Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2020 (VI.30.) önkormányzati rendeletének indokolása

Dunakeszi Város 2019. évi költségvetéséről szóló 2/2019. (III. 07.) sz. önkormányzati rendelet végrehajtásáról

Hatályos: 2020. 06. 30

Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2020 (VI.30.) önkormányzati rendeletének indokolása

Hatályos: 2020. 06. 30
Dunakeszi Város 2019. évi költségvetéséről szóló 2/2019. (III. 07.) sz. önkormányzati rendelet végrehajtásáról
Részletes indokolás
Az 1–5. §-hoz
Dunakeszi Város 2019. évi költségvetésének
teljesítéséről szóló beszámoló indoklása
(Zárszámadás)
Az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény 89. § alapján a költségvetés végrehajtásáról szóló zárszámadást a költségvetéssel összehasonlítható módon, az év utolsó napján érvényes szervezeti, besorolási rendnek megfelelően kell elkészíteni.
Az államháztartás számviteléről szóló 4/2013. (I.11.) Kormányrendelet alapján az Önkormányzat és költségvetési szervei beszámolóikat összeállították. Ezek felhasználásával a Gazdasági Osztály elkészítette az Önkormányzat 2019. évi költségvetéséről szóló 2/2019. (III. 07.) sz. rendelet végrehajtásáról szóló előterjesztést, melyet az alábbiakban részletesen mutatunk be.
az önkormányzati feladatellátás általános értékelése
Dunakeszi Város 2019. évi költségvetésének teljesítését, végrehajtását a korábbi években kialakított gazdálkodási mechanizmusok jellemezték. Az előző években az önkormányzati szektorban meghatározott megfontolt, takarékos és folyamatosan kontrollált gazdálkodás elősegítette a város költségvetésében tervezett feladatokhoz szükséges források biztosítását, az Önkormányzat pénzügyi és likviditási stabilitásának fenntartását. A megalapozott és mértéktartó gazdálkodás, továbbá az előző évről áthozott tartalék, valamint a jelentős összegű pályázati támogatás következtében, finanszírozási jellegű külső források bevonása nélkül is biztosított volt az Önkormányzat folyamatos likviditása. A feladatellátás tervezetten, a felmerülő igényeket rangsorolva, a rendelkezésre álló forrásokhoz és kapacitásokhoz igazítottan történt.
Az Önkormányzat, a Polgármesteri Hivatal, a Dunakeszi Óvodai és Humán Szolgáltató Központ és Könyvtár tagintézményei, a Sportigazgatóság, valamint a Helytörténeti Gyűjtemény a beszámolás évében is nagy hangsúlyt fektettek a különböző pályázati lehetőségek feltárására, ezzel is elősegítve a működési és fejlesztési források bővülését. A rendelkezésére álló állami- és saját forrásokkal az önkormányzat hatékonyan tudott gazdálkodni, a város vagyonát az elkészült fejlesztések és felújítások tovább gyarapították.
Az adóbevételek az év során, a realizált többlet bevételnek köszönhetően a terezetthez képest túlteljesültek, mely eredmény az iparűzési adó vonatkozásában a városban működő vállalkozások, és egyes vállalkozási tevékenységek fejlődésével, az építmény adó vonatkozásában a tovább folytatott felderítési és behajtási tevékenységekkel hozható összefüggésbe.
Kiadási oldalon továbbra is az elmúlt évben kialakított, és pénzügyi szempontból eredményesen működtetett rendszert tartottuk fenn, azaz a kötelezettségvállalás és pénzügyi kifizetések folyamatos vezetői kontroll mellett történtek. Fejlesztési, felújítási feladatok esetében jelentős beruházások készültek el, kiemelendők a járda és parkoló építések, útfelújítások, az egészségügyi intézmények felújítása, többek között elkezdődött a Szakorvosi Rendelőintézet felújítása és az új Pszichiátriai rendelő építése, továbbá átadásra került a Liget utcai háziorvosi rendelő, valamint az új mentő állomás épülete. Megépült a Szent István Általános Iskolához vezető kerékpár út a Repülőtéri úton,megkezdődött az új tagóvoda építése, fejlesztésre került a Piros Óvoda, és befejeződött, átadásra került az új bölcsőde. Mind ezek mellett több jelentős beruházás a beszámolás évében már elkezdődött, befejezése azonban 2020. évben várható.
A beruházási munkák ütemezettsége, a működési bevételek és kiadások terveknek megfelelő alakulása együttesen egész évben kedvező pénzügyi-likviditási helyzetet eredményeztek, és biztosították a fizetési kötelezettségek határidőben történő teljesítését, lehetővé tették, hogy a beszámolási időszakban a gazdálkodás folyószámla-hitel igénybevétele nélkül történjen.
