Szigetmonostor Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2020. (II. 14.) önkormányzati rendelete

Szigetmonostor község 2020.évi költségvetéséről és gazdálkodással összefüggő egyes feladatokról

Hatályos: 2020. 02. 15- 2021. 05. 31

Szigetmonostor Község Önkormányzata Képviselő-testületének 2/2020. (II. 14.) önkormányzati rendelete

Szigetmonostor község 2020.évi költségvetéséről és gazdálkodással összefüggő egyes feladatokról

2020.02.15.

Szigetmonostor Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32.cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében az Alaptörvény 32.cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva és az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 109. § (6) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

A rendelet hatálya

1. § A rendelet hatálya a Képviselő-testületre, az Önkormányzatra és az Önkormányzat által irányított költségvetési szervekre terjed ki.

A költségvetés 2020.évi kiadásainak és bevételeinek főösszege, többlet mértéke és felhasználásának módja

2. § A Képviselő-testülete Szigetmonostor Község Önkormányzatának 2020.évi

költségvetési bevételét 1.243.619.083,-Ft főösszeggel
költségvetés i kiadását 1.243.619.083,- Ft főösszeggel
egyenlegét egyensúlyban állapítja meg.

4. § A Képviselő-testület az előre nem látható kiadások vagy bevételi kiesések fedezetére általános tartalékot állapít meg 41.573.673,-Ft összeggel, amely felett a Képviselő-testület rendelkezik.

5. § A Képviselő-testület a bevételi előirányzatok közt szereplő felhasználási kötöttséggel járó normatív támogatásokból az intézményeket illető részeket az általa irányított intézmények részére maradéktalanul biztosítja.

A 2020. évi költségvetés végrehajtásának szabályai

6. §

1. A Képviselő-testület az Önkormányzati költségvetési intézmények elemi költségvetésnek összeállításhoz
- a részletes bevételiés kiadási előirányzatokat 2-13.sz. melléklet szerint,
- az engedélyezett létszámot és annak összetételét a 14.sz. melléklet alapján rendeli el.
2. A költségvetés végrehajtása során a rendelet alá tartozó szervek az árubeszerzéseik, építési beruházásaik és a szolgáltatások megrendelése során kötelesek a Közbeszerzési törvény és az Önkormányzat Beszerzési Szabályzata előírásait alkalmazni.
3. A Képviselő-testület a költségvetési szervek nem rendszeres személyi juttatásai körében tervezhető jutalom előirányzatára eredeti előirányzatot nem határoz meg.
4. A Képviselő-testület a Magyarország 2020.évi központi költségvetéséről szóló 2019.évi LXXI.törvény (a továbbiakban: Ktv.) 58. § 4) bekezdése szerint a munkáltatót terhelő közterheket is magában foglaló 200eFt éves cafetéria keretet határoz meg az Önkormányzat és intézményei irányítása alá tartozó foglalkoztatottak részére, beleértve a közcélú foglalkoztatottakat is.

7. § A Képviselő-testület úgy rendelkezik, hogy a költségvetési intézmények átvett pénzösszegeikből befolyó bevételi többletet szabadon felhasználhatják, de az Önkormányzati költségvetési intézményeknél a tervezett bevételek elmaradása nem vonja automatikusan maga után a költségvetési támogatás növekedését.

8. §

1. A Képviselő-testület úgy rendelkezik, hogy a költségvetési szerv vezetője köteles a gazdálkodás vitelét meghatározó szabályzatokat a mindenkori érvényes központi szabályozás alapján elkészíteni, a szükséges módosításokat átvezetni. A szabályozás hiányosságáért a felelősség a mindenkori intézményvezetőt terheli.
2. Az önállóan működő költségvetési szervek többletbevételük terhére csak a forrás képződés mértékének illetve ütemének figyelembevételével, és az intézmény biztonságos működésének szem előtt tartásával vállalhatnak kötelezettséget.
3. A Képviselő-testület úgy rendelkezik, hogy az intézményi pénzmaradvány elszámolás során az Önkormányzatot illeti meg:
- a végleges feladat elmaradás miatti összeg,
- a személyi jellegű kifizetésekre és a vonatkozó járulék összegére jutó megtakarítás

9. § Az átmeneti időszakra vonatkozó rendelkezések:

Az Áht. 25. § (3) alapján a Képviselő-testület az átmeneti gazdálkodásról rendeletet nem alkotott, ezért a Polgármester jogosult a helyi önkormányzatot megillető bevételek beszedésére és az előző évi kiadási előirányzatokon belül a kiadások arányos teljesítésére, amely gazdálkodásról, a polgármester beszámol a Képviselő-testület részére.

