Tab Város Önkormányzat Képviselő-testületének 15/2010. (VIII.30.) önkormányzati rendelete

A közművelődésről

Hatályos: 2010. 08. 31

Tab Város Önkormányzatának Képviselő-testülete

a 22/2008. (VII. 07.), 30/2008. (IX. 03.), 27/2009. (VIII. 31.), 15/2010. (VIII. 30.) rendelettel módosított


15/1999. (XI. 01.) számú


RENDELETE

a közművelődésről



Tab Város Önkormányzata Képviselő-testülete a közművelődés intézmény- és tevékenység-rendszerének védelme, a civil szerveződések feladatvállalása a közművelődésben, a közművelődés finanszírozási rendszerének szabályozása, a közművelődés feltételeinek biztosítása érdekében – a helyi sajátosságok figyelembe vételével – a helyi önkormányzatokról szóló 1990. évi LXV. törvény 16. § (1) bekezdésében, valamint a kulturális javak védelméről és a muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL törvényben (a továbbiakban: Tv.) kapott felhatalmazás alapján az alábbi rendeletet alkotja.


1.§


(1)Tab Város Önkormányzata (a továbbiakban: önkormányzat) kinyilvánítja, hogy a közművelődéshez való jog gyakorlását közérdeknek, a közművelődési tevékenységek támogatását közcélnak tartja. A közművelődést olyan értékhordozó közösségi tevékenységnek tekinti, amely a lakosság életminőségét javíthatja, ezért fontosnak tartja az önkormányzati feladatvállalást és az azok megvalósításában részt vevő intézmények és szervezetek támogatását.



(2)Az önkormányzat feladatának tekinti az intézményi feltételek biztosítását, a szakmai tevékenység és a szolgáltatás tekintetében eltérő intézmények megfelelő szintű működését. Gondoskodik a közművelődési feladatok ellátásához szükséges színterek, intézményi háttér és infrastruktúra feltételeinek megteremtéséről, a már meglévő intézményi háttér felújításáról, fejlesztéséről.


A közművelődési rendelet célja

2.§


(1)A rendelet megalkotásával a Képviselő-testület célja, hogy a helyi társadalom művelődési és kulturális igényeinek figyelembe vételével – a helyi hagyományok, lehetőségek és sajátosságok alapján – egységes alapelvek szerint határozza meg az általa támogatott közművelődési tevékenységek körét, azok ellátásának módját és feltételeit, a szakmai és a finanszírozási alapelveket, továbbá hogy jogszabályi keretet teremtsen a közösségi művelődéshez méltó, esztétikus környezet és infrastruktúra biztosításához,  a város nemzeti és nemzetiségi hagyományainak ápolásához, a helyi társadalom kiemelkedő közösségei, személyiségei szerepének növeléséhez, a helyi értékek védelmének erősítéséhez, a helyi kulturális nyilvánosság és tájékoztatás fejlesztéséhez.


(2)Kulturális élethez kötődő további önkormányzati célok: 

a)a városi rangból adódó írott és íratlan kötelezettségek teljesítése;

b)részben az információs társadalom felé haladás, részben a magyarországi és a magyar nemzetet érintő globális folyamatok értelmezésének segítése;

c)a nemzeti, regionális és kistáji stratégiák kialakításakor a város és városkörnyék kulturális érdekképviselete az esélyegyenlőség szolgálata;

d)a város sajátos kulturális értékei jellegzetességeinek megőrzése, ezen értékek kutatása és közkinccsé tétele.

e)a város népességmegtartó kondícióinak megőrzése, illetve növelése;

f)a lakosság közösségi és képességfejlesztő erőinek, törekvéseinek szolgálata, támogatása;

g)a város kulturális arculatának kialakítása, a lakosság polgárosodásának elősegítése folyamatos cél.