Az Önkormányzat többéves kötelezettség-vállalásból adódó adósságszolgálati kötelezettséggel továbbra sem rendelkezik.
Az Önkormányzat a jogszabályokban megállapított kötelező és az önként vállalt feladatait a beszámolás évében is megfelelő színvonalon teljesítette, melyeket részint az általa fenntartott önálló intézményeken keresztül látott el - Polgármesteri Hivatal, Dunakeszi Óvodai és Humán Szolgáltató Központ és Könyvtár, Sportigazgatóság, Helytörténeti Gyűjtemény – részint pedig a 100%-os önkormányzati tulajdonú gazdasági társaságaival kötött közszolgáltatási szerződések alapján a Dunakeszi Közüzemi Nonprofit Kft. és a Dunakeszi Egészségügyi és Szociális Nonprofit Kft. bevonásával.
Az önkormányzati intézmény hálózat felépítésében 2019.évben nem történt változás. A DÓHSZK-n belül az új bölcsőde átadásával bővült az intézmény.
Az intézmények gazdálkodása a költségvetési rendeletben foglaltaknak megfelelően történt, a pénzügyi finanszírozásukról az Önkormányzat megfelelő gyakorisággal gondoskodott.
Az önkormányzatoknak a vonatkozó törvényi rendelkezés értelmében a MÁK felé havi rendszerességgel kell teljesíteni a beszámolási kötelezettséget, melynek a határidőtől való eltérését, illetve elmaradását pénzügyi szankció sújtja. Ez irányú kötelezettségünknek valamennyi intézményünk és az önkormányzat gazdasági szervezete is határidőben eleget tett, a Kincstár az Önkormányzatunkkal szemben szankciót nem alkalmazott, fizetési kötelezettségünk nem keletkezett.
Az alábbiakban részletezve, szöveges indoklással mutatjuk be Dunakeszi Város Önkormányzatának 2019.évi költségvetés bevételi és kiadási teljesítési oldalát, a teljesítést befolyásoló gazdasági eseményeket.
I. Bevételek
Az Önkormányzat 2019. évi költségvetés bevételeit részletezve a rendelet 3. sz. melléklete, az önállóan működő és gazdálkodó, valamint önállóan működő intézményeinek bevételeit a 8. sz. melléklet mutatja be. A tényadatok a 2019. december 31-i állapotot tükrözik.
A helyi önkormányzatok kötelező, törvényben meghatározott feladatai ellátásával kapcsolatos működési kiadásainak fedezetét az Országgyűlés a feladatfinanszírozás rendszerén keresztül, feladatalapú támogatással biztosítja, mely a jogszabályokban meghatározott közszolgáltatási szinthez igazodik. A feladatalapú támogatás kizárólag a kötelező feladatellátásra fordítható, szigorú elszámolási renddel, ellenkező felhasználás esetben vissza kell fizetni. A gépjármű adó továbbra is átengedett központi adó, a beszedett adó összegének 40 %-a marad az önkormányzat bevétele, a 60%- átutalásra kerül az állam részére.
A helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény (a továbbiakban: Htv.) 6. § (e) bekezdése felhatalmazza az önkormányzatokat, hogy a Htv. és az adózás rendjéről szóló törvény keretei között az adózás részletszabályait meghatározzák. Dunakeszi Város Önkormányzatának a helyi adókból származó bevételei az önkormányzat saját bevételét növelik. A Htv. és annak felhatalmazása alapján elfogadott önkormányzati rendeletek biztosítják az adóztatás kereteit és feltételeit. A helyi adók vonatkozásában a beszámolás évében is a 2016.évben átdolgozott építményadó rendelet van érvényben, mely jelentős kedvezményeket biztosít a gyermekeket, kiskorú, illetve iskolába járó gyermekeket nevelő családok, valamint a nyugdíjasok vonatkozásában. Az Önkormányzat továbbra is fenntartani kívánja a széleskörű kedvezmények igénybevételének lehetőségét.
Tovább folytatódott az adózók fokozottabb ellenőrzése, a hátralékok koncentrált felderítése, nyomon követése és a behajtás hatékonyságának növelése. Az építmény adónál és a telek adónál folytattuk a felderítő munkát, annak érdekében, hogy minden dunakeszi lakos kivegye a részét a közteherviselésből, elősegítve ezzel a város fejlődését.
B1. Önkormányzatok működési támogatásai
Az Önkormányzat működési támogatási bevételeinek teljesítése 1.397.969.381 Ft.
