Lengyeltóti Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2015(XII.19..) önkormányzati rendelete

az önkormányzat tulajdonában lévő lakások és helyiségek bérletéről

Hatályos: 2023. 01. 01- 2023. 09. 29

Lengyeltóti Városi Önkormányzat Képviselő-testületének 19/2015(XII.19..) önkormányzati rendelete

az önkormányzat tulajdonában lévő lakások és helyiségek bérletéről1

2023.01.01.

Lengyeltóti Város Önkormányzatának képviselő-testülete az Alaptörvény 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott feladatkörében eljárva a lakások és helyiségek bérletére, valamint az elidegenítésükre vonatkozó egyes szabályokról szóló 1993. évi LXXVIII. törvény (a továbbiakban Ltv.) 3. § (1) bekezdésében, 20. § (3) bekezdésében, 34. § (1), (3) bekezdéseiben és a 36. § (2) bekezdésében, 42. § (2) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján a tulajdonában lévő lakások és helyiségek bérletéről az alábbi rendeletet alkotja:

I. Fejezet

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

A rendelet hatálya

1. § A rendelet hatálya Lengyeltóti Város Önkormányzatának (továbbiakban: önkormányzat) tulajdonában álló, e rendelet 1. számú mellékletében felsorolt lakásokra, valamint e rendelet 2. számú mellékletében felsorolt nem lakás célú helyiségekre, a lakások és helyiségek bérletére kötött szerződésekben megjelölt jogalanyokra terjed ki.

Értelmező rendelkezések

2. § E rendelet alkalmazásában:

a) Beköltözhető lakással rendelkező: Az a bérlő vagy a vele együtt költözők, akik lakás (kivéve szükséglakás) tulajdonjogával, bérleti jogával vagy haszonélvezeti jogával rendelkeznek. Nem minősül beköltözhető lakással rendelkezőnek a tulajdonos, ha a fenti lakástulajdona más személy haszonélvezeti jogával terhelt, és a haszonélvező e jogát ténylegesen gyakorolja.

b) Bérbeadó: a képviselő-testület

c) Család: egy lakásban, vagy személyes gondoskodást nyújtó bentlakásos szociális, gyermekvédelmi intézményben együtt lakó, ott bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező közeli hozzátartozók közössége.

d) Egyedülélő: az a személy, aki egyszemélyes háztartásban lakik;

e) Jövedelem: A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló módosított 1993. évi III. törvény 4. § (1) bek. a) pontjában meghatározott jövedelem;

f) Vagyon: Ingatlan, jármű, vagyoni értékű jog, értékpapír, készpénz, bankbetét;

g) Összkomfortos lakás: alatt az Ltv. 91/A. § 2. pontjában meghatározott lakást kell érteni;

h) Komfortos lakás: alatt az Ltv. 91/A. § 3. pontjában meghatározott lakást kell érteni;

i) Félkomfortos lakás: alatt az Ltv. 91/A. § 4. pontjában meghatározott lakást kell érteni;

j) Komfort nélküli lakás: alatt az Ltv. 91/A. § 5. pontjában meghatározott lakást kell érteni.

k) Bérbeadó által nyújtott külön szolgáltatás: alatt az Ltv. 91/A. § 18. pontjában foglaltakat kell érteni

II. Fejezet

A LAKÁSBÉRLET SZABÁLYAI

1. Cím

A lakások bérbeadásának általános feltételei

3. § (1) A lakásbérleti jogviszony keletkezéséről, megszűnéséről, valamint a bérleti szerződés módosításáról - az e rendeletben meghatározott eseteket kivéve - a képviselő-testület dönt.

(2) A bérlőtársi szerződés megkötéséről a képviselő-testület dönt.

4. § Az önkormányzati lakások az alábbi jogcímeken adhatók bérbe:

a) szociális jelleggel történő bérbeadás,

b) közérdekű célból történő bérbeadás,

c) bérlakás költségelven vagy piaci alapon történő bérbeadása,

d) lakáscsere jogcímén.

2. Cím

Az egyes bérbeadási jogcímekhez kapcsolódó különös feltételek

Szociális jelleggel történő bérbeadás

5. § (1) Szociális jelleggel annak a személynek adható bérbe önkormányzati lakás, aki megfelel az alábbi feltételeknek:

a) nagykorú,

b) a vele együtt költöző családtagjainak nincs beköltözhető lakása,

c) a családjában a vele együtt költöző családtagokat számítva az egy főre eső nettó jövedelem nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíjminium 150%-át, egyedülélő, és gyermekét egyedül nevelő szülő esetén a 175 %-át.

d) aki vagy a vele együtt költöző családtagok nem rendelkeznek olyan vagyonnal, melynek értéke a mindenkori öregségi nyugdíjminimum 100-szorosát meghaladja, illetve ilyen vagyont 5 éven belül nem idegenítettek el.

(2) Nem jogosult szociális bérlakásra az, aki a kérelmében olyan valótlan adatokat közöl, amelyek számára jogosulatlan előnyt jelentenek.

(3) Amennyiben az (1) bekezdés d) pontjában az ingatlan vagyonra tett nyilatkozatot a bérbeadó vitatja, akkor az ingatlanra értékbecslést készíttethet. Az önkormányzati bérlakást igénylőnek a vagyonra vonatkozó nyilatkozatában arról is nyilatkoznia kell, hogy az értékbecslés készítéséhez hozzájárul.

6. § (1) A szociális bérlakás iránti kérelmet a Lengyeltóti Közös Önkormányzati Hivatalba (továbbiakban: önkormányzati hivatal) kell benyújtani e rendelet 3. számú melléklete szerinti formanyomtatványon.

(2) A kérelemhez csatolni kell a kérelmező és a vele együtt költöző családtagok jövedelméről szóló alábbi igazolásokat:

a) havonta rendszeresen mérhető jövedelem esetén a kérelem benyújtását megelőző három hónap nettó átlagkeresetéről szóló munkáltatói igazolást,

b) álláskeresési támogatásról a kérelem benyújtását megelőző hónapban folyósított ellátás igazoló szelvényét, illetve a folyósító szerv igazolását,

c) a társadalombiztosítás keretében folyósított ellátások esetében a kérelem benyújtását megelőző hónapban kifizetett ellátás igazoló szelvényét, ennek hiányában az utolsó havi bankszámla kivonatot, illetve a folyósító szerv igazolását,

d) vállalkozónál lezárt adóév esetében a Nemzeti Adó-és Vámhivatal területileg illetékes szervének a kérelem benyújtását megelőző gazdasági év, még le nem zárt adóév esetén a könyvelő igazolását a kérelem beadását megelőző 12 hónap nettó jövedelméről,

e) könyvelővel nem rendelkező vállalkozó és egyéb – nem havi rendszerességgel szerzett - jövedelmek esetében a kérelmező büntetőjogi és anyagi felelőssége mellett írásban tett nyilatkozatát a havi átlagos nettó jövedelméről,

f) az 5. § (1) bekezdés d) pontjában megjelölt vagyonra vonatkozó nyilatkozatot.

7. § (1) A polgármester a szociális bérlakásra való jogosultsági feltételek fennállása esetén megállapítja a kérelmező szociális bérlakásra való jogosultságát, és felveszi a kérelmezőt a szociális bérlakásra jogosultak nyilvántartásába.

(2) Üres szociális bérlakás rendelkezésre állása esetén a soron következő testületi ülésen a polgármester javaslatot tesz a lakásnak valamely, a szociális bérlakásra jogosultak nyilvántartásában szereplő személy részére történő bérbeadására.

(3) A képviselő-testület mérlegelési jogkörben választja ki, hogy a nyilvántartásban szereplő kérelmezők közül mely személy részére adja bérbe a megüresedet bérlakást.

(4) A nyilvántartásban szereplő kérelmezők szociális bérlakásra való jogosultságának meglétét kétévenként, a nyilvántartásba vételtől számított minden második év december 31-ig felül kell vizsgálni. A felülvizsgálathoz a 7. § (2) bekezdésében meghatározott nyilatkozatokat és igazolásokat kell az önkormányzati bérlakást igénylőnek benyújtania.

