Siófok Város Önkormányzat Képviselő-testületének 39/2013.(XI.15.) önkormányzati rendelete

a távhőszolgáltatásról

Hatályos: 2025. 01. 01

Siófok Város Önkormányzat Képviselő-testületének 39/2013.(XI.15.) önkormányzati rendelete

a távhőszolgáltatásról

Hatályos: 2025. 01. 01

Siófok Város Önkormányzat Képviselő-testületének a távhőszolgáltatásról szóló 2005. évi XVIII. törvény 6. § (2) bekezdésében, valamint az árak megállapításáról szóló 1990. évi LXXXVII. törvény 7. § (5) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

I. Fejezet

A TÁVHŐSZOLGÁLTATÓ ÉS A FELHASZNÁLÓ KÖZÖTTI JOGVISZONY

A TÁVHŐSZOLGÁLTATÓ KÖTELEZETTSÉGEI

1. § Amennyiben a felhasználó a távhőszolgáltatás mértékével kapcsolatos igényét nem adja meg, és a felhasználói berendezés állapota ezt lehetővé teszi, a távhőszolgáltató a következők szerint szolgáltat:

a) a fűtési célú távhőszolgáltatás keretében a fűtési célú hőszolgáltatás időtartama alatt a távhőszolgáltató annyi hőmennyiséget szolgáltat, amennyi az üzemképes, megfelelő állapotú felhasználói berendezések rendeltetésszerű működéséhez szükséges,

b) a használati melegvíz-szolgáltatási célú távhőszolgáltatás keretében a távhőszolgáltató annyi hőmennyiséget szolgáltat, amennyi az üzemképes, megfelelő állapotú felhasználói berendezések rendeltetésszerű működése mellett, folyamatos vételezésnél, az épület csatlakozási pontjánál mérve, legalább +42°C+/- 5 °C használati melegvíz hőmérséklet eléréséhez szükséges.

1/A. §1 Siófok Város Önkormányzata Képviselő-testülete Siófok város közigazgatási területén nem jelöl ki olyan területet, ahol területfejlesztési, környezetvédelmi és levegőtisztaság-védelmi szempontok alapján célszerű a távhőszolgáltatás fejlesztése.

A FELHASZNÁLÓ ILLETŐLEG DÍJFIZETŐ KÖTELEZETTSÉGEI

2. § Költségosztóval rendelkező ingatlan esetén a régi és az új tulajdonos, valamint a régi és az új díjfizető (bérlő, használó) a tulajdonossal együtt köteles a távhőszolgáltatásról szóló 2005. évi XVIII. törvény végrehajtásáról szóló 157/2005. (VIII. 15.) Korm. rendelet 17/A. § 9. pontja szerinti megbízott és a felhasználó felé jelezni a tulajdonos-, illetve díjfizető-változás időpontját a változást követő 15 napon belül.

A KÖZÜZEMI SZERZŐDÉS FELHASZNÁLÓ RÉSZÉRŐL TÖRTÉNŐ MEGSZEGÉSÉNEK KÖVETKEZMÉNYEI

3. § (1) A pótdíj mértéke a távhőszolgáltatásról szóló 2005. évi XVIII. törvény (a továbbiakban: Tszt.) 49. § (2) bekezdés a) pontjában meghatározott esetben: amennyiben a szerződésben meghatározott hőteljesítményt a díjfizetés kötelezettje 15 percnél hosszabb időtartamon keresztül túllépi, a pótdíj mértéke az éves alapdíj 1/6-od része, amelyet annyiszor köteles megfizetni, ahány napon a túllépést elkövette.

(2) Pótdíj mértéke a Tszt. 49. § (2) bekezdés c)-d), f)-g) pontjaiban meghatározott esetekben a szerződésszegés időtartamára az alapdíj kétszerese. Az alapdíj kétszeresén felül pótdíjként meg kell fizetni

a) fűtésfelhasználást érintő szerződésszegés esetén: az előző év azonos időszakának hőmérséklettel és fűtött napok számával korrigált hő-felhasználásának másfélszeresét,

b) hidegvíz és használati melegvíz felhasználást érintő szerződésszegés esetén: az utolsó hitelesen mért időszak egy hónapra eső átlagos vízfelhasználásának másfélszeresét és

c) a mérőeszközt érintő szerződésszegés esetén a mérőeszköz javításának összes költségét (ideértve a hitelesítés költségét is).

