Verőce Község Önkormányzata 21/2015. (XII.17.) önkormányzati rendelete

a helyi közművelődési tevékenységről

Hatályos: 2016. 01. 01- 2022. 03. 02

Verőce Község Önkormányzata 21/2015. (XII.17.) önkormányzati rendelete

a helyi közművelődési tevékenységről

2016.01.01.

Verőce Község Önkormányzat Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésben meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében eljárva és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (Mötv.) 42. § 1. pontjában meghatározott jogalkotói hatáskörében, továbbá Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény (továbbiakban: Kt.) 77. §-ában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

A rendelet célja

1. § E rendelet kiemelt célja, hogy Verőce község polgárainak érdekeit szem előtt tartva az elfogadott településfejlesztési koncepcióból adódóan a községben a kulturális élet fellendítésének, kulturális kínálat bővítésének, hagyomány-ápolásnak és újabb hagyományok teremtésének, lakók összetartozás-érzésének elősegítése érdekében szükséges feladatok, és ezek ellátására létrehozott szervezetrendszert meghatározza.

2. § Az önkormányzat elismeri, hogy Verőce község minden polgárának joga van kulturális örökségünk megismeréséhez és elsajátításához, személyiségének a művelődés általi fejlesztéséhez, valamint a kulturális értékek birtokba vételéhez szükséges esélyegyenlőséghez. Ezek biztosítását az önkormányzat felelősségteljes kötelező feladatának tekinti.

A rendelet hatálya

3. § A rendelet hatálya kiterjed a helyi közművelődési tevékenységben résztvevőkre, a könyvtárhasználókra (a továbbiakban együtt: közművelődési tevékenység), a közművelődési feladatellátás színtereire, használóira, a községben működő, közművelődési tevékenységet is folytató civil szervezetekre, a közművelődési tevékenység résztvevőire.

Az önkormányzat könyvtári ellátással és közművelődéssel kapcsolatos feladatai

4. § (1) Verőce Község Önkormányzata könyvtári ellátással kapcsolatos feladatai:

Verőce Község Önkormányzata a könyvtári ellátással kapcsolatos feladatait a Kt. 54. § (1) bekezdése, 55. § (1) bekezdése valamint a 56. § (1) bekezdésében foglaltak alapján látja el.
(2) Verőce Község Önkormányzata közművelődéssel kapcsolatos feladatai:
Verőce Község Önkormányzata a közművelődési tevékenység támogatását a Kt. 76. § (2) bekezdésében foglaltak alapján az alábbiak szerint látja el:
a) Verőce község kulturális értékei ismertté tételét – az önkormányzat és egyéb helyi szervezetek közreműködésével megrendezésre kerülő – helyi ünnepek megtartásával, kiállítások szervezésével, helytörténeti dokumentumok gyűjtésével oldja meg. A településen évente rendszeresen megrendezésre kerülő programokat az 1. számú melléklet tartalmazza.
b) Az ifjúság, valamint a lakosság kreativitásának elősegítését, régi mesterségek megismertetését, amatőr művészeti alkotókedvének, tehetségeinek gondozását különböző művészeti szakkörök, műkedvelő csoportok befogadásával, működtetésével, alkotóműhelyek szervezésével, kézműves és művészeti alkotótáborok biztosításával, bemutatók, kiállítások szervezésével, aktuális kérdésekről szellemi vitafórum kínálatával oldja meg.
c) A lakosság műveltségének, öntudatának, esztétikai szemléletének fejlesztését, az egyetemes, a nemzeti és kisebbségi kultúra értékeinek közvetítését, a művészetek befogadásának segítését, szabadidős szokások formálását, a kulturált szórakozás biztosítását a már meglévő kulturális hagyományok bővítésével, új hagyományok alapozásával, a mindennapi lét értékeinek fejlesztésével oldja meg. Ennek keretén belül színházi előadásokat, előadóesteket, hangversenyeket, népművészeti, hagyományőrző alkalmakat, kiállításokat szervez, ünnepek, évfordulók, megemlékezések rendszerét működteti.
Az ifjúság szórakoztatását (diszkó, bál, koncert stb.) biztosítja, valamint a felnőtt korosztály részére estélyeket, bálokat, alkalmi szórakozási lehetőségeket szervez, országos rendezvényeket fogad.
d) Az önkormányzat kiemelt feladataként kezeli a helyi társadalom, a község polgárai szabadság- és felelősségérzete növekedésének, a civil közösségeinek szakmai támogatásán belül a kooperációs társulási szándékok ösztönzését, a réteg- és korosztály kultúrák ismerkedési alkalmainak biztosítását, a felelős közéleti szereplés kulturális fórumainak kimunkálását, a civil közösségek közismertségének biztosítását, a településvédő, szépítő, természet- és érdekvédő közéleti egyesületek összefogását, a helyi együttműködéshez, civil szervezetek tevékenységéhez színtér és infrastruktúra ingyenes biztosítását.
e) A kultúrák közötti kapcsolatok kiépítésének, fenntartásának segítése érdekében az alábbi tevékenységi formákat látja el:
- a község testvértelepüléseivel közművelődési kapcsolatot is fenntart, műsorokat, kulturális találkozókat szervez (a testvértelepülések listáját a Verőce Község Önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzata tartalmazza),
- Verőce rendezvényein és a környező települések helyi ünnepein kulturális programokat biztosít, azon részt vesz,
- a közoktatási intézményekkel együtt tehetségkutató és gondozó programokat, gyermek és ifjúsági előadásokat szervez,
- szakmai segítséget ad a tanórán kívüli, közoktatási intézményben folyó közművelődési munkához,
- a település kommunikációs csatornáin (Verőcei Tükör – önkormányzat hivatalos lapja, www.veroce.hu honlap, hirdetőtáblák) keresztül tájékoztatást ad a község közművelődési eseményeiről, helyzetéről, feladatairól,
- vallási ünnepek alkalmával közös rendezvényeket szervez a község egyházi szervezeteivel,
- biztosítja a közművelődési szakemberek részvételét az országos és megyei továbbképzési fórumokon.