A közművelődési feladatok ellátásának

alapelvei és formái


3.§


(1)A város minden polgárának és közösségének joga, hogy

a)megismerje a kulturális örökség javait, és ezek jelentőségét a történelem alakulásában, a nemzeti, nemzetiségi és etnikai kisebbségi önismerete formálásában, valamint – a rendelkezésre álló eszközök útján – ezen értékek védelmével kapcsolatos ismereteket megszerezze;

b)igénybe vegye az önkormányzati fenntartású közművelődési intézmények nyújtotta, valamint a közművelődési  megállapodásokban szereplő szolgáltatásokat;

c)gyarapítsa műveltségét, készségét, közösségi, művelődési céljainak megvalósítása érdekében az önkormányzat közművelődési partnereitől színteret, szakmai, szervezeti és tartalmi segítséget kapjon.


(2)Az önkormányzat közművelődési feladatait az általa fenntartott és működtetett közművelődési intézmények és közművelődési megállapodások útján látja el.


(3)Az önkormányzat fenntartásában működő intézmények egyetlen vallás, világnézet vagy politikai irányzat mellett sem kötelezhetik el magukat.


(4)Az önkormányzat közművelődési megállapodást akkor köthet, ha az általa vállalt feladat ellátására nincs intézményi feltétel.


(5)A helyi közművelődési feladatok ellátásában, az Önkormányzat a civil közösségek, szervezetek, a magánszemélyek, valamint a kulturális tevékenységet is végző gazdasági vállalkozók közreműködését is igénybe veszi.


[1](6) Az önkormányzat a polgármester és a Humán Bizottság útján gondoskodik a város közművelődési feladatainak koordinálásáról.


(7) Az önkormányzat intézményei útján is tájékoztatja a város lakóit a közművelődési lehetőségekről. A megfelelő tájékoztatás érdekében biztosítja annak        feltételeit,       hogy:

a)a közművelődési programokat ismertesse a helyi sajtó és az elektronikus média;

b)az önkormányzati fenntartású intézmények a programjaikat  plakátokon, saját intézményi és önkormányzati hirdető táblákon és szórólapokon is tegyék közzé, és műsorfüzeteiket juttassák el a lakossághoz.


Az önkormányzat kötelező és vállalt

közművelődési feladatai.


4.§


(1)Az önkormányzat közművelődési feladatait közművelődési szakmai koncepció alapján végzi, amelynek tartalmát a civil szervezetekkel, az intézményekkel és a polgárokkal egyeztetve határozza meg.


(2)Az önkormányzat a városban kialakult művelődési hagyományokra, a város fejlesztésének koncepciójára, valamint az intézmények, civil szervezetek és a polgárok tevékenységére alapozva, a közművelődés sajátos eszközrendszerével biztosítja a vállalt feladatainak ellátását.


(3)Az önkormányzat kötelező közművelődési feladatai:

a)az iskolarendszeren kívüli öntevékeny, önképző, szakképző tanfolyamok, életminőséget és életesélyt javító tanulási, felnőttoktatási lehetőségek megteremtése;

b)a település környezeti, szellemi, művészeti értékeinek, hagyományainak feltárása, megismertetése, a helyi művelődési szokások gondozása, gazdagítása;

c)az egyetemes, a nemzeti, a nemzetiségi és más kisebbségi kultúra értékeinek megismertetése, a megértés, a befogadás elősegítése, az ünnepek kultúrájának gondozása;

d)az ismeretszerző, az amatőr alkotó, művelődő közösségek tevékenységének támogatása;

e)a helyi társadalom kapcsolatrendszerének, közösségi életének, érdekérvényesítésének segítése;

f)a különböző kultúrák közötti kapcsolatok kiépítésének és fenntartásának segítése;

g)a szabadidő kulturális célú eltöltéséhez a feltételek biztosítása;

h)egyéb művelődést segítő lehetőségek biztosítása


(4)Az önkormányzat segíti, illetve támogatja továbbá

a)a város szellemi vonzerejének, a civil társadalom kulturális önszerveződő tevékenységének erősítését, a városi polgárok életminőségének javítását;

b)a város tehetséges és kiemelkedő személyiségeinek értékteremtő tevékenységét;

c)az időskorú népesség közművelődési lehetőségeit, közösségi életét;

d)a hátrányos helyzetű rétegek kulturális hátrányainak mérséklését, művelődési kezdeményezéseit;

e)a gyermekek és fiatalok művelődését, művészeti tevékenységét és közösségi életét;

f)a lokálpatriotizmust, a helyi kulturális értékek védelmét;

g)a humán és közhasznú információs szolgáltatásokat.