(5) Amennyiben a kérelmező továbbra is jogosult szociális bérlakásra, úgy a bérbeadó a kérelmet folyamatosnak tekinti és a kérelmezőt továbbra is szerepelteti a nyilvántartásban.

(6) A szociális bérlakásra való jogosultságát meg kell szüntetni, és ezzel egyidejűleg a nyilvántartásból törölni kell azt a kérelmezőt:

a) aki lakáshelyzetét önerőből megoldotta,

b) akinek a szociális bérlakásra vonatkozó jogosultsága a (4) bekezdés szerinti felülvizsgálat során nem került megállapításra,

c) aki a (4) bekezdés szerinti felülvizsgálathoz szükséges dokumentumokat, nyilatkozatokat felhívás ellenére, az abban megjelölt határidőre nem bocsátotta rendelkezésre.

(7) A nyilvántartásból törölni kell azt a kérelmezőt, aki önkormányzati tulajdonú szociális jelleggel bérbe adható bérlakás bérleti jogával rendelkezik.

(8) A felülvizsgálat a polgármester hatásköre, a szociális bérlakásra való jogosultság megszüntetéséről, valamint a (6), (7) bekezdés szerinti törlésről a polgármester átruházott hatáskörben dönt.

8. § (1) A szociális bérlakásra való jogosultság feltételeit a bérleti szerződés megkötése előtt ismét vizsgálni kell.

(2) Az önkormányzat szociális jelleggel határozott időtartamra – legfeljebb 5 évre – adhatja bérbe a lakást. A bérleti jogviszony időtartama kérelemre 5-5 évvel meghosszabbítható, amennyiben a kérelmező szociális bérlakásra vonatkozó jogosultsága továbbra is fennáll, és a bérleti szerződésből származó kötelezettségeinek maradéktalanul eleget tett.

(3) Amennyiben a jogosultsági feltételek (2) bekezdés szerinti vizsgálata során megállapítást nyer, hogy a volt bérlő nem felel meg a szociális rászorultsági feltételeknek, úgy kérelmére a lakásra nem szociális jelleggel – a lakbérekről szóló hatályos önkormányzati rendeletben meghatározott bérleti díj 150%-ának megfelelő bérleti díj fizetése mellett bérleti szerződést köthető további 5 év időtartamra.

(4) Amennyiben a bérlő a (3) bekezdésben meghatározott bérleti díj fizetését nem vállalja és a bérleti szerződésben meghatározott 5 éves időtartam lejárt, a bérlő köteles a lakást a vele ott élőkkel együtt a bérleti jogviszony megszűnését követő 15 napon belül elhagyni.

Közérdekű célból történő bérbeadás

9. § (1) Az önkormányzat a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdésében meghatározott kötelező, valamint a közoktatási feladatait ellátó intézmények, gazdálkodó szervek megfelelő szakember ellátása érdekében a képviselő-testület szakember elhelyezése céljából az intézmények dolgozójának az intézménnyel fennálló munkaviszony, közalkalmazotti illetve közszolgálati jogviszony időtartamára a Lengyeltótiban közalkalmazotti vagy közszolgálati jogviszonyban dolgozó részére közalkalmazott illetve közszolgálati jogviszonya időtartamára, a háziorvosi, házi gyermekorvosi és fogorvosi feladatokat vállalkozói jogviszonyban ellátó orvos, egészségügyi alkalmazottak részére a feladatok ellátásának időtartamára önkormányzati bérlakást adhat bérbe.

(2) Az önkormányzat alapellátási kötelezettségébe tartozó azon ágazati feladatoknál, amelyeknél országos szinten is jelentős a szakember hiány – így különösen: az egészségügyben- a képviselő-testület a bérbeadásról való döntéskor a bérleti jogviszony tartalmára vonatkozóan az e rendeletben meghatározott feltételeknél kedvezőbb feltételeket meghatározhat.

10. § (1) Szakember elhelyezése címén csak akkor adható bérbe önkormányzati bérlakás, ha a leendő bérlő és a vele együtt költöző hozzátartozó tulajdonában, bérletében Lengyeltóti város közigazgatási területén, nincs lakás.

(2) A bérleti jogviszony megszűnését követő 15 napon belül a bérlő a lakást köteles elhagyni térítési és elhelyezési igény nélkül.

Lakás költségelven vagy piaci alapon történő bérbeadása

11. § A költségelven és a piaci alapon bérbeadható önkormányzati lakások bérbeadásáról, a bérbeadás feltételeiről a polgármester javaslatára a képviselő-testület lakásonként egyedileg hoz döntést.

12. § A bérbeadásról szóló képviselő-testületi előterjesztésnek tartalmaznia kell:

a) a lakás címét és műszaki adatait,

b) a lakbér havi összegét,

c) a bérbeadás időtartamát, ami maximum 5 év lehet,

13. § (1) A határozott idejű költségelvű vagy piaci alapú bérlakás lakásbérleti jogviszonya két alkalommal további 5 évre meghosszabbítható, ha

a) a bérlő az önkormányzat képviselő-testületének a mindenkor hatályos lakbérekről szóló rendeletében meghatározott bérleti díj megfizetését vállalja,

b) a bérlő maradéktalanul eleget tett a lakásbérleti szerződésben vállalt kötelezettségeinek,

(2) A bérlőnek a bérleti szerződés időtartamának lejártát megelőzően legalább 30 nappal korábban kell kezdeményeznie a lakásbérleti szerződés további öt évre szóló meghosszabbítását.

(3) Az (2) bekezdésben meghatározott határidő elmulasztása jogvesztő.

(4) A bérlet időtartamának meghosszabbításáról az (1) - (2) bekezdésben meghatározott feltételek teljesülése esetén a polgármester dönt és köti meg a szerződést a bérlővel.

14. § (1) A képviselő-testület határozatában megjelölt bérlővel a polgármester az ülést követő 15 munkanapon belül szerződést köt.

(2) A bérleti szerződés időtartama 5 év, amely a 13. § (1) bekezdésében meghatározottak szerint meghosszabbítható.

Bérbeadás lakáscsere jogcímén

15. § (1) Önkormányzati lakás bérleti joga kizárólag másik lakás bérleti jogára cserélhető. Egy lakás több lakásra is cserélhető.

(2) A bérbeadó a lakáscsere szerződéshez kizárólag akkor adhatja meg hozzájárulását, ha az önkormányzati lakás bérlője a lakást másik lakás bérletére, vagy tulajdonjogára cseréli. Egy lakás több lakásra is cserélhető.

(3) A bérbeadó a lakáscseréhez kért hozzájárulást köteles megtagadni, ha:

a ) az elcserélni kívánt önkormányzati lakás bérleti szerződése határozott időre, vagy feltétel bekövetkezéséig szól és az új bérlő határozatlan időtartamú szerződést kíván kötni.
b) a felek szándéka ténylegesen nem cserére, hanem önkormányzati lakás bérleti jogának jogellenes átruházására irányul,
c) a bérlőkijelölésre, illetőleg az ismételten gyakorolható bérlőkiválasztásra jogosult, illetőleg az eltartó a cseréhez nem járul hozzá.
(4) Ha a cserélő felek a szerződésben másként nem állapodnak meg, a bérlővel együttlakó valamennyi személy köteles a lakást a bérlővel együtt elhagyni.
(5) A bérbeadó a hozzájárulást írásban köteles megadni. Ennek keretében tájékoztatni kell a cserepartnert a lakással összefüggő – e rendelet szabályai szerinti – bérlői kötelezettségekről, valamint a lakbér összegéről.
(6) A (4) bekezdésben foglaltaktól eltérő tartalmú lakásbérleti szerződés csak a csere folytán bérleti jogot szerző hozzájárulásával köthető.
(7) Nem tagadható meg a hozzájárulás, ha bármelyik cserélő fél egészségügyi ok, munkahelyváltozás, illetve lényeges személyi körülményeiben bekövetkezett változás miatt cseréli el a lakást. Akkor sem tagadhatja meg a hozzájárulást, ha ez az ok a bérlővel jogszerűen együttlakó személyek esetében áll fenn. (3)

16. § (1) A képviselő-testület a rendelkezésére álló üres lakást, e rendelet szerinti közérdekű vagy szociális jelleggel bérbeadható lakásokra szóló lakásbérleti szerződéssel már rendelkező önkormányzati lakás bérlője részére, kérelmére a fennálló bérleti szerződés közös megegyezéssel történő megszüntetésével egyidejűleg az önkormányzati rendeletben meghatározott időtartamra bérbeadhatja, amennyiben a bérlő megfelel az önkormányzati rendeletben foglalt feltételeknek.

