Szigetmonostor Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2022. (VIII. 25.) önkormányzati rendelete

a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátásokról

Hatályos: 2022. 09. 01

Szigetmonostor Község Önkormányzata Képviselő-testületének 13/2022. (VIII. 25.) önkormányzati rendelete

a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátásokról

2022.09.01.

Szigetmonostor Község Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (1) a) pontjában; a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 42. §‑ában; a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 92. § (1) bekezdésében kapott felhatalmazásával élve a következő rendeletet alkotja:

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. § (1) A rendelet célja, hogy Szigetmonostor községben megteremtse és megőrizze az alapvető szociális biztonságot, meghatározza az önkormányzat által nyújtott személyes gondoskodás formáit, szervezetét, az ellátásokra való jogosultság feltételeit, valamint érvényesítésének garanciáit.

(2) A rendelet célja továbbá, hogy megállapítsa azokat az alapvető szabályokat, amelyek szerint az önkormányzat segítséget nyújt az ellátottak törvényben foglalt jogainak és érdekeinek érvényesítéséhez, illetve gondoskodik az egyének veszélyeztetettségének megelőzéséről és megszüntetéséről.

2. § A rendelet hatálya kiterjed az Szt. 3. §‑a szerinti személyekre, amennyiben Szigetmonostor Község Önkormányzatának (a továbbiakban: Önkormányzat) közigazgatási területén lakcímmel rendelkeznek.

3. § A képviselő-testület az e rendeletben meghatározott szociális feladat- és hatásköröket a Szociális és Egészségügyi Bizottságra (a továbbiakban: Bizottság) ruházza át.

II. Fejezet

Általános szabályok

4. § (1) A szociális ellátásra való jogosultság fennállásának elbírálására, a jogosultat érintő jogok és kötelezettségek megállapítására, továbbá a hatósági ellenőrzésre (a továbbiakban: szociális igazgatási eljárás) az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény rendelkezéseit a Szt.-ben meghatározott eltérésekkel kell alkalmazni.

(2) A szociális ellátásra való jogosultság fennállásának megállapítása, az ellátások biztosítása, fenntartása és megszüntetése céljából a személyes szociális gondoskodásban részesülő személyről az ellátó intézmény, illetve a fenntartó vezet nyilvántartást, az Szt. adatkezelésre vonatkozó szabályai szerint.

5. § Hajléktalan személyek ügyében a szociális igazgatási eljárásra az a szociális hatáskört gyakorló szerv illetékes, melynek illetékességi területét a hajléktalan személy az ellátás igénybevételekor nyilatkozatában tartózkodási helyeként megjelölte.

6. § (1) A települési önkormányzat - külön eljárás, valamint hatáskörére és illetékességére tekintet nélkül - köteles az arra rászorulónak étkezést biztosítani, ha annak hiánya a rászoruló személy életét, testi épségét, egészségi állapotát veszélyezteti.

(2) A Polágmester külön eljárás keretében biztosíthat ellátást, ha valamely személy tekintetében azt tapasztalja, illetve arról szerez tudomást, hogy a személy nincs életét, testi épségét veszélyeztető helyzetben, de nagy valószínűséggel rászorul az általa biztosított ellátásra, illetve megfelel az ellátás biztosítási feltételeinek.

(3) A (2) bekezdés szerinti esetben a Szigetmonostori Polgármesteri Hivatal köteles:

a) az ellátást még nem kérelmező személy számára az ellátást kezdeményezni,

b) segítséget nyújtani az ellátás biztosításához szükséges kérelem, illetve egyéb dokumentumok kitöltésében, beszerzésében,

c) a beérkezett kérelmet 3 munkanapon belül elbírálni.

(4) Külön eljárás keretében az ellátást maximum 30 napig lehet nyújtani.

(5) Ugyanazon személy esetében külön eljárás keretében ellátást biztosítani csak egy alkalommal lehet.

7. § (1) Az e rendeletben szabályozott személyes gondoskodást nyújtó szolgáltatások megállapítására irányuló kérelmet az igénylő vagy törvényes képviselője a Szigetmonostori Polgármesteri Hivatalnak címezve írásban terjesztheti elő.

(2) A hiányosan előterjesztett kérelmek ügyében a hiánypótlási felhívást a kérelem beérkezésétől számított 15 napon belül meg kell tenni.

