Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 32/2020 (VII.31.) önkormányzati rendelete

a forgalomlassító eszközök kihelyezésének szabályairól

Hatályos: 2020. 08. 01

Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 32/2020 (VII.31.) önkormányzati rendelete

a forgalomlassító eszközök kihelyezésének szabályairól

Hatályos: 2020. 08. 01

Dunakeszi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 10. § (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. § E rendelet célja a Dunakeszi városában a forgalom lassító eszközök kihelyezésének szabályozása oly módon, hogy az összhangban legyen az érintett lakosság igényeivel és a város közúti közlekedési forgalmának optimális megszervezésével.

A rendelet hatálya

2. § A rendelet hatálya valamennyi Dunakeszi közigazgatási területén kihelyezett forgalomlassító eszközre vonatkozik.

II. Fejezet

A forgalom lassító eszközök kihelyezésére vonatkozó általános szabályok

3. § (1) Forgalom lassító eszközök kihelyezésére a város alábbi pontjain van lehetőség:

a) közlekedésbiztonság szempontjából kiemelkedő intézmény, ingatlan indokolja, így különösen közintézmények, termelő, szolgáltató, vagy kereskedelmi egység),

b) gyalogos forgalom szempontjából kiemelkedő a terhelés, így különösen Duna-part, szabadidő parkok,

c) ha a Rendőrség vagy a Városüzemeltetési osztály ezt a korábbi tapasztalatok, események, lakosság igények alapján javasolja.

(2) Forgalom lassító eszközök kihelyezését az önkormányzat az alábbi helyeken nem támogatja:

a) e rendelet 1. melléklete szerinti gyűjtőutakon

b) ahol van legalább az út egyik oldalán járda, vagy a gyalogosok számára nem áll rendelkezésre az útpályától elválasztva legalább 1 méter széles hely a biztonságos közlekedésre,

c) egyirányú út esetén 3,5 méter vagy annál szélesebb útpálya esetén,

d) két irányú út esetén 5 méter vagy annál szélesebb útpálya esetén,

e) zsákutcában,

f) körforgalomban,

g) menetrend szerint közlekedő buszjárat útvonalába eső úton.

(3) A (2) ponttól eltérően sebességkorlátozó tábla, mint forgalom lassító eszközök kihelyezését az önkormányzat az alábbi helyeken nem támogatja:

a) e rendelet 1. melléklete szerinti gyűjtőutakon

b) ahol van legalább az út egyik oldalán járda, vagy nem áll rendelkezésre a gyalogosok számára az útpályától elválasztva legalább 1 méter széles hely a biztonságos közlekedésre, kivéve ha egyirányú út esetén az útpálya 3,5 méter vagy annál keskenyebb, vagy két irányú út esetén az útpálya 5,5 méter vagy annál keskenyebb,

e) zsákutcában,

g) menetrend szerint közlekedő buszjárat útvonalába eső úton.

III. Fejezet

A forgalom lassító küszöb kihelyezésére vonatkozó különös szabályok

4. § (1) A forgalom lassító küszöb, mint forgalom lassító eszköz kihelyezésének feltétele, hogy a tervezett eszköz 100 méteres körzetén belül élő cselekvőképes magánszemélyek, vagy ingatlan tulajdonosok 90%-ának írásos beleegyező nyilatkozatának megléte, ezen nyilatkozatokat a Lakosságszolgálati osztály részére benyújtott kérelemhez mellékelni kell. A 100 méteres körzetbe a szomszédos utcák nem tartoznak bele. Társasházak esetén a közös képviselőnek kell nyilatkozni.

(2) A kérelemhez mellékelni kell egy térképvázlatot, amelyen a kérelmező megjelöli azt a helyet, ahol a forgalom lassító eszköz elhelyezését legoptimálisabbanak véli.

(3) A Városüzemeltetési osztály a Rendőrség szükség szerinti bevonásával a helyszínt megvizsgálja, amelyet annak megfelelősége esetén jóváhagy, vagy amennyiben azt szakmai, illetve jogszabályi előírások indokolják, helyette új helyszínt javasol.

(4) Az eszköz javasolt végleges helyének ismeretében be kell szerezni a közvetlenül érintett, a közvetlenül az eszközök mellett lévő ingatlanok tulajdonosainak, vagy az ott élő cselekvőképes magánszemélyek írásos nyilatkozatát, amelyben az eszköz elhelyezésének pontos helyével, a használatából adódó zajhatással egyetértenek, azt elfogadják.

(5) Az érintett tulajdonosok egyetértő nyilatkozatok birtokában a kérelmező és Dunakeszi Város Önkormányzata megállapodást kötnek, amelyben rendelkezni kell a kihelyezésre kerülő forgalomlassító eszköz megvalósításának költségéről, amelyet a szerződő felek 50-50%-os mértékben közösen viselnek. A megállapodásban továbbá rögzíteni kell fizetési feltételeket, az eszköz műszaki tartalmát, annak pontos helyét, és a megvalósítás határidejét. Az eszköz, ami telepítésre kerül az 4cm-es lecsavarozható típus.

(6) A kérelmezőre eső kivitelezési költség hányadot egy összegben kell megfizetni a megállapodásban megjelölt önkormányzati számlaszámra.

(7) A megállapodásban rögzített összeg önkormányzati számlán történt jóváírását követően az önkormányzata megállapodásban rögzített feltételek mellett megrendeli a munkát és elvégezteti azt.

IV. Fejezet

Záró rendelkezések

5. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba, kihirdetéséről a jegyző a helyben szokásos módon gondoskodik.

1. melléklet a 32/2020. (VII. 31.) önkormányzati rendelethez

Gyűjtő utak:

1. Barátság útja

2. Bartók Béla utca

3. Báthory István utca

4. Batthyány Elemér utca

5. Béke utca

6. Berek utca

7. Berzsenyi Dániel utca

8. Bocskai utca

9. Gizella utca

10. Gyöngyvirág utca

11. Határ út

12. Hunyadi utca

13. Kápolna utca

14. Kazinczy Ferenc utca

15. Kistemplom utca

16. Klapka utca

17. Könyves Kálmán utca

18. Liget utca

19. Madách Imre utca

20. Mátyás Király utca

21. Muskátli utca

22. Nándori utca

23. Nap utca

24. Pálya utca

25. Radnóti Miklós utca

26. Repülőtéri utca

27. Sólyom utca

28. Széchenyi utca

29. Szent István utca

30. Szilágyi utca

31. Tábor utca

32. Temető utca

33. Tisza utca

34. Toldi Miklós utca

35. Tőzegtavi utca

36. Váci Mihály utca

37. Verseny utca

38. Zápolya utca

39. Kiserdő utca

40. Rákóczi út