Öreglak Község Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2012. (V. 30.) önkormányzati rendelete
A helyi környezet védelméről, a közterületek és ingatlanok rendjéről, a település tisztaságáról
Hatályos: 2012. 05. 30Öreglak Község Önkormányzata Képviselő-testületének 10/2012. (V. 30.) önkormányzati rendelete
A helyi környezet védelméről, a közterületek és ingatlanok rendjéről, a település tisztaságáról
Öreglak Községi Önkormányzat Képviselő-testülete Magyarország Alaptörvénye 32 cikk (2) bekezdésében meghatározott eredeti jogalkotói hatáskörében, a helyi önkormányzatokról szóló módosított 1990. évi LXV. törvény 16. §. (1) bekezdésében, a hulladékgazdálkodásról szóló 2000. évi XLIII. törvény 31. §. (2) bekezdésében, a környezet védelmének általános szabályairól szóló 1995. év LIII. törvény 46. §. és 48. §. (1) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján – a törvények végrehajtási rendeletei és a helyi környezeti körülmények figyelembe vételével – a község tiszta, esztétikus képének, valamint a környezet rendjének és tisztaságának – kialakítása, fenntartása és védelme érdekében - a következőket rendeli el:
I.
Általános rendelkezések
1. § E rendelet alkalmazásában:
2. § (1) A rendelet hatálya kiterjed a jogi és természetes személyekre, valamint a jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetekre.
(2) E rendeletet kell alkalmazni:
II.
Közterületek rendje
Közterületek tisztántartása, takarítása és téli hó eltakarítása, síkosság mentesítési feladatok ellátása
3. § (1) Tilos a hulladékot elhagyni – a gyűjtés, begyűjtés, lerakás szabályaitól eltérő módon felhalmozni, ellenőrizetlen körülmények között elhelyezni, kezelni.
(2) A község köztisztaságának megőrzése érdekében mindenki köteles hatékonyan közreműködni és tartózkodni minden olyan tevékenységtől, magatartástól, mellyel a települési környezetet szennyezné, fertőzné.
(3) Az egyes ingatlanok tisztántartásáról az e rendeletben meghatározott ingatlan tulajdonosok kötelesek gondoskodni.
(4) Bármely építési, tatarozási vagy bontási munkánál természetes személy építtető esetén a tisztántartás az építtetőt, egyéb építtető esetében a kivitelezőt terheli.
(5) Az önkormányzati utak (helyi, közutak) tisztántartásáról az önkormányzat gondoskodik. A hó és a síkosság elleni védekezést az önkormányzat látja el. A hó és a síkosság elleni védekezést e rendelet 10. § (9) és (10) bekezdéseiben meghatározottak szerint kell elvégezni. Az úttartozékot képező útárok és az úttest csapadékelvezetésének folyamatos biztosításáról a helyi közút tulajdonosa az önkormányzat köteles gondoskodni.
(6) Az ingatlan tulajdonosa köteles gondoskodni:
4. § (1) A közforgalmú közúti közlekedés céljára szolgáló létesítmények esetében:
5. § ( l ) Közterületen szemetet, hulladékot csak az önkormányzat által az erre a célra rendszeresített felállított tartályokban szabad elhelyezni.
(2) A szeméttartályok kihelyezése és rendszeres ürítése – a (3) bekezdésben foglaltak kivételével- az önkormányzat feladata.
(3) Intézményi, szórakozóhelyek, vendéglátó-ipari egységek, kereskedelmi üzlethelységek és más elárusító helységek, gazdálkodó szervezetek, egyéb szervezetek előtt a szemétgyűjtő tartályok elhelyezése és tisztántartása az üzemeltető feladata.
Közterületek szennyezésének megelőzése
6. § (1) Tilos a közterületeket beszennyezni, a közterületeken bárminemű szemetet, vagy elhasznált tárgyat (pl. háztartási hulladékot, papírt, gyümölcshéjat, stb.) elhelyezni, elszórni, eldobni.
