Göd Város Önkormányzat Képviselő-testülete

A települési szilárd hulladék ártalmatlanítási közszolgáltatás ellátásáról

Hatályos: 2014. 01. 01- 2015. 04. 30

Göd Város Önkormányzat 36/2002.(XII. 30.) sz. Ök. rendelete

A települési szilárd hulladék ártalmatlanítási közszolgáltatás ellátásáról


Göd Város Önkormányzat Képviselő-testülete a Hulladékgazdálkodásról szóló 2012. évi CLXXXV. törvény (továbbiakban: Hgt.). 35.§-ában kapott felhatalmazása alapján az alábbi rendeletet alkotta:

Általános rendelkezések

1.§

Göd Város Önkormányzata a települési szilárd hulladékok rendszeres összegyűjtésére és elszállítására (továbbiakban együtt: gyűjtésre) hulladékgazdálkodási közszolgáltatást szervez.

2.§

E rendelet alkalmazásában:

a./ települési szilárd hulladék: a háztartásokból származó vagy a háztartási hulladékhoz hasonló jellegű és összetételű, azzal együtt kezelhető szilárd tárgy vagy anyag, amelytől termelője, birtokosa megválik, megválni szándékozik vagy megválni köteles.

b./ háztartási szilárd hulladék: a lakás, üdülés, pihenés céljára használt ingatlanokon folyamatosan vagy rendszertelenül keletkező szilárd hulladék

c./ folyamatosan keletkező háztartási szilárd hulladék

   ca./ folyamatosan képződő vagy felhalmozódó, a gyűjtőedényekben elhelyezhető, a zárt rendszerű célgépekkel elszállítható szilárd hulladék,

    cb./ az ingatlanon folytatott kisipari tevékenység gyakorlása során keletkezett olyan szilárd hulladék, amely mérete alapján a gyűjtőedényekben elhelyezhető, a zárt rendszerű célgépekkel elszállítható, továbbá összetétele alapján a kijelölt ártalmatlanító helyen elhelyezhető, és napi mennyisége a 15 litert nem haladja meg.

d./ rendszertelenül keletkező háztartási szilárd hulladék: esetileg, alkalmilag, nem ismétlődően képződött vagy felhalmozódott szilárd hulladék, amely a rendszeresített gyűjtőedényekben mérete, mennyisége vagy minősége miatt nem helyezhető el. Ez a hulladék lehet:

      da./ lom: nagyobb méretű darabos szilárd hulladék (pl.: nagyobb méretű háztartási eszköz, készülék, berendezési tárgy, bútor, ágybetét) melyet a szolgáltató az évi lomtalanítás során díjtalanul elszállít.

      db./ egyedileg szállítható hulladék: külön díjazásért elszállítandó szilárd hulladék (pl.: építési törmelék, autóroncs, nagyobb mennyiségű kerti hulladék)

e./ közszolgáltató: az a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási engedéllyel rendelkező és a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási tevékenység minősítéséről szóló törvény szerint minősített gazdálkodó szervezet, amely a települési önkormányzattal kötött hulladékgazdálkodási közszolgáltatási szerződés alapján hulladékgazdálkodási közszolgáltatást lát el.

f./ közszolgáltatási díj: a tulajdonos által a közszolgáltatónak fizetendő, mindenkori miniszteri rendelet előírásai szerint megállapított díj.

g./ hulladékgazdálkodási közszolgáltatás: a közszolgáltatás körébe tartozó hulladék átvételét, gyűjtését, elszállítását, kezelését, valamint a hulladékgazdálkodási közszolgáltatással érintett hulladékgazdálkodási létesítmény fenntartását, üzemeltetését biztosító, kötelező jelleggel igénybe veendő szolgáltatás

A rendelet hatálya

3.§

(1) A rendelet területi hatálya: Göd Város teljes közigazgatási területe

(2) A rendelet személyi hatálya: valamennyi ingatlan tulajdonosa, birtokosa, bérlője, vagy más jogcímen használója (továbbiakban együtt: tulajdonosa) – függetlenül attól, hogy a tulajdonos természetes személy, jogi személy, jogi személyiség nélküli gazdasági társaság, vagy ezek közössége.