Az Önkormányzat közművelődési intézményei

5. § (1) Az Önkormányzat közösségi színtérként működteti a Művelődési Házat, (2621 Verőce, Árpád út 20.) valamint a Könyvtárat (2621 Verőce, Árpád út 19.).

(2) Az (1) bekezdés szerinti közösségi színterek feladatait szakfeladaton látja el, költségvetését az önkormányzat költségvetése a művelődési házak, könyvtárak tevékenysége szakfeladaton tartalmazza.

(3) Jelen rendelet 4. §-ában szabályozott feladatokat az Önkormányzat közösségi színterei útján látja el.

A közművelődési tevékenység irányítása és ellenőrzése

6. § A törvény és e rendelet által meghatározott közművelődési tevékenységekkel kapcsolatos helyi irányítási, ellenőrzési jogkört a képviselő-testület gyakorolja, valamint ellátja a közművelődési szervezetek tekintetében a fenntartással és működtetéssel kapcsolatos feladatokat. E körben

a) meghatározza a közösségi színtér, illetve a közművelődési intézmény használati szabályait (2. számú melléklet),

b) kiadja az általa fenntartott közművelődési intézmény alapító okiratát, jóváhagyja a szervezeti és működési szabályzatát és az éves munkatervét,

c) biztosítja a feladatok ellátásához és a közösségi színtér, illetve közművelődési intézmény fenntartásához szükséges, e törvény szerinti szervezeti, személyi, szakképzettségi és tárgyi feltételeket.

7. § (1) Az önkormányzati fenntartású közművelődési intézmény munkájáról, a közművelődési megállapodásban résztvevők pedig a megállapodásban rögzített feladatok teljesítéséről évente beszámolnak. A szakmai beszámoló elfogadásáról a Képviselő-testület dönt.

(2) Az önkormányzat közművelődési intézményeinek szakmai ellenőrzését a képviselő-testület szakmai beszámoló és - szükség esetén - szakértői vélemény alapján látja el.

A nyilvános könyvtári ellátással és közművelődéssel kapcsolatos feladatellátás finanszírozása

8. § (1) A nyilvános könyvtári ellátással és közművelődéssel kapcsolatos feladatok községi szintű finanszírozásához Verőce Község Képviselő-testülete az éves költségvetési rendeletében biztosít fedezetet. E források kiegészülnek a feladatellátásban résztvevő intézmény, civil szervezetek, egyesületek más forrásból származó egyéb bevételeivel.

(2) Közösségi színterek finanszírozásának szabályozása:

a) Verőce Község Képviselő-testülete a nyilvános könyvtári ellátással és közművelődéssel kapcsolatos feladatellátás céljából fenntartott közösségi színterei finanszírozását évente, a község költségvetéséről szóló rendeletében biztosítja.
E finanszírozás keretében biztosított önkormányzati támogatás mértékének biztosítania kell az e rendeletben meghatározott kötelező feladatok ellátásához szükséges pénzügyi fedezetet:
- a közösségi színtér feladatellátását végző szakalkalmazottak és a technikai alkalmazottak bérjellegű juttatásait,
- a feladatellátást biztosító épületek fenntartási és működési költségeit,
- az elfogadott rendezvény és programterv teljesítéséhez igazított költségvetést.
b) Az önkormányzat éves munkatervében jóváhagyott nagyrendezvényekkel kapcsolatos támogatás mértékét a Képviselő-testület évente a feladatellátással megbízott közösségi színtér költségvetésében céltámogatás keretében biztosítja.
c) Az önkormányzat költségvetésében – anyagi lehetőségeihez mérten – biztosítja a helyi közművelődési támogatásokról szóló pályázatok önrészét.
d) A közösségi színterek által elért egyéb bevételek elsődlegesen a szakmai munka színvonalának emelését, a kötelező feladatok közé sorolt területeken a rendezvények számának növelését, illetve a fentiek közé nem sorolt rendezvények szervezését szolgálják.

Záró rendelkezések

9. § (1) Ez a rendelet 2016. január 1-én lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Verőce Község Önkormányzat Képviselő-testületének a helyi közművelődési tevékenységről szóló 11/2011. (IV.28.) számú rendelete.

1. számú melléklet

a helyi közművelődési tevékenységről szóló testületének 21/2015. (XII. 17.) számú rendelethez
A Verőcei Művelődési Ház által szervezett „nagyrendezvények”

Március. 15.

Megemlékezés az 1848-49-es Forradalom és Szabadságharc tiszteletére

Május 1.

Majális

Május utolsó szombatja

Gyereknap
-Az óvodával, iskolával közös rendezvény

Augusztus 19.

Államalapító Szent István király és az új kenyér ünnepe

Október 1.

Idősek világnapja

Október második szombat

Szüreti felvonulás és mulatság

Október 23.

Megemlékezés az 1956-os Forradalomra
A Néri Szent Fülöp Cserkészcsapattal közös rendezvény-

December első szombat

„Én és a világ – a világ és én”Képzőművészeti pályázat gyerekeknek
A Verőcei Gyermekekért és a Verőcéért Alapítvánnyal közösen szervezett program

December harmadik szombat

Falukarácsony

Más szervezetek által szervezett programok

Január második szombat

Wass Albert megemlékezés, túra-szervező: Polgári Kör

Február második szombat

Farsang az iskolásoknak, jótékonysági bál a felnőtteknek szervező: Iskola

Február harmadik szombat

Farsang az óvódásoknak szervező:Óvoda

Május harmadik szombat

Madarak-fák napja Magyarkúton- szervező Verőcei Gyermekekért Alapítvány

Május harmadik vasárnap

Madarak-fák napja a főtéren- szervező Gorka Múzeum Baráti Köre

Szeptember Mihály nap

Mihály napi vásár – szervező:Óvoda

Október 6.

