatt megüresedett, de egy nyugdíjas óvónő felvételével a feladatellátás megoldódik 2023.08.31-ig. A négy gyermekcsoport működéséhez az elmúlt évekhez hasonlóan helyettesítési díj és csekély összegű jutalom tervezésére is sor került.
A Polgármesteri Hivatal működésének finanszírozása továbbra is az elismert köztisztviselői létszámtól (7,08 fő) függ, amely alig változik a 2013-ban megállapítotthoz képest. A Magyarország 2023. évi központi költségvetéséről szóló 2022. évi XXV. törvény (továbbiakban: Kvtv.) 65. § (6) bekezdése lehetőséget adott arra, hogy a helyi önkormányzat képviselő-testülete a 2023. évre vonatkozóan a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény (továbbiakban Kttv.) által meghatározottnál magasabb összegben határozza meg a köztisztviselői illetményalapot. A képviselő-testület 2021. novemberi ülésén megemelte az illetményalapot (80.000 Ft), ezért a 2023. évi köztisztviselői illetmények tervezése is ennek figyelembevételével történt, átlag 20 %-os illetményeltérítés lehetőségének biztosításával. Egy fő köztisztviselő 30. éves jubileumi jutalma illetve egy fő köztisztviselő visszamenőleges illetményrendezése került még tervezésre a Polgármesteri Hivatal 2023. évi költségvetésében.
Az Önkormányzati feladatellátás összetett és széles körű, kötelező feladatainak finanszírozása (óvodai nevelés, önkormányzati hivatal működtetése, közvilágítás, utak karbantartása, zöldterületek karbantartása, községgazdálkodás, lakásgazdálkodás, sportlétesítmény működtetése, közművelődési tevékenység, könyvtár működtetése, házi orvosi és ügyeleti ellátás, egészséges ivóvízellátás stb.) továbbra is központilag kerül kiszámításra, a szociális feladatok ellátásának finanszírozásával együtt az elfogadott Kvtv-ben foglaltak szerint.
Óvoda, iskola közétkeztetése továbbra is az önkormányzat feladata, de a feladatra állami támogatást nem mi, hanem a szolgáltató, mint költségvetési szerv igényelhet (iskola esetében a Ráckevei Városi Konyha, az óvoda esetében Szigetújfalu Önkormányzata). Ez azt jelenti, hogy a közétkeztetés, mint vásárolt szolgáltatás mind a bevételi, mind a kiadási oldalról kikerült költségvetésünkből. A melegítő konyhák üzemeltetése, fenntartása továbbra a mi feladatunk, azonban nem igényelhetünk rá állami támogatást. Az erre vonatkozó feladat-ellátási megállapodások 2017. februárjában kerültek aláírásra, amely szabályozta ezt az aránytalanságot valamilyen mértékben. 2022. évben kiderült, hogy a zárszámadás során már nem számolható el a részünkre finanszírozásként átutalt támogatási összeg, vagyis Ráckeve Város Önkormányzata nem tud elszámolni a napközi konyhánk részére igényelt állami támogatással. 2022. év végén új megállapodás született a két önkormányzat között, amely szerint Szigetszentmárton Önkormányzata folyamatosan számlázza a felmerült konyha kiadásokat, illetve 2023.01.01-től a kettő fő konyhalány átkerült a Ráckevei VIGI állományába. Ezért bérük és a munkaadói közteher már nem került tervezésre a költségvetésbe.
2021. évben nyert pályázati támogatások közül három MFP pályázat (óvodai játszótér felújítás, a Közösségi színtér fejlesztése és a Dunapart-felső út felújítása)2022. évben befejezésre került, pénzügyi elszámolásuk folyamatban van. Egy pályázatos beruházás húzódik át 2023. évre, a „Külterületi helyi közutak fejlesztése”, amely már folyamatban van, de befejezése 2023. évben lesz, 51,990 millió Ft összegben. Jelenleg 50%-a került finanszírozásra, amely a 2022.12.31-én képződött költségvetési maradvány felhalmozási részében van.