(2) A bérbeadás feltétele, hogy a bérlő az üresen álló önkormányzati bérlakás tekintetében vállalja az önkormányzat tulajdonában álló lakások lakbérének mértékéről szóló önkormányzati rendeletben foglalt lakbér megfizetését, valamint az új bérlakás eltérő nagyságából és komfortfokozatából előálló esetleges költségnövekedést.

(4) Amennyiben a bérlőnek a bérbeadó felé fennálló bérleti díj vagy közüzemi díj (víz, csatorna, villany, gáz) hátraléka, tartozása van, vagy a bérlő a bérleti szerződésében vállalt valamennyi kötelezettségét nem teljesítette, úgy a bérlő (1) bekezdése szerinti kérelme nem teljesíthető.

(6) A bérlő az (1) bekezdése szerinti kérelmet írásban köteles bejelenteni az ok megjelölésével. A kérelemhez mellékelnie kell a közműszolgáltatóknak a kérelem benyújtását megelőző havi számla levelét és az azon szereplő szolgáltatási díj befizetését igazoló bizonylatot (csekk, számlakivonat).

(7) A kérelmekről a polgármester javaslatára a képviselő-testület dönt.

(8) A kérelmekről az önkormányzati hivatal nyilvántartást vezet.

A bérleti jogviszony keletkezése és módosulása

A bérleti szerződés

17. § (1) A lakásbérleti jogviszony a bérleti szerződés aláírásával, az abban megjelölt időtartamra jön léte. A bérleti szerződést a polgármester köti meg a bérlővel. A szerződést az önkormányzati hivatal készíti elő.

(2) A bérleti szerződés tartalmazza

- a bérlő (bérlőtársak) nevét,
- a bérlő (bérlőtársak) személyi adatait (név, születési hely és idő, anyja neve, lakcím illetve szervezet neve, székhelye, képviselője, adószáma),
- a lakás címét, komfortfokozatát, alapterületét, helyiségeinek felsorolását,
- a bérleti jogviszony időtartamát,
- a 34. § alapján meghatározott bérleti díj havi összegét,
- a felek jogait és kötelezettségeit,
- a bérbeadás jogcímére történő hivatkozást (testületi döntés esetén a határozat számát), és
- mindazt, amiben a felek megállapodnak.

A bérbeadói hozzájárulás a bérlőtársi szerződéshez,

a lakásba történő befogadáshoz és a tartási szerződéshez

18. § (1) Az önkormányzati lakásba a bérlő házastársán, gyermekén, befogadott gyermekének gyermekén, szülőjén kívül csak a bérbeadó írásbeli hozzájárulásával fogadhatja be élettársát, testvérét, gyermeke házastársát, unokáját és nagyszülőjét.

(2) A befogadáshoz a bérbeadó abban az esetben adhat hozzájárulást, ha a bérlő:

a) élettársa a város területén másik beköltözhető lakással nem rendelkezik,

b) testvére befogadása után is a család minden tagja számára a 6 m2 alapterület még biztosítható.

(3) Az élettársi minőséget hatósági bizonyítvánnyal kell igazolni.

(4) A bérbeadói hozzájárulásnak tartalmaznia kell, hogy a lakásbérleti szerződés megszűnését követően a hozzájárulással befogadott személyek a lakásból a bérleti szerződés megszűnését követően a bérlővel együtt elhelyezési igény nélkül kötelesek kiköltözni.

(5) A bérbeadói hozzájárulás kérdésben átruházott hatáskörben a polgármester dönt.

19. § (1) Bérlőtársi jogviszony a bérleti szerződés keletkezésekor, önálló bérlet esetén a bérleti jogviszony keletkezését követően az egyenes ági hozzátartozóval és testvérrel akkor létesíthető, ha ebben a bérbeadó és a bérlő, valamint a leendő bérlőtárs megállapodnak és a kérelmezők együttlakását egészségügyi vagy lényeges személyi körülmények indokolttá teszik.

(2) Az (1) bekezdés alapján bérlőtársi szerződés akkor köthető, ha a hozzátartozó (egyenes ági rokon, testvér) nagykorú, önálló jövedelemmel rendelkezik.

(3) A házastársak közös kérelmére – ha a bérlőkijelölésre jogosult eltérően nem rendelkezik - bérlőtársi szerződést kell kötni.

(4) Nem köthető bérlőtársi szerződés önkormányzati bérlakásra azzal a hozzátartozóval (egyenes ági rokon, testvér), aki az önkormányzat közigazgatási területén lakás egészének vagy egy részének tulajdonjogával – ide nem értve más személy haszonélvezetével terhelt ingatlant –, haszonélvezeti, használati vagy bérleti jogával rendelkezik.

20. § (1) A képviselő-testület a bérlő kérelmére hozzájárulhat ahhoz, hogy a bérlő tartási szerződést kössön természetes, vagy jogi személlyel, ha az Ltv. 22. § (3) bekezdésében foglalt kizáró feltételek nem állnak fenn, és a lakásbérlet határozatlan időre szól.

(2) Meg kell tagadni az (1) bekezdés szerinti hozzájárulást, ha az eltartónak más eltartottal már van tartási szerződése.

(3) Ha a tartási szerződést nem a bérleti jog folytatására kötik, akkor az eltartó befogadásához bérbeadói hozzájárulás kell, amely akkor adható meg, ha az eltartó írásbeli nyilatkozatot tesz, hogy a bérlő bérleti jogviszonya megszűnése esetén a lakásból másik lakás biztosítása nélkül kiköltözik.

21. §

A megüresedett társbérleti lakrész bérbeadásának

feltételei

(1) A megüresedett társbérleti lakrész a lakásban visszamaradó másik társbérlő részére – kérelmére – csak akkor adható bérbe, ha
- vállalja a megnövekedett lakás-alapterület után számított lakbér megfizetését, és
- a lakbérekről szóló rendelkezésekben meghatározott szabályok alapján lakbértámogatásra nem tart igényt.
(2) Ha az (1) bekezdésben meghatározott feltételek nem állnak fenn, a bérbeadó a lakásban visszamaradó társbérlő lakásbérleti szerződését cserelakás egyidejű felajánlása mellett köteles felmondani.
(3) A megüresedő társbérleti lakrészt ismételten, önálló bérletként bérbeadni nem lehet.

4. Cím

A felek jogai és kötelezettségei

A lakás átadása

22. § (1) A bérbeadó a lakást a bérlő részére leltár szerint, tisztán és rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban adja át a lakás komfortfokozatának megfelelő lakásberendezésekkel együtt. A lakás átadásakor észlelt hibák, hiányosságok megszüntetéséről a bérbeadó köteles gondoskodni. Ha a bérbeadó e kötelezettségének nem tesz eleget, a bérlő a szükséges munkát helyette és költségére elvégezheti, a bérbeadó írásban történő felhívását követően.

(2) A lakás átadásakor leltárt kell készíteni, abban fel kell tüntetni a lakás, és a lakásberendezések tényleges állapotát, valamint a bérlő esetleges észrevételeit. A bérlő az átvételt a leltár aláírásával ismeri el.

(3) A bérbeadó és a bérlő írásban megállapodhatnak abban, hogy a lakást a bérlő teszi rendeltetésszerű használatra alkalmassá és látja el a komfortfokozatának megfelelő lakásberendezésekkel. A megállapodásban a felmerülő költségek megtérítését és annak feltételeit is meg kell határozni.

(4) Az (3) bekezdés szerinti megállapodás esetén tételesen rögzíteni kell az elvégzendő munkákat, a kezdés és a befejezés időpontját, és a mindkét fél által elfogadott költségvetés szerinti bekerülési összeget.