(3) A rendelet tárgyi hatálya: az ingatlanon keletkező települési szilárd halmazállapotú hulladék kezelésével kapcsolatos helyi hulladékgazdálkodási közszolgáltatás.

(4) Nem terjed ki a rendelet hatálya – a 2.§ cb./ pontjában meghatározott kisipari hulladék kivételével – a gazdasági, termelési szilárd hulladékokra és a veszélyes hulladékokra: ezek kezeléséről, hasznosításáról vagy ártalmatlanítására feljogosított szervezetnek történő átadásról a hulladék termelője, birtokosa a Hgt. és más jogszabályok előírásai szerint köteles gondoskodni.

(5) Nem terjed ki a rendelet hatálya a beépítetlen ingatlan tulajdonosaira – a használatba vételi engedély kiadásáig - ha ott hulladék nem keletkezik.

A közszolgáltatás ellátásának és igénybevételének fő szabályai

4.§

(1) Göd Város Önkormányzat Képviselő-testülete a települési szilárd hulladékok rendszeres összegyűjtésével és elszállításával a Gödi Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft-ét (továbbiakban: közszolgáltató) bízza meg, kötelezi és egyben kizárólagos joggal ruházza fel a közszolgáltatás ellátásával kapcsolatos jelen rendeletben előírt feladatok végrehajtására.

(2) Göd Város Önkormányzat Képviselő-testülete a Göd város közigazgatási területén összegyűjtött kommunális hulladék ártalmatlanítására az FKF Zrt. dunakeszi hulladéklerakóját, ASA Magyarország Kft csörögi átrakó állomását, a Saubermacher Kft galgamácsai hulladéklerakóját, valamint az ugyancsak az FKF Zrt. tulajdonában lévő Fővárosi Hulladékhasznosító Művet jelöli ki.

5.§

(1) A tulajdonos köteles a szolgáltató által nyújtott helyi közszolgáltatást igénybe venni és a miniszteri rendeletben meghatározott közszolgáltatási díjat megfizetni. Nem jön létre díjfizetési kötelezettség abban az esetben, ha az ingatlan beépítetlen és ott hulladék nem keletkezik.

(2) Amennyiben a szolgáltatást igénybe vevő nem az ingatlan tulajdonosa, hanem bérlője vagy más jogcímen használója a szerződés kötéshez szükséges az ingatlan tulajdonosának hozzájáruló nyilatkozata. Ebben az esetben a díjhátralék az ingatlan tulajdonosán is behajtható.

(3) A tulajdonosnak legalább egy gyűjtőtartály ürítésére megállapodást kell kötnie a szolgáltatóval. A tulajdonos a gyűjtőtartály méretét a városban rendszeresített 60 l; 120 l; 240 l; edényzetek közül szabadon megválaszthatja.

(4) Továbbiakban a tulajdonos a meglévőnél kisebb edényzetet tárgyévet megelőző év november 30-ig igényelhet. Az igényelt edényzet használata csak a tárgyévet követő január elsejétől lehetséges. A meglévőnél nagyobb űrtartalmú edényzet folyamatosan igényelhető.

(5) Kisebb edényzetet csak az igényelhet, akinek az igénybejelentés napján nincs szemétszállítási díjhátraléka.

(6) Az addigiakhoz képest más méretű edényzet választása esetén a kuka beszerzésének költsége a tulajdonost terheli.

(7) Az üdülőtulajdonosok számára is kötelező az egy darab 60 vagy 120 literes űrtartalmú gyűjtőtartály utáni szemétszállítási díj megfizetése, az éves szemétszállítási díj ebben az esetben a mindenkori havi alapdíj 12-szerese plusz a választott edényzet űrtartalomra eső éves ürítési díj 8 hónapra eső (8/12-ed) része. Az üdülők részére rendszeresített gyűjtőtartályok eltérő matricával rendelkeznek, amely matricával ellátott gyűjtőtartályokat csak minden év március 1-től október 31-ig üríti a szolgáltató.

