Balatonföldvár Város Önkormányzat Képviselő-testülete 2/2020. (II. 28.) önkormányzati rendelete

Balatonföldvár Város Önkormányzata 2020. évi költségvetéséről

Hatályos: 2020. 10. 27- 2021. 05. 29

Balatonföldvár Város Önkormányzat Képviselő-testülete 2/2020. (II. 28.) önkormányzati rendelete

Balatonföldvár Város Önkormányzata 2020. évi költségvetéséről

Balatonföldvár Város Önkormányzatának Képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés f) pontjában meghatározott feladatkörébe eljárva a következőket rendeli el:

1. Általános rendelkezések

1. § A rendelet hatálya a képviselő-testületre annak szerveire (polgármester, bizottságok, közös önkormányzati hivatal) terjed ki.

2. § (1) A költségvetési szervként működő intézmények külön-külön alkotnak egy-egy címet az alábbiak szerint:

- Balatonföldvári Közös Önkormányzati Hivatal

(2) Az önkormányzat költségvetésében szereplő nem intézményi kiadások és bevételek e rendelet 4. melléklete szerint külön-külön címet alkotnak.

2. A költségvetés bevételeinek és kiadásainak

főösszege

3. § (1) A Képviselő-testület az önkormányzat és költségvetési szervei együttes 2020. évi költségvetését, egyenlegét

1 276 343 ezer Ft tárgyévi költségvetési bevétellel,

2 043 293 ezer Ft tárgyévi költségvetési kiadással

766 950 ezer Ft tárgyévi költségvetési „hiánnyal”,

34 472 ezer Ft finanszírozási kiadással,

801 422 ezer Ft finanszírozási bevétellel állapítja meg,

amelyből

belső forrásból 127 532 ezer Ft a működési maradvány igénybevétele

673 890 ezer Ft a fejlesztési maradvány igénybevétele

külső forrásból 0 ezer Ft az igénybevétel.

(2) Működési egyenlegét az alábbiak szerint állapítja meg:

· a működési költségvetési bevételeit 900 665 e Ft-ban

· a működési költségvetési kiadásait 1 066 978 e Ft-ban

· működési költségvetési egyenlegét 166 313 e Ft hiánnyal

állapítja meg, melynek finanszírozását az előző évi pénzmaradvány biztosítja.

Működési kiadásaiból:

a személyi juttatások kiadásait 208 827 e Ft-ban

a munkaadókat terhelő járulékokat 36 340 e Ft-ban

a dologi kiadásokat 330 596 e Ft-ban

az ellátottak pénzbeli juttatásait 9 300 e Ft-ban

egyéb működési célú kiadásokat 481 915 e Ft-ban

ebből a működési célú pénzeszközátadások összegét

368 599 e Ft-ban

működési célú tartalék összegét 113 316 e Ft-ban

állapítja meg.

(3) Felhalmozási egyenlegét az alábbiak szerint állapítja meg:

· a felhalmozási költségvetési bevételeit 375 678 e Ft-ban

· a felhalmozási költségvetési kiadásait 976 315 e Ft-ban

· felhalmozási költségvetési egyenlegét 600 637 e Ft hiánnyal

állapítja meg, mely finanszírozását az előző évi pénzmaradvány összege biztosítja.

Felhalmozási célú kiadásaiból:

beruházások összegét 35 663 e Ft-ban

ebből intézményi beruházások összegét 1 000 e Ft-ban

felújítások összegét 440 688 e Ft-ban

egyéb felhalmozási célú kiadások összegét 499 964 e Ft-ban

felhalmozási célú tartalék összegét 67 418 e Ft-ban

felhalmozási célú céltartalék összegét 432 546 e Ft-ban

állapítja meg.

(4) Finanszírozási célú bevételeit és kiadásait az alábbiak szerint állapítja meg:

finanszírozási célú műveletek bevételét 801 422 e Ft-ban

· finanszírozási célú műveletek kiadását 34 472 e Ft-ban

ebből:

- a működést szolgáló finanszírozási célú műveletek

bevételét 127 532 e Ft-ban

kiadását 14 316 e Ft-ban

- a felhalmozást szolgáló finanszírozási célú műveletek

bevételét 673 890 e Ft-ban

kiadását 20 156 e Ft-ban

állapítja meg. [1]

3. Az önkormányzat bevételei és kiadásai

4. § (1) A Képviselő-testület az önkormányzat összevont költségvetési mérlegét az 1. melléklet szerint hagyja jóvá.