Megemlékezés az Aradi vértanúkra- szervező:Iskola

Október harmadik szombat

Márton napi jótékonysági bál. Szervező:Óvoda

2.
számú melléklet

a helyi közművelődési tevékenységről szóló 21/2015. (XII. 17.) számú rendelethez
Verőce Község Közösségi Színterének Használati Szabályzata
Verőce Község Önkormányzatának Képviselő-testülete a helyi közművelődési tevékenységről szóló …/2015. (XII. ….) számú rendeletének 2. számú mellékleteként a község közművelődési közösségi színterének használati szabályzatát az alábbiakban határozza meg:
A muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 73. § (1) bekezdése kimondja, hogy „A közművelődéshez való jog gyakorlása közérdek, a közművelődési tevékenységek támogatása közcél.” A nagyközség színterének szolgáltatásait, programjait bárki igénybe veheti, aki a használati szabályzatban foglalt feltételeket elfogadja.
Közösségi színtér fenntartója: Verőce Község Önkormányzatának Képviselő-testülete
2621 Verőce, Árpád út 40.
Közösségi színtér székhelye: Verőce Község Önkormányzat, Művelődési Ház és Könyvtár
Tevékenység helyei: Verőce, Árpád út 20. szám alatti Művelődési Ház
Verőce, Árpád út 19. szám alatti Könyvtár
Működési területe: Verőce község közigazgatási területe.
Az intézmény szervezeti egységei: - nyilvános könyvtár
- közösségi ház.
A két egység együttesen látja el a helyi közművelődési feladatokat.
Az intézmény feladatát ellátó dolgozók:
- 1 fő könyvtáros,
- 1 fő teljes és 1 fő részmunkaidős (4 órás) művelődésszervező,
- 1 fő teljes munkaidős technikai alkalmazott.
Munkáltatói jogok gyakorlása: a munkáltatói jogkört a polgármester, akadályoztatása esetén a helyettesítés rendje szerint, az alpolgármester gyakorolja.

I. Könyvtárhasználati Szabályzat

1. A Verőcei Művelődési Ház és Könyvtár könyvtári intézményegységének nyitvatartási ideje

Kölcsönzési idő:

Hétfő - szerda: 13.00–18.00 óráig

Csütörtök: 9.00- 16.00 óráig

Szombaton (páros hetente): 9.00-12.00 óráig

2. A Verőcei Művelődési Ház és Könyvtár részlegei (gyűjteményrészei)

Felnőtt könyvtár

Gyermekkönyvtár

Helytörténeti gyűjtemény

3. A könyvtár használója

A könyvtár használója lehet minden természetes és jogi személy.

4. Ingyenes könyvtárhasználat

A könyvtárhasználat ingyenes, ha a használó:

a) a könyvtárat, illetve a könyvtári rendezvényeket látogatja (könyvtárhasználati foglalkozások óvodás kortól középiskolásig, igényre más csoportoknak is, könyvbemutatók, író-olvasótalálkozók, ismeretterjesztő előadások, alaptevékenységgel összefüggésben szervezett kiállítások stb.).

b) a könyvtári gyűjteményrészek állományának példányait helyben használja.

c) az állományfeltáró eszközöket (katalógust a használja, valamint ha a könyvtár klubövezetében elhelyezett közhasznú információs szolgáltatást (a községi önkormányzat tevékenységének dokumentumai, egyéb helyi közhasznú információk, menetrendek, pályaválasztási útmutatók, tájékoztatók, stb.) igényli.

d) ha a könyvtár, ill. az országos könyvtári rendszer működésével és szolgáltatásaival összefüggő bármilyen információra van szüksége.

5. Könyvtári tagsági (beiratkozási) díj

A könyvtárhasználat beiratkozáshoz és beiratkozási díj befizetéséhez kötött, ha a használó a könyvtári gyűjtemény példányait kölcsönzi, illetve ha könyvtárközi kölcsönzést vesz igénybe.

A beiratkozási díj:

a) Munkaviszonyban állóknak: 400 Ft.

b) Diákigazolvánnyal rendelkező 16 év feletti tanulóknak, főiskolai, egyetemi hallgatóknak:200 Ft (a mindenkori beiratkozási díj 50 %-a).

c) 16 év alattiaknak, 70 év felettieknek, a vakok- és gyengén látóknak, mozgáskorlátozottaknak, könyvtári, levéltári, múzeumi, közművelődési intézmények dolgozóinak és pedagógus igazolvánnyal rendelkezőknek nem kell beiratkozási díjat fizetni.

d) A beiratkozási díj naptári évre szól.

f) A meghatározott kedvezményekre való jogosultságot a beiratkozáskor igazolni kell.

6. Könyvtárlátogatók nyilvántartása

a) A könyvtár a 4. a)-c) pontban felsorolt ingyenes szolgáltatásokat igénybe vevők személyes adatait (név, anyja neve, születési helye és ideje, lakcíme, személyi igazolvány vagy útlevél száma) az 1997. évi CXL. törvény 57. § (1) bekezdése alapján regisztrálja.

b) Az 5. pontban felsorolt szolgáltatásokat igénybe vevő könyvtárhasználó a beiratkozáskor a nyilvántartás céljából a 6. a) pontban felsorolt személyes adatait közli és igazolja, illetve az azokban bekövetkezett változásokat a későbbiekben kötelezően bejelenti.

c) Az 5. pontban felsorolt szolgáltatásokat igénybevevő könyvtárhasználóról a 6. a.) pontban felsoroltakon kívül a könyvtár további adatokat is gyűjt és nyilvántart állományvédelmi és ügyfélkapcsolati okokból, melyek közlését a könyvtárhasználó megtagadhatja (foglalkozás, munkahely, telefon, e-mail cím; valamint diákigazolvány/pedagógus/nyugdíjas igazolvány száma (kedvezmények igénybevevői esetén).

d) A személyes adatok védelméről és a jogszerű adatkezelésről a könyvtár köteles gondoskodni az 1992. évi LXIII. törvény rendelkezései alapján.

e) Az olvasó a beiratkozáskor megismeri a könyvtári szolgáltatásokat, a könyvtárhasználat szabályait, továbbá nyilatkozatot ír alá, amelyben azok betartását, illetőleg a károkozásért az anyagi felelősséget vállalja. A tanulóért szülője, gondviselője (eltartója) vállal anyagi felelősséget.

f) A beiratkozott olvasójegyet kap, amelyet megőrizni és könyvtárhasználat alkalmával felmutatni köteles. A beiratkozáskor (ill. a tagság évente történő megújításakor) kapott olvasójegy ingyenes, azonban annak elvesztése, ill. megrongálódása esetén a pótlásért 100,- Ft díjat számítunk fel.