Városunkban évről évre növekvő a tendenciája az intézményi ellátottak létszámának, mely folyamatos kihívás elé állítja önkormányzatunkat, az ellátás megfelelő színvonalon történő biztosítása vonatkozásában.
Az állami támogatás feladatfinanszírozás alapján kerül teljesítésre, melynek összege 2019.évben 1.350.190.265 Ft volt. A részletes, feladatonkénti kimutatást a 4.sz. melléklet tartalmazza. A táblázat alapján megállapítható, hogy városunkban a lakosság számon belül igen magas a gyermekek aránya, így az óvodai-és bölcsődei intézményi ellátásra, valamint az ingyenes és kedvezményes gyermek étkeztetés támogatására kapta az önkormányzat arányaiban a legtöbb állami támogatást.
Államháztartáson belüli működési célú pénzeszköz átvételek:
A nyilvános könyvtári és közművelődési feladatok támogatására 52.851.590 Ft, a könyvtári célú érdekeltségnövelő támogatás összege 2.578.390 Ft volt. Az önkormányzati intézményben dolgozók kulturális illetménypótlékára 3.456.851 Ft támogatást kapott az önkormányzat.
Egyéb működési célú támogatások bevétele ÁH-n belül: 35.708.158 Ft.
Az Önkormányzat működési célú támogatási összege 12.194.981 Ft.
Az Európai Mobilitási Hét autómentes nap pályázat támogatási összege 918.000 Ft, a közfoglalkoztatási jogviszonyban lévő munkavállalók részére kifizetett munkabér támogatási összege 8.704.369 Ft, a mezőőri tevékenység működési támogatása 810.000,-Ft, továbbá 262.612,-Ft a nyári diákmunka támogatására kapott összeg, valamint 1.500.000 Ft a Keszi-Feszt rendezvény támogatási összege.
.
A Polgármesteri Hivatal 21.588.177 Ft támogatást kapott államháztartáson belül. Az Európai Parlamenti képviselők választására az állami támogatás 7.891.176,- Ft összegű, a megváltozott munkaképességű dolgozó foglalkoztatásának támogatására 117.588,- Ft összegű a támogatás, 5.769.122 Ft a Kistérségi munkaszervezet személyi juttatása és a munkaadókat terhelő járuléka, a helyi önkormányzati és nemzetiségi választások állami támogatás összege 7.810.291 Ft.
A DÓHSZK a Kistérségi Társulástól kapott 1.925.000 Ft összegű támogatást a nyári napközis tábor működéséhez, az önkormányzattól különböző programok támogatására.
B21. Felhalmozási célú önkormányzati támogatások ÁH belül
Felhalmozási célú pénzeszköz átvétel államháztartáson belül a beszámolási időszakban összesen 35.433.000 Ft összegben teljesült a benyújtott pályázatok alapján.
BMÖFT/5-18/2019 belterületi utak felújítására 30.000.000,- Ft
34815-2/2019 Múzeumok szakmai támogatása 1.500.000,-Ft
47055/2019 Közművelődési érdekeltségi támogatás 1.112.000,-Ft
Kompok, révek felújítására vonatkozó pályázat alapján 2.821.000 Ft támogatási összeg.
B25. Egyéb felhalmozási célú önkormányzati támogatások bevételei ÁH belül
Felhalmozási célú pénzeszköz átvétel államháztartáson belül a beszámolási időszakban összesen 2.635.731.280 Ft összegben teljesült.
A felhalmozási célú támogatások a következő pályázatok támogatási összegeit tartalmazza.
PM_ONKORMUT_2018/115 megnevezésű pályázat alapján, mely a belterületi utak felújítására használható fel 74.457.641,-Ft.
PM_PIAC_2018/28, a 062/1 és a 06/2 hrsz. –on piac létesítésére vonatkozó támogatás 74.148.788 Ft
Egészséges Budapest Program (EBP)vonatkozásában benyújtott pályázat támogatási összege a járóbeteg ellátás fejlesztésére, a szakorvosi rendelő korszerűsítésére és bővítésére 1.395.787.658 Ft, az új pszichiátriai rendelő felépítésére 194.183.000,-Ft
BMSK-III-004/0155/16, Sportlétesítmények fejlesztése, dobó és ugrócentrum 19.930.000 Ft
PIROS ÓVODA, BMP-ÁPI/7293-2/2018,PM_OVODAFEJLESZTES_2017/27 támogatás 67.500.000 Ft
PM Kerékpárutak létesítése, felújítása és korszerűsítése 200.000.000 Ft
PM_CSAPVÍZGAZD_2018/6,BPM-ÁPI/2878-6/2019 150.000.000 Ft támogatás
SZFFF/1560-2/2019-ITM_SZERZ Dunakeszi alap-és középfokú intézmény előkészítő feladataira vonatkozó támogatás 430.000.000 Ft
BPM-ÁPI/5901-6/2019,PM_EUALAPELLATAS_2017/57, Liget utca 42. orvosi rendelő felújítására 29.724.193 Ft
B3. Közhatalmi bevételek
Az önkormányzat legjelentősebb bevételei a közhatalmi bevételek, melyek összege 2019.évben 4.273.646.415 Ft.
A kivetések és az adózók változását az alábbi táblázat tartalmazza:
Az adózók és adókivetések számának alakulása