(2) Tilos a közterületeken elhelyezett berendezési tárgyakat, felszereléseket, műtárgyakat, műalkotásokat beszennyezni, megrongálni.
(3) Tilos dugulás, vagy rongálódás okozására alkalmas anyagot, tárgyat (törmeléket, homokot, hulladékot, papírt, tűz- és robbanásveszélyes anyagot, stb.) a közcsatorna víznyelőjébe, csapadékelvezető csatornába, vagy árokba szórni, önteni vagy bevezetni.
(4) Állati tetemet, valamint olyan szerves vagy szervetlen anyagot, mely a környék levegőjét szennyezheti, a szomszédos terület lakóinak egészségét veszélyezteti, sem közterületen, sem magánterületen elhelyezni nem szabad.
(5) A közterületen elhullott állatok eltávolításáról a gyepmesternek haladéktalanul gondoskodni kell.
(6) Építésnél, bontásnál vagy felújításnál a munkálatokat úgy kell végezni, valamint az építési bontási anyagot, földet tárolni, hogy más ingatlanon por és szennyeződés indokolatlanul ne keletkezzen.
(7) Közterületen építésből, bontásból származó törmeléket, hulladékot szabadon tárolni tilos.
(8) Közterületet használni csak a vonatkozó hatályos önkormányzati rendeletben foglaltak szerint lehet.
(9) Az építést, felújítást végző tulajdonos, kivitelező az építési területen és közvetlen környékén (az építés körüli közterületen) a közterület tisztaságát és a biztonságos közlekedés lehetőségét köteles biztosítani.
Közterületen különböző tevékenységet végzők kötelezettségei
7. § (1) Az utcai árusok kötelesek a részükre kijelölt helyet és annak közvetlen környezetét tisztán-tartani, az árusításból keletkezett hulladékot összegyűjteni és elszállításáról, elszállíttatásáról gondoskodni.
(2) A szórakoztató, vendéglátó egységek, árusító helyek, üzletek előtti, körüli járdaszakaszt –közterületi részt – a tulajdonos, üzemeltető (használó, bérlő) az időjárási viszonyoktól függően köteles a nyitva tartás ideje alatt tisztán tartani, nyitás előtt és zárás után feltakarítani.
(3) Az alkalmi vásárok, kirakodások, búcsúk és egyéb közterületet igénybe vevő rendezvények ideje alatt és után a közterület rendben tartását, takarítását az azt engedélyező köteles előírni és a végrehajtást ellenőrizni.
(4) Közterületen gépjárművek javítása, szerelése és mosása tilos, kivéve a hirtelen fellépő hibák elhárítását célzó javítást.
(5) Szennyvizet, vagy más szennyezett folyadékot, szennyező vagy más egészségre ártalmas anyagot közterületre elszórni, kiönteni vagy eldobni nem szabad.
(6) Tilos a közterületre zárt csapadékrendszerben, valamint nyílt árokba szennyvizet vagy szennyezett folyadékot kiönteni, vagy kivezetni.
(7) A közterületet emberi és állati ürülékkel szennyezni tilos.
(8) A közforgalom céljára szolgáló területek (tömegközlekedési megállók, pályaudvarok, parkok, sétányok, stb.) berendezéseit, növényzetét, közforgalmú területek burkolatát, forgalomszabályozó berendezéseket, jelzéseket, táblákat, lánckorlátokat megrongálni tilos.
Az ingatlantulajdonosok feladatai az ingatlannal
kapcsolatban
8. § (1) Az egyes ingatlanok tisztán tartásáról az ingatlan tulajdonosa, kezelője, tartós használója, illetőleg haszonélvezője (a továbbiakban együtt: tulajdonos), másnak a használatában levő ingatlanok (ingatlanrészek, helyiségek) tisztán tartásáról, pedig a használó, illetőleg - a bérleti jogviszonyból származó kötelezettsége szerint - a bérlő (a továbbiakban együtt: használó) köteles gondoskodni.
