Somogysámson Község Önkormányzat Képviselő-testületének 7/2017 (II.15.) önkormányzati rendelete

Somogysámson Község Önkormányzata Képviselő-testületének 7/2017.(II.15.) önkormányzati r e n d e l e t e a közösségi együttélés alapvető szabályairól és megsértésük jogkövetkezményeiről

Hatályos: 2017. 02. 16

Somogysámson Község Önkormányzatának Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói jogkörében, Magyarország Alaptörvénye 32. cikk (1) bekezdés a.) és f.) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva, Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 143. § (4) bekezdés d) pontjában és a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről szóló 2012. évi II. törvény 200. § (1) bekezdés a) pontjában kapott felhatalmazás alapján a következőket rendeli el:

I. fejezet

ÁLTALÁNOS RENDELKEZÉSEK

1. A rendelet hatálya

1. § (1) E rendelet hatálya azon természetes személyekre terjed ki, akik Somogysámson község közigazgatási területén a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást tanúsítanak.

(2) Nem alkalmazható e rendelet és nem állapítható meg a közösségi együttélés alapvető szabályaiba ütköző magatartás, ha:

  1. az adott magatartás bűncselekményt, vagy szabálysértést valósít meg,
  2. törvény, vagy kormányrendelet az adott magatartás tekintetében közigazgatási bírság kiszabását rendeli el.

2. Értelmező rendelkezések

2. § E rendelet alkalmazásában:

  1. a közösségi együttélés alapvető szabályaiba ütköző magatartás: az a magatartás, amely nem minősül bűncselekménynek, vagy szabálysértésnek,  de ellentétes a közösségi együttélés szabályaival (a továbbiakban: szabályok), azokat sérti, vagy veszélyezteti, s jelen rendelet a közösségi együttélés alapvető szabályaiba ütköző magatartásnak minősít;

II. Fejezet

A  SZABÁLYOK MEGSÉRTÉSE MIATT ALKALMAZHATÓ JOGKÖVETKEZMÉNYEK ÉS ELJÁRÁSI SZABÁLYOK

3. Aközigazgatási bírság és a helyszíni bírság

3. § (1) A szabályok megszegőjével szemben természetes személyek esetében 200.000 forintig, jogi személyek és jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetek esetében 2.000.000 forintig -, terjedő közigazgatási bírság kiszabásának van helye.

(2) Ha a helyszíni intézkedés alkalmával a szabályok megszegő a jogsértést teljes mértékben elismeri, akkor vele szemben 50.000.- (ötvenezer) forintig terjedő helyszíni bírságot lehet kiszabni.

(3) A bírság mértékét a hatósági ellenőrzést a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvényben (a továbbiakban: Ket.) 94/A. § (1) bekezdése figyelembe vételével kell megállapítani.

(4) A bírság behajtására a Ket. szabályai az irányadóak.

4. Eljáró hatóság és eljárási szabályok

4. § (1) E rendelet hatálya alá tartozó magatartások miatt indult eljárásokban a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályairól szóló 2004. évi CXL. törvény (a továbbiakban: Ket.) előírásait kell alkalmazni.

(2) A szabályok megsértése miatt – a képviselő-testület átruházott hatáskörében eljárva -. a Jegyző folytatja le a közigazgatási eljárást és szabja ki a közigazgatási bírságot.

5. § (1) A szabályok megsértése miatti eljárás kizárólag hivatalból indítható, mely akkor sem minősül kérelemre indult eljárásnak, ha a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást természetes személy, jogi személy vagy jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet jelenti be. A bejelentést írásban, vagy szóban lehet megtenni, a szóbeli bejelentést jegyzőkönyvbe kell foglalni.

(2) A bejelentésnek lehetőség szerint tartalmaznia kell a szabályokba ütköző magatartást megvalósító ismert személy adatait, a magatartásnak, az elkövetés helyének, idejének, továbbá körülményeinek leírását a bizonyítási eszközök megjelölésével. A rendelkezésre álló bizonyítékokat csatolni kell a bejelentéshez.


(3) A szabályok megszegőjével szemben közigazgatási hatósági eljárás nem indítható a közösségi együttélés alapvető szabályaiba ütköző magatartásnak, az eljáró hatóság tudomására jutásától számított 30 napot követően.

6. § (1) A szabályok betartása érdekében a jegyző hatósági ellenőrzés elvégzésére jogosult, melyet a Ket.-ben rögzített eljárási szabályok szerint kell lefolytatni.