2018

2019

Adónem

Adózók db

Kivetések db

Adózók db

Kivetések db

Építményadó

16.851

22.063

17.306

22.929

Telekadó

230

380

226

387

A vagyoni típusú adókból –építmény és telekadó – származó bevételek teljesítése 928.722.435 Ft, ez 1%-al alacsonyabb az előző évi összegnél.
Építményadó:
A 2019. évi bevétel 719.072.433 Ft, mely 2,4% -al magasabb az előző évi bevételnél. Ez az összeg azt mutatja, hogy az Adócsoport korábbi években történő felderítő munkájának köszönhetően, az építményadó vonatkozásában a „közteherviselés” bevezetésre került, a behajtható hátralékok összege csökkent, az adó bevétel kisebb arányú növekedése az ingatlanok számának, illetve alapterületük növekedésével lehet összefüggésben.
Telekadó:
Telekadó vonatkozásában a teljesítés 209.650.002 Ft lett. A kivetések száma és a bevétel az előző évhez képest csökkent, azonban a hátralék behajtás folyamatos .
Helyi iparűzési adó:
A helyi iparűzési adó bevétele az állandó jelleggel végzett tevékenység után 3.121.421.672 Ft, mely teljesítés 11 % -al magasabb az előző évi teljesítéshez képest. Az elmúlt évek adó bevételei kapcsán érezhető, hogy a Dunakeszin lévő vállalkozások folyamatosan fejlődnek, eredményesen gazdálkodnak.
Gépjárműadó
A 2019.évi költségvetési törvény alapján átengedett központi adó a gépjárműadó, mely adóból származó bevétel 40%-a marad az önkormányzatnál. 2019. évben ezen összeg 180.626.964 Ft, mely 17%-al magasabb az előző évi bevételhez képest.
Tartózkodás után fizetett idegenforgalmi adó
Dunakeszi nem kiemelt turisztikai központ, ennek megfelelően ezen bevétele is alacsony, 468.800 Ft.
Egyéb közhatalmi bevételek összege 42.406.544 Ft.
Ebből a kivetett adó pótlékok és bírságok teljesítése 31.507.351 Ft, a közigazgatási és szabálysértési bírság bevétele 1.260.000 Ft-ban realizálódott. Polgármesteri hivatal közhatalmi bevétele 224.000 Ft.
A környezetterhelési díjról szóló 2003. évi LXXXIX. törvény alapján a talajterhelési díj bevezetésével a törvényalkotó célja az volt, hogy senkinek se legyen előnyösebb a környezet szempontjából rosszabb megoldást választani és a jelentős költségvetési támogatással megépült közművekre rá nem kötő lakosok talajterhelési díjat fizessenek. Talajterhelési díj fizetésére kötelezett az a kibocsátó, aki a műszakilag rendelkezésre álló közcsatornára nem köt rá. A vonatkozó jogszabályok értelmében azon ingatlanok vonatkozásában került kivetésre a talajterhelési díj, ahol a DMRV hivatalos tájékoztatása szerint nem rendelkeznek az ingatlanhoz kapcsolódó csatorna bekötéssel. 2019.évi bevétele 9.415.193 Ft. Ezen bevétel az előző évi adatokhoz képest folyamatos csökkenést mutat, tekintettel arra, hogy a csatornázottság a városban biztosítva van, a díjat fizetők száma nem növekszik.
A közhatalmi bevételek vonatkozásában összességében megállapítható, hogy az önkormányzat célkitűzéseinek megfelelően a mind a hátralékok behajtásában, mind pedig az adó befizetések valamennyi érintettre történő kiterjesztése vonatkozásában az elmúlt években sikeres lépéseket tett.
B4 Működési bevételek
A működési bevételek összege 573.084.090 Ft.
A bevételek közül a nagyobb hányadot kitevő összeget az intézmények bevételei teszik ki, 266.155.163 Ft összegben. Ezen bevételek nagyobb hányada, az intézményeknél befizetett étkezési díjtérítés bevétele, 211.168.990 Ft. A korábbi jogszabály változás alapján kibővült az ingyenesen, illetve kedvezményesen étkező gyermekek köre, egyre jelentősebb azon különböző kedvezményben részesülő tanulók, óvodások, és bölcsődés korú gyermekek száma, akik részben az állam, részben az önkormányzat támogatásával étkeznek. Ezen bevétel a költségvetésben tulajdonképpen átfutó bevételként jelentkezik, hiszen a kiadási oldalon az étkeztetést biztosító cég által kiszámlázott szolgáltatás ellenértékeként a költség megjelenik és kifizetésre kerül.