(3) A kérelmező vagyoni, jövedelmi viszonyainak igazolására valamennyi ellátási forma esetén a szociális hatáskört gyakorló szerv nyomtatványát kell alkalmazni.

(4) A szociális alapszolgáltatások személyi térítési díjának megállapításakor a kötelezett rendszeres havi jövedelme vehető figyelembe.

(5) Szociális étkeztetés esetén a kérelmet az e célra rendszeresített formanyomtatványon kell benyújtani.

8. § (1) A személyes gondoskodás keretében nyújtott ellátás megszüntetésének módjai:

a) az ellátás megállapítása feltétel bekövetkeztéig történt,

b) az ellátott az ellátást előzetes bejelentés nélkül tartósan (legalább 2 hétig) nem vette igénybe, s ezt utólag elfogadható módon nem mentette ki,

c) az ellátott magatartásával az ellátást lehetetlenné teszi vagy akadályozza,

d) az Szt. 100-102. § értelmében,

e) felmondással.

(2) A felmondásra az Szt. 100. § d) pontja szerint szabályokat kell alkalmazni.

(3) Az ellátást meg kell szüntetni, ha nem állnak fenn az adott ellátásra az Szt.-ben és a helyi rendeletben meghatározott igénybevételi feltételek.

9. § (1) A szociális ellátásban részesülő személy a jogosultság feltételeit érintő lényeges tények, körülmények megváltozásáról 15 napon belül köteles értesíteni az ellátást megállapító szervet.

(2) Feltételek hiányában vagy az Szt. megsértésével nyújtott szociális ellátást meg kell szüntetni. A szolgáltatási formát jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vevő személyt kötelezni kell a meg nem fizetett intézményi térítési díj teljes összegének megfizetésére.

(3) A (2) bekezdés szerinti térítési díjat a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény 6:47. § (2) bekezdésében meghatározott kamattal megemelt összegben kell megfizetni. Kamat csak a szociális ellátás jogosulatlan és rosszhiszemű igénybevétele és az erről való tudomásszerzés közötti időtartamra számítható fel.

III. Fejezet

Az önkormányzat által biztosított személyes gondoskodás formái

10. § A települési önkormányzat a személyes gondoskodás körében figyelembe véve az Szt. 86. § (1)-(2) bekezdése alapján kötelezően biztosítandó alábbi alapszolgáltatásokat biztosítja:

a) étkeztetés,

b) házi segítségnyújtás,

c) családsegítés

IV. Fejezet

Étkeztetés

11. § (1) Étkeztetés keretében azoknak a szociálisan rászorult személyeknek a legalább napi egyszeri meleg étellel való ellátásáról kell gondoskodni, akik azt önmaguk, illetve eltartottjaik részére tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani, különösen koruk, egészségi állapotuk, fogyatékosságuk, pszichiátriai betegségük, szenvedélybetegségük vagy hajléktalanságuk miatt.

(2) A fenntartó térítésmentesen biztosítja az étkeztetést azoknak, az e rendelet 2. §-a szerint meghatározott ellátottaknak, akiknek a jövedelme nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimum kétszeresét, azoknak, akik hajléktalanságuk miatt veszik igénybe a szolgáltatást, valamint a 90 év felettieknek.

(3) A szolgáltatásért fizetendő intézményi-, valamint személyi térítési díjat a rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.

(4) A személyi térítési díj összege önkormányzati intézmény esetén a fenntartó rendeletében foglaltak szerint, egyéb esetben a fenntartó döntése alapján csökkenthető, illetve elengedhető, amennyiben a kötelezett jövedelmi és vagyoni viszonyai ezt indokolttá teszik

(5) Az intézményi térítési díjat az Szt. 115. § (1) bekezdés alapján legkésőbb tárgyév április 1-ig meg kell állapítani.

(6) Az intézményi térítési díj év közbeni korrigálására az Szt. 115. § (1) bekezdését kell alkalmazni.

(7) Az intézményi térítési díjat - az Szt. 115. § (1) bekezdés szerint - úgy kell megállapítani, hogy az intézményi térítési díj összege ne haladja meg a szolgáltatási önköltséget.

