Tab Város Önkormányzata Képviselő-testületének 29/2003. (X.30.) önkormányzati rendelete

Az önkormányzat tulajdonában lévő lakások és helyiségek bérletéről

Hatályos: 2011. 01. 01- 2011. 05. 30

TAB VÁROS ÖNKORMÁNYZATA KÉPVISELŐ-TESTÜLETÉNEK

14/2004. (VI. 25.), 20/2004. (VII. 26.), 29/2004. (IX. 24.), 15/2005. (IV. 4.), 18/2005. (IV. 28.), 39/2005. (X. 28.), 3/2006. (I. 31.), 8/2006. (III. 30.), 29/2006. (XII. 29.), 7/2007. (III. 30.), 20/2008. (V. 26.), 26/2008. (VII. 16.), a 33/2008. (IX. 30.), a 36/2008. (XI. 27.), 3/2009. (I. 30.), 9/2009. (III. 02.), 27/2009. (VIII. 31.), 6/2010. (III. 18.), 16/2010. (VIII. 30.), 24/2010.(XI.30.)  rendelettel módosított

29/2003. (X. 30. )

RENDELETE

az önkormányzat tulajdonában lévő lakások és helyiségek bérletéről



[1]Tab Város Önkormányzatának képviselő-testülete a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. §. (1) bekezdésében és a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban Ltv.) 3. § (1) bekezdésében, 20. § (3) bekezdésében, 34. § (1), (3) bekezdéseiben és a 36. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a Tab Város Önkormányzatának tulajdonában lévő lakások és helyiségek bérletéről az alábbi rendeletet alkotja:


I. FEJEZET


ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK


A rendelet hatálya


1. §


A rendelet hatálya Tab Város Önkormányzatának tulajdonában álló, e rendelet 1. számú mellékletében felsorolt lakásokra, valamint e rendelet 2. számú mellékletében felsorolt nem lakás célú helyiségekre terjed ki.


Értelmező rendelkezések


[2]2. §


E rendelet alkalmazásában:


        a) Beköltözhető lakással rendelkező: Az a bérlő vagy a vele együtt költözők, akik lakás (kivéve szükséglakás) tulajdonjogával, bérleti jogával vagy haszonélvezeti jogával rendelkeznek. Nem minősül beköltözhető lakással rendelkezőnek a tulajdonos, ha a fenti lakástulajdona más személy haszonélvezeti jogával terhelt, és a haszonélvező e jogát ténylegesen gyakorolja.

        b) Jövedelem: A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló módosított 1993. évi III. törvény 4. § (1) bek. a) pontja szerinti vagyoni érték;

        c) Vagyon: Ingatlan, jármű, vagyoni értékű jog, értékpapír, készpénz, bankbetét;

       d) Egyedülélő: az a személy, aki egyszemélyes háztartásban lakik;

       e) Család: egy lakásban, vagy személyes gondoskodást nyújtó bentlakásos szociális,  gyermekvédelmi intézményben együtt lakó, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező közeli hozzátartozók közössége.


II. FEJEZET


A LAKÁSBÉRLET SZABÁLYAI


1. Cím


A lakások bérbeadásának általános feltételei


3. §


[3](1) A lakásbérleti jogviszony keletkezéséről, megszűnéséről, valamint a bérleti szerződés módosításáról a (2), (3), (6) és (7) bekezdésben és a 16. § (7) bekezdésében meghatározott eseteket kivéve a képviselő-testület dönt, az egyéb bérbeadói jogokat a polgármester gyakorolja.


(2)     Költségalapú bérlakás pályázat útján történő bérbeadása esetén a pályázati tárgyalás nyertesével köt a polgármester az önkormányzat nevében lakásbérleti szerződést.


(3)     Bérlőkiválasztási, illetve bérlőkijelölési jogcím alapján történő bérbeadás esetén a bérlőkiválasztási illetve bérlőkijelölési jog jogosultja által írásban megjelölt személlyel köti meg a polgármester az önkormányzat nevében a lakásbérleti szerződést.


(4)     Önkormányzati lakás csak lakás céljára adható bérbe.


(5)     Önkormányzati lakás albérletbe nem adható.


[4](6) A lakásbérleti szerződésnek az Ltv. 24. § (1) bekezdés a)-d) pontja szerinti felmondása, valamint a közös megegyezéssel történő megszűntetése a polgármester hatásköre.

[5](7) A bérlőtársi szerződés megkötése a polgármester hatásköre.


4. §


Az önkormányzati lakásokat


  1. szociális jelleggel történő bérbeadás,
  2. közérdekű célból történő bérbeadás,
  3. költségalapú bérlakás pályázat útján történő bérbeadása,
  4. bérlőkiválasztási jog illetve bérlőkijelölési jog jogcímén,
  5. lakáscsere jogcímén,
  6. fiatalok, hallgatók részére garzonház (fecskeház) bérbeadása jogcímén

lehet bérbe adni.


5. §


  1. A közérdekű célból bérbe adható lakások jegyzékét e rendelet 1. számú mellékletének a) pontja tartalmazza.


  1. A szociális jelleggel bérbe adható lakások jegyzékét e rendelet 1. számú mellékletének b) pontja tartalmazza.


  1. A költségalapú, pályázat útján bérbe adható lakások jegyzékét e rendelet 1. számú mellékletének c) pontja tartalmazza.


[6](4)    A bérlő-kiválasztási joggal terhelt lakások jegyzékét e rendelet 1. sz. mellékletének d) pontja tartalmazza.


2. Cím


Az egyes bérbeadási jogcímekhez kapcsolódó különös feltételek


Szociális jelleggel történő bérbeadás


6. §


  1. Szociális jelleggel annak a személynek adható bérbe önkormányzati lakás, aki
  1. nagykorú,
  2. akinek vagy a vele együtt költöző családtagjainak nincs beköltözhető lakása

[7]c)

[8]d) akinek a családjában a vele együtt költöző családtagokat számítva az egy főre eső nettó jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíjminium 150%-át, egyedülélő, és gyermekét egyedül nevelő szülő esetén a 240 %-át.

  1. aki vagy a vele együtt költöző családtagok nem rendelkeznek olyan vagyonnal, melynek értéke a mindenkori öregségi nyugdíjminimum 80 szorosát meghaladja, illetve ilyen vagyont 5 éven belül nem idegenítettek el.


  1. Nem jogosult szociális bérlakásra az, aki a kérelmében olyan valótlan adatokat közöl, amelyek számára jogtalan előnyt jelentenek.


[9](3) Amennyiben az (1) bekezdés e) pontjában az ingatlan vagyonra tett nyilatkozatot a  bérbeadó vitatja, akkor az ingatlanra értékbecslést  készíttethet. Az önkormányzati bérlakást igénylőnek a vagyonra vonatkozó nyilatkozatában arról is nyilatkoznia kell, hogy az értékbecslés készítéséhez hozzájárul.


7. §


  1. A szociális bérlakás iránti kérelmet a Polgármesteri Hivatalba kell benyújtani e rendelet 3. számú melléklete szerinti formanyomtatványon.


[10](2) A kérelemhez csatolni kell a kérelmező és a vele együtt költöző családtagok jövedelméről szóló alábbi igazolásokat::


  1. havonta rendszeresen mérhető jövedelem esetén a kérelem benyújtását megelőző három hónap nettó átlagkeresetéről szóló munkáltatói igazolást,
  2. álláskeresési támogatásról a kérelem benyújtását megelőző hónapban folyósított ellátás igazoló szelvényét, illetve a folyósító szerv igazolását,
  3. a társadalombiztosítás keretében folyósított ellátások esetében a kérelem benyújtását megelőző hónapban kifizetett ellátás igazoló szelvényét, ennek hiányában az utolsó havi bankszámla kivonatot, illetve a folyósító szerv igazolását,
  4. vállalkozónál lezárt adóév esetében az illetékes APEH igazolását, a kérelem benyújtását megelőző gazdasági év személyi jövedelemadó alapjáról, még le nem zárt adóév esetén a könyvelő igazolását a kérelem beadását megelőző 12 hónap nettó jövedelméről,
  5. könyvelővel nem rendelkező vállalkozó és egyéb – nem havi rendszerességgel szerzett - jövedelmek esetében a kérelmező büntetőjogi és anyagi felelőssége mellett nyilatkozatát a havi átlagos nettó jövedelméről,
  6. a 6.§.(1) bekezdés e) pontjában megjelölt vagyonra vonatkozó nyilatkozatot.


[11]8. §


  1. A polgármester a szociális bérlakásra való jogosultsági feltételek fennállása esetén megállapítja a kérelmező szociális bérlakásra való jogosultságát, és felveszi a kérelmezőt a szociális bérlakásra jogosultak nyilvántartásába.
  2.  Üres lakás rendelkezésre állása esetén a soron következő testületi ülésen a polgármester javaslatot tesz a lakásnak valamely, a szociális bérlakásra jogosultak nyilvántartásában szereplő személy részére történő bérbe adására.
  3. A képviselő-testület mérlegelési jogkörben választja ki, hogy a nyilvántartásban szereplő kérelmezők közül mely személy részére adja bérbe a megüresedet bérlakást.


[12](4) A nyilvántartásban szereplő kérelmezők szociális bérlakásra való jogosultságának meglétét kétévenként, a nyilvántartásba vételtől számított minden második év december 31-ig felül kell vizsgálni. A felülvizsgálathoz a 7.(2) bekezdésében meghatározott nyilatkozatokat és igazolásokat kell az önkormányzati bérlakást igénylőnek benyújtania.

[13](5) Amennyiben a kérelmező továbbra is jogosult szociális bérlakásra, úgy a bérbeadó a kérelmet folyamatosnak tekinti és a kérelmezőt továbbra is szerepelteti a nyilvántartásban.

[14] (6) A szociális bérlakásra való jogosultságát meg kell szüntetni, és ezzel egyidejűleg a nyilvántartásból törölni kell azt a kérelmezőt

a) aki lakáshelyzetét önerőből megoldotta,

b) akinek a szociális bérlakásra vonatkozó jogosultsága a (4) bekezdés szerinti felülvizsgálat során nem került megállapításra,

c) aki a (4) bekezdés szerinti felülvizsgálathoz szükséges dokumentumokat, nyilatkozatokat felhívás ellenére, az abban megjelölt határidőre nem bocsátotta rendelkezésre.

[15](7) A nyilvántartásból törölni kell azt a kérelmezőt, aki önkormányzati tulajdonú szociális jelleggel bérbe adható bérlakás bérleti jogával rendelkezik.


[16](8) A felülvizsgálat a polgármester hatásköre, a szociális bérlakásra való jogosultság megszüntetéséről, valamint a (6), (7) bekezdés szerinti törlésről a polgármester átruházott hatáskörben dönt.


9. §




  1. A szociális bérlakásra való jogosultság feltételeit a bérleti szerződés megkötése előtt ismét vizsgálni kell.


[17](3)  Az önkormányzat szociális jelleggel határozott időtartamra – legfeljebb 5 évre – adhatja bérbe a lakást. A bérleti jogviszony időtartama kérelemre 5-5 évvel meghosszabbítható, amennyiben a kérelmező szociális bérlakásra vonatkozó jogosultsága továbbra is fenn áll és a bérleti szerződésből származó kötelezettségeinek maradéktalanul eleget tett.


[18](4) Amennyiben a jogosultsági feltételek (3) bekezdés szerinti vizsgálata során megállapítást nyer, hogy a volt bérlő nem felel meg a szociális rászorultsági feltételeknek, úgy kérelmére a lakásra nem szociális jelleggel – a lakbérekről szóló hatályos önkormányzati rendeletben meghatározott bérleti díj 150%-ának megfelelő bérleti díj fizetése mellett bérleti szerződést köthet további 5 év időtartamra.


[19](5)   Amennyiben a bérlő a (4) bekezdésben meghatározott bérleti díj fizetését nem vállalja, vagy az ott meghatározott 5 éves időtartam lejárt, a bérlő köteles a lakást a vele ott élőkkel együtt a bérleti jogviszony megszűnését követő 15 napon belül elhagyni.


Közérdekű célból történő bérbeadás


10. §


(1)[20]   Tab Város Önkormányzata intézményeinek megfelelő szakember ellátása érdekében a képviselő-testület a szakember elhelyezése céljából az e rendelet 1. számú mellékletének a) pontjában felsorolt lakásokat az intézmény dolgozójának az intézménnyel fennálló munkaviszony, közalkalmazotti illetve köztisztviselői jogviszony időtartamára, Tab Város Önkormányzata Egészségügyi Szolgálatánál a háziorvosi feladatokat vállalkozói jogviszonyban ellátó orvos részére a háziorvosi feladatok ellátásának időtartamára adhatja bérbe.


[21](2) Az (1) bekezdésben meghatározottakon kívül a képviselő-testület szakember elhelyezése céljából  bérbe adhatja az e rendelet 1. számú mellékletének a) pontjában felsorolt lakásokat az alábbi szervezetekkel közalkalmazotti, munka illetve szolgálati jogviszonyban állónak a jogviszony időtartamára:

  • Somogyi TISZK. Közép és Szakiskola Rudnay Gyula Középiskolája és Szakiskolája
  • Siófoki Rendőrkapitányság Tabi Rendőrőrse.


(3)     [22]


11. §


  1. Szakember elhelyezése címén csak akkor adható bérbe önkormányzati bérlakás, ha a leendő bérlő és a vele együtt költöző hozzátartozó tulajdonában, bérletében Tab város közigazgatási területén, nincs lakás.


[23](2)   A bérleti jogviszony megszűnését követő 15 napon belül a bérlő a lakást köteles elhagyni térítési és elhelyezési igény nélkül.


(3)     Közérdekű célból bérbe adott lakásra bérlőtársi jogviszony csak akkor jöhet létre, ha a bérlőtársak mindegyike megfelel a 10. §-ban foglalt feltételeknek.


Költségalapú bérlakás pályázat útján történő bérbeadása


12. §


  1. A rendelet 1. számú mellékletének c) pontjában felsorolt lakásokra a polgármester a várható beköltözési időpont előtt, illetve a már korábban bérbe adott lakások esetén a határozott időtartam lejárta előtt legalább 60 nappal pályázatot ír ki.


  1. Ha a lakásbérleti szerződés a határozott időtartam lejárta előtt megszűnik, a bérleti jogviszony megszűnését követő 5 napon belül pályázatot ír ki a polgármester a lakás bérbeadására.


[24](3) A pályázati kiírást a pályázati tárgyalás előtt legalább 20 nappal – kábeltévén keresztül, a Polgármesteri hivatalban és a saját hirdetőtáblákon történő elhelyezés útján – közzé kell tenni, valamint gondoskodni kell a pályázati kiírás megtekinthetőségére vonatkozó felhívás helyi sajtóban történő megjelentetéséről.



13. §


A pályázati kiírásnak tartalmaznia kell:

  1. a lakás címét és műszaki adatait,
  2. a lakbér havi összegét,
  3. a bérbeadás időtartamát, ami maximum 5 év lehet,
  4. a pályázati tárgyalás helyét és idejét,
  5. a licit induló összegét, amely a lakás 12 havi bére,
  6. a lakás pályázati tárgyalás előtti megtekinthetőségének időpontját és

g)[25]


[26]14. §


Nem nyújthat be pályázatot az akinek a bérleti jogviszonyát a pályázat beadását megelőző két éven belül az önkormányzat felmondással megszüntette.


15. §


  1. A pályázati tárgyaláson részt vevők személyi adataik (cégadatok) közlésével jelzik a liciten való részvételi szándékukat.


  1. A pályázók személyi adataikat (cégadatokat) okirattal kötelesek igazolni és aláírásukkal nyilatkoznak arról, hogy a pályázati kiírásban szereplő pályázati feltételeket elfogadják.


  1. A pályázók a regisztráció során kapott sorszámmal vesznek részt a liciten.


16. §


  1. A pályázatot az nyeri meg, aki előre egy összegben a legtöbb havi lakbér megfizetésére tesz ajánlatot.


  1. Ha több pályázó tesz a maximális bérleti időtartamra ajánlatot, közülük – a (3) bekezdésben meghatározott esetet kivéve – az nyeri meg a pályázatot, aki sorsolás során a legalacsonyabb sorszámot húzza. A húzások sorrendjét szintén sorsolás dönti el.


  1. Amennyiben a pályázat kiírására azért kerül sor, mert a korábbi lakásbérleti jogviszony időtartam le fog járni és a volt bérlő tartja a leghosszabb bérleti időtartamra ajánlatot tevő pályázó ajánlatát, akkor a pályázat nyertese sorsolás nélkül a lakás korábbi bérlője.


[27](4)   A határozott idejű költségalapú bérlakás lakásbérleti jogviszonya egy alkalommal további 5 évre meghosszabbítható, ha

a) a bérlő az önkormányzat képviselő-testületének a mindenkor hatályos lakbérekről szóló rendeletében meghatározott bérleti díj megfizetését vállalja,

b) a bérlő maradéktalanul eleget tett a lakásbérleti szerződésben vállalt kötelezettségeinek,

[28]c)   a bérlő a 13. § e) pontban meghatározott bérleti díj összeg kétszeresének egyösszegű megfizetését vállalja, és ezt az összeget a bérleti szerződés módosítását megelőzően megfizeti a bérbeadónak, melynek tényét a bérbeadó előtt a szerződés aláírásakor igazolni köteles.

Amennyiben nem fizeti meg, úgy a határozott idejű bérleti szerződés az alapszerződésben írt határnapon minden további intézkedés nélkül megszűnik.


