Csobánka Község Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2017 (X.27.) önkormányzati rendelete

a helyi közművelődési feladatok ellátásáról

Hatályos: 2017. 10. 28

Csobánka Község Önkormányzatának Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében, valamint Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdés 7. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 83/A. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, a következőket rendeli el:


1. A rendelet célja


1. §


Csobánka Község Önkormányzata közművelődési feladatellátással kapcsolatos célja

a) a község kulturális élete sokszínűségének megtartása, fejlesztése,

b) a kulturális hagyományok ápolása,

c) a lakosság művelődési igényeinek kielégítése,

d) a község kulturális kapcsolatrendszerének szélesítése,

e) új kulturális értékek létrehozásának támogatása az önkormányzat közművelődési feladatait, azok ellátási formáit, finanszírozásának formáját és mértékét.

2. A rendelet hatálya


2. §


A rendelet hatálya kiterjed Csobánka község területén megvalósuló közművelődési tevékenységben résztvevőkre, a település integrált közösségi és szolgáltató tér fenntartójára, működtetőjére és alkalmazottaira, továbbá a közművelődési jellegű alapellátások igénybevevőire, illetve e szolgáltatások felhasználóira.

3. A helyi közművelődési feladatok


3. §


(1) Csobánka Község Önkormányzatának kötelező feladata a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény (a továbbiakban: törvény) 76. §-ában foglaltak figyelembe vételével:

a) iskolarendszeren kívüli öntevékeny önképző, szakképző tanfolyamok, életminőséget és életesélyt javító tanulási, felnőttoktatási lehetőségek megteremtése,

b) a település környezeti, szellemi, művészeti értékeinek, hagyományainak feltárása, megismertetése, a helyi művelődési szokások gondozása, gazdagítása:

ba) megismerő folyamatokban segítség nyújtása a község lakói számára,

bb) a helyi művelődési szokások gondozása, gazdagítása, továbbfejlesztése, megőrzése,

bc) a település és a régió természeti, környezeti és kulturális közösségi értékeinek és azok állapotának, adottságainak közismertté tétele,

bd) a helyi információk cseréje,

be) a helyi értékeket védő, gazdagító összefogások ösztönzése, hatékonyságának segítése,

bf) a helytörténeti, települést megismertető kiállítások, művészeti napok, helyi ünnepek, műsorok, találkozások, ötletbörzék, fesztiválok, vetélkedők, a község életéhez tartozó nagyrendezvények szervezése,

bg) a helyi társadalom múltjában és jelenébe

n kiemelkedő egyének, művészek, közösségek tevékenységének méltatása, tekintélyének ismertté tétele, szerepük, lakosságra gyakorolt hatásuk növelése, munkájuk, művészetük támogatása.

c) az egyetemes, a nemzeti, a nemzetiségi és más kisebbségi kultúra értékeinek megismertetése, a megértés, a befogadás elősegítése, az ünnepek kultúrájának gondozása:

ca) a színházi előadások, hangversenyek, művészeti kiállítások kínálata, irodalmi estek, művészeti baráti körök szervezése,

cb) a népdal, néptánc és hagyományőrző közösség életre hívása, illetve működtetése, segítése, találkozók, fesztiválok rendezése,

cc)   a világi és egyházi ünnepek közismertté tétele,

cd) a különböző korosztályok eltérő szórakozási és közösségi igényeihez kulturált lehetőségek biztosítása,

d) az ismeretszerző, az amatőr alkotó, művelődő közösségek tevékenységének támogatása:

da) az amatőr művészeti csoportok, tanfolyamok, alkotó műhelyek, kézműves tevékenységek támogatása,

db) a kiemelkedő tehetségű helyi alkotók közismertté tétele, fejlődésük szakmai támogatásának biztosítása,

e) a helyi társadalom kapcsolatrendszerének, közösségi életének, érdekérvényesítésének segítése:

ea) az ifjúság érdekérvényesítési, önigazgatási, művelődési kezdeményezéseinek kiemelt gondozása,

eb) a helyi együttműködésekhez, szolidáris szándékokhoz a közművelődési intézmény igénybevételéhez közösségenként ingyenes lehetőség biztosítása,

f) a kultúrák közötti kapcsolatok kiépítésének és fenntartásának segítése:

fa) a közművelődés és a helyi művészeti élet mecénásaival együttműködés kialakítása,

fb) kapcsolat építése a közművelődés megyei, országos szervezeteivel,

g)  egyéb művelődési lehetőségek biztosítása.

(2) Csobánka Község Önkormányzata könyvtári ellátással kapcsolatos feladatai:

a) nyilvános könyvtári feladatok ellátása, mely feladatának az önkormányzat a megyei könyvtár szolgáltatásainak igénybevételére kötött megállapodással tesz eleget,

b) a könyvtári dokumentumok, a gyűjtemények folyamatos fejlesztése, feltárása, megőrzése, feldolgozása, gondozása, a felhasználók rendelkezésére bocsátása,

c) a könyvtári dokumentumok közvetlen és közvetett szolgáltatása, könyvtárközi kölcsönzés,

d) részvétel a könyvtárak közötti dokumentum és információcserében,

e) rendszeres tájékoztatás biztosítása az olvasóközönség számára a könyvtár dokumentumairól, azok elérhetőségéről, egyéb szolgáltatásairól,

f) gyermekkönyvtári, iskolakönyvtári szolgáltatások támogatása.