A Polgármesteri Hivatal működési bevételei 7.053.516 Ft összegben teljesültek. A hatósági jogkörhöz kötött bevételek a Polgármesteri Hivatal hatósági bevételei, pl. anyakönyvi szolgáltatások, helyszíni házasságkötés kapcsán teljesített befizetések bevételei 1.889.838 Ft összegben , idetartoznak még a telefon díj befizetések, a szolgáltatások ÁFA befizetései, valamint az illetékbélyeg értékesítések.
Az Önkormányzati működési bevételek 200.274.673 Ft összegben teljesültek. A készlet értékesítés összege 787.751 Ft, mely többek között a Dunakeszi történelmét bemutató monográfiai kötet, a Dunakeszi mesekönyv és egyéb értékcikk értékesítési bevétele. Az önkormányzati vagyonnal való gazdálkodás, terület és helyiség bérletek, közterület foglalás díja összesen 18.573.614 Ft, a lakásbérleti díjak a vonatkozó továbbszámlázott közüzemi költségekkel együttesen 8.178.718 Ft, üdülő használati díjbevétel 10.155.400,-Ft. Önkormányzat részére biztosító által fizetett kártérítés 1.599.155 Ft.
Közterületen kijelölt parkoló területbérleti díj bevétel összege összesen 10.472.019 Ft, a közösségi közlekedés fenntartásához történő hozzájárulás a vonatkozó szerződés szerint 18.373.348 Ft, egyéb működési bevételek 1.668.724 Ft .
Városi rendezvények támogatására kapott szponzori összegek 814.960 Ft. A működési bevételekből 76.303.835 Ft a kiszámlázott szolgáltatások ÁFA bevétele, és 172.822.000 Ft a jogszabály szerint levonható, visszaigényelhető adó összege.
A hozam- és kamat bevételek összege 30.350.419 Ft, mely az önkormányzat likviditásának folyamatos fenntartása mellett pénzeszközeink állampapírokba történő elhelyezésének következményeként keletkezett. A kamat bevétel a 2020/A jelű Magyar Államkötvény éves kamata 4.793.250 Ft, az Önkormányzati Magyar Államkötvény 2021/Z éves kamata 23.586.026 Ft, valamint a folyószámlákon lévő pénzösszeg utáni kamat összegeiből tevődik ki.
1. Felhalmozási költségvetési bevételek teljesítése 44.222.584 Ft .
Az ingatlan értékesítés bevétele 43.014.977 Ft.
Felhalmozási bevétel a korábbi években értékesített önkormányzati lakások törlesztő részletei alapján befizetésre kerülő rész. illetve végtörlesztések, 4.812.890 Ft összegben.
A 2.sz. főút és az M2 út összekötő szakaszának építéséhez szükséges 6701/6. hrsz. önkormányzati földterület kisajátítása kapcsán jogszabályban megállapított kártalanítási összeget kapott az önkormányzat, 7.981.672 Ft összegben. Értékesítésre került a 2913/11 hrsz. 50m2 terület, 590.551 Ft összegben, valamint a külterület 042 hrsz. 10.909.250 Ft értékben, továbbá cserével vegyes adásvétel 5090 hrsz. és a 7708/2 hrsz. 17.980.614 Ft, és beszámítással történő fejlesztés értékesítése, városi uszoda szauna építés értékesítése 740.000 Ft .
Értékesítésre került az önkormányzat használaton kívüli gépjárműve 1.000.000 Ft összegben, valamint az új rendszerre történő átállás miatt alkalmatlanná vált számítógépek, az önkormányzatnál 39.371 Ft, a Polgármesteri Hivatalnál 168.236 Ft összegben.
B6 Működési célú átvett pénzeszközök ÁH-n kívül
Egyéb működési célú pénzeszközátvétel 2019.évi teljesítése 39.924.776 Ft volt.
A Fővárosi Vízművek a vízbázis védelemre vonatkozó költségekre 8.738.687 Ft támogatást nyújtott, utólagos elszámolással, továbbá együttműködési megállapodás alapján csapadékcsatorna terhelési díj befizetése történt az önkormányzathoz, 30.902.760,-Ft összegben, 283.329 Ft összegben egyéb befizetések történtek.
.
B7 Felhalmozási célú átvett pénzeszközök ÁH-n kívül
Felhalmozási célú pénzeszközátvétel, 5.293.021 Ft.
A Képviselő-testület 2/2013. (I.28.) számú, az útépítési hozzájárulásról szóló önkormányzati rendelete alapján a befizetett útépítési hozzájárulásokból származó befizetések, valamint az útépítéssel kapcsolatos közérdekű kötelezettség vállalás összege 1.694.303 Ft, szennyvízcsatorna hozzájárulás befizetése 577.306 Ft, 465.000 Ft összegben egy korábbi években nyújtott támogatás visszafizetése szerepel, 2.556.412 Ft összegben település fejlesztési támogatások kerültek befizetésre.
A 2019. évi költségvetés teljesített bevételei összesen: 9.231.260.478 Ft.
Pénzforgalom nélküli bevételek
Az előző évről áthozott költségvetési maradvány összege 1.917.915.549 Ft-ban került felhasználásra.