[29](5) A bérlőnek a bérleti szerződés időtartamának lejártát megelőzően legalább 70 nappal korábban kell kezdeményeznie a lakásbérleti szerződés további öt évre szóló meghosszabbítását.

[30](6) Az (5) bekezdésben meghatározott határidő elmulasztása jogvesztő. A határidő elmulasztása esetén a bérlő által bérelt lakás e rendelet 12-17.§-aiban szabályozott pályázat útján kerül bérbeadásra.


[31](7) A bérlet időtartamának meghosszabbításáról a polgármester dönt és köti meg a szerződést a bérlővel.


17. §


[32](1)


(2)A pályázati tárgyalást a Pénzügyi és Településfejlesztési Bizottság két tagjának jelenlétében a polgármester vezeti. A tárgyalásról jegyzőkönyvet kell készíteni, amit a polgármester és a két bizottsági tag ír alá.


(3)     A tárgyalás befejeztével a polgármester közli a pályázat eredményét.


(4)     A pályázati tárgyalást elnyerő pályázóval a polgármester az eredmény megállapítását követő 15 munkanapon belül - a licitnek megfelelő számú havi lakbérösszeg befizetésének igazolása után - szerződést köt.


(5)     Ha a pályázat nyertese a bérleti szerződés megkötése előtt bejelenti, hogy nem kívánja a lakásbérleti szerződést megkötni, a polgármester a pályázati eljáráson részt vett, következő leghosszabb időtartamra ajánlatot tevő pályázó részére adja bérbe a lakást. Amennyiben a pályázat nyerteséről sorsolás döntött, a következő legalacsonyabb sorszámot húzó, lakásbérleti jogviszonnyal nem rendelkező pályázóval köt szerződést a polgármester.


[33](6)   Amennyiben a bérleti szerződés az előre befizetett lakbérösszegnek megfelelő időtartam lejárta előtt szűnik meg, az előre befizetett bérleti díj időarányos részét az önkormányzat visszafizeti a bérlőnek. Amennyiben a szerződés az első 12 hónapon belül a bérlő kérelmére, közös megegyezéssel szűnik meg, az önkormányzat a bérlő által előre befizetett bérleti díjnak a 12 havi lakbérösszeg feletti részét fizeti vissza a bérlőnek.


[34](7)   Amennyiben a bérlő és a bérbeadó között a 28. § (2) bekezdése szerinti megállapodás jön létre, akkor az önkormányzat az előző bekezdés szerint visszafizetendő bérleti díjat a megállapodásban kölcsönösen elfogadott bérlői költségtérítés összegének levonásával fizeti vissza a bérlőnek. Szintén levonásra kerül a visszafizetendő bérleti díjból a 28. § (3) bekezdésében meghatározott költség, amennyiben a lakás rendeltetésszerű használatának biztosítása a visszaállítás költségének a bérlő általi megtérítésével történik.


Bérbeadás bérlőkiválasztási jog illetve bérlőkijelölési jog alapján


18. §


[35](1)   A rendelet 1. sz. mellékletének d) pontjában szereplő, bérlőkiválasztási joggal terhelt lakások tekintetében a már felhasznált kiválasztások számáról a jegyző nyilvántartást vezet.


(2)     A bérlőkiválasztási, illetve bérlőkijelölési joggal terhelt lakás megürülése esetén a polgármester írásban felhívja a jogosultat annak közlésére, hogy kivel és milyen időtartamra kell megkötni a bérleti szerződést.


(3)     A polgármester a bérlőkijelölési jog jogosultja által megnevezett személlyel, a megjelölt időtartamra az e rendeletben meghatározott feltételekkel köt bérleti szerződést.


(4)     Amennyiben a jogosult a felhívásban megjelölt határidőn belül nem nevezi meg a leendő bérlő személyét és a bérbeadás időtartamát, akkor a bérleti díj fizetési kötelezettség a bérlőkijelölési jog jogosultját terheli.


Bérbeadás lakáscsere jogcímén


19. §


  1. Önkormányzati lakás bérleti joga kizárólag másik lakás bérleti jogára cserélhető.


(2)     Önkormányzati bérlakás elcseréléséhez a bérbeadó hozzájárulása szükséges.


(3)     Bérlőtársi jogviszony esetén a bérlőtárs a bérlőtársi jogát is elcserélheti. Ehhez a bérbeadó hozzájárulásán kívül a többi bérlőtárs hozzájárulása is szükséges.


  1. Az önkormányzati bérlakásra kötött csereszerződés csak akkor hagyható jóvá, ha az önkormányzati bérlakás leendő bérlője megfelel a jelenlegi lakásbérleti jogcím szerinti bérbeadási feltételeknek és a csereszerződésben vállalja a jelenlegi bérlővel kötött bérleti szerződésben foglaltak teljesítését. A csere jóváhagyása után az új bérlővel a régi bérleti szerződésben foglaltak szerinti szerződés köthető.


  1. Ahhoz a lakáscseréhez, ahol a cserével érintett lakások valamelyike bérlőkijelölési joggal terhelt, a lakáscseréhez való bérbeadói hozzájáruláson kívül a bérlőkijelölési jog jogosultjának hozzájárulása is szükséges. A hozzájárulás megadása következtében a bérlőkijelölési joggal terhelt lakásra létrejövő új bérleti jogviszony a következő bérlőkijelölési jog felhasználását jelenti a jogosultnak.


[36]19/A. §


[37](1) A bérbeadó a rendelkezésére álló üres, e rendelet szerinti közérdekű vagy szociális jelleggel bérbeadható lakásokra szóló lakásbérleti szerződéssel rendelkező önkormányzati lakás bérlője részére, kérelmére a bérleti szerződés közös megegyezéssel történő megszüntetésével egyidejűleg másik önkormányzati tulajdonú bérlakás is bérbeadható határozatlan időre, vagy határozott idejű szerződésnél az eredeti bérleti szerződésben megjelölt időtartamig.


(2) Az (1) bekezdés alapján közérdekű célú bérlakás helyett kizárólag közérdekű célú bérlakás, szociális célú bérlakás helyett kizárólag szociális célú bérlakás adható bérbe.

(3) Szociális célú bérlakásra irányuló kérelem abban az esetben teljesíthető, ha a kérelmező megfelel e rendelet szerinti szociális jelleggel történő bérbeadás feltételeinek.

(4) A bérbeadás feltétele, hogy a bérlő az üresen álló önkormányzati bérlakás tekintetében vállalja az önkormányzat tulajdonában álló lakások lakbérének mértékéről szóló, mindenkor hatályos önkormányzati rendeletben foglalt lakbér megfizetését, valamint az új bérlakás eltérő nagyságából és komfortfokozatából előálló esetleges költségnövekedést.

(5) Amennyiben a bérlőnek a bérbeadó felé fennálló bérleti díj vagy közüzemi díj (víz, csatorna, villany, gáz) hátraléka, a közmű-szolgáltatók felé közüzemi díj tartozása van, vagy a bérlő a bérleti szerződésében vállalt valamennyi kötelezettségét nem teljesítette, úgy a bérlő kérelme nem teljesíthető.

(6) A bérlő a kérelmet írásban köteles bejelenteni az ok megjelölésével. A kérelemhez mellékelnie kell a közműszolgáltatóknak a kérelem benyújtását megelőző havi számla levelét és az azon szereplő szolgáltatási díj befizetését igazoló bizonylatot (csekk, számlakivonat).

(7) A kérelmekről a polgármester javaslatára a képviselő-testület dönt.

(8) A kérelmekről a Polgármesteri Hivatal nyilvántartást vezet.



Fiatalok, hallgatók részére garzonház (fecskeház) bérbeadása


[38]20. §



3. Cím


A bérleti jogviszony keletkezése és módosulása


A bérleti szerződés


21. §


  1. A lakásbérleti jogviszony a bérleti szerződés aláírásával, az abban megjelölt időtartamra jön léte. A bérleti szerződést a polgármester köti meg a bérlővel. A szerződést a polgármesteri hivatal készíti elő.


(2)A bérleti szerződés tartalmazzaa bérlő (bérlőtársak) nevét,

  • a bérlő (bérlőtársak) személyi adatait (név, születési hely és idő, anyja neve, lakcím illetve szervezet neve, székhelye, képviselője, adószáma),
  • a lakás címét, komfortfokozatát, alapterületét, helyiségeinek felsorolását,
  • a bérleti jogviszony időtartamát,
  • a 29/A. §. alapján meghatározott bérleti díj havi összegét,
  • a felek jogait és kötelezettségeit,
  • a bérbeadás jogcímére történő hivatkozást (testületi döntés esetén a határozat számát), és
  • mindazt, amiben a felek megállapodnak.


A bérbeadói hozzájárulás a bérlőtársi szerződéshez,

a lakásba történő befogadáshoz és a tartási szerződéshez


22. §


(1)[39]


(2)[40]Az önkormányzati lakásba a bérlő házastársán, gyermekén, befogadott gyermekének gyermekén, szülőjén kívül csak a bérbeadó írásbeli hozzájárulásával fogadhatja be élettársát, testvérét, gyermeke házastársát, unokáját és nagyszülőjét.


(3)A bérbeadó hozzájárulásával a (2) bekezdés szerint beköltözött személyek a bérlő halála illetve a bérlet más módon történő megszűnése esetén kötelesek a lakásból kiköltözni. Erre a beköltöző személyeket a hozzájárulással egyidejűleg figyelmeztetni kell.


[41](4) Az élettársi minőséget hatósági bizonyítvánnyal kell igazolni.


[42]22/A. §


(1) Bérlőtársi jogviszony a bérleti szerződés keletkezésekor, önálló bérlet esetén a bérleti jogviszony keletkezését követően az egyenes ági hozzátartozóval és testvérrel akkor létesíthető, ha ebben a bérbeadó és a bérlő, valamint a leendő bérlőtárs megállapodnak és a kérelmezők együttlakását egészségügyi vagy lényeges személyi körülmények indokolttá teszik.

(2) Az (1) bekezdés alapján bérlőtársi szerződés akkor köthető, ha a hozzátartozó (egyenes ági rokon, testvér) nagykorú, önálló jövedelemmel rendelkezik.

(3) A házastársak közös kérelmére – ha a bérlőkijelölésre jogosult eltérően nem rendelkezik - bérlőtársi szerződést kell kötni.


(4) Nem köthető bérlőtársi szerződés önkormányzati bérlakásra azzal a hozzátartozóval (egyenes ági rokon, testvér), aki az önkormányzat közigazgatási területén lakás egészének vagy egy részének tulajdonjogával – ide nem értve más személy haszonélvezetével terhelt ingatlant  –, haszonélvezeti, használati vagy bérleti jogával rendelkezik.


23. §


  1. A bérbeadó a bérlő kérelmére hozzájárulhat ahhoz, hogy a bérlő tartási szerződést kössön természetes, vagy jogi személlyel, ha az Ltv. 22. § (3) bekezdésében foglalt kizáró feltételek nem állnak fenn, és a lakásbérlet határozatlan időre szól.


  1. Meg kell tagadni az (1) bekezdés szerinti hozzájárulást, ha az eltartónak más eltartottal már van tartási szerződése.


  1. Ha a tartási szerződés nem a bérleti jog folytatására kötik, akkor az eltartó befogadásához bérbeadói hozzájárulás kell, amely akkor adható meg, ha az eltartó írásbeli nyilatkozatot tesz, hogy a bérlő bérleti jogviszonya megszűnése esetén a lakásból másik lakás biztosítása nélkül kiköltözik.



A bérleti jogviszony módosulása

[43]24. §


4. Cím


A felek jogai és kötelezettségei


A lakás átadása


25. §


  1. A bérbeadó a lakást a bérlő részére leltár szerint, tisztán és rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban adja át a lakás komfortfokozatának megfelelő lakásberendezésekkel együtt. A lakás átadásakor észlelt hibák, hiányosságok megszüntetéséről a bérbeadó köteles gondoskodni. Ha a bérbeadó e kötelezettségének nem tesz eleget, a bérlő a szükséges munkát helyette és költségére elvégezheti, a bérbeadó írásban történő felhívását követően.


  1. A lakás átadásakor leltárt kell készíteni, abban fel kell tüntetni a lakás, és a lakásberendezések tényleges állapotát, valamint a bérlő esetleges észrevételeit. A bérlő az átvételt a leltár aláírásával ismeri el.


  1. A bérbeadó és a bérlő írásban megállapodhatnak abban, hogy a lakást a bérlő teszi rendeltetésszerű használatra alkalmassá és látja el a komfortfokozatának megfelelő lakásberendezésekkel. A megállapodásban a felmerülő költségek megtérítését és annak feltételeit is meg kell határozni.


  1. Az (3) bekezdés szerinti megállapodás esetén tételesen rögzíteni kell az elvégzendő munkákat, a kezdés és a befejezés időpontját, és a mindkét fél által elfogadott költségvetés szerinti bekerülési összeget.


  1. A (4) bekezdésben meghatározott összeg erejéig a bérlő nem fizet bérleti díjat. Erről a fenti megállapodásban rendelkezni kell. Amennyiben a bérleti jogviszony előbb szűnik meg, mint a bérlő a fenti összeget lelakta volna, a jogviszony megszűnését követő 15 napon belül a bérbeadó egy összegben köteles a fennmaradó részt kifizetni.


[44]25/A. §


  1. A lakásbérleti szerződés fennállása alatt a bérlő köteles életvitelszerűen a lakásban lakni.
  2. A bérlő a lakásból történő két hónapot meghaladó távollétét, és távollétében az elérhetőségi címét köteles írásban bejelenteni a polgármesteri hivatalba legkésőbb a lakásból való távozása előtt 5 nappal.
  3. Amennyiben a bérbeadó a bérlő bejelentett távollétében kíván az Ltv. 12.§ (4) pontjában foglalt ellenőrzési jogával élni, erről köteles a bérlőt írásban tájékoztatni az ellenőrzés előtt 8 nappal.


Karbantartási, felújítási, pótlási és csere kötelezettség


[45]26. §



(1) A lakás burkolatainak, ajtóinak, ablakainak és a lakás berendezéseinek karbantartásával, felújításával, illetőleg azok pótlásával, cseréjével kapcsolatos költségek viselésére a bérbeadó és a bérlő megállapodása az irányadó; megállapodás hiányában a karbantartással és felújítással kapcsolatos költségek a bérlőt, a pótlással és cserével kapcsolatos költségek a bérbeadót terhelik.


(2)    


(3)     Ha a lakásban, a lakásberendezésekben, továbbá az épületben, az épület központi berendezéseiben a bérlő vagy a vele együttlakó személyek magatartása miatt kár keletkezik, a bérbeadó a bérlőtől a hiba kijavítását vagy a kár megtérítését követelheti.


(4)       Az épület felújítása, illetőleg a vezetékrendszer meghibásodása miatt a lakáson belül szükséges munkák elvégzéséről a bérbeadó köteles gondoskodni.”(Lakástörvény 13.§.(1)-(4) bekezdése)


(5)     Az (1) bekezdésben meghatározott megállapodás tartalmára a 25.§ (4)-(5) bekezdései az irányadók.


[46]Az üzemeltetési költségek viselése


[47]26/A. §



  1. A bérbeadó köteles gondoskodni a közös használatra szolgáló helyiségek és területek üzemeltetési költségeinek megfizetéséről, amennyiben a bérlakás nem társasházban van. Társasház esetén a bérbeadó köteles a társasházi közgyűlés által meghatározott összegű közös költséget megfizetni a társasház részére.


  1. A bérlő köteles gondoskodni:
    1. a lakás közüzemi költségeinek megfizetéséről, valamint
    2. a háztartási szemét szállítás költségeinek megfizetéséről.


A lakás átalakítása, korszerűsítése


[48]27. §


(1) A bérbeadó és a bérlő megállapodhatnak, hogy a bérlő a lakást átalakítja, korszerűsíti. A megállapodásnak tartalmaznia kell azt is, hogy a munkák elvégzésének költségei melyik felet terhelik.


(2) Amennyiben az (1) bekezdésben említett munka elvégzése következtében a lakás komfortfokozata is megváltozik, az eredeti szerződés módosítására akkor kerülhet sor, ha a felmerülő költségeket a bérbeadó viseli.(Lakástörvény 15. § (2) )”


(3)         Az (1) bekezdésben meghatározott megállapodás tartalmára a 25.§ (4)-(5) bekezdései az irányadók.


[49]27/A. §


A lakások használatának ellenőrzése


A bérbeadó a rendeltetésszerű használatot, valamint a szerződésben foglalt kötelezettségek teljesítését évente legalább egyszer a bérlő szükségtelen háborítása nélkül az önkormányzat vagyonáról szóló rendeletben meghatározott vagyonkezelő bevonásával ellenőrzi. A bérlő köteles a vele előzetesen egyeztetett  időpontban a lakásba történő bejutást biztosítani, és az ellenőrzést tűrni. Ez a rendelkezés megfelelően irányadó a rendkívüli káresemény, illetőleg a veszélyhelyzet fennállása miatt a lakáson belül szükséges hibaelhárítás elvégzésének biztosítása esetén.


A lakás visszaadása


28. §


[50](1)   A bérlő köteles a lakást a bérleti jogviszony megszűnését követő 15 napon belül a bérbeadó részére leltár szerint, tisztán és rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban visszaadni. Ennek megfelelően elvégzendő munkák: falfestés, lakásberendezések üzemképessé tétele, szükség esetén az ajtó-, illetve ablakkeretek mázolása. A bérlő köteles a lakás bérét és közüzemi költségeit mindaddig fizetni, amíg a bérbeadó leltár szerint át nem veszi a lakást.