(2) A Képviselő-testület az (1) bekezdésben megállapított tárgyévi működési bevételeket és kiadásokat összesítve a 2. melléklet szerint, a felhalmozási bevételeket és kiadásokat a 3. melléklet szerint jóváhagyja.

(3) A Képviselő-testület a működési célú pénzeszközátadásokat, működési támogatásokat, közvetett támogatásokat a 4. melléklet szerint hagyja jóvá.

(4) A Képviselő-testület az önkormányzat és költségvetési szervei bevételeit kiemelt előirányzatonként, ill. az államháztartásról szóló 2011. évi CXCV. törvény (a továbbiakban: Áht.) 23. § (2) bekezdés a) pontja szerinti feladatonkénti bontásban (kötelező önkormányzati feladatok, nem kötelező önkormányzati feladatok, államigazgatási feladatok) az 5. melléklet szerint hagyja jóvá.

(5) A Képviselő-testület az önkormányzat és költségvetési szervei kiadásait kiemelt előirányzatonként, ill. az Áht. 23. § (2) bekezdés a) pontja szerinti feladatonkénti bontásban (kötelező önkormányzati feladatok, nem kötelező önkormányzati feladatok, államigazgatási feladatok) a 6. melléklet szerint hagyja jóvá.

(6) A Képviselő-testület az önkormányzat és költségvetési szervei engedélyezett létszámát, illetve a közfoglalkoztatottak létszámát e rendelet 6. melléklete szerint hagyja jóvá.

(7) A Képviselő-testület az önkormányzat intézményi szintű összesített bevételeit, kiadásait intézményenként, intézményfinanszírozás szerint a 7. melléklet szerint hagyja jóvá.

(8) A Képviselő-testület a 6. melléklet szerinti kiadásoknak az önkormányzat, ill. a költségvetési szervek közötti, kormányzati funkciók szerinti megoszlását a 8, 9. melléklet szerint hagyja jóvá.

(9) A Képviselő-testület az európai uniós forrásból finanszírozott támogatással megvalósuló programok, projektek kiadásait, valamint a helyi önkormányzat ilyen projektekhez történő hozzájárulásait e rendelet 13. melléklete szerint hagyja jóvá.

4. A bevételek és kiadások közötti egyensúly megteremtéséhez szükséges intézkedések, a hitelműveletekkel kapcsolatos hatáskörök

5. § A képviselő-testület a bevételek és kiadások közötti egyensúly folyamatos biztosítása érdekében folyószámla hitel-keret igénylését hagyja jóvá, mely a pénzintézettel történt egyeztetést követően képviselő-testületi döntést igényel.

6. § (1) A gazdálkodás során az év közben létrejött bevételi többletet a Képviselő-testület pénzintézeti lekötés útján hasznosíthatja.

(2) A költségvetési szervek a jóváhagyott előirányzataikon felül keletkezett többletbevételt a Képviselő-testület jóváhagyásával használhatják fel.

5. Általános és céltartalék

7. § (1) „A képviselő-testület az önkormányzat

működési célú tartalékát 113 316 ezer Ft összegben,

felhalmozási célú tartalékát 499 964 ezer Ft-ban hagyja jóvá.” [2]

(2) A céltartalék felhasználásáról a képviselő-testület az erre vonatkozó igény felmerülésekor egyedi határozatban dönt.

(3) A polgármester e rendeletben foglaltak szerint 3 000 ezer Ft értékhatárig, költségvetési évben összesen az általános tartalék mértékéig jogosult dönteni a forrásfelhasználásról, döntéséről félévente tájékoztatja a képviselő-testületet.

6. Több éves kihatással járó feladatok, adósságot keletkeztető ügyletekből eredő fizetési kötelezettségek

8. § A képviselő-testület a többéves kihatással járó feladatok előirányzatait e rendelet 10. melléklete szerint fogadja el azzal, hogy a későbbi évek előirányzatait véglegesen az adott évi költségvetés elfogadásakor állapítja meg.

A képviselő-testület a Stabilitási tv. 45. § (1) bekezdés a) pontja felhatalmazása alapján kiadott jogszabályban meghatározottak szerinti saját bevételeinek, valamint a Stabilitási tv. 8. § (2) bekezdése szerinti adósságot keletkeztető ügyleteiből eredő fizetési kötelezettségeinek a költségvetési évet követő három évre várható összegét a 10. melléklet szerint állapítja meg.