Az intézmények részére csekély összegű beruházási, felújítási előirányzatok kerültek tervezésre.
További beruházási, felújítási elképzelésekre fedezetet az általános tartalékba tervezett 6,674 millió Ft adhat.
Adóbevételeinket a 2020-2021. években kialakult COVID helyzet alaposan átszabta. Gépjárműadóbevételeink volumene teljes egészében elvonásra került, 2021.01.01. napjától nyilvántartása, behajtása is átkerült a NAV hatáskörébe. A tartózkodás utáni idegenforgalmi adó-bevételünk felére csökkent.
Legfőbb célunk továbbra is a fizetőképesség biztosítása, a rendelkezésünkre bocsátott állami támogatások és saját bevételek hatékony, célszerű, megfontolt felhasználása.
Fentiek figyelembevételével készült el 2023. évi költségvetésünk, amelynek részletes
indokolását az alábbiakban terjesztjük elő.
Bevételeink legnagyobb hányada állami támogatás, az elmúlt évhez képest jelentős emelkedés történt ezeken a rovatokon. Elsősorban az energia árak emelkedése miatt kaptunk többlettámogatást a közvilágításra, illetve az óvoda működésére, valamint a minimálbér és a garantált bérminimum növekedése miatt.
A NEAK támogatás a 2022.09.30-i óvoda, iskolai statisztikai létszámadatok függvényében kerül megállapításra.
Közfoglalkoztatást az előző évek sikertelensége miatt 2023. évben nem terveztünk.
Valójában sem a polgármesteri hivatalban, sem az óvodában nem keletkezik számottevő, tervezhető bevétel. Feladataikat az önkormányzat finanszírozása útján látják el. Saját bevétel a lakó és nem lakóingatlanok bérbeadásának, illetve vízi közművek vagyonkezelési díjainak előirányzataiból adódik. Ebben az évben valamennyi bérlakásunk után egész évre számolhatunk bérleti díjat. A művelődési házban kisebb mértékben terveztünk helyiségbérleti díjbevételt. A Tűzoltó Klub bérlete egész évben tervezhető, kisebb összegű bérleti díjjal. A Vodafone ZRT, a Becsenet KFT Víztorony bérleti díja és a Vodafone ZRT helyiség bérleti díja élő szerződés alapján szintén tervezhető, várható bevétel. A Digi TV-vel kötött szerződésünk a benne foglalt bérleti díjjal nem tud még realizálódni.
Fentieken túlmenően bevételként tervezhető 141,837 millió Ft 2022. évi költségvetési maradvány (B813 rovat).
A személyi juttatások és a munkaadót terhelő járulékok terén jelentős törvényi változások történtek, ezért a bérelőirányzatok jelentősen növekedtek minden intézményben.
A köztisztviselőink számára továbbra is kötelező biztosítani a Cafetéria keretet, amelynek összege nettó 200.000 Ft/fő/évben került megállapításra. 2023. évben sem tervezünk más béren kívüli juttatást.
Továbbra is lehetőség van a bankszámla vezetési díjak ellentételezésére szolgáló 1000 Ft/fő/hó költségtérítésre, amely csekély összege mellett is adóköteles jövedelem. Évek óta senki nem részesül kiegészítő bérkompenzációban.
Ebben a kiemelt előirányzatban jelentősebb előirányzatemelkedést a törvényben rögzített bérminimumok növekedése, kulturális ágazat 20 %-os béremelése okozott.
Ezen a kiemelt előirányzaton a fentieken túlmenően megbízási díj, munkába járás költségtérítése, szabadidő megváltás, jutalom, egyéb események repi keretének tervezése szerepel a rendszeres munkaszerződéseken alapuló alapilletmények, illetménykiegészítések, pótlékok pl. (vezetői pótlék, képzettségi pótlék, nemzetiségi pótlék, nyelvpótlék, kulturális pótlék, területi pótlék, ágazati, szakmai pótlékok) mellett az előirányzatokban.