(2) A község területén lévő ingatlanok tulajdonosai, használói kötelesek ingatlanukat megművelni, illetve rendben tartani, gyomtól, gaztól, szeméttől, vadon élő bokroktól, virágzó parlagfűtől megtisztítani.
(3) A község területén működő kereskedelmi egységek, vendéglátó-ipari, és szolgáltató létesítmények külső és belső nagytakarítását (a környezet rendezését) az üzemeltetők kötelesek minden év április 30-ig elvégezni, rendben tartásukról folyamatosan gondoskodni. Kötelesek továbbá a homlokzat, az épület szerkezeti egységeinek (előtető, portál, ernyőszerkezet, cégtábla) jó karbantartását elvégezni.
(4) A kereskedelmi, vendéglátó-ipari szolgáltató létesítmények üzemeltetői a kirakatokat kötelesek tisztántartani és a kirakatokat az üzlet profiljának, jellegének megfelelően árubemutatásra használni.
(5) Amennyiben az ingatlan tulajdonosai, használói az (1) bekezdésben szabályozott művelési, tisztántartási kötelezettségüknek felszólítás ellenére sem tesznek eleget úgy helyettük az önkormányzat a tulajdonos, használó költségére és terhére elvégeztetheti, és a költségeket megtérítteti, az adóbehajtás szabályai szerint.
9. § (1) A röplapok utcai terjesztői kötelesek a röplapok szétszóródásával keletkező hulladék eltakarításáról gondoskodni.
(2) Hirdetményt, plakátokat kizárólag a község hirdetőtábláin és az ere kijelölt helyen előzetes engedély alapján lehet elhelyezni. Az engedélyt a polgármesteri hivataltól kell kérni.
(3) Hirdetmények, plakátok eltávolítása annak a feladata, aki azt a hirdetőtáblákon, falfelületeken elhelyezte, vagy elhelyeztette, amennyiben ennek a kötelezettségének nem tesz eleget, költségére az Önkormányzat végezteti el a plakátok eltávolítását.
10. § (1) Öreglak lakott területén május 15. és szeptember 15. között a hulladék égetése tilos.
(2) Rongy, gumi, műanyag égetése egész évben tilos.
(3) A tűzoltó-parancsnokság teljes tűzgyújtási tilalmat rendelhet el.
(4) Tűzveszélyes tevékenységet tilos olyan helyen végezni, ahol az tüzet, vagy robbanást okozhat. Állandó jellegű tűzveszélyes tevékenységet csak a tűzvédelmi követelményeknek megfelelő, erre a célra alkalmas helyen szabad végezni.
(5) Alkalomszerű tűzveszélyes tevékenységet – a (6) bekezdés kivételével- előzetesen írásban meghatározott feltételek alapján szabad végezni. A feltételek megállapítása a munkát elrendelő feladata.
(6) Amennyiben az alkalomszerű tűzveszélyes tevékenységet végző személy azt saját tulajdonában lévő létesítményben, épületben, szabadtéren folytatja, úgy a feltételek írásbeli meghatározása nem szükséges.
(7) A külső szervezet vagy személy által végzett tűzveszélyes tevékenység feltételeit a tevékenység helye szerinti létesítmény vezetőjével vagy megbízottjával egyeztetni kell, aki ezt szükség szerint – a helyi sajátosságnak megfelelő-tűzvédelmi előírásokkal köteles kiegészíteni.
(8) Az alkalomszerű tűzveszélyes tevékenységre vonatkozó feltételeknek tartalmaznia kell a tevékenység időpontját, helyét, leírását, a munkavégző nevét és – tűzvédelmi szakvizsgához kötött munkakör esetében – a bizonyítvány számát, valamint a vonatkozó tűzvédelmi szabályokat és előírásokat.