7. A könyvtári szolgáltatások igénybevételének szabályai

a) Az állományvédelem és a statisztikai adatszolgáltatás igényli, hogy a könyvtárhasználó, a beiratkozott olvasó nyilvántartás céljából a regisztrációs pultnál, (a rendezvényeket kivéve). A könyvtárhasználó számozott napijegyet kap, amit távozáskor lead, a beiratkozott olvasó olvasójegyét adja le, amelyet távozáskor visszakap.

b) Felnőtt olvasó egy-egy alkalommal legfeljebb 10 kötet könyvet kölcsönözhet. A határidő 4 hét, amely - ha más olvasó közben nem igényelte a könyvet - kétszer meghosszabbítható. A felnőtt olvasó egy alkalommal 6 db időszaki kiadványt (folyóiratot, hetilapot) kölcsönözhet 1 hetes határidővel, amely - ha más olvasó nem igényelte - egyszer meghosszabbítható.

c) Gyermek (14 éven aluli) olvasó egy alkalommal legfeljebb 6 kötet könyvet kölcsönözhet 4 hetes kölcsönzési határidővel, amely - ha a kötetet nem keresik - egyszer meghosszabbítható.

d) A felnőtt- és a gyermekkönyvtár állományában meglévő, de kikölcsönzött műveket a könyvtáros az olvasó kérésére előjegyzi, majd a dokumentum beérkezéséről az olvasót értesíti.

e) A könyvtár állományából hiányzó dokumentumokat könyvtárközi kölcsönzéssel biztosítjuk a szolgáltatást igénylő olvasónak a 73/2003. (V.28.) Korm. rend. az Országos Dokumentum-ellátási Rendszerről című jogszabály alapján. Az így használt dokumentum kölcsönzési feltételeit a kölcsönadó határozza meg. Eredetiben küldött dokumentum átkölcsönzése esetén a könyvtárközi kölcsönzés díja 250,- Ft/dokumentum (amely magában foglalja az ügyintézés és a kiértesítés költségét), plusz a dokumentum visszaküldésével kapcsolatos tényleges postaköltség összege. A másolatban kapott dokumentum fénymásolási díját a küldő könyvtár állapítja meg, és a másolati díj az igénylő olvasót terheli.

f) A kölcsönzési határidőt mulasztó – ha a határidő meghosszabbítását nem kérte – késedelmi díjat fizet. Ez könyvkölcsönzés és 7 Ft/nap/példány + 100 Ft posta- és egyéb ügyviteli költség (felszólításonként). Időszaki kiadványok (ill. azok mellékletei) és a késedelmi díj naponta 10 Ft/példány.

g) A kölcsönzési határidőt mulasztó olvasóval szemben, aki a kikölcsönzött dokumentumokat a könyvtár írásbeli felszólításai ellenére sem hozza vissza, bírósági eljárás kezdeményezhető.

h) Elveszett, megrongált dokumentum, tényleges értékét vagy a helyrehozáshoz szükséges költségeket (másolás, javítás, kötés stb.) az olvasó köteles megtéríteni.

i) A könyvtár olvasótermi állománya csak helyben használható. Az olvasótermi és segédkönyvtári dokumentumokból csak kivételes esetben, a vezető engedélyével lehet kölcsönözni.

j) Az időszaki kiadványok legfrissebb példányai a klubövezetben szabadpolcról helyben olvasásra vehetők kézbe, a régebbieket a könyvtárostól lehet kérni. Az időszaki kiadványok egy része, valamint a napilapok nem kölcsönözhetők, ezek helyben használatára az olvasóteremben van lehetőség.

k) A könyvtári anyagokról fénymásolat kérhető. A fénymásolás díja: A4-es méretért 50 Ft oldalanként, A3-as méretért 80 Ft oldalanként.

8. A számítógép-használat általános szabályai

Nyomtatás (fekete-fehér): 50 Ft/oldal

Nyomtatás (színes): 300 Ft/oldal

Nyomtatás színes szöveges: 150 Ft oldalanként

Szkennelés (A/4): 300 Ft/oldal

Faxolás: 300 Ft oldalanként

a) A szolgáltatásokat beiratkozott olvasók, ill. napijeggyel rendelkező látogatók vehetik igénybe, akiknek le kell adniuk olvasójegyüket, valamint személyi igazolványukat (vagy egyéb személyazonosításra alkalmas okmányukat) a könyvtárosnak a használat idejére.

b) A számítógépeket csak könyvtáros kapcsolhatja be, indíthatja újra.

c) Az olvasó a számítógépek programbeállításait nem változtathatja meg, ideértve az operációs rendszer beállítási lehetőségeit is.) Ha üzemzavart észlel, köteles bejelenteni a könyvtárosnak anélkül, hogy az üzemzavar elhárítására beavatkozást kezdeményezne (az elindított program nem futtatható, rendellenes kilépés a programból, lefagyás stb.).

d) Az olvasó nem telepíthet szoftver terméket a könyvtárban használt számítógépekre, az internetről letöltött állományokat haladéktalanul törölnie kell. Az olvasó köteles betartani a szerzői jogi és egyéb licence előírásokat fenti tevékenysége során.

e) Közízlést sértő tartalmú web helyek látogatása, onnan állományok letöltése nem engedélyezett.

f) A gyermekrészlegbe beiratkozott olvasók csak a könyvtáros felügyeletével használhatják a számítógépeket.

g) Az olvasó az általa letöltött vagy létrehozott állományok mentését saját mobil adathordozóra végezheti, az adatvédelmi, szerzői jogi és vírusvédelmi előírások betartásával.

h) A számítógép-használathoz (internet, szövegszerkesztés, ) kötődő járulékos szolgáltatások beiratkozott olvasóink és a könyvtári tagsággal nem rendelkezők számára egyaránt díjkötelesek:

9. Az internet használata

(A 14 év alattiak kizárólag könyvtáros felügyeletével használhatják).