Az előirányzat gazdálkodással összefüggő feladatok

10. §

1. A Képviselő-testület az államháztartásról szóló 2011.évi CXCV.tv 35. § szerint a kiemelt előirányzatok és a kiemelt előirányzaton belüli rovatok között 5.000eFt összeghatárig az átcsoportosítás jogát a Polgármesterre ruházza:
(2) A Képviselő-testület a Mötv. 68. § (4) alapján felhatalmazza a Polgármestert esetenként 1.000eFt értékhatárig a forrásfelhasználásra. A Polgármester döntéséről 200eFt feletti forrásfelhasználás esetén tájékoztatja a Képviselő-testületet.
1. Az (1) bekezdésben meghatározott jogkör nem terjed ki az Önkormányzati társaságok támogatását tartalmazó előirányzat csoportok előirányzataira.
2. A költségvetési intézmény a saját hatáskörben végrehajtott előirányzat változtatásról első ízben 2020.07.30-ig köteles tájékoztatást adni az Önkormányzat jegyzőjének.
3. Az Önkormányzatot megillető –az országgyűlés, kormány, vagy költségvetési fejezet, elkülönített állami pénzalap által biztosított – pótelőirányzatról illetve zárolásról a Polgármester a Képviselő-testületet tájékoztatja.
4. A Polgármester a Képviselő-testület elé terjeszti a költségvetési rendelet módosítási javaslatát:
- ha az Országgyűlés Szigetmonostor Község Önkormányzatát érintő előirányzat zárolásról dönt, annak kihirdetését követően haladéktalanul,
- ha az Országgyűlés a Kormány, illetve valamely központi költségvetési fejezet vagy elkülönített állami pénzalap biztosít pótelőirányzatot, vagy a Képviselő-testület költségvetést érintő döntést hoz a változások a költségvetési rendeletben történő átvezetés céljából.
- Valamint költségvetési szerv számára a költségvetési beszámoló elfogadására nyitva álló határidőig tartandó Képviselő-testületi ülésre 2020.12.31-i hatállyal történő módosítással.

Támogatások felhasználásának szabályai

11. §

1. A Képviselő-testület felhatalmazza a Polgármestert, hogy az Önkormányzat előirányzat csoportjai között nevesített szervezetekkel az ott szereplő kiadási előirányzat mértékéig támogatási szerződést kössön.
2. A támogatás kérése során a kérelmező köteles a támogatás célját, összegét, és a támogatandó program megvalósítási helyére vonatkozó adatokat megadni. Az Áht. 55. § értelmében a rendeletben szereplő támogatások folyósítására megkötött megállapodásnak rögzíteni kell a cél szerinti felhasználásról történő beszámolási kötelezettséget, és az elszámolás legkésőbbi határidejét, 2021.01.31-ét. Az Önkormányzati támogatásban részesülő intézmény, társadalmi szervezet a Képviselő-testület döntése alapján kapott támogatás felhasználásáról a zárszámadás keretében köteles beszámolni. A nem cél szerinti felhasználás, vagy a számadási kötelezettség elmulasztása esetén a támogatott kizárja magát a következő támogatási lehetőségből.
3. Az átadott pénzeszközök célirányos felhasználásnak ellenőrzését a belső ellenőrzés a Polgármesteri Hivatalmunkatársainak közreműködésével végzi.

12. § Az Önkormányzat és az általa irányított költségvetési szervek házipénztárából a következő kiadások teljesíthetők készpénzben legfeljebb 250eFt-ig:

a) bérjellegű kifizetések

b) készpénzelőleg

c) postai kézbesítés

d) belföldi-külföldi kiküldetéseknél útiköltség térítések,

e) karbantartással, működtetéssel kapcsolatos kiadások,

f) készletbeszerzéssel kapcsolatos kiadások

g) reprezentáció,

h) jogszabályban meghatározott szociális vagy gyermekvédelmi pénzbeli ellátás,

i) utazási költségtérítés, bérlet,

j) természetes személy részére pénzbeli kártalanítás vagy kártérítés

k) élelmiszer ellátmány beszerzése,

l) ellátottak részére személyi térítési díj visszafizetése

m) ellátottak egyéb pénzbeli juttatása

Záró rendelkezések

13. § Ez a rendelet a kihirdetést követő napon lép hatályba, rendelkezéseit azonban 2020. január 1-től kell alkalmazni.