(2)     A felek a szerződéskötéskor, vagy annak megszűnésekor megállapodhatnak abban, hogy a lakás visszaadásakor a lakást és a lakásberendezéseket a bérbeadó teszi rendeltetésszerű használatra alkalmassá, a kölcsönösen elfogadott bérlői költségtérítés fejében.


(3)     Ha a bérlő a saját költségén létesített lakásberendezéseket a lakás visszaadásakor leszereli, akkor a bérbeadónak köteleznie kell a bérlőt az eredeti állapot visszaállítására, vagy a visszaállítás költségének megtérítésére, illetőleg a rendeltetésszerű használat más módon történő biztosítására.


5. Cím


A lakásbérleti jogviszony megszűnése


29. §


  1. A lakásbérleti jogviszony Ltv. 23. § (1) és (2) bekezdése szerinti megszűnése esetén a bérlő köteles e rendelet 28. § (1) bekezdés szerinti állapotban és időben a lakást a bérbeadónak mindennemű térítési igény nélkül visszaadni.


  1. Ha a lakásbérleti jogviszonyt a felek közös megegyezéssel úgy szűntetik meg, hogy a bérbeadó a bérlőnek másik lakást ad bérbe, akkor az új lakásra kötött szerződési feltételek meghatározásánál a hatályos jogszabályi rendelkezéseket kell figyelembe venni.
  2. Ha a lakásbérleti jogviszony a bérlő halála miatt szűnt meg, a bérbeadó az örököst kötelezi, hogy a lakásban maradt hagyatéki tárgyakat az örökhagyó halálát követő 30 napon belül szállítsa el.


[51](4)   Ha az örökös a hagyatéki tárgyakat a lakásból határidőre nem szállítja el, azokat a bérbeadó - az örökös költségére és veszélyére - raktárban, vagy erre alkalmas más helyiségben helyezheti el. Ennek során a hagyatéki tárgyakról leltárt kell felvenni. A tárgyakat a bérbeadó egy évig köteles őrizni.


  1. Amíg az örökös a hagyatéki tárgyakat a lakásból nem szállítja el, az üresen tartott lakással kapcsolatos olyan üzemeltetési és fenntartási költségek, amelyek egyébként a bérlőt terhelnék, az örököst terhelik. Ezen felül az örököst terheli az (3) bekezdésben megjelölt határidőn belül az üresen tartott lakást a megállapítható lakbér egyszeresének, határidőn túl pedig a kétszeresének megfelelő összegű használati díj megfizetésének kötelezettsége.


(6)     Ha az elhalt bérlőnek lakbérhátraléka van, akkor a bérbeadó köteles azt hagyatéki teherként bejelenteni, melyért az örökös az örökhagyó hagyatékának erejéig felel.


[52]6. Cím

A lakbér mértéke

[53]29/A. §


(1) E rendelet 1. sz. melléklet b) pontjában felsorolt, szociális jelleggel bérbe adott lakások havi lakbérének mértéke a lakás alapterülete és komfortfokozata alapján az alábbi:

a.) összkomfortos lakás esetén

295 Ft/m2      

      

b.) komfortos lakás esetén

230 Ft/m2

     

d.) komfort nélküli lakás esetén

100 Ft/m2

      


(2) E rendelet 1. sz. mellékletének a), c) és d) pontjában szereplő lakások bérleti díja költségelven kerül megállapításra. A lakások havi lakbérének mértéke a lakások minősége, a lakóépületek állapota, alapterülete és komfortfokozata alapján:



a) az 1. sz. melléklet a) pontjának aa) alpontjában és a d) pontban felsorolt lakásoknál

- összkomfortos lakás esetén

330 Ft/m2

      

- komfortos lakás esetén

250 Ft/m2

     

- félkomfortos lakás esetén

110 Ft/m2

      

b)  az  1. sz. melléklet a) pontjának ab) alpontjában szereplő lakásoknál 450 Ft/m2.

c)  az 1. sz. melléklet c) pontjában szereplő lakásoknál 450 Ft/m2.


[54]29/B. §


(1) A 29/A. § (2) bekezdésében meghatározott lakások üzemeltetési, fenntartási és felújítási költségein felül megmaradt lakbérbevételét az önkormányzat kizárólag a településen lévő lakóépületek létesítésére, fenntartására és felújítására fordítja.

(2) A képviselő-testület a 29/A. § (2) bekezdésében megállapított lakbérek nagyságát minden évben úgy módosítja, hogy annak értékállósága biztosított legyen.


                                                                      [55] 29/C. §

Jogcím nélküli lakáshasználat


(1) Az a személy, aki a lakást jogcím nélkül használja, a jogcím nélküli használat  kezdetétől a lakásra megállapított lakbérrel azonos összegű használati díjat köteles a bérbeadó részére fizetni.

(2) A jogcím nélküli lakáshasználó – az ilyen lakáshasználat kezdetétől számított 6 hónap elteltét követő naptól a lakásból való kiköltözésig – emelt használati díjat akkor köteles fizetni, ha az Ltv. értelmében elhelyezésre nem tarthat igényt.

(3) Az emelt lakáshasználati díj mértéke a jogcím nélküli lakáshasználat kezdetétől számított 6 havonként a lakbér egyszeres összegével emelkedik. Az emelt lakáshasználati díj mértékének a felső határa a mindenkori lakbér háromszorosa.


[56]29/D. §

Lakbértámogatás


(1)   Tab Város Képviselő-testülete kérelemre lakbértámogatásban részesíti a szociális jelleggel bérbe adott önkormányzati lakás bérlőjét amennyiben a (2) bekezdésben foglaltaknak megfelel.

(2)   A lakbértámogatás feltételei:

a)  a bérlő által bérelt lakás mérete nem haladja meg a szociális igazgatásról és szociális ellátásról szóló 1993. évi III. törvény 38. § (4) bekezdésének b)-e) pontjában foglalt - a lakásfenntartási támogatásra alkalmazandó - mértékeket,

b.) a bérlő családjában az egy főre eső jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 200 %-át,

c.) a fizetendő lakbér összege meghaladja a bérlő családjában az egy főre jutó jövedelem 30 %-át,

d.) a család vagyona nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének az ötvenszeresét.

(3)   Nem jogosult támogatásra a bérlő, ha három hónapot meghaladó mértékű lakbérhátralékkal rendelkezik.

(4)   Lakbértámogatás ugyanarra a lakásra csak egy bérlőnek adható, függetlenül a háztartások számától.

(5) A lakbértámogatás mértéke a lakbér 20%-a, de minimum 2500 Ft/hó.

(6)  A lakbértámogatásról átruházott hatáskörben a polgármester dönt.

(7)     A lakbértámogatást a polgármester 1 évre állapítja meg, a kérelem benyújtását követő hónaptól kezdődően. A kérelmeket folyamatosan lehet benyújtani. A kérelmet évente meg kell újítani.

(8)   A lakbértámogatásban részesülő köteles a változástól számított 15 napon belül az önkormányzatnak bejelenteni a (2) bekezdésben meghatározott feltételekben bekövetkezett változást.

(9)   A bejelentést követően, illetve a támogatás folyósítása alatt bármikor felülvizsgáltatja az önkormányzat a jogosultsági feltételek meglétét. Amennyiben megállapítást nyer, hogy a jogosultsági feltételek már nem állnak fenn, a lakbértámogatás a felülvizsgálat hónapjának utolsó napján megszűntetésre kerül.”



III. FEJEZET


A HELYISÉGBÉRLET SZABÁLYAI


30. §


  1. Az önkormányzat tulajdonában lévő nem lakáscélú helyiségek bérbeadásának feltételeire, a felek jogaira és kötelességeire, valamint a bérleti jogviszony megszűntetésére illetve folytatására a lakásbérlet szabályait az e fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.


  1. A helyiségek tekintetében a bérbeadói jogokat a polgármester gyakorolja.



A helyiségek bérbeadásának feltételei


31. §



  1. Önkormányzati tulajdonú üzleti célú helyiségeket csak pályázat útján lehet bérbe adni.


  1. A bérbeadó az üres, vagy megüresedett önkormányzati tulajdonban lévő helyiségekre csak határozott időre szóló bérleti szerződést köthet.


  1. [57]   A határozott időre szóló bérleti szerződés legfeljebb 10 évi időtartamra szólhat, mely a    felek közös megegyezése esetén 5-5 évvel meghosszabbítható.



  1. Önkormányzati tulajdonú helyiség albérletbe nem adható, a bérleti jog nem ruházható át és nem cserélhető el.







A pályázati eljárás


32. §


  1. A pályázati eljárás lefolytatására az e rendelet 12-17. §-ában foglalt rendelkezéseket az e szakaszban foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.


  1. A pályázat tárgya a helyiségbérleti díj havi összege.


  1. A pályázók között pályázati tárgyalás megtartására kerül sor A pályázatot az nyeri el, aki a pályázati tárgyaláson a legmagasabb összegű bérleti díj megfizetésére tesz ajánlatot.


  1. A pályázati kiírásnak tartalmaznia kall a minimális bérleti díjat, mint induló összeget, valamint azt a tevékenységi kört, amely a helyiségben folytatható.


  1. A pályázaton minden természetes és jogi személy részt vehet, aki igazolni tudja a helyégben folytatandó (a pályázati kiírásban megjelölt) tevékenység gyakorlásához való jogosultságát.


A felek jogai és kötelezettségei


33. §


  1. A bérbeadó köteles a helyiséget a bérlő használatába adni, a bérlő köteles minden hónap 15-ig előre egy összegben a pályázaton megállapított bérleti díjat a bérbeadó részére megfizetni.


(2)     A bérbeadó nem köteles a bérlőnek a helyiséget úgy bérbe adni, hogy az abban folytatni kívánt tevékenység gyakorlásához szükséges módon legyen kialakítva, felszerelve, illetve berendezve.


  1. A bérlő köteles gondoskodni a helyiséghez tartozó üzlethomlokzat, (portál), kirakatszekrény, védőtető, ernyős szerkezet, biztonsági berendezések karbantartásáról, és az e rendelet 26. § (2) bekezdésében meghatározott tevékenységek elvégzéséről.


  1. A bérlő köteles gondoskodni továbbá az épület olyan központi berendezéseinek karbantartásáról, amelyeket a bérlő kizárólagosan használ, illetve tart üzemben, az épület, továbbá a közös használatra szolgáló helyiségek és területek tisztántartásáról, ha az a bérlő tevékenysége miatt vált szükségessé, továbbá a bérlő tevékenységével kapcsolatban keletkezett nem háztartási szemét elszállításáról.


  1. A helyiség bérletére vonatkozó bérleti szerződésben a bérlői, bérbeadói jogokat és kötelezettségeket pontosan meg kell határozni.


A bérlőtársi jogviszony


34. §


(1)     Az önkormányzat tulajdonban lévő helyiségre azonos, vagy hasonló tevékenységet folytatók közösen pályázhatnak és velük bérlőtársi szerződés köthető.


[58](2)   Ha valamelyik bérlőtárs jogviszonya megszűnik, a visszamaradt bérlőtárs kérelmére a helyiség egyedüli bérlőjévé válik. Több visszamaradt bérlőtárs esetén kérelmükre azok továbbra is bérlőtársakként folytatják a jogviszonyt.


(3)     A visszamaradt bérlő a bérletet bérlőtársi viszonyban az általa választott bérlőtárssal is folytathatja a bérbeadó hozzájárulásával.


A bérleti jogviszony megszűnése


35. §


A helyiségre kötött bérleti szerződés megszűnik:

  1. a határozott időtartam lejártával,
  2. a felek közös megegyezésével,
  3. a felek valamelyikének felmondásával, ha a másik fél a szerződésben rögzített kötelezettségének írásbeli felszólítás ellenére nem tesz eleget,
  4. a gazdasági társaság, illetőleg a nem gazdasági társaság formában működő jogi személy bérlő jogutód nélkül megszűnik,
  5. a bérlőnek a helyiségben végzett tevékenységéhez szükséges egyéni vállalkozói igazolványát visszavonták vagy azt a bérlő visszaadta,
  6. ha nincs a bérleti jog 36. § szerinti folytatására jogosult személy vagy a jogosult nem kívánja a bérleti jogot folytatni.


A bérleti jog folytatása


36. §


  1. Az egyéni vállalkozói igazolvány alapján tevékenységet folytató bérlő halála esetén csak az egyéni vállalkozó özvegye, özvegy hiányában vagy annak egyetértésével örököse jogosult folytatni, feltéve, hogy az egyéni vállalkozói tevékenység folytatását az egyéni vállalkozókról szóló törvény rendelkezései szerint bejelentette.


  1. A vállalkozói igazolványhoz nem kötött tevékenység esetén csak az Ltv. 21. § (2) bekezdésében felsorolt személyek jogosultak a bérleti jogot folytatni, ha a helyiséget továbbra is arra a célra használják, mint a bérlő.


IV. FEJEZET


NYILVÁNTARTÁSOK VEZETÉSE, ADATVÉDELEM


37. §


  1. A jegyző naprakész nyilvántartást vezet az önkormányzat tulajdonában lévő, e rendelet 1. számú melléklete szerinti lakásokról és a 2. számú melléklet szerinti helyiségekről.



(2)     A lakásnyilvántartás tartalmazza:

  1. a lakás címét, alapterületét, a szobák és egyéb helyiségek számát, komfortfokozatát, társasház esetén a közös tulajdoni hányadot,
  2. a bérlő és az e rendelet 22. § (2) bekezdése alapján a lakásba befogadottak nevét és a rokoni kapcsolatot,
  3. a bérleti jogviszony keletkezésének időpontját, a bérleti jogviszony időtartamát,
  4. a bérbeadás jogcímét és
  5. az ügyiratszámot.


(3)     A helyiség-nyilvántartás tartalmazza:

  1. a helyiség címét, alapterületét,
  2. a bérlő nevét, címét
  3. a bérleti jogviszony keletkezésének időpontját, a bérleti jogviszony időtartamát,
  4. a helyiséghasználat jellegét,
  5. a bérleti díj összegét
  6. az ügyiratszámot.


(4)     A bérbeadó – a jogszabály keretei között – jogosult nyilvántartani és kezelni mindazokat a személyes adatokat, amelyek e rendelet alapján a bérbeadás feltételeinek megállapítása illetve a bérbeadói hozzájárulásról való döntés meghozatala érdekében a tudomására jutottak.


V. FEJEZET


ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK


38. §


  1. E rendelet 2003 december 1-jén lép hatályba.


  1. E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg Tab Város Önkormányzatának 3/1994. (II. 17.), 13/1994. (VI. 16.), 23/1995. (XII. 14.), 6/1996. (II. 29.), 2/1998. (II. 2.), 6/1999. (III. 23.), 13/1999. (VIII. 27.), 15/2001. (VIII. 17.), 22/2001. (XI. 26.) és 13/2002. (VI. 25.) számú rendeletei hatályukat vesztik.


  1. E rendeletben nem szabályozott kérdésekben az Ltv. és a Polgári Törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.


[59](4) E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvnek való megfelelést szolgálja.



Tab, 2003. október 22.





             Schmidt Jenő                                                                       Dr. Mezőfi Ágnes

            polgármester                                                                          városi jegyző
















Záradék:


Az egységes szerkezetbe foglalt rendelet a mai napon hatályos jogszabályi szöveget tartalmazza.


Tab, 2010. március 23.



                       


                        Schmidt Jenő                                                                       Dr. Szűts Dóra

                        polgármester                                                                               jegyző



















Záradék:


Az egységes szerkezetbe foglalt rendelet a mai napon hatályos jogszabályi szöveget tartalmazza.


Tab, 2010. augusztus 31.



