Halásztelek Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2018(III.22.) önkormányzati rendelete
Halásztelek Város Önkormányzata Képviselő-testületének
Hatályos: 2018. 12. 01- 2020. 11. 09Halásztelek Város Önkormányzata Képviselő-testületének 4/2018(III.22.) önkormányzati rendelete
a pénzbeli és természetben nyújtható szociális ellátásokról
2018-12-01-tól 2020-11-09-ig
Halásztelek Város Önkormányzatának Képviselő-testülete (továbbiakban: Képviselő-testület) az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban: Szt.) 1.§ (2) bekezdésében, 10.§ (1) bekezdésében, a 26.§-ában, a 32. § (3) bekezdésében, a 45. §-ában, a 48.§ (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja.
I. FEJEZET
ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK
1. A RENDELET CÉLJA
1.§
A rendelet célja, hogy a szociálisan rászorult személyek, családok szociális biztonságának megteremtése és megőrzése érdekében meghatározza a természetbeni és pénzbeni ellátások helyi szabályait az egyes ellátási formák igénybevételének feltételeit, valamint a jogosultság érvényesítésének garanciáit.
2. A RENDELET HATÁLYA
2. §
A rendelet hatálya kiterjed az Szt. 3.§ (1)-(3) bekezdésében meghatározott azon személyekre, akik Halásztelek Városban bejelentett lakóhellyel, vagy tartózkodási hellyel rendelkeznek, továbbá a különös elbírálást igénylő esetben (pl.: életveszély) a városban ideiglenesen tartózkodó személyekre.
II. FEJEZET
ELJÁRÁSI RENDELKEZÉSEK
1. A KÉRELEM TARTALMI, FORMAI KÖVETELMÉNYEI
3.§
(1) A támogatási formák igénybevételére irányuló kérelmeket postai úton, vagy ügyfélszolgálati időben a Polgármesteri Hivatalban (továbbiakban: Hivatal) kell benyújtani, a Hivatal által e célra rendszeresített formanyomtatványon, jelen rendelet (1.sz.) melléklete.
- A kérelemnek tartalmaznia, illetve a kérelemhez mellékelni kell:
- a kérelmező személyi adatait, TAJ azonosító jelét,
- a kérelmezővel közös háztartásban élő, közeli hozzátartozók nevét és személyi adatait, valamint a hozzátartozói minőséget, TAJ azonosító jelét,
- a kérelmező és a vele egy háztartásban életvitelszerűen együtt lakó hozzátartozók jövedelemigazolását, igazolást a rendszeres pénzbeli ellátásokról,
- a 2.§ alá tartozó személyek esetében az ellátás igénylésének időpontjában érvényes tartózkodási engedélyt,
- nyilatkozatát, amelyben rögzíti, hogy az általa közölt adatok a valóságnak megfelelnek, és egyben hozzájárul az általa közölt adatainak leellenőrzéséhez,
- a lakóingatlannal nem rendelkező kérelmezők ingatlan használatának jogcímét igazoló lakáshasználati vagy lakásbérleti szerződést.
- A lakcím megállapítása szempontjából a személyi adat- és lakcímnyilvántartás adatai irányadók.
2. A DÖNTÉSHOZATAL
4. §
(1) A Képviselő-testület hatáskörébe tartozó kérelmek elbírálásáról a Szociális Bizottság dönt.
- A Szociális Bizottság döntése elleni fellebbezéseket a Polgármesteri Hivatalhoz kell benyújtani, amely gondoskodik a szükséges iratokkal együtt a fellebbezés Képviselő-testület elé terjesztéséről.
