Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének 14/2007. (III.27.) önkormányzati rendelete
a város építészeti örökségének helyi védelméről
Hatályos: 2015. 03. 06- 2016. 05. 31Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének 14/2007. (III.27.) önkormányzati rendelete
a város építészeti örökségének helyi védelméről
2015-03-06-tól 2016-05-31-ig
(egységes szerkezetben a módosításáról szóló, 41/2008. (VI.27.) KGY. az 57/2008. (XI.21.) KGY., a 32/2010. (VII.20.), a 38/2010. (X.28.), a 12/2011. (I.28.), a 47/2011. (VI.29.), a 30/2012. (V.31.), az 59/2012. (XII.19.), a 60/2012. (XII.19.) és a 22/2013. (VI.6.) önkormányzati rendelettel)
Érd Megyei Jogú Város Közgyűlése az épített környezet alakításáról és védelméről szóló 1997. évi LXXVIII. tv. 57. § (3) felhatalmazása alapján Érd Megyei Jogú Város építészeti örökségének helyi védelméről az alábbi rendeletet alkotja:
Általános rendelkezések, fogalom meghatározások
1. § (1) E rendelet célja a város képe, településszerkezete, karaktere és történelme szempontjából meghatározó épített környezeti értékek védelme, a város építészeti örökségének, jellegének, arculatának a jövő nemzedékek számára való megtartása, a védett értékek fenntartása.
(2) A védett értékek a város kulturális kincsének részei, ezért fenntartásuk, jelentőségükhöz méltó használatuk, megőrzésük és megfelelő bemutatásuk közérdek. Ezért a helyi védett értékek védelme a városban működő minden szervezet és a város minden polgárának kötelessége.
(3) A helyi értékvédelem feladata különösen:
a) a különleges oltalmat igénylő településszerkezeti, városképi, építészeti, történeti, régészeti, művészeti, műszaki szempontból védelemre érdemes területek, építmények, épületrészek, épületegyüttesek, műtárgyak, (együtt: védett érték) körének számbavétele és meghatározása, nyilvántartása, dokumentálása és a közvéleménnyel történő megismertetése;
b) a védett értékek károsodásának megelőzése, elhárítása.
(4) A rendelet hatálya nem terjed ki a műemlékekről, valamint a természetvédelemről szóló jogszabályok rendelkezései alapján védelem alá helyezett értékekre.
(5) E rendelet Érd Megyei Jogú Város közigazgatási területén állapítja meg a helyi védett területeket és a helyi egyedi védelem alatt álló építményeket. A helyi védett terület megegyezik az Érd Megyei Jogú Város Helyi Építési Szabályzatáról (HÉSZ) szóló 31/2010. (VII.20.) rendelet 3. számú mellékletében és a Szabályozási Terven jelölt helyi értékvédelmi területtel.
(6) A helyi védett területek térképe (1. számú melléklet), és a helyi egyedi védelem alatt álló építmények listája (2. számú melléklet) e rendelet mellékleteit képezik.
2. § E rendelet alkalmazásában:
a) Helyi védett területnek minősül a Közgyűlés által e rendelet 1. számú mellékletében lehatárolt, a települési és/vagy a természeti környezet olyan összefüggő része, amely a jellegzetes településszerkezet történelmi folyamatosságát képviseli, ahol a település arculatát meghatározó sajátosságok, a környezet, az építmények, a növényzet értékes együttest alkotnak.
Ugyancsak helyi védelmi területnek minősül a helyileg védett egyedi építmények e rendeletben lehatárolt környezete.
b) Helyi egyedi védelem alatt álló építménynek (továbbiakban: védett építmény) minősül a Közgyűlés által e rendelet 2. számú mellékletében védetté nyilvánított építmény, szobor, em lékmű egésze, vagy részlete. A helyi egyedi védelem az egyedi védelem alatt álló építmény telkére vagy a hozzátartozó földrészletre is kiterjed. A védett építmény minden alkotórészét - ideértve a hozzátartozó kiegészítő külső és belső díszítő elemeket is - védelem illeti.
c) Védett érték károsítása: minden olyan beavatkozás, ami a helyi védett érték teljes, vagy részleges megsemmisülését, megrongálását, átalakítását, építészeti karakterének részleges vagy teljes megváltoztatását, általános esztétikai hatásának, eredetiségének, szerkezeti értékcsökkenését eredményezi.
d) Hatályon kívül helyezte a módosításáról szóló 32/2010. (VII.20.) önkormányzati rendelet, 2010. augusztus 1. napjával.
e) Hatályon kívül helyezte a módosításáról szóló 32/2010. (VII.20.) önkormányzati rendelet, 2010. augusztus 1. napjával.
Helyi védelem alá helyezés elrendelése és megszüntetése
3. § (1) A helyi védelem alá helyezést, illetve annak megszüntetését bárki (természetes és jogi személy, valamint jogi személyiséggel nem rendelkező jogalany egyaránt) írásban kezdeményezheti a polgármesternél.