                       


                        Schmidt Jenő                                                                       Dr. Szűts Dóra

                        polgármester                                                                               jegyző



[60]1. számú melléklet


1. számú melléklet a)

Az önkormányzat tulajdonában álló lakások

(jelenleg közérdekű)

[61]aa)

Lakás címe:   Komfortfokozata:           Alapterület (m2):

Béke u. 5. fsz. 1.                                             komfortos                                              56  

Béke u. 5. fsz. 3.                                             komfortos                                              56

József A. ltp. A. ép. fsz. 1.                             komfortos                                              62

József A. ltp. B. ép. fsz. 3.                              komfortos                                              62

József A. ltp. B. ép. II/7.                                komfortos                                              62

József A. ltp. B. ép. II/8.                                komfortos                                              49

József A. ltp. C. ép. I. em. 4.                          összkomfortos                                       62

József A. ltp. D. ép. II/8.                                komfortos                                              49

József A. ltp. D. ép. fsz. 2.                             összkomfortos                                       49

József A. ltp. E. ép. I/5.                                 összkomfortos                                     49

József A. ltp. E. ép. I/6.                                  komfortos                                              62

Kossuth L. u. 130. III/19.                               komfortos                                              54

Kossuth L. u. 144.                                          komfortos                                              70

Kossuth L. u. 21. I/6.                                      komfortos                                              62

Kossuth L. u. 21. I/7.                                      komfortos                                              70

Kossuth L. u. 21. II/10.                                  komfortos                                              62

Kossuth L. u. 21. II/9.                                    komfortos                                              58

Kossuth L. u. 21. II/11.                                  komfortos                                              70

Kossuth L. u. 21. II/12.                                  komfortos                                              58

Kossuth L. u. 21. II/8.                                    komfortos                                              58

Kossuth L. u. 21. fsz. 1.                                  komfortos                                              54

Kossuth L. u. 21. fsz. 2.                                  komfortos                                              59

Kossuth L. u. 21. fsz. 3.                                  komfortos                                              70

Kossuth L. u. 21. fsz. 4.                                  komfortos                                              58

Kossuth L. u. 23. I/5.                                      komfortos                                              58

Kossuth L. u. 23. I/6.                                      komfortos                                              62

Kossuth L. u. 23. I/7.                                      komfortos                                              70

Kossuth L. u. 23. II/10.                                  komfortos                                              62

Kossuth L. u. 23. II/12.                                  komfortos                                              59

Kossuth L. u. 23. fsz. 1.                                  komfortos                                              54

Kossuth L. u. 23. fsz. 2.                                  komfortos                                              62

Kossuth L. u. 34. I/3.                                      komfortos                                              54

Kossuth L. u. 65.                                            komfortos                                              93

Kossuth L. u. 80. I/7.                                      összkomfortos                                       58

Kossuth L. u. 80. II/12.                                  összkomfortos                                       58

Kossuth L. u. 80. II/11.                                  összkomfortos                                       58

Kossuth L. u. 80. III/14.                                 összkomfortos                                       53

Kossuth L. u. 80. IV/18.                                 összkomfortos                                       48

Kossuth L. u. 80. fsz. 1.                                  összkomfortos                                       58

Kossuth L. u. 80. fsz. 2.                                  összkomfortos                                       58

Kossuth L. u. 80. fsz. 4.                                  összkomfortos                                       58

Kossuth L. u. 93.                                            komfortos                                              30

Virág úti ltp. A. ép. fsz. 3.                              komfortos                                              70

Virág u. 12.                                                     összkomfortos                                       27

Virág u. 14.                                                     komfortos                                              64

Virág u. 4.                                                       összkomfortos                                     100

Mártírok u. 3.                                                  összkomfortos                                       72




ab)


Lakás címe:                                                    Komfortfokozata:           Alapterület (m2):


Kossuth L. u. 96. galéria 1.                             összkomfortos                                       56

Kossuth L. u. 96. 2. em.2.                               összkomfortos                                       70  


1. számú melléklet b.)[62]


Az önkormányzat tulajdonában álló lakások

(jelenleg szociális célú)


Lakás címe:                                           Lakás komfortfokozata:           Alapterület (m2):


Béke u. 5. fsz. 2.                                             komfortos                                              55

József A. ltp. A. ép. fsz. 2.                             komfortos                                              49

József A. ltp. B. ép. fsz. 2.                              komfortos                                              49

Kisfaludy u. 1/3.                                             komfortos                                              40

Kisfaludy u. 1/4                                              komfortos                                              56

Kisfaludy u. 1/6.                                             komfortos                                              53

Kisfaludy u. 36/2.                                           komfort nélküli                                     41

Kisfaludy u. 36/3.                                           komfort nélküli                                     42

Kisfaludy u. 41/3.                                           komfort nélküli                                     39

Kisfaludy u. 41/4.                                           komfort nélküli                                     39

Kisfaludy u. 43/1.                                           komfort nélküli                                     39

Kisfaludy u. 43/2.                                           komfort nélküli                                     48

Kisfaludy u. 43/3.                                           komfort nélküli                                     45

Kisfaludy u. 43/4.                                           komfort nélküli                                     47

Kisfaludy u. 1/2                                              komfortos                                              46

Kossuth L. u. 130. IV/23.                               komfortos                                              71

Kossuth L. u. 130. IV/21.                               komfortos                                              71

Kossuth L. u. 25/1.                                         komfort nélküli                                     51

Kossuth L. u. 25/2.                                         komfort nélküli                                     45

Kossuth L. u. 25/3.                                         komfort nélküli                                     52

Kossuth L. u. 32. I/3.                                      komfortos                                              55

Kossuth L. u. 35.                                            komfortos                                              57

[63][1]Kossuth L. u. 80. fsz. 3.                             összkomfortos                                       58

Kossuth L. u. 80. I/5.                                      összkomfortos                                       58

Kossuth L. u. 80. I/6.                                      összkomfortos                                       58

Kossuth L. u. 80. II/9.                                    összkomfortos                                       58

Kossuth L. u. 80. III/13.                                 összkomfortos                                       53

Kossuth L. u. 80. III/16.                                 összkomfortos                                       53

Kossuth L. u. 80. III/15.                                 összkomfortos                                       53

Kossuth L. u. 80. IV/17.                                 összkomfortos                                       48

Kossuth L. u. 80. IV/19.                                 összkomfortos                                       48

Kossuth L. u. 80. IV/20.                                 összkomfortos                                       48

Kossuth L. u. 90.                                            komfortos                                              52

Kossuth L. u. 99/1.                                         komfort nélküli                                     40

Kossuth L. u. 99/2.                                         komfort nélküli                                     36

Kossuth L. u. 99/4.                                         komfort nélküli                                     32

Kossuth L. u. 99/5.                                         komfort nélküli                                     42

Virág u. 21.                                                     komfortos                                              56

Virág u. 23.                                                     komfortos                                              56

Virág u. 27.                                                     komfortos                                              56

Vörösmarty u. 14/1.                                        komfort nélküli                                     38

Vörösmarty u. 14/2.                                        komfortos                                              34

Vörösmarty u. 14/3.                                        komfort nélküli                                     37

Béke u. 10.                                                      összkomfortos                                     119  

Béke u 24.                                                       komfortos                                              56

Kossuth L. u. 23. fsz. 4.                                  komfortos                                              54

Gárdonyi u. 1. fsz. 1.                                      összkomfortos                                       50  

Gárdonyi u. 1. fsz. 2.                                      összkomfortos                                       50

Gárdonyi u. 1. tetőtér 3.                                 összkomfortos                                       40

Gárdonyi u. 1. tetőtér 4.                                 összkomfortos                                       40

Gárdonyi u. 3. fsz. 1.                                      összkomfortos                                       50

Gárdonyi u. 3. fsz. 2.                                      összkomfortos                                       50

Gárdonyi u. 3. tetőtér 3.                                 összkomfortos                                       40

Gárdonyi u. 3. tetőtér 4.                                 összkomfortos                                       40

Gárdonyi u. 5. fsz. 1.                                      összkomfortos                                       50

Gárdonyi u. 5. fsz. 2.                                      összkomfortos                                       50

Gárdonyi u. 5. tetőtér 3.                                 összkomfortos                                       40

Gárdonyi u. 5. tetőtér 4.                                 összkomfortos                                         4




1. sz. melléklet c)


Az önkormányzat tulajdonában álló lakások

(jelenleg költségalapú)

                       

Lakás címe:                                                    Komfortfokozata:           Alapterület (m2):


Kossuth L. u. 17. fsz. 1.                                  összkomfortos                                       72

Kossuth L. u. 17. fsz. 2.                                  összkomfortos                                       35

Kossuth L. u. 17. fsz. 3.                                  összkomfortos                                       32

Kossuth L. u. 17. fsz. 4.                                  összkomfortos                                       61

Kossuth L. u. 17. fsz. 5.                                  összkomfortos                                       38

Kossuth L. u. 17. fsz. 6.                                  összkomfortos                                       42

Kossuth L. u. 17. I. em. 7.                              összkomfortos                                       71

Kossuth L. u. 17. I. em. 8.                              összkomfortos                                       35

Kossuth L. u. 17. I. em. 9.                              összkomfortos                                       32

Kossuth L. u. 17. I. em. 10.                            összkomfortos                                       61

Kossuth L. u. 17. I. em. 11.                            összkomfortos                                       52

Kossuth L. u. 17. I. em. 12.                            összkomfortos                                       44

Kossuth L. u. 17. tetőtér 13.                           összkomfortos                                       53

Kossuth L. u. 17. tetőtér 14.                           összkomfortos                                       25

Kossuth L. u. 17. tetőtér 15.                           összkomfortos                                       29

Kossuth L. u. 17. tetőtér 16.                           összkomfortos                                       46

Kossuth L. u. 17. tetőtér 17.                           összkomfortos                                       41

Kossuth L. u. 17. tetőtér 18.                           összkomfortos                                       27


Kossuth L. u. 96. galéria 2.                             összkomfortos                                       53

Kossuth L. u. 96. 2. em.4.                               összkomfortos                                       44












1. sz. melléklet d)[64]

Az önkormányzat tulajdonában álló lakások

             (jelenleg bérlőkiválasztási joggal terhelt)                

Lakás címe:                                                    Komfortfokozata:               Alapterület (m2)

József A. ltp. A. ép. II/9.                                komfortos                                              60

József A. ltp. E. ép. fsz. 2.                              komfortos                                              49

Kossuth L. u. 23. I/8.                                      komfortos                                              58

Kossuth L. u. 23. II/11.                                  komfortos                                              70

Kossuth L. u. 23. II/9.                                    komfortos                                              58

Kossuth L. u. 23. fsz. 3.                                  komfortos                                              70

Virág úti ltp. A. ép. I/5.                                  komfortos                                              58

Virág úti ltp. A. ép. I/6.                                  komfortos                                              62

Virág úti ltp. A. ép. I/7.                                  komfortos                                              70

Virág úti ltp. A. ép. I/8.                                  komfortos                                              58

Virág úti ltp. A. ép. II/10.                               komfortos                                              62

Virág úti ltp. A. ép. II/11.                               komfortos                                              70

Virág úti ltp. A. ép. II/12.                               komfortos                                              58

Virág úti ltp. A. ép. II/9.                                 komfortos                                              58

Virág úti ltp. A. ép. fsz. 1.                              komfortos                                              54

Virág úti ltp. A. ép. fsz. 2.                              komfortos                                              62

Virág úti ltp. A. ép. fsz. 4.                              komfortos                                              54

József A. ltp. C. ép. II. em. 8.                         összkomfortos                                       49

Kossuth L. u. 21. I/5.                                      komfortos                                              58


                                                                       


















[65]2. számú melléklet



Az önkormányzat tulajdonában álló nem lakás célú helyiségek

                              

Helyiség rendeltetése:                                    Helyiség címe:                        Alapterület (m2):


garázs                                                              Kossuth L. u. 23.                               20

garázs                                                              Kossuth L. u. 23.                               21

garázs                                                              Kossuth L. u. 23.                               16

garázs                                                              Kossuth L. u. 23.                               20

garázs                                                              Virág Ltp. C. ép.                                21

üzlethelyiség (Vásárcsarnokban)                     Vörösmarty u. 1.                                16

üzlethelyiség (Vásárcsarnokban)                     Vörösmarty u. 1.                                20

üzlethelyiség (Vásárcsarnokban)                     Vörösmarty u. 1.                              126

üzlethelyiség (Vásárcsarnokban)                     Vörösmarty u. 1.                                14

üzlethelyiség (Vásárcsarnokban)                     Vörösmarty u. 1.                                19

elárusító hely (Vásárcsarnokban)                    Vörösmarty u. 1                                 32

üzlethelyiség                                                   Kossuth L. u. 63.                             180

üzlethelyiség                                                   Kossuth L. u. 63.                             195

üzlethelyiség                                                   Kossuth L. u. üzletsor                        28

üzlethelyiség                                                   Kossuth L. u. üzletsor                        84

üzlethelyiség                                                   Kossuth L. u. 90.                               89

üzlethelyiség                                                   Kossuth L. u. 90.                               40

üzlethelyiség                                                   Szent I. u. 16.                                   327

üzlethelyiség                                                   Ady E. u. 1.                                       90

raktár                                                               Szent I. u. 16.                                   105     

raktár                                                               Kossuth L. u. 15.                             174

raktár                                                               Kossuth L. u. 35.                              30.

raktár (Vásárcsarnokban)                                Vörösmarty u. 1.                               35.     

iroda                                                                Kossuth L. u. 35.                               47

iroda helyiségek (volt iskola)                          Kossuth L. u. 30.                             160

iroda (bank)                                                     Kossuth L. u. 134.                           198

rendőrség épülete (iroda)                                Kossuth L. u. 35.                             198

patika                                                              Kossuth L. u. 65.                             119

műhely                                                            Kossuth L. u. 22.                             208

üzem                                                                Dózsa Gy. u. 2.                                294

üzemcsarnok                                                   Dózsa Gy. u. 2.                










3. számú melléklet


Szociális bérlakás iránti kérelem


1.) A kérelmező                                                       A kérelmező házastársának


neve: ........................................................                                                                            

születési helye, ideje:................................                                                                            

.................................................................                                                                            

anyja neve: ..............................................                                                                            

lakcíme: ...................................................                                                                            

tabi lakóhely létesítésének időpontja:

.................................................................                                                                            

munkahelye: ............................................                                                                            

.................................................................                                                                            

jelenlegi munkaviszonyának kezdete:

.................................................................                                                                            

havi nettó jövedelme: ..............................                                                                            


2.) Az igénylővel együtt költözők

neve: ...................................................................................................................................

születési ideje:......................................................................................................................

a kérelmezővel való hozzátartozói kapcsolata:                                                                    

havi nettó jövedelme: : .......................................................................................................


neve: ...................................................................................................................................

születési ideje:......................................................................................................................

a kérelmezővel való hozzátartozói kapcsolata:                                                                    

havi nettó jövedelme: : .......................................................................................................


neve: ...................................................................................................................................

születési ideje:......................................................................................................................

a kérelmezővel való hozzátartozói kapcsolata:                                                                    

havi nettó jövedelme: : .......................................................................................................



neve: ...................................................................................................................................

születési ideje:......................................................................................................................

a kérelmezővel való hozzátartozói kapcsolata:                                                                    

havi nettó jövedelme: : .......................................................................................................


neve: ...................................................................................................................................

születési ideje:......................................................................................................................

a kérelmezővel való hozzátartozói kapcsolata:                                                                    

havi nettó jövedelme: : .......................................................................................................


3.) Az egy főre eső átlagos havi nettó jövedelem: ..................................................................


4.) Az igényelt lakás nagysága és komfortfokozata: ...............................................................


5.) A lakáskérelem indoka (jelenlegi lakáskörülményei miért nem megfelelőek):

..................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................

..................................................................................................................................................

6.) Nyilatkozom, hogy nekem és a velem együtt költöző családtagoknak

  • beköltözhető lakástulajdona*                    nincs         van
  • olyan vagyona (ingatlan, jármű, vagyoni értékű jog, értékpapír, készpénz, bankbetét), amelynek értéke a mindenkori öregségi nyugdíjminimum 50 szeresét meghaladja*                       nincs         van


illetve ilyen vagyont 5 éven belül*            nem idegenítettünk el          elidegenítettünk.


Büntetőjogi felelősségem tudatában kijelentem, hogy a fenti adatok a valóságnak megfelelnek. Tudomásul veszem, hogy olyan valótlan adatok közlése, amely számomra jogtalan előnyt jelent, a kérelmem elutasítását jelenti.


Kérelmemhez mellékelek ………… db jövedelemigazolást.


Tab, 200…………………………….


………………………………………………..

kérelmező

* A megfelelő szövegrész aláhúzandó









I N D O K O L Á S


Tab Város Önkormányzatának

29/2003. (X. 30.) sz. rendelethez



Általános Indokolás


A lakások és helyiségek bérletére valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Ltv.) 1994. január 1-jén lépett hatályba.


Az Ltv. 3. § (1) bekezdése szerint a helyi önkormányzat tulajdonában lévő lakásokra a tulajdonos önkormányzatnak az Ltv. kereti között alkotott rendeletében meghatározott feltételekkel lehet bérleti szerződést kötni. E rendeletben meg kell határozni az önkormányzati lakás szociális helyzet alapján történő bérbeadásának feltételeit.

A 36. § (1) bekezdése szerint az önkormányzat tulajdonában lévő nem lakáscélú helyiségek bérbeadásának és a bérbeadói hozzájárulásnak a feltételeit önkormányzati rendelet határozza meg.

E rendelet alkotási kötelezettségnek az Ltv. 79. § (2) bekezdése alapján csak azoknak a községi önkormányzatoknak nem kell eleget tenni, amelyek húsznál kevesebb lakással illetve helyiséggel rendelkeznek.

Az Ltv, 93. § (1) bekezdése szerint az önkormányzati képviselő-testületek kötelesek voltak a rendeleteiket úgy megalkotni, hogy azok 1994. március 31-én hatályba lépjenek.


Tab Város Önkormányzata az Ltv. alapján 1994. elején megalkotta a 3/1994. (II. 17.) számú rendeletét, amely az elmúlt közel 10 év során 9 alkalommal módosításra került. Mára a joganyag szerkezeti egysége a sok módosítás következtében megbomlott, nehezen áttekinthetővé váltak a rendelkezései. Emellett a jogalkalmazás során a rendelet több hiányosságára, pontatlanságára derült fény.

Az állampolgárok jogbiztonsága és a könnyebb alkalmazhatóság miatt célszerűnek látszik az egész joganyag hatályon kívül helyezése és egy új rendelet megalkotása.


Részletes indokolás


a 2. §-hoz


A rendelet az Ltv. által magyarázott fogalmakat nem ismétli (a záró rendelkezések között utal az Ltv. alkalmazására), csak az Ltv. által nem használt, de az e rendeletben szereplő fogalmakat definiálja.


a 3. § (5) bekezdéshez


Az Ltv. 33. § (1) és (3) bekezdése alapján a bérlő a bérbeadó hozzájárulásával a lakás egy részét bérbe adahatja, a bérbeadói hozzájárulás feltételeit az önkormányzati rendelet határozza meg. E rendelkezések nem zárják ki azt, hogy a képviselő-testület a rendeletben úgy döntsön, hogy nem adhat a bérbeadó hozzájárulást, vagyis nem adható albérletbe az önkormányzati lakás.




az 5. §-hoz


Amennyiben az „A” változatot fogadja el a testület, akkor minden lakás konkrétan be lesz sorolva valamelyik jogcím alapján bérbe adható lakások közé. Ilyen esetben ha más célból akarja bérbe adni a testület, akkor csak a lakás átminősítésével - rendelet-módosítással – tudja megtenni.


a 6. §-hoz


A szociális helyzet alapján történő bérbeadás feltételeit az önkormányzat az Ltv. alapján szabadon határozza meg.