(8) Az ingatlan megüresedésének tényét, illetve az esetleges szüneteltetés igényét (legalább 60 napon túli távollét) a tulajdonos köteles haladéktalanul írásban bejelenteni és a szemétgyűjtő edényzeten található címkét leadni a Szolgáltatónak. Az ingatlantulajdonos díjfizetési kötelezettsége a bejelentést követő hónap első napjától a mindenkori alapdíj időarányos részére korlátozódik. A fennálló lakatlanságot, illetve szüneteltetést a bejelentés évét követően minden év január 31-ig közüzemi számlákkal a tulajdonosnak igazolnia kell. Ennek hiányában a Szolgáltató a szemétszállítási díjat visszamenőleg arányosan kiszámlázza. Az ingatlan újbóli használatba vételét a tulajdonos 15 napon belül köteles a Szolgáltatónak írásban bejelenteni.

A képviselő-testület hulladékgazdálkodási feladatai

6.§

(1) A képviselő-testület feladata különösen:

    a./ a települési szilárd hulladékot hasznosító és ártalmatlanító, valamint a hasznosítható hulladékok begyűjtésére szolgáló létesítmények (hulladékudvarok) helyének kijelölése

    b./ a helyi közszolgáltatás körébe tartozó települési szilárd hulladék rendszeres összegyűjtésének, elszállításának és ártalmatlanításának megszervezése, ennek keretében:

  • a települési szilárd hulladékkal kapcsolatos helyi közszolgáltatás ellátására szolgáltató kijelölése
  • évente legalább egyszer a rendszertelenül keletkező háztartási szilárd hulladék gyűjtésére lomtalanítás megszervezése

    c./ hatályon kívül

    d./ hatályon kívül

(2) A képviselő-testület a hulladékok hasznosításának, újrafelhasználásának és az ártalmatlanítandó hulladék mennyiségének csökkentése érdekében támogatja a helyi szelektív hulladékgyűjtés elterjesztését.

(3) Az Önkormányzat díjmentesen biztosítja a közszolgáltatónak a települési ingatlanokhoz, azok tulajdonosaihoz tartozó, kezelésében lévő természetes személyazonosító adatokat a Hgt. 35.§-ban szabályozott körben.

A polgármester hulladékgazdálkodási feladata

7.§

hatályon kívül

A tulajdonos feladatai

8.§

(1) Az ingatlantulajdonos köteles a települési szilárd hulladék helyi kezelésével kapcsolatos közszolgáltatás végrehajtásában a jelen rendeletben meghatározott módon és mértékben közreműködni.

(2) Az ingatlantulajdonos a helyi közszolgáltatás igénybevétele útján köteles gondoskodni az ingatlanán keletkező háztartási szilárd hulladék elszállításáról. Az ingatlan tulajdonosa az 1.§ (1) bekezdésében leírt helyi közszolgáltatást csak a kijelölt szolgáltatótól veheti igénybe.

(3) Az ingatlantulajdonos alapvető feladata a települési szilárd hulladék

    a./ keletkezését a legalacsonyabb szinten tartani

   b./ gyűjtését és elszállításig történő tárolását a hasznosítás, feldolgozás, ártalmatlanítás szempontjainak figyelembe vételével végezni

    c./ gyűjtésről, elszállításról ebben a rendeletben meghatározott módon és helyen gondoskodni

    d./ gyűjtése, tárolása során olyan gondossággal eljárni, hogy a hulladék mások életét, testi épségét, egészségét és jó közérzetét ne veszélyeztesse, a környezetet sem az ingatlanon, sem a közterületen, sem a szállító járműbe való ürítéskor szétszóródás, kiporzás vagy más egyéb módon ne terhelje

    e./ kezelési díját az előírt időben megfizetni

(4) hatályon kívül

(5) Tulajdonosváltozás esetén az eladó kötelessége a változásról a szolgáltatót értesíteni, ha a változás fizetési kötelezettség keletkezését érinti.

9.§

hatályon kívül

A szolgáltató feladatai

10.§

(1) A szolgáltatónak feladatai ellátásához rendelkeznie kell:

    a./ a települési szilárd hulladék elszállításához a jogszabályi előírásoknak megfelelő, zárt rendszerű, pormentes beürítést lehetővé tévő járművekkel.

   b./ a helyi közszolgáltatás megszervezéséhez és teljesítéséhez a jogszabályi előírásoknak megfelelően képzett és megfelelő létszámú szakemberállománnyal

    c./ a közszolgálat ellátáshoz szükséges nyilvántartási rendszerrel.