- A kérelemben és a jövedelemnyilatkozatban szereplő adatok, tények valódisága az eljárás során szükség esetén, az alábbiakkal ellenőrizhető:
- környezettanulmány elkészítése a kérelmező által megadott tartózkodási helyen,
- az ügyintéző adatszolgáltatást kérhet a helyi személyi adatait és lakcímét nyilvántartásból megkeresheti a gépjármű-nyilvántartót, jövedelemigazolást kiállító munkáltatót, Nemzeti Adó és Vámhivatalt, Magyar Államkincstárt, a Szigetszentmiklósi Járási Hivatal Foglalkoztatási Osztályát, Nyugdíjfolyósító Igazgatóságot, társhatóságot,
- munkanélküli státusz az illetékes Munkaügyi Központ határozatával igazolható,
- házasság felbontását, gyermektartásdíjat, bontóperi ítélettel, vagy a tartásdíj megállapítása, vagy végrehajtása iránti eljárás megindításáról kiállított igazolással kell bizonyítani, amennyiben a tartásdíjról a szülők egyezséget kötöttek, az erről szóló nyilatkozat is elfogadható,
- 16. életévét betöltött kérelmező tanulói, hallgatói jogviszonya iskolalátogatási igazolással igazolandó,
(4) A rendeletben szabályozott szociális ellátásra nem jogosult az, akinek
- családja egynél több lakóingatlannal rendelkezik,
- családja a Szt. 4. § (1) bekezdés b) pontjában meghatározott értéknél nagyobb értékű vagyonnal rendelkezik.
(5) E rendelet alkalmazásában a gyermekét egyedül nevelő szülő egyedülállóságát:
- amennyiben a gyermek (gyermekek) házasságból született (születtek), a válást és a gyermek elhelyezését bizonyító jogerős bírósági ítélet bemutatásával köteles igazolni, illetve,
b) amennyiben a szülők házasságban, de külön háztartásban vagy élettársi kapcsolatban éltek, de az már megszakadt - a gyermek(ek) szülői felügyeletének gyakorlása, illetve a gyermektartásdíj megfizetésére vállalt kötelezettség tekintetében gyámhatósági határozat, jogerős bírósági ítélet vagy közokiratba foglalt kötelezettségvállaló nyilatkozat bemutatásával köteles igazolni.
- Települési támogatás esetén a megállapított támogatás felhasználásának elszámolása egyedi elbírálás alapján előírható.
3. ELLÁTÁSOK KIFIZETÉSE
5. §
A megállapított pénzbeli ellátások és támogatások kifizetése a határozatban foglaltak szerint történhet pénztári, postai kifizetéssel vagy bankszámlára utalással.
4. JOGOSULATLANUL IGÉNYBE VETT ELLÁTÁS MEGTÉRÍTÉSE
6.§
(1) A rendszeresen folyósított pénzellátás esetén, a támogatásban részesülő a támogatás alapjául szolgáló körülményekben bekövetkezett változásokat 15 napon belül köteles bejelenteni a szociális ügyintézőnek.
(2) Az Szt. 48.§-a (4) bekezdésében foglaltak alkalmazása során különös méltánylást érdemlő körülmény, ha megtérítésre kötelezett személy családjában az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át, egyedül élő személy esetében 300 %-át nem éri el.
(3) Az a személy, aki a visszatérítési kötelezettségnek nem tett eleget, a tartozás fennállása alatt – kivéve, ha az engedélyezett részletfizetési kötelezettségét teljesíti – de legfeljebb a visszatérítésre megállapított határidő időtartama alatt települési támogatásban, rendkívüli települési támogatásban nem részesülhet.
III. FEJEZET
1. TELEPÜLÉSI TÁMOGATÁS
7. §
(1) Települési támogatásként az egészségi állapot megőrzését jelentő szolgáltatások költségeihez való hozzájárulás állapítható meg annak a személynek,
a) aki közgyógyellátási igazolványra nem jogosult és
b) családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregégi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300 %-át, valamint havonta az igazoltan rendszeresen szedett gyógyszer kiadása, vagy gyógyászati segédeszköz beszerzésének költsége meghaladja a család egy főre jutó jövedelmének 15%-át.
(2) Az (1) bekezdés szerinti települési támogatás a kérelem benyújtását követő hónap első napjától egy éves időtartamra állapítható meg, összege havi 2.500,- Ft.
(3) Települési támogatásként a lakhatás elősegítése érdekében 50%-os szemétszállítási díjkedvezmény állapítható meg szociális rászorultság alapján annak az egyedül élő nyugellátásban és egyéb nyugdíjszerű rendszeres ellátásban részesülő, aki
a) saját nevére szóló szolgáltatási számlával rendelkezik,
b) nincs elmaradt tartozása a szolgáltató felé,
c) jövedelme a mindenkori öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 300%-át nem haladja meg.
