Szentendre Város Önkormányzat Képviselő-testületének 25/2018. (XI.19.) önkormányzati rendelete
Szentendre Város zöldfelületeinek használatáról és a természeti értékek helyi védelméről
Hatályos: 2024. 11. 27Szentendre Város Önkormányzat Képviselő-testületének 25/2018. (XI.19.) önkormányzati rendelete
Szentendre Város zöldfelületeinek használatáról és a természeti értékek helyi védelméről
Szentendre Város Önkormányzat Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvényének 32. cikk (1) bekezdésében biztosított jogkörében eljárva, a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. évi LIII. törvény 48. § (2)-(4) bekezdésében és az 58. §-ban, a természet védelméről szóló 1996. évi LIII. törvény 24. § (1) bekezdésének b) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következő rendeletet alkotja:
Általános rendelkezések
1. A rendelet hatálya
1. § A rendelet hatálya kiterjed a Szentendre város közigazgatási területén lévő minden
a) közhasználatú zöldfelületre, különösen:
2. A rendelet célja
2. § A rendelet célja Szentendre város zöldfelületi karakterének, zöldfelületi rendszerének és természeti értékeinek védelme és fejlesztése. Az emberi környezet, továbbá a lakosság egészségének megóvása érdekében azon szabályok megállapítása, amelyek meghatározzák a települési környezettel történő harmonikus, rendezett gazdálkodás formáit.
3. Értelmező rendelkezések
3. § E rendelet alkalmazásában:
1. Belvárosi zóna: a következő utak által határolt városrész: Dunakanyar körút az Ady Endre u. kereszteződéséig, Papszigeti Duna-ág sodorvonala, Szentendrei Duna sodorvonala, Postás strand területének déli határa a Dózsa György út és a Dunakanyar krt. kereszteződéséig
2. Faérték: Adott fa pénzben kifejezett értéke.
3. Közterület: Közhasználatra szolgáló minden olyan állami vagy önkormányzati tulajdonban álló földterület, amelyet a rendeltetésének megfelelően bárki használhat és az ingatlan-nyilvántartás ekként is tart nyilván;
4. Közhasználatú zöldfelület: A város területén minden olyan önkormányzati tulajdonú, korlátozás nélkül használható terület, amelyen zöldfelület, annak elemei, építményei találhatóak. Közhasználatú zöldfelületnek minősülnek a nem önkormányzati tulajdonban lévő, de tulajdonosai által közhasználatba átadott, zöldfelületi adottsággal vagy elemmel bíró területek is.
5. Korlátozott közhasználatú zöldfelület: Jelentős zöldfelülettel, zöldfelületi értékkel bíró, idő-, vagy térbeli korlátozással üzemeltetett és fenntartott, de a rendelkezési időben közösségi használatra szánt létesítmény, tulajdonostól függetlenül. A városban ide tartoznak az üzemelő és kegyeleti temetők, nyilvános sportterületek, stb.
6. Növénymegváltási díj: Növényzetben keletkezett kár vagy pusztulás kárértékének egyösszegű pénzbeni megváltása.
7. Növénypótlási kötelezettség: Növényzetben keletkezett kár vagy pusztulás esetén előírt növénybeszerzési és telepítési kötelezettség.
8. Parkfenntartás: Az Önkormányzat által rendszeresen gondozott területeken végzett munkák összessége. A területek részletezését az 1. számú melléklet tartalmazza.
9. Rálátási háromszög: A közúti közlekedés biztonsága érdekében útkereszteződésekben, szintbeni csomópontokban a szabad kilátást biztosító, növényültetési korlátozásokkal és fenntartási előírásokkal speciálisan szabályozott terület.
10. Települési zöldfelületi rendszer: A zöldfelületek szerkezeti és funkcionális kapcsolatban álló összessége, a település valamennyi zöldfelülettel borított területe, amely elrendezéséből, kapcsolataiból és rendeltetéséből eredően rendszert alkot, a bel- és külterületi elemek közötti kapcsolatot biztosítja.
11. Vegetációs időszak: Rügyfakadás és lombhullás közötti időszak. Ezen időszak alatt csak cserepes és konténeres növények telepíthetők.
12. Zöldfelület: Minden olyan földterület (telek vagy telekrész), amelyet döntő mértékben növényzet fed, függetlenül attól, hogy a város melyik terület-felhasználási egységén (lakó-, üdülő-, gazdasági, közlekedési, stb. területen) belül s milyen telken (közterületen vagy magántelken) helyezkedik el. A beépítés, vagy annak telekhatára és az útburkolat közé eső valamennyi burkolattal el nem látott, vagy közlekedési funkcióra ki nem jelölt területet zöldfelületnek kell tekinteni függetlenül attól, hogy a terület növényzettel, és milyen növényzettel fedett-e vagy sem.
