Kisoroszi Község Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2012. (IX. 28.) önkormányzati rendelete

a helyi rendeletek előkészítésében való társadalmi részvételről

Hatályos: 2012. 09. 29

Kisoroszi Község Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2012. (IX. 28.) önkormányzati rendelete

a helyi rendeletek előkészítésében való társadalmi részvételről

2012.09.29.

Kisoroszi Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi CXV. törvény 103/B. § -a alapján kapott felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja:

1. § (1) A társadalmi egyeztetés során biztosítani kell, hogy a véleményezési folyamatban a véleményeknek a lehető legszélesebb köre jelenjen meg.

(2) Az önkormányzati rendeletek előkészítése során biztosítani kell az egyeztetések átláthatóságát, azok minél teljesebb körű nyilvánosságát.

(3) A társadalmi egyeztetés során az abban részt vevők kölcsönösen együttműködve kötelesek eljárni.

2. § (1) Társadalmi egyeztetésre kell bocsátani a helyi önkormányzati rendelet tervezetét és indoklását (a továbbiakban együtt: tervezet).

(2) A tervezet társadalmi egyeztetésre bocsátását megelőzően a jegyző döntése alapján társadalmi egyeztetésre lehet bocsátani a tervezet koncepcióját is.

(3) Nem kell társadalmi egyeztetésre bocsátani:

a) a költségvetésről, annak módosításáról,

b) helyi adóról, annak módosításáról,

c) a költségvetés végrehajtásáról,

d) önkormányzat vagyonáról,

e) önkormányzat szervezeti és működési szabályzatáról,

f) az önkormányzati rendeletet módosító rendelet-tervezetet, ha az csak magasabb szintű jogszabály módosítása miatt szükséges rendelkezéseket tartalmaz,

g) a hivatal köztisztviselőinek közszolgálati jogviszonyával kapcsolatos rendeletek tervezeteit.

(4) Nem bocsátható társadalmi egyeztetésre a tervezet, koncepció, ha az egyeztetés Kisoroszi Község Önkormányzatának különösen fontos pénzügyi, természetvédelmi, környezetvédelmi vagy örökségvédelmi érdekeinek védelmét veszélyeztetné.

(5) Nem kell társadalmi egyeztetésre bocsátani az önkormányzati rendelet tervezetét, ha annak sürgős elfogadásához kiemelkedő közérdek fűződik.

(6) Kiemelkedő közérdek az olyan körülmény, amelynek bekövetkezése esetén az önkormányzatot jelentős anyagi hátrány érné.

3. § (1) A társadalmi egyeztetésre bocsátásáért, annak lefolytatásáért és a beérkezett vélemények feldolgozásáért az önkormányzati rendelet előkészítéséért a jegyző tartozik felelősséggel.

(2) Ha a közzétett önkormányzati rendelet tervezet más önkormányzati rendelet szakaszai több, mint egyötödének módosítására irányul, a módosítani kívánt hatályos normaszöveget az önkormányzat hirdetőtábláján a tervezett módosításokkal egységes szerkezetben, a tervezett módosításokat külön is megjelölve kell közzétenni.

4. § (1) A rendelet-tervezet társadalmi egyeztetésének formái

a) az Önkormányzat hivatalos hirdetőtábláján kifüggesztésre a Polgármesteri Hivatalba megküldött véleményezés

b) az előterjesztő által bevont személyek, szervezetek által történő véleményezés (a továbbiakban: társadalmi vita).

(2) A hirdetőtáblán a társadalmi egyeztetésre bocsátás céljából közzétett tervezetről, koncepcióról bárki véleményt nyilváníthat, amely véleményeket a Polgármesteri Hivatalba kell megküldeni.

(3) A Képviselő-testület által tárgyalandó rendelet-tervezetet – a 2. § (3) bekezdésben foglalt kivétellel – a testületi ülést megelőző 2 héttel a Polgármesteri Hivatal hirdetőtábláján ki kell függeszteni és egyidejűleg felhívást kell közzétenni a társadalmi véleményezés lehetőségére, valamint annak naptár szerinti határidejére.

(4) A rendelet-tervezetek véleményezésére nyitva álló határidő a testületi ülést megelőző 7. nap 16.00 óra.

(5) A jogszabály előkészítéséért felelős személy mérlegeli a beérkezett véleményeket és azok értékelését az önkormányzati rendelet tervezettel együtt kell az illetékes szakbizottság, valamint a Képviselő-testület elé terjeszteni és ezzel egy időben kell közzétenni.

(6) A beérkezett vélemények tekintetében az előterjesztőt egyedi válaszadási kötelezettség nem terheli.

5. § (1) A társadalmi vitára bocsátás keretében az előterjesztő meghatározhatja, hogy melyik önszerveződő községi közösséggel javasolja a téma egyeztetését, valamint azt, hogy javasolja-e lakossági fórum tartását.

(2) Az (1) bekezdés szerint meghatározott szervezeteknek a rendelet-tervezetet úgy kell megküldeni, hogy a véleményezőknek legalább 7 nap álljon rendelkezésére álláspontjuk kialakítására.

6. § (1) Jelen rendelet a kihirdetést követő napon lép hatályba.

(2) A rendelet kihirdetéséről a jegyző– a helyben szokásos módon - gondoskodik.