Az önkormányzat közművelődési feladatellátásának

szervezeti keretei


5.§


(1)Az önkormányzat közművelődési intézményeket működtet, közművelődési megállapodásokat köt (közművelődési feladatokat ellátó közalapítványokat hozhat létre), illetve fontos közművelődési feladatokat ellátó szervezeteket támogat. A kiemelten fontos közművelődési feladatokat ellátó szervezetek felsorolását e rendelet 1. számú melléklete tartalmazza.


(2)Az önkormányzat a 4. § (4) bekezdésében meghatározott feladatait közművelődési intézményén, valamint szükség szerint estenként közművelődési megállapodásokon keresztül látja el.


(3)A (2) bekezdésben meghatározott intézmény feladatait e rendelet 2. sz. melléklete tartalmazza.


(4)Az önkormányzat és intézménye közművelődési feladatainak ellátásában együtt kíván működni:

a)a város oktatási intézményeivel;

b)a városi székhelyű, helyben működő, közművelődési célú társadalmi szervezetekkel;

c)a városi székhelyű, kulturális tevékenységet is végző társaságokkal;

d)a közművelődési feladatokat is ellátó civil szervezetekkel;

e)az egyházakkal;

f)a közművelődési feladatvégzést vállaló magánszemélyekkel;

g)a hasonló szakfeladatokat ellátó országos, regionális, térségi intézményekkel, civil szervezetekkel;

h)a Városi Könyvtárral.


(5)A (4) bekezdésben megjelölt intézményekkel, szervezetekkel és magánszemélyekkel sajátos, hiánypótló, az önkormányzati intézmények által nem ellátott városi jellegű közművelődési feladatok teljesítése érdekében az önkormányzat közművelődési megállapodáson alapuló szerződéses kapcsolatot létesíthet.


(6)Az (5) bekezdésben meghatározott közművelődési megállapodás megkötéséről a Képviselő-testület dönt.


(7)A közművelődési megállapodás kötelező tartalmát e rendelet 3. sz. melléklete tartalmazza.


A közművelődési tevékenység

irányítása és ellenőrzése

6.§


(1)A Tv. és e rendelet által meghatározott közművelődési feladatokkal kapcsolatos fenntartói felügyeleti és egyéb jogköröket a Képviselő-testület gyakorolja.


[2](2) Az önkormányzat fenntartásában lévő intézmény szakmailag önállóan látja el tevékenységét az alapító okiratában foglaltak szerint. Éves munkatervében rögzíti konkrét feladatait, amelyet a megelőző év október hónapban elkészít, majd ezt követően véleményezésre benyújt a Képviselő-testület Humán Bizottságának.


(3) Az önkormányzati fenntartású közművelődési intézmény munkájáról, a közművelődési megállapodásban résztvevők pedig a megállapodásban rögzített feladatok teljesítéséről évente beszámolnak. A szakmai beszámoló elfogadásáról a Képviselő-testület dönt.


A közművelődési feladatok finanszírozása

7.§


(1)Az Önkormányzat a közművelődéssel kapcsolatos kötelező feladatait költségvetéséből finanszírozza. Ennek forrása a saját bevétel, a központi költségvetésből származó normatív állami hozzájárulás, a központosított előirányzatokból származó összeg és az elkülönített állami pénzalapokból, valamint a különböző alapítványokból pályázati úton elnyerhető támogatás.


(2)Az önkormányzat a központi költségvetési forrásból – a közművelődési feladatok támogatására – biztosítandó pályázatokhoz a pályázat elnyeréséhez szükséges önrészt a mindenkori éves költségvetési rendeletében határozza meg. A keretösszeg megállapításánál törekedni kell arra, hogy az előző évi előirányzatnál lehetőleg kevesebb összeg ne kerüljön megállapításra. 