13. Zöldfelületi érték: Adott növényzet pénzben kifejezett értéke
14. Zöldfelületi kártétel: Élő növényzetben okozott sérülés, a növény funkcionális, használati és esztétikai értékének csökkenése, biológiai állapotának romlása, amely az ún. faérték használatával a csökkenés mértékének megfelelően összegszerűen számolható.
15. Zöld Javak: Avar és kerti hulladék, falomb, kaszálék, nyesedék, egyéb növényi maradványok.
ZÖLDFELÜLET HASZNÁLATÁNAK SZABÁLYAI
4. Zöldfelületek nyilvántartása
4. § (1) A parkfenntartásba vont közhasználatú zöldfelületekről nyilvántartást kell vezetni. A nyilvántartás vezetését a jegyző a parkfenntartással megbízott szervezet bevonásával folyamatosan végzi.
(2) A zöldfelületi kártételek növénymegváltási díjának megfizetéséből befolyt összeget az Önkormányzat a Környezetvédelmi Alapban elkülönítetten kezeli. A Környezetvédelmi Alapba a kártételek növénymegváltási díjának megfizetéséből befolyt összeg kizárólag zöldfelületek létesítésére, felújítására, átépítésére, fenntartására, illetve a kivágott fák pótlására fordítható a környezetvédelmi kérdésekkel foglalkozó szakbizottság döntése alapján.
5. Zöldfelületek létesítése
5. § (1) Közhasználatú, illetve korlátozott közhasználatú zöldfelületet létesíteni, azon beavatkozási munkálatokat végezni jegyzői konzultációt követően lehet. A munkálatokat a konzultációról készült jegyzőkönyvben foglaltak szerint lehet elvégezni.
(2) A fás szárú növények telepítési távolságait a Rendelet 3. számú melléklete tartalmazza.
6. Zöldfelületek átépítése, felújítása, helyreállítása
6. § (1) Közhasználatú és korlátozott közhasználatú zöldfelületet, továbbá bármilyen önkormányzati tulajdonú és/vagy kezelésű zöldfelületet, biológiailag aktív felületet érintő használati mód váltását eredményező, illetve a zöldfelület megjelenését megváltoztató burkolatépítést, növénykivágást és telepítést, berendezés kihelyezését tartalmazó bármilyen engedély, hozzájárulás (különösen: közútkezelői hozzájárulás, közterület-használati engedély) kiadását egyeztetni kell a jegyzővel.
(2) Közhasználatú, illetve korlátozott közhasználatú zöldfelületen új közművezeték az ágazati szabványban előírt, meglévő fasor tengelyétől mért 2,0 m-es védőtávolságra helyezhető el. Árokásást a gyökérzónában csak kézzel lehet végezni.
(3) A közutak és a járdák közötti „zöldsáv” elsősorban az utcai sorfák telepítési helye. Új közművezeték fektetése során a telepítést kérelmező minta-keresztszelvényben köteles igazolni, hogy a tervezett vezeték mellett utcai sorfa a védőtávolságok betartásával telepíthető. Ennek hiányában, illetve nem teljesülés esetén a terület tulajdonosa előírhatja a vezeték nyomvonalának módosítását.
(4) Ha a meglévő növényzet bizonyíthatóan az új közmű fektetése során sérül, úgy a közműgazda a növényzet pótlását saját költségén köteles – a jegyzővel egyeztetett módon – elvégezni. Ha a pótlásra nincs lehetőség, úgy a közműgazda a közműfektetés során sérült növényzet zöldfelületi értékét köteles az Önkormányzatnak megfizetni.
(5) Aki a közhasználatú zöldfelület állapotát valamilyen tevékenységével összefüggésben megváltoztatja, köteles azt a tevékenység befejezését követő 30 napon belül, de legkésőbb a következő növényültetési időszak végéig az eredeti állapotnak megfelelően a jegyzővel egyeztetett módon helyreállítani. Nem megfelelő helyreállítás esetében a jegyző elrendeli a helyreállítás kijavítását, vagy a kötelezett költségére és felelősségére elvégezteti azt. Ha az eredeti állapot visszaállítására nincs lehetőség, úgy a kivitelező a sérült növényzet zöldfelületi értékét köteles az Önkormányzatnak megfizetni.
(6) Közhasználatú zöldfelületen olyan munkát, mely a növényzetben kárt okoz, engedély nélkül csak halasztást nem tűrő esetben (csőtörés, hibaelhárítás) szabad végezni. Az ilyen esetben végzett munkát utólag – 24 órán belül – kell bejelenteni a jegyzőnek, a terület helyreállítását pedig az (4) bekezdésben leírtak szerint kell elvégezni.
(7) Burkolatkészítésnél, vagy annak felújításakor a burkolat területébe eső fás szárú növényeket csak úgy szabad burkolattal körbevenni, hogy annak töve körül legalább 1,5 m átmérőjű szabad (földes) terület maradjon. A szabadon maradó területet lehetőség szerint faverem-ráccsal kell ellátni.
