Kisoroszi Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2015. (VII.13.) önkormányzati rendelete

a víziközmű-hálózatba történő utólagos bekötés szabályairól

Hatályos: 2015. 07. 13

Kisoroszi Község Önkormányzat Képviselő-testületének 10/2015. (VII.13.) önkormányzati rendelete

a víziközmű-hálózatba történő utólagos bekötés szabályairól

2015.07.13.

Kisoroszi Község Önkormányzata Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 143. § (4) bekezdés d) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, a víziközmű-szolgáltatásról szóló 2011. évi CCIX. törvény 55. § (1) és (2) bekezdése, valamint a közműves ivóvízellátásról és a közműves szennyvízelvezetésről szóló 38/1995. (IV.5.) Korm. rendelet rendelkezéseivel összhangban az alábbi rendeletet alkotja:

1. Általános rendelkezések

1. § (1) E rendelet tárgyi hatálya kiterjed Kisoroszi község közigazgatási területén a helyi építési szabályzat és szabályozási terv szerinti beépítésre szánt területen kialakításra kerülő telekhez kapcsolódó, a beépített területen kialakult, emberi tartózkodáshoz kötött, illetve ahol a bekötésre a fizikai lehetőség fennáll, ingatlanok ivóvízellátás, vagy szennyvízelvezető hálózatra történő utólagos, a beruházás befejezését követő közműcsatlakozására.

(2) E rendelet kiterjed az (1) bekezdés szerinti területen lévő ingatlan, érdekeltségi egység (a továbbiakban együtt: érdekeltségi egység) tulajdonosára, azon érdekeltségi egység kivételével, aki a szennyvízelvezető hálózatra történő utólagos csatlakozásért a hozzájárulás megfizetését igazolni tudja, valamint a víziközmű-hálózat üzemeltetőjére.

(3) E rendelet hatálya nem terjed ki a 38/1995. (IV. 5.) Korm. rendelet 4. § (2) bekezdésében meghatározott gazdálkodó szervezet által víziközmű-fejlesztési hozzájárulásra.

2. §

a) Társulat: azon víziközmű társulat, mely Kisoroszi község területén érdekeltségi területtel rendelkezik, az érdekeltségi területén az ivóvízellátó és szennyvízelvezető rendszert kiépítette és átadta az önkormányzatnak, vagy amely a kiépítéshez anyagi forrásokkal az önkormányzattal való megállapodás szerint hozzájárult.

b) Üzemeltető: az a gazdálkodó szervezet (Ptk. 685. § c) pont), amellyel az önkormányzat a víziközmű-hálózat üzemeltetésére szerződést köt.

c) Házi szennyvízhálózat: az ingatlanon keletkező szennyvíz összegyűjtését szolgáló és azt a szennyvízbekötő vezeték vagy a csatlakozó szennyvízhálózat végpontjához szállító szennyvízvezeték hálózat.

d) Érdekeltségi egység: a külön jogszabály szerinti egy helyrajzi számmal rendelkező ingatlan vagy önálló rendeletetési egység, amely egyben önálló szennyvíz elvezetési hely.

e) Önálló rendeletetési egység: meghatározott rendeletetés céljára önmagában alkalmas helyiség vagy helyiségcsoport, amelynek a szabadból vagy az épületen belül közlekedőből nyíló önálló bejárata van.

f) Gazdálkodó szervezet: (Ptk. 685. § c) pont), az állami vállalat, az egyéb állami gazdálkodó szerv, a szövetkezet, a lakásszövetkezet, az európai szövetkezet, a gazdasági társaság, az európai részvénytársaság, az egyesülés, az európai gazdasági egyesülés, az európai területi együttműködési csoportosulás, az egyes jogi személyek vállalata, a leányvállalat, a vízgazdálkodási társulat, az erdőbirtokossági társulat, a végrehajtói iroda, az egyéni cég, továbbá az egyéni vállalkozó. Az állam, a helyi önkormányzat, a költségvetési szerv, az egyesület, a köztestület, valamint az alapítvány gazdálkodó tevékenységével összefüggő polgári jogi kapcsolataira is a gazdálkodó szervezetre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni, kivéve, ha a törvény e jogi személyekre eltérő rendelkezést tartalmaz;

g) Hozzájárulás: E rendelet alkalmazásában hozzájárulás alatt a közművesítési hozzájárulást, az érdekeltségi hozzájárulást és az utólagos közmű-csatlakozási hozzájárulást kell érteni.

h) Közművesítési hozzájárulás: az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 28. § (2) bekezdésében meghatározott fizetési kötelezettség.

i) Érdekeltségi hozzájárulás: a vízgazdálkodásról szóló 1995. évi LVII. törvény 35. § (3) bekezdésében meghatározott fizetési kötelezettség.

