Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2006 (VI.2..) önkormányzati rendelete

Taksony Nagyközség közművelődéséről

Hatályos: 2006. 07. 01- 2020. 12. 16

Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2006 (VI.2..) önkormányzati rendelete

Taksony Nagyközség közművelődéséről1

2006.07.01.

Taksony Nagyközség Önkormányzata „A kulturális javak védelméről és a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és közművelődésről” szóló 1997. évi CXL. törvény alapján a nagyközség közművelődéséről a következő rendeletet alkotja:

I Fejezet

Általános rendelkezések

1. § Az önkormányzati rendeletalkotás célja: a helyi társadalom, a helyi közművelődés adott állapota, igényei és lehetőségei ismeretében meghatározni településünk közművelődési feladatait, törekvéseit.

A rendelet hatálya

2. § E rendelet hatálya kiterjed a helyi közművelődési tevékenység megvalósulásában résztvevőkre, az önkormányzat közművelődési intézményének fenntartójára és szerveire, az intézmény működtetőire, alkalmazottaira.

Alapelvek

3. § (1) Az önkormányzat a közművelődési tevékenység feltételeinek szabályozása során biztosítja Taksony polgárainak jogát

a) a kulturális örökség javainak megismerésére, a nemzeti, nemzetiségi önismeret formálása, a védelmükkel kapcsolatos ismeretek megszerzése érdekében;

b) a közművelődési intézmények szolgáltatásainak igénybevételére;

c) műveltségük gyarapítására, közművelődési jogaik érvényesítése céljából közösségek létrehozására.

(2) Taksony Nagyközség Önkormányzata kinyilvánítja, hogy a közművelődési tevékenységek támogatását közcélnak tartja. A közművelődést olyan értékhordozó közösségi tevékenységnek tekinti, amely a lakosság életminőségét javítja, ezért fontosnak tarja az önkormányzati feladatvállalást, a nagyközségi szintű közművelődési intézmény működtetését.

(3) Az önkormányzat közművelődési intézménye nem lehet elkötelezett egyetlen vallás, világnézet vagy politikai irányzat mellett sem. A közművelődési tevékenység során tilos bármilyen hátrányos megkülönböztetés, a törvényben és e rendeletben rögzített jogok megilletnek minden személyt különbségtétel nélkül.

II Fejezet

Az önkormányzat közművelődési feladatai

4. § (1) Az iskolarendszeren kívüli, öntevékeny, önképző, szakképző tanfolyamok, életminőséget és életesélyt javító tanulási, népfőiskolai lehetőségek megteremtése. Támogatja

a) a leszakadó rétegek segítését, az esélyegyenlőség megteremtését célzó közművelődési formákat,

b) a közép- és az idősebb korúakat az új technikákkal megismertető formákat,

c) a mindennapi életben való eligazodást, a mentális kultúrát, az önismeretet fejlesztő alkalmakat,

d) a speciális helyzetű népességcsoportok művelődési közösségeit és alkalmait.

(2) A település környezeti, szellemi, művészeti értékeinek, hagyományainak feltárása, megismertetése, a helyi művelődési szokások gondozása, gazdagítás. Támogatja

a) Taksony, a régió természeti, környezeti, kulturális, közösségi értékeinek közismertté tételét szolgáló tevékenységeket,

b) a helyi értékeket védő, gazdagító közművelődési formákat,

c) a kulturális élet eseményeit megörökítő dokumentumok gyűjtését, őrzését, közismertté tételét,

d) a helyi alkotások, a kreativitás, az alkotó emberek, a kimagasló tehetségek

népszerűsítését.

(3) Az egyetemes, a nemzeti, a nemzetiségi kultúra értékeinek megismertetése, gyarapítása, különös tekintettel a településen élő német nemzetiségi kultúrára és az ünnepekre. Támogatja

a) a település hagyományainak ápolását, a helytörténeti, honismereti tevékenység fejlesztését, a Tájház szerepének növelését,

b) a népművészeti, hagyományőrző közösségek életre hívását, működtetését, a kórusok, a tánccsoportok tevékenységét, a néptánccsoportok és a taksonyi zenekarok együttműködését,

c) a helyi társadalom kiemelkedő közösségei, személyiségei szerepének növelését,

d) az értékek bemutatásához helyi, regionális, országos, nemzetközi kulturális események szervezését,

e) színházi előadások, kiállítások, hangversenyek szervezését,

f) a településen élő cigány kisebbség kulturális törekvéseit,

g) a nagyközségi, nemzeti évfordulók közismertté tételét, a világi és egyházi ünnepekről való méltó megemlékezést.

(4) Az ismeretszerző, az amatőr alkotó művelődő közösségek tevékenységének támogatása. Biztosítja

a) az ismeretszerző, a képességfejlesztő körök szervezését,

b) a különböző művészeti ágak működéséhez a terek biztosítását, a település amatőr művészeti csoportjainak menedzselését, a kulturális piacon való megjelenésüket.

(5) A helyi társadalom kapcsolatrendszerének, közösségi életének, érdekérvényesítésének segítése. Támogatja

a) a gyerekek, az ifjúság kulturális életének fejlesztését, érdekérvényesítését, művelődési kezdeményezéseinek segítését,

b) a felnőtt lakosság közművelődési lehetőségeit, közösségi életét, az életkori csoportok kulturális kapcsolatainak gazdagítását,

c) a település civil közösségeit, művelődési szándékaikat, fórumait,

d) a helyi nyilvánosságot, a tájékoztatás fejlesztését, színvonalas, tárgyilagos kiadványok megjelentetését,

e) a szervezetek, a közösségek pályázati munkáját információk biztosításával, intézményi segítéssel,

f) az intézmények pályázatait önrész biztosításával, a sikeresen pályázó kollektívák, személyek anyagi, erkölcsi elismerésével.