(5) A (4) bekezdésben meghatározott összeg erejéig a bérlő nem fizet bérleti díjat. Erről a fenti megállapodásban rendelkezni kell. Amennyiben a bérleti jogviszony előbb szűnik meg, mint a bérlő a fenti összeget lelakta volna, a jogviszony megszűnését követő 15 napon belül a bérbeadó egy összegben köteles a fennmaradó részt kifizetni.

23. § (1) A lakásbérleti szerződés fennállása alatt a bérlő köteles életvitelszerűen a lakásban lakni.

(2) A bérlő a lakásból történő két hónapot meghaladó távollétét, és távollétében az elérhetőségi címét köteles írásban bejelenteni a polgármesteri hivatalba legkésőbb a lakásból való távozása előtt 5 nappal.

(3) Amennyiben a bérbeadó a bérlő bejelentett távollétében kíván az Ltv. 12. § (4) pontjában foglalt ellenőrzési jogával élni, erről köteles a bérlőt írásban tájékoztatni az ellenőrzés előtt 8 nappal.

Karbantartási, felújítási, pótlási és csere kötelezettség

24. § (1) A bérlő köteles gondoskodni:

- a lakás burkolatainak, ajtóinak, ablakainak és berendezéseinek karbantartásáról,
- a bérlőnek, vagy a vele együtt lakó személyek magatartása folytán keletkezett károk megszüntetéséről, illetőleg a kár megtérítéséről,
- a lakás tisztántartásáról.
(2) A határozatlan időre szóló lakásbérleti jogviszony esetén lakásberendezés felújításával, cseréjével kapcsolatos költség 50-50 %-a a– a bérbeadót, illetőleg a bérlőt terheli. Ha a lakásberendezés felújitása, illetőleg cseréje a bérlő karbantartási kötelezettségének elmulasztása miatt válik szükségessé, a teljes költség a bérlőt terheli.
(4) Ha a lakásban, a lakásberendezésekben, továbbá az épületben, az épület központi berendezéseiben a bérlő vagy a vele együttlakó személyek magatartása miatt kár keletkezik, a bérbeadó a bérlőtől a hiba kijavítását vagy a kár megtérítését követelheti.
(4) Az épület felújítása, illetőleg a vezetékrendszer meghibásodása miatt a lakáson belül szükséges munkák elvégzéséről a bérbeadó köteles gondoskodni.
(5) A lakás burkolatainak, ajtóinak, ablakainak és a lakás berendezéseinek karbantartásával, felújításával, illetőleg azok pótlásával, cseréjével kapcsolatos, az Ltv.-ben és e rendeletben nem szabályozott költségek viselésére a bérbeadó és a bérlő megállapodása az irányadó, megállapodás hiányában a karbantartással és felújítással kapcsolatos költségek a bérlőt, a pótlással és cserével kapcsolatos költségek a bérbeadót terhelik.
(6) Az (5) bekezdésben meghatározott megállapodás tartalmára a 22. § (3)-(5) bekezdései az irányadók.

Az üzemeltetési költségek viselése

25. § (1) A bérbeadó köteles gondoskodni a közös használatra szolgáló helyiségek és területek üzemeltetési költségeinek megfizetéséről, amennyiben a bérlakás nem társasházban van. Társasház esetén a bérbeadó köteles a társasházi közgyűlés által meghatározott összegű közös költséget megfizetni a társasház részére.

(2) A bérlő köteles gondoskodni a lakbéren felül:

a) a lakás közüzemi költségeinek megfizetéséről, valamint

b) a háztartási hulladék szállítás költségeinek

megfizetéséről.

A lakás átalakítása, korszerűsítése

26. § (1) „A bérbeadó és a bérlő megállapodhatnak, hogy a bérlő a lakást átalakítja, korszerűsíti. A megállapodásnak tartalmaznia kell azt is, hogy a munkák elvégzésének költségei melyik felet terhelik. (Lakástörvény 15. § (1) )”

(2) „Amennyiben az (1) bekezdésben említett munka elvégzése következtében a lakás komfortfokozata is megváltozik, az eredeti szerződés módosítására akkor kerülhet sor, ha a felmerülő költségeket a bérbeadó viseli. (Lakástörvény 15. § (2) )”

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott megállapodás tartalmára a 22. § (3)-(5) bekezdései az irányadók.

27. §

A lakások használatának ellenőrzése

A bérbeadó a rendeltetésszerű használatot, valamint a szerződésben foglalt kötelezettségek teljesítését évente legalább egyszer a bérlő szükségtelen háborítása nélkül az önkormányzati hivatal bevonásával ellenőrzi. A bérlő köteles a vele előzetesen egyeztetett időpontban a lakásba történő bejutást biztosítani, és az ellenőrzést tűrni. Ez a rendelkezés megfelelően irányadó a rendkívüli káresemény, illetőleg a veszélyhelyzet fennállása miatt a lakáson belül szükséges hibaelhárítás elvégzésének biztosítása esetén.

A lakás visszaadása

28. § (1) A bérlő köteles a lakást a bérleti jogviszony megszűnését követő 15 napon belül a bérbeadó részére leltár szerint, tisztán és rendeltetésszerű használatra alkalmas állapotban visszaadni. Ennek megfelelően elvégzendő munkák: falfestés, lakásberendezések üzemképessé tétele, szükség esetén az ajtó-, illetve ablakkeretek mázolása. A bérlő köteles a lakás bérét és közüzemi költségeit mindaddig fizetni, amíg a bérbeadó leltár szerint át nem veszi a lakást.

(2) A felek a szerződéskötéskor, vagy annak megszűnésekor megállapodhatnak abban, hogy a lakás visszaadásakor a lakást és a lakásberendezéseket a bérbeadó teszi rendeltetésszerű használatra alkalmassá, a kölcsönösen elfogadott bérlői költségtérítés fejében.

(3) A (2) bekezdésben említett megállapodás csak akkor köthető meg, ha a bérlő vállalja, hogy legkésőbb a kiköltözést követő 15 napon belül a költségeket a bérbeadó részére egyösszegben megtéríti.

(4) Ha a bérlő e rendelet 5. § (1) bekezdése alapján rászoruló személynek minősül, akkor a költséget több, de legfeljebb 4 részletben is megtérítheti. Ennek konkrét feltételeit a megállapodásban kell meghatározni.

(5) Ha a bérlő a saját költségén létesített lakásberendezéseket a lakás visszaadásakor leszereli, akkor a bérbeadónak köteleznie kell a bérlőt az eredeti állapot visszaállítására, vagy a visszaállítás költségének megtérítésére, illetőleg a rendeltetésszerű használat más módon történő biztosítására.

5. Cím

A lakásbérleti jogviszony megszűnése

29. § (1) A lakásbérleti jogviszony Ltv. 23. § (1) és (2) bekezdése szerinti megszűnése esetén a bérlő köteles e rendelet 28. § (1) bekezdés szerinti állapotban és időben a lakást a bérbeadónak mindennemű térítési igény nélkül visszaadni.

(2) Ha a lakásbérleti jogviszonyt a felek közös megegyezéssel úgy szüntetik meg, hogy a bérbeadó a bérlőnek másik lakást ad bérbe, akkor az új lakásra kötött szerződési feltételek meghatározásánál a hatályos jogszabályi rendelkezéseket kell figyelembe venni.

(3) Ha a lakásbérleti jogviszony a bérlő halála miatt szűnt meg, a bérbeadó az örököst kötelezi, hogy a lakásban maradt hagyatéki tárgyakat az örökhagyó halálát követő 30 napon belül szállítsa el.

(4) Ha az örökös a hagyatéki tárgyakat a lakásból határidőre nem szállítja el, azokat a bérbeadó - az örökös költségére és veszélyére - raktárban, vagy erre alkalmas más helyiségben helyezheti el. Ennek során a hagyatéki tárgyakról leltárt kell felvenni. A tárgyakat a bérbeadó egy évig köteles őrizni.