7. Fás szárú növények kivágásának engedélyezési eljárása
7. § (1) A rendelet hatálya alá tartozó területeken – 40 cm-nél kisebb törzs-körméretű fás szárú növény; valamint, ide nem értve a dió és gesztenye fajokat, 60 cm-nél kisebb törzs-körméretű gyümölcsfa kivételével - a fás szárú növények kivágása engedélyköteles.
(2)1 Az engedélyezés a Jegyző hatáskörébe tartozik. A jegyző a fás szárú növények kivágását pótlási kötelezettséghez, vagy amennyiben az ingatlan adottságai nem, vagy nem teljes mértékben teszik lehetővé a pótlást, pénzbeli megváltáshoz is kötheti, de a fás szárú növény jó egészségi állapota vagy kiemelt városképi szerepe miatt meg is tilthatja azt. A jegyző által előírt fapótlás pénzbeli megváltásának összegét a Környezetvédelmi Alap számlájára kell teljesíteni.
(3) A belvárosi zónában fás szárú növény kivágásra - balesetveszély, vagy statikai szakvéleménnyel igazoltan épület, kerítés vagy bármely más építmény állagának veszélyeztetése esetein kívül - csak az építési helybe eső fás szárú növényekre lehet kivágási engedélyt kérni.
(4) A kérelemnek tartalmaznia kell:
a) a bejelentő nevét, levelezési címét
b) a kivágandó fás szárú növény pontos, a beazonosítást lehetővé tevő helyét, megnevezését, darabszámát
c) a kivágandó fás szárú növény talajszinttől mért 1,3 méteres magasságban mért törzs körméretét
d) a kérelem indoklását
e) társasházak esetében a társasház közgyűlési határozatát, más közös tulajdon esetében minden tulajdonos egyetértő nyilatkozatát
(5) A pótlási kötelezettség keretében az alábbi mértékben kell a fás szárú növényeket telepíteni:
a) bármely ingatlanon a kivágott fás szárú növény 1,3 m magasságban mért törzs-körméretével megegyező összmennyiségű törzs-körméretű fás szárú növényt,
b) statikai szakvéleménnyel igazoltan épület, kerítés vagy bármely más építmény állagának veszélyeztetése, illetve baleset elhárítása miatti kivágás esetén a kivágott darabszámot
c) természetes úton kiszáradt fák esetén a kivágott darabszámot.
(6) Közhasználatú zöldfelületen lévő fás szárú növény kivágása esetén a pótlási kötelezettség csak a megváltási díj megfizetésével teljesíthető.
(7)2 Építési tevékenységgel kapcsolatban keletkezett pótlási kötelezettséget legkésőbb a tudomásul vétel, hatósági bizonyítvány, a használatbavételi vagy fennmaradási engedély kiadását követő
a) 1 éven belül a fa pótlásával, vagy
b) 90 napon belül a pótlás pénzbeli megváltásával
kell teljesíteni a pótlást előíró határozatban foglaltak szerint.
(8) A kivágási engedély a véglegessé válástól a határozatban megadott időpontig érvényes.
(9)3 A pótlási kötelezettség teljesítésénél, ha az ingatlanon belül, annak területén a telepítés nem lehetséges, vagy nem teljes egészében lehetséges (pl. „túltelepítést” eredményezne), úgy azt a jegyző javaslatára megállapított egyéb közterületen vagy pénzbeli megváltással kell teljesíteni. Pénzbeli megváltás során a 10/12 cm törzskörméretű, legalább kétszer iskolázott, sorfa minőségű faiskolai áru ültetési költséggel és 3 év gondozási költséggel növelt évi átlagárát, 40.000,- forintot kell pótlásra előírt fa darabszámonként megfizetni.
(10) Pótlási kötelezettség teljesítésénél 10/12-es szabvány méretű facsemetéknél kisebb méretűek nem használhatók.
(11) A pótlási kötelezettség nem tekinthető teljesítettnek, ha az ültetést követő vegetációs időszak kezdetén az nem hajt ki. Ebben az esetben az ültetést meg kell ismételni. Az eredményes ültetés tényét a kötelezettnek 30 napon belül a jegyzőnél be kell jelenteni.
(12) A jegyző az életet és vagyon biztonságát vagy előírás szerinti építmény műszaki állagát veszélyeztető, vagy kiszáradt, karantén kártevővel, kórokozóval fertőzött fás szárú növény tulajdonosát annak kivágására, eltávolítására kötelezi.
8. § (1) Közterületen fás szárú növények kivágását engedéllyel rendelkező, vagy a Szentendre Város Önkormányzat vagy a Szentendrei Közös Önkormányzati Hivatal által megbízott szervezet végezheti.