(6) A különböző kultúrák közötti kapcsolatok kiépítésének és fenntartásának segítése. Ennek érdekében támogatja

a) a kulturális kapcsolatrendszerek építését a szakmai szervezetekkel, a kistérségi, a megyei, a regionális, az országos szintű szervezetekkel,

b) a kulturális kapcsolatok ápolását testvérközségeinkkel,

c) a kulturális-falusi turizmus fejlesztését, a nagyközség szellemi, épített és természeti értékeinek közreadásával,

d) az idegenforgalom fejlesztése érdekében a regionális, országos, és nemzetközi rendezvények szervezését, lebonyolítását.

(7) A szabadidő kulturális célú eltöltéséhez szükséges feltételek biztosítása. Támogatja a közösségi színtereken a művelődéshez, az alkotó tevékenység elősegítéséhez, a rekreációhoz megfelelő környezet, infrastruktúra és szakember biztosítását.

(8) Egyéb művelődési lehetőségek biztosítása. Támogatja

a) a kulturális információk gyűjtését, ezeknek a helyi újságban és a honlapon való megjelentetését,

b) a teleházban a számítógéppark szinten tartását, fejlesztését, a széles sávú technika működtetését,

c) az intézmények kihasználható kapacitásainak értékesítését.

III Fejezet

Az önkormányzat közművelődési feladatellátásának szervezeti keretei

5. § (1) Az önkormányzat közművelődési feladatait saját fenntartású közművelődési intézményén keresztül végzi. Ezért a képviselő-testülete továbbra is biztosítja a Petőfi Sándor Művelődési Ház és Könyvtár – benne a művelődési ház, a könyvtár és teleház, a tájház - részére a működéshez és feladatellátáshoz szükséges feltételeket.

(2) A közművelődési feladatok színvonalas megvalósítása nagyközségi érdek, a különböző szervezetek összehangolt tevékenységén kell alapulnia. Ezért a feladatok ellátásában részt vállalnak önkormányzati fenntartású oktatási-nevelési intézmények, valamint a művészeti iskolák.

(3) Az önkormányzat a nagyközség közművelődési intézménye által optimálisan el nem látható kötelező közművelődési feladat garantált szakszerű megvalósítására közművelődési megállapodást köthet a településen lévő tudományos, művészeti, közművelődési tevékenységet folytató közhasznú civil szervezetekkel, jogi személyekkel, magánszemélyekkel.

IV Fejezet

A közművelődési tevékenység finanszírozása

6. § (1) Az önkormányzat közművelődési feladataira előirányzott összeget a mindenkori költségvetési rendelet határozza meg, a lehetőségekhez mérten figyelembe véve az inflációból adódó költségnövekedéseket. A közművelődési finanszírozási rendszer alapja a feladattámogatás.

a) Az önkormányzat éves nagyközségi rendezvényei megvalósítására rendezvénykeretet hoz létre.

b) A közművelődési intézmény működtetési költségeit (bérköltségét és annak járulékait, energiaköltségét, közüzemi díjait, valamint az alapfeladatokra biztosított összeget) az éves költségvetésben meghatározottak szerint fedezi. Az éves költségvetési kereten túl évközben jelentkező célfeladatok ellátására külön pénzügyi keretet biztosít.

c) Az önkormányzat a nagyközségben közművelődési feladatokat ellátó civil szervezeteket pályázati alap létrehozásával is támogatja.

d) Az önkormányzat pályázati saját erő biztosításával támogathatja a közművelődési pályázatokon való részvételt az intézmények és a civil szervezetek esetében is.

V. Fejezet

Vegyes rendelkezés

A helyi közművelődés szakemberigénye

7 § Taksony Nagyközség Önkormányzata fontosnak tartja, hogy a közművelődési feladatokat képzett szakemberek lássák el, ezért a képviselő - testület biztosítja a közművelődési intézmény működéséhez szükséges – jogszabályokban meghatározott követelményeknek megfelelő – kellő számú szakember foglalkoztatását, támogatja szakirányú továbbképzésüket.

A közművelődési feladatokban együttműködő partnerek

8 § (1) A településen a közművelődés helyi, lakossági képviselete érdekében Közművelődési Tanács alakítható, amely a lakossági igények megjelenítésének, kulturális érdekérvényesítésének és a közművelődési tevékenységek önkéntes összehangolásának fóruma.

(2) A Közművelődési Tanács megalakulását követően, annak valamennyi adminisztratív tevékenységét a közművelődési intézmény látja el.

(3) Az önkormányzat a közművelődési feladatok ellátása során együttműködik a településen választott önkormányzatokkal, a kisebbségi önkormányzatokkal, az egyházakkal, a pénzügyi lehetőségeket gyarapító gazdasági szervezetekkel.

VI. Fejezet

Záró rendelkezések

9. § (1) A rendelet 2006. július 1-én lép hatályba.

(2) A rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Taksony Nagyközség Önkormányzat 17/2000. (XI. 7.) rendelete.

1

A rendelet a 2010. évi CXXX. törvény 12/B. §-a alapján hatályát vesztette 2006. július 2. napjával.