(3)Az Önkormányzat költségvetéséből finanszírozza:

a)az intézmény üzemeltetésének alapvető műszaki, technikai feltételei megteremtésének, az épületek működőképessége megőrzésének  költségeit;

b)az intézmény alapfeladataiban meghatározott tevékenységek  ellátásához a jogszabályok alapján meghatározott és szükséges  közalkalmazotti személyi kiadások, ezen belül alapilletmények,  kötelező pótlékok, költségtérítések, fedezetét, továbbá a személyi juttatások járulékait;

c)az alapfeladatok ellátásához szükséges  részletes programmal alátámasztott szakmai munka költségeit;

[3]d.)


(4)Az intézmény önkormányzati támogatásának összege az ellátott alap- és nem alaptevékenységnek megfelelően, minden évben felülvizsgálatra kerül, és azzal összhangban az önkormányzat mindenkori éves költségvetésében kerül meghatározásra.


(5)Az intézmény a pénzmaradványát a képviselő-testületi jóváhagyást követően használhatja fel.


(6)Az intézmény az évközben elért többletbevételét az adott intézmény fejlesztésére felhasználhatja, az éves költségvetési rendeletben szabályozott rendelkezések figyelembevételével.





Az önkormányzati intézményekben alkalmazottak

foglalkoztatásával kapcsolatos szabályok


8.§


(1)Az önkormányzati fenntartású közművelődési intézményben foglalkoztatottak foglalkoztatásával kapcsolatban a Tv.-ben foglaltak és a mindenkor hatályos jogszabályok az irányadók.


[4](2) A megüresedett magasabb vezetői állás betöltésére irányuló pályázatot a jogszabályi rendelkezéseknek megfelelően a Képviselő-testület írja ki. A magasabb vezető beosztásellátására történő megbízás a pályázat elnyerését követően 5 év határozott időre szól. A pályázót a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény és az annak végrehajtásáról a művészeti, a közművelődési és közgyűjteményi területen foglalkoztatott közalkalmazottak jogviszonyával összefüggő egyes kérdések rendezéséről szóló kormányrendelet szerint meghatározott bizottság hallgatja meg.



(3)  Az önkormányzati fenntartású intézmény vezetője felett az egyéb munkáltatói jogokat a polgármester gyakorolja.


Hatálybalépés


9.§


E rendelet 1999. november 15. napján lép életbe.


[5]10. §

E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvnek való megfelelést szolgálja.



Tab, 1999. november 1.



Farkas István sk                                                       Dr. Garabon Károly sk

polgármester                                                                   városi jegyző



                                                                                 


Záradék:


Az egységes szerkezetbe foglalt rendelet a mai napon hatályos jogszabályi szöveget tartalmazza.


Tab , 2010. augusztus 30.



                       


                        Schmidt Jenő                                                                       Dr. Szűts Dóra

                        polgármester                                                                               jegyző





1.számú melléklet





Kiemelten fontos közművelődési feladatokat

ellátó szervezetek





1./ Zichy Mihály Művelődési Központ


[6]2./


[7]3./


[8]4./






























2.számú melléklet




A Zichy Mihály Művelődési Központ

feladatai


Az önkormányzat kötelező feladataiból szakszerűen és folyamatosan biztosítja a településen az alábbi közművelődési tevékenységek ellátását:


a./ heti 40 órás nyitvatartásban biztosítja a közművelődési intézmény elérhetőségét az igénybevevők számára


[9]b./ biztosítja elhelyezését, szakmailag és technikailag is segíti tevékenységét, illetve szorgalmazza a mindenkori igények figyelembevételével a különböző szakkörök, klubok, művészeti csoportok létrejöttét.



c./ évente legalább 4-4 alkalommal ismeretterjesztő rendezvényt, illetve művészeti tárlatot szervez


d./ a városban kialakult közösségek, szervezetek részére alkalmanként elhelyezést biztosít.


e./ a város testvérkapcsolatainak ápolásában közreműködik, szervezési segítséget nyújt.


f./ helyi kulturális rendezvényeket szervez, együttműködve az oktatási intézményekkel (esetenként kapcsolódva országos megemlékezésekhez is)


-március 15.