(9) Jogszabályban meghatározott tűzveszélyes tevékenységet csak érvényes tűzvédelmi szakvizsgával rendelkező, egyéb tűzveszélyes tevékenységet a tűzvédelmi szabályokra, előírásokra kioktatott személy végezhet.
(10) A tűzveszélyes környezetben végzett tűzveszélyes tevékenységhez a munka kezdésétől annak befejezéséig a munkát elrendelő – szükség esetén műszeres – felügyeletet köteles biztosítani.
(11) A tűzveszélyes tevékenységhez a munkát elrendelő az ott keletkezhető tűz oltására alkalmas tűzoltó-felszerelést, készüléket köteles biztosítani.
(12) A tűzveszélyes tevékenység befejezése után a munkavégző a helyszínt és annak környezetét tűzvédelmi szempontból köteles átvizsgálni, és minden olyan körülményt megszüntetni, ami tüzet okozhat.
(13) A szabadban tüzet gyújtani, tüzelőberendezést használni csak úgy szabad, hogy az a környezetére tűz- vagy robbanásveszélyt ne jelenthessen.
(14) A szabadban a tüzet és az üzemeltetett tüzelőberendezést őrizetlenül hagyni nem szabad. Veszély esetén, vagy ha arra szükség nincs, a tüzet azonnal el kell oltani.
(15) Szabadban a tüzelés, a tüzelőberendezés használatának helyszínén olyan eszközöket, illetőleg felszereléseket kell készenlétben tartani, amelyekkel a tűz terjedése megakadályozható, illetőleg a tűz eloltható.
(16) Az avar-, a tarló-, a nád- és a növényi hulladékégetés alkalomszerű tűzveszélyes tevékenység.
(17) A tervezett égetés helyét, időpontját és terjedelmét a megkezdés előtt legalább 24 órával az illetékes hivatásos önkormányzati tűzoltóságnak írásban be kell jelenteni.
(18) Tarló- vagy a növényi hulladékégetés csak úgy végezhető, hogy az a környezetére tűz- és robbanásveszélyt ne jelentsen.
(19) A tarló- vagy a növényi hulladékégetés befejezése után a helyszínt gondosan át kell vizsgálni és a parázslást, izzást –vízzel, földtakarással, kéziszerszámokkal stb.- meg kell szüntetni.
(20) Hulladék nyílt téri, vagy a hulladékok égetésének feltételeit rögzítő jogszabályban foglaltaknak nem megfelelő berendezésben történő égetése –a háztartásban keletkező papírhulladék és veszélyesnek nem minősülő, kezeletlen fahulladék háztartási berendezésben történő égetése kivételével- tilos. Nyílt téri hulladékégetésnek minősül, ha a hulladék –az elemi kár kivételével- bármilyen okból kigyullad.
(21) Lábon álló növényzet, tarló- és növénytermesztéssel összefüggésben keletkezett hulladék nyílt téri égetése tilos.
(22) Bűzzel járó tevékenység az elérhető legjobb technika alkalmazásával végezhető.
(23) Ha az elérhető legjobb technika nem biztosítja a levegő lakosságot zavaró bűzzel való terhelésének megelőzését, további műszaki követelmények írhatók elő, például szaghatás csökkentő berendezés alkalmazása, vagy meglévő berendezés leválasztási hatásfokának növelése. Ha a levegő lakosságot zavaró bűzzel való terhelésének megelőzése műszakilag nem biztosítható, a bűzzel járó tevékenység korlátozható, felfüggeszthető, vagy megtiltható.
III.
A közterület rendje
11. § (1) Közterületen anyagot lerakni és tárolni, közterületet elfoglalni, illetve a rendeltetésétől eltérő módon használni csak engedély - és annak keretei között - lehet.
(2) A közterület-használati engedély kiadásánál ügyelni kell arra, hogy a közterületen lévő berendezések, felszerelési tárgyak, fák, növények szabadon maradjanak, és ne rongálódjanak. A kiadott engedélyben meg kell határozni az esetleges helyreállítás módját, idejét és a költségviselési kötelezettséget beleértve a környezetszennyezés megszüntetését is.
