Göd Város Önkormányzat Képviselő-testületének 11/1999(IV.6.) önkormányzati rendelete

Az építészeti és természeti értékek helyi védelméről

Hatályos: 2014. 08. 27- 2017. 12. 20

Göd Város Önkormányzat 11/1999.(IV.06.) sz. Ök. rendelete

az építészeti és természeti értékek helyi védelméről


Göd Város Önkormányzat Képviselő-testülete a település területén lévő épített és természeti értékek védelmének biztosítására az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény 57.§ (3) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a műemlékek és természeti értékek védelmére vonatkozó törvények előírásaival, valamint ezen területek szakmai követelményeivel összhangban az alábbi rendeletet alkotja:

I.

Általános rendelkezések

1.§

(1) A rendelet hatálya az építészeti örökség mindazon elemére kiterjed, amely külön jogszabályok alapján nem áll védelem alatt és amelyet önkormányzati rendelet helyi települési, táji, természeti, építészeti, néprajzi, képző-, vagy iparművészeti, ipartörténeti, régészeti értékként védetté nyilvánít ( továbbiakban helyi védelem).

(2) A helyi védelem célja a településnek és környezetének, valamint az ott található értékes építészeti és természeti elemek jellegzetességének, hagyományos megjelenésének megőrzése.

(3) A helyi védelem tárgyát képezi mindaz az épített, vagy természeti érték (épület, építmény, utcarész, településrész, épületrész, építményrész, közterületen lévő szobor, emlékmű) melyet a Képviselő-testület építészeti, művészeti, néprajzi, településtörténeti, környezeti, esztétikai értéke miatt védelem alatt állónak minősít.

2.§

A helyi védelem fajtái

(1) A helyi védelem a település és környezetének egészére, vagy összefüggő részére (továbbiakban : helyi területi védelem), valamint egyes építményeire, ezek részleteire (továbbiakban: helyi egyedi védelem) terjedhet ki.

(2) A helyi területi védelem

a./ településszerkezet (utcahálózat, telekszerkezet, beépítési mód, az építési vonal, növényzet),

b./ településkép (külső településkép, belső településkép, utcakép),

c./ a település táji környezete ( a település megjelenése a tájban, hagyományos művelési mód, növényzet és természetes környezet)

d./ a településkarakter (a településszerkezet, a településkép elemei, formái, anyagai, színvilága együttesen) védelmére terjed ki.

(3) A helyi területi védelem a műemléki környezetet ( továbbiakban MK/ közvetlenül határoló terület, valamint a műemléki jelentőségű terület /MJT/ közvetlen környezetére is kiterjeszthető.

(4) A helyi egyedi védelem

a./ az építmény (épület és műtárgy) vagy ezek együttes egészére, vagy valamely részletére (anyaghasználat, szerkezet, színezés, stb,).

b./ az építményhez tartozó földrészletre és jellegzetes növényzetére,

c./ szobor, képzőművészeti alkotás, utcabútor védelmére

terjedhet ki.


II.

A helyi védelem irányítása

3. §

A helyi védelem irányítása a Képviselő-testület hatáskörébe tartozik. A helyi védelem szakigazgatási és hatósági feladatait a Jegyző látja el. A helyi védelmi munkához kérni kell a helyi társadalmi szervezetek közreműködő segítségét.

III.

Védetté nyilvánítási eljárás, védetté nyilvánítás megszüntetése

4.§

(1) Helyi területi és egyedi védelem alá helyezést vagy annak megszüntetését a helyi önkormányzat, illetve bármely a településen élő állampolgár vagy ott tevékenykedő jogi személy, civil szervezet kezdeményezhet. A helyi védetté nyilvánítás kezdeményezésére vagy annak megszüntetésre a helyi Önkormányzathoz kérelmet kell benyújtani.

„A védetté nyilvánításról a jegyző, illetve a polgármesteri hivatal szakirodájának javaslata alapján, az önkormányzat SZMSZ-ben meghatározott bizottságának javaslatának kikérése után a Képviselő-testület rendelettel dönt.” (*2)

(2) Az (1) bekezdésben említett kérelemnek tartalmaznia kell a védelem- vagy a megszüntetés rövid indokolását, a terület javasolt határát, pontos helyét (utca, házszám, helyrajzi szám,) a védett érték fotóját.

(3) A helyi védelem alá helyezés előkészítése során a helyi Önkormányzat értesíti:

a./ az ingatlannal rendelkezni jogosultakat,

b./ az első fokú építési hatóságot,

c./ az illetékes földhivatalt,

d./ területi védelem esetén az érintett közművek üzemeltetőit.

