Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének 16/2023. (V. 30.) önkormányzati rendelete

a „Virágzó érdi porta” elismerő cím alapításáról

Hatályos: 2023. 05. 31

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlésének 16/2023. (V. 30.) önkormányzati rendelete

a „Virágzó érdi porta” elismerő cím alapításáról

2023.05.31.

Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése a Magyarország címerének és zászlajának használatáról, valamint állami kitüntetéseiről szóló 2011. évi CCII. törvény 24. § (9) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés i) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

1. § Érd Megyei Jogú Város Önkormányzat Közgyűlése „Virágzó érdi porta” elnevezéssel elismerő címet alapít a település kulturált lakókörnyezetének kialakítása, az esztétikus zöldfelületek számának növelése és gondozása érdekében tett lakossági tevékenységek elismerésére.

2. § Az elismerésre a település közigazgatási területén fekvő lakóingatlan természetes személy tulajdonosa, valamint utcák, utcaszakaszok, egyéb közterület-részek vagy társasházak közössége (a továbbiakban: lakóközösség) pályázhat az alábbi kategóriákban:

a) I. „Virágzó érdi porta”;

b) II. „Bőtermő érdi konyhakert”;

c) III. „Szép érdi utcafront”;

d) IV. „Szép érdi erkély, terasz”;

e) V. „Ökokert”.

3. § (1) Az elismerés I. kategóriája adományozható annak a természetes személynek, akinek az ingatlana, illetve az azon található épület, kert, udvar együttes megjelenésében harmonikusan és esztétikusan illeszkedik a környezetébe, továbbá akinek az ingatlana előtti járda, árok, árokpart, zöldterület gyommentes, rendezett, és maradéktalanul megfelel az ingatlanok és közterületek tisztán tartásának szabályait tartalmazó önkormányzati rendelet előírásainak.

(2) Az elismerés II. kategóriája adományozható annak a természetes személynek, akinek az ingatlana, illetve az azon található épület, kert, udvar együttes megjelenésében harmonikusan és esztétikusan illeszkedik a környezetébe, továbbá akinek az ingatlana előtti járda, árok, árokpart, zöldterület gyommentes, rendezett, és maradéktalanul megfelel az ingatlanok és közterületek tisztán tartásának szabályait tartalmazó önkormányzati rendelet előírásainak és ahol kifejezetten konyhakert került kialakításra, gyümölcsös, vagy egyéb haszonnövények kerültek elültetésre.

(3) Az elismerés III. kategóriája adományozható azon lakóközösségeknek, illetve természetes személyeknek, akik az adott év során a lakókörnyezetük (kert, park, lakóépület körüli fák, utcafront) saját költségükön történő gyommentes, tiszta, karbantartott ápolásával, magas színvonalú gondozásával és példaértékű fenntartásával hozzájárulnak a városkép javításához.

(4) Az elismerés IV. kategóriája adományozható annak a természetes személynek, akinek társasházi, lakótelepi, sorházi erkélye vagy terasza együttes megjelenésében harmonikusan és esztétikusan illeszkedik a környezetébe.

(5) Az elismerés V. kategóriája adományozható annak a természetes személynek, illetve lakóközösségnek, akinek az ingatlana, illetve az azon található épület, kert, udvar, továbbá az ingatlan előtti járda, árok, árokpart, zöldterület együttes élőhelyi környezete ökológiai szolgáltatásaival, biodiverzitásával a településrész ökológiai rendszerébe oly módon illeszkedik, hogy annak megoldásai példaértékűek a város zöld- és kékinfrastruktúrája számára.

(6) Az (1)–(5) bekezdés szerinti mindegyik kategóriában pályázati feltétel, hogy a pályamű dominánsan élő legyen, az épített és művi elemek csak a szükséges mértékben legyenek jelen.

4. § Az elismerés évente az első három helyen végzettnek ítélhető oda, az elismeréssel pénzjutalom nem jár.

5. § (1) Az elismerés formája a kategória nyertesének a kategória nevével azonos feliratú, 20x30 centiméter nagyságú, a település címerét ábrázoló, falra szerelhető tábla, valamint egy A4-es méretű, Érd Megyei Jogú Város címerével ellátott emléklap. A további helyezettek emléklapban részesülnek.

(2) Az elismeréshez kategóriánként növényvásárlási, kertészeti utalvány kerül átadásra, az I. helyezett részére 50.000 forint, a II. helyezett részére 30.000 forint, a III. helyezett részére 20.000 forint értékben, melyek hat hónapig érvényesek.

