Karád község képviselő-testületének 7/2018 (XI.27..) önkormányzati rendelete

az államháztartáson kívüli forrás átadásáról- átvételéről

Hatályos: 2018. 11. 27

Karád község képviselő-testületének 7/2018 (XI.27..) önkormányzati rendelete

az államháztartáson kívüli forrás átadásáról- átvételéről

2018.11.27.

Karád Község Önkormányzata Képviselő-testülete a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 201 l.évi CLXXXIX. törvény 41. §. (9) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következő rendeletet alkotja:

A rendelet hatálya

1. § (1) A rendelet személyi hatálya kiterjed az államháztartás körébe nem tartozó jogi személyekre és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekre ( a továbbiakban együtt: támogatott).

(2) A rendelet tárgyi hatálya kiterjed minden, az államháztartáson kívüli forrás átvételére és - a (3) bekezdésben meghatározott kivétellel - az önkormányzat által államháztartáson kívülre nyújtott pénzbeli támogatásra.

(3) A rendelet tárgyi hatálya nem terjed ki a tárgy szerinti külön önkormányzati rendeletekben meghatározott támogatásokra, így különösen a szociális ellátásokra, a szociálisan rászorultak részére megállapított pénzbeli támogatásokra, az önkormányzati pénzeszközökből és támogatásokból megvalósuló beszerzésekről szóló önkormányzati rendelet hatálya alá tartozó támogatásokra, az ösztöndíjakra, a lakás célú támogatásokra, valamint közfeladatok ellátására kötött megállapodás keretében átadott pénzeszközökre.

2. § (1) Jelen rendelet alkalmazásában államháztartáson kívüli forrás a természetes személyek és az államháztartás körébe nem tartozó jogi személyek és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetek részére átadott, illetve tőlük kapott pénzeszköz, ingó, valamint ingatlan.

(2) Támogatásnak minősül az önkormányzat által saját költségvetési bevétele terhére, valamint az államháztartás egyéb a rendszereiből az önkormányzaton keresztül bármilyen jogcímen nyújtott nem normatív, céljellegű, működésre és fejlesztésre adandó (nem szociális ellátás ) pénzbeli juttatás.

A cél jellegű támogatás lehet:
- eseti jellegű, amely meghatározott működési vagy fejlesztési feladat ellátásához, célmegvalósításához nyújt anyagi hozzájárulást.
- általános működési célú támogatás, ami a támogatott, elsősorban civil szervezetek működéséhez biztosít pénzbeli támogatást.

Államháztartáson kívüli forrás átadására vonatkozó szabályok

Az átadott támogatás forrása

3. § Karád Község Önkormányzat ( a továbbiakban: önkormányzat) a tárgyévi költségvetési rendeletében határozza meg azon költségvetési előirányzatait, melyek terhére céljelleggel támogatást nyújt.

A támogatás nyújtásának alapelvei, a támogatás odaítélése

4. § (1) A támogatások odaítéléséről a tárgyévi költségvetési rendeletben foglaltak alapján a Képviselő-testület, a polgármesteri keret terhére nyújtott támogatások odaítéléséről a polgármester, az egyesületek rendelkezésére álló működési támogatás keret felosztásáról a pénzügyi bizottság dönt.

(2) Támogatásban részesülhet

a.) akinek javára az önkormányzat mindenkori költségvetési rendeleti előirányzatában támogatást állapít meg, vagy

b.) aki az önkormányzathoz támogatási kérelmet nyújt be

c.) aki a korábban kapott támogatással határidőre, bizonylatokkal elszámolt.

(3) A támogatásra vonatkozó döntésnek tartalmaznia kell a támogatott nevét, a támogatás összegét, a támogatás célját és a kifizetés módját.

Támogatási megállapodás

5. § (1) Az Önkormányzat a Támogatottal a mellékletben meghatározott tartalom értelemszerű alkalmazásával, írásban támogatási megállapodást köt, melynek tartalmaznia kell a támogatás célját, összegét, megvalósítás helyét, támogatás felhasználásának időpontját, a teljesítés, illetve az elszámolás határidejét, módját. Az önkormányzat a támogatási megállapodást közvetlenül a támogatást elnyerő szervezettel, személlyel köti meg.