A térítési díj megállapítása negyedórás intervallumokban történik, legkisebb használati időtartam: negyedóra.

a) Térítési díj: minden beiratkozott olvasóknak: 200 Ft/óra. De negyedórás igénybevétel ingyenes a beiratkozott olvasóknak.

b) Azok a rendszeresen internetet használók, akik beiratkozott olvasói a könyvtárnak, kedvezményes 10 óra időtartamú bérletet vásárolhatnak, melyet saját igény szerint, részletekben használhatnak fel. A bérlet ára: 1000 Ft.

c) Azon látogatók, akik nem tagjai a könyvtárnak és alkalmi jelleggel szeretnék igénybe venni az internet szolgáltatást, 300 Ft/óra térítési díjat kötelesek fizetni. (A térítési díj megállapítása negyedórás intervallumokban történik, legkisebb használati időtartam: negyedóra.)

d) Térítéskötelesek a 8. h) pontban felsorolt járulékos szolgáltatások.

e) Az eMagyarország Pont szolgáltatás keretében költségtérítés-mentesen biztosítjuk az interneten elérhető e- Közszolgáltatásokhoz való korlátlan hozzáférést, minden ezen szolgáltatásokhoz kapcsolódó információ- és tartalomkutatást, valamint az ezekhez kapcsolódó e- Tanácsadói szolgáltatást. Térítéskötelesek a 8. h) pontban felsorolt járulékos szolgáltatások.

10. Szövegszerkesztés

a) Térítési díj beiratkozott olvasóknak: 200 Ft/óra

b) Azon látogatók, akik nem tagjai a városi könyvtárnak, s alkalmi jelleggel (napijeggyel) szeretnék igénybe venni a szövegszerkesztést, 300 Ft/óra térítési díjat kötelesek fizetni.

c) Térítéskötelesek a 8. h) pontban felsorolt járulékos szolgáltatások.

11. Egyéb szabályok

a) A könyvtárhasználóktól és a beiratkozott olvasóktól a könyvtár kéri és elvárja az állományok és a berendezések védelmét, az elmélyült munkát biztosító csendet, a rádióhasználat, mobiltelefon-használat mellőzését.

b) Tilos a dohányzás a könyvtár közösségi tereiben. Dohányozni csak az udvaron lehet.

c) A könyvtár ideiglenesen megtagadhatja a szolgáltatások teljesítését attól, akinek tartozása van, ill. a könyvtár használatára vonatkozó szabályokat megszegi. Eltiltható a könyvtár használatától az, akinek a magatartása a többi könyvtárhasználót jogai gyakorlásában tartósan akadályozza, egészségét veszélyezteti, nyugalmát tartósan zavarja.

d) A könyvtárhasználók kezdeményezhetik a fenntartónál a használati szabályzat módosítását.

II. Művelődési Ház Használati Szabályzat

1. Közösségi színtér igénybevételének szabályozása

1. A helyiségek igénybevételének szándékát a művelődésszervezőtől (tartós távolléte esetén helyettesétől) legalább 5 munkanappal a tervezett igénybevétel előtt kell- írásban- kérni. A művelődésszervező az állandó közművelődési programok időpontjának figyelmébe vételével biztosítja a helyiségeket az igénylőknek. Több kérelmező esetén a helyiséghasználati igényekről – a polgármester véleményének kikérésével és figyelembe vételével – a művelődésszervező dönt.

2. A helyiségek ünnepnapokon és egyes munkaszüneti napokon (január 1., március 15., Húsvétvasárnap és hétfőn, május 1., Pünkösdvasárnap és – hétfőn, augusztus 20., október 13., november 1. és december 25-26.) nem vehető igénybe, kivéve az önkormányzat és az intézményeinek saját szervezésű rendezvényeit.

3. A helyhatósági választáson jelöltként nyilvántartásba vett polgármesterjelöltek, képviselőjelöltek, valamint az országgyűlési képviselő választáson jelöltként nyilvántartásba vett személyek egy-egy alkalommal ingyenesen vehetik igénybe a közösségi színtér helyiségeit kampányrendezvény tartása céljából az 1. pontban foglaltak szerint.

4. Az Önkormányzat természetbeni juttatásként e szabályzat 3. sz. mellékletében meghatározott szervezetek részére ingyenesen biztosítja a közösségi színtér helyiségeinek igénybevételét. Más szervezetek vonatkozásában a művelődésszervező kezdeményezésére a polgármester dönt a helyiségek ingyenes igénybe vételének lehetőségéről.

5. A művelődésszervező köteles minden hónap 18. napjáig benyújtani a következő havi programokat jóváhagyásra Verőce Község Polgármesteréhez, aki 20-áig dönt az elfogadásról, és gondoskodik a Verőcei Tükör szerkesztőségébe való eljuttatásáról. A művelődésszervező a Polgármesterhez történő benyújtást megelőzően, a jóváhagyandó programot köteles minden hó 15-éig egyeztetni Szerencsés Andrással, aki a Művelődési Házban a Forrás Irodalmi Kávéházat üzemelteti.

2.Közösségi színtér helyiségeinek bérleti díjmentes és díjköteles használata

1. Bérleti díjmentes tevékenységek és szolgáltatások

a) fenntartó önkormányzat és intézményeinek, helyi kisebbségi önkormányzatoknak a szervezésében megvalósuló rendezvények.

b) e szabályzat 1.3. pontjában meghatározott jelöltek választási kampányának biztosítása,

c) 3. számú mellékletben meghatározott szervezetek működésének biztosítása,

d) egészségügyi intézmények ingyenes lakossági szűrései esetén,

e) mindaz a tevékenység, amelyet az önkormányzat célzott feladatként finanszíroz.

2. Bérleti díjköteles tevékenységek és szolgáltatások:

3.Bérleti szerződésre vonatkozó szabályok

a) kirakodóvásári tevékenyég céljára, illetve minden egyéb üzleti célú vállalkozás, termékbemutató igénybevételére,

b) nem verőcei székhelyű szervezetek által szervezett kulturális tevékenységek,

c) a 3. számú mellékletben nem szereplő szervezetek által szervezett kulturális tevékenységek,

d) esküvő céljára történő igénybevétel, illetve magánszemélyek részére az általuk szervezett magáncélú rendezvények megtartására,

e) a nem önkormányzat ( kisebbségi önkormányzat) és intézményei által, valamint az 3. számú mellékletben szereplő szervezetek által szervezett, táncos rendezvények,

f) minden olyan kulturális tevékenyég, amely a közösségi színtér költségvetéséből közvetlen kiadással jár.