(2) Fás szárú növény kivágása közterületen - a sürgősen elhárítandó veszélyhelyzetek, rendkívüli esetek, illetve annak kiszáradása kivételével - csak a vegetációs időn kívüli nyugalmi időszakban, lombtalan állapotban történhet. A rendkívüli eset olyan beruházás keretében szükséges fakivágás, mely közérdeket szolgáló és állami és/vagy európai uniós támogatás igénybevétele miatt nem tűr halasztást.
9. § (1) Fás szárú növények engedély nélküli kivágása esetén meg kell fizetni a fás szárú növény zöldfelületi értékét minden olyan esetben, amikor a fa kivágását balesetveszély, épületek állagának védelme, közcélú beruházás vagy a fa természetes elöregedése nem indokolja.
(2) Meg kell fizetni a fás szárú növény zöldfelületi értékét, amennyiben a pótlásra előírt mennyiség eltelepítésére a 7. § (9) bekezdése szerint nincs lehetőség.
8. Zöldfelületek használata
10. § (1) A közhasználatú zöldfelületeket és azok építményeit, tartozékait – beleértve a játszótereket is – rendeltetésének megfelelően bárki ingyenesen használhatja, saját vagy szülő, illetve felügyelő felelősségére.
(2) Meglévő fás szárú növény környezetében bontási, építési tevékenység csak úgy folytatható, hogy azt és annak gyökérzónáját nem károsítja.
(3) A közterület tulajdonosa a zöldfelületek állagmegóvása érdekében egyes közhasználatú zöldfelületek használatát az általa szükségesnek vélt időtartamra korlátozhatja, továbbá ideiglenesen engedélyezheti a zöldfelület eredeti funkciótól eltérő használatát is (pl. rendezvény, hibaelhárítás céljából), ha az a zöldfelület állagát károsan nem érinti.
(4) A zöldfelületet a rendeltetésétől eltérő célra csak közterület-használati engedély, illetőleg a külön önkormányzati rendelet szerinti bérleti szerződés birtokában szabad igénybe venni.
(5) Közhasználatú és korlátozottan közhasználatú zöldfelületen tilos:
a) a kerti építmények, berendezések rendeltetésellenes használata;
b) a virágok leszedése, a fák, bokrok ágainak, gallyainak tördelése, csonkítása, a fákon hirdetés, transzparens kifüggesztése;
c) a fás szárú növények visszavágása, kivéve a lakosság által ültetett fás szárú növények 15 cm-t meg nem haladó körméretű ágának metszését, ifjítását, gallyazását;
d) a hasznos állatok és madarak bármely eszközzel történő zavarása (madárfészek rongálása, tojáskiszedés);
e) járművel a zöldfelületen közlekedni, várakozni.
(6) A közhasználatú zöldfelületek használatának jogszerűségét a közterület-felügyelők bevonásával a közterület tulajdonosa ellenőrzi.
9. Zöldfelületek fenntartása
11. § (1) A közhasználatú zöldfelületek fenntartását - a (2) bekezdésben foglaltak kivételével – Szentendrén a jelen rendelet alapján fennálló kizárólagos jog alapján a Városi Szolgáltató Nonprofit Zrt. (2000 Szentendre, Szabadkai u. 9., cégjegyzékszám: 13-10-040159) végzi.
(2) Közhasználatú zöldfelület egészét vagy annak egy részét, vagy egyes elemeit magánemberek, lakóközösségek, gazdálkodó szervezetek, intézmények, társadalmi szervezetek, stb. is gondozhatják, az Önkormányzattal kötött megállapodás alapján.
(3) A közhasználatú zöldfelületek fenntartásának szakszerűségét a jegyző ellenőrzi.
12. § (1) Közhasználatú zöldfelületek fenntartásának minősül azoknak a gondozása, szükség szerinti felújítása és korszerűsítése, különös tekintettel az alábbiakra:
a) a növényzet és a talaj folyamatos ápolása és védelme
b) a növényzet szakszerű növényvédelme
c) a növényzet szükség szerinti pótlása, cseréje
d) a zöldfelületi építmények és zöldfelületi elemek biztonságos használatát biztosító, megfelelő műszaki és esztétikai, üzemképes állapotban tartása
e) a játszóterekre előírt magasabb szintű jogszabályokban előírt szintű fenntartás elvégzése, bizonylatok vezetése
f) burkolatok tisztántartása, illetve hó- és síkosságmentesítése
(2) A közhasználatú zöldfelületek a településen belüli eltérő elhelyezkedésük és funkciójuk alapján, az éves költségvetés keretei között eltérő fenntartási minőségben gondozottak. Az egyes területek éves szinten tervezett fenntartását a 11. § (1) bekezdésben meghatározott fenntartó az üzleti tervében és a közszolgáltatási szerződésben meghatározottak szerint végzi.
13. § (1) A közutak tartozékát képező fás szárú növények közlekedésbiztonsági szempontból szükséges gondozását a közút mindenkori fenntartója köteles ellátni.
