Taksony Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2023. (IV. 28.) önkormányzati rendelete

a magánerős lakossági útépítés szabályairól

Hatályos: 2023. 05. 01

Taksony Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2023. (IV. 28.) önkormányzati rendelete

a magánerős lakossági útépítés szabályairól

2023.05.01.

Taksony Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének a közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 31. §-ában kapott felhatalmazás alapján, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 2. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. A rendelet hatálya

1. § (1) A rendelet hatálya kiterjed Taksony nagyközség közigazgatási belterületén az önkormányzat törzsvagyonának részét képező közúthálózatra, a közút mentén ingatlantulajdonnal, földhasználati joggal, ipari-közlekedési-kereskedelmi vagy mezőgazdasági tevékenység céljára szolgáló telephellyel rendelkező magánszemélyekre, jogi személyekre vagy jogi személyiség nélküli gazdasági társaságokra (továbbiakban: a közút használatában érdekeltek).

(2) A közút használatában érdekelteknek tekinthető az a tulajdonos, akinek a telke, háza, vagy lakása előtt megépülő útcsatlakozásra nyílik a gépjármű tárolója, gyalogos, vagy személygépjármű forgalomra alkalmas kapubejárója.

(3) Az a közút használatában érdekelt, akinek a telke, háza, vagy lakás, illetve üdülőépülete, vagy más önálló rendeltetésű egysége két utcával határos és mindkét utcára gépjármű tárolóval, gyalogos, vagy személygépjármű forgalomra alkalmas kapubejáróval csatlakozik, az előbb megépülő út használatában tekintendő érdekeltnek.

(4) A fizetendő hozzájárulás egysége az ingatlan-nyilvántartásban önálló helyrajzi számmal rendelkező ingatlan; társasház esetén a társasházi külön albetétként nyilvántartott lakás és nem lakás céljára szolgáló helyiség. A társasházi külön lapon önálló ingatlanként nyilvántartott garázs után nem kell ismételten megfizetni az útépítési érdekeltségi hozzájárulást, ha annak tulajdonosa a társasházi külön lapon nyilvántartott lakás vagy más nem lakás céljára szolgáló helyiség tulajdona után már megfizette azt. Az útépítési együttműködésben az érdekeltek számát a fizetendő hozzájárulás egységéhez kell igazítani.

2. § (1) Magánerős lakossági útépítéshez önkormányzati támogatás csak lakóház, illetve annak építésére szolgáló telek megközelítését szolgáló út, útalap, és járda építéséhez, valamint útfelújításhoz adható.

(2) Vállalkozási alapon történő építési telekalakítások útépítéséhez önkormányzati támogatás nem adható.

3. § A lakossági kezdeményezés alapján megvalósuló útépítések önkormányzati támogatásának keretösszegét a Képviselő-testület által jóváhagyott éves költségvetés tartalmazza.

4. § (1) Az önkormányzati támogatással megvalósuló lakossági magánerős útépítéssel kapcsolatos szervezési, valamint az útépítési együttműködési megállapodással kapcsolatos szakmai előkészítési feladatokat a Taksonyi Polgármesteri Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) látja el.

(2) A határidőben meg nem fizetett útépítési érdekeltségi hozzájárulásokkal kapcsolatos ügyintézést a Hivatal Adócsoportja végzi.

2. Az útépítési együttműködés

5. § A közút használatában érdekelt természetes és jogi személyek és jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok (a továbbiakban: Érdekeltek), valamint a helyi önkormányzat az alapvetően helyi lakossági érdeket szolgáló közút építésére, felújítására, földút szilárd burkolattal való ellátására vagy felületi zárására, továbbá járdaépítésre (a továbbiakban: beruházás) együttműködhetnek, amennyiben az együttműködést az érdekeltek kétharmada kezdeményezi. Az együttműködés útépítési együttműködési megállapodással jön létre a helyi önkormányzat és az érdekeltek között, a 10. §-ban meghatározott tartalommal.