(4) Amíg az örökös a hagyatéki tárgyakat a lakásból nem szállítja el, az üresen tartott lakással kapcsolatos olyan üzemeltetési és fenntartási költségek, amelyek egyébként a bérlőt terhelnék, az örököst terhelik. Ezen felül az örököst terheli az (3) bekezdésben megjelölt határidőn belül az üresen tartott lakást a megállapítható lakbér egyszeresének, határidőn túl pedig a kétszeresének megfelelő összegű használati díj megfizetésének kötelezettsége.

(5) Ha az elhalt bérlőnek lakbérhátraléka van, akkor a bérbeadó köteles azt hagyatéki teherként bejelenteni, melyért az örökös az örökhagyó hagyatékának erejéig felel.

30. § (1) A bérbeadó és a bérlő határozatlan időre kötött lakásbérleti szerződést közös megegyezéssel úgy is megszüntetheti, hogy a bérbeadó a bérlő részére :

a.) másik lakást ad bérbe, vagy
b.) másik lakás bérbeadása mellett pénzbeni térítést fizet, vagy
c.) a bérleti jog megszűnéséért pénzbeni térítést fizet a képviselő-testület előzetes egyeztetése alapján.
(2) Az (1) bekezdés a.) pontjában foglaltak alapján a bérlő:
- kevesebb szobaszámú, vagy kisebb alapterületű vagy alacsonyabb komfortfokozatú,
- azonos szobaszámú, alapterületű, komfortfokozatú, de a városon belül eltérő fekvésű lakás bérbeadását kérheti.
(3) Több bérlőnek a (2) bekezdésben meghatározott igénye esetén az ilyen célra felhasználható üres vagy megüresedett bérlakásokat a bérbeadó köteles pályázatra meghirdetni. A pályázati feltételekre és az elbírálás rendjére e rendelet 3-4. §.-ában meghatározott előírásokat kell alkalmazni.
(4) A bérbeadó és a bérlő között a határozott időre, vagy a munkaviszony fennállásának tartamára kötött lakásbérleti szerződés megszűnik a szerződésben kikötött idő, vagy a munkaviszony megszűnése esetén. A bérlő másik lakásra, vagy pénzbeli térítésre nem tarthat igényt, kivéve ha a bérlő munkaviszonya nyugdíjazása miatt szűnik meg. (1)
(5) Ha a bérlő munkaviszonya nyugdíjazás miatt szűnik meg másik lakásra tarthat igényt, mely a korábbi lakásától 1 szoba számmal kisebb és komfortfokozata eggyel alacsonyabb.

31. § (1) A 30. § (1) bekezdés b) és c) pontjában meghatározott pénzbeni térítés összege a lakás forgalmi értékének 10 %-a (4)

(2) Ha a lakásbérleti szerződés közös megegyezéssel történő megszüntetése során a bérbeadó a másik lakás mellett pénzbeni térítést is fizet, ennek összege a két lakás forgalmi értéke különbségének 30 %-a (4)

(3) Az (1) bekezdésben meghatározott szabályokat kell alkalmazni akkor is, ha a bérbeadó a bérlőnek a bérlő választása szerint – a Ltv 27. §. (1) valamint 75. §. (2) bekezdésében meghatározott – cserelakás helyett pénzbeni térítést fizet.

6. Cím

Az önkormányzati bérlakások lakbére

32. §

A lakbérfizetési kötelezettség

(1) A lakásbérleti jogviszony fennállása alatt a bérlő a lakás (a lakás helyiségei) használatáért az e rendelettel megállapított mértékű lakbért, a bérleti jogviszonykeretében a bérbeadó által nyújtott, a 2. § k) pontjában meghatározott külön szolgáltatásért külön díjat köteles fizetni.
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott külön szolgáltatás díját a bérbeadó és a bérlő bérleti szerződésben rögzítik.
(3) Ha a bérlő a bérbeadóval külön megállapodásban a bérbeadót terhelő, a 22. § (3) - (4) bekezdésében meghatározott kötelezettségeket a bérbeadó helyett teljesíti, valamint a 26. § (1) bekezdésébe foglalt átalakításokat, korszerűsítéseket végez, a lakbér fizetési kötelezettségét a megállapodásban rögzítettek szerint kell teljesítenie.

33. §2

A lakbér mértéke

(1) A szociális jelleggel bérbe adott lakások havi lakbérének mértéke a lakás alapterülete és komfortfokozata alapján az alábbi:

a.) összkomfortos lakás esetén

400 Ft/m2

b.) komfortos lakás esetén



300 Ft/m2

c.) félkomfortos lakás esetén 3

200 Ft/m2 4

d) komfort nélküli lakás esetén 5

100 Ft/m2 6

(2) A közérdekű célból bérbeadott lakások havi lakbérének mértéke a lakás alapterülete és komfortfokozata alapján:

a.) összkomfortos lakás esetén

450 Ft/m2

b.) komfortos lakás esetén



350 Ft/m2

c.) félkomfortos lakás esetén

200 Ft/m2

(3) 7 A költségelven bérbeadott lakások:
összkomfortos lakás esetén 1000 Ft/m2
komfortos lakás esetén 900 Ft/m2
(4) A paci elven bérbe adható lakás esetén a fizetendő lakbér mértékét a bérbeadó a bérbeadó a (3) bekezdésben foglalt mértékek alapulvételével a bérbeadásról való döntéskor egyedileg állapítja meg a lakás komfortfokozata, alapterülete, minősége, a lakóépület vagy lakás állapota, településen és épületen belüli fekvése alapján oly módon, hogy az épülettel vagy lakással, az épület központi berendezéseivel és lakásberendezéssel kapcsolatos ráfordításai megtérüljenek, és a lakbérbevétel nyereséget is tartalmazzon.
(5) Azon lakásoknál, amelyeknél a lakásbérleti szerződés megkötését megelőző öt éven belül a bérbeadó a lakás állapotát, minőségét javító felújítást végzett, a lakbért az (1) – (3) bekezdésben meghatározott lakbér mértékétől 10%-kal magasabb összegben kell megállapítani.
(6) A képviselő-testület a (3) és (4) bekezdésében megállapított lakbérek nagyságát minden évben úgy módosítja, hogy annak értékállósága biztosított legyen.
(7) A (3) és (5) bekezdésében meghatározott lakások üzemeltetési, fenntartási és felújítási költségein felül megmaradt lakbérbevételét az önkormányzat kizárólag a településen lévő lakóépületek létesítésére, fenntartására és felújítására fordítja.

34. §

A lakbér megállapítása és fizetése

(1) A lakbért a lakás m2-ben számított teljes alapterülete alapján kell meghatározni.
(2) A bérlő a lakbért a szerződésben meghatározott összegben és időpontban köteles a bérbeadó részére megfizetni. Ha a felek a lakbérfizetés időpontjában nem állapodnak meg, a bérlő a lakbért havonta előre, egyösszegben, legkésőbb a hónap 15. napjáig köteles megfizetni.
(3) A lakbér nem fizetése esetén a bérbeadó a szerződést írásban felmondhatja.
(4) A lakbért módosítani kell, ha a komfort fokozatban, alapterületében módosulás állt be.
(5) Amennyiben a bérlő a lakást saját költségén lakbér beszámítási jog nélkül úgy alakítja, hogy területe nő, vagy komfort fokozata emelkedik, e címen a lakásbérleti szerződés időtartama alatt a lakbér nem módosítható.

35. §

Jogcím nélküli lakáshasználat esetén fizetendő lakáshasználati díj

(1) Az a személy, aki a lakást jogcím nélkül használja, a jogcím nélküli használat kezdetétől a lakásra megállapított lakbérrel azonos összegű használati díjat köteles a bérbeadó részére fizetni.
(2) A jogcím nélküli lakáshasználó – az ilyen lakáshasználat kezdetétől számított 2 hónap elteltét követő naptól a lakásból való kiköltözésig – emelt használati díjat akkor köteles fizetni, ha az Ltv. értelmében elhelyezésre nem tarthat igényt.
(3) Az emelt lakáshasználati díj mértéke a jogcím nélküli lakáshasználat kezdetétől számított 3. -12. hónapig a lakbér kétszerese, a 13.-18. hónap közötti időtartamban a lakbér háromszorosa, a 19. hónaptól kezdve a lakbér négyszerese.