7. Előirányzat-felhasználási ütemterv, gördülő tervezés

9. § (1) A Képviselő-testület a 2020. évi költségvetés bevételi és kiadási előirányzatainak felhasználási ütemtervét havi bontásban a 11. melléklet szerint hagyja jóvá.

(2) A Képviselő-testület a 2020. évi (tárgyévi), valamint a tárgyévet követő 3 év várható bevételi-kiadási előirányzatait a 12. melléklet szerint hagyja jóvá.

8. Közvetetett támogatások

10. § A Képviselő-testület az önkormányzat által adott közvetett támogatások összegét a 4. melléklet szerint hagyja jóvá.

9. A 2020. évi költségvetés végrehajtásának szabályai

11. § (1) A költségvetési szerv éves költségvetésének végrehajtásáért, a gazdálkodás jogszerűségéért, a takarékosság érvényesítéséért, a bevételek növeléséért az alapfeladatok sérelme nélkül a költségvetési szerv vezetője a felelős.

(2) A költségvetési szerv éves költségvetését a megállapított önkormányzati támogatás és saját bevételei terhére úgy köteles megtervezni, hogy abból biztosított legyen az éves gazdálkodás, illetve kötelezően ellátandó feladatait maradéktalanul teljesíteni tudja.

(3) A költségvetési szervnél tervezett bevételek elmaradása nem vonja automatikusan maga után a költségvetési támogatás növekedését. A kiadási előirányzatok – amennyiben a tervezett bevételek nem folynak be – nem teljesíthetők.

(4) A költségvetési szerv számadási kötelezettséggel tartozik a részére juttatott céljellegű támogatás rendeltetésszerű felhasználására vonatkozóan.

(5) A költségvetési szerv kizárólag a képviselő-testület előzetes jóváhagyásával nyújthat be szakmai pályázatokat abban az esetben, ha a pályázattal megvalósuló feladat ellátása költségvetési többlettámogatást igényel.

(6) Az önkormányzat költségvetési szerve éven túli fejlesztési kötelezettséget csak a képviselő-testület jóváhagyásával vállalhat.

12. § A helyi önkormányzat gazdálkodásának végrehajtó szerve a költségvetési szervként működő Közös Önkormányzati Hivatal.

13. § (1) Ha a helyi önkormányzat év közben a költségvetési rendelet készítésekor nem ismert többletbevételhez jut, vagy bevételei a tervezettől elmaradnak, e tényről a polgármester a képviselő-testületet tájékoztatja.

(2) A képviselő-testület a (1) bekezdés alapján - az első negyedév kivételével – negyedévenként, döntése szerinti időpontokban, de legkésőbb az éves költségvetési beszámoló elkészítésének határidejéig, december 31-i hatállyal módosítja a költségvetési rendeletét. Ha év közben az Országgyűlés – a helyi önkormányzatot érintő módon – a meghatározott hozzájárulások, támogatások előirányzatait zárolja, azokat csökkenti, törli, az intézkedés kihirdetését követően haladéktalanul a képviselő-testület elé kell terjeszteni a költségvetési rendelet módosítását.

10. A költségvetési szerv előirányzat-módosításának szabályai

14. § (1) Az önkormányzat költségvetési rendeletében megjelenő bevételek és kiadások módosításáról, a kiadási és bevételi előirányzatok közötti átcsoportosításról a (2)-(6) bekezdésekben foglalt kivétellel a képviselő-testület dönt.

(2) A költségvetési szerv a költségvetésben jóváhagyott kiadási és bevételi előirányzatát saját hatáskörben módosíthatja, a kiadási előirányzatokon belül átcsoportosítást hajthat végre a (3) – (6) bekezdésben foglalt szabályok betartása mellett.

(3) Az átcsoportosítás nem irányulhat a személyi juttatások előirányzatának növelésére kivéve az államháztartásról szóló törvény végrehajtásáról rendelkező 368/2011. (XII. 31.) Korm. rendeletben foglalt eseteket.

(4) A költségvetési szerv a gazdálkodási év során elért többletbevételét 500 e Ft értékhatárig saját hatáskörben felhasználhatja.

(5) Az értékhatárt meghaladó többletbevételek felhasználásról - a költségvetési szerv vezetője által benyújtott kérelem alapján a képviselő-testület dönt.