A jövedelemkorlátokat a lakások korlátozott számára való tekintettel olyan mértékben célszerű meghatározni, hogy csak az akkora jövedelemmel rendelkező családok feleljenek meg a feltételeknek, amekkora jövedelemből egyéb módon (pl. albérlet) nem biztosítható a család lakhatása. ezen jövedelem jelenleg a nyugdíjminimum 120 (egyedülálló esetében 140) %-ában van meghatározva. (2003-ban 26.160,- illetve 30.520,- Ft.)

Felállítható valamilyen nagyságú jövedelemkorlát is, hogy a jelentősebb vagyontárggyal rendelkezők ne kaphassanak szociális alapon bérlakát.


a 9. § (3) és (4) bekezdéshez


A korábbi rendelet nem rendelkezett azon családok sorsáról, akiknél a határozott időtartamú bérleti szerződés lejártakor, a jogosultsági feltételek ismételt vizsgálata során kiderül, hogy már nem felelnek meg a feltételeknek illetve már kétszer meghosszabbításra került a bérleti jogviszony.

Ilyen esetben, mivel a család jövedelmi viszonyaiban kedvező változás áll be, lehetőség van magasabb összegű bérleti díj fizetése mellett újból 5 évre bérleti szerződést kötni. Ez alatt az idő alatt van lehetősége a családoknak más lakhatási lehetőséget keresni és a magasabb bérleti díj ösztönzőleg hat erre. („A” változat)

A „B” változat ezen túlmenően nem ad korlátot arra nézve, hogy hányszor lehet meghosszabbítani, vagyis amíg fennállnak a jogosultsági feltételek, addig meghosszabbítható a bérleti jogviszony.


a 10. §-hoz


A képviselő-testület meghatározhatja azon szervezetek körét, amelyek munkáját úgy ítéli meg, hogy a város érdekében végzik tevékenységüket. Ezen szervezetek szakember ellátásának lehetőségét biztosítja ez a rendelkezés.


a 12. § (1) bekezdéséhez


A képviselő-testület kizáró feltételként határozhatja meg a közérdekű bérlakás esetében a lakástulajdonnal való rendelkezést.


a 31. § (3) bekezdéséhez


A jelenleg hatályos rendelkezések szerint ha lejárt a határozott idejű bérleti szerződés a helyiségre, mindig új pályázat került kiírásra. A „B” változat szerint lehetőség van a felek közös megegyezése esetén pályázati eljárás nélkül a volt bérlővel újból, maximum 5 évre szerződést kötni. Így a vállalkozó hosszabb távra tud tervezni és amennyiben kölcsönösen elfogadható új bérleti díjban tudnak megállapodni, az önkormányzatot sem éri anyagi hátrány.



Tab, 2003. október 22.




                                                                                                   Dr. Mezőfi Ágnes

                                                                                                       városi jegyző







ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS

Tab Város Önkormányzatának

14/2004. (VI. 25.) rendeletéhez



Tab Város Önkormányzatának az önkormányzat tulajdonában lévő lakások és helyiségek bérletéről szóló 29/2003. (X. 30.) számú rendelete 2003. december 1-jén lépett hatályba. A Rendelet közel 6 hónapos alkalmazása során több hiányra, illetve pontatlanságra derült fény, ezért vált szükségessé jelen rendelet megalkotása.


RÉSZLETES INDOKOLÁS


Az 1. §-hoz:

Jelen módosítással a Rendelet 1. sz. mellékletének külön pontja tartalmazza a közérdekű célból bérbe adható illetve a bérlőkiválasztási joggal terhelt lakásokat.


A 2. §-hoz:

A Rendeletben a szociális bérlakásra való jogosultság megállapításánál figyelembe vett jövedelemhatár igen alacsony, a kérelmezők többségének a jogosultsága az esetek nagyobb részében azért nem állapítható meg, mert jövedelmük pár ezer forinttal meghaladja az említett határt. Felmerült a szükségessége a fenti jövedelemhatár kitolásának, szem előtt tartva természetesen a szociális rászorultságot, de igazodva napjaink jövedelem viszonyaihoz. A javaslatba a jelenlegi – minimum nyugdíj % -ban meghatározott – 120 %, illetve egyedülálló esetén 140 % helyett 150 % illetve 180 % szerepel. A két javasolt mérték a 2004. évi minimum nyugdíjjal (23.200 Ft) számolva 34.800 Ft, illetve 41.760 Ft.


A 3. és a 4. §-hoz:

A Rendeletnek a lakás visszaadásáról szóló 28. § (1) bekezdése szerint a bérlő köteles a lakást a bérleti jogviszony megszűnését követő 15 napon belül a bérbeadó részére leltár szerint, tisztán, rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban visszaadni. A Rendelet 9.§ (5) bekezdése, valamint a 11. § (2) bekezdése jelenleg a fenti általános szabályozással ellentétesen a szociális jelleggel, illetve a közérdekű célból bérbe adott lakás bérlője számára a jogviszony megszűnését követő 30. napban határozza meg a lakás elhagyásának határidejét. A tervezetben szereplő módosításokkal fenti rendelkezések összhangba kerülnek.


Az 5. §-hoz:

A Rendelet jelen módosítással hatályon kívül helyezendő szakasza szerint a költségalapú bérlakások és a helyiségek bérbeadására kiírt pályázatot eredménytelennek kell tekinteni, amennyiben csak egy pályázó tesz ajánlatot. A szabályozás felesleges, hiszen a pályázók által könnyen „kijátszható”; a pályázati tárgyalásra „hoznak magukkal” valakit, aki jogosult pályázni az adott lakásra vagy helyiségre, hogy a pályázati eljárás érvényes legyen.


A 6. §-hoz:

A 2004. évben eddig két költségalapú bérlakásra vonatkozó bérleti jogviszony szűnt meg a bérlő kérelmére, közös megegyezéssel, mindkettő a bérleti jogviszony első 12 hónapján belül. Tekintettel arra, hogy a költségalapú bérlakásra pályázók minimum 12 havi bérleti díj előre egy összegben történő megfizetésének vállalásával válnak jogosulttá a liciten való részvételre, méltánytalan visszafizetni azoknak is az előre befizetett lakbér időarányos részét teljes egészében, akik az első 12 hónap eltelte előtt kérik a bérleti szerződés közös megegyezéssel történő megszüntetését.

A 7. §-hoz:

A Rendelet 28.§ (2) bekezdése szerint a felek a szerződéskötéskor, vagy annak megszűnésekor megállapodhatnak abban, hogy a lakás visszaadásakor a lakást és a lakásberendezéseket a bérbeadó teszi rendeltetésszerű használatra alkalmassá, a kölcsönösen elfogadott bérlői költségtérítés fejében. A (3) bekezdés szerint ha a bérlő a saját költségén létesített lakásberendezéseket a lakás visszaadásakor leszereli, akkor a bérbeadónak köteleznie kell a bérlőt az eredeti állapot visszaállítására, vagy a visszaállítás költségeinek megtérítésére, illetőleg a rendeltetésszerű használat más módon történő biztosítására.

Fenti (esetleges) költségek a lakásbérleti szerződés megszűnésekor az önkormányzatnak a bérlővel szembeni követeléseként jelennek meg. Jelen módosítás értelmében ezen költségek levonásával kerül visszafizetésre a bérlőnek visszajáró bérleti díj, így az önkormányzat közvetlenül tudja érvényesíteni a bérlővel szemben fennálló követelését. 


A 9. §-hoz:

A Lakástörvény 32. §-ának (2) bekezdése alapján az önkormányzati lakás bérlete a törvény alapján folytatható. Ehhez nincs szükség sem a bérbeadó elismerő nyilatkozatára, sem pedig új bérleti szerződés kötésére. A lakásbérleti jogviszonyban a bérlő halála után - mint jogi tény - következtében ipso iure alanyváltozás következik be, a bérleti szerződés egyebekben változatlanul fennmarad.


A 10. §-hoz:

A Rendelet előtt hatályban lévő, az önkormányzat rendelkezése alatt álló lakások és helyiségek bérletéről szóló 3/1994. (II. 17.) számú rendelet tartalmazta a lakás visszaadásakor kötelezően elvégzendő munkák tételes felsorolását, amely a Rendelet szövegéből kimaradt. Indokolt a bérlő kötelességeinek pontosítása érdekében a fenti felsorolást beültetni a Rendelet szövegébe.


A 11. §-hoz:

Fenti módosítás csak a Rendelet szövegezését kívánja pontosítani: a helyiségre kötött bérleti szerződés alapján a bérlőtársak mindegyike azonos jogokkal és kötelezettségekkel rendelkezik, mindegyik bérlőtárs jogosult az egész helyiség használatára, így a Rendelet pontatlan mikor úgy rendelkezik, hogy a visszamaradt bérlőtárs kérelmére az egész helyiség bérlőjévé válik.


A 12. és 13. §-hoz:

A Rendelet 1. sz. mellékletének b) pontjában szereplő, közérdekű célból bérbe adható lakások közül a bérlőkiválasztási joggal terheltek átkerülnek a melléklet d) pontjába. Kikerülnek a Rendelet 1. sz. mellékletének b) pontjából  továbbá azok a lakások, amelyeket az önkormányzat időközben elidegenített.



Tab, 2004. június 23.



                                                                                                                   Dr. Mezőfi Ágnes

                                                                                                                                      jegyző




INDOKOLÁS

 Tab Város Önkormányzatának

20/2004. (VII. 26.) rendeletéhez


Tab Város Önkormányzatának Képviselő-testülete a 2004. április 22-i ülésén a 91/2004. (IV. 22.) sz. határozatával elidegenítésre kijelölte a Petőfi u. 1. szám alatti ingatlant. Az épület felső szintjén szociális bérlakás található, melyet jelenleg Makai Lászlóné bérel. A bérlő számára az önkormányzat a fenti lakás helyett másik szociális bérlakást kell, hogy biztosítson, azonban jelenleg nem áll rendelkezésre üres szociális bérlakás, ezért szükségessé vált  a közérdekű célból bérbe adható üres lakások közül egynek szociális jelleggel bérbe adható lakássá minősítése.                                                                                                                                                                             


Dr. Mezőfi Ágnes

                                                                                                       jegyző





















INDOKOLÁS

Tab Város Önkormányzat Képviselő-testületének

29/2004. (IX. 24.) rendeletéhez




A Tab, Kossuth L. u. 27. szám alatti ingatlan eladójának, Szilágyi Istvánnénak az ingatlan vételáraként előzetes megállapodás alapján önkormányzati bérlakást biztosít az önkormányzat. Szilágyi Istvánné szerepel a szociális bérlakásra jogosultak nyilvántartásában, számára csak szociális jelleggel adható bérbe önkormányzati lakás. Jelenleg nem áll az önkormányzat rendelkezésére szociális jelleggel bérbe adható lakás, ezért szükségessé vált egy közérdekű célból bérbe adható lakás átminősítése.



Tab, 2004. szeptember 23.




            Dr. Mezőfi Ágnes

                                                                                                                                          jegyző































INDOKOLÁS

Tab Város Önkormányzata Képviselő-testületének

15/2005. (IV. 4.) rendeletéhez


Az önkormányzat jelenleg a következő üres, közérdekű célból bérbe adható lakásokkal rendelkezik:


-Kossuth L. u. 21. fsz. 2.

-Kossuth L. u. 80. fsz. 3.

-József A ltp. E. ép. I/5.



A jövőben a bérleti szerződés felmondása folytán a Kossuth L. u. 21. fsz. 4. szám alatti közérdekű célból bérbe adható lakás is meg fog ürülni.


A fentieken kívül a Virág utcai lakótelepen három, BM, illetve HM bérlőkiválasztási joggal terhelt üres lakás van.


Tekintettel arra, hogy a lakások állagára káros hatással van, ha sokáig üresen állnak, valamint hogy a szociális bérlakásra jogosultak nyilvántartásában vannak olyan rászorultak, akiknek az elhelyezése fontos lenne, a Pénzügyi Bizottság javasolta, hogy a testület közérdekű célból bérbe adható üres lakások közül kettőt minősítsen át szociális bérlakássá. Mivel a Kossuth L. u. 21. szám alatt csak közérdekű célból bérbe adható  lakások vannak, ezért szerepel a rendeletben a Kossuth L. u. 80. illetve a József A. ltp. E. épületében lévő lakás.



           

                                                                                        Dr. Mezőfi Ágnes

                                                                                                       jegyző






















INDOKOLÁS

Tab Város Önkormányzata Képviselő-testületének

18/2005. (IV. 28.) rendeletéhez



1. §-hoz:

A Rendelet a szociális bérlakások bérbe adásánál jelenleg tartalmazza azt a feltételt, hogy a kérelmezőnek a városban 3 éve megszakítás nélkül lakóhellyel, illetve munkahellyel kell rendelkeznie ahhoz, hogy jogosult legyen szociális bérlakásra.


A fenti kitétel azonban ellentétes – többek között – az Alkotmány 70/A. § (1) bekezdésében megfogalmazott diszkrimináció tilalmának az elvével, tekintettel arra, hogy a bérlakásra való jogosultság vizsgálatakor lakóhely szerint különbséget tesz a kérelmezők között.

 A 46/2004. (XII. 1.) AB határozat indokolása szerint az Alkotmánybíróság gyakorlata során akkor ítéli alkotmányellenesnek a jogalanyok közti megkülönböztetést, ha a jogalkotó önkényesen, ésszerű indok nélkül tett különbséget azonos szabályozási kör alá vont jogalanyok között. Az Alkotmánybíróság a 38/1999. (XII. 7.) AB határozatában megállapította, hogy ilyen indokolatlan és önkényes megkülönböztetésnek minősül az is, ha a lakásfenntartási támogatásra – mely a szociális jelleggel bérbe adható lakásokhoz hasonlóan szociális rászorultságra tekintettel nyújtható – való jogosultságot az önkormányzat rendelete a bejelentett lakóhely időtartamához köti.


Fentiek indokolják a hátrányos megkülönböztetést tartalmazó rendelkezés hatályon kívül helyezését. 



2. §-hoz:

A szóban forgó lakásba ugyan be van vezetve a víz, és fürdőhelyiséggel rendelkezik, azonban sem a fürdőhelyiségben lévő falikút, sem a bojler nem használható, mert a fürdőhelyiségből a szennyvíz elvezetése nem megoldott, így a lakás nem felel meg a félkomfortos lakás követelményeinek.


           

                                                                                        Dr. Mezőfi Ágnes

                                                                                                       jegyző














INDOKOLÁS

Tab Város Önkormányzata Képviselő-testületének

39/2005. (X. 28.) rendeletéhez



A társasházakban lévő önkormányzati lakások közös költségét jelenleg teljes egészében az önkormányzat fizeti a társasház felé. Jelen módosítással a közös költség felújításra szolgáló részét fizetné az önkormányzat, a közös költség fennmaradó részének (működési alap) a fizetése a bérlő kötelessége lenne.


Új alcím bevezetésével külön részben szerepelnek az üzemeltetési költségek viselésével kapcsolatos rendelkezések.


Tab, 2005. október 27.

           

                                                                 Dr. Mezőfi Ágnes

                                                                                                                                          jegyző




INDOKOLÁS

Tab Város Önkormányzata Képviselő-testületének

3/2006. (I. 31.) rendeletéhez



A közelmúltban megürült Tab, József A. ltp. D. ép. fsz. 2. szám alatti lakás jelenleg szociális jelleggel adható bérbe. Az önkormányzat jelenleg nem rendelkezik közérdekű célból bérbe adható lakással. Tekintettel arra, hogy a polgármesteri hivatalban megüresedett álláshelyekre kiírt pályázatok – amelyeket a képviselő-testület megismert illetve elfogadott – szolgálati lakás biztosítását tartalmazzák, szükséges a fenti megüresedett lakás átminősítése közérdekű célból bérbe adható lakássá.


Tab, 2006. január 26.

Dr. Mezőfi Ágnes

                                                                                                       jegyző





INDOKOLÁS

Tab Város Önkormányzata Képviselő-testületének

8/2006. (III. 30.) rendelethez



1.§-hoz:


A képviselő-testület 2006. február 23-i ülésén született döntésének megfelelően a közérdekű célból bérbe adható lakásra jogosultak köre kibővül azokkal az orvosokkal, akik háziorvosi feladatot látnak el az önkormányzat egészségügyi szolgálatánál vállalkozói jogviszonnyal, a feladatok ellátásának időtartamára.


  1. §-hoz:


A Lakástörvény 2006. április 1. napján hatályba lépő módosítása (a továbbiakban: Mód.) indokolja módosítani azt a kört, akiket a bérlő az önkormányzati lakásba a bérbeadó hozzájárulása nélkül befogadhat.


  1. §-hoz:


A Mód. lehetőséget ad az önkormányzatoknak, hogy rendeletben szabályozzák a lakásban való életvitelszerű bentlakás kötelezettségét. Ezzel az önkormányzat újabb felmondási jogalapot teremthet magának. A Mód. szabályozza a két  hónapot meghaladó távollét előzetes bejelentésének kötelezettségét, továbbá a bejelentett távollét és a menthető okból elmulasztott bejelentés esetén a felmondás tilalmát. A helyi rendeletünkben szükséges meghatározni, hogy a távollét bejelentését hova, kinek, és milyen formában lehet teljesíteni, valamint ki kell térni arra is, hogy milyen módon lehet a távollévő bérlővel kapcsolatot tartani, illetve milyen módja van a bérbeadónak a bérlő indokolt távolléte esetén ellenőrzési jogának gyakorlására.