(3) Amennyiben a szerződésszegő vételezés időpontja, időtartama bizonyíthatóan nem állapítható meg, úgy a kikapcsolás időpontjáig visszamenőleges hatállyal (de legfeljebb 5 évig) köteles megfizetni a szabálytalanul vételező a szerződésszegés tárgya szerint az (1) vagy (2) bekezdésében meghatározott összegeket.

(4) Amennyiben a (2) bekezdés a) pontjában meghatározott „előző év azonos időszaka” nem állapítható meg, úgy a szabálytalanul vételező az utolsó üzemszerű felhasználás hőmérséklettel és fűtött napok számával korrigált értékének másfélszeresét köteles megfizetni.

(5) Amennyiben a (2) bekezdés b) pontjában meghatározott „utolsó hitelesen mért időszak” vízfelhasználása:

a) a lakossági felhasználó vagy díjfizető részéről nem állapítható meg, úgy a szabálytalan vételező 7,5 m3/ingatlan/hó díjat köteles megfizetni.

b) az a) pont hatálya alá nem eső egyéb felhasználó illetőleg díjfizető esetén a pótdíj mértékéről a felek az egyedi közüzemi szerződésben állapodnak meg.

KÖZÜZEMI SZERZŐDÉS FELHASZNÁLÓ RÉSZÉRŐL TÖRTÉNŐ FELMONDÁSA

4. § (1) A felmondás eredményeként a felhasználó és díjfizető a távhőszolgáltatást nem veszi igénybe, és a tulajdonát képező ingatlan nincs semmiféle összeköttetésben a szolgáltatói rendszerrel.

(2) A Tszt 38. § (2) bekezdés d) pontjában rögzített műszaki megoldás igazolására:

a) a leváló felhasználónak a leválással kapcsolatban műszaki tervet kell készíttetnie, és a leválással kapcsolatos műszaki dokumentációt a szükséges engedélyekkel együtt a távhőszolgáltató részére be kell mutatnia, amit a távhőszolgáltatónak – amennyiben az a hatályos jogszabályoknak megfelel – írásban jóvá kell hagynia;

b) a leválással kapcsolatosan műszaki átadást kell tartani, amelyre a távhőszolgáltató képviselőjét meg kell hívni.

c) a leváló felhasználónak és díjfizetőnek – a leválással érintett ingatlan vonatkozásában – semmiféle tartozása nem állhat fenn a távhőszolgáltató felé.

(3) A közüzemi szerződés valamint a felhasználó és a díjfizető díjfizetési kötelezettsége a felmondási idő lejártával abban az időpontban szűnik meg, amikor a felhasználó a (2) bekezdésben meghatározott feltételeket is teljesítette.

II. Fejezet

A MÉRÉS

A HŐMENNYISÉGMÉRÉS HELYE

5. § A Tszt. 43. § (2) bekezdése alapján a mérés helye: a felhasználási helyet ellátó hőközpont. Amennyiben a hiteles hőközponti mérés nem valósul meg, úgy a mérés helye a mérőeszközzel rendelkező, felhasználási helyet ellátó hőfogadó. A mérést minden esetben úgy kell elhelyezni, hogy az épület összes helyiségének fűtésére fordított hőmennyiséget mérje, beleértve a belső fűtési csővezeték épületen belüli, de a hőközponton kívüli hő veszteségét is.

III. Fejezet

DÍJALKALMAZÁSI ÉS DÍJFIZETÉSI FELTÉTELEK

A TÁVHŐSZOLGÁLTATÁSI DÍJ MEGFIZETÉSE

6. § (1) A díjfizetés kötelezettje az éves alapdíj 1/12-ed részét a tárgyhónapban, a hó első napját követően előre, a távhőszolgáltató által kiállított számla alapján, a számlán megjelölt határidőben köteles megfizetni a távhőszolgáltatónak.

(2) A díjfizetés kötelezettje az alapdíjat mindaddig köteles megfizetni, amíg hatályos közüzemi szerződése van.

(3) Az alapdíjat a távhőszolgáltatás felfüggesztése, szünetelése, korlátozása esetén is a távhőszolgáltatás visszaállításáig meg kell fizetni.