6. cím

Az önkormányzati bérlakások bérletéhez kapcsolódó támogatások

36. §

Lakbértámogatás

(1) Lengyeltóti Város Képviselő-testülete kérelemre lakbértámogatásban részesíti a szociális jelleggel bérbe adott önkormányzati lakás bérlőjét amennyiben a (2) bekezdésben foglaltaknak megfelel.
(2) A lakbértámogatás állapítható meg annak a bérlőnek, aki:
a) aa) családjában az egy főre eső jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át,
ab) a fizetendő lakbér összege meghaladja a bérlő családjában az egy főre jutó jövedelem 30 %-át,
ac) a család vagyona nem haladja meg a mindenkori öregségi nyugdíj legkisebb összegének az ötvenszeresét.
b) a 70. életévét betöltötte, egyedülálló és a havi jövedelme nem éri el az öregségi
nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át,
a) saját háztartásában 3 vagy több kiskorú gyermeket, vagy nappali tagozaton tanulmányait folytató és önálló jövedelemmel nem rendelkező nagykorú gyermeket tart el, és a vele egy lakásban élő közeli hozzátartozóival együtt az egy főre jutó nettó jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150 %-át nem haladja meg.
(3) Nem jogosult támogatásra a bérlő, ha három hónapot meghaladó mértékű lakbérhátralékkal rendelkezik.
(4) Lakbértámogatás ugyanarra a lakásra csak egy bérlőnek adható, függetlenül a háztartások számától.
(5) A lakbértámogatásról átruházott hatáskörben a képviselő-testület dönt.
(6) A lakbértámogatást a képviselő-testület 1 évre állapítja meg, a kérelem benyújtását követő hónaptól kezdődően. A kérelmet évente meg kell újítani.
(7) A lakbértámogatásban részesülő köteles a változástól számított 15 napon belül az önkormányzatnak bejelenteni a (2) bekezdésben meghatározott feltételekben bekövetkezett változást.
(8) A képviselő-testület a bejelentést követően, illetve a támogatás folyósítása alatt bármikor felülvizsgáltatja a jogosultsági feltételek meglétét. Amennyiben megállapítást nyer, hogy a jogosultsági feltételek már nem állnak fenn, a lakbértámogatás a felülvizsgálat hónapjának utolsó napján megszűntetésre kerül.

37. § A lakbértámogatás mértéke, ha az egy főre jutó jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének:

a) 50 %-át nem éri el, a lakbér 50 %-a,

b) 50%-át eléri, de a 100 %-át nem haladja meg, a lakbér 35 %-a,

c) 100%-át eléri, de a 150%-át nem haladja meg, a lakbér 20%-a, de minimum 2500 forint.

38. §

A lakbér elengedése

(1) A bérbeadó a lakbért köteles elengedni, ha kötelezettségét a bérlő felszólítása ellenére sem teljesítette és a bérlő emiatt a lakást, vagy a lakás alapterületének legalább 50 %-át 30 napot meghaladó ideig rendeltetésszerűen nem használhatja.
(2) A bérbeadó a lakbért mérsékelheti arra az időre, amíg a bérlő rendeltetésszerű használatában más módon akadályozza, vagy jelentős mértékben korlátozza.

39. §

A lakbér mérséklése

(3) A lakbér mértékét is mérsékelheti a bérbeadó, ha azt a lakás kedvezőtlen fekvése, vagy műszaki állapota indokolja, így különösen, ha a lakás aládúcolt, nedves, egészségre ártalmas.
(4) A lakbér csökkentésének mértéke legfeljebb 40 % lehet. A lakbért a bérlő kérelmére 15 % -os mértékig a polgármester, ezt meghaladóan a képviselő-testület mérsékelheti.
(5) A mérséklésről a (4) bekezdés szerint hatáskörrel rendelkező a kérelem beadásától számított 30 napon belül dönt.
(6) A mérsékelt lakbér a kérelem benyújtásának időpontjától állapítható meg.
(5) Ha a bérbeadó a lakbér elengedésére, illetőleg mérséklésére irányuló igényt nem ismeri el, a bérlő a bírósághoz fordulhat.
(4) A jövedelmeket az 1. számú mellékletben foglaltak szerint kell igazoltatni. A jövedelemszámításnál irányadó időszak 1 év.
(1) Szünetel a lakbértámogatás folyósítása mindaddig, amíg a bérlő a lakbérfizetési kötelezettségének nem tesz eleget. A bérlő mulasztását a bérbeadó haladéktalanul jelezni köteles.
(2) Megszűnik a támogatáshoz való jogosultság a bérleti jogviszony megszűnésének napjával, továbbá a 15. §. (4) bekezdésében meghatározott feltételek megszűnésekor.
(3) A bérlő köteles a jogosultsági feltételekben bekövetkezett változást a bérbeadónak 15 napon belül bejelenteni.
(4) A lakbértámogatás jogosulatlan igénybevétele esetén a felhasznált összeget vissza kell fizetni.
(7) A lakbértámogatással összefüggő kérdésekben készült előterjesztéseket a Jogi, Pénzügyi és Településpolitikai Bizottság véleményezi.
III. Fejezet

A HELYISÉGBÉRLET SZABÁLYAI

40. § (1) Az önkormányzat tulajdonában lévő nem lakáscélú helyiségek bérbeadásának feltételeire, a felek jogaira és kötelességeire, valamint a bérleti jogviszony megszűntetésére illetve folytatására a lakásbérlet szabályait az e fejezetben foglalt eltérésekkel kell alkalmazni.

A bérlet létrejötte

41. § (1) A bérbeadó üres, nem lakás céljára szolgáló helyiséget – az önkormányzati és kötelező elhelyezési igény, valamint a családi házas önkormányzati bérlakásnál lévő garázs céljára szolgáló helyiség kivételével – pályázati eljárás vagy meghívásos ajánlatkérés útján adhat bérbe.

(2) A családi házas önkormányzati bérlakásnál lévő garázs céljára szolgáló helyiséget a lakás bérlőjének kell bérletre felajánlani, a lakásbérlet időtartamára. Ebben az esetben a bérleti díjat a képviselő-testület egyedileg állapítja meg.

(3) Ha a (2) bekezdésben meghatározott lakás bérlője a helyiségre nem tart igényt, úgy az (1) bekezdés rendelkezésének megfelelően a helyiség hasznosítható.

(4) A pályázati eljárás vagy a meghívásos ajánlatkérés eredménytelensége esetén a helyiség pályázati eljárás nélkül is bérbe adható. Ebben az esetben a helyiség bérlőjét a Képviselő-testület határozza meg.

(5) A meghívásos ajánlatkérés útján hasznosításra kijelölt, meghirdetett helyiség bérletére jelentkezők közül a képviselő-testület az összességében legelőnyösebb ajánlatot tevővel köt szerződést.

(6) Amennyiben üres, pályázatra vagy ajánlatkérésre ki nem jelölt helyiségre vonatkozó bérleti ajánlat érkezik, a képviselő-testület egyedileg dönt a bérbeadásról.

42. § (1) A pályázatra és a meghívásos ajánlatkérésre vonatkozó felhívásnak tartalmaznia kell:

a.) a meghirdetett helyiség fekvési helyét, (település, utca, házszám, alapterületét, rendeltetését, felszereltségi állapotát,)
b.) a helyiség felhasználásának célját (üzlet, műhely, garázs, stb.) és az abban folytatható tevékenység megjelölését,
c.) a bérleti szerződés – határozatlan, határozott, vagy feltétel bekövetkezéséig tartó- időtartamát,
d.) a helyiség használatra alkalmassá tételhez szükséges a leendő bérlő által saját költségén elvégzendő építési munkákat és azok elvégzésének határidejét, továbbá az esetleges eredeti állapot helyreállítási kötelezettségét,
e.) a pályázni jogosultak körét (egyéni vállalkozó, gazdasági társaság, magánszemély, stb.)
f.) a fizetendő bér mértékét,
g.) a pályázati ajánlat benyújtásának módját, helyét és határidejét, továbbá a tárgyalás megtartásának helyét és időpontját.
(2) A bérbeadónak a pályázati hirdetményben az (1) bekezdés a) - g) pontjaiban foglaltakat a képviselő-testület a helyiség bérbeadásáról szóló döntésekor határozza meg.
(3) A pályázati hirdetményt a bérbeadó a helyben szokásos módon (az önkormányzati hivatal hirdetőtábláin, valamint a város honlapján) legalább 5 napig kihirdeti.(7)

43. § A pályázati ajánlatot írásban kell benyújtani, melynek tartalmaznia kell:

a.) a pályázó nevét és címét, a tevékenység folytatására feljogosító engedély másolatát,
b.) a pályázó nyilatkozatát arról, hogy a pályázati feltételeket elfogadja.