(4)[1] Az Önkormányzat a szemétszállítást térítésmentesen biztosítja annak az egyedül élő, nyugellátásban részesülő halásztelki lakosnak, aki:
a) 90. évét betöltötte,
b) saját nevére szóló szolgáltatási számlával rendelkezik,
c) nincs elmaradt tartozása a szolgáltató felé.
(5) Nem állapítható meg szemétszállítási kedvezmény annak a kérelmezőnek,
a) aki ingatlanát bérbeadással hasznosítja,
b) akinek az ingatlanán életvitelszerűen más személy tartózkodik,
kivéve: kérelmező gondnoksága alá helyezett személy, fogyatékos, I-II. csoportú rokkant.
(6) A (3) bekezdés szerinti támogatás a kérelem benyújtását követő hónap első napjától a tárgyév december 31. napjáig állapítható meg, a megállapított támogatás összege a szolgáltatást nyújtó gazdasági szervezetnek kerül átutalásra.
2. RENDKÍVÜLI TELEPÜLÉSI TÁMOGATÁS
8.§
- Rendkívüli települési támogatás állapítható meg elsősorban:
- létfenntartási gondokkal küzdő kérelmező részére,
- hosszan tartó betegség idejére,
- gyógyszer és gyógyászati segédeszköz beszerzésére, kórházi költség fedezésére,
- válsághelyzetben lévő várandós anya gyermekének megtartásához,
- a nevelésbe vett gyermek családjával való kapcsolattartásának, illetve a gyermek családba való visszakerülésének elősegítéséhez, egészségügyi ellátáshoz való hozzájárulásához;
- elemi kár, rendkívüli időjárás esetén, amennyiben a károsult biztosítással nem rendelkezik, vagy hathatós segítséget számára az azonnal kifizethető támogatás jelent.
- Az rendkívüli települési támogatás megállapítása kérelemre, vagy hivatalból történik.
- Rendkívüli települési támogatás pénzbeli és természetbeni ellátásként egyaránt nyújtható. Természetbeni ellátásként kell megállapítani, ha
- a kérelem erre irányul, vagy
- az ellátásban részesülő életvitele alapján indokolt és célravezetőbb.
- A természetben nyújtott támogatás formája lehet Erzsébet-utalvány, élelmiszer, és közüzemi díjhátralék rendezése.
9.§
(1) Rendkívüli települési támogatás állapítható meg pénzbeli formában amennyiben a családban az egy főre jutó jövedelem nem éri el az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át, egyedülálló esetén 200%-át.
- Ugyanazon családnak, illetve egyedülálló kérelmezőnek az évente legfeljebb három alkalommal adható rendkívüli települési támogatás összegének meghatározása egyedi elbírálással történik, amelynek együttes összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át nem haladhatja meg.
- A rendkívüli, létfenntartást veszélyeztető élethelyzetet minden esetben hitelt érdemlő módon igazolni szükséges (pl.: orvosi igazolás, recept, három hónapnál nem régebbi zárójelentés, közüzemi hátralékigazolás, közüzemi szolgáltató kikapcsolási értesítője).
10. §
(1) Rendkívüli települési támogatás állapítható meg pénzbeli ellátásként annak a jogosultnak, aki a meghalt személy eltemettetéséről gondoskodott annak ellenére, hogy arra nem volt köteles, vagy tartásra köteles hozzátartozó volt ugyan, de a temetési költségek viselése saját, illetve családja létfenntartását veszélyezteti, és
- családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 250%-át,
- egyedül élő személy esetében a jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 350%-át.
- A temetési költségek finanszírozására nem állapítható meg rendkívüli települési támogatás annak, aki a hadigondozásról szóló törvény alapján temetési hozzájárulásban részesül.
- Az (1) bekezdés szerint megállapított támogatás összege 15.000,- Ft, egyedül élő esetén 25.000,- Ft.