(4) Ha a felhasználó év közben köt vagy mond fel általános közüzemi szerződést, a szerződéskötés, vagy a felmondás évében a naptári évre számított alapdíjnak csak az arányos részét köteles megfizetni a díjfizetés kötelezettje.

(5) Az alapdíjnak csak a megkezdett hónap időarányos részét kell megfizetni a díjfizető személyében történő változás esetében is, kivéve, ha a régi és új díjfizető írásban ettől eltérően rendelkezik.

(6) Amennyiben a felhasználó úgy rendelkezik, az alap- és hődíjat továbbá a hidegvíz díját – a díjfizetők közötti szétosztás nélkül – a felhasználó nevére kiállított együttes számla alapján fizeti meg.

(7) A díjfizetés kötelezettje a távhőszolgáltatás hődíját havonta utólag, a távhőszolgáltató által kiállított számla alapján, a számlán megjelölt határidőben köteles megfizetni a távhőszolgáltatónak.

(8) Egy ingatlant használó több díjfizető (bérlő, használó) esetén távhőszolgáltatás díjait egyetemlegesen kötelesek megfizetni.

(9) A Tszt. 44. § (1) bekezdése szerinti tulajdonosi megállapodás hiányában a hőközponti elszámolási mérőn közösen mért távhőellátás fűtési alap- és hődíját a fűtött légtérfogat alapján kell megfizetni az egyes épületrészek díjfizetői között.

A KÖLTSÉGOSZTÁSRA VONATKOZÓ SZABÁLYOK

7. §2 (1) Költségosztók alkalmazása esetén a költségosztós elszámolás évente egyszer vagy a felek külön megállapodása szerint történik. A költségosztós elszámolás időpontjáig – egyéb megállapodás hiányában – a díjfizetés kötelezettje havonta a fűtött légtérfogat vagy a közüzemi szerződésben meghatározott hőteljesítmény arányában – fizeti meg a távhőszolgáltatási díjat.

(2) A költségosztós elszámolás alkalmazása során az épületen belül azon felhasználási helyeken (pl.: lakás, nem lakás céljára szolgáló helyiség), amelyekben bármilyen oknál fogva költségosztók nem kerültek felszerelésre, a távhőszolgáltatási díj elszámolása tekintetében a felhasználói hely tulajdonosi közösségének egymás közötti megállapodása az irányadó. Megállapodás hiányában a költségosztóval rendelkező helyiségek között a fűtött légtérfogat arányában kerül felosztásra a távhőszolgáltatás díja.

(3) A távhőszolgáltatásról szóló 2005. évi XVIII. törvény végrehajtásáról szóló 157/2005. (VIII. 15.) Korm. rendeletnek a költséghatékonysági vizsgálat fűtési célú hőmennyiség épületrészenkénti hiteles mérésének kialakítása vagy fűtési költségmegosztók alkalmazása esetére című 8. mellékletének 6. sorában meghatározott Megtakarítási arány (E) értéke a Termofok-Sió Kft. ellátási területén 0,1.

8. § A Tszt. Közüzemi Szabályzata szerint a szolgáltató felfüggesztheti a szolgáltatást. A hőmennyiségmérők és a HMV mérők le- és visszaszerelési díja: 2013. évben 14.500.-Ft + ÁFA, mely évente január 1. napjától a KSH által kiadott szolgáltatási árindex mértékével automatikusan változik.

IV. Fejezet

CSATLAKOZÁSI DÍJ

CSATLAKOZÁSI DÍJ MEGÁLLAPÍTÁSA

9. § (1) A Termofok Kft. csatlakozási díjat kérhet az új vagy növekvő távhőigénnyel jelentkező felhasználótól, az igényének megfelelő hőteljesítmény rendelkezésre állásához szükséges szolgáltatói tulajdonú berendezések létrehozásához, fejlesztéséhez, átalakításához.

(2) ) A csatlakozási díj – mint legmagasabb hatósági ár, amely nem tartalmazza az általános forgalmi adót – mértéke a felhasználó ellátása érdekében szükséges

a) bekötővezeték létesítéséhez: legfeljebb 170 000 Ft/nyomvonal folyóméter;

b) szolgáltatói tulajdonú berendezések létesítéséhez, bővítéséhez, átalakításához: legfeljebb 30.000.000 Ft/MW.