44. § (1) A pályázati tárgyaláson csak az a pályázó vehet részt, aki ajánlatát a pályázati felhívásban megjelölt határidőben és tartalommal benyújtotta.

(2) A pályázatot az nyeri el, aki a pályázati tárgyaláson a legmagasabb összegű bérleti díj megfizetésére tesz ajánlatot, és vállalja 6 havi bérleti díj egy összegben való megfizetését.

A bérbeadó és a bérlő jogai és kötelezettségei

45. § (1) A bérbeadó a helyiséget a pályázati kiírásban megjelölt állapotban és felszereltséggel, leltár alapján köteles a bérlőnek átadni.

(2) A bérlő nem követelheti a bérbeadótól, hogy a helyiséget a pályázatban megjelölt használatnak (tevékenység) megfelelő módon kialakítsa, felszerelje, illetőleg berendezze.

46. § A bérlő köteles gondoskodni:

- a helyiség burkolatainak felújításáról, pótlásáról, illetőleg cseréjéről,
- a helyiséghez tartozó üzlethomlokzat (portál) kirakatszekrény, védő (elő-) tető, biztonsági berendezések karbantartásáról,
- a helyiségben folytatott tevékenység körében felmerülő felújításokról, pótlásról, illetőleg cseréről,
- az épület (helyiség) olyan központi berendezéseinek karbantartásáról, amelyeket kizárólagosan használ, illetőleg tart üzemben,
- az épület (helyiség) és területének tisztántartásáról és megvilágításáról, olyan nem háztartási szemét elszállításáról, mely az ő tevékenységével függ össze.

47. § A bérlő a helyiséget a bérleti jogviszony megszűnésekor az átadáskori állapotban és felszereltséggel köteles átadni. Semmiféle költségtérítésre nem tarthat igényt.

A helyiség bérleti jogának átruházása és elcserélése

48. § (1) Önkormányzati tulajdonban lévő helyiség csak másik önkormányzati tulajdonú helyiségre cserélhető, az eredeti bérleti szerződésben foglalt feltételekkel.

(2) A bérlő a helyiség cseréjéről és bérleti jogának átruházásáról szóló megállapodást annak megkötése előtt legalább 30 nappal köteles a bérbeadónak a hozzájárulás megadása érdekében megküldeni.

(3) A hozzájárulás kérdésében a bérbeadó az erre vonatkozó kérelem és a (2) bekezdésben megjelölt megállapodás kézhezvételétől számított 30 napon belül dönt és értesíti a bérlőt.

A bérlőtársi jogviszony

49. § (1) Az önkormányzat tulajdonban lévő helyiségre azonos, vagy hasonló tevékenységet folytatók közösen pályázhatnak és velük bérlőtársi szerződés köthető.

(2) Ha valamelyik bérlőtárs jogviszonya megszűnik, a visszamaradt bérlőtárs kérelmére a helyiség egyedüli bérlőjévé válik. Több visszamaradt bérlőtárs esetén kérelmükre azok továbbra is bérlőtársakként folytatják a jogviszonyt.

(3) A visszamaradt bérlő a bérletet bérlőtársi viszonyban az általa választott bérlőtárssal is folytathatja a bérbeadó hozzájárulásával.

A bérleti jogviszony megszűnése

50. § A helyiségre kötött bérleti szerződés megszűnik:

a) a határozott időtartam lejártával,

b) a felek közös megegyezésével,

c) a felek valamelyikének felmondásával, ha a másik fél a szerződésben rögzített kötelezettségének írásbeli felszólítás ellenére nem tesz eleget,

d) a gazdasági társaság, illetőleg a nem gazdasági társaság formában működő jogi személy bérlő jogutód nélkül megszűnik,

e) a bérlőnek a helyiségben végzett tevékenységéhez szükséges egyéni vállalkozói igazolványát visszavonták vagy azt a bérlő visszaadta,

f) ha nincs a bérleti jog 36. § szerinti folytatására jogosult személy vagy a jogosult nem kívánja a bérleti jogot folytatni.

A bérleti jog folytatása

51. § (1) Az egyéni vállalkozói igazolvány alapján tevékenységet folytató bérlő halála esetén csak az egyéni vállalkozó özvegye, özvegy hiányában vagy annak egyetértésével örököse jogosult folytatni, feltéve, hogy az egyéni vállalkozói tevékenység folytatását az egyéni vállalkozókról szóló törvény rendelkezései szerint bejelentette.

(2) A vállalkozói igazolványhoz nem kötött tevékenység esetén csak az Ltv. 21. § (2) bekezdésében felsorolt személyek jogosultak a bérleti jogot folytatni, ha a helyiséget továbbra is arra a célra használják, mint a bérlő.

IV. Fejezet

NYILVÁNTARTÁSOK VEZETÉSE, ADATVÉDELEM

52. § (1) A jegyző naprakész nyilvántartást vezet az önkormányzat tulajdonában lévő, e rendelet lakásokról és a nem lakás céljáról szóló helyiségekről és bérlőiről.

(2) A lakásnyilvántartás tartalmazza:

a) a lakás címét, alapterületét, a szobák és egyéb helyiségek számát, komfortfokozatát, társasház esetén a közös tulajdoni hányadot,

b) a bérlő és az e rendelet 22. § (2) bekezdése alapján a lakásba befogadottak nevét és a rokoni kapcsolatot,

c) a bérleti jogviszony keletkezésének időpontját, a bérleti jogviszony időtartamát,

d) a bérbeadás jogcímét és

e) az ügyiratszámot.

(3) A helyiség-nyilvántartás tartalmazza:

a) a helyiség címét, alapterületét,

b) a bérlő nevét, címét

c) a bérleti jogviszony keletkezésének időpontját, a bérleti jogviszony időtartamát,

d) a helyiséghasználat jellegét,

e) a bérleti díj összegét

f) az ügyiratszámot.

(4) Az önkormányzat tulajdonában álló lakások jegyzékét a 2. számú, a nem lakás céljára szolgáló helyiségekét a 3. számú melléklet tartalmazza.

53. § A bérbeadó – a jogszabály keretei között – jogosult nyilvántartani és kezelni mindazokat a személyes adatokat, amelyek e rendelet alapján a bérbeadás feltételeinek megállapítása illetve a bérbeadói hozzájárulásról való döntés meghozatala érdekében a tudomására jutottak.

V. Fejezet

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

54. § (1) A rendelet 2016. január 1-jén lép hatályba.

(2) A rendelet hatályba lépésével egyidejűleg Lengyeltóti Város Önkormányzatának a lakások és helyiségek bérletéről szóló 15/1994. (VII. 28.), 8/1995. (III. 30.), 16/2013. (XII. 23.), 9/2005.(IV. 29.), 10/2006. (III. 31.), 19/2009. (IX. 25.), 17/2011.(V.26.), 25/2012. (IX. 28.) önkormányzati rendeletekkel módosított 7/1994. (II. 24.) önkormányzati rendelete valamint az önkormányzati lakások lakbérének megállapításáról szóló 8/2000./II.24./, 11/2003./X.30./,18/2003./XII.23./,23/2008.(XI.28.),19/2009.(IX.25.),29/2009.(XI.27.), 21/2010.(XI.24.), 6/2012.(III.1., 33/2012.(XII.18.), 11/2014.(VII.16.),21/2014.(XI.27.) 25/2014.(XI.27.) önkormányzati rendeletekkel 13/1995. (X.26.) önkormányzati rendelete hatályát veszti.