(3) Az (1) bekezdés szerinti táblát az elismeréssel érintett lakóingatlannak a közterület felé eső homlokzatára vagy a közterület felé eső kerítésére jól látható helyen kell rögzíteni. Lakóközösség esetén a tábla a lakóközösség által gondozott területen kerül elhelyezésre. A rögzítésről a lakóingatlan tulajdonosa, illetve a lakóközösség gondoskodik.

(4) Amennyiben a tábla a lakóingatlan homlokzatára történő rögzítés után megsemmisül vagy megsérül, annak pótlásáról kérelemre az önkormányzat saját költségén gondoskodik.

6. § (1) Az elismerés odaítélésére irányuló pályázatot a környezet védelmével, a köztisztaság és a településtisztaság biztosításával összefüggő feladatokat ellátó bizottság (a továbbiakban: Bizottság) minden évben, legkésőbb május 31. napjáig írja ki.

(2) Pályázni a jelen rendelet 1. mellékletét képező adatlap kitöltésével és annak a pályázati kiírásban rögzített módon történő megküldésével lehet.

(3) A pályázat benyújtási határideje a pályázat kiírását követő 21. nap.

(4) A pályázati felhívást a város honlapján és az Érdi Újságban közzé kell tenni.

(5) A pályázatot lakóingatlan esetében az nyújthatja be, aki a településen lakcímmel rendelkezik és életvitelszerűen ott tartózkodik. Lakóközösség esetében a pályázatot az a lakóközösség által meghatalmazott nagykorú természetes személy nyújthatja be, aki a pályázattal érintett ingatlanok valamelyikének a tulajdonosa.

7. § (1) Az elismerés adományozásáról legkésőbb a benyújtási határidőt követő 30. napig a Bizottság dönt.

(2) A pályázatok értékelése során a Bizottság elsősorban a lakóházak előtti és körüli térségek gondozottságát, tisztaságát, a saját kialakítású kert megjelenését, a virággal történő beültetést és az esztétikus összképet értékeli, melynek során az egyedi, ötletes kertészeti megoldásokat, valamint a környezettudatosság (különösen madár- és rovarbarát megoldások, madáretető, odú, méhhotel) megjelenítését is figyelembe veszi.

(3) A pályázatokat a Bizottság anonimizált formában kapja meg. Az anonimizált pályázatok sorsszámhoz rendelt fényképes bemutató keretében kerülnek bírálatra. A Bizottság tagjai a pályázatokra a fényképek alapján 1 és 5 közötti pontszámot adnak, ahol 1 a legkevésbé tetsző, 5 a leginkább tetsző pontszámnak felel meg. A pontok összesítését a Bizottság végzi, ahol az összesítés csökkenő számsorrendű listájának első három helye képezi a díjazottakat.

(4) A Bizottság holtverseny esetén dönt a végleges sorrendről és alacsony színvonalú vagy nem kellő számú pályázat esetén az elismerés tárgyévi ki nem osztásáról.

8. § (1) Az elismerések kihirdetésére és átadására ünnepélyes keretek között az „Érdi Napok” elnevezésű rendezvény keretében kerül sor.

(2) Az elismeréssel kitüntetettek nevét az adatvédelmi szabályok figyelembevételével az önkormányzat honlapján és az Érdi Újságban közzé kell tenni.

(3) Az elismerések adományozásáról a jegyző nyilvántartást vezet.

9. § (1) Az elismerés visszavonható, ha a kitüntetett arra érdemtelenné válik. Érdemtelen az, aki a pályázatával összefüggésben valótlan nyilatkozatot tesz, vagy akinek a nyertes pályázattal érintett ingatlana, vagy az ingatlana előtti közterület rendezetlenné, elhanyagolttá, vagy gyommal, illetve parlagfűvel fertőzötté válik.

(2) Az érdemtelenné válásról, és ezzel egyidejűleg az elismerés visszavonásáról a Bizottság dönt.

(3) Érdemtelené válás esetén az elismeréssel együtt kapott táblát a visszavonást követő 15 napon belül az önkormányzat részére vissza kell szolgáltatni. Az érdemtelenné vált személy, illetve közösség a következő évben pályázatot nem nyújthat be.

10. § Hatályát veszti a „Virágzó érdi porta” elismerő cím alapításáról szóló 11/2020. (V.22.) önkormányzati rendelet.

11. § Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.