Az államháztartási számviteli előírások a betétként elhelyezett összegek könyvelését halmozottan írja elő, ennek megfelelően ezen adat nem az évvégén fennálló állományi adatot tükrözi, a halmozott adat a számviteli egyezőség érdekében feltüntetendő.
A tervszerű gazdálkodás eredményeként hitel, illetve folyószámlahitel igénybevétele 2019.évben nem vált szükségessé.
II. Kiadások
A 2019. évi költségvetés alapvető célja az volt, hogy iránymutatást adjon a 2019.év költségvetési gazdálkodásához, annak érdekében, hogy a város intézményei kiegyensúlyozottan működjenek, a városfejlesztési- üzemeltetési és környezetvédelmi céljai a lakosság igényeinek megfelelően megvalósíthatók legyenek, különös tekintettel az 2011. évi CLXXXIX. számú Helyi önkormányzatokról szóló törvényben rögzített kötelezően ellátandó feladatok körére. A város 2019. évi költségvetési rendeletében foglaltaknak megfelelően az önkormányzat és intézményei takarékos gazdálkodást folytattak, a feladatellátás minőségi szintjének biztosítása mellett.
A személyi juttatásoknál a jogszabályi előírásokon alapuló kiadásokat az Önkormányzat biztosította, a költségvetési törvény előírásai, valamint más vonatkozó jogszabályi előírások szerint. A 2019. évi feladatok között is elsődleges volt a városüzemeltetés és az intézmények működtetésének zavartalan biztosítása. Továbbra is érvényesítésre kerültek a tervszerű, szigorú és takarékos gazdálkodás követelményei.
Városunk lakosságának életkor szerinti összetételét megvizsgálva megállapítható, hogy még mindig közkedvelt célpontja letelepedés szempontjából a fiatal, kisgyermekes családoknak, ebből adódóan még mindig növekszik az igény a bölcsődei, az óvodai és az iskolai, valamint a szociális intézményi ellátások iránt, melyek működtetése és fejlesztése, bővítése továbbra is kiemelt fontossággal bír. 2019.évben intézményeink működése zökkenőmentes volt, kiemelt előirányzataikat nem lépték túl, takarékosan gazdálkodtak, a költségvetésben biztosított dologi kiadások biztosították a szükségleteket.
A 2019. év ténylegesen megvalósult kiadásait a rendelet 1.sz.és 2.sz. melléklete, az Önkormányzat, kiadásait szakfeladatonként összesítve az 5.sz. melléklet mutatja be. Az önállóan működő és gazdálkodó, valamint önállóan működő intézményeinek kiadásainak összesítő táblázata a 7.sz. mellékletekben található.
Intézményi működési kiadások
Személyi juttatások
A személyi juttatások összege 1.662.553.337 Ft, mely teljesítés98 %, a módosított előirányzathoz képest. Ezen költségnem önkormányzati szintű növekedése a jogszabály által meghatározott garantált bérminimum és a minimálbér összeg emelkedésének, valamint az intézményi hálózat és az ezzel együtt járó létszám bővülésének következménye.
Az Önkormányzati szakfeladatok személyi juttatásainak kiadása 178.787.265 Ft, mely tartalmazza a közfoglalkoztatásban résztvevők bérét, ezen kívül a képviselők tiszteletdíját, a polgármester, az alpolgármester, a tanácsadó személyi jellegű juttatásait, a városi kitüntetésben részesültek részére kifizetett összegeket a mezőőr bérét, valamint a játszótér őrség, a strand őrség, valamint a tanácsadó tagok megbízási díjait, továbbá a kiküldetések napidíjait.
A közfoglalkoztatásban részesülők száma folyamatosan csökken, Önkormányzatunk 2019.évben 8 fő számára biztosított munkalehetőséget a közfoglalkoztatás keretében. Foglalkoztatási igény több munkavállalóra is volt, azonban jelentkezők hiányában nem tudtuk feltölteni.
A Polgármesteri Hivatal vonatkozásában a személyi jellegű kifizetések 452.379.652 Ft, a DÓHSZK intézményeiben dolgozók részére kifizetett személyi jellegű kiadások összege 1.015.554.355 Ft volt.
A személyi jellegű kiadások intézményenkénti bontását a 7.sz. melléklet tartalmazza.
Munkaadókat terhelő járulékok
A munkaadói járulékok éves kiadása összesen 337.119.607 Ft, A személyi juttatásokhoz hasonlóan a teljesítés az éves tervnek megfelelően alakult.
Dologi kiadások