- A támogatás iránti kérelemhez csatolni kell a halotti anyakönyvi kivonatot és a temetés költségeiről szóló, a támogatást kérő vagy egy háztartásban élő családtagja nevére kiállított számlák eredeti példányát.
- Az (4) bekezdésben meghatározott számlákat a kérelmező részére vissza kell adni. A támogatás összegét – vagy a kérelem elutasításának tényét – illetve a határozat számát a számlákra rá kell vezetni.
11. §
Rendkívüli méltánylást érdemlő körülmények esetén a 10.§ (1) bekezdésben meghatározott egy főre jutó jövedelemtől, valamint a támogatás összegétől családonként évente egy alkalommal 50.000,- Ft erejéig el lehet térni.
IV. FEJEZET
TERMÉSZETBENI ELLÁTÁSOK
1.
SZILÁRD TÜZELŐANYAG TÁMOGATÁS
12. §
(1) A rendkívüli települési támogatás egyszeri fűtési támogatásként állapítható meg október 1. napjától március 31. napjáig terjedő időszakra annak a személynek, akinek családjában az egy főre jutó havi nettó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át, egyedül élő esetében a 200%-át nem haladja meg, akkor ha a jogosult kérelme erre irányul és nyilatkozata alapján csak szilárd tüzelőanyaggal biztosítja háztartása fűtését.
(2) A kérelmet a fűtési szezon kezdetét megelőző hónap első napjától (szeptember 1.), a fűtési szezon végét megelőző hónap utolsó napjáig (március 31.) lehet benyújtani.
(3) A szilárd tüzelőanyag – 5 q tűzifa – a fűtési szezonban egy alkalommal igényelhető, háztartásonként.
2.
Szépkorúak köszöntése
13. §
(1) Halásztelek Város Önkormányzata ajándékkal köszönti azt a Halásztelken bejelentett lakóhellyel rendelkező szépkorú magyar állampolgárt, aki szépkorúak jubileumi köszöntéséről 255/2008. (X. 21.) Korm. rendelet 1. §-ban meghatározott korbeli feltételeknek megfelel.
(2) Az ajándék virág, és élelmiszerjellegű ajándékcsomag összesen 10.000 Forint értékben.
(3) Az ajándék előkészítéséről és átadásáról a Jegyző és a Szociális Bizottság gondoskodik.
V. FEJEZET
SZOCIÁLPOLITIKAI KEREKASZTAL
14. §
(1) Az önkormányzat e rendeletben meghatározott feladatok megvalósulásának, végrehajtásának folyamatos figyelemmel kísérésére szociálpolitikai kerekasztalt hoz létre.
- A szociálpolitikai kerekasztal tagjai:
- Halásztelek Város Polgármestere
- Halásztelek Város Önkormányzatának Jegyzője
- Halásztelek Város Önkormányzat Szociális Bizottságának Elnöke
- Halásztelki Humánszolgáltató Központ képviselője
- Halásztelek Város Polgármesteri Hivatal szociális ügyintézője
- Nevelési-oktatási intézmények vezetői, gyermek és ifjúságvédelmi felelősei
- Háziorvosok, fogorvosok, védőnők
- A helyi nyugdíjas, mozgáskorlátozott és ifjúsági szervezetek képviselői
- Civil szervezetek vezetői, képviselői
- A kerekasztal vezetője Halásztelek Város Polgármestere.
- A kerekasztal évente legalább egy alkalommal ülésezik, az ülést Halásztelek Város Polgármestere hívja össze.
VII. FEJEZET
ZÁRÓ RENDELKEZÉS
15.§
E rendelet 2018. április 1. napján lép hatályba. Ezzel egyidejűleg hatályát veszti Halásztelek Város Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2015.(II.12.) önkormányzati rendelete.
Halásztelek, 2018. március 21.
Baloghné dr. Nagy Edit s.k. Szentgyörgyi József s.k.
jegyző polgármester
A rendelet kihirdetve:
Halásztelek, 2018. március 22.
Baloghné dr. Nagy Edit s.k.
címzetes főjegyző
Beiktatta a 17/2018.(XI.15.) önkormányzati rendelet 1. §-a. Hatályos: 2018. december 1. napjától