(3) Közterületen házaló kereskedelmi tevékenység csak vállalkozói engedéllyel végezhető abban az esetben, ha tevékenységet végző az önkormányzatnál bejelentési kötelezettségének eleget tesz.
12. §
Közterülethasználat engedélyezésével kapcsolatos szabályok
Közterületi szeszesital fogyasztás tilalma
13. § (1) Öreglak község közigazgatási területén, a közterületeken a szeszes ital fogyasztása tilos.
(2) Az (1) bekezdés alkalmazása szempontjából nem minősül közterületnek és a tilalom nem vonatkozik:
14. § Elhullott állat tetemét a tulajdonos köteles a közterületről haladéktalanul elszállítani és ártalommentes elhelyezéséről gondoskodni. Amennyiben a tulajdonos e kötelezettségének nem tesz eleget, vagy a tulajdonos személye nem állapítható meg, az állati hulla elszállításáról, ártalmatlanításáról a tulajdonos költségére, az önkormányzat saját hatáskörében gondoskodik, és a költséget megtérítteti az adóbehajtás szabályai szerint.
IV.
Zöldterületek fenntartása és kezelése
15. § (1) A község területén lévő zöldterületek, valamint növényzet ápolását és az időszerű növényvédelmi munkálatokat a tulajdonosok maguk kötelesek elvégezni.
(2) A község területén lévő közhasználatú parkok építéséről, felújításáról, fenntartásáról gondozásáról, és ápolásáról az önkormányzat gondoskodik. (Az önkormányzat területén lévő az önkormányzat által gondozott parkok, terek részletes felsorolását e rendelet 3. számú melléklete tartalmazza.)
16. § (1) Tilos a közparkok területére gépkocsival behajtani és parkolni.
(2) Tilos a község hársfáiról külön engedély nélkül növényi részek (virág, levél, termés) stb. szedése, fák megcsonkítása, a fákra plakátok ragasztása és kiszegelése.
(3) A közhasználatú valamint az egyéb zöldterületen a hasznos állatok, a védett madarak bármely eszközzel történő zavarása, a fészkek rongálása, a tojások és fiókák kiszedése és irtása tilos.
(4) A játszótereket s a hozzá tartozó zöldterületeket a 14 éven aluli gyermekek használhatják.
(5) A közhasználatú és egyéb zöldterületen valamennyi közkifolyónál, kútnál járművet mosni tilos.
Házszámtáblák elhelyezése
17. § (1) Számozási kötelezettség alá esik a lakóház (családi ház, társas ház stb.), a középületek, és az épülettömb.
(2) Az ingatlanok felett rendelkezni jogosult az (1) bekezdés szerinti épületek utcai homlokzatán vagy egyéb jól látható helyen a házszámtáblát kötelesek elhelyezni. Azon ingatlanoknál, ahol a házszámtábla egyáltalán nem került elhelyezésre, vagy egyéb okból olyan mértékben elavult, hogy nem látható, a táblák kihelyezését e rendelet hatálybalépéstől számított 6 hónapon belül a tulajdonosnak (kezelőnek, használónak) el kell végezni.
(3) A házszámtáblák beszerzésétől a Polgármesteri Hivatal a tulajdonosok (kezelő, használó) költségére az egységesség biztosítása érdekében gondoskodhat.
(4) Az utca névtáblák beszerzése és kihelyezése az Önkormányzat feladata.
V.
A rendelkezések betartásának ellenőrzése, kikényszerítése.
18. § E rendeletben foglaltak betartásának és végrehajtásának ellenőrzéséről Öreglak Község Önkormányzatának Képviselő-testülete, a Polgármesteri Hivatal és a külön felhatalmazással rendelkező személyek gondoskodnak.
19. §
ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK