Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2016 (V.26.) önkormányzati rendelete
a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátásokról
Hatályos: 2017. 04. 01- 2018. 03. 31Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének 11/2016 (V.26.) önkormányzati rendelete
a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátásokról
2017-04-01-tól 2018-03-31-ig
Taksony Nagyközség Önkormányzat Képviselő-testületének
11/2016. (V.26.) önkormányzati rendelete
a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátásokról
Taksony Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testülete (továbbiakban: Képviselő-testület) – a Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésében biztosított jogkörében eljárva – a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (továbbiakban: Szt.) 56.§ (1), 59.§ (1) és 132. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a 29/1993.(II.17.) Korm. rendelet, valamint a 36/2007. (XII.22.) SZMM rendelet figyelembe vételével az alábbi rendeletet alkotja:
- FEJEZET
ÁLTALÁNOS RENDELKZÉSEK
- §
A rendelet hatálya kiterjed az Szt. 3.§- a szerinti személyekre, amennyiben Taksony Nagyközség közigazgatási területén lakcímmel rendelkeznek.
- §
- A személyes gondoskodást nyújtó ellátások keretében az önkormányzat az Szt. 57.§-a alapján szociális alapszolgáltatásként
- étkeztetést,
- házi segítségnyújtást,
- családsegítést biztosít.
- Az önkormányzat az alapszolgáltatásokat a Taksony Önkormányzat Szociális és Gyermekjóléti Szolgálaton keresztül biztosítja.
- FEJEZET
AZ ÖNKORMÁNYZAT ÁLTAL BIZTOSÍTOTT SZEMÉLYES GONDOSKODÁST NYÚJTÓ ALAPSZOLGÁLTATÁSOK
1. Étkeztetés
- §
- Étkeztetés keretében az Szt. 62.§ (1) bekezdés szerinti szociálisan rászorultakról az önkormányzat napi egyszeri meleg étkezés biztosításával gondoskodik.
- Az (1) bekezdés szerinti szociális rászorultság a személyes gondoskodást nyújtó ellátások esetén a 9/1999.(XI.24) SZCSM rendelet 22.§-ában foglalt iratokkal igazolható.
- Az ellátás módja az igénybevevő választása szerint lehet:
- étel elvitele önerőből,
- étkezés házhoz szállítással.
2. Házi segítségnyújtás
- §
- Az Szt 63.§-nak megfelelően házi segítségnyújtás keretében kell gondoskodni a külön jogszabály alapján megállapított gondozási szükséglettel rendelkező, és az ellátást igénylő személyről.
- A szolgáltatás iránti kérelem benyújtását követően a gondozási szükséglet vizsgálatát az intézményvezető végzi el.
3. Családsegítés
- §
- A feladat megvalósítása érdekében az önkormányzat krízishelyzetet érzékelő jelzőrendszert működtet.
- A szolgáltatás igénybevétele az Szt. 115.§ (1) c) alapján térítésmentes.
4. A személyes gondoskodást nyújtó ellátásokra vonatkozó eljárási szabályok
- §
- A személyes gondoskodást nyújtó ellátások igénybevétele az Szt. 93.§-a alapján önkéntes és az ellátást igénylő, illetve törvényes képviselője kérelmére, indítványára történik.
- Az étkeztetés, illetve házi segítségnyújtás biztosítására irányuló kérelmet a Taksony Önkormányzat Szociális és Gyermekjóléti Szolgálat intézményvezetője részére (továbbiakban: intézményvezető) kell benyújtani az erre rendszeresített nyomtatványon, aki megvizsgálja az ellátott jövedelmét.
- A személyes gondoskodás keretében biztosított ellátások tekintetében ingyenes ellátásban kell részesíteni az Szt. 114.§ (3) bekezdés alapján azt az ellátottat, aki jövedelemmel nem rendelkezik.
- Szociális alapszolgáltatások biztosítása esetén a szolgáltatást igénybe venni kívánó személy és az intézményvezető az ellátás biztosításának megkezdésekor megállapodást köt, mely tartalmazza az ellátott adatait, az igénybevett szolgáltatás megnevezését, tartalmát, a szolgáltatás nyújtásának kezdő időpontját és formáját, valamint a személyi térítési díj összegét. Amennyiben az intézményvezető a kérelmet elutasítja a döntésről a kérelmezőt írásban kell értesíteni.
- Az intézményvezető döntése ellen a Képviselő-testülethez lehet fordulni, az értesítés kézhezvételét követő 8 napon belül.
- A szociális szolgáltatásra való jogosultság elbírálásakor minden esetben környezettanulmányt kell végezni. A kérelmező kötelezhető arra, hogy nyilatkozzon jövedelemi és vagyoni viszonyairól, tartásra kötelezett hozzátartozóról és – ha rendelkezik ilyennel – eltartási, öröklési, gondozási, életjáradéki szerződéséről.
5. Intézményi térítési díj
- §
- A személyes gondoskodást nyújtó ellátásokért - ha jogszabály másként nem rendelkezik - térítési díjat kell fizetni, mely nem haladhatja meg a szolgáltatás önköltségét.