(2) A kezdeményezésnek tartalmaznia kell:
- a kezdeményező nevét/megnevezését;
- a védendő érték megnevezését, szükség esetén körülhatárolását;
- a pontos hely megjelölését (utca, házszám, helyrajzi szám, épület, telek ill. telekrész);
- a védendő érték rövid dokumentálását;
- fotódokumentációt;
- a kezdeményezés indokolását.
4. § (1) A kezdeményezésben érintett építményekről - amennyiben nem áll rendelkezésre - értékvizsgálati dokumentációt kell készíttetni.
(2) A helyi védelem alá helyezésről, illetve annak megszüntetéséről értesíteni kell az érintett ingatlan tulajdonosait és a kezdeményezőt.
(3) Az ingatlan-nyilvántartásról szóló jogszabályoknak megfelelően a helyi védelem alá helyezés, illetve annak megszüntetése tényét az ingatlan-nyilvántartásba be kell jegyeztetni.
A helyi védett értékekre vonatkozó előírások
5. § (1) Hatályon kívül helyezte a módosításáról szóló 32/2010. (VII.20.) önkormányzati rendelet, 2010. augusztus 1. napjával.
(2) Hatályon kívül helyezte a módosításáról szóló 32/2010. (VII.20.) önkormányzati rendelet, 2010. augusztus 1. napjával.
(3) Hatályon kívül helyezte a módosításáról szóló 32/2010. (VII.20.) önkormányzati rendelet, 2010. augusztus 1. napjával.
(4) Hatályon kívül helyezte a módosításáról szóló 32/2010. (VII.20.) önkormányzati rendelet, 2010. augusztus 1. napjával.
(5) Helyi védett területen bármely építési engedélyhez kötött építési munka esetén, az építési munka tervdokumentációjának hatósági engedélyezési eljárásra való benyújtása előtt az építtető köteles megkérni a településfejlesztési koncepcióról, az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet és az Érd Megyei Jogú Város településképi védelméről szóló 2/2013. (II.6.) önkormányzati rendelet szerinti településképi véleményezési eljárás során a polgármester véleményét.
(6) Helyi védett területen bármely építési engedély nélkül végezhető építési tevékenység esetén az építési tevékenység megkezdése előtt az építtető köteles megkérni az integrált településfejlesztési stratégiáról és a településrendezési eszközökről, valamint egyes településrendezési sajátos jogintézményekről szóló 314/2012. (XI. 8.) Korm. rendelet és az Érd Megyei Jogú Város településképi védelméről szóló 2/2013. (II.6.) önkormányzati rendelet szerinti településképi igazolást.
6. § (1) Hatályon kívül helyezte a módosításáról szóló 22/2013. (VI.6.) önkormányzati rendelet, 2013. július 1. napjával.
(2) Védett építményt érintő bármely építési engedély kérelemhez mellékelni kell a védett építmény értékes elemeit bemutató, és azokat érintő esetleges változások hatásait feltáró helyi értékvédelmi hatástanulmányát.
(3) Nem adható építési engedély olyan munkára, amely a védett érték létét, állagát veszélyezteti, vagy károsítását jelenti. A védett érték korszerűsítését, átalakítását, bővítését a védettség nem zárja ki, de az építmény védettségre okot adó jellegzetességei nem változtathatók meg.
(4) Az olyan jogszerűtlen építési munkálatok esetén, amelyek a védett érték károsítását jelen tik, nem adható ki fennmaradási engedély. Ilyen esetben az építtetőt kötelezni kell az eredeti állapot helyreállítására.
(5) Védett építmény teljes bontására, végleges eltávolítására engedély csak a védelem megszüntetése után adható ki. A védelem megszüntetésének feltételeként egyes épületrészek (pl. homlokzat), tartozékok megőrzése, illetve az új épületbe való beépítésének kötelezettsége előírható. A bontást megelőzően az építményről részletes dokumentációt kell készíteni, valamint lehetőség szerint meg kell őrizni az értékes építészeti elemeket, tárgyakat.
(6) A védelem alatt álló értékek megőrzése érdekében a polgármester az Érd Megyei Jogú Város településképi védelméről szóló 2/2013. (II.6.) önkormányzati rendelet szerinti kötelezési eljárást folytat le, melynek során az építtető kötelezhető a védelem alatt álló értéket éktelenítő, idegen részek eltávolítására.
(7) Hatályon kívül helyezte a módosításáról szóló 22/2013. (VI.6.) önkormányzati rendelet, 2013. július 1. napjával.
A védett értékek fenntartása
7. § (1) A védett építmények jókarban tartása a tulajdonos (használó) kötelezettsége.
(2) A védett értékek használata során biztosítani kell azok megőrzését, a használat azokat nem veszélyeztetheti. A rendeltetéstől eltérő használat esetén törekedni kell az érték közcélú felhasználására.
