Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 33/2020 (VII.31.) önkormányzati rendelete

a csapadékvíz közterületre történő kivezetésének szabályairól

Hatályos: 2020. 08. 01

Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 33/2020 (VII.31.) önkormányzati rendelete

a csapadékvíz közterületre történő kivezetésének szabályairól

Hatályos: 2020. 08. 01

Dunakeszi Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 10. § (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

I. Fejezet

Általános rendelkezések

1. § E rendelet célja a Dunakeszi városában a csapadékvíz közterületre történő kivezetés okán keletkező nehezen kezelhető csapadékvíz-mennyiség csökkentése a vonatkozó országos szabályozással összhangban.

2. § A rendelet hatálya kiterjed Dunakeszi város közigazgatási területére, valamennyi természetes személy és jogi személy tulajdonában lévő belterületi ingatlanra, függetlenül annak rendeltetésétől.

II. Fejezet

A csapadékvíz közterületre vezetésére vonatkozó szabályok

3. § (1) Az ingatlan tulajdonosa vagy haszonélvezője köteles gondoskodni az ingatlanon keletkező csapadékvíz kezeléséről az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendelet 47. § rendelkezései szerint.

(2) Az ingatlanon keletkező csapadékvizet mindenki köteles a saját ingatlanán belül elszikkasztani, ingatlanról csapadékvíz közterületre a közterület tulajdonosa, vagy a közútkezelő írásbeli engedélye birtokában lehet kivezetni. Az engedély iránti kérelmet a Lakosságszolgálati Osztályhoz kell benyújtani. Az ingatlanon keletkező csapadékvizet más ingatlanára, annak tulajdonosa előzetes hozzájárulása nélkül nem lehet átvezetni.

4. § (1) Az ingatlanon keletkező csapadékvíz kezelése céljából az ingatlan tulajdonosa köteles megfelelő kapacitású csapadékvíz kezelésére és elszikkasztására alkalmas műtárgyakat kialakítani. A szikkasztandó csapadékvíz mennyisége az építmény tetőszerkezetén keletkező csapadékvíz, plusz az ingatlan leburkolt telekterületén keletkező csapadékvíz összessége.

(2) Az ingatlanon – az építmény tetőszerkezetén, illetve a leburkolt telken – keletkező csapadékvíz mennyiségét a MSZ. 04 134 1991 szabvány alapján kell számítani. Ennek alapján az 1 négyzetméteren keletkező csapadékvíz mennyisége 10 perc átlagos időtartamot figyelembe véve 14,6 liter/m2. A csapadékvíz kezelése/szikkasztása céljából készített műtárgy kapacitását a tetőszerkezet és a leburkolt telekrész összes felületének és a hivatkozott szabvány szerint megállapított 14,6 liter/m2 szorzataként kell megállapítani.

(3) A tulajdonos köteles megakadályozni, hogy az ingatlanán keletkező csapadékvíz közterületre jusson. Ennek érdekében köteles olyan megoldásokat alkalmazni az ingatlanán, amelyek az ingatlan földrajzi adottságaira tekintettel is megakadályozza, hogy a csapadékvíz a természetes elfolyása következtében is közterületre kerüljön. Ezen túlmenően minden olyan - talajszint feletti vagy alatti - műszaki megoldást meg kell szüntetni az ingatlanon, amely közvetlenül vagy közvetve az ingatlanon keletkező csapadékvizet a közterületre juttatja.

(4) Úszótelek esetében, vagy utcafronti-, vagy zárt soros beépítésű ingatlan esetében Dunakeszi Város Önkormányzatától beszerzett előzetes engedély birtokában közterületen is megvalósítható az ingatlanon keletkező csapadékvíz kezelését/szikkasztását szolgáló műtárgy.

(5) Dunakeszi Város Önkormányzata a tulajdonában lévő közterületeken szikkasztóárkokkal, szikkasztókutakkal biztosítja a közterületen keletkező csapadékvíz kezelését. Ezeket a közterületi műtárgyakat engedély nélkül az érintett ingatlan tulajdonosa nem szüntetheti meg, nem temetheti be. Amennyiben az ingatlan előtti szikkasztóárkot, szikkasztókutat betemették és azt Dunakeszi Város Önkormányzata felszólítására nem állítják vissza, nem tartják karban és így a közterületen keletkező csapadékvíz kezelését megakadályozzák, vagy lehetetlenné teszik úgy az érintett ingatlan tulajdonosával szemben szankcióként a mindenkor hatályos közösségi együttélés szabályairól szóló rendeletben foglalt jogkövetkezmények alkalmazhatók.

(6) E rendeletben foglaltak betartását Dunakeszi Város Önkormányzata ellenőrizteti. Az ellenőrzés kiterjed a csapadékvíz kezelését/szikkasztását szolgáló műtárgy meglétének, kapacitásának, illetve műszaki állapotának ellenőrzésére. Az ingatlanon történő ellenőrzés előzetes értesítést követően történhet, a tulajdonos az ingatlanra történő bejutást köteles biztosítani. A Dunakeszi Polgármesteri Hivatal városüzemeltetési feladatait ellátó szervezeti egysége minden év szeptember 31-ig elemzést végez, amelyben meghatározza a város csapadékvíz szempontjából leveszélyeztetettebb területeit.

(7) Abban az esetben, ha az ellenőrzés megállapítja, hogy az ingatlan tulajdonosa a saját ingatlanán keletkező csapadékvizet nem e rendeletben meghatározottaknak megfelelően kezeli/szikkasztja és ennek következtében a csapadékvíz közterületre kijut , úgy vele szemben szankcióként a mindenkor hatályos közösségi együttélés szabályairól szóló rendeletben foglalt jogkövetkezmények alkalmazhatók.

III. Fejezet

Záró rendelkezések

5. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba, kihirdetéséről a jegyző a helyben szokásos módon gondoskodik.