1. A művelődési ház és klubövezet bérbeadásáról szóló szerződések megkötésére a művelődésszervező jogosult. A bérleti szerződésekről, valamint a helyiségekben megtartott rendezvényekről a polgármestert tájékoztatni kell.

2. A bérleti szerződés tartalma:

- megállapodó felek adatai,

- a tevékenység, szolgáltatás, rendezvény pontos megjelölése,

- a tevékenység, szolgáltatás, rendezvény időpontja és pontos időtartama,

- szolgáltatást igénybe vevő lakossági kör rögzítése (létszámadat, vagy más módon),

- használat díjának, valamint a fizetés módjának rögzítése (szerződés aláírásakor egy összegben),

- kapcsolattartó személy megjelölése,

- megállapodás teljesítésével kapcsolatos viták tárgyalásos úton történő rendezésének vállalása.

4. A közösségi színtér tevékenységi helyein alkalmazott díjakat a 4. számú melléklet tartalmazza.

A helységbérlésre vonatkozó kedvezmények megállapítása a polgármester hatásköre. A kérelmeket a művelődésszervező minden hónap 18. napjáig köteles továbbítani a polgármesternek.

III. Verőcei Művelődési Ház és Könyvtár Művelődési Ház intézményi egységének Házirendje

1. Az intézmény nyitvatartási ideje

Hétfő: 9.00 – 19.00 óráig

Kedd: 9.00 –19.00

Szerda: 9.00 -17.00

Csütörtök: 13.00- 19.00

Péntek: 9.00- 13.00

Szombat, vasárnap a foglalkozások, programok határozzák meg a nyitva tartást!

2. Az intézmény használatának általános szabályai

Az intézményt hivatalos nyitvatartási időben minden érdeklődő látogathatja, s fegyelmezetten igénybe veheti szolgáltatásait, berendezéseit és felszereléseit. A belépődíjas rendezvények látogatásának előfeltétele a jegyvásárlás, ill. a megjelölt összegek befizetése.

Az intézményben minden látogatónak - a közösségi és társas élet szabályainak megfelelően - kulturált magatartást kell tanúsítania

Az intézmény közösségi célú létesítmény, ezért csak megfelelő, rendes és tiszta öltözékben lehet látogatni, rendezvényein részt venni.

A látogatók személyes tárgyainak megóvásáért az intézmény nem vállal felelősséget.

Az intézmény munkatársainak, a rendezőknek, a rendőrségnek és a tűzoltóknak az utasításait minden látogatók köteles végrehajtani.

Az épületben szemetelni tilos.

DOHÁNYOZNI CSAK AZ ARRA KILYELÖLT HELYEKEN ÉS A DOHÁNYZÁSRA VONATKOZÓ JOGSZABÁLYOK FIGYELEMBE VÉTELÉVEL SZABAD! Ez a bejárati ajtó előtti lépcsőpihenő, itt vannak elhelyezve a hamutartók is.

Ittas személy az intézmény helyiségeit nem látogathatja. 14 év alatti kiskorúak - felnőtt felügyelet nélkül - este 20.00 óráig tartózkodhatnak az intézményben. Ezen engedély nem vonatkozik a szórakoztató rendezvényekre (disco, táncest),

Az intézmény helyiségeinek és berendezéseinek védelme, felszereléseinek szakszerű és anyagi felelősséggel történő használata, a tisztaság és a rend megóvása minden látogatónak, foglalkozást, tanfolyamot vezetőnek kötelessége és érdeke.

."ZÁRTKÖRŰ RENDEZVÉNY"-t zavarni nem szabad!

Az intézmény helyiségeit csak a vezető, illetve munkatársa előzetes hozzájárulásával lehet igénybe venni.

A Művelődési ház elektromos és hangtechnikai berendezéseit csak a ház dolgozói kezelhetik.

A ház dolgozói kötelesek a házirendet a látogatókkal betartatni, súlyos rendbontás esetén a hivatalos szervek eljárását kérni.

Az intézmény hivatalos nyitvatartási rendjét - belső utasításban – a vezető határozza meg.

A házirendet be nem tartók az intézmény elhagyására felszólíthatók, ( a rendőrség segítsége kérhető ), illetve – a vezető által - az intézmény látogatásától eltilthatók.

3. Az informatikai terem, és a számítógép-használat szabályai

Az internetes terembe lépés előtt mindenki köteles az irodába be és kijelentkezni, a bérlettel rendelkezők is.

A felhasználás pontos időtartamát egyszeri és bérletes felhasználó esetében is rögzíteni kell.

Egy bérlettel csak egy felhasználó jogosult az internet használatára, az őt kísérő személy addig más teremben várakozhat, vagy ő is felhasználóként köteles a költségtérítésre. A gépek meghibásodása esetén rögtön szólni kell az irodában.

A látogató a számítógépek programbeállításait nem változtathatja meg, ideértve az operációs rendszer beállítási lehetőségeit is.) Ha üzemzavart észlel, köteles bejelenteni, anélkül, hogy az üzemzavar elhárítására beavatkozást kezdeményezne (az elindított program nem futtatható, rendellenes kilépés a programból, lefagyás stb.).

A látogató nem telepíthet szoftver terméket az általa használt számítógépekre, az internetről letöltött állományokat haladéktalanul törölnie kell. Köteles betartani a szerzői jogi és egyéb licence előírásokat fenti tevékenysége során.

Közízlést sértő tartalmú web helyek látogatása, onnan állományok letöltése nem engedélyezett.

A látogató az általa letöltött vagy létrehozott állományok mentését saját mobil adathordozóra végezheti, az adatvédelmi, szerzői jogi és vírusvédelmi előírások betartásával.