(4) A helyi védelem megszüntetése során a helyi védelem alá helyezésre vonatkozó rendelkezéseket megfelelően kell alkalmazni.

(5) A védett értékekről a Jegyző (*3) törzskönyvet vezet. A törzskönyvnek tartalmaznia kell:

- a védett érték megnevezését,

- pontos helyét (utca, helyrajzi szám),

- tulajdonosát, kezelőjét, használóját,

- a védelemre javaslatot tevő nevét,

- védett érték rendeltetését, és használatának módját

- helyszínrajzot,

- védettség 2.§ szerinti fajtáját,

- a védelem indokolását,

- a védett érték fotóját,

- a védelmet megállapító rendelet számát, időpontját.

(5) A védelemben részesítés vagy a védelem megszüntetésének tényét a helyben szokásos módon közzé kell tenni, s erről külön írásban értesíteni kell:

a./ az ingatlan, vagy a természeti érték tulajdonosát,

b./ a védetté nyilvánításra, ill. annak megszüntetésére javaslatot tevőt,

c./ az építésügyi hatóságot,

d./ helyi területvédelemben részesítés, vagy annak megszüntetése esetén az érdekeltek mellett értesíteni kell az érintett utak, közművek fenntartóit is.

(6) A helyi védelem tényét az Önkormányzatnak az ingatlan-nyilvántartásba be kell jegyeztetnie.

5.§

(1) A védelem alatt álló területet, építményt, vagy természeti értéket meg kell jelölni.

(2) A védett épületet táblával is meg kell jelölni a védettség elrendelésével egyidejűleg.

(3) A jelzés elhelyezéséről az Önkormányzat gondoskodik.

IV.

A védett épületek, területek hasznosítása, fenntartása

6.§


(1) A helyileg védett értékek fennmaradásának feltétele, megőrzésének módja elsősorban a rendeltetésnek megfelelő használat.

(2) Egyéb hasznosítás esetén törekedni kell közcélú felhasználásra.

(3) A használat a védett értéket nem veszélyeztetheti.

(4) Épületek esetén az épület állapotának megóvása elsősorban a tulajdonos feladata. A Védett területen, védett építményen reklámot, hirdető berendezést, vagy más, az építményen vagy attól különállóan előnytelenül megjelenő berendezést, vagy tárgyat elhelyezni nem lehet.

(5) A védett értékek tulajdonosa kérheti az értékek megóvása érdekében az Önkormányzat támogatását.

7.§

(1) Az első fokú építésügyi hatóság engedélye szükséges:

a./ a védett építmények külső, vagy belső felújítási, helyreállítási, átalakítási, bővítési, korszerűsítési, bontási, víz- és kertépítési, tájrendezési, vagy képző- és iparművészeti, restaurálási, továbbá a védett építmény jellegét és megjelenését bármely módon érintő egyéb munkálatok, illetve épületkutatás (falkutatás) végzéséhez,

b./ védett építmény igénybevételi, használati módjának megállapításához vagy megváltoztatásához.

(2) A védett épületek, területek (utcák, utcarészek) korszerűsítését, átalakítását, bővítését a védettség nem zárja ki, de az épület jellege nem változhat.

(3) Helyi védettség alatt álló épület, építményrész bontása statikai vélemény alapján kizárólag a felújításhoz szükséges mértékben engedélyezhető.

8.§

(1) Építési munkák engedélyezése iránti kérelemhez az építési és használatbavételi engedélyezési eljárásról szóló jogszabályban előírt mellékleteken kívül csatolni kell:

a./ átalakítás esetén a jelenlegi állapot felmérés rajzait két példányban,

b./ homlokzatot érintő munkák esetében a színezésre vonatkozó javaslatot (színvázlatot) egy példányban,

c./ belső dekoratív falfestések esetén ezek szín hű vázlatait egy példányban,

d./ a munkák által érintett épületrészek jelenlegi állapotának fénykép-dokumentációját egy példányban.

(2) Az építési munkálatok során a védelem alapját jelentő tömeget és tetőformát meg kell tartani, megőrizve a homlokzat jellegzetességét (homlokzati nyílásrend, nyílásosztás, díszek, tagozatok, stb.)

b./ belső átalakítás esetén a korszerű igényeknek megfelelő használat a védett érték fennmaradását szolgálja,

c./ a bővítés az utcakép és településszerkezet védett értékeivel összhangban álljon.

V.