A dologi kiadások teljesítése összességében 2.312.021.408 Ft. A részletes feladatonkénti megoszlást az 5. sz. melléklet tartalmazza.
A Polgármesteri Hivatal dologi kiadásai 111.788.655 Ft. A dologi költségek vonatkozásában is a tervszerű gazdálkodás eredményeként előirányzat túllépés nem történt.
Az önkormányzati fenntartású intézmények dologi kiadásai 807.541.393 Ft, ez 6,8 %-al magasabb az előző évi adatnál. Az intézmények vonatkozásában a dologi kiadások jelentős részét a vásárolt élelmezés szolgáltatási költsége, valamint az intézmények közüzemi költségei teszik ki.
Az Önkormányzat dologi kiadásai 1.392.691.360 Ft-ban teljesültek.
A kötelező feladatok ellátására 1.119.777 e Ft, az önként vállalt feladatokra 272.915 e Ft kiadás került teljesítésre. A város közvilágításának biztosítása 91.802.333 Ft, a közutak, hidak üzemeltetési, karbantartási költségei a beszámolás évében 78.216.220 Ft volt. A város lakosságának egyre nagyobb igénye a parkok, terek és a városi zöldterületek biztosítására vonatkozik, ezek fenntartására 236.323.593 Ft-ot biztosított az önkormányzat. Az egyre szélesebb körű városi buszközlekedés biztosításának költségei 85.876.352 Ft-ot tettek ki. A városi utak karbantartásának éves költsége 109.421.027 Ft. Valamennyi költségvetési intézmény üzemeltetését a Közüzemi Kft. végzi, így a különböző szolgáltatókkal történő szerződéskötések során a szolgáltatási árak vonatkozásában érvényesíthető a mennyiségi kedvezmény.
Ellátottak juttatásai
A pénzbeli juttatások vonatkozásában 2019.évben az összes költség 9.988.402 Ft.
Az Önkormányzat saját hatáskörben megállapított települési támogatásai 9.885.902 Ft összegben kerültek kifizetésre, ebből köztemetésre 1.006.727 Ft, települési támogatásra 2.893.305 Ft került kifizetésre. Az önkormányzati rendeletben foglaltak szerint utazási költségtérítésre 300.000 Ft, oltási támogatás 5.685.870 Ft összegben került kifizetés. A Polgármesteri Hivatal vonatkozásában a természetbeni juttatások Erzsébet utalvány formájában 102.500 Ft összegben kerültek kifizetésre.
Egyéb működési célú kiadások
A működési célú kiadások összege összesen 243.486.902 Ft.
A működési támogatási kiadások, valamint a felhalmozási támogatások részletezését a 9. sz. melléklet tartalmazza.
A Kistérségi Társulás részére az állategészségügyi feladatok ellátására 5.137.236 Ft, tagdíjra 13.172.400 Ft, orvosi ügyeleti feladatokra 14.094.907 Ft került átadásra a vonatkozó megállapodás alapján.
Az önkormányzati pénzalapok, támogatások kifizetése a megkötött támogatási szerződéseknek megfelelően kifizetésre kerültek. A támogatási szerződésekben vállalt feladatokat valamennyi támogatott elvégezte, a támogatásokkal a szabályoknak megfelelően elszámoltak. Működési célú támogatások 237.812.395 Ft. A közrendvédelmi, közbiztonsági, a sportcélú, valamint közoktatás, közművelődési támogatások, valamint a Nemzetközi Kapcsolatok keretéből történő felhasználások a felmerülés helyére kerültek lekönyvelésre, (intézményi támogatások vonatkozásában az intézményfinanszírozásra, dologi költségek felmerülésénél az adott dologi költségre, napi díj vonatkozásában a személyi jellegű kifizetésekre).
Egyéb elvonások, befizetések soron a központi költségvetéssel történő elszámolás során megállapított visszafizetési kötelezettség befizetési összege jelenik meg, 5.674.507 Ft. A 2017. és 2018.évi felülvizsgálat során megállapított visszafizetési kötelezettség jelenik meg ezen a soron.
Felhalmozási célú támogatások összege 456.382.259 Ft. A felhalmozási kiadások a vonatkozó támogatási szerződésekben rögzített fejlesztések, beruházásokra került felhasználásra a támogatott egyesület, civil szervezet vonatkozásában. Részletezését a 9.sz. melléklet tartalmazza.
Általános és céltartalék
Az általános és céltartalék a költségvetésben előirányzatként szerepel, a felmerült költségek teljesítésekor az adott kiadás sorára kerül átcsoportosításra.
Beruházási kiadások
A beruházási kiadások összege összesen 2.918.196.042 Ft.
Az önkormányzati beruházási kiadások részletezését az 10. sz. melléklet tartalmazza.