3. számú melléklet

a helyi közművelődési tevékenységről szóló 21/2015. (XII. 17.) számú rendelethez
A közösségi színtér helyiségeit ingyenesen használó szervezetek
- Verőcéért Alapítvány
- Nyitott Kapu Egyesület- Duna terasz
- Verőcei Horgász Egyesület
- Őszikék Tánccsoport
- Cantus Beatus Kórus
- Borbarátok
- Verőcei Csattogók tánccsoport
- valamint valamennyi verőcei érdekeltséggel működő bejegyzett csoport, vagy bejegyzéssel nem rendelkező önszervező közösség évente két alkalommal
- Bejegyzett egyházak

4.
számú melléklet

a helyi közművelődési tevékenységről szóló 21/2015. (XII. 17.) számú rendelethez
Közösségi színtér alkalmazott díjai

1. Művelődési Ház terembérleti díja:

A Művelődési Ház díjköteles és díjmentes szolgáltatásai:

Díjköteles szolgáltatások:

Fénymásolás

A/4: 40,- Ft
A/3: 80,- Ft

Nyomtatás

Fekete/fehér: 50,- Ft
Színes: 300 Ft/oldal

Faxküldés

200,- Ft/oldal

Internet használat

100 Ft/óra

Színházterem, pince, udvar
- 10 vagy több fő felett ismétlődő szakkörök, tanfolyamok
- 10 fő alatt

4000-, Ft/óra
- 2000,- Ft/óra
- 1000,- Ft/óra

Terembérlet tanfolyamoknak, hetente ismétlődő szakköröknek: (Börzsöny terem, emeleti kisterem:
- 2 fő alatt
- 3 fő felett



- 250,- Ft/óra
- 500,- Ft/óra

Esküvő, családi rendezvény (amennyiben a 3 órát meghaladja) színházterem+udvar vagy pince + udvar
- Verőcén 2 éve állandó lakhellyel rendelkező bérlő számára
- Mindhárom helyszín együttes használata esetén (színház, udvar, pince)
- Nem verőcei lakosoknak
- Mindhárom helyszín együttes használat esetén




- 50.000,- Ft/alkalom
- 65.000,- Ft/alkalom
- 100.000,- Ft/alkalom
- 130.000,- Ft/alkalom

Díjmentes szolgáltatások:

- Folyóirat olvasás

- Asztalitenisz

- Információkeresés az adatbázisokban

- Helytörténeti információszolgáltatás

- Közhasznú információ szolgáltatás- turisztikai, helyi termék, helyi szolgáltatás

- Ügyintézési segítségnyújtás

Verőce Község Önkormányzat Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésben meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében eljárva és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény (Mötv.) 42. § 1. pontjában meghatározott jogalkotói hatáskörében, továbbá Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény (továbbiakban: Kt.) 77. §-ában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

A rendelet célja

10. §

E rendelet kiemelt célja, hogy Verőce község polgárainak érdekeit szem előtt tartva az elfogadott településfejlesztési koncepcióból adódóan a községben a kulturális élet fellendítésének, kulturális kínálat bővítésének, hagyomány-ápolásnak és újabb hagyományok teremtésének, lakók összetartozás-érzésének elősegítése érdekében szükséges feladatok, és ezek ellátására létrehozott szervezetrendszert meghatározza.

11. §

Az önkormányzat elismeri, hogy Verőce község minden polgárának joga van kulturális örökségünk megismeréséhez és elsajátításához, személyiségének a művelődés általi fejlesztéséhez, valamint a kulturális értékek birtokba vételéhez szükséges esélyegyenlőséghez. Ezek biztosítását az önkormányzat felelősségteljes kötelező feladatának tekinti.

A rendelet hatálya

12. §

A rendelet hatálya kiterjed a helyi közművelődési tevékenységben résztvevőkre, a könyvtárhasználókra (a továbbiakban együtt: közművelődési tevékenység), a közművelődési feladatellátás színtereire, használóira, a községben működő, közművelődési tevékenységet is folytató civil szervezetekre, a közművelődési tevékenység résztvevőire.

Az önkormányzat könyvtári ellátással és közművelődéssel kapcsolatos feladatai

13. §

(3) Verőce Község Önkormányzata könyvtári ellátással kapcsolatos feladatai:

Verőce Község Önkormányzata a könyvtári ellátással kapcsolatos feladatait a Kt. 54. § (1) bekezdése, 55. § (1) bekezdése valamint a 56. § (1) bekezdésében foglaltak alapján látja el.

(4) Verőce Község Önkormányzata közművelődéssel kapcsolatos feladatai:

Verőce Község Önkormányzata a közművelődési tevékenység támogatását a Kt. 76. § (2) bekezdésében foglaltak alapján az alábbiak szerint látja el:

f) Verőce község kulturális értékei ismertté tételét – az önkormányzat és egyéb helyi szervezetek közreműködésével megrendezésre kerülő – helyi ünnepek megtartásával, kiállítások szervezésével, helytörténeti dokumentumok gyűjtésével oldja meg. A településen évente rendszeresen megrendezésre kerülő programokat az 1. számú melléklet tartalmazza.

g) Az ifjúság, valamint a lakosság kreativitásának elősegítését, régi mesterségek megismertetését, amatőr művészeti alkotókedvének, tehetségeinek gondozását különböző művészeti szakkörök, műkedvelő csoportok befogadásával, működtetésével, alkotóműhelyek szervezésével, kézműves és művészeti alkotótáborok biztosításával, bemutatók, kiállítások szervezésével, aktuális kérdésekről szellemi vitafórum kínálatával oldja meg.

h) A lakosság műveltségének, öntudatának, esztétikai szemléletének fejlesztését, az egyetemes, a nemzeti és kisebbségi kultúra értékeinek közvetítését, a művészetek befogadásának segítését, szabadidős szokások formálását, a kulturált szórakozás biztosítását a már meglévő kulturális hagyományok bővítésével, új hagyományok alapozásával, a mindennapi lét értékeinek fejlesztésével oldja meg. Ennek keretén belül színházi előadásokat, előadóesteket, hangversenyeket, népművészeti, hagyományőrző alkalmakat, kiállításokat szervez, ünnepek, évfordulók, megemlékezések rendszerét működteti.