(2) Szolgáltató feladatai különösen a következők:

   a./ a rendelet hatálya alá tartozó hulladék rendszeres gyűjtése és elszállítása az önkormányzat által kijelölt hulladéklerakóra ennek érdekében:

  • végzi a gyűjtőtartályokban vagy az általa forgalmazott műanyag zsákokban kihelyezett hulladék heti egyszeri ürítését és a települési szilárd hulladék elszállítását.

   b./ a hulladék eredetére vonatkozó, jogszabályban előírt adatok megadását a hulladéklerakó vagy ártalmatlanító üzemeltetőjének

    c./ A Közszolgáltató minden év november 30-ig benyújtja következő évi költségvetési tervét a képviselő-testülethez.

    d./ Lomtalanításra évente egy alkalommal, az adott körzetre vonatkozóan előre meghirdetett napon kerül sor.

    e./ hatályon kívül

    f./ szelektív hulladékgyűjtés keretében minden hó adott körzetben érvényes második és negyedik szemétszállítási napján a szolgáltatótól ingyenesen kapott szelektív hulladékgyűjtő zsákban kihelyezett hulladék begyűjtésére, gyűjtő járat megszervezése.

(3) hatályon kívül

(4) hatályon kívül

(5) A közszolgáltatással összefüggésben – az adatvédelmi jogszabályi rendelkezésekre tekintettel – az alábbi személyes adatok kezelhetők: a közszolgáltatást igénybe vevő neve, lakcíme, születési helye és ideje, anyja neve.

A közszolgáltatás díja

11.§

(1) A települési szilárd hulladékkal kapcsolatos közszolgáltatás költségeit és elszámolását szigorúan el kell különíteni, a közszolgáltatási díjból más költségeket nem lehet finanszírozni.

(2) Ha az ingatlantulajdonos a gyűjtőtartály tárolási és átadási hely közötti mozgatását a szolgáltatóval kívánja elvégeztetni, a szolgáltató erre külön megállapodást köthet a tulajdonossal.

(3) Az ingatlantulajdonos a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás ellátásáért hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díjat fizet a közszolgáltatónak a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díj megállapításáért felelős miniszter rendeletében meghatározott feltételek szerint.

12.§

(1) A hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díj számlázása havonta történik, de a számlák negyedévente kerülnek kiküldésre.

(2) A szolgáltató a szolgáltatási díjról számlát állít ki, melyet a tulajdonos 15 napon belül köteles kiegyenlíteni. 15 napon túli kiegyenlítése esetén a szolgáltató a Ptk. Által meghatározott késedelmi kamatot számít fel.

(3) Az ingatlantulajdonos a számlával kapcsolatban kifogást emelhet. A kifogásnak a számla kiegyenlítésére halasztó hatálya nincs. Az írásban tett kifogásra a szolgáltató – egyet nem értése esetén is – 30 napon belül írásban köteles válaszolni.

(4) Az ingatlan tulajdonosának változása esetén a közszolgáltatási díjat a tulajdonosváltozás bejelentése hónapjának végéig a régi, ezt követően az új tulajdonos köteles fizetni.

(5) Az ingatlantulajdonost terhelő díjhátralék és ehhez kapcsolódó késedelmi kamat és egyéb behajtási költség adók módjára behajtandó köztartozásnak minősül. „A díjhátralék megfizetésével, behajtásával, kezelésével kapcsolatban a közszolgáltató a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz, valamint a 10.000 Ft alatti összeggel erre szakosodott behajtóhoz fordul.

(6) hatályon kiívül

(7) hatályon kívül

(8) hatályon kívül

A hulladékgyűjtő tartályokkal kapcsolatos jogok és kötelezettségek

13.§

(1) A tulajdonos a települési szilárd hulladék gyűjtésére a szállító gépjárműhöz tartozó, a gyűjtési területen rendszeresített – a szolgáltatóval kötött megállapodásban megjelölt űrtartalmú – gyűjtőtartályt köteles beszerezni és használni. A keletkezett többlethulladékot a szolgáltatótól igényelt zsákokban kell a gyűjtőtartály mellé helyezni. A zöldhulladék kihelyezésére a szolgáltatótól vásárolt zsák alkalmazható.