(2) A rálátási háromszögben a csomóponti tengelytől mért 10 m-en belül minden városi közutat kísérő zöldsávban a közút fenntartója köteles gondoskodni a beláthatóság biztosításáról. Ennek érdekében csak szabvány – legalább 2,20 m törzsmagasságú – fák telepíthetők, a meglévők törzsét ilyen magasságra fel kell tisztítani, továbbá legfeljebb 0,60 m magas cserjék ültethetők vagy a meglévőket ilyen magasságra kell megmetszeni.
(3) Közhasználatú zöldfelületen a légvezetékek biztonságos üzemeltetése érdekében a légvezetékek tulajdonosai a vezeték mentén lévő, a biztonsági övezetet érintő fás szárú növényeket, azok ágait, gyökereit saját költségen eltávolíthatják. Metszéssel járó munkavégzést a munkák kezdése előtt legalább 48 órával be kell jelenteni a jegyzőnél, aki ellenőrizheti a munkák szakszerűségét, valamint gondoskodni kell a munkaterületen érintett lakosság tájékoztatásáról.
(4) A növényvédelmi munkák (permetezések) megkezdése előtt 48 órával a munkát végeztető köteles a lakosságot értesíteni.
10. Zöldfelületi érték
14. § (1) Közhasználatú zöldfelület megszüntetése vagy területének csökkentése, valamint zöldfelületi kár okozása esetén annak számított zöldfelületi értékét az Önkormányzat felé meg kell fizetni. Az okozott kár zöldfelületi értékét a jegyző vagy megbízott szakértő állapítja meg és a jegyző kötelezi a károkozót annak megfizetésére.
(2) A zöldfelületi érték, egyéb zöldfelületi rongálás kárértékének vagy növénymegváltási díjának megállapításához a „Radó-féle” zöldfelületi számítási módszert kell alkalmazni. A módszert és alkalmazását a Rendelet 2. számú melléklete tartalmazza. A kár, illetve díj nagyságát a jegyző vagy megbízott szakértő állapítja meg, mely összeget az Önkormányzat Környezetvédelmi Alapjába kell befizetni.
(3) A zöldfelületi kár mértéke:
a) fás szárú növények esetében a gyökér-, törzs-, és lombkoronában keletkezett mennyiségi, minőségi és esztétikai kár százalékban kifejezett értéke
b) gyep és virágágyak esetében a területi kár százalékos aránya alapján kifejezett érték.
(4) Közhasználatú zöldfelületen lévő építményben keletkezett kár mértékét az újraelőállítás, illetve a javítás bekerülési költsége képezi.
11. Növénytelepítések, lakossági ültetések
15. § (1) Bármely közhasználatú zöldfelületre kiültetett növény a terület tulajdonosának tulajdonába kerül, függetlenül attól, hogy ki, mikor és milyen célból ültette, hogyan gondozta.
(2) Lakosság által közhasználatú zöldfelületen végzett növénytelepítéseknél az alábbi szempontokat kell figyelembe venni:
a) Fás szárú növény ültetéskor gázvezeték nyomvonalától legalább 2 méterre, a többi közművezeték nyomvonalától minimum 1 méterre történhet a telepítés.
b) Elektromos légvezeték alá csak kistermetű, kiskoronás fa telepíthető.
c) Meglévő fasorba idegen faj betelepítése csak a jegyző jóváhagyásával történhet.
d) Növénytelepítés a 3. számú mellékletben foglaltak szerint történhet.
(3) A város területén „vattázó-termésű” nyárfaegyedet ültetni nem szabad.
(4) A beépítésre szánt területeken és a közterületeken a végleges terepszint kialakításához szükséges földréteg visszatöltésénél a felső réteg a telepítendő növényzet igényének megfelelően 0,2-1,0 m vastagságig csak termőföld lehet.
(5) Akár közhasználatú, akár magánterületen végzett, e rendelet szabályaiba ütköző telepítés esetén a jegyző kötelezi a tulajdonost vagy az ültetést végzőt a növény saját költségen, megfelelő helyre történő szakszerű átültetésére.
(6) Bármely ingatlan határánál, annak közelében csak olyan növényzet telepíthető, amely a szomszéd ingatlan építményeinek és kerítésének karbantartását nem akadályozza, állagát nem rontja. A legkisebb telepítési távolságokat a Rendelet 3. számú melléklete tartalmazza.
12. Az égetésre vonatkozó szabályok
16. §4 (1) Szentendre Város területén – a jogszabályban, különösen az Országos Tűzvédelmi Szabályzatban meghatározott kivételekkel – tilos a zöld javak égetéssel történő megsemmisítése.
(2) Az egészséges, kórokozóktól és kártevőktől mentes zöld javakat elsősorban helyben történő komposztálással kell hasznosítani és talajjavító anyagként felhasználni. A nem hasznosított, és fel nem használt zöld javak begyűjtéséről az önkormányzat a hulladékgazdálkodással megbízott közszolgáltató útján gondoskodik.