2. Az érdekeltségi egységek víziközmű-hálózatba való bekötésének szabályozása

3. § (1) Az érdekeltségi egység tulajdonosa, az 1. § (1) bekezdésében meghatározott víziközmű-hálózatba történő bekötésre/bekötésekre, a víziközmű-rendszer üzembe helyezésétől, vagy bővítésétől számított 1 éven belül kötelezett.

(2) Az érdekeltségi egység tulajdonosa érdekeltségi egységenként – jelen rendelet szabályai szerint – a szennyvízelvezető hálózatra történő utólagos csatlakozásért hozzájárulást köteles fizetni.

(3) Az utólagos csatlakozási hozzájárulás megfizetése alól mentes, aki korábban még nem kötött rá a szennyvízelvezető hálózatra és e rendelet hatályba lépésekor az adott érdekeltségi egység vonatkozásában a hozzájárulás megfizetését igazolni tudja.

(4) Az ivóvízellátást biztosító hálózatba történő bekötés az önkormányzat felé díjtalan.

3. A hozzájárulás megfizetésére vonatkozó szabályok

4. § (1) A szennyvízelvezető hálózat mentén fekvő érdekeltségi egységeknek a hálózatba történő bekötését az érdekeltségi egység tulajdonosa vagy egyéb érvényes jogcímen használója az Üzemeltetőnél kezdeményezheti.

(2) Az utólagos csatlakozási díj egy érdekeltségi egységre eső összege magánszemély esetén 100.000,- Ft, (azaz Egyszázezer forint), jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet esetén 200.000,- Ft (azaz Kettőszázezer forint), több érdekeltségi egységet alkotó ingatlan esetén egyedi elbírálás szerint. A díjak mértékét minden év november 30-ig - a következő évre vonatkozólag - a Képviselő-testület felülvizsgálja.

(3) Az Üzemeltető a benyújtott utólagos csatlakozási szándék bejelentéséről a jegyzőt értesíti. Amennyiben a (2) bekezdés szerinti hozzájárulást nem fizette meg, a jegyző az utólagos közmű-csatlakozási hozzájárulás mértékéről és a megfizetés módjáról a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény szerinti eljárás során határozatban dönt.

(4) A csatlakozási díj mértékét az érdekeltségi egységre eső egységnyi összegnek és az érdekeltségi egységek számának szorzata adja. Lakossági fogyasztó esetében az ingatlan-nyilvántartásban önálló helyrajzi számon vagy külön tulajdoni lapon, illetve egyéb módon nyilvántartott lakáshasználat, lakóház vagy beépítetlen építési telek (mely a településrendezési terv szerint lakóház beépítésre alkalmas), illetve önálló szennyvíz elvezetési hely: 1 érdekeltségi egység.

(5) Az Üzemeltető az érdekeltségi egységnek a szennyvízhálózatba történő bekötéséhez az utólagos közmű-csatlakozási hozzájárulás befizetésének igazolását követően elvi hozzájárulását adja.

4. Kedvezmények, mentességek

5. § (1) Az önkormányzati és önkormányzati alapfeladatot ellátó gazdálkodó szervezet tulajdonában lévő ingatlanok közműhálózatra történő rácsatlakozása után nem kell közműfejlesztési hozzájárulást fizetni.

(2) Méltányosságból a jegyző legfeljebb 10 havi kamatmentes részletfizetést engedélyezhet a kötelezett írásbeli kérelmére.

(3) Ha az ügyfél tulajdonos a bekötés kezdeményezésével egyidejűleg nyilatkozik arról, hogy a csatlakozási díjat egy összegben, a határozat jogerőre emelkedését követő 15 napon belül megfizeti, akkor az érdekeltségi egység csatlakozási díjaként a 4. § (2) bekezdésben meghatározott összeg 10 %-kal csökkentett összegét kell megfizetni.

5. Záró rendelkezések

6. § (1) A rendelet a kihirdetésének napján lép hatályba.

(2) A rendelet kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.