(8) Az intézményi térítési díj megállapításakor a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások térítési díjáról szóló 29/1993. (II. 27.) Kormányrendelet 3. § (1) bekezdésében meghatározott vetítései alapokat kell alkalmazni.

12. § (1) A térítési díjra kötelezettek körére az Szt. 114. § (2) bekezdését kell alkalmazni.

(2) Az adott ellátás esetén a személyi térítési díjfizetési kötelezettség körülményeit az Szt. 119. § (1) bekezdése alapján kell meghatározni.

13. § (1) A térítési díj megfizetésének időpontja - a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások térítési díjáról szóló 29/1993. (II. 27.) Kormányrendelet 5. § (3) bekezdését és 31. § (1) bekezdését figyelembe véve - a tárgyhónapot követő hónap 20. napja.

(2) A térítési díj megfizetésével kapcsolatos további információkat az ellátásra vonatkozó megállapodásban kell rögzíteni. A fizetés történhez az átadott csekken vagy átutalással.

14. § (1) A térítési díj csökkentése, illetve elengedése iránti kérelmet a Bizottsághoz kell benyújtani.

(2) A Bizottság az Szt. 115. § (4) bekezdése figyelembevételével - a képviselő-testület által átruházott hatáskörében - határozatban dönt a térítési díj csökkentése, illetve elengedése iránti kérelmek ügyében.

(3) A bizottság az Szt. 114. § (3) bekezdésében meghatározott feltételek esetén a térítési díjat elengedi és a szolgáltatás ingyenesen biztosításáról dönt.

(4) A méltányosság gyakorlása során mérlegelni kell az ellátott

a) jövedelmi és vagyoni viszonyait,

b) életkorát,

c) egészségi állapotát, valamint

d) egyéb családi körülményeket.

(5) Rendkívüli méltánylást érdemlő körülmény különösen, ha a kérelmező

a) kiskorú gyermek tartásáról gondoskodik és önhibáján kívül nem tudja hátralékát rendezni,

b) egészségi állapota romlik,

c) hátralék meg nem fizetése miatt nem tudja igénybe venni az ellátást, amely ellátás elmaradása létfenntartását, életét veszélyezteti.

V. Fejezet

A megállapodás

15. § A Polgármester a szociális ellátás igénybevétele előtt írásban megállapodást köt az ellátást igénylővel vagy a törvényes képviselőjével.

16. § (1) A Polgármester a megállapodást:

a) az Szt. 94/C. § (3) bekezdés szerinti kötelező tartalmi elemek,

b) az Szt. és a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások térítési díjáról szóló 29/1993. (II. 27.) Kormányrendelet 2. § (5) bekezdése szerinti tartalmi elemek,

c) e rendeletben meghatározott előírások

alapján köti meg.

(2) A megállapodásban rögzíteni kell:

a) a térítési díj meg nem fizetése esetén a hátralék behajtására vonatkozó tájékoztatást,

b) valamint azt, hogy a térítési díjat milyen nevű és számlaszámú kedvezményezett nevére kell megfizetni.

VI. Fejezet

Az egyes ellátásokra vonatkozó különös szabályok

1. Étkeztetés

17. § Az önkormányzat a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működési feltételeiről szóló 1/2000. (I. 7.) SzCsM rendelet 20. § (1) bekezdés alapján az alábbi étkeztetési formát biztosítja: szociális konyha.

18. § (1) Az önkormányzat szociális alapszolgáltatás keretében az étkeztetést a Szigetmonostori Nyitnikék Óvoda és Konyha nevű, 2015 Szigetmonostor, Szabadság tér 5. című intézmény közreműködésével nyújtja.

(2) Az önkormányzat az étkeztetést az (1) bekezdésben meghatározott intézményből történő jogosult által elvitellel biztosítja.

(3) Az étkeztetés nyújtásának konkrét módját a vonatkozó megállapodásban kell meghatározni.

(4) Ha az ellátást betegség vagy bármilyen más ok miatt nem veszik igénybe, a távolmaradást haladéktalanul be kell jelenteni. A bejelentést a távolmaradást megelőző nap 12 óráig kell megtenni.

(5) A távolmaradás idejére jutó étkezési térítési díj fizetése alól a kötelezett csak akkor mentesül, ha a bejelentést a (4) bekezdésben rögzített határidőig megtette. A kötelezett bejelentését megteheti az élelmezésvezetőnek személyesen, telefonon, vagy e-mailben.