(2) A hatósági ellenőrzés csak hivatalból - ügyfél kérelmére nem - indítható. A szabályokat sértő magatartás bejelentésekor a hatósági ellenőrzést hivatalból kell megindítani.

(3) A szabályok be nem tartójával szemben, ha az eljárás során hatósági ellenőrzésre került sor, a Ket. 94. § (1) bekezdés a) pontja szerinti felhívás adható ki. Ebben a jegyző felhívja a figyelmét, hogy a jövőben tartózkodjon a szabályok megsértésétől, ellenkező esetben közigazgatási bírságot fog rá kiszabni.

5. A közigazgatási bírság, valamint a helyszíni bírság kiszabására és önkéntes befizethetőségére vonatkozó rendelkezések

7. § (1) Fiatalkorúval szemben nem lehet helyszíni bírságot kiszabni, közigazgatási bírságot pedig kizárólag akkor, ha önálló keresete (jövedelme), vagy vagyon van.

(2) A helyszíni bírságot a szabályokat sértő magatartás miatti helyszíni bírság formanyomtatvány alkalmazásával kell kiszabni.

(3) E rendelet szerint kiszabott közigazgatási bírságot – a bírságról rendelkező döntés jogerőre emelkedésétől számított 15 napon belül – a döntéshez mellékelt postai befizetési nyomtatványon, vagy átutalással kell kiegyenlíteni, vagy a KÖH házipénztárában befizetni.

6. Nyilvántartás

8. § (1) A jegyző köteles gondoskodni a szabályok megsértése miatt kiszabott bírságok évenkénti folyamatos nyilvántartásáról.

(2) A nyilvántartás tartalmazza:

a)a szabályokat megsértő nevét, születési helyét, idejét, anyja nevét, lakcímét,

  1. a szabályok megsértésének idejét, helyét, fajtáját,
  2. a hozott határozat számát, keltét, 
  3. a kiszabott bírság fajtáját, összegét,
  4. a kiszabott bírság kiegyenlítésének módját, idejét,
  5. esetleges fellebbezés benyújtásának idejét, a II. fokú eljárás eredményét.

III. fejezet

A KÖZÖSSÉGI EGYÜTTÉLÉS ALAPVETŐ SZABÁLYAI

                               1. Önkormányzati jelkép jogosulatlan használata

9.         § A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást valósít meg az, aki az önkormányzat címerét, zászlóját, lobogóját engedély nélkül, vagy az engedélytői eltérő módon alkalmazza vagy forgalomba hozza, illetve ilyen célból előállítja.

2. Közterület megállapodás nélküli használata

10.§ A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást valósít meg az, aki a közterületek használatáról szóló önkormányzati rendelet hatálya alá tartozó

  1. közterületet közterület használati szerződés nélkül, vagy az abban foglaltaktól eltérő módon, vagy azt meghaladó mértékben használja,
  2. közterületen a közhasználatú létesítményeket rendeltetéstől eltérő módon használja, vagy szennyezi,
  3. közterületen zaklató, másokat zavaró módon árusít, nyújt, szolgáltatást.


3.  Közterületek tisztaságának fenntartása és rendeltetésszerű használata:


11. § A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást valósít meg

a)– ha az ingatlantulajdonos az ingatlan előtti/melletti járdát és területet (gyomtalanítás, gaztalanítás, fűvágás, hóeltakarítás, síkosság mentesítés, hulladékmentesítés) nem tartja tisztán, az ónos esőtől, jégtől, hótól síkossá vált járdát nem takarítja le, vagy olyan anyagot használ, amelyet a közterület rendjéről, a zöldterület fenntartásáról és az állattartás szabályairól önkormányzati rendelet tilt.

b)– aki a  közterületen általa okozott szennyeződést nem szünteti meg,

c)– közterületen szemetel, a szemétgyűjtő edényzetből a hulladékot kiönti, szétszórja,

  1. – működésképtelen, forgalomból kivont, vagy forgalomban lévő valamennyi típusú gépjárművet, mezőgazdasági gépet, munkagépet közterületen tárol, különösen utak, járdák mentén szilárd burkolattal le nem fedett zöldterületen, valamint kijelölt parkoló helyeken,
  2. – közterületen, zöldfelületen engedély nélkül végez munkálatokat,
  3. – közterületen építési anyagot a polgármester által kiadott közterület-használati engedélyben meghatározottól eltérő módon és időtartamig tárol,
  4. – közterületen szennyező anyagot úgy szállít, hogy abból a szennyező anyag kihullik, kicsepeg,
  5. – bármilyen szállítmány fel- vagy lerakásánál a köz- vagy magánterületet szennyez.