6. § (1) Az útépítési együttműködést bármely Érdekelt kezdeményezheti a Hivatal Műszaki Osztályán benyújtott kérelemmel.

(2) A kérelemnek tartalmazni kell az alábbiakat:

a) a kérelemmel érintett közút megnevezését, a beruházás műszaki tartalmát,

b) a kérelem tárgyát képező közút használatában érintett ingatlantulajdonosok legalább 2/3-ának a rendelet az 1. melléklete szerinti nyilatkozatát vállalt anyagi hozzájárulásuk mértékéről,

c) a kérelmező ingatlantulajdonosok által meghatalmazott kapcsolattartó nevét, levelezési címét, telefonszámát, e-mail címét.

(3) Az útépítési együttműködési szerződés megkötésére akkor kerülhet sor, amennyiben a beruházás megvalósításában érdekelt ingatlantulajdonosok legalább 2/3-nak aláírásával az együttműködési szándéknyilatkozat az Önkormányzathoz beérkezik és annak alapján a Képviselő-testület az együttműködéssel megvalósuló beruházást támogatja.

7. § (1) Az útépítési együttműködésre vonatkozó kezdeményezés az év során folyamatosan benyújtható.

(2) A benyújtott kezdeményezések elbírálása folyamatos, azt a benyújtás sorrendisége, a pénzügyi fedezet és a műszaki feltételek határozzák meg.

8. § (1) Az útépítési együttműködéssel kapcsolatos döntés meghozatala során tekintettel kell lenni arra, hogy a kivitelezési munka – az időjárási viszonyokra tekintettel – április 15. és november 15. között elvégezhető legyen.

(2) A lakossági magánerős útépítési kezdeményezés a Hivatal szakmai előkészítését követően a Pénzügyi, Településfejlesztési és Környezetvédelmi Bizottság javaslatával kerül a Képviselő-testület elé.

9. § (1) A Képviselő-testület az útépítési együttműködést mindenkor azon feltétel kikötésével támogathatja csak – amennyiben az útépítésben érdekeltek legalább 2/3-a együttműködési szándéknyilatkozatot terjeszt elő, amelyben vállalják a beruházás érdekében felmerülő összkiadás legalább 80%-ának közös megtérítését – ha a beruházás érdekében felmerülő összkiadás fennmaradó része fedezetként az önkormányzat költségvetésében biztosított. A beruházás ezen feltétel hiányában nem valósítható meg.

(2) Az építési engedély köteles beruházás érdekében felmerülő összkiadás számítása során az alábbi kiadásokat kell figyelembe venni:

a) a beruházás megvalósításához szükséges engedélyezési és kiviteli tervek költségét,

b) a beruházás megvalósításához szükséges engedélyezési eljárás díját,

c) a kivitelezési munkák teljes költségét, és

d) a lebonyolító, valamint a műszaki ellenőr díját.

(3) Nem építési engedély köteles beruházás esetén a (2) bekezdés c) és d) pontok szerinti kiadásokat kell figyelembe venni, valamint a beruházáshoz megvalósításához elkészült egyéb tervek költségét.

(4) A döntés során előnyben részesülnek azok az útépítés együttműködési kezdeményezések, amelyek:

a) nagyobb saját anyagi hozzájárulást vállalnak,

b) folyamatban lévő önkormányzati útépítéshez, útkorszerűsítéshez csatlakoznak.

(5) A Képviselő-testület határozata alapján a közút használatában érdekelt kezdeményezőkkel az együttműködési megállapodást a Polgármester köti meg.