(3) A bejelentett új vagy többlet hőteljesítmény-igény kielégítésére, a csatlakozási díj megfizetésére az igénybejelentőnek és a távhőszolgáltatónak szerződést kell kötnie.

V. Fejezet

A TÁVHŐSZOLGÁLTATÁS KORLÁTOZÁSA

10. § (1) A korlátozás elrendelése két fázisban, és fázison belül több fokozatban történhet.

(2) A korlátozás fázisai:

I. fázis:
a) 1. fokozat: a közüzemi szerződésben meghatározott hő-teljesítmény 10%-os csökkentése;
b) 2. fokozat: a felhasználók távhő felhasználás önkéntes csökkentésére történő felkérése hírközlő eszközökön keresztül (pl.: helyi televízió, rádió),
II. fázis:
a) 1. fokozat:– az alternatív hőforrással rendelkező egyéb felhasználók felhasználásának 100%-os mértékű csökkentése;– a használati melegvíz szolgáltatás szüneteltetése egyéb felhasználóknál;
b) 2. fokozat: az egyéb felhasználók közüzemi szerződésben meghatározott hő-teljesítményének 80%-os csökkentése (temperálás);
c) 3. fokozat: a lakossági felhasználó használati melegvíz szolgáltatásának szüneteltetése;
d) 4. fokozat: A lakossági felhasználók közüzemi szerződésben meghatározott hő-teljesítményének 80%-os csökkentése (temperálás);
III. fázis: teljes felhasználói korlátozás.
(3) A korlátozásra szolgáló okok megszűnése után a távhőszolgáltató a korlátozást azonnal köteles feloldani. A feloldásról Siófok Város Önkormányzatát haladéktalanul tájékoztatni kell.

10/A. §3 (1) A távhőszolgáltató a távhőszolgáltatásról szóló 2005. évi XVIII. törvény 40. §-a szerint jogosult a távhőszolgáltatást szüneteltetni. A távhőszolgáltató a távhő vételezést a felhasználó a tulajdonában, üzemeltetésében lévő felhasználói berendezések terv szerinti karbantartásának, felújításának idejére vagy váratlan meghibásodás miatt szükséges fenntartási munka elvégzésére jogosult szüneteltetni.

(2) A terv szerinti fenntartási munkákat a tárgyév május 16. napja és szeptember 14. napja közötti időszakban, eltérő megállapodás hiányában 8 napon belül kell elvégezni. A munkák megkezdésének és várható befejezésének időpontjáról a felhasználó és a távhőszolgáltató egymást legalább 8 nappal korábban köteles írásban tájékoztatni.

(3) A váratlan meghibásodásról, a meghibásodás okáról és a hiba kijavításának kezdetéről a felhasználó és a távhőszolgáltató egymást 8 órán belül kötelesek tájékoztatni és a hibát a műszakilag lehetséges legrövidebb időn belül megszüntetni.

10/B. §4 Siófok Város Önkormányzata Képviselő-testülete dönt a szolgáltatói hőközpont megszüntetéséről, amennyiben annak fenntartása nem gazdaságos. Ebben az esetben döntésében meghatározza a hőközpontot kiváltó berendezések létesítésének forrását, határidejét és egyéb feltételeit.

VI. Fejezet

ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

11. § (1) E rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

(2) Hatályát veszti a távhőszolgáltatásról szóló 1998. évi XVIII. törvény és annak végrehajtásáról szóló 1/1999. (I.1.) Korm. rendelet egyes rendelkezéseinek Siófok város közigazgatási területén történő végrehajtásáról szóló 29/1999. (XI. 26.) önkormányzati rendelet.

(3) E rendelet a belső piaci szolgáltatásokról szóló, az Európai Parlament és a Tanács 2006/123/EK irányelvnek való megfelelést szolgálja.

1

Beiktatta a 11/2016. (IV. 29.) önkormányzati rendelet, hatályos 2016. május 1-jétől.

2

A 7. § a Siófok Város Önkormányzata Képviselő-testületének 27/2024. (XII. 17.) önkormányzati rendelete 1. §-ával megállapított szöveg.

3

Beiktatta a 11/2016. (IV. 29.) önkormányzati rendelet, hatályos 2016. május 1-jétől.

4

Beiktatta a 11/2016. (IV. 29.) önkormányzati rendelet, hatályos 2016. május 1-jétől.