A szociális hozzájárulás adó mértéke továbbra is 13 %.
Dologi kiadásaink tervezésekor legfőbb célunk volt a 2022. évi kiadási szint figyelembevétele, lehetőség szerinti bővítése, szükség szerinti szűkítése. 2023. évre kiemelkedő nagyságrendű és fontosságú dologi kiadásunk a Településrendezési terv (benne a HÉSZ felülvizsgálatával) szakmai hatóságokon történő megfeleltetése (9017 EFT), vízkár elhárítási terv (1016 EFT) kifizetése, valamint a szükséges fakivágások a strandon, játszótereken és a közterületen (665 EFt) emeli még a dologi kiadások előirányzatát a szokásos útkarbantartások, útjavítások mellett.
Miután külső működési hiány nem tervezhető, a rendelkezésünkre bocsátott állami támogatások és a saját bevételek volumene határt von a kiadási előirányzatok tervezésének.
Az Egyéb működési kiadások előirányzata tartalmazza a civilszervezetek és a feladatellátó szerződések szerinti társulások finanszírozásának előirányzatait (Családsegítő Társulás, DÖT, házi orvosi ügyelet finanszírozása stb.), valamint a bérlakásfelújítási alapot (31744 EFT) és az egyéb nem tervezett feladatokra létrehozott általános tartalékot (6674 EFT). A tartalék előirányzatában megjelenik a képviselő-testület tagjai által fel nem vett tiszteletdíj három évi volumene (5500 EFt),valamint a felhalmozási tartalékot, amely tartalmazza az ingatlan értékesítési bevételek volumenét illetve a Külterületi helyi közutak fejlesztésének első 50%-át.
A rendszeres szociális ellátások kifizetése, finanszírozása és nyilvántartása ebben az évben az előző évhez képest kissé változik. Lakhatási támogatást, köztemetést, temetési segélyt, átmeneti segélyeket és rendkívüli gyermekvédelmi támogatást tervezünk előirányzatainkban, amelynek alapja a 2022.12.31. év végén nyilvántartott állomány vagy előző évi tapasztalati adat. A szociális feladatok ellátására kapott állami támogatás(11543 e ft) további feladatok ellátására is fedezetet ad. Többek között a Bursa ösztöndíj pályázat vállalt önrészét (725 EFt), a Családsegítő Társulás feladatellátásának finanszírozási összegét (3000 EFt), valamint a bölcsődei finanszírozás (1000 e Ft) összegét.
Működési célra nyújtott támogatások alakulását rendeletünk 6. számú tájékoztató táblájában mutattuk ki.
A civil szervezeteknek adott támogatások elszámolására, illetve elszámoltatására fokozottan figyelünk, a képviselő-testület által szabályozott módon bonyolítjuk.
A különböző társulásokkal szembeni finanszírozási kötelezettségeinket a társulási szerződések,
a társulási döntések, várható költségvetésük jelzett adatai, illetve tapasztalati adatok alapján terveztük.
A felhalmozási bevételek és kiadások mérlegét költségvetési rendeletünk 2.2. számú melléklete, a működési bevételek és kiadások mérlegét költségvetési rendeletünk 2.1. számú melléklete mutatja be.
Továbbra is keressük további források, főleg állami pályázati pénzeszközök bevonását kiadásaink fedezetére.
Az előző évekhez hasonlóan a települési önkormányzat továbbra is biztosítja a Szigetszentmártoni Német Nemzetiségi Önkormányzat működési feltételeit és térítésmentes pénzügyi- számviteli szolgáltatást nyújt, biztosítva gazdálkodásuk teljesen elkülönült nyilvántartását. Mindez törvényi kötelezettsége a helyi önkormányzatnak.
2023. évi költségvetési rendeletünk mellékleteiben az ÁHT, és Ávr. jogszabályokban kötelezően előírt mérlegszerű táblázatok, kimutatások adnak további tájékoztatást, összehasonlítást a költségvetésben tervezett adatokhoz.