TERMÉSZETI ÉRTÉKEK HELYI VÉDELME
13. A helyi védelem fajtái
17. § (1) A helyi védelem területi és egyedi lehet.
(3) Helyi védelmi területnek minősíthető a természeti környezet olyan összefüggő egysége, ahol az adott terület, tájrészlet védett vagy fokozottan védett növény-vagy állatfajok élőhelyéül szolgál, illetőleg tájrészlet, a természeti együttes a város egészének elválaszthatatlan vagy fontos eleme.
(4) Egyedi védelem tárgya lehet többek között növény, növénycsoport, valamint elválaszthatatlanul hozzájuk tartozó földrészlet, továbbá szikla, vízmosás, horhos, patak, patakmeder, illetve egyéb természeti képződmény.
14. Védetté nyilvánítás és a helyi védelem megszüntetése
18. § (1) A védetté nyilvánításról és a védelem megszüntetéséről Szentendre Város Önkormányzat Képviselő-testülete rendelettel dönt.
(2) A helyi védelemben való részesítésre és annak megszüntetésére bármely állampolgár vagy társadalmi szervezet javaslatot tehet.
(3) A javaslat alapján a védendő érték tulajdonosa véleményének figyelembe vételével a városüzemeltetési szakkérdésekkel foglalkozó szakbizottság tesz előterjesztést a Képviselő-testülethez.
(4) A védetté nyilvánítást, illetve a védelem megszüntetését megelőzően szakértői vizsgálatot kell készíteni.
(5) A védett természeti értéket a jegyző tartja nyilván, és gondoskodik a nyilvántartás folyamatos vezetéséről.
(6) A nyilvántartásnak tartalmaznia kell:
a) a védett érték megnevezését, leírását, pontos helyét (helyrajzi szám), tulajdonosát, használóját, fényképét, kezelési tervét,
b) védettségi kategóriáját,
c) a védelmet megállapító rendelet számát,
d) a védelem szakszerű, rövid indoklását,
(7) A helyi védelemben való részesítésről, illetve annak megszüntetéséről írásban kell értesíteni:
a) az érték tulajdonosát,
b) a földhivatalt,
c) természetvédelmi hatóságot,
d) helyi területi védelem esetén az érintett utak, vízfolyások, közművek üzemeltetőjét, kezelőjét,
e) a védelemre, illetve megszüntetésre javaslatot tevő személyt vagy szervezetet.
15. A helyi védelem alatt álló értékek jelölése
19. § (1) A védelemben részesített területet, természeti értéket meg kell jelölni.
(2) A területre kerülő táblán föl kell tüntetni a védett érték megnevezését, a védettség tényét és a védelembe vonás idejét.
(3) A jelzés elhelyezéséről és karbantartásáról az önkormányzat gondoskodik.
16. A védett értékek fenntartása, karbantartása
20. § (1) A védelemben részesülő értékek megóvása a város minden polgárának és a városban működő minden szervezetnek kötelessége.
(2) A helyi védelemben részesített földterület fenntartása, állagmegőrzése a tulajdonos feladata. Ehhez - a tulajdonos kérésére – a városüzemeltetési szakkérdésekkel foglalkozó szakbizottság javaslata alapján az önkormányzat támogatást adhat.
(3) A védett természeti területen végzett munka, annak hasznosítása a védett értéket és a terület jellegét nem változtathatja meg, nem veszélyeztetheti.
(4) A védett természeti területen a védelmet érintő beavatkozás a jegyző véleményezése után történhet.
(5) A védett természeti értékek állapotát a jegyzőnek folyamatosan ellenőrizni kell.
(6) Ha a védelem érdekei megkövetelik, a jegyző elrendelheti a jókarban tartásra, illetve a természeti értékek megóvására vonatkozó kötelezettség teljesítését.
(7)5 A védett terület részletes kezelési szabályait tartalmazó kezelési terv jelen rendelet 4. mellékletét képezi.
Vegyes és záró rendelkezések
21. § (1) Ez a rendelet 2018. december 1-jén lép hatályba.