-Tavaszi Fesztivál

-Városi Gyermeknap

-Augusztus 20.

-Őszi Szüreti Nap

-Október 23.

-Téli Ünnepeink

g./ a helyi amatőr művészeti közösségek  tevékenységének felkarolása


[10]h./ a helyi politikai, társadalmi élet szereplőinek egyedi rendezvényeik, rendszeres programjaik megtartása érdekében helyiséget biztosít. Az önkormányzat és intézményei, valamint a településen működő civil szervezetek részére térítésmentesen.


i./ az igénybevevők részére kulturált szórakozási, illetve szabadidő eltöltési lehetőséget nyújt.


2./ Köteles a folyamatos művelődési lehetőségek megfelelő propagandájáról gondoskodni.


3./ A feladatok színvonalas ellátása érdekében mindent megtesz azért, hogy a feladat ellátás állami-, és egyéb pályázati, szponzorálási, illetve egyéb anyagi, vagy természetbeni támogatásokhoz jusson. A pályázatokon feladatfinanszírozásra nyert pénzek nem csökkentik a közművelődési intézmény számára meghatározott költségvetési összeget.





































                                                                                                                   3. sz. melléklet


A közművelődési megállapodás kötelező tartalma


1)A megállapodó felek adatai.

2)Az ellátandó közművelődési szolgáltatás pontos rögzítése.

3)A feladat ellátásával kapcsolatos kötelezettségek és vállalások rögzítése (épület, helyiség, eszközök, gépek, berendezések leltár szerinti felsorolása, esetleg érték szerinti megállapítása).

4)A tevékenység, illetve a szolgáltatás helyszínének, időtartamának illetve időpontjának, a nyitva tartás rendjének meghatározása. A vonatkozó jogszabályok, közöttük az önkormányzat rendeleteinek betartására történő figyelemfelhívás.

5) A szolgáltatást igénybe vevő lakossági kör rögzítése (a létszám meghatározásával vagy más módon).

6)Annak rögzítése, hogy mely szolgáltatás igénybevétele ingyenes, s melyekért kell díjat fizetni.

7)A feladatellátásért a feladat ellátójának járó díj és a megfizetés módjának rögzítése.

8)A szolgáltatás ellátásában közreműködő személyek jogszabály szerinti szakképzettségének ellenőrzése.

9)A megbízás időtartamának határozatlan idejű, vagy (napok meghatározásával) határozott idejű rögzítése. A szolgáltatás megkezdésének pontos megállapítása.

10)A rendes és rendkívüli felmondási szabályok meghatározása.

11)A megállapodás teljesítéséről szóló beszámolás és elszámolás módjának pontos meghatározása. Annak rögzítése, hogy az önkormányzat szakértői közreműködést is igénybe vehet a feladatellátás minőségének vizsgálatára.

12)A kapcsolattartó személyek kijelölése.

13)A megállapodás teljesítésével kapcsolatos viták tárgyalásos úton történő rendezésének vállalása.


[11]4. sz. melléklet



 INDOKOLÁS


Tab Város Képviselő-testületének a közművelődésről szóló 15/1999.(XI.1.) számú rendeletének módosításáról szóló

                                            22/2008. (VII.7.) rendeletéhez


A képviselő-testület a február 21-i ülésén tárgyalta a  Városi Könyvtár és a Zichy Mihály Művelődési Központ 2008. évi munkatervének jóváhagyására vonatkozó javaslatot. A képviselő-testület a napirend tárgyalásakor a 48/2008.(II.21.) számú képviselő-testületi határozatában felkérte a jegyzőt, a közművelődésről szóló 15/1999.(XI.1.) számú rendelet módosítására.


1. §-hoz:

A  rendeletben szükséges volt kisebb pontosítások elvégzése, mert  az Ifjúsági Kulturális és Sportbizottság megszűnt, helyette a Humán Bizottság feladat és hatáskörébe tartozik a közművelődés.


2. §-hoz:

A muzeális intézményekről, a nyilvános könyvtári ellátásról és a közművelődésről szóló 1997. évi CXL. törvény 78. § (5) bekezdés b) pontja szerint a közösségi színteret, illetve közművelődési intézményt fenntartó önkormányzat jóváhagyja az általa fenntartott közművelődési intézmény éves munkatervét.