  1. §-hoz:


A Mód. új szabályai kellő pontossággal határozzák meg, hogy a lakáson belül mi a bérlő és a bérbeadó kötelessége a lakás állagának és használhatóságának megőrzése érdekében. A főszabály az, hogy a bérlő és a bérbeadó megállapodásának hiányában a karbantartással és felújítással járó kiadások a bérlőt, a pótlással és a cserével kapcsolatos költségek a bérbeadót terhelik. Kivételt képez a szociális bérlakás, mely esetében a bérlő viseli a lakáson belüli valamennyi költséget, mely kötelezettségére tekintettel kell a lakbér összegét megállapítani.


Tab, 2006. március 23.




Dr. Mezőfi Ágnes

                                                                                                                                      jegyző











INDOKOLÁS

Tab Város Önkormányzata Képviselő-testületének

29/2006. (XII..29) rendeletéhez


1. §-hoz:


A lakbért rendszeresen nem fizető lakásbérlők bérleti szerződésének felmondása jelenleg nagyon körülményes eljárás keretében történik. A hatályos rendeletünk szerint a szerződés felmondása a képviselő-testület hatásköre. A Lakástörvényben meghatározott, a bérleti jogviszony felmondása szempontjából releváns határidők betartását megnehezíti, hogy a testületi ülések időpontjára figyelemmel kell lenni. Fentiek miatt, valamint az eljárás gyorsítása végett indokolt a lakbér nem fizetése miatti bérleti szerződés felmondást a polgármester hatáskörébe utalni.


2.§-hoz:


A kérelmező szociális bérlakásra való jogosultságáról a jelen hatályos rendelet szerint a képviselő-testület dönt a kérelem benyújtásának időpontját követő testületi ülésen. Tekintettel azonban arra, hogy a jogosultsági feltételek objektívak, a jogosultság megállapítása tekintetében nincs mérlegelésre lehetőség, az eljárás egyszerűsítése érdekében célszerű a jogosultság megállapítását a polgármester hatáskörébe utalni. Üres bérlakás esetén a lakás bérbe adásáról való döntés továbbra is a képviselő-testület hatáskörében maradna.



3.§-hoz


A képviselő-testület a 2006. novemberi ülésén a lakbérekről szóló rendeletének módosításával döntött arról, hogy a társasházi közös költségek összegét beépíti a bérlők által fizetendő lakbérbe. Fentiekkel szükséges összhangba hozni az önkormányzat tulajdonában lévő lakások és helyiségek bérletéről szóló rendeletnek a bérbeadó és a bérlő kötelezettségeiről szóló rendelkezéseit. A rendeletmódosítás szerint a jövőben az önkormányzat kötelessége lenne a közös költség megfizetése a társasházakban lévő bérlakások után.


4. §-hoz


Az önkormányzat tulajdonában lévő bérbe adható lakások listáját tartalmazó melléklet felülvizsgálatra került. A közelmúltban történt tulajdonváltozásokat átvezetve az értékesített ingatlanok ki-, a megvásárolt, illetve újonnan épített lakások bekerültek a mellékletbe.

Indokolt továbbá a melléklet módosítása azon okból, hogy az önkormányzat által értékesített Kossuth L. u. 116. sz. alatti ingatlanban  lévő bérlakásban lakó bérlő elhelyezését megoldandó, az egyetlen üresen álló bérlakás – mely a jelenleg hatályos rendelet szerint közérdekű céllal adható bérbe – szociális jelleggel bérbe adható lakássá minősítése szükséges. A rendeletmódosítás szerint a szóban forgó Kossuth L. u. 80. IV/19. szám alatti lakás fentiek szerint átminősítésre kerülne.




           

Dr. Mezőfi Ágnes

                                                                                                       jegyző


 INDOKOLÁS


Tab Város Önkormányzata Képviselő-testületének

7/2007. (III. 30.) rendeletéhez


Jelenleg az önkormányzati tulajdonban lévő helyiségeket pályázat útján, legfeljebb 5 éves határozott időtartamra lehet bérbe adni. Esetenként azonban igény merül fel a bérlők részéről arra, hogy a helyiségben végezni kívánt tevékenységük hosszabb távú tervezhetősége érdekében öt évnél hosszabb időtartamú bérleti szerződést kössön velük az önkormányzat.

Jelen rendeletmódosítás öt év helyett tíz évben határozza meg a helyiségek bérbeadásának maximális időtartamát.


Tab, 2007. március 29.          



Dr. Mezőfi Ágnes

                                                                                                       jegyző





ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS

Tab Város Önkormányzata Képviselő-testületének

Az önkormányzat tulajdonában lévő lakások és helyiségek bérletéről szóló 29/2003.(X.30.) rendeletének módosításához


A hatályos rendelet szerint a költségalapú bérlakások pályázat útján adhatóak bérbe maximum 5 éves határozott időtartamra. A helyi rendeletben szabályozást nyert, hogy a bérbeadó quasi előbérleti jogot biztosít a volt bérlő számára abban az esetben, ha a lakásra vonatkozóan a határozott időtartam lejártát követően kiírt pályázati tárgyaláson tartja a leghosszabb bérleti időtartamra ajánlatot tevő pályázó ajánlatát. Ha ezen feltétel teljesül, akkor a  bérleti szerződést a lakás volt bérlőjével kell megkötni.

A hatályos rendelet nem rendelkezik a költségalapú bérlakásokra megkötött bérleti jogviszony meghosszabbításának lehetőségéről, azonban erre vonatkozóan igény merült fel a bérlők részéről.

Minderre figyelemmel, amennyiben a képviselő-testület lehetőséget kíván biztosítani a költségalapú bérlakások határozott idejű bérleti jogviszonyainak meghosszabbítására, úgy e vonatkozásban szükséges a helyi rendeletet módosítania.



RÉSZLETES INDOKOLÁS


2. §-hoz

A jelen rendelkezés keretei között nyer szabályozást, hogy a költségalapú bérlakásokra vonatkozó bérleti jogviszony időtartama, amennyiben a volt bérlő az e pontban meghatározott feltételek teljesítését vállalja, egy alkalommal öt évre meghosszabbítható. Indokolt meghatározott keretek közé szorítani a bérleti jogviszony meghosszabbításának lehetőségét annak érdekében, hogy az önkormányzatnak a bérleti jogviszonyokból fakadó követeléseinek állománya ne növekedjen, így kizárólag csak olyan bérlővel kerüljön a bérlet időtartama meghosszabbításra, akinek nincs lakbér, közüzemi díj, illetve a lakásbérleti szerződésen alapuló egyéb tartozása, azaz a bérleti szerződésben foglalt valamennyi kötelezettségét teljesítette.

A költségalapú bérlakásokra vonatkozó bérleti szerződések csekély része nem tartalmaz olyan rendelkezést, mely alapján a bérleti díj összege évente megemelhető, így ezen lakások tekintetében a bérlők a bérleti szerződés megkötésekor hatályos rendeletnek megfelelő bérleti díj összeget fizetik a mai napig. Tekintettel arra, hogy a lakásgazdálkodás egyik fontos feladata a lakások értékállóságának biztosítása fontos, hogy a lakásbérleti díjak kövessék az épületüzemeltetéshez és fenntartáshoz kapcsolódó költségnövekedést, mely csak úgy lehetséges, ha a bérlők mindegyike a mindenkor hatályos lakbérekről szóló helyi rendeletben meghatározott bérleti díjat fizeti, így indokolt, hogy minden bérlő tekintetében a bérleti díj összege évente emelhető legyen, s csak olyan bérlővel kerüljön a szerződés meghosszabbításra, aki ezt vállalni tudja.

Mindezen felül célszerű, ha további feltételként meghatározásra kerül, hogy a bérlő a bérleti szerződés időtartamának meghosszabbítása érdekében vállalja, hogy egy összegben 24 havi bérleti díjat megfizet a bérbeadó felé, így a pályázati eljárás célja is részben teljesül.




3. §-hoz


A költségalapú bérlakások bérleti szerződésének meghosszabbítását kizárólag a bérlő kezdeményezheti, célszerű, ha a bérlővel szemben megköveteli az önkormányzat, hogy kérelmét a bérleti szerződés lejártát megelőzően legalább 70 nappal benyújtsa. Ezen esetben 10 nap áll rendelkezésre annak vizsgálatára, hogy a bérleti szerződésben foglalt valamennyi feltételt maradéktalanul teljesítette-e a bérlő, továbbá a szerződés módosítására. Abban az esetben, ha a szerződés nem kerül módosításra a bérlővel, úgy a hatályos rendeletnek megfelelően a határozott időtartam lejárta előtt lehetőség van 60 nappal a pályázatot kiírni. 


1., 4. §-hoz


A hatályos rendelet szerint a bérleti szerződések módosítása, így a bérleti jogviszonyok határozott idejének meghosszabbítása is a képviselő-testület hatáskörébe tartozik. Ha költségelvű bérlakások tekintetében ezen hatáskört továbbra is a képviselő-testület gyakorolja, úgy nem lesz lehetőség arra vonatkozóan, hogy a 2008. július végén lejáró bérleti szerződések meghosszabbításra kerüljenek.


Tab, 2008. május 22.





                                                                                  Dr. Mezőfi Ágnes

                                                                                          jegyző












ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS

Tab Város Önkormányzata Képviselő-testületének

Az önkormányzat tulajdonában lévő lakások és helyiségek bérletéről szóló többször módosított 29/2003.(X. 30.) rendeletének módosításáról szóló

26/2008. (VII. 16.) rendelethez



A hatályos rendelet a lakások és helyiségek bérletére, valamint elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvénnyel összhangban szabályozza a bérlakásokkal kapcsolatos bérleti jogok cseréjét. Bérleti jogok cseréje esetén bérleti jogok átruházásáról van szó, melynek során a bérlő a lakását másik bérlakásra cseréli el a cserepartnerrel.

Több esetben igény merült fel az önkormányzati tulajdonú bérlakások bérlői részéről, hogy egy másik, üresen álló önkormányzati tulajdonú bérlakásba szeretnének átköltözni egészségügyi ok, a lakás állapota vagy lényeges személyi körülményeiknek, így különösen a bérlővel állandó jelleggel jogszerűen együtt lakó személyek számának megváltoztatása miatt.

Tekintettel arra, hogy a kérelmezők üresen álló bérlakásokra vonatkozóan nyújtottak be kvázi csereigényt, nincs lehetőségük arra, hogy a lakások bérleti jogát elcseréljék egy másik lakás bérlőjével.

Minderre figyelemmel, amennyiben a képviselő-testület lehetőséget kíván biztosítani a lakásbérleti szerződéssel rendelkező bérlők részére, hogy egy másik, üresen álló bérlakásba költözhessenek át, úgy e vonatkozásban szükséges a helyi rendeletet módosítani, az erre vonatkozó szabályokat lefektetni.



RÉSZLETES INDOKOLÁS


1. §. (1)-(3) bekezdéséhez

A jelenleg hatályos helyi rendelet alapján önkormányzati tulajdonú bérlakás csak határozott időre, illetőleg valamely feltétel bekövetkezéséig adható bérbe. A korábbiakkal ellentétben nincs lehetőség e szabályozás alapján határozatlan idejű bérleti szerződés megkötésére. Minderre figyelemmel indokolt lehetőséget biztosítani az (1) bekezdés alapján a határozatlan idejű bérleti joggal rendelkező bérlők részére – egészségügyi, lényeges személyi körülmények, a bérlakás állapota miatt és egyéb körülmények fennállása esetén -, hogy a megváltozott körülményeik folytán másik lakásba költözhessenek át anélkül, hogy a korábban „megszerzett” határozatlan idejű bérleti joguk megszüntetésre kerüljön és helyette határozott időtartamú, vagy valamely feltétel bekövetkeztéig szóló bérleti szerződés megkötésére kerüljön sor velük szemben.

Figyelemmel arra, hogy a közérdekű célú és a szociális célú bérlakások esetében merültek fel olyan irányú igények, hogy a bérlők másik lakásba költöznének, célszerű, ha az önkormányzat az (1) bekezdés szerinti bérbeadás lehetőségét kizárólag ezen célú lakások esetében teremti meg. Tekintettel a lakások alapvető jellemzőire, a lakások lakásbérleti jogcím szerint elkülönülő céljára, indokolt meghatározni, hogy egy bérlakás helyett csak a vele azonos lakásbérleti jogcímű lakás adható bérbe.  

A szociálisan rászoruló családokról történő gondoskodás feladatának teljesítése érdekében továbbra is célszerű, ha az ilyen jogcímű lakások bérbeadása esetén e rendelet szerinti bérbeadási feltételek fennállását megköveteli az önkormányzat és a kérelem teljesítését ezen feltételek fennállásához köti.

1. §. (4) bekezdéséhez:

A lakások értékállóságának biztosítása érdekében fontos, hogy a lakásbérleti díjak kövessék az épületüzemeltetéshez és fenntartáshoz kapcsolódó költségnövekedést, mely csak úgy lehetséges, ha a bérlők vállalják a kérelmük jóváhagyása esetén az új lakás eltérő komfortfokozatából, nagyságából elő álló esetleges költségnövekedést, ill. költségcsökkenést (bérleti díj, közműdíjak).

1. §. (5)-(6) bekezdéséhez:

Indokolt meghatározott keretek közé szorítani az (1) bekezdés szerinti kérelmek teljesíthetőségének lehetőségét annak érdekében, hogy az önkormányzatnak a bérleti jogviszonyokból fakadó követeléseinek állománya ne növekedjen. Minderre figyelemmel célszerű, ha meghatározásra kerül, hogy kizárólag olyan kérelmező kérelme teljesíthető az (1) bekezdés alapján, akinek a régi bérleti jogviszonyából eredően lakbér, közüzemi díj, illetve a lakásbérleti szerződésen alapuló egyéb tartozása nincs és a régi bérleti szerződésében foglalt valamennyi kötelezettségét teljesítette.

A fentiek teljesülésének ellenőrzése érdekében célszerű, ha a közműszolgáltatók által kiállított utolsó havi számlalevél becsatolása is előírásra kerül a kérelem mellékleteként, mivel a közműszolgáltatókkal szemben fennálló esetleges közüzemi díj tartozás így ellenőrizhetővé válik.


Tab, 2008. július 15.





                                                                                   Dr. Mezőfi Ágnes

                                                                                          jegyző



ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS

Tab Város Önkormányzata Képviselő-testületének

Az önkormányzat tulajdonában lévő lakások és helyiségek bérletéről szóló 29/2003.(X. 30.) rendeletének módosításához


Az önkormányzat tulajdonában álló lakások és helyiségek bérletéről szóló rendeletben célszerű, ha a jogalkalmazói gyakorlat során felmerült hiányosságok, pontosítások átvezetésre kerülnek a helyi rendelet egyes szabályai tekintetében. A rendeletmódosítás keretében a belső piaci szolgáltatásokról szóló 2006/123 EK irányelv átültetésével kapcsolatos önkormányzati harmonizációs feladatok is megvalósulnak.



RÉSZLETES INDOKOLÁS


1. §-hoz:

E rendelkezés keretében a helyi rendeletben alkalmazott fogalmak kerültek pontosításra annak érdekében, hogy a fogalmak eltérő értelmezése a helyi rendelet alkalmazása során elkerülhető legyen.

2. §-hoz:

A jelenleg hatályos helyi rendeletben a szociális bérlakásra való jogosultság egyik feltételeként meghatározásra került, hogy egy egyedülálló személy további feltételek teljesülése esetén abban az esetben jogosult szociális bérlakásra, ha az egy főre eső nettó jövedelem a családjában nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimum 180 %-át. Egyedülálló az a személy, aki hajadon, nőtlen, özvegy, elvált vagy házastársától külön él, kivéve, ha élettársa van, mindez nem jelenti azt, hogy egyszemélyes háztartásban lakik. Egy egyszemélyes háztartás esetén a költségek megoszlásáról a háztartásban élő személyek vonatkozásában nem beszélhetünk. Valamennyi költséget ebben az esetben az egyszemélyes háztartásban élő személynek, mint egyedülélőnek kell viselnie. Egyedülélő személy esetén a bevételek sem oszlanak meg több személy között, így értelemszerű, hogy az egy főre jutó jövedelem ebben az esetben magasabb lesz, mint egy több személyes háztartásban, így célszerű, ha a hatályos helyi rendeletben szereplő „egyedülálló” helyett az „egyedülélő” fogalma kerül szerepeltetésre, s e vonatkozásban a jogosultsági határ a mindenkori öregségi nyugdíjminimum 240 %-ban lesz meghatározva.

3. §-hoz:

A hatályos helyi önkormányzati rendelet felülvizsgálatát követően a jövedelem igazolására szolgáló dokumentumok köre pontosításra, illetve kiegészítésre került. A (2) bekezdés b) pontjában megjelölt munkanélküli járadék elnevezés a hatályos jogszabályoknak megfelelően álláskeresési támogatásra változott. A (2) bekezdés d) pontja kiegészült a folyósító szerv igazolásával, mint jövedelem igazolására szolgáló dokumentummal. A (2) bekezdés d) pontja rendelkezik a még le nem zárt adóév esetén benyújtandó igazolásról. A (2) bekezdés e) pontjánál figyelemmel voltunk arra, hogy a hatályos rendelet 7. § (2) bekezdés e) pontjában megjelölt jogszabályt a pénzbeli és természetbeni szociális ellátások igénylésének és megállapításának, valamint folyósításának részletes szabályairól szóló 63/2006. (III.27.) Korm. rendelet 58. § (1) bek. a) pontja hatályon kívül helyezte. 