(2) A hatálybalépéssel egyidejűleg hatályát veszti
a) az építészeti és természeti helyi értékek védelméről szóló 47/2000. (IX.15.) Önk. számú rendelet, valamint az annak módosításáról szóló 50/2001. (XI.19.) Önk. sz., a 12/2002. (V.15.) Önk. sz., a 13/2003. (IV.14.) Önk. sz., a 70/2003. (XII.18.) Önk. sz., a 22/2005. (VI.21.) Önk. sz., a 36/2006. (IX.12.) Önk. sz., a 21/2008. (VI. 23.) Önk. sz., a 41/2008. (X. 31.) Önk. sz., a 6/2009. (I. 26.) Önk. sz., a 30/2009. (IX.21.) Önk. sz., a 21/2010. (VI.11.) Önk. sz., a 38/2010. (XII.15.) Önk. sz., a 39/2010. (XII.15.) önkormányzati, a 23/2011. (V.19.) önkormányzati, a 32/2011. (VI.15.) önkormányzati, a 44/2011. (XI.22.) önkormányzati, a 23/2012. (IV.20.) önkormányzati, a 25/2013. (VIII.29.), a 44/2013. (XI.20.) önkormányzati rendeletek,
b) Szentendre Város zöldfelületeinek használatáról és védelméről szóló 34/2005. (X.18). számú rendelet, a 20/2006. (IV.28.) Önk. sz., a 38/2010. (XII.15.) Önk. sz., a 35/2011. (IX.22.) Önk. sz., a 23/2012. (IV.20.) önkormányzati, a 32/2013. (IX.17.) önkormányzati rendeletek, valamint
c) a város köztisztaságáról szóló 44/2008. (XII.17.) Önk. sz. rendeletének 12. §-a.
(3) A rendelet kihirdetéséről a jegyző gondoskodik.
1. számú melléklet a 25/2018. (XI. 19.) önkormányzati rendelethez
I. TERÜLETI VÉDELEM
1. Dera-patak völgye, medre
2. Bükkös-patak völgye, medre
3. Sztaravoda-patak völgye, medre
4. Sztelin-patak völgye, medre
5. Római Castrum és környezete
6. Pozsarevacska templom kertje, hrsz: 1045
7. Postás-strand területe, hrsz: 25/3
8. A Belváros fái, közterületeken és magánterületeken
9. A Kálvária tér fái
10. Kada-csúcs erdő területe
11. A Duna-ág Szentendre város közigazgatási határán belüli részén természetszerű ártéri puhafás ligeterdő, külterületi Dunaparti erdők
12. Pap-sziget és a Pap-szigeti Duna-ág területe
13. Püspökmajornál a dűlőn lévő vízmosás környéke
14. Tó környéki dűlő vízállásos területe
15. Pannónia tó
16. Sziklás patak, Boldogtanya
17. Horhosok és maradvány területek:
18. Kőhegy oldala, zárt kertek, Szarvashegy
19. Belvárosi temető kertek
II. EGYEDI VÉDELEM
1. Csányi utca 11. sz. ingatlanon egybibés galagonya
2. Alsó-Izbég téren található nagylevelű hárs (Tilia platyphyllos) Hrsz.: 1559/2
3. Zúzmara utcai gesztenyefa hrsz: 2837/3
2. számú melléklet a 25/2018. (XI. 19.) önkormányzati rendelethez
a) teljesen ép lombkorona esetében 1,0
b) kissé csonkolt, visszavágott lombkorona esetében (kevesebb, mint 30%) 0,7
c) erősen csonkolt, beteg lombkorona esetében (több, mint 30 %) 0,4
D = a fa településen belüli elhelyezkedésétől függő együttható:
a) jelentős városképi környezet, ritka fafaj esetében 1,0
b) magas laksűrűségű, környezetében ártalmakkal terhelt terület
(lakótelep, ipari terület védőfasora) faállományának esetében 0,7
c) kertes beépítésű, alacsony laksűrűségű terület faállományának esetében 0,5
M = módosító tényező:
a) gyors növekedésű, az átlagosnál kevésbé értékes fajok (fűzfák,
nyárfák, nyírfák, juharfák, bálványfa, ezüstfa, akác, japánakác) esetében 0,5
b) a többi faj esetében 1,0
Zöldfelületi építmények értékszámítása
3. számú melléklet a 25/2018. (XI. 19.) önkormányzati rendelethez
1. Ajánlott fafajok jegyzéke
1.1. Kistermetű fafajok, kis helyek, szűk utcák növényesítésére
A |
B |
C |
D |
E |
|
---|---|---|---|---|---|
1 |
Latin név |
Magyar név |
Növekedési erély/Tulajdonság |
Korona átmérő (m) |
Magasság |
2 |
Acer campestre ’Globosum’ |
gömbös mezei juhar |
várostűrő |
3-4 |
3-5 |
3 |
Acer campestre ’Rozi’ |
mezei juhar ’Rozi’ |
várostűrő, gömb forma |
3-4 |
5-8 |
4 |
Acer platanoides ’Globosum’ |
gömbjuhar |
közepes növekedés, jó várostűrő |
4 |