4. Zöldterületek, zöldfelületek rendeltetéstől eltérő használata

12.§ (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást valósít meg az, aki

  1. közterületen engedély nélkül fát kivág,
  2. közterületen lévő növényzetet (fák, cserjék, virágok, gyep) és a zöldfelületek egyéb elemeit, tartozékait, felszerelési tárgyait bármilyen módon szakszerűtlenül kezeli, gondatlanul  megrongálja, károsítja vagy elpusztítja,
  3. zöldfelületeken járművel, kerékpárral nem az erre a célra kijelölt utakon közlekedik,
  4. gyepfelületre, parkosított területre gépkocsival vagy más járművel behajt, beáll,
  5. zöldterület fenntartását akadályozó tevékenységet folytat,

    f)    zöldterületen közegészségügyi veszélyeztetést; is okozó ideiglenes szálláshelyet létesít.


(2) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást valósít meg az, aki nem gondoskodik az ingatlanán lévő fás szárú növények emberi életet, egészségét veszélyeztető részeinek eltávolításáról.


5. Állattartással kapcsolatos magatartások

13.§ Aki;

  1. közterületen állatot legeltet, illetve e területekre kihajt, kienged,
  2. nem gondoskodik arról, hogy a szennyvíz, trágyalé a szomszéd telkére, vagy közterületre ne folyjon át, valamint az a saját és/vagy a szomszéd építési telkét szennyezi, és a talajt fertőzi, bűzt áraszt, legyek és állati kártevők elszaporodásához vezet. így közegészségügyi veszélyeztetést eredményez
  3. közterületen illetve külterületen ebet szabadon, felügyelet nélkül kienged, elengedi, a közterületen póráz nélkül sétáltatja,

a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást valósít meg.




6. Zajvédelemmel kapcsolatos magatartások


14. § (1) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el aki, lakóövezetben zajjal járó   


            a.) építési- bontási tevékenységet-

b.) zöldfelület fenntartással kapcsolatos tevékenységet–

c.) ipari - asztalosipari tevékenységet -

d.) gépi favágással kapcsolatos tevékenységet folytat


munkanapon 19:00 – 07:00 óra között

szombaton 18:00 – 09:00 óra között

valamint vasárnap és ünnepnapokon.


(2) Aki 21:00 óra és 07:00 óra között a közterületen énekel, zenél, illetve a közterületen indokolatlanul zajt kelt,

           a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást valósít meg.


(3) A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást követ el, aki külterületen


munkanapon 18:00 – 10:00 óra között

valamint szombaton, vasárnap és ünnepnapokon

a település belterületén is hallható zajjal járó gázágyús vadriasztást folytat.




7. Avar és kerti hulladék égetésére vonatkozó szabályok megszegése

15.§ A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást valósít meg az, aki az avar és kerti hulladék égetésérői szóló önkormányzati rendeletben meghatározottól eltérő módon éget avart és kerti hulladékot.


8. Folyékony hulladékkal kapcsolatos szabályok megszegése

16. § A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást valósít meg az, aki

  1. a települési folyékony hulladékkal kapcsolatos kötelező helyi közszolgáltatást nem veszi igénybe, vagy nem a közszolgáltató által nyújtott szolgáltatást veszi igénybe
  2. települési   folyékony  hulladékkal   kapcsolatos  kötelező  helyi  közszolgáltatás   teljesítéséhez  szükséges bejelentési kötelezettségének nem tesz eleget
  3. települési folyékony hulladékkal kapcsolatos kőtelező helyi közszolgáltatást jogosulatlanul végez

9. Temetkezés rendjének megsértésével kapcsolatos magatartások

 17. §  A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást valósít meg az, aki

  1. sírt, vagy sírboltot a szükséges hatósági, szakhatósági engedélyek, vagy az üzemeltető jelenléte nélkül kinyit, abból exhumál,
  2. temetkezési szolgáltatást a temetőkről és a temetkezésről szóló önkormányzati rendelettel ellentétes módon végez, az üzemeltető hozzájárulása nélkül halottat, hamvakat eltemet,
    hamvakat helyez el, vagy szétszór,
  3. engedély nélkül sírboltot létesít, vagy annak fenntartásáról nem gondoskodik,
  4. az üzemeltető engedélye nélkül a temetőben síremléket, fedlapot a helyszínen készít el.

