Zebegény Község Önkormányzat Képviselő-testületének 5/2013 (III.4.) önkormányzati rendelete

az építészeti és természeti értékek helyi védelméről (egységes szerkezetben a módosítással)

Hatályos: 2013. 03. 04- 2017. 12. 31

Zebegény Község Önkormányzata Képviselő-testületének

5/2013.(III.4.) rendelete

az építészeti és természeti értékek helyi védelméről

(egységes szerkezetben a módosítással)


Zebegény Község Önkormányzata Képviselő-testülete fontosnak és védendőnek tartja a település épített és természeti örökségét, mivel azok meghatározzák Zebegény egyedi, megismételhetetlen és magas életminőséget biztosító településképét. Ezért a területén lévő épített és természeti értékek helyi védelmének biztosítására a Magyarország Alaptörvénye 32. Cikk (2) bekezdésében, az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. tv. 6. § (1) és 7. §-ában, a 57.§.(3) bekezdésében, valamint a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 24. § (1) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás és kötelezettség alapján, a 66/1999. (VIII. 13.) FVM rendelettel összhangban, valamint a műemlékek és természeti értékek védelmére vonatkozó törvények előírásait és ezen területek szakmai követelményeit figyelembe véve a következő önkormányzati rendeletet alkotja:


I.

Általános rendelkezések

  1. §

Ezen rendelettel helyi védelemben részesített értékek védelme a településen működő minden szervezet, minden a településen tulajdonnal rendelkező természetes és jogi személy, és a község minden polgárának kötelessége.

2. §

(1) A helyi védelem tárgyát képezi mindaz az épített, vagy természeti érték (épület, építmény, utcarész, településrész, épületrész, építményrész, közterületen lévő szobor, emlékmű, növény, növények együttese, stb.) melyet a Képviselő-testület építészeti, művészeti, néprajzi, településtörténeti, környezeti, esztétikai, értéke miatt védendőnek, védelem alatt állónak minősít.

(2) A helyi védelem célja a településnek és környezetének, valamint az ott található értékes építészeti, táji, valamint az épített környezettel összefüggő természeti elemek jellegzetességének, hagyományos megjelenésének megőrzése, felújítása, rekonstrukciója, illetve az új építészeti, táji és természeti elemeknek a védett elemekhez való illeszkedése.

(3) A rendelet hatálya nem terjed ki a műemlékekről, valamint a természetvédelemről szóló törvény rendelkezései alapján védelem alá helyezett értékekre.

(4) A helyi védelem fajtái: területi védelem illetve egyedi védelem.

a) Helyi területi védelem a település vagy a természeti környezet olyan összefüggő része, amely a jellegzetes településszerkezet történelmi folyamatosságát képviseli, ahol a település és környék arculatát meghatározó építmények, növények együttest alkotnak, illetve a természeti környezetnek az a része, ahol számos védett növény vagy állat él.

      Helyi területi védelem esetében védendő:

- a településszerkezet (utcahálózat, telekszerkezet, beépítési mód, az építési vonal, településszerkezeti szempontból jelentős zöldterület vagy növényzet),

- a településkép (külső településkép, belső településkép, utcakép),

- a település táji környezete (a település megjelenése a tájban, növényzet és természetes környezet),

- településkarakter (a településszerkezet, a településkép elemei, formái, anyagai, színvilága együttesen)

- a helyi védett építmény környezete (környezetében lévő érintkező telkek területe).

b) Helyi egyedi védelem: védett az épület, építmény, szobor, emlékmű egésze, és részletei (anyaghasználata, szerkezete, színezése stb.), a hozzátartozó földrészlet, illetve értékes növény, vagy növények csoportja, gyűjteményes kert.


II.

A helyi védelem irányítása

3. §

A helyi védelem irányítása a települési főépítész és az önkormányzati Képviselő-testület hatáskörébe tartozik. A helyi védelem igazgatási és hatósági feladatait a Jegyző látja el. A helyi védelmi munkákhoz kérni kell a helyi társadalmi szervezetek közreműködő segítségét.

A rendelet hatálya alá tartozó tevékenységet az engedélyezés, illetve az építés, telepítés előtt a főépítész és/vagy az önkormányzati tervtanács véleményezi.


III.

Védetté nyilvánítás és annak megszüntetése

4. §

(1) A védetté nyilvánításról, illetve annak megszüntetéséről az önkormányzat Képviselő-testülete rendelettel dönt.

(2) A védetté nyilvánítást, vagy annak megszüntetését megelőzően értékvizsgálatot kell készíteni, melyhez kérni kell a főépítész (vagy az önkormányzati tervtanács, ill. szakértők) véleményét.

(3) A védetté nyilvánítást nem befolyásolja, hogy a védetté nyilvánítandó érték kinek a tulajdonát képezi, de a döntésről tájékoztatni kell.