Védelem alatt álló értékek

9. §

(1) Göd Város Önkormányzat Képviselő-testülete az e rendelet 3.§(1) bekezdése alapján, a Kincsen Közösségi Házat (ingatlan hrsz: 2690/11) alábbi elemeit helyi egyedi védelem alá helyezi:

a) beépítés jellege

b) az épület belső udvari karaktere, főbb elemei (tetősík, nyílások, szénafeldobók).

(2) Göd Város Önkormányzat Képviselő-testülete az e rendelet 3. § (1) bekezdése alapján a Wigner-villa ingatlan (hrsz: 417) alábbi elemeit helyi egyedi védelem alá helyezi:

            a) az egykori villa főépület külső megjelenése, tömege,

            b) a főépület homlokzati nyílásrendje, díszítőelemei,

            c) a főépület tetőzetének formája a színezések kivételével.

(3) Göd Város Önkormányzat Képviselő-testülete az e rendelet 3. § (1) bekezdése alapján a Polgármesteri Hivatal ingatlannak (hrsz: 206) alábbi elemeit helyi egyedi védelem alá helyezi:

            a) a Pesti úti kerítés kialakítása, formája, anyaga, alapzata,

            b) az egykori villa főépület külső megjelenése, tömege,

            c) homlokzati nyílásrendje, díszítőelemei,

            d) a főépület tetőzetének formája,

            e) a kertben lévő kettő darab kút meglévő állapotában

a színezések kivételével. Megengedett a homlokzaton olyan feltétlenül szükséges beavatkozás, amelynek célja az épület akadálymentesítésének biztosítása, vagy az eredeti állapot helyreállítása.

(4) Göd Város Önkormányzat Képviselő-testülete az e rendelet 3. § (1) bekezdése alapján a Művelődési Ház ingatlannak (hrsz: 1) alábbi elemeit helyi egyedi védelem alá helyezi:

            a) az épület főtömbjének külső megjelenése, tömege,

            b) az épület homlokzati nyílásrendje, díszítőelemei,

            c) az épület tetőzetének formája

a színezések kivételével. Megengedett a homlokzaton olyan feltétlenül szükséges beavatkozás, melynek célja az épület akadálymentesítésének biztosítása, az egységes megjelenés kialakítása, vagy az eredeti állapot helyreállítása.” (*7)

(5) Göd Város Önkormányzat Képviselő-testülete az e rendelet 3. § (1) bekezdése alapján a Felsőgödi árvízvédelmi töltésnek (hrsz 3659/1) az alábbi elemeit helyi egyedi védelem alá helyezi:

            a) a gát 1925-ben elkészült kőburkolata

            b) a gát kőburkolatában kialakított bástyák

            c) a kőburkolatban lévő lépcsők

Megengedett a műtárgyon minden olyan feltétlenül szükséges beavatkozás: melynek célja:

  • az árvíz elleni védelem biztosítása, ha az nem jár a védett építményrészek tönkretételével
  • az egységes megjelenés kialakítása
  • az eredeti állapot helyreállítása.

(6) Göd Város Önkormányzat Képviselő-testülete az e rendelet 3. § (1) bekezdése alapján a Göd Újtelep Mayerffy utca 22. alatt álló haranglábat (hrsz 6468/38) helyi egyedi védelem alá helyezi:

Megengedett a műtárgyon minden olyan feltétlenül szükséges beavatkozás: melynek célja:

  • az állagmegóvás biztosítása
  • az eredeti állapot helyreállítása.

(7) Göd Város Önkormányzat Képviselő-testülete az e rendelet 3. § (1) bekezdése alapján a Göd Újtelep Munkácsy Mihály utca (hrsz 6468/38) cím alatt meglévő kapuzatot helyi egyedi védelem alá helyezi:

Megengedett a műtárgyon minden olyan feltétlenül szükséges beavatkozás: melynek célja:

  • az állagmegóvás biztosítása
  • az eredeti állapot helyreállítása.

(8) Göd Város Önkormányzat Képviselő-testülete az e rendelet 3. § (1) bekezdése alapján a Göd Jósika u. 14 sz alatti villaépület (3255/2 hrsz) homlokzatait, külső megjelenését, helyi egyedi védelem alá helyezi:

  • Megengedett az épületen minden olyan feltétlenül szükséges beavatkozás: melynek célja:
  • -          az állagmegóvás biztosítása
  • -          az eredeti állapot helyreállítása.
  • -          akadálymentesség biztosítása
  • -          emléktábla elhelyezése

„VI. fejezet”

10.§

(1) (*10)

(2) E rendelet kihirdetése napján lép hatályba, kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.