(3) E rendeletben nem szabályozott kérdésekben az Ltv. és a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény rendelkezéseit kell alkalmazni.

1. melléklet

1. sz. melléklet a 19/2015.(XII. 18.) ör.-hez

Önkormányzati tulajdonú bérlakások
Összkomfortos
Címe Alapterülete

1. Lengyeltóti,Zrínyi.M.u.12 148 m2

2. Lengyeltóti,Szent Erzsébet tér 1/B 85 m2

3. Lengyeltóti,Zrínyi.M.u.4 116 m2

4. Lengyeltóti,Szent Erzsébet tér 1/A 84 m2

Komfort II.
Címe Alapterülete

5. Lengyeltóti,Csalogány 2 65 m2

6. Lengyeltóti,Csalogány 2 66 m2

7. Lengyeltóti,Csokonai.u.16 80 m2

8. Lengyeltóti,Zrínyi,M.u.27 57 m2

9. Lengyeltóti,Bem.u.20 33 m2

10. Lengyeltóti,Kert.u.1 67 m2

11. Lengyeltóti,Zrínyi.m.u.27 64 m2

12. Lengyeltóti,Csokonai.u.6 60 m2

13. Lengyeltóti,Szent Erzsébet tér 2/A 68 m2

14. Lengyeltóti,Zrínyi.M.u.29 80 m2

15. Lengyeltóti,Bem.u.20 72 m2

16. Lengyeltóti,Szent Erzsébet tér 2/B 73 m2

17. Lengyeltóti,Csokonai.u.16 74 m2

18. Lengyeltóti,Kert.u.1 74 m2

19. Lengyeltóti,Zrínyi.M.u.27 45 m2

20. Lengyeltóti,Kert.u.1 38 m2

21. Lengyeltóti,Kert.u.1 50 m2

22. Lengyeltóti,Szent Erzsébet tér 2/c 39 m2

23. Lengyeltóti,Zrínyi. M.u 29 62 m2

24. Lengyeltóti,Zrínyi.M.u.29 38 m2

Komfort I.
Címe Alapterülete

25. Lengyeltóti,Berzsenyi.u.3 78 m2

26. Lengyeltóti,Csokonai.u.6/2 65 m2

27. Lengyeltóti,Csokonai.u 6/1 46 m2

28. Lengyeltóti,Csokonai.u.6 67 m2

29. Lengyeltóti,Zrínyi . M.u.27 79 m2

30. Lengyeltóti,Zrínyi.M.u.34 91 m2

Félkomfortos
Címe Alapterülete

31. Lengyeltóti,Bem.u.20 57 m2

32. Lengyeltóti,Bem.u.20 73 m2

Komfort nélküli
Címe Alapterülete

33. Lengyeltóti,Csokonai.u.16 22 m2

2. melléklet

Önkormányzati tulajdonú helyiségek
Címe Alapterülete Rendeltetése

1. Lengyeltóti,Csalogány.u.2. 157 m2 Bank

2. Lengyeltóti,Csokonai.u.1 129 m2 Üzlet

3. Lengyeltóti,Rákóczi.F.u.1 35 m2 Üzlet

4. Lengyeltóti,Csokonai.u.3 79 m2 Iroda(24 H)

5. Lengyeltóti,Csokonai.u.6 (bal) 20 m2 Üzlet

6. Lengyeltóti,Csokonai.u.6 (Jobb) 20 m2 Üzlet

7. Lengyeltóti,Csokonai.u.3 74 m2 Iroda(Groupama)

8. Lengyeltóti,Zrínyi.u.3 190,92 m2 Iroda(Pelso-Kom)

9. Lengyeltóti,Zrínyi.u.6 191 m2 Iroda(Pelso-Kom)

10. Lengyeltóti,220/4 hrsz 250 m2 Kórház gazd. épület

11. Lengyeltóti,377 hrsz 53,7 m2 Idősek klubja épület

12. Lengyeltóti,Szent erzsébet tér 1/B Garázs

13. Lengyeltóti,Csalogány.u.2. Garázs

3. melléklet

Szociális bérlakás iránti kérelem
1.) A kérelmező A kérelmező házastársának
neve: .............................................................................
születési helye, ideje:.................................................
.......................................................................................
anyja neve: .................................................................
lakcíme: .......................................................................
tabi lakóhely létesítésének időpontja:
.......................................................................................
munkahelye: ...............................................................
.......................................................................................
jelenlegi munkaviszonyának kezdete:
.......................................................................................
havi nettó jövedelme: ................................................
2.) Az igénylővel együtt költözők
neve: .................................................................................................................................................................................
születési ideje:..................................................................................................................................................................
a kérelmezővel való hozzátartozói kapcsolata:....
havi nettó jövedelme: : ..................................................................................................................................................
neve: .................................................................................................................................................................................
születési ideje:..................................................................................................................................................................
a kérelmezővel való hozzátartozói kapcsolata:....
havi nettó jövedelme: : ..................................................................................................................................................
neve: .................................................................................................................................................................................
születési ideje:..................................................................................................................................................................
a kérelmezővel való hozzátartozói kapcsolata:....
havi nettó jövedelme: : ..................................................................................................................................................
neve: .................................................................................................................................................................................
születési ideje:..................................................................................................................................................................
a kérelmezővel való hozzátartozói kapcsolata:....
havi nettó jövedelme: : ..................................................................................................................................................
neve: .................................................................................................................................................................................
születési ideje:..................................................................................................................................................................
a kérelmezővel való hozzátartozói kapcsolata:....
havi nettó jövedelme: : ..................................................................................................................................................
3.) Az egy főre eső átlagos havi nettó jövedelem: ..................................................................
4.) Az igényelt lakás nagysága és komfortfokozata: ..............................................................
5.) A lakáskérelem indoka (jelenlegi lakáskörülményei miért nem megfelelőek):
..................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................
..................................................................................................................................................
6.) Nyilatkozom, hogy nekem és a velem együtt költöző családtagoknak
- beköltözhető lakástulajdona* nincs van
- olyan vagyona (ingatlan, jármű, vagyoni értékű jog, értékpapír, készpénz, bankbetét), amelynek értéke a mindenkori öregségi nyugdíjminimum 80 szorosát meghaladja* nincs van
illetve ilyen vagyont 5 éven belül* nem idegenítettünk el elidegenítettünk.
Büntetőjogi felelősségem tudatában kijelentem, hogy a fenti adatok a valóságnak megfelelnek. Tudomásul veszem, hogy olyan valótlan adatok közlése, amely számomra jogtalan előnyt jelent, a kérelmem elutasítását jelenti.
Kérelmemhez mellékelek ………… db jövedelemigazolást.
…………………, 20…………………………….
* A megfelelő szövegrész aláhúzandó
1

Az önkormányzati rendeletet a Lengyeltóti Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2023. (IX. 29.) önkormányzati rendelete 62. §-a hatályon kívül helyezte 2023. szeptember 30. napjával.

2

A 33. § a Lengyeltóti Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 28.) önkormányzati rendelete 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

3

A Normaszövegben foglalt táblázat „c.) félkomfortos lakás esetén” sor 1. mezője a Lengyeltóti Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 28.) önkormányzati rendelete 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

4

A Normaszövegben foglalt táblázat „c.) félkomfortos lakás esetén” sor 2. mezője a Lengyeltóti Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 28.) önkormányzati rendelete 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

5

A Normaszövegben foglalt táblázat „d) komfort nélküli lakás esetén” sor 1. mezője a Lengyeltóti Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 28.) önkormányzati rendelete 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

6

A Normaszövegben foglalt táblázat „d) komfort nélküli lakás esetén” sor 2. mezője a Lengyeltóti Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 28.) önkormányzati rendelete 1. § (1) bekezdésével megállapított szöveg.

7

A (3) bekezdés a Lengyeltóti Város Önkormányzata Képviselő-testületének 11/2022. (VI. 28.) önkormányzati rendelete 3. §-ával megállapított szöveg.