(2) A támogatási megállapodást a polgármester írja alá.

(3) A támogatási megállapodás módosításáról a Támogatott írásbeli kérelmére a Képviselő-testület dönt.

(4) A támogatás kifizetése történhet utólagos elszámolás mellett előfinanszíroz, vagy beszámolást követően utófinanszírozás formájában. A támogatás folyósítása egyösszegben vagy részletekben, időarányosan vagy teljesítés arányosan történhet.

(5) A Képviselő-testület dönthet úgy, hogy a támogatás kifizetését meghatározott saját forrás vagy egyéb forrásból jutatott támogatás meglétéhez köti. Ez esetben a Támogatottnak a saját forrás vagy egyéb forrásból juttatott támogatás meglétét igazolnia kell, vagy meglétére vonatkozóan nyilatkoznia kell.

Az elszámolás

6. § (1) A nyújtott támogatás céljának megfelelő, jogszerű felhasználásáról a támogatott köteles a támogatási megállapodásban foglalt határidőig elszámolni.

(2) Elszámolási határidő a támogatási megállapodásban rögzítettek szerint, legkésőbb a tárgyévet követő év január 15-ig.

(3) A pénzügyi elszámolás a támogatási célokkal kapcsolatosan felmerülő költségekről kiállított számlákkal és/vagy szabályszerűen kiállított számviteli bizonylattal, és számla összesítővel történik

- civil szervezetek támogatásának elszámolásáról a jegyző tájékoztatót készít a Képviselő-testület felé,

- 500.000.-Ft és azt meghaladó támogatásokban részesülő a támogatásfelhasználásáról a tárgyévet követő évben kötelesek beszámolni Képviselő-testületi ülésen a Képviselő-testület által meghatározott időpontok szerint.

(4) A támogatott indokolt esetben kérheti az elszámolási határidő1 Módosítását, vagy a célra fent nem használt összeg más célú hasznosítását. A kérelmet írásban kell benyújtani a támogatást nyújtónál, legkésőbb az eredeti elszámolási határidő lejártáig.

(5) A határidőben történő pénzügyi elszámolási kötelezettség elmulasztása esetén az átvevő köteles a pénzeszköz teljes összegét a mindenkori érvényes, a forrás átvételét követő naptól számított jegybanki alapkamat mértékének kétszeresével növelt összegben a tárgyévet követő évlegkésőbb február 15. napjáig visszafizetni.

(6) A fel nem használt támogatást a támogatottnak az önkormányzatszámlájára vissza kell fizetnie.

Államháztartáson kívüli forrás átvételére vonatkozó szabályok

7. § (1) Államháztartáson kívüli forrás végleges átvételéről a Képviselő- testület dönt.

(2) Az államháztartáson kívüli forrás átvételénél vizsgálni kell az átvétel következményeként az Önkormányzatnál esetlegesen felmerülő kiadásokat, a pénzeszköz átvétel következményeit.

(3) Az átvétellel kapcsolatos döntésnek tartalmaznia kell az átvételre felajánlott ingó vagy ingatlan vagyon esetében annak forgalmi értékét, a vagy működtetésével, fenntartásával kapcsolatos költségeket és egyéb kötelezettségeket, hasznosítás módját, valamint a vagyontárgy besorolását.

(4) A forgalmi érték meghatározásához ingatlan esetében ingatlan forgalmi szakértői véleményt kell beszerezni.

(5) Az államháztartáson kívüli forrás átvételéről szóló megállapodást a polgármester köti meg a Képviselő-testület felhatalmazása alapján.

Zárórendelkezések

8. § (1) Ez a rendelet kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) E rendelet rendelkezéseit a hatályba lépést követően államháztartáson kívüli átadott és átvett pénzeszközök tekintetében kell alkalmazni.

Schádl Szilárd
polgármester

Dr. Nagy Gábor
jegyző

Záradék:
A rendelet 2018. november 28-án hirdetésre került.

Karád Község Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2018./XI.27./ önkormányzati rendeletének melléklete a 7/2018. (XI. 27.) önkormányzati rendelethez