4. §-hoz:

Annak érdekében, hogy a szociális bérlakásra jogosultak nyilvántartása a jogosultak köréről aktuális információt nyújtson indokolt, ha a nyilvántartásban szereplő kérelmezők jogosultsága meghatározott időközönként felülvizsgálatra kerül. Figyelemmel arra, hogy a jelenleg hatályos rendelet nem rendelkezik arról, hogy a nyilvántartásba felvett kérelmező mely esetekben törölhető a nyilvántartásból - a (6) bekezdésbe foglalt rendelkezés ezt a hiányosságot célozza meg pótolni.

5. §-hoz:

Indokolt meghatározott keretek közé szorítani a bérleti jogviszony időtartamának meghosszabbítására irányuló kérelmek teljesíthetőségének lehetőségét annak érdekében, hogy az önkormányzatnak a bérleti jogviszonyokból fakadó követeléseinek állománya ne növekedjen. Minderre figyelemmel célszerű, ha meghatározásra kerül, hogy kizárólag olyan kérelmező kérelme teljesíthető, aki a bérleti szerződésből származó kötelezettségeinek maradéktalanul eleget tett (különösen: lakbér, közüzemi díj, illetve a lakásbérleti szerződésen alapuló egyéb tartozás).


A jelenleg hatályos rendelet szerint 9.§ (4) bekezdése alapján, amennyiben a kérelmező (a volt bérlő) nem felel a szociális rászorultsági feltételeknek, meghatározott feltételek vállalása esetén a kérelmezővel további 5 évre bérleti szerződést kell kötni. Figyelemmel arra, hogy a lakásgazdálkodás céljai állandóan változnak, nem célszerű, ha az önkormányzat előre szerződés kötési kötelezettséget vállal, indokolt e vonatkozásban az önkormányzatnak, mint bérbeadónak mérlegelési lehetőséget biztosítani.

6. §-hoz:

A közérdekű célú lakások bérbeadásának lehetősége a 10. § (2) bekezdés szerint biztosított azon személyek számára, akik a Rudnay Gyula Középiskola és Kollégiumánál, illetve a Siófoki Rendőrkapitányság Tabi Rendőrőrsénél munkavégzésre irányuló jogviszonnyal rendelkeznek. A Somogyi TISZK megalakulásával a Rudnay Gyula Középiskola és Kollégium elnevezése Somogyi TISZK. Közép és Szakiskola Rudnay Gyula Középiskolája és Szakiskolája elnevezésre módosult, indokolt e névváltozást átvezetni a helyi rendeleten. A hatályos rendelet a fenti intézményeknél munkavégzésre irányuló jogviszony fennállását követeli meg a szakemberektől, figyelemmel arra, hogy ezen intézmények szakemberei ténylegesen közalkalmazotti, illetve szolgálati jogviszonnyal rendelkeznek az adott intézmények vonatkozásában célszerű e tekintetben pontosítani a helyi rendelet 10. § (2) bekezdését.

7.§-hoz

A rendelet 10.§-ának (3) bekezdése lehetőséget teremt arra, hogy a közérdekű jelleggel bérbeadott lakások nyugdíjba vonuló bérlőinek kérésére a lakás határozatlan időtartamra bérbeadható legyen azzal a feltétellel, hogy a bérlő halála eseteén a Lakástörvényben meghatározott bérlet jogviszony folytatására jogosultak a lakásban nem maradhatnak. Ez a kikötés ellentétes a törvénnyel. E kikötés nélkül azonban az önkormányzat abba a helyzetbe kerülhet, hogy a bérlakás nem lesz belátható időn belül ismét bérbeadható. Ezért javasolom a rendelkezés hatályon kívül helyezését.

 8. §-hoz:

Költségtakarékosság címén célszerű, ha a pályázati hirdetmény a HÍR-MIX-ben nem egész terjedelmében kerül közlésre, hanem egy terjedelmében kisebb felhívás jelenik meg arra utalással, hogy a pályázat teljes szövege, hol tekinthető meg.

9. §, 10. §-hoz:

A belső piaci szolgáltatásokról szóló 2006/123/EK irányelv 2. szakaszának 20. cikke a megkülönböztetés tilalmáról szól. Az (1) bekezdésre figyelemmel, minden olyan önkormányzati rendeleti szabályozás, amely a lakás- vagy helyiségbérlet megszerzésére vonatkozó jogosultság feltételeként magyar állampolgárságot, vagy az adott településen való állandó lakóhellyel való rendelkezést, vagy vállalkozások esetében a székhelynek az adott településen való bejegyzését írja elő, ellentétes az irányelvvel, ezért hatályon kívül helyezendő. A (2) bekezdés alapján nem csak az önkormányzati rendeleti szabályozás nem tartalmazhat diszkriminatív rendelkezéseket, hanem az ez alapján közzétett pályázati felhívás, hirdetmény stb. sem. A fentiek indokolják az irányelvvel ellentétes rendelkezések hatályon kívül helyezését. 

11. §-hoz:

Célszerű, ha a költségalapú bérlakások pályáztatásából eleve kizárja az önkormányzat azon személyeket, akiknek a bérleti jogviszonyát két éven belül felmondással megszüntette. A felmondásra okot adhat a bérlő által a bérleti szerződésben vállalt, de nem teljesített kötelezettségek.

12. §-hoz:

A jelenleg hatályos rendelkezés célja, a határozatlan idejű bérleti joggal rendelkező bérlők részére lehetőség biztosítása annak érdekébe, hogy a megváltozott körülményeik folytán másik lakásba költözhessenek át anélkül, hogy a korábban „megszerzett” határozatlan idejű bérleti joguk megszüntetésre kerüljön. Az egyértelműség érdekében indokolt, ha az (1) bekezdés kiegészül „az eredeti bérleti szerződésben megjelölt időtartamig” szövegrésszel.

13. §-hoz:

Az önkormányzat jelenleg garzonházban épül bérlakásokkal nem rendelkezik, minderre tekintettel indokolt ezen rendelkezést hatályon kívül helyezni.

14. §-hoz:

A helyi rendelet nem rendelkezik arról, hogy az élettársi kapcsolat igazolására mely dokumentum becsatolása szükséges, ezt e hiányosságot pótolja a  rendelkezés. 

15. §-hoz:

A rendelet a Lakástörvénnyel ellentétesen határozza meg a karbantartási , felújitási  és pótlási kötelezettségeket. Mivel erről a Lakástörvény rendelkezik, annak hatályos szövege bekerült e cím alá. A törvény megismétlését a rendeletben az inodokolja, hogy a bérlők valamennyi kötelessége rögzítésre kerüljön egyhelyen, amelyet a rendeletből megismerhetnek.

16.§-hoz

A rendelet a Lakástörvénnyel ellentétesen határozza meg a rendeltetésszerű használatra alkalmassá tétel és a lakás komfortfokozatának növelése érdekében végzett munkák lakbérbe történő beszámításának szabályait. Mivel erről a Lakástörvény rendelkezik, annak hatályos szövege bekerült e cím alá. A törvény megismétlését a rendeletben az előzőekben írtak inodokolják

17.§-hoz

A rendelet nem határozza meg a lakások ellenőrzésének gyakoriságát. A Lakástörvény azonban rögzíti, hogy ezt az önkormányzati rendeletben szabályozni kell, ezt  most a rendelkezés meghatározza.

18. §-hoz:

Az önkormányzat tulajdonában lévő bérbe adható lakások listáját tartalmazó melléklet felülvizsgálatra került. A jelen rendeletmódosítás keretében a  jogalkalmazás során felmerült pontatlanságok kijavításra, a közelmúltban történt tulajdonváltozások pedig átvezetésre kerültek az 1. számú mellékletben annak érdekében, hogy a bérbeadható lakások jegyzékéről naprakész információk álljanak rendelkezésre. Kikerültek a mellékletből az állapotuk miatt bérbeadásra alkalmatlan lakások és azok a lakások, amelyeknek a bontására jogerős építési engedéllyel rendelkezünk.

Indokolt továbbá a melléklet módosítása azon okból, hogy a Tab, Kossuth L. u. 96. szám alatti ingatlanban az önkormányzat tulajdonába kerülő 4 db. lakás is szerepeljen a mellékletben annak érdekében, hogy azokat az önkormányzat a költségalapú bérlakások körében az átvételt követően haladéktalanul tudja hasznosítani.


Tab, 2008. szeptember 25.




                                                                                  Dr. Mezőfi Ágnes

                                                                                          jegyző



ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS

Tab Város Önkormányzata Képviselő-testületének

Az önkormányzat tulajdonában lévő lakások és helyiségek bérletéről szóló 29/2003.(X. 30.) rendeletének módosításához

Az önkormányzat tulajdonában álló lakások és helyiségek bérletéről szóló rendelet alkalmazása során a jogalkalmazói tevékenység megkönnyítése, egyszerűsítése érdekében célszerű, ha a rendelet módosítás kapcsán az eljárás egyszerűsítését lehetővé tevő – elsősorban hatásköri szabályok - kerülnek bevezetésre a helyi szabályozásba.


1. §-hoz:


A lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban: Ltv.) 34. § (1) bekezdése rendelkezik arról, hogy a képviselő-testület önkormányzati rendelettel állapítja meg az önkormányzati lakások lakbérének mértékét, a 34. § (3) bekezdése értelmében a lakbértámogatás mértékét, a jogosultság feltételeit, eljárási szabályait, a 20. § (3) bekezdése alapján a jogcím nélküli lakáshasználat esetén a használati díj emelésének mértékét és feltételeit.

Tab Város Önkormányzata Képviselő-testületének a lakbérekről szóló 22/1995. (XII.14) rendeletének rendelkezései az önkormányzat tulajdonában lévő lakások és helyiségek bérletéről szóló 29/2003.(X. 30.) rendeletébe kerülnek beépítésre, mindezért indokolt a felhatalmazó rendelkezések között a fenti jogszabályhelyek szerepeltetése.

3. §-hoz:

A hatályos rendelet szerint a lakásbérleti szerződés közös megegyezéssel történő megszüntetése a képviselő-testület hatásköre. A bérlői oldalon felmerülő egészségügyi vagy egyéb személyes körülmények indokolttá tehetik a bérleti szerződés azonnali, vagy rövid időn belüli megszüntetését mind a határozatlan idejű mind pedig a határozott idejű, vagy valamely feltétel bekövetkeztéig tartó bérleti jogviszony esetén. A bérleti jogviszony rövid időn belüli megszüntetésére sok esetben nincsen lehetőség, mivel a testületi ülések időpontjára figyelemmel kell lenni. Az eljárás gyorsítása végett indokolt a bérleti szerződés közös megegyezéssel történő megszüntetését a polgármester hatáskörébe utalni.

2. §, 4. §, 5. §, 6. §-hoz:

Az Ltv. 4. § (3) bekezdése szerint önkormányzati bérlakásra bérlőtársi szerződés az önkormányzat rendeletében meghatározott feltételekkel köthető. A hatályos rendelet 22. § (1) bekezdése rögzíti az önkormányzat bérlőtársi jogviszonyra vonatkozó szerződéskötési kötelezettségét házastársak esetén – összhangban az Ltv. 4. § (4) bekezdésének rendelkezésével.

Bérlőtársi jogviszony létesítésének igénye azonban nemcsak házastársak közös kérelme során merülhet fel. Előfordulhat, hogy a bérlő és a vele a bérleti jogviszony keletkezésekor együtt költöző, vagy a bérlőhöz beköltöző vagy a már vele együtt lakó személy is bérlőtársi jogviszonyt kíván létesíteni. Abban az esetben, ha a felek a bérlőtársi jogviszony létrehozására irányuló közös kérelmükben olyan egészségügyi, vagy méltányolható személyi körülményt tárnak fel, mely indokolttá teszi a bérlőtársi szerződés létrehozását, célszerű ennek a lehetőségét a legközelebbi hozzátartozók, így az egyenes ági rokon és a testvér vonatkozásában megteremteni. A bérlőtársaknak a lakásbérleti jogviszonyból eredő kötelességei egyenlőek, jogaikat együttesen gyakorolhatják. Kötelezettségük a bérbeadóval szemben egyetemleges. A bérbeadó számára kiemelkedően fontos, hogy a bérlő a kötelezettségeit vele szemben teljesítse. Mindezért célszerű, ha bérlőtársi szerződés csak olyan személlyel kerülhet megkötésre, aki a bérlői kötelezettségek teljesítésére képes, így nagykorú és önálló jövedelemmel rendelkezik.

A bérlőtársi szerződés létesítésével kapcsolatban indokolt eleve kizárni a 22/A. § (4) bekezdésben megjelölt személyeket, hiszen ezen személyek valamilyen jogcímen beköltözhető lakással rendelkeznek, lakhatásuk nagy valószínűséggel megoldott, s nem indokolt, hogy egy önkormányzati tulajdonú lakás bérlőtársi jogával is rendelkezzenek, hiszen a bérlőtársi jogviszony nem csak a bérlőtársak vonatkozásában keletkeztett kötelezettségeket, hanem a bérbeadói oldalon is.

Az eljárás egyszerűsítése érdekében célszerű, ha a bérlőtársi jogviszony létrehozásáról – mely önálló bérlet esetén eleve szerződésmódosítást igényel – a polgármester dönt. A bérlőtársi szerződés létrehozására vonatkozó hatásköri szabályt a rendelet 3. § (7) bekezdése tartalmazza, mellyel összhangban kerülne sor a rendelet 3. § (1) bekezdésének módosítására is. A rendelet 3. § (1) bekezdése helytelenül utal a 16. § (6) bekezdésére, mivel az ide vonatkozó hatásköri szabályról a 16. § (7) bekezdése rendelkezik – e pontatlanság a jelen módosítás keretében kiigazításra került.

Figyelemmel arra, hogy a hatályos szabályozás a 22. § (1) bekezdésében kizárólag a házastársak bérlőtársi szerződésének létesítéséről rendelkezik szemben e jelen rendelet módosítással, mely a bérlőtársi jogviszony létesítését szélesebb körben lehetővé teszi, megismételve a házastársak esetén fennálló bérlőtársi szerződéskötési kötelezettséget, az összhang megteremtése érdekében indokolt, ha a hatályos rendelet 22 .§ (1) bekezdésének hatályon kívül helyezéséről rendelkezik a testület.

7. §, 10. §-hoz:

Tab Város Önkormányzata Képviselő-testületének a lakbérekről szóló 22/1995. (XII.14) rendelete (a továbbiakban: lakbér rendelet) rendelkezik az önkormányzati lakások lakbéréről, a lakbértámogatásról, valamint a jogcím nélküli lakáshasználatról.

Tekintettel arra, hogy a lakbér rendelet alkalmazása során utalás történik az önkormányzat tulajdonában lévő lakások és helyiségek bérletéről szóló 29/2003.(X. 30.) rendeletre  a jogalkalmazás megkönnyítése, az egyértelműség, az átláthatóság érdekében célszerű, ha a lakbér rendelet valamennyi – a lakbérről, a lakbértámogatásról, valamint a jogcím nélküli lakáshasználatról szóló - rendelkezésének az előbb megjelölt, az önkormányzat tulajdonában lévő

lakások és helyiségek bérletéről szóló rendeletbe kerül beépítésre a lakbérrendelet egyidejű hatályon kívül helyezésével. Mindennek érdekében a lakbér rendelet egyes rendelkezései e módosítás keretében átemelésre kerültek az önkormányzat tulajdonában lévő lakások és helyiségek bérletéről szóló rendelet 6. címe alá a lakbér mértékének, a lakbértámogatás mértékének, jogosultsági feltételeinek, eljárási szabályainak, valamint a jogcím nélküli lakáshasználat esetén a használati díj emelés mértékének, feltételeinek változtatása nélkül. A lakbér rendelet hatályon kívül helyezésről e rendelet  módosítás 10. §-a rendelkezik. A lakbér rendelet 1. számú melléklete értelmező rendelkezéseket tartalmaz, melyek hatályban tartása szükségtelen, mivel a lakások és helyiségek bérletéről szóló rendelet 2. §-a szinte valamennyi fogalmat tartalmazza és magyarázza. A közeli hozzátartozó fogalmára a Polgári törvénykönyvről szóló 1959. évi IV. törvény egyértelmű iránymutatást ad.

A lakbér mértékét a lakás alapvető jellemzői, így különösen: a lakás komfortfokozata, alapterülete, minősége, a lakóépület állapota és településen, illetőleg a lakóépületen belüli fekvése, továbbá a szerződés keretében a bérbeadó által nyújtott szolgáltatás figyelembevételével kell meghatározni. Az önkormányzat rendeletében több körülményt is szabadon mérlegelve alakíthatja ki a tulajdonában álló lakások lakbérének mértékét. A költségelven bérbe adott lakás lakbérének mértéket a lakás alapvető jellemzői alapján úgy kell megállapítani, hogy a bérbeadónak az épülettel, az épület központi berendezéseivel és a lakással, a lakásberendezésekkel kapcsolatos ráfordításai megtérüljenek – figyelemmel a bérbeadó kötelezettségeire.