Az ifjúság szórakoztatását (diszkó, bál, koncert stb.) biztosítja, valamint a felnőtt korosztály részére estélyeket, bálokat, alkalmi szórakozási lehetőségeket szervez, országos rendezvényeket fogad.
i) Az önkormányzat kiemelt feladataként kezeli a helyi társadalom, a község polgárai szabadság- és felelősségérzete növekedésének, a civil közösségeinek szakmai támogatásán belül a kooperációs társulási szándékok ösztönzését, a réteg- és korosztály kultúrák ismerkedési alkalmainak biztosítását, a felelős közéleti szereplés kulturális fórumainak kimunkálását, a civil közösségek közismertségének biztosítását, a településvédő, szépítő, természet- és érdekvédő közéleti egyesületek összefogását, a helyi együttműködéshez, civil szervezetek tevékenységéhez színtér és infrastruktúra ingyenes biztosítását.
j) A kultúrák közötti kapcsolatok kiépítésének, fenntartásának segítése érdekében az alábbi tevékenységi formákat látja el:
- a község testvértelepüléseivel közművelődési kapcsolatot is fenntart, műsorokat, kulturális találkozókat szervez (a testvértelepülések listáját a Verőce Község Önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzata tartalmazza),
- Verőce rendezvényein és a környező települések helyi ünnepein kulturális programokat biztosít, azon részt vesz,
- a közoktatási intézményekkel együtt tehetségkutató és gondozó programokat, gyermek és ifjúsági előadásokat szervez,
- szakmai segítséget ad a tanórán kívüli, közoktatási intézményben folyó közművelődési munkához,
- a település kommunikációs csatornáin (Verőcei Tükör – önkormányzat hivatalos lapja, www.veroce.hu honlap, hirdetőtáblák) keresztül tájékoztatást ad a község közművelődési eseményeiről, helyzetéről, feladatairól,
- vallási ünnepek alkalmával közös rendezvényeket szervez a község egyházi szervezeteivel,
- biztosítja a közművelődési szakemberek részvételét az országos és megyei továbbképzési fórumokon.
Az Önkormányzat közművelődési intézményei

14. §

(1) Az Önkormányzat közösségi színtérként működteti a Művelődési Házat, (2621 Verőce, Árpád út 20.) valamint a Könyvtárat (2621 Verőce, Árpád út 19.).

(2) Az (1) bekezdés szerinti közösségi színterek feladatait szakfeladaton látja el, költségvetését az önkormányzat költségvetése a művelődési házak, könyvtárak tevékenysége szakfeladaton tartalmazza.

(3) Jelen rendelet 4. §-ában szabályozott feladatokat az Önkormányzat közösségi színterei útján látja el.

A közművelődési tevékenység irányítása és ellenőrzése

15. §

A törvény és e rendelet által meghatározott közművelődési tevékenységekkel kapcsolatos helyi irányítási, ellenőrzési jogkört a képviselő-testület gyakorolja, valamint ellátja a közművelődési szervezetek tekintetében a fenntartással és működtetéssel kapcsolatos feladatokat. E körben

a) meghatározza a közösségi színtér, illetve a közművelődési intézmény használati szabályait (2. számú melléklet),

b) kiadja az általa fenntartott közművelődési intézmény alapító okiratát, jóváhagyja a szervezeti és működési szabályzatát és az éves munkatervét,

c) biztosítja a feladatok ellátásához és a közösségi színtér, illetve közművelődési intézmény fenntartásához szükséges, e törvény szerinti szervezeti, személyi, szakképzettségi és tárgyi feltételeket.

16. §

(3) Az önkormányzati fenntartású közművelődési intézmény munkájáról, a közművelődési megállapodásban résztvevők pedig a megállapodásban rögzített feladatok teljesítéséről évente beszámolnak. A szakmai beszámoló elfogadásáról a Képviselő-testület dönt.

(4) Az önkormányzat közművelődési intézményeinek szakmai ellenőrzését a képviselő-testület szakmai beszámoló és - szükség esetén - szakértői vélemény alapján látja el.

A nyilvános könyvtári ellátással és közművelődéssel kapcsolatos feladatellátás finanszírozása

17. §

(2) A nyilvános könyvtári ellátással és közművelődéssel kapcsolatos feladatok községi szintű finanszírozásához Verőce Község Képviselő-testülete az éves költségvetési rendeletében biztosít fedezetet. E források kiegészülnek a feladatellátásban résztvevő intézmény, civil szervezetek, egyesületek más forrásból származó egyéb bevételeivel.

(2) Közösségi színterek finanszírozásának szabályozása:

a) Verőce Község Képviselő-testülete a nyilvános könyvtári ellátással és közművelődéssel kapcsolatos feladatellátás céljából fenntartott közösségi színterei finanszírozását évente, a község költségvetéséről szóló rendeletében biztosítja.

E finanszírozás keretében biztosított önkormányzati támogatás mértékének biztosítania kell az e rendeletben meghatározott kötelező feladatok ellátásához szükséges pénzügyi fedezetet:
- a közösségi színtér feladatellátását végző szakalkalmazottak és a technikai alkalmazottak bérjellegű juttatásait,
- a feladatellátást biztosító épületek fenntartási és működési költségeit,
- az elfogadott rendezvény és programterv teljesítéséhez igazított költségvetést.
b) Az önkormányzat éves munkatervében jóváhagyott nagyrendezvényekkel kapcsolatos támogatás mértékét a Képviselő-testület évente a feladatellátással megbízott közösségi színtér költségvetésében céltámogatás keretében biztosítja.
c) Az önkormányzat költségvetésében – anyagi lehetőségeihez mérten – biztosítja a helyi közművelődési támogatásokról szóló pályázatok önrészét.
d) A közösségi színterek által elért egyéb bevételek elsődlegesen a szakmai munka színvonalának emelését, a kötelező feladatok közé sorolt területeken a rendezvények számának növelését, illetve a fentiek közé nem sorolt rendezvények szervezését szolgálják.
Záró rendelkezések

18. §

(1) Ez a rendelet 2016. január 1-én lép hatályba.

(2) E rendelet hatálybalépésével egyidejűleg hatályát veszti Verőce Község Önkormányzat Képviselő-testületének a helyi közművelődési tevékenységről szóló 11/2011. (IV.28.) számú rendelete.