A rendelet 6. § (2) bekezdése szerint éves munkatervében rögzíteni kell a konkrét feladatokat, valamint annak költségtervezetét. A közművelődési rendelet azért kell módosítani, hogy ne kelljen a költségtervezetet elkészíteni a munkatervhez, de annak tárgyévet megelőző elfogadása alapja legyen a költségvetés tervezésének.


3. §-hoz:

Ezt a rendelkezést az Önkormányzat nem alkalmazza.


4. §-hoz:

Tab Város Önkormányzatának középtávú szakmai közművelődési koncepciója tartalmazza, hogy Tab város önkormányzata közművelődési feladatait döntően a Zichy Mihály Művelődési Központ és a Városi Könyvtár fenntartásával látja el. Ezt szükséges összhangba hozni a közművelődésről szóló rendelettel is, mivel a Városi Könyvtár nem szerepel a  Rendelet 1. számú mellékletében, a kiemelten fontos közművelődési feladatot ellátó szervezetek felsorolása között.


5. §-hoz:

(1) bekezdéshez: A Zichy Mihály Művelődési Központ szolgáltatásait igénybe vevő szervezetek folyamatosan változnak, ezért nem indokolt a név szerinti felsorolásuk.

(2) bekezdéshez: A szolgáltatást az önkormányzat mellett annak intézményei és a civil szervezetek is térítésmentesen vehetik igénybe, ezt célszerű volt a rendelet mellékletében is pontosítani.


T a b, 2008. június 30.

Dr. Mezőfi Ágnes

        Jegyző


INDOKOLÁS


Tab Város Képviselő-testületének a közművelődésről szóló  22/2008.(VII.7.) számú rendelettel módosított 15/1999.(XI.1.) számú rendeletének módosításáról szóló

30/2008. (IX. 3.) rendeletéhez




 A képviselő-testület a 2008. június 30-i ülésén tárgyalta a közművelődésről szóló rendelet módosítását. A módosításkor a kiemelten fontos közművelődési feladatokat ellátó intézmények közé bekerült a Városi Könyvtár is, de az akkori módosítás nem tartalmazta az intézmény alapfeladatait. Ezt a javaslat módosítás pótolja.



T a b, 2008. augusztus 28.


Dr. Mezőfi Ágnes

        jegyző


[1]

Módosította a 22/2008. (VII. 07.) rendelet 1. §-a, hatályos 2008. július 7. napjától.

[2]

Módosította a 22/2008. (VII. 07.) rendelet 2. §-a, hatályos 2008. július 7. napjától.

[3]

Hatályát vesztette a 22/2008. (VIII. 07.) rendelet 3. §-ával, hatálytalan 2008. július 7. napjától.

[4]

Módosította a 15/2010. (VIII. 30.) rendelet 1. §-a, hatályos 2010. augusztus 30. napjától.

[5]

Beiktatta a 27/2009. (VIII. 31.) rendelet 13. §-a, hatályos 2009. szeptember 1. napjától.

[6]

Hatályon kívül helyezte a 15/2010. (VIII. 30.) rendelet 2. §-a, hatálytalan 2010. augusztus 30. napjától.

[7]

Hatályon kívül helyezte a 15/2010. (VIII. 30.) rendelet 2. §-a, hatálytalan 2010. augusztus 30. napjától

[8]

Módosította a 22/2008. (VII. 07.) rendelet 4. §-a, hatályos 2008. július 7. napjától.

[9]

Módosította a 22/2008. (VII. 07.) rendelet 5. § (1) bekezdése, hatályos 2008. július 7. napjától.

[10]

Módosította a 22/2008. (VII. 07.) rendelet 5. §  (2) bekezdése, hatályos 2008. július 7. napjától.

[11]

Beiktatta a 30/2008. (IX. 03.) rendelet 1. §-a, hatályon kívül helyezte a 15/2010. (VIII. 30.) rendelet, hatálytalan 2010. augusztus 30. napjától.