Az önkormányzat tulajdonában lévő Tab, Kossuth L. u. 96. galéria 1. szám alatti lakás, új építésű, kifogástalan műszaki állapotú. Melyre figyelemmel célszerű, ha az önkormányzat eltérő mértékű bérleti díjat állapít meg e lakás vonatkozásában a többi közérdekű bérlakáshoz képest, a lakbér mértékének tekintetében differenciál az egyes közérdekű célból bérbeadható lakások között. A differenciált mértékű lakbér megállapítására teremt lehetőséget a közérdekű célból bérbe adható bérlakások között, ha a közérdekű célból bérbe adható lakásokat tartalmazó 1. számú mellékletben a Tab, Kossuth L. u. 96. galéria 1. szám alatti lakás az ab) alpont alatt kerül feltüntetésre és a rendelet 6. címe alatt a 29/A. § (2) bekezdés b) pontjában eltérő (magasabb) bérleti díj kerül meghatározásra az aa) alpont alá tartozó közérdekű célból bérbe adható bérlakásokhoz képest. A lakbérekről szóló rendelet 2. § (2) bekezdés b) pontjának jelölése ezzel egyidejűleg c) pontra változik.

8. §-hoz:

A hatályos rendelet alapján Tab Város Önkormányzata jelenleg kettő közérdekű célból bérbe adható lakással rendelkezik. A megfelelő szakember ellátás biztosítása érdekében célszerű, ha az önkormányzat a szakemberek elhelyezését szolgáló bérlakások körét bővítve e rendelet 1. számú mellékletének c) pontjában szereplő Kossuth L. u. 96. galéria 1. szám alatti költségalapú bérlakást átminősíti közérdekű célból bérbe adható lakássá. Figyelemmel egyrészt a fent írt bérlakás műszaki állapotára, másrészt pedig arra, hogy az önkormányzat a lakások alapvető jellemzői alapján eltérő mértékű bérleti díjat állapíthat meg, indokolt, ha a Tab, Kossuth L. u. 96. galéria 1. szám alatti lakás az 1. számú melléklet ab) alpontjában külön (elkülönítve íly módon a többi közérdekű célból bérbe adható lakástól) kerül feltüntetésre a differenciált mértékű bérleti díj meghatározása érdekében.

Mindezen felül az 1. számú mellékletben megjelölt bérlakások tekintetében megvalósult változások, pontatlanságok a mellékletben átvezetésre, illetve kijavításra kerültek.

9.§-hoz:

Az önkormányzat tulajdonában álló nem lakás célú helyiségek listáját tartalmazó melléklet felülvizsgálatra került. A jelen rendeletmódosítás keretében a 2. számú mellékletben feltüntetett helyiségekkel kapcsolatban történt tulajdonváltozások átvezetésre, a felmerült pontatlanságok pedig kijavításra kerültek. Mindezen felül a fent írt mellékletben szerepeltetésre kerültek azon helyiségek is, melyek korábban nem kerültek feltüntetésre és bérbeadható helyiségeknek minősülnek.


Tab, 2008. november 27.                              



                                                                                                 Dr. Mezőfi Ágnes

                                                                                                        jegyző





ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS

Tab Város Önkormányzata Képviselő-testületének

Az önkormányzat tulajdonában lévő lakások és helyiségek bérletéről szóló 29/2003.(X. 30.) rendeletének módosításához

A hatályos helyi rendelet alkalmazása során felmerült hiányosságok pótlására, pontatlanságok kijavítására, valamint az eljárás egyszerűsítését lehetővé tevő szabályok bevezetésére kerül sor a helyi rendelet egyes szabályai tekintetében.

RÉSZLETES INDOKOLÁS

  1. §-hoz:


A hatályos helyi rendelet értelmében a szociális bérlakásra való jogosultságról a polgármester dönt. Jelenleg nincs olyan szabályozás, mely lehetővé teszi a jogosultság megszüntetését. Annak érdekében, hogy a szociális bérlakásra jogosultak köréről aktuális információ álljon rendelkezésre, indokolt rendelkezni a jogosultság megszüntetésének eseteiről. A szociális bérlakásra való jogosultság megszüntetésével egyidejűleg a kérelmezőt a nyilvántartásból törölni kell. Az 1. §-ba foglalt rendelkezés ezt a hiányosságot célozza meg pótolni.


  1. §-hoz:


Szociális céllal csak olyan személy részre adható bérbe lakás, akinek az arra való jogosultsága megállapításra került. A bérbeadás megköveteli a jogosultság meglétét, célszerű, ha a jogosult, amennyiben önkormányzati tulajdonú szociális jelleggel bérbe adható lakás bérleti jogával rendelkezik, a nyilvántartásból törlésre kerül.


  1. §-hoz:

A szociális bérlakásra való jogosultság megszüntetése tekintetében nincs mérlegelésre lehetőség, mivel a jogosultsági feltételek objektívak, s a jogosultság megszüntetése, valamint a nyilvántartásból való törlés csak tényeken alapulhat, az eljárás egyszerűsítése érdekében célszerű a jogosultság megszüntetését is - a felülvizsgálat, valamint a nyilvántartásból való törlés mellett - a polgármester hatáskörébe utalni.


  1. §-hoz:

A határozott idejű költségalapú bérlakás bérleti jogviszonyának meghosszabbítására a helyi rendeletben meghatározott feltételek együttes teljesülése esetén van lehetőség. Az eljárás egyszerűsítése érdekében célszerű, ha a bérlőnek a meghatározott bérleti díjat nem a bérleti szerződés módosítását követő 30 napon belül kell megfizetnie, hanem a szerződés módosítását megelőzően, melyet igazolni köteles a szerződés aláírásakor.


  1. §-hoz:


Az egyértelmű jogalkalmazás érdekében a hatályos rendelet (4) bekezdésének pontosítására került sor. A szabályozás értelmében, ha az örökös a hagyatéki tárgyakat nem szállítja el, azokat a bérbeadó, az erre alkalmas helyiségében helyezheti el. Fogalmilag elképzelhetetlen, hogy a bérbeadó által elhelyezett tárgyakat a bérlő őrizze egy évig. Indokolt, ha a helyi szabályozásban a bérbeadó őrzési kötelezettsége jelenik meg. 


  1. §-hoz:

A megfelelő szakember ellátás biztosítása érdekében célszerű, ha az önkormányzat a szakemberek elhelyezését szolgáló bérlakások körét bővíti, figyelemmel arra, hogy a hatályos rendelet alapján Tab Város Önkormányzata jelenleg 2 üres közérdekű célból bérbe adható lakással rendelkezik. A közérdekű célból bérbe adható lakások számának növelése érdekében indokolt a rendelet 1. számú mellékletének c) pontjában feltüntetett Tab, Kossuth L. u. 96. II. emelet 2. szám alatti költségalapú bérlakást közérdekű célból bérbe adható lakássá átminősíteni. A fent írt lakás műszaki állapotát figyelembe véve egyben indokolt, ha a lakás az 1. számú melléklet közérdekű célból bérbe adható lakásokat tartalmazó a) pontján belül az ab) alpontban kerül feltüntetésre a differenciált mértékű bérleti díj meghatározása érdekében. Az önkormányzatnak lehetősége van arra, hogy a lakások alapvető jellemzői alapján eltérő mértékű bérleti díjat állapítson meg, a bérleti díj tekintetében differenciáljon a lakások műszaki állapotára tekintettel.


Tab Város Önkormányzatának tulajdonában álló, Tab, Kossuth L. u. 130. III/19. szám alatti, közérdekű céllal bérbeadható lakás értékesítésére került, mindezért indokolt az előbbiekben megjelölt lakást az 1. számú melléklet a) pontjából törölni. 


Tab, 2009. január 29.                        



                                                                                                 Dr. Nagy Szabina

                                                                                                        Aljegyző



ÁLTALÁNOS INDOKOLÁS

Tab Város Önkormányzata Képviselő-testületének

    10/2009.(III. 2.) rendeletéhez


A lakásgazdálkodás fontos feladata az önkormányzati lakások értékállóságának biztosítása, mely csak abban az esetben lehetséges, ha a lakásbérleti díjak követik az épületüzemeltetéshez és fenntartáshoz kapcsolódó általános költségnövekedést, mely a lakások bérleti díjának emelésében testesül meg.

A lakások bérleti díjának mértékét az önkormányzat kizárólag rendelettel módosíthatja.

RÉSZLETES INDOKOLÁS

  1. §-hoz:


2008 évben Tab Város Képviselő Testülete a szociális helyzet alapján bérbe adható lakásoknál egy inflációkövető, a költségelven bérbe adható lakások esetében azt meghaladó mértékű lakbéremelést hajtott végre. 2009-ban a lakbérek értékállóságát is figyelembe véve, valamint a szociális helyzet alapján bérbe adható lakások felújítására vonatkozó tartalékképzés miatt a szociális alapon bérbe adható lakások lakbérét 10%-al, a költségelven bérbe adható lakások bérleti díját a 2008 évi átlagos infláció (6,1 %) mértékével azonos mértékkel emeli.


Tab, 2009. február 26.                      



                                                                                                 Dr. Nagy Szabina

                                                                                                        aljegyző





[1]

Módosította a 36/2008. (XI. 27.) rendelet 1. §-a, hatályos 2008. november 28. napjától.

[2]

Módosította a 33/2008. (IX. 30.) rendelet 1. §-a, hatályos 2008. október 1. napjától.

[3]

Módosította a 29/2006. (XII. 29.) rendelet 1. § (1) bekezdése, a 20/2008. (V. 26.) rendelet 1. §-a, a 36/2008. (XI. 27.) rendelet 2. §-a, hatályos 2008. november 28. napjától. 

[4]

Beiktatta a 29/2006. (XII. 29.) rendelet 1. § (2) bekezdése, a 36/2008. (XI. 27.) rendelet 3. §-a, hatályos 2008. november 28. napjától.

[5]

Beiktatta a 36/2008. (XI. 27.) rendelet 4. §-a, hatályos 2008. november 28. napjától.

[6]

Módosította a 14/2004. (VI. 25.) rendelet 1. §-a, hatályos 2004. július 1. napjától.

[7]

Hatályon kívül helyezte a 18/2005. (IV. 28.) rendelet 1. §-a, hatálytalan 2005. április 28. napjától.

[8]

Módosította a 14/2004. (VI. 25.) rendelet 2. §-a, a 33/2008. (IX. 30.) rendelet 2. §  (1) bekezdése, hatályos 2008. október  1. napjától.

[9]

Beiktatta a 33/2008. (IX. 30.) rendelet 2. § (2) bekezdése, hatályos 2008. október 1. napjától.

[10]

Módosította a 33/2008. (IX. 30.) rendelet 3. §-a, hatályos 2008. október 1. napjától.

[11]

Módosította a 29/2006. (XII. 29.) rendelet 2. §-a, hatályos 2007. január 1. napjától.

[12]

Beiktatta a 33/2008. (IX. 30.) rendelet 4. §-a, hatályos 2008. október 1. napjától.

[13]

Beiktatta a 33/2008. (IX. 30.) rendelet 4. §-a, hatályos 2008. október 1. napjától.

[14]

Beiktatta a 33/2008. (IX. 30.) rendelet 4. §-a, módosította a 3/2009. (I. 30.) rendelet 1. §-a, hatályos 2009. január 31. napjától.

[15]

Beiktatta a 36/2008. (XI. 27.) rendelet 5. §-a, módosította a 3/2009. (I. 30.) rendelet 2. §-a, hatályos 2009. január 31. napjától.

[16]

Beiktatta a 3/2009. (I. 30.) rendelet 3. §-a, hatályos 2009. január 31. napjától.

[17]

Módosította a 33/2008. (IX 30.) rendelet 5. § (1) bekezdése, hatályos 2008. október 1. napjától.

[18]

Módosította a 33/2008. (IX. 30.) rendelet 5. § (2) bekezdése, hatályos 2008. október 1. napjától.

[19]

Módosította a 14/2004. (VI. 25.) rendelet 3. §-a, hatályos 2004. július 1. napjától.

[20]

Módosította a 8/2006. (III. 30.) rendelet 1. § (1) bekezdése, hatályos 2006. március 31. napjától.

[21]

Módosította a 33/2008. (IX. 30.) rendelet 6. §-a, hatályos 2008. október 1. napjától.

[22]

Hatályát vesztette a 33/2008. (IX. 30.) rendelet 7. §-a, hatályos 2008. október 1. napjától.

[23]

Módosította a 14/2004. (VI. 25.) rendelet 4. §-a, hatályos 2004. július 1. napjától.

[24]

Módosította a 33/2008. (IX. 30.) rendelet 8. §-a, a 3/2009. (I. 30.) rendelet 4. §-a, hatályos 2009. január 31. napján.

[25]

Hatályát vesztette a 33/2008. (IX. 30.) rendelet 9. §-ával, hatálytalan 2008. október 1. napjától.

[26]

Módosította a 33/2008. (IX. 30.) rendelet 10, 11. §-a, hatályos 2008. október 1. napjától.

[27]

Beiktatta a 20/2008. (V. 26.) rendelet 2. §-a, hatályos 2008. május 27. napjától.

[28]

Módosította a 3/2009. (I. 30.) rendelet 5. §-a, hatályos 2009. január 31. napjától.

[29]

Beiktatta a 20/2008. (V. 26.) rendelet 3. §-a, hatályos 2008. május 27. napjától.

[30]

Beiktatta a 20/2008. (V. 26.) rendelet 3. §-a, hatályos 2008. május 27. napjától.

[31]

Beiktatta a 20/2008. (V. 26.) rendelet 4. §-a, hatályos 2008. május 27. napjától.

[32]

Hatályon kívül helyezte a 14/2004. (VI. 25.) rendelet 5. §-a, hatálytalan 2004. július 1. napjától.

[33]

Módosította a 14/2004. (VI. 25.) rendelet 6. §-a, hatályos 2004. július 1. napjától.

[34]

Módosította a 14/2004. (VI. 25.) rendelet 7. §-a, hatályos 2004. július 1. napjától.

[35]

Módosította a 14/2004. (VI. 25.) rendelet 8. §-a, hatályos 2004. július 1. napjától.

[36]

Beiktatta a 26/2008. (VII. 16.) rendelet 1. §-a, hatályos 2008. július 17. napjától.

[37]

Módosította a 33/2008. (IX. 30.) rendelet 12. §-a, hatályos 2008. október 1. napjától.

[38]

Hatályát vesztette a 33/2008. (IX. 30.) rendelet 13. §-ával, hatálytalan 2008. október 1. napjától.

[39]

Hatályát vesztette a 36/2008. (XI. 27.) rendelet 6. §-ával, hatálytalan 2008. november 28. napjától.

[40]

Módosította a 8/2006. (III. 30.) rendelet 2. § -a, hatályos 2006. március 31. napjától.

[41]

Beiktatta a 33/2008. (IX. 30.) rendelet 14. §-a, hatályos 2008. október 1. napjától.

[42]

Beiktatta a 36/2008. (XI. 27.) rendelet 7. §-a, hatályos 2008. november 28. napjától.

[43]

Hatályon kívül helyezte a 14/2004. (VI. 25.) rendelet 9. §-a, hatálytalan 2004. július 1. napjától.

[44]

Beiktatta a 8/2006. (III. 30.) rendelet 3. §-a, hatályos 2006. március 31. napjától.

[45]

Módosította a 33/2008. (IX. 30.) rendelet 15. §-a, hatályos 2008. október 1. napjától.

[46]

Beiktatta 39/2005. (X. 28.) rendelet 3. §-a, hatályos 2006. április 1. napjától.

[47]

Módosította a 29/2006. (XII. 29.) rendelet 3. §-a, hatályos 2007. január 1. napjától.

[48]

Módosította a 33/2008. (IX. 30.) rendelet 16. §-a, hatályos 2008. október 1. napjától.

[49]

Beiktatta a 33/2008. (IX. 30.) rendelet 17. §-a, hatályos 2008. október 1. napjától.

[50]

Módosította a 14/2004. (VI. 25.) rendelet 1. §-a, hatályos 2004. július 1. napjától.

[51]

Módosította a 3/2009. (I. 30.) rendelet 5. §-a, hatályos 2009. január 31. napjától.

[52]

Beiktatta a 36/2008. (XI. 27.) rendelet 8. §-a, hatályos 2008. november 28. napjától.

[53]

Beiktatta a 36/2008. (XI. 27.) rendelet 8. §-a, a 9/2009. (III. 02.) rendelet 1. §-a, hatályos 2009. április 1.napjától.

[54]

Beiktatta a 36/2008. (XI. 27.) rendelet 8. §-a, hatályos 2008. november 28. napjától.

[55]

Beiktatta a 36/2008. (XI. 27.) rendelet 8. §-a, hatályos 2008. november 28. napjától.

[56]

Beiktatta a 36/2008. (XI. 27.) rendelet 8. §-a, hatályos 2008. november 28. napjától.

[57]

Módosította a 7/2007. (III. 30.) rendelet 1. §-a, hatályos 2007. március 30. napjától.

[58]

Módosított a a14/2004. (VI. 25.) rendelet 11. §-a, hatályos 2004. július 1. napjától.

[59]

Beiktatta a 27/2009. (VIII. 31.) rendelet 2. §-a, hatályos 2009. szeptember 1. napjától.

[60]

Módosította a 33/2008. (IX. 30.) rendelet 18. §-a, a 36/2008. (XI. 27.) rendelet 9. §-a, a 3/2009. (I. 30.) rendelet 6. §-a, hatályos 2009. január 31. napjától.

[61]

Módosította a 6/2010. (III. 18.) rendelet 1. §-a, a 16/2010. (VIII. 30.) rendelet 1. §-a, hatályos 2010. augusztus 31. napjától.

[62]

Módosította a 16/2010. (VIII. 30.) rendelet 2. §-a, hatályos 2010. augusztus 31. napjától.

[63]

                                                                                                                                            

[64]

Módosította a 6/2010. (III. 18.) rendelet 2. §-a, hatályos 2010. március 18. napjától.

[65]

Módosította a 36/2008. (XI. 27.) rendelet 10. §-a, hatályos 2008. november 28. napjától.