3-5 |
5 |
Celtis occidentalis ’Globosa’ |
gömb ostorfa |
várostűrő |
3-4 |
4-5 |
6 |
Crataegus sp. |
díszgalagonya fajok/fajták |
közepes növekedés, várostűrő, bogyós |
3-4 |
4-6 |
7 |
Malus sp |
díszalmák |
termése van |
4 |
5-7 |
8 |
Platanus x hispanica ’Alpen’s Globe’ |
gömbplatán |
közepes várostűrés |
4 |
5-7 |
9 |
Pírus calleryana ’Chanticleer’ |
Chanticleer kínai körte |
várostűrő, keskeny habitus |
3 |
8 |
10 |
Robinia pseudoacacia ’Umbraculifera’ |
gömbakác |
jó várostűrő képességű |
3-4 |
3,5-4 |
11 |
Sorbus borbasii ’Herkulesfürdő’ |
Borbás berkenye ’Herkulesfürdő’ |
bogyós, keskeny habitus |
3-4 |
6 |
12 |
Sorbus rotundifolia ’bükkszépe’ |
kereklevelű berkenye |
bogyós, közepes várostűrés |
3-4 |
6 |
1.2. Közepes és nagytermetű fafajok
A |
B |
C |
D |
E |
|
---|---|---|---|---|---|
1 |
Latin név |
Magyar név |
Növekedési erély/Tulajdonság |
Korona átmérő (m) |
Magasság |
2 |
Albizia julibrissin |
selyemakác |
közepes, szemetel |
5 |
6-10 |
3 |
Acer platanoides |
korai juhar |
közepes |
8-10 |
20-25 |
4 |
Celtis occidentlis |
nyugati ostorfa |
közepes |
8-10 |
20-30 |
5 |
Cercis siliquastrum |
közönséges júdásfa |
közepes, különleges tavaszi virágdísz |
5 |
6-10 |
6 |
Fraxinus angustifolia ’Raywood’ |
keskenylevelű kőris |
közepes, különleges őszi lombszín |
6-8 |
15-20 |
7 |
Fraxinus ornus ’Mecsek’ |
gömb virágoskőris |
közepes |
6 |
7-8 |
8 |
Koelreuteria paniculata |
bugás csörgőfa |
különleges ágrendszer, várostűrő |
4-5 |
6-8 |
9 |
Liriodendron tulipifera |
tulipánfa |
lassú |
10 |
20-30 |
10 |
Platanus hispanica |
közönséges platán |
közepes |
10 |
30 |
11 |
Prunus serrulata ’Kanzan’ |
japán díszcseresznye |
közepes |
5 |
7-9 |
12 |
Quercus robur ’Fastigiata’ |
oszlopos tölgy |
lassú |
4 |
15-20 |
13 |
Sorbus aria ’Lutescens’ |
berkenye |
közepes |
6 |
8-10 |
14 |
Tilisa tomentosa |
ezüsthárs |
lassú |
6 |
20 |
2. Nem ültethető fafajok jegyzéke
A |
B |
C |
|
---|---|---|---|
1 |
Latin név |
Magyar név |
Hátrány |
2 |
Ailanthus altissima* |
bálványfa |
gyomosít, invazív növény |
3 |
Robinia pseudoacacia |
fehér akác |
invazív növény |
4 |
Acer negundo |
zöld juhar |
invazív növény |
5 |
Populus fajok vattázó-termésű egyedei |
nyárfa fajok |
allergén |
6 |
Fraxinus pennsylvanica* |
amerikai kőris |
invazív növény |
7 |
Amphora fruticosa |
cserjés gyalogakác |
invazív növény |
8 |
Podus serotina |
kései meggy |
invazív növény |
A |
B |
C |
D |
|
---|---|---|---|---|
1 |
fafaj |
növési magasság |
Ültetési távolság kerítéstől |
Ültetési távolság épülettől |
2 |
lombos cserjék és oszlopos növekedésű örökzöld cserjék |
< 2,0 m |
0,5 m |
1,0 m |
3 |
lombos cserjék |
> 2,0 m |
1,5 m |
2,0 m |
4 |
fatermetű fenyőfélék |
> 2,0 m |
2,0 m |
3,0 m |
5 |
gyümölcs és egyéb fák |
< 3,0 m |
1,5 m |
2,0 m |
6 |
nagy méretű lombos fa |
> 3,0 m |
3,0 m |
3,0 m |
Módosította a 39/2020. (X.20.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2020. október 21-től.
Módosította a 39/2020. (X.20.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2020. október 21-től.
Módosította a 39/2020. (X.20.) önkormányzati rendelet. Hatályos: 2020. október 21-től.
Módosította a 11/2020. (III.30.) önkormányzati rendelet, hatályos 2020. március 31-től
A 20. § (7) bekezdését a Szentendre Város Önkormányzata Képviselő-testületének 23/2024. (XI. 26.) önkormányzati rendelete 1. §-a iktatta be.
Az 1. melléklet 15. pontja a Szentendre Város Önkormányzata Képviselő-testületének 32/2023. (XI. 21.) önkormányzati rendelete 1. §-a szerint módosított szöveg.
A 4. mellékletet a Szentendre Város Önkormányzata Képviselő-testületének 23/2024. (XI. 26.) önkormányzati rendelete 2. §-a iktatta be.