(4) Zebegény község helyi védett területeit és helyi védett egyedi értékeit jelen rendelet 1. sz. melléklete (felsorolás), és 2 sz. melléklete (helyszínrajz) tartalmazza.

      Ezen túlmenően a védett értékekről a hivatal műszaki csoportja nyilvántartást vezet, mely tartalmazza a:

      - védett érték megnevezését, vagy rendeltetését,

      - pontos helyét (utca, helyrajzi szám),

      - tulajdonosát, kezelőjét, használóját,

      - a védelemre javaslatot tevő nevét,

      - a védett érték rövid leírását, indoklását,

      - védett érték fotóját,

      - az épület, építmény építésének, átépítésének idejét, illetve építőjének, átépítőjének nevét,

      - a védelmet megállapító rendelet számát, időpontját.


(5) A védelemben részesítés vagy a védelem megszüntetésének tényét a jogorvoslati lehetőségek közlésével a helyben szokásos módon közzé kell tenni, s erről értesíteni kell:

      a)   az ingatlan, vagy a természeti érték tulajdonosát,

      b)   a védetté nyilvánításra, ill. annak megszüntetésére javaslatot tevőt,

      c)   az építésügyi hatóságot,

d)   az építmények esetében Kulturális Örökségvédelmi Hivatalt, természeti érték esetén a Természetvédelmi Felügyelőséget (illetve ezek jogutódjait),

e)   helyi területvédelemben részesítés, vagy annak megszüntetése esetén az érdekeltek mellett értesíteni kell az érintett utak, közművek fenntartóit is.


5. §

(1) A védelem alatt álló területet, építményt, vagy természeti értéket meg kell jelölni.

(2) A védett épületet táblával is meg kell jelölni a védettség elrendelésével egyidejűleg.

(3) A jelzés elhelyezéséről az önkormányzat gondoskodik.


6. §

(1) A védetté nyilvánításra, illetve annak megszüntetésére főépítészi, tervtanácsi, állampolgári vagy társadalmi szervezetek kezdeményezése alapján a főépítész, ill. a településfejlesztési bizottság tesz javaslatot.

(2) A védetté nyilvánításra, illetve annak megszüntetésére vonatkozó javaslatban fel kell tüntetni a védendő értékre, annak helyére vonatkozó legfontosabb adatokat, (megnevezés, hely, tulajdonos) valamint rövid leírást, indokolást.


IV.

A védett építmények, épületek, területek hasznosítása, fenntartása, felújítása

7. §

(1) A helyileg védett értékek fennmaradásának feltétele, megőrzésének módja elsősorban a rendeltetésnek megfelelő használat.

(2) Egyéb hasznosítás esetén törekedni kell közcélú felhasználásra.

(3) A használat a védett értékeket nem veszélyeztetheti.

(4) Épületek és építmények állapotának megóvása elsősorban a tulajdonos feladata.

(5) A védett érték megóvása érdekében tulajdonosa kérheti az önkormányzat támogatását.

(6) Az önkormányzat a helyi védett érték fenntartását, felújítását, rekonstrukcióját a következő formákban támogathatja:

      - a költségvetésben erre a célra elkülönített összegből pályázat útján,

      - a helyi adórendeletben biztosított adókedvezménnyel.


8. §

(1) A védett érték tulajdonosa pályázat benyújtásával kérheti az önkormányzat támogatását az érték megóvása érdekében.

(2) A pályázatnak a következőket kell tartalmaznia:

      a)   Tulajdonos adatait (név, cím),

      b)   Az ingatlan adatait (cím, hrsz),

      c)   Tulajdoni lap másolatot,

      d)  Az épület, épületrész, építmény leírását (kialakítás, jelenlegi állapot stb.)

e)   Elvégzendő felújítási munkák pontos leírását (anyagok és színezés, részletek, terv, stb.)

f) Az érvényben lévő építési engedély határozatot és 1 pld. eng. dokumentációt (ha előírt)

g)   Költségvetést az elvégzendő munkákról

h)   A munkák időbeli meghatározását (kezdés, szakasz határidők, befejezés)

(3) A benyújtott pályázatokról a Képviselő-testület Településfejlesztési Bizottsága dönt a főépítész ajánlásával.

(4) A pályázatok során előnyt élveznek az alábbiak:

      a)   kiemelt jelentőségű az épület (helye, kora vagy szerepe miatt)

      b) már elkezdett felújítási munka befejezésére irányul a kért támogatás.

(5) Pályázni nem csak teljes épület-felújításra, hanem épületrészek (pl. utcai homlokzat, nyílászárók, kapuk, kerítés, stb.) felújításra is lehet.

(6) A támogatás csak értékmegőrző, értékhelyreállító felújításokra szól. Az épületek bővítésére, részbeni átalakítására, korszerűsítésére nem fordítható.