19. § (1) Az étkeztetés keretében azoknak a szociálisan rászorultaknak a legalább napi egyszeri meleg étkezéséről kell gondoskodni, akik megfelelnek az Szt. 62. § (1) bekezdésében meghatározott feltételeknek és jövedelmük nem haladja meg a 171 000 forintot.

(2) Az Szt. 62. § (1) bekezdése alkalmazásában szociálisan rászorult személy:

a) a kora miatt, ha betöltötte 65. életévét, vagy

b) az egészségi állapota miatt, korra tekintet nélkül, ha a háziorvos igazolja, hogy a betegség jellege miatt az érintett nem képes biztosítani a napi egyszeri meleg étkeztetést, vagy

c) a fogyatékosság és pszichiátriai betegsége miatt, ha a vonatkozó orvosi szakvélemények alapján igazolja, hogy a betegség jellege miatt az érintett nem képes biztosítani a napi egyszeri meleg étkeztetést, vagy

d) a szenvedélybetegsége miatt, ha a vonatkozó szakorvosi szakvélemények alapján igazolja, hogy a betegség jellege miatt az érintett nem képes biztosítani a napi egyszeri meleg étkeztetést, vagy

e) a hajléktalansága miatt, ha a személy lakóhelye az önkormányzat illetékességi területén van, vagy igazoltan nem rendelkezik bejelentett lakóhellyel.

(3) A betegségre tekintettel igényelt szociális étkeztetés esetében a kérelem mellé kötelezően csatolandó a háziorvos által kitöltött egészségi állapotra vonatkozó igazolás. A fogyatékosságra tekintettel igényelt szociális étkeztetés esetében a kérelem mellé kötelezően csatolandó a fogyatékosság jellege szerinti szakorvosi lelet. A pszichiátriai betegségre tekintettel igényelt szociális étkeztetés esetében a kérelem mellé kötelezően csatolandó pszichiáter vagy neurológus szakorvosi szakvéleményt. A szenvedélybetegségre tekintettel igényelt szociális étkeztetés esetében a kérelem mellé kötelezően csatolandó szakorvosának, kezelőorvosának szakvéleménye.

2. Házi segítségnyújtás

20. § (1) Az önkormányzat a házi segítségnyújtási alapszolgáltatást az Szt. 63. §-ában, valamint a személyes gondoskodást nyújtó szociális intézmények szakmai feladatairól és működésük feltételeiről szóló 1/2000. (I.7.) SzCsM rendelet 25-27. §-a alapján biztosítja.

(2) A házi segítségnyújtási szolgáltatást a Figyelj Rám Közhasznú Egyesület nevű és 2023 Dunabogdány, Kossuth Lajos út 93 című szolgáltatóval kötött szerződés keretében biztosítja.

3. Családsegítés

21. § (1) Az önkormányzat az Szt. 86. § (1) bekezdés a) pontja alapján biztosítja a családsegítési ellátást.

(2) Az ellátást biztosító - a családsegítés és gyermekjóléti szolgáltatást is ellátó szerv neve: Dunakanyari Család- és Gyermekjóléti Intézményfenntartó Társulás által fenntartott Dunakanyari Család- és Gyermekjóléti Intézmény, címe: 2000 Szentendre, Szentlászlói út 89.

(3) A (2) bekezdés szerinti szerv a családsegítés keretében ellátja az Szt. 64. § (4) bekezdés szerinti feladatokat.

VII. Fejezet

Egyéb rendelkezések

22. § A rendeletben nem szabályozott kérdésekben az Szt., valamint a végrehajtására kiadott kormányrendeletek és más felsőbb szintű jogszabályok rendelkezéseit kell alkalmazni.

23. § Az önkormányzat az Szt. 5. § (2) bekezdés, valamint a 9/1999. (XI. 24.) SzCsM rendelet 2. §-a szerinti tájékoztatási kötelezettségének elsősorban az önkormányzati honlapon történő közzététellel tesz eleget.

VIII. Fejezet

Záró rendelkezések

24. § Hatályát veszti Szigetmonostor Község Önkormányzata Képviselő-testületének a személyes gondoskodást nyújtó ellátásokról szóló 4/2021. (VI.10.) önkormányzati rendelete.