Göd Város Önkormányzat Képviselő-testülete az e rendelet 2. §-ban újraszabályozott helyi védettségek miatt hatályon kívül helyezi a Kincsem Közösségi Ház védetté nyilvánításáról szóló 12/1999. (IV. 06.) sz. ök. rendeletet, a Wiegner-villa védetté nyilvánításáról szóló 8/2008. (II. 01.) sz. ök. rendeletet és a Polgármesteri Hivatal épületének és a József Attila Művelődési ház épületének helyi védelem alá helyezéséről szóló 21/2008. (IV. 24.) sz. ök. rendeletet.” (*8)


                           Polgármester                                                                    Jegyző

TÖRZSKÖNYV

A ........../........SZ. Ök. rendelet alapján helyi védettség alatt álló épületekről


Védett érték megnevezése

Kincsem Közösségi Ház

Helye / utca, helyrajzi szám/

2690/1

Tulajdonosa:

Göd Város Önkormányzat

Kezelője:


Használója:


Védelemre javaslatot tevő neve:

Szegedi Sándor

Védelem indokolása











A Kincsem- épület Göd egyik legrégebbi, valószínűleg a török időket túlélő, volt országúti fogadó és postaló váltó állomás. Az épületet a  világ mindez ideig egyetlen verhetetlen versenylováról Kincsemről nevezték el, 1876-1880-ig szolgált lakóhelyéül a gödi major istállóépülete, melyet a ló tenyésztője, Blaskovits Ernő bérelt. Kincsem ebből az épületből indult mind az 54 megnyert versenyére.  A század elején az épületet emléktáblával jelölték, a tábla ma a Mezőgazdasági Múzeum Kincsem kiállításán látható. A település vezetőinek tervei között hosszú ideje szerepel az az elképzelés, hogy e helyen kultúrtörténeti emlékhelyet, kiállítótermet, galériát, közösségi házat hozzon létre. Mindez indokolja az épület védetté nyilvánítását.

Védettség fajtája:

Helyi egyedi védettség alatt áll

Védettséget megállapító rendelet száma:


Melléklet: Védett érték fotója



TÖRZSKÖNYV

A 22/2010. (XI. 08.) sz. Ök. rendelettel módosított 11/1999. (IV. 06) sz Ök rendelet alapján helyi védettség alatt álló épületekről


Védett érték megnevezése

Harangláb

Helye / utca, helyrajzi szám/

6468/38 hrsz

Tulajdonosa:

Göd Város Önkormányzata

Kezelője:


Használója:


Védelemre javaslatot tevő neve:

Lenkey György képviselő,

Bertáné Tarjányi Judit főépítész

Védelem indokolása











„Schöffer Fülöp Bódog özvegye ajándékozta a háború után Göd-Újtelep településrészen ma is álló harangot és haranglábat, valamint egy keresztet, melyet a felsőgödi plébános, Dr. Antal Pál 1949 novemberében meleg szavakkal köszönt meg. Sajátos megjelenésénél, jellegzetességénél fogva a térség, illetőleg a település szempontjából kiemelkedő, hagyományt őriz, az itt élt emberek és közösségek munkáját és kultúráját híven tükrözi, Ezért a helyi építészeti örökség részét képezi.

Védettség fajtája:

Helyi egyedi védettség

Védettséget megállapító rendelet száma:

22/2010. (XI. 08.)

Melléklet: Védett érték rajza


TÖRZSKÖNYV

A 22/2010. (XI. 08.) sz. Ök. rendelettel módosított 11/1999. (IV. 06) sz Ök rendelet alapján helyi védettség alatt álló épületekről


Védett érték megnevezése

Kapuzat

Helye / utca, helyrajzi szám/

6496 hrsz

Tulajdonosa:

Göd Város Önkormányzata

Kezelője:


Használója:

Csorba Ildikó

Védelemre javaslatot tevő neve:

Lenkey György képviselő,

Bertáné Tarjányi Judit főépítész

Védelem indokolása











A kastély 1928-ban épült, Szende Andor és Wälder Gyula tervei alapján A kastély terve elnyerte a Képzőművészeti Társulat Építészeti díját. A kapuzat még így, hiányosan is sajátos megjelenésénél, jellegzetességénél fogva a térség, illetőleg a településrész szempontjából kiemelkedő, hagyományt őriz, az itt élt emberek és közösségek munkáját és kultúráját híven tükrözi, Ezért a helyi építészeti örökség részét képezi.

Védettség fajtája:

Helyi egyedi védettség

Védettséget megállapító rendelet száma:

22/2010. (XI. 08.)

Melléklet: Védett érték rajza