10. § (1) Az együttműködési megállapodásban, mint szerződésben a felek megállapodnak abban, hogy

a) a beruházás megvalósításához szükséges tervek és engedélyek birtokában, azok kézhezvételét követő 15 napon belül köteles az Önkormányzat feltételes beszerzési/közbeszerzési eljárás lefolytatását kezdeményezni;

b) a beszerzési eljárás nyertesének kiválasztása az Önkormányzat joga és kötelezettsége, tekintettel a beszerzési eljárások szigorú rendjére;

c) eredménytelennek minősül a beszerzési eljárás és meghiúsultnak tekintik az útépítési együttműködést a felek, amennyiben a rendelkezésére álló anyagi fedezet összege nem elegendő az értékelés alapján legkedvezőbb ajánlatot tett ajánlattevővel az útépítési kivitelezési szerződés megkötéséhez és a beruházási összköltség finanszírozására, kivéve, ha az építési vállalkozó ajánlatának fenntartása alatt a pótlólagos fedezet biztosításáról az Önkormányzat és az együttműködési megállapodást megkötők megállapodnak;

d) eredményes beszerzési eljárás esetén az Önkormányzat 8 napon belül köteles tájékoztatni Érdekeltet a beruházás összegéről és a fizetendő önrész összegéről, amely tájékoztatást követő 30 napon belül Érdekelt köteles az önrész teljes összegét megfizetni, vagy a 11. § (1) bekezdés alapján, választása szerint, az önrész részletekben történő megfizetését megkezdeni.

e) a beruházás kivitelezésére irányuló építési vállalkozási szerződéskötésre csak akkor kerül sor az Önkormányzat és a kiválasztott kivitelező között, ha valamennyi érdekelt a vállalt érdekeltségi hozzájárulás fizetési kötelezettségének szerződésszerűen eleget tett;

f) amennyiben a beruházás kivitelezésére irányuló szerződéskötésre nem kerül sor, az együttműködési megállapodás hatálya megszűnik, az Önkormányzat nem köteles az együttműködési megállapodás alapján a beruházást megvalósítani, azonban köteles az érdekeltségi hozzájárulást teljesítő érdekeltek részére a meghiúsulást követő 15 napon belül átutalással a befizetett összeget kamatmentesen visszafizetni;

g) együttműködéssel megvalósuló beruházás eredményeként létrejövő vagyontárgy kizárólagos tulajdonosa az Önkormányzat, amelynek szakszerű és folyamatos karbantartása és üzemeltetése az Önkormányzat feladata.

(2) Az együttműködési megállapodásban minden más, az együttműködés és a beruházás vonatkozásban az Önkormányzat által lényegesnek minősített kérdés szabályozható.

11. § (1) Az útépítési együttműködési szerződés megkötését követően, az abban foglalt határidőig, az önkormányzat által kezelt magánerős út- és közműszámlára be kell fizetni a 10. § (1) bekezdés d) pontja szerinti lakossági hozzájárulás:

a) 25 %-át, amennyiben 1 éves határidővel – negyedévente egyenlő részletekben történő törlesztéssel – vállalja a teljes összeg kifizetését

b) 85 %-át, amennyiben egy összegben vállalja a teljes összeg kifizetését, ebben az esetben a fennmaradó 15 % befizetése alól mentesül.

c) 2,8 %-át, amennyiben a Szociális és Népjóléti Bizottság a 12. § (5) bekezdése alapján a 36 havi egyenlő részletben történő megfizetést engedélyezi.

(2) Amennyiben a közút használatában érdekelt ingatlantulajdonosok 2/3-a az együttműködési megállapodás alapján az önrészt vagy annak meghatározott részét a megállapodásban meg állapított határidőkben nem fizetik meg, úgy az útépítés, útfelújítás legalább 2 évig nem valósulhat meg.

3. Útépítési érdekeltségi hozzájárulás megfizetésére kötelezés

12. § (1) Ha az útépítési együttműködésben az érdekeltek több mint kétharmada részt vesz, az abban részt nem vevő, de a közút használatában érdekelt természetes és jogi személyt, jogi személyiség nélküli gazdasági társaságot a Képviselő-testület által átruházott hatáskörben a polgármester határozatban, a résztvevők által vállalt anyagi hozzájárulás mértékéig, útépítési érdekeltségi hozzájárulás megfizetésére kötelezi.