- Az ellátásért az Szt. 114.§ (2) bekezdés szerinti személy köteles személyi térítési díjat fizetni.
- Az intézményi térítés díját a fenntartó évente egyszer - április 1-jéig – felülvizsgálja.
- Az intézményi térítési díjakat a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.
6. Személyi térítési díj
- §
- A személyi térítési díj az ellátási igénylő által a szolgáltatásért ténylegesen kifizetett összeg, mely nem haladhatja meg a szolgáltatás önköltségét.
- A személyi térítési díj nem haladhatja meg az ellátást igénylő jövedelemének az Szt. 116.§ (3) bekezdés szerinti mértékét.
- A személyi térítési díj összegéről az intézményvezető a szolgáltatás igénybe vételének megkezdésekor kötött megállapodásban tájékoztatja a térítési díj fizetésére kötelezettet.
- Ha az igénylő a személyi térítési díj összegét vitatja, vagy annak csökkentését, illetve elengedését kéri, a Szociális és Népjóléti Bizottsághoz fordulhat, mely ez esetben dönt a személyi térítési díj összegéről.
- FEJEZET
SZOCIÁLPOLITIKAI KEREKASZTAL
- §
- Az önkormányzat e rendeletben és a szolgáltatási koncepcióban meghatározott feladatok megvalósulásának, végrehajtásának folyamatos figyelemmel kísérésére az Szt. 58/B.§ (2) bekezdése alapján szociálpolitikai kerekasztalt hoz létre.
- A szociálpolitikai kerekasztal tagjai:
- Taksony Nagyközség Polgármestere;
- Taksony Nagyközség Önkormányzatának Jegyzője;
- Taksony Nagyközség Önkormányzata Szociális és Népjóléti Bizottságának elnöke;
- Taksony Önkormányzat Szociális és Gyermekjóléti Szolgálat tagjai;
- gyermekvédelmi felelősök;
- védőnők;
- a mozgáskorlátozottak helyi szervezetének képviselője;
- a helyi Karitász csoport képviselője.
- A kerekasztal vezetője az önkormányzat polgármestere.
- A kerekasztal évente legalább egy alkalommal ülésezik, a polgármester hívja össze.
- FEJEZET
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK
- §
- Jelen rendelet 2016. július 1-jén lép hatályba.
- E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti a szociális gondoskodás helyi szabályairól szóló 3/2015. (II.26.) számú önkormányzati rendelet 22-29.§-a, valamint a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások intézményi térítési díjáról szóló 3/2013. (II.14.) számú rendelet.
/:Kreisz László:/ /: Dr. Micheller Anita:/
polgármester jegyző
A rendelet kihirdetése 2016. május 26-án megtörtént.
A rendelet egységes szerkezetbe foglalása 2017. március 31-én megtörtént.
/:Dr. Micheller Anita:/
jegyző
1. számú melléklet[1]
1. ÉTKEZTETÉS
Az étkeztetés (napi egyszeri meleg étel biztosítása) szolgáltatási önköltségi díja:
944 forint/nap.
Az étkeztetés (napi egyszeri meleg étel biztosítása) intézményi térítési díja:
Ha a szolgáltatást igénybe vevő személy rendszeres havi jövedelme:
- nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegét, 0 Ft.
- az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 101% - 150 %-a, 280 Ft;
- az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 151% - 200%-a, 400 Ft;
- az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 201% - 250%-a, 510 Ft;
- az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 251% - 350%-a, 620 Ft;
- az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 350%-át meghaladja, 700 Ft.
Az étel kiszállítása térítésmentes.
Személyi térítési díj megállapítása:
Az étkezésért fizetendő személyi térítési díj a napi személyi térítési díj és az adott hónapban igénybe vett étkezési napok szorzata. Az étkezésért fizetendő személyi térítési díj nem haladhatja meg a szolgáltatást igénybe vevő személy rendszeres havi jövedelmének 20%-át. Ha az étkeztetés mellett házi segítségnyújtásban is részesül az ellátott, akkor a személyi térítési díj a rendszeres havi jövedelem 30%-át nem lépheti túl.
2. HÁZI SEGÍTSÉGNYÚJTÁS
A házi segítségnyújtás szolgáltatási önköltségi díja:
3209 forint/óra
A házi segítségnyújtás intézményi térítési díja:
300 forint/óra
Személyi térítési díj megállapítása:
A házi segítségnyújtás térítési díja a szociális és a személyi gondozás térítési díjából tevődik össze. A házi segítségnyújtásban részesülő által havonta fizetendő személyi térítési díjat az óradíj és az adott hónapban a házi segítségnyújtás keretében elvégzett tevékenységekre fordított idő szorzata alapján kell kiszámítani.
A házi segítségnyújtásért fizetendő személyi térítési díj nem haladhatja meg a szolgáltatást igénybe vevő személy rendszeres havi jövedelmének 20%-át. Ha a házi segítségnyújtás mellett étkeztetésben is részesül az ellátott, akkor a személyi térítési díj a rendszeres havi jövedelem 30%át nem lépheti túl.