(3) A védett érték tulajdonosai kötelezettségük teljesítésének elősegítése érdekében a Közgyűlés által évente az önkormányzat költségvetésében meghatározott keretösszeg erejéig évente egyszer pályázat útján támogatást igényelhetnek az önkormányzattól. A támogatási pályázatot a polgármester írja ki.
A védett értékek nyilvántartása
8. § (1) A helyi védett értékekről nyilvántartást kell vezetni. A nyilvántartás nyilvános, abba bárki betekinthet.
(2) A nyilvántartásnak tartalmaznia kell a védett érték megnevezését, címét, helyrajzi számát, tulajdonosát, valamint műszaki adatait, leírását, fotódokumentációját, az érték állapotáról szóló leírást, az önkormányzattól kapott támogatásokat.
A védett értékek megjelölése
9. § A helyi egyedi védelem alatt álló védett értékeket táblával meg kell jelölni. A jelzés elhelyezéséről az önkormányzat gondoskodik.
9/A. § Hatályon kívül helyezte a módosításáról szóló 47/2011. (VI.29.) önkormányzati rendelet, 2011. június 30. napjával.
Záró rendelkezések
10. § (1) Hatályon kívül helyezte a módosításáról szóló 60/2012. (XII.19.) önkormányzati rendelet, 2012. december 20. napjával.
(2) Ez a rendelet a kihirdetés napján lép hatályba. E rendeletben foglaltakat, tervtanácsi állásfoglalás beszerzésére kötelezett ügyek esetén a hatálybalépéskor tervtanácsi állásfoglalással nem rendelkező ügyekben kell alkalmazni, illetve nem tervtanácsi állásfoglalásra kötelezett ügyek esetén a hatálybalépést követően indult eljárásokban kell alkalmazni.
2. melléklet a 14/2007. (III.27.) önkormányzati rendelethez
Helyi egyedi védelem alatt álló építmények
Érd, Alsó u: 9. sz. 22567 hrsz 17. sz. 22571 hrsz 24. sz. 22746 hrsz 27. sz. 22582/4 hrsz 58. sz.22783 hrsz 60. sz. 22784 hrsz 62. sz.22787 hrsz 66. sz.22791 hrsz 82. sz. 22821 hrsz 93. sz.22709/2 hrsz | Érd, Szapáry utca: 7. sz. 23964 hrsz 9. sz. 23961 hrsz 11. sz. 23960 hrsz 13. sz. 23959/2 hrsz 14. sz. 23977 hrsz |
Érd, Kastély utca: 16. sz. 24007 hrsz 13. sz. 23979 hrsz 15. sz. 23978 hrsz | |
Érd, Felső utca: 3. sz. 22716 hrsz 9. sz. 22721 hrsz 25. sz. 22748 hrsz 21. sz. 22738 hrsz 76. sz. 23070 hrsz 72. sz. 23065/2 hrsz | Érd, Római út 14. sz. 23971 hrsz 20. sz. 23965 hrsz |
Érd, Római u. 24442 hrsz. egykori ártézi kút Érd, Szent Mihály tér 2. sz. 24474 hrsz Érd, Esküdt u. 2. villa 19239 hrsz | |
Érd, Fő utca: 12. sz. 23749 hrsz 34. sz. 24043 hrsz 40. sz. 24033 hrsz 51. sz. 24408 hrsz 55. sz. 24412 hrsz 56. sz. 23991 hrsz 60. sz. 23989 hrsz | Érd, Kövirózsa u. 2. sz. villa 11854/1 hrsz II. Lajos emlékmű, Római úton 24436/1 hrsz Kálvária kápolna, Kakukk hegy 23907 hrsz Érd, Tolmács u. 5-7. 24799/3. hrsz. alatt található víztorony |
Érd, Molnár utca: 8. sz. 24504/2 hrsz 26.sz 24578/1 hrsz | Műemléki védelemre javasolt értékek: (KÖH-höz felterjesztendő, a műemléki védelemről megszülető döntésig az alábbi építményekre a helyi védelem szabályait alkalmazni kell) |
Érd, Kerék utca: 1. sz. 24552 hrsz 2. sz. 24551 hrsz 3. sz. 24550 hrsz 4. sz. 24549 hrsz 5. sz. 24548/1 hrsz | Római u. 22. sz., 23963 hrsz 29. sz., 24479 hrsz 32. sz., 23949 hrsz |
Molnár utca 13. sz., 24452 hrsz, 15. sz., 24453 hrsz 17. sz., 24454 hrsz | |
Kastély romjai alapfalai, pincéje, gazdatiszti épülete 23947 hrsz Mély út végi Fehér kereszt 067/36 hrsz |
3. számú melléklet
Hatályon kívül helyezte a 47/2011. (VI.29.) önkormányzati rendelet