(6) A költségvetési szerv a saját hatáskörben végrehajtott előirányzat-módosításokat, valamint a többletbevételek felhasználásához kapcsolódó módosításokat köteles az irányító szervnek beterjeszteni, melyről a polgármester a képviselő-testületet 30 napon belül tájékoztatja.

11. Létszám- és bérgazdálkodással kapcsolatos előírások

15. § (1) A költségvetési szerv által jutalmazásra tervezett előirányzat (prémium címén teljesítményösztönzésre, személyi ösztönzésre) az eredeti rendszeres személyi juttatások előirányzatának 12 %-a.

(2) A képviselő-testület a 3/2013 (III.29.) rendelete 2. §-ában meghatározott illetménykiegészítést a közszolgálati tisztviselőkről szóló 2011. évi CXCIX. törvény 234. § (3)-(4) bekezdése alapján 2020. évben biztosítja.

(3) A költségvetési szerv vezetője önálló létszám- és bérgazdálkodási jogkörében eljárva a költségvetési szerv részére engedélyezett létszám-keretet a tényleges foglalkoztatás során köteles betartani.

(4) Az egyes foglalkoztatási formákra (teljes munkaidős, részmunkaidős, valamint a megbízási, tiszteletdíjas foglalkoztatás) álláshelyenként, illetve összességében az elemi költségvetésben tervezett, illetve év közben a képviselő-testület által módosított személyi juttatás előirányzatot nem lépheti túl.

(5) A költségvetési szerv csak abban az esetben fordulhat a fenntartóhoz személyi juttatási pótelőirányzat kérelemmel, ha előirányzata, illetve maradványa nem biztosítja törvényben előírt kötelezettségei teljesítését.

12. Önkormányzati biztos kirendelése

16. § (1) Ha a helyi önkormányzat által irányított költségvetési szerv harminc napon túli elismert tartozásállományának mértéke eléri az éves eredeti kiadási előirányzatának 10%-át vagy a húszmillió forintot, és e tartozását egy hónapon belül nem tudja harminc nap alá szorítani, a képviselő-testület a költségvetési szervhez – az Áht. 71. § (2) és (3) bekezdésben foglalt hatáskörrel rendelkező önkormányzati biztost jelöl ki.

(2) Az önkormányzati biztos kirendelését az (1) bekezdésben meghatározott mértékű elismert tartozásállomány elérése esetén a képviselő-testületnél a polgármester kezdeményezi.

(3) Ha a polgármester a kötelezettségének nem tesz eleget, a biztos kirendelését indítványozhatja

  • a) az önkormányzat képviselő-testületének pénzügyi és gazdasági bizottsága,
  • b) a helyi önkormányzat jegyzője a polgármesteren keresztül,
  • c) a helyi önkormányzat képviselő-testülete által megbízott könyvvizsgáló,
  • d) a költségvetési szerv vezetője.

(4) Az önkormányzati biztost a jelölhető személyek, illetve szervezetek közül a képviselő-testület döntése alapján a polgármester bízza meg, és ennek tényét a helyben szokásos módon teszi közzé.

13. Záró rendelkezések

17. § (1) A képviselő-testület a polgármesternek e rendelet elfogadásáig az átmeneti időszakban tett intézkedéseiről (bevételek beszedése, az előző évi kiadási előirányzatokon belül a kiadások arányos teljesítése) szóló beszámolóját elfogadja. Az átmeneti időszakban beszedett bevételek és teljesített kiadások e rendeletbe beépítésre kerültek.

(2)

Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

[1] A 3. § (1)-(4) bekezdésének szövege a 16/2020.(X.26.) önk. rendelet 1. § (1)-(4) bekezdésével megállapított szöveg. Hatályos 2020. október 27. napjától.

[2] A 7. § (1) bekezdésének szövege a 16/2020.(X.26.) önk. rendelet 2. § (1) bekezdésével megállapított szöveg. Hatályos 2020. október 27. napjától.

1. melléklet

1.melléklet.pdf

2. melléklet

2.melléklet.pdf

3. melléklet

3.melléklet.pdf

4. melléklet

4.melléklet.pdf

5. melléklet

5.melléklet.pdf

6. melléklet

6.melléklet.pdf

7. melléklet

7.melléklet.pdf

8. melléklet

8.melléklet.pdf

9. melléklet

9.melléklet.pdf

10. melléklet

10.melléklet.pdf

11. melléklet

11.melléklet.pdf

12. melléklet

12.melléklet.pdf

13. melléklet

13.melléklet.pdf