(2) Az (1) bekezdés szerinti útépítések esetén az útépítési érdekeltségi hozzájárulást azoknak a tulajdonosoknak kell megfizetnie, akik a kötelezettséget előíró határozat meghozatalának időpontjában az érintett ingatlan tulajdonosai. Közös tulajdon esetén a tulajdoni hányad arányában kell megfizetni a hozzájárulást.

(3) A (1) bekezdés szerinti érdekeltek hozzájárulásának kivetéséről – jelen rendelet keretei kötött – a képviselő-testület által a polgármesterre átruházott hatáskörben, a munkaterület átadást követő 15 napon belül a polgármester határozatban rendelkezik.

(4) A határozat rendelkező részének – jogszabályban foglaltakon túl – tartalmaznia kell:

a) a hozzájárulás összegét (több kötelezett esetén, fizetési kötelezettségük arányát),

b) felszólítást az útépítési érdekeltségi hozzájárulás megfizetésére kötelezett ingatlantulajdonos részére arra nézve, hogy a határozat véglegessé válásától számított harminc napon belül az útépítési érdekeltségi hozzájárulást fizesse meg,

c) a megvalósulás várható időpontját, költségét,

d) a befizetés elmulasztásának következményeit,

e) a hozzájárulással kapcsolatos egyéb lényeges körülményeket.

(5) A Képviselő-testület által átruházott hatáskörben a Népjóléti és Szociális Bizottság külön kérelemre a kötelezett szociális körülményeire tekintettel, az útépítési érdekeltségi hozzájárulás megfizetését legfeljebb 36 (harminchat) havi, egyenlő részletben engedélyezheti.

(6) A kérelmet a Szociális és Népjóléti Bizottsághoz kell benyújtani.

(7) A (5) bekezdésben meghatározott kedvezmény engedélyezésénél a Népjóléti és Szociális Bizottság az alábbi szempontok figyelembevételével dönt:

a) A fizetésre kötelezettel közös háztartásban élők 1 főre eső jövedelme nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj minimum 200 %-át, különös tekintettel, ha a fizetésre kötelezett

aa) öregségi, illetve rokkantsági nyugdíjban részesül

ab) gyermekét egyedül neveli

ac) 3 vagy több gyermek eltartásáról gondoskodik.

b) Egyszemélyes háztartás esetén a fizetésre kötelezett – amennyiben az ingatlan kizárólagos egyedüli használója - jövedelme nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj minimum 250 %-át.

(8) Jogi személyek, és jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok részére is engedélyezhető a (5) bekezdésben meghatározott kedvezmény, ha az érdekeltségi hozzájárulás egyösszegben történő megfizetése a pénzügyi és vagyoni viszonyaival arányban nem álló megterhelést jelentene. A kérelemhez csatolni szükséges az alábbiakat:

a) a kérelmező összes bankszámlája bankszámlakivonatait 3 hónapra visszamenőleg, amelyekből kitűnik, hogy a bankszámlákon huzamos idő óta és jelenleg sem áll rendelkezésre a hozzájárulás befizetéséhez szükséges összeg;

b) legutolsó, a számviteli törvény szerinti beszámolót, amelyből megállapítható, hogy nem képződött olyan összegű nyereség, mely fedezetül szolgálhatna a hozzájárulás megfizetéséhez, vagy az üzemi (üzleti) tevékenység eredménye negatív volt;

c) az arra vonatkozó nyilatkozatot, hogy tulajdonában semmilyen értékpapír nincs.

(9) A (1) bekezdés szerinti – az együttműködésben részt nem vevő – érdekelteknek a hozzájárulás késedelmes megfizetése esetén a Polgári Törvénykönyv szerinti késedelmi kamatot is meg kell fizetni.

4. Záró rendelkezések

13. § Ez a rendelet 2023. május 1-jén lép hatályba.

14. § E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Taksony Nagyközség Önkormányzata Képviselő-testületének a magánerős lakossági út- és járdaépítés szervezéséről és önkormányzati támogatási rendszeréről szóló 4/2009. (IV.2.) önkormányzati rendelete.