          

                              10.  Köztisztasági előírások megszegése

18. § A közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást valósít meg az, aki

  1.  az általa használt, illetve tulajdonát képező ingatlant nem műveli meg, nem tartja rendijén, gyomtól, gaztól nem tisztítja meg,
  2. szemetet felhalmoz,
  3. a hulladékgyűjtő edénybe mérgező, robbanó, folyékony vagy a szolgáltatást végző dolgozó testi épségét, egészségéi, vagy a gépjárművet veszélyeztető anyagot helyez el,

d)    a hulladékgyűjtő edény és környékének tisztántartásáról, takarításáról, fertőtlenítéséről nem gondoskodik,
e) ingatlan és az ingatlan előtti járda tisztántartásáról, hó eltakarításáról, síkosság mentesítéséről nem gondoskodik,

  1. az ingatlan előtti árkot, folyókát, csatornanyílást, átereszt nem tisztítja, vagy a csapadékvíz zavartalan lefolyását nem biztosítja,
  2. a beépített, illetve beépítetlen belterületi ingatlan előtti járdán, illetve mellette nőtt gazt nem irtja,a kinyúló ágak és bokrok nyeséséről nem, vagy nem megfelelő módon gondoskodik,

h)   az ingatlanán keletkezett csapadékvizet nem a saját területén helyezi el,

i)    a járdáról letakarított havat a gyalogos, illetve járműközlekedést akadályozó módon rakja le. Havat útkereszteződésben, úttorkolatban, kapubejárat elé, tömegközlekedéshez szolgáló jármű megállóhelyénél, a közüzemi szolgáltatási, felszerelési tárgyra, közérdekű létesítményre, illetve parkosított területre rakja,

j)    szennyvizet, eldugulás vagy rongálódás okozására alkalmas anyagot a csapadékvíz lefolyó utcai aknába, illetőleg a csapadékelvezető árokba vezet, önt,

k)   közkifolyót nem háztartási vízszükséglet kielégítése céljára engedély, illetve hozzájárulás nélkül igénybe vesz,

l)    építményeket, kerítéseket, élőfát bármilyen felirattal megrongál,

      m)  közterületen és kirándulóhelyen elhelyezett és általa beszennyezett felszerelési és berendezési tárgyakat azonnal nem tisztítja meg,

n)   a gondozott zöldterületre járművel ráhajt vagy azon parkol,

o)    közútra, útpadkára salakot vagy építési törmeléket engedély nélkül szállít vagy elhelyez,

p)   alkalmi jelleggel igénybe vett közterületen és környékén keletkezett hulladékot nem gyűjti össze, és elszállításáról nem gondoskodik,

q)   a településen lévő élővízfolyásokba, belvízelvezető árokba tisztítatlan szennyvizet, trágyalevet levezet, partjait hulladék lerakásával beszennyezi,

r)   a rothadó bűzös hulladék elszállításáról, megsemmisítéséről haladéktalanul nem gondoskodik


                                           

11. Házszám és utcanévtábla elhelyezésével kapcsolatos magatartások

19. § Aki;

  1. az utcanévtábla kihelyezését és az azzal járó munkálatokat akadályozza,
  1. a kihelyezett utca névtáblát beszennyezi, szövegét megváltoztatja vagy olvashatatlanná teszi, vagy engedély nélkül eltávolítja,
  2. az ingatlanát a megfelelő házszámtáblával nem látja el, illetve a házszámtáblát nem az előírt módon és helyre helyezi el,
  3. címváltozásnál az új lakcímkártya kiadásától számított 30 napon belül nem gondoskodik az új címnek megfelelő házszámtábla jól látható kihelyezésről,
  4. házszámtábla pótlását legkésőbb az esemény bekövetkezésétől számított 30 napon belül nem teszi meg,

a közösségi együttélés alapvető szabályait sértő magatartást valósít meg.



IV. fejezet

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK


20. § (1) E rendelet kihirdetését követő napon hatályba, rendelkezéseit a hatálybalépését követőn elkövetett magatartások esetében kell alkalmazni.

Somogysámson , 2017. február 15.

                 Farkas János                                                         dr. Babina Bernadett   

                 polgármester                                                                              jegyző  


Kihirdetési záradék:


A rendelet 2017. február 15. kihirdetve!

dr. Babina Bernadett

jegyző,