(2) Lakótelepen, sorházas övezetben, ahol a gyűjtőedények lakásonkénti elhelyezése nem oldható meg, a gyűjtőedények összevontan, görgős vagy fedeles konténerként is elhelyezhetőek. A gyűjtőtartályt a tulajdonos(ok)nak kell biztosítania.

(3) Gazdálkodó szervezetek, intézmények települési szilárd hulladékának elszállítására meghatározott maximális hulladékmennyiség figyelembe vételével a tulajdonosnak kell megfelelő számú gyűjtőedényt biztosítani, a szolgáltatóval kötött külön megállapodás szerint.


14.§

(1) A gyűjtőtartályt az ingatlanon belül, lehetőség szerint védett helyen kell tárolni. Gyűjtőtartályt közterületen 72 órát meghaladó időtartamban elhelyezni csak a külön rendeletben meghatározott közterület-használati engedély alapján, közterület-használati díj megfizetése után lehet.

(2) A tulajdonos köteles gondoskodni a tulajdonát képező gyűjtőtartályok szükség szerinti tisztításáról, mosásáról, fertőtlenítéséről és rendeltetésszerű használatáról.

(3) A rendeltetésszerűen használt gyűjtőtartályok javításáról, cseréjéről és esetleges pótlásáról a tulajdonos köteles gondoskodni.

(4) A tulajdonos a települési hulladékot úgy köteles a gyűjtőtartályban elhelyezni, hogy mozgatáskor, ürítéskor ne szóródjon ki, továbbá a gépi ürítést ne akadályozza. Ha gyűjtőtartályt az alkalmazott gépi ürítési módszerrel üríteni nem lehet (pl.: nedves hulladék belefagyott, préselés miatt a hulladék túltömörödött), a tulajdonos köteles a tartályt üríthetővé, illetve használhatóvá tenni.

(5) A gyűjtőtartályban elhelyezett szilárd hulladék súlya

    - 50-60 literes tartály esetén legfeljebb 10 kg

    - 110 literes tartály esetén legfeljebb 20 kg

    - 1100 literes tartály esetén legfeljebb 200 kg

lehet.

(6)   A hulladékgyűjtő tartályba tilos olyan (pl.: folyékony, mérgező, égő, parázsló, robbanó) anyagot elhelyezni, amely veszélyezteti a szolgáltatást végző dolgozók vagy mások életét, testi épségét, egészségét vagy a szállító jármű megrongálódását eredményezheti.

15.§

(1) A hulladékot tartalmazó edényt a tulajdonos köteles a járatnapon a hulladék elszállítása céljából a szolgáltató által megjelölt időben és helyen, jól megközelíthető és ürítésre alkalmas közterületen elhelyezni. Az ingatlanok tulajdonosai, használói reggel 7 órától a körzetre érvényes szállítási napokon a tároló edényeket úgy helyezhetik ki, hogy az se a gyalogos, se a közúti forgalmat ne akadályozza. A kiürítés után a szállítási edény a következő szállítási nap reggeléig csak az ingatlan területén tárolható. A kiszóródott hulladék eltakarításáról az ingatlan tulajdonosa köteles gondoskodni. A kihelyezett tartály elhelyezése nem járhat baleset vagy károkozás veszélyének előidézésével, a városkép vagy mások jó közérzetének indokolatlan megzavarásával, továbbá a zöldterület és a növényzet károsításával.

(2) A kihelyezett gyűjtőtartály fedelét lecsukott állapotban kell tartani. A tartályokba guberálás céljából benyúlni tilos!

A hulladék elszállításának megtagadása

16.§

(1) Szolgáltató a hulladék elszállítását megtagadhatja, ha:

    a./ a gyűjtőtartály a tulajdonosnak felróható okból (14.§ (4) bekezdés) nem üríthető

    b./ a gyűjtőtartályban a 14.§ (5) bekezdésben megállapított tömeget jelentősen meghaladó hulladék van.

   c./ érzékszervi észleléssel megállapítható, hogy a gyűjtőtartályban a 14.§ (6) bekezdésben meghatározott vagy olyan anyag van, amely

  • a települési szilárd hulladékkal együtt nem gyűjthető, szállítható, hasznosítható, ártalmatlanítható
  • a gyűjtés, szállítás, hasznosítás, ártalmatlanítás során veszélyezteti a környezetet
  • az ürítés, szállítás, hasznosítás, ártalmatlanítás során a szolgáltató munkatársainak vagy másoknak az életében, testi épségében, egészségében, továbbá a járművekben vagy a berendezésekben kárt okozhat
  • nem minősül e rendelet szabályai szerint települési szilárd hulladéknak.