 4. Közművelődési feladatok ellátásnak módja, formái


4. §


(1) Csobánka Község Önkormányzata a kultúrával, közművelődéssel, annak támogatásával, valamint a nyilvános könyvtári ellátás biztosításával kapcsolatos feladatait a Baross Péter Közösségi Tér és Könyvtár feladat ellátási hely fenntartásával és működtetésével vagy közművelődési megállapodás megkötésével látja el.

(2)  A település közművelődési színterei:

a) elsődleges színtér: Baross Péter Közösségi Tér és Könyvtár épülete,

b) másodlagos színtér: a község területén működő óvoda és iskola (a fenntartóra való tekintet nélkül),

c) bevonható színterek: Római Katolikus Templom, Szerb Templom, Református Imaház, Sportpálya, Játszótér, Hét vezér Millenniumi Emlékpark, továbbá a Dumtsa Jenő Nemzetiségek Háza.

(3) Az önkormányzat a közművelődési feladatellátása során együttműködik a civil szervezetekkel, biztosítja, hogy a településen a lakosság önszerveződő közösségei megfelelő rendszerességgel és időtartamban vehessék igénybe a Béke út 4. szám alatti épületet, melynek használatát az önkormányzat által elfogadott Használati Szabályzat rögzíti.

(4) A Használati Szabályzat tartalmazza:

a) az épület használatára vonatkozó általános előírásokat,

b) a költségvetési támogatásban részesített, továbbá az önerős működésű csoportok, befogadott civil szerveződések tevékenységével és működtetésével kapcsolatos egységes rendező elveket,

c) a helyiségeinek bérbe adás útján történő hasznosítására vonatkozó szabályokat,

d) bérleti díj megállapítását, annak képzésnek rendjét.

(5) Az önkormányzat Éves Munkaterv és Közművelődési Program alapján szervezi a közművelődési feladatellátást, illetve a közösségi színtér működtetését. A tárgy évre vonatkozó éves munkaterv és közművelődési program, valamint a Használati Szabályzatban foglalt díjtételek minden év januári képviselő-testületi ülésre való elkészítéséért az önkormányzat által kinevezett közművelődési feladatokat ellátó közalkalmazott (a továbbiakban: közalkalmazott) felelős.

(6) Az éves munkatervben elfogadott közművelődési feladatok megvalósulásáról tárgy évet követő január hónap a közalkalmazott köteles a képviselőt-testületnek beszámolni. 

5. Közművelődési megállapodás


5. §


(1)  Csobánka Község Önkormányzata meghatározott közművelődési feladatok megvalósítására a törvény követelményeinek megfelelő jogi és természetes személyekkel közművelődési megállapodást köthet.

(2)  Azzal az intézménnyel lehet közművelődési megállapodást kötni, amelynek alapító okirata szerinti alaptevékenysége összefüggésbe hozható e rendeletben meghatározott feladatokkal és az intézmény munkatársai között van az erre vonatkozó jogszabályban meghatározott szakirányú felsőfokú végzettséggel rendelkező közművelődési szakember.

(3)   Jogi személlyel közművelődési megállapodást csak akkor lehet kötni, ha

a) legalább 5 éves közművelődési szakmai gyakorlattal rendelkezik,

b) köztartozásai nincsenek.

6. A közművelődés helyi lakossági képviselete


6. §


A közművelődés helyi, lakossági képviseletét a Közművelődési Kerekasztal biztosítja a törvény rendelkezéseinek figyelembe vételével.

7. A közművelődési feladatok


7. §


Az önkormányzat a közművelődéssel kapcsolatos kötelező feladatait az éves költségvetéséből finanszírozza. Ennek forrása a saját bevétele, a központi költségvetésből származó állami hozzájárulás, az elkülönített állami pénzalapokból és pályázati úton elnyerhető támogatás.

8. A helyi közművelődési szakemberigény


8. §


(1) Az önkormányzat a közművelődési szintér közművelődési feladatellátására főfoglalkozású, részfoglalkozású vagy megbízási díjas legalább középfokú szakirányú végzettséggel rendelkező szakember alkalmazását biztosítja. A községi könyvtári ellátás céljából az önkormányzat 2014. január 1. napjával a Pest Megyei Könyvtárral feladat ellátási szerződést kötött.   

(2) Az önkormányzat a közösség színtér folyamatos működtetésére kinevezett munkatársként közalkalmazottat foglalkoztat.

9. Záró rendelkezések


9. §


(1) E rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti a helyi közművelődési feladat ellátásról szóló 28/2013. (IX.17.) önkormányzati rendelet.