Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2023. (VII. 28.) önkormányzati rendeletének indokolása
a változtatási tilalom elrendeléséről
Hatályos: 2023. 07. 29Dunakeszi Város Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2023. (VII. 28.) önkormányzati rendeletének indokolása
Hatályos: 2023. 07. 29
a változtatási tilalom elrendeléséről
Végső előterjesztői indokolás
Az Országos Településrendezési és Építésügyi Követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Kormányrendelet (a továbbiakban: OTÉK) előírásai 2023. március 30-tól módosultak. A módosítás jelentősen megváltoztatta a tanya fogalmát és ezzel a tanyákra vonatkozó építésügyi előírásokat, felülírva a települések helyi előírásait. Ugyan a tanya beépíthetőségének mértéke nem változott (30%), azonban korábban egyértelmű volt, hogy tanyát létrehozni és a tanyákra vonatkozó beépítési paraméterekkel élni kizárólag a területrendezési tervekben lehatárolt tanyás területek térségi övezetben lehetett. A jogszabályok korábbi előírásai szerint tanya létesítésére csak ott volt lehetőség, ahol azt a területrendezési tervekkel összhangban a helyi építési szabályzat azt kifejezetten lehetővé tette. Mivel Dunakeszi közigazgatási területén ilyen térség nem lett kijelölve, a város Helyi Építési Szabályzata nem tartalmazhatott tanya céljára fenntartott terület kijelölését. A rendezési tervünk szerint a mezőgazdasági területek beépíthetősége övezettől függően legfeljebb 3% lehet.
A módosítással ezt a rendelkezést törölték, már nem csak a korábban ilyennek minősülő térségekben lehet tanyát létesíteni, hanem bárhol, ahol az OTÉK új feltételei teljesülnek. Az új jogszabály értelmezésével, alkalmazásával kapcsolatban számos kérdés merült fel, melyekre egyelőre a megtartott szakmai egyeztetések sem adtak egyértelmű választ. A legpesszimistább jogértelmezés szerint ezzel minden, a szabályozási tervben mezőgazdasági övezetbe tartozó, 1.500 m2 és 10.000 m2 közötti földterület 30%-ban beépíthetővé vált (beleértve a lakóépületet), ami messzemenően szembe megy Önkormányzatunk eddigi törekvéseivel és beláthatatlan következményekkel járhat.
Az új jogszabályi környezethez való illeszkedés érdekében célszerű a város hatályos Helyi Építési Szabályzat mezőgazdasági területekre vonatkozó előírásainak felülvizsgálata egy külön eljárás keretében, amellyel egyidejűleg – legalább a jogszabály értelmezésének tisztázásáig, vagy a felülvizsgálat elkészültéig – szükséges viszont a mezőgazdasági területekre a változtatási tilalom elrendelése megelőzve a visszafordíthatatlan károkkal járó beruházások megakadályozását. A nem egyértelmű szabályozások letisztulásáig a mezőgazdasági területek jelentős beépítésének megelőzése érdekében az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Étv.) lehetőséget ad arra, hogy a rendezési terv módosítás készítésének időtartamára, annak hatályba lépéséig (de legfeljebb 3 évre) változtatási tilalmat rendeljen el az önkormányzat.