(2) Az (1) bekezdésben felsorolt esetekben szolgáltató a tulajdonost írásban haladéktalanul értesíti a hulladékelszállítás megtagadásának tényéről és okáról. A tulajdonos köteles a megtagadási okot maga megszűntetni, vagy megszüntetéséről gondoskodni. Ha a tulajdonos ennek a kötelezettségének a következő szállítás időpontjáig nem tesz eleget, a szolgáltató a tulajdonos költségére és felelősségére a megtagadási okot megszüntetheti vagy mással megszűntetheti, az ezzel kapcsolatos költségeit pedig külön számlán érvényesíti.

Közterületen folytatott tevékenység hulladéka

17.§

(1) Azok, akik közterület-használati engedély birtokában olyan árusító, szolgáltató vagy egyéb tevékenységet folytatnak vagy terveznek folytatni, melynek során települési szilárd hulladék keletkezik, kötelesek azt a szolgáltatónak bejelenteni, és a közterületen végzendő tevékenység kezdetének és végének időpontjára, valamint a várható hulladék fajtájára, összetételére és mennyiségére tekintettel a hulladék gyűjtésére szerződést kötni.

(2) Szervezett közterületi rendezvényen folytatott tevékenységek hulladékainak gyűjtéséről a szervező köteles a 8.§ (3) bekezdés a./, b./, c./ pontjainak előírásai szerint gondoskodni.


Külön megállapodás alapján végzett tevékenység

18.§

(1) A szolgáltató a tulajdonos 2.§ d/ pontban felsorolt hulladék elszállítására irányuló igényét megrendelés alapján külön megállapodás keretében teljesíti.

(2) Szolgáltató a megállapodás szerinti helyen, időpontban és időtartamra biztosítja a megjelölt mennyiségű és minőségű hulladék elszállításához szükséges gyűjtőtartályokat, és a hulladék elszállításáról a megállapodás szerinti díj ellenében gondoskodik.

(3) Konténeres hulladékszállítás esetén a tulajdonos köteles gondoskodni:

  • közterületen, 24 óra időtartamot meghaladó elhelyezés esetén a közterület-használati engedélyről (24 óra időtartamba a munkaszüneti napok nem számítanak bele)
  • a konténer környezetének folyamatos tisztántartásáról
  • a konténer megtelése esetén a szolgáltató értesítéséről.

(4) A konténerek elhelyezésénél a 15.§ (1) bekezdés szerint kell eljárni.

Települési szilárd hulladékokkal kapcsolatos kötelezettségek teljesítésének ellenőrzése

19.§

(1) A települési szilárd hulladékokkal kapcsolatos közegészségügyi rendelkezések ellenőrzését és a szabálytalanságok megszüntetésének elrendelését az ÁNTSZ illetékes városi intézete végzi.

(2) A települési szilárd hulladékokkal kapcsolatos köztisztasági kötelezettségek közterületi teljesítésének ellenőrzését a közterület-felügyelet végzi.

(3) hatályon kívül

(4) hatályon kívül

Szabálysértési rendelkezések

20.§

hatályon kívül

Átmeneti és vegyes rendelkezések

21.§

Tilos az ingatlanon bármilyen veszélyes hulladékot felhalmozni és elásni!

Tilos bármilyen hulladékot közterületre, vagy más ingatlanára helyezni.

22.§

hatályon kívül

23.§

A Közszolgáltató köteles a közszolgáltatási feltételekről és a mindenkori kötelezettségekről a tulajdonosokat a helyi média útján vagy egyedi értesítéssel tájékozatni.

Hatályba lépő rendelkezések

24.§

(1) Ez a rendelet 2003. január 1-én lép hatályba.

(2) A rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti a 31/2001 (XII.18.) sz. Ök. rendelet.