(7) A támogatás a benyújtott költségvetés 50 %-ig terjedhet. A támogatást az önrész felhasználását követően, az elkészült felújítás elszámolásának benyújtásakor lehet rendelkezésre bocsátani.


9. §

(1) A védett építményen végzett munkákhoz az elsőfokú építésügyi hatóság engedélye szükséges a 37/2007. (XII. 13.) ÖTM rendeletben szabályozottak szerint.

(2) A védett épületek korszerűsítését, átalakítását, bővítését a védettség nem zárja ki, de az épület jellege nem változhat, az épület eredeti, építéskori állapotához kell igazodni, azt megőrizni, helyreállítani.

(3) Védett fák kivágásához hozzájárulás csak a fák biológiai pusztulása esetén adható, valamint akkor, ha azok állapota a környezetre károsodással járó veszélyt jelent.

(4) A védett természeti területen végzett munka az értékeket nem veszélyeztetheti, a terület jellegét nem változtathatja meg.

(5) Védett területeken és védett épületek, építmények környezetében az új létesítményeknek illeszkedni kell a védett terület és épületek, építmények építészeti karakteréhez.

(6) Védett területekre (utcák, utcarészek, természeti területek) építési engedély csak úgy adható, hogy a munkák az eredeti jelleget ne változtassák meg.


10. §

(1) Védett építményen, épületen és területen reklám, hirdetőberendezés (világítás, lámpasor, forgó, napernyő, zászló, stb.) nem helyezhető el, kivéve a védett objektum építészeti elemeivel összhangban álló és ingatlanonként egy darab, legfeljebb 70x100 cm méretben.

 (2) Védett építményen, épületen és területen gépészeti és egyéb berendezés (klíma, szellőző, szerelt kémény, napkollektor, stb.) nem létesíthető, kivéve rejtett módon és a védett objektum építészeti elemeivel összhangban.

(3) Védett területen a település jellegzetes szerkezetét, telekosztását, utcavonal-vezetését meg kell őrizni, illetve új telek kialakítása vagy telekátalakítás során a védett településszerkezet meg kell tartani, ahhoz igazodni kell.

(4) Védett területen az új épületeket és építményeket a jellegzetes településkép, valamint az épített és természetes környezet egységes megjelenését biztosító módon kell építeni, illetve a meglévőket fenntartani, bővíteni, átalakítani.

(5)  Védett építményen, épületen és területen a településre jellemző, hagyományos kerítés- és kapuformákat, építményfajtákat, egyéb környezeti elemeket, valamint növényzetet meg kell tartani, illetve az újaknak ezekhez kell igazodni.

(6) Védett területen a közterületek burkolatát, az utcabútorokat, a hirdető berendezéseket az utcakép jellegzetességének megtartásával kell elhelyezni.

(7) Védett építményen, épületen védendők és ezért meg kell tartani, illetve fel kell újítani vagy helyre kell állítani az eredeti, építéskori állapotnak megfelelő védett elemeket,. Ilyenek pl. tetőforma, épülettömeg, nyitott-fedett és zárt épületrészek, tetőfedés, építőanyagok, homlokzati kialakítás, nyílásrend, nyílás arányok, homlokzati díszítés, ornamentális elemek, stukkók, tagozatok, festések, színek, felületképzések, burkolatok, lábazatok, tartószerkezeti rendszer, térstruktúra, térkapcsolatok, kémények, kerítések, stb.

(8) Védett építményen, épületen bővítés, felújítás, átalakítás esetén is a (7) pont szerint kell eljárni.

(9) Védett területen, vagy védett épület, építmény környezetében új építés esetén az új épület és építmény kialakításával a védett építészeti, településképi, és egyéb, a (7) pontban részletezett elemekhez és karakterhez kell igazodni.

(10) A védett növényeket, természeti elemeket meg kell őrizni és fenntartásukról gondoskodni kell, illetve természetes pusztulásuk esetén pótolni kell azokat.

(11) Védett területen, és a település egész területén növénytelepítéseknél a hagyományos és a tájegységre jellemző, illetve a védett növényeknek, természeti értékeknek megfelelő növényfajtákat lehet telepíteni.


V.

Záró rendelkezések

11. §

(1) Az építészeti és természeti értékek tudat- és ízlésformáló erejének elősegítésére a helyi közművelődésben és oktatásban a helyi értékek és ezekkel kapcsolatos ismeretek helyet kell, hogy kapjanak.

(2) Az önkormányzati Képviselő-testület felkéri a társadalmi szervezeteket, intézményeket, köröket, valamint Zebegény polgárait, segítsék elő a rendeletben megfogalmazott célok és feladatok megvalósítását.


12. §

Ezen rendelet 2013. március 4. napján lép hatályba.



Zebegény, 2013. február 28.






                  Hutter Jánosné

Bahil Emilné dr.

                     polgármester

jegyző




A rendelet kihirdetve: 2013. március 4.





                                                             Bahil Emilné dr.

                                                                    jegyző