DÓHSZK BESZERZÉSE 2019-BEN ÖSSZESEN:

Érték összesen (nettó)

Berendezések, felszerelések

7 554 633

Informatikai eszközök

779 085

Immateriális javak

207 500

Könyvtári állomány gyarapítás

5 981 435

DÓHSZK BESZERZÉSEK ÖSSZESEN

14 522 653

DÓHSZK BESZERZÉSEK ÖSSZESEN bruttó

17.145.007 Ft

Felújítási kiadások
A felújítási kiadások összege összesen 819.600.056 Ft.
A kiadások részletezését a 10. sz. melléklet tartalmazza.
A 2019. évi költségvetés teljesített kiadásai összesen: 8.759.348.013 Ft.
Finanszírozás kiadások
Önkormányzatunk gazdálkodását tekintve nem kényszerült hitelfelvételre, ennek megfelelően hiteltörlesztéssel kapcsolatos finanszírozási kiadása sem merült fel 2019.év folyamán.
Finanszírozási kiadásként jelentkezik az önkormányzat likviditásának biztosítása mellett jelentkező pénzeszközök elhelyezése, az állam által kibocsátott különböző állampapírok vásárlása révén. Mint a bevételeknél, a kiadások vonatkozásában is az államháztartási számviteli előírások az állampapír vásárlási összegeket lejáratkor is halmozottan könyveli, ennek megfelelően ezen adat nem teljesítés adatot tükröz, a számviteli egyezőség érdekében feltüntetendő.
III. Az Önkormányzati vagyon változása
A 14.sz. mellékletben szereplő vagyonkimutatásból megállapítható, hogy az immateriális javak, valamint a gépek, berendezések vonatkozásában viszonylag magas a 0-ra leírt eszközök állománya.
Az ingatlanok 2019.évi állomány változásában növekedés a különböző önkormányzati ingatlanok felújításának, bővítésének aktivált értékeiből (intézmény felújítások, belterületi utak felújítása, járdák stb.), valamint az ingatlan vásárlásokból tevődik ki.
Dunakeszi Város Önkormányzata 2019.évben történő jelentős ingatlan vásárlása a Dunakeszi 2955/144 és 2955/145 hrsz. volt Sweet Point ingatlanok, 488.888.300+ÁFA, a 4469. hrsz ingatlan (Szakorvosi rendelőintézet parkoló bővítéséhez) 97.700.000 Ft, 7601/103. hrsz. ingatlan játszótér építéséhez 33.710.880.Ft+ÁFA.( Részletezését a 10.sz. melléklet tartalmazza. )
A beruházások, felújítások állomány változásában növekedés a 2019.évben befejezett beruházások, felújítások aktiválási értéke. Az üzemeltetésre átadott eszközök vonatkozásában a változás az Önkormányzat és a Közüzemi Kft. között fennálló vagyonkezelési szerződése értelmében átadott ingatlanok értékében történt értéknövekedés átvezetéseinek a következménye.
Az egyéb tartós részesedések felsorolását az alábbi táblázat tartalmazza:

Megnevezés

Részesedés összege

Dunakeszi Közüzemi Kft.

426.000.000 Ft

Dk. Járműjavító üzletrészesedés

1.178.529 Ft

Dunakeszi Egészségügyi és Szociális Nonprofit Kft.

3.000.000 Ft

DMRV ZRt.

11.000 Ft

Összesen:

430.189.529 Ft

Államkötvények
Az Önkormányzat MÁK-nál vezetett értékpapírszámláján 2019. december 31-én a következő értékpapír záró állománnyal rendelkezett.

Értékpapír megnevezése

Lejárat

Kibocsátó

Névérték Ft-ban

Magyar Államkötvény

2020/A

Magyar Állam

63 910 000

Önkormányzati Magyar Államkötvény 2021/Z

2021

Magyar Állam

1 300 460 000

2019.december 31.

1 364 370 000

A pénzeszközök záró állománya 2019. december 31-én 2.728.860.209 Ft volt.
IV. Hitelállomány, hosszú távú kötelezettség vállalás
Az Önkormányzat gazdálkodását tekintve nem kényszerült hitelfelvételre, hitelállománnyal nem rendelkezik 2019. évben. Az Önkormányzatnak hosszú távú fizetési kötelezettsége nincs.
V. Létszám
Az Önkormányzat tényleges állományi létszáma 2019. december 31-én az évközben végbemenő szervezeti és szerkezeti átalakulások alapján 368 fő volt.
Ebből 349 fő teljes munkaidős, 6 fő 6 órás, 13 fő 4 órás foglalkoztatásban dolgozik.
Dunakeszi, 